UIT DE RIJNSTREEK KERKNIEUWS SPORT STADSNIEUWS ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 ALPHEN AAN DEN RIJN. Verkooping. Bij de gisteren in hotel „de vergulde Watgen" gehouden venkooping van. het perceel weiland aan den S-teekfcer- weg door notanis B. v. d. Berg, in bod ge bracht oip 1660.werd het perceel afge mijnd op 325.dioor v. d. G. alhier. Schietwedstrijden. De sch:etoursai<s van den Bijz. Vrijw. Landstorm om den B.V.L.- Beker in 1928 en 1929 gewonnen door de Alphensohe Burgerwacht en in 1930 door de Leidsche Burgerwacht, zullen dit jaar aan vangen op 15 Augustus. Gevonden voorwerpen. 1 bruinl tasch met inhoud, 1 portemonnaie met inhoud, 1 bril, 1 stel gumimipijipen, 1 paar heeren sok ken, 1 zilver speldje. Gevestigd: G. A. Jasperse en ge zin van Leiden Neeltje van Bodegra ven van Warmenhuizen Alida van Wil gen van den Haag Catharina J. van Rijn van Oegstgeest Krina P. Klink van Voorburg kinderen van Groningen van Gouda Margje van der Linden van Leiden P. H. de Boer en gezin van Hilvarenbeek Hermijntje Kroes wed. van E. van Ruller en *Jn van Zeist S. van der Zwaag van \veesperkarsepl Teuntje Wijnia echtg. van S. van der Zwaag van Henaarderadeel Marie C. S. Ivouwer van Aalsmeer Adriana van 't Wout van den Haag Wilhelmina C. D. van den Bosch van Roermond Lena M. Rodenburg echtg. van G. Walraven van Apeldoorn. Vertrokken: J. van Eijk naar Noordwijk Gijsberta van Zalingen naar Doorn J. van Ommeren naar Loos duinen Clasina Vermeul naar Gouda M. van Diggelen naar Sassenheim L. A. M. Rutten naar Gouda Maria Mo'enaar naar Leiden G. J. Week hout naar Wormerveer C. Bakker en gezin naar Noordwijkerhout J. Eige- man naar Amsterdam J. L. van Tol naar Reeuwijlc Pietje van Vliet naar den Haag H. van Brussel en gezin naar Voorburg Cornelia M. Hoogeveen naar Ter Aar Ch. H. Scheepmaker naar den Haag. BOSKOOP. Geen koninginnefeesten. Naar wij vernemen zullen er dit jaar alhier geen koninginnefeesten gehouden worden, daar het voor de „Feestcommissie 1919" zeer moeilijk is, ieder jaar een goed geslaagd feest te organiseeren. Het ligt echter in de bedoeling in 1932 of 1933 een groot feest samen te stellen. Verbreeding Laag Boskoop. Verschillen de oorzaken hebben er toe bijgedragen, de ver breeding van den Laag-Boskoopsche weg spoe diger te doen geschieden, dan aanvankelijk 't plan was. Door d.en toenmaligen gemeente-opzichter was een begrooting ingediend, aanwijzende een eindcijfer van 50 000. B. en W. waren echter van meening, dat een zoo groot bedrag niet voor het werk mocht worden gevoteerd. De oorzaken, welke er op het oogenblik toe hebben bijgedragen het plan tot verbreeding van genoemden weg spoediger'doen lijken, zijn de volgende: 1. De mogelijkheid, dat binnenkort den benoodigden grond op gunstige den de beschikking te krijgen. Indien de le vering van den grond nog dit jaar kan plaats hebben, zal deze verstrekt kunnen worden door den onderaannemer van de spoorwerken A f 3.per vlet, inhoudende ongeveer 11 k 12 M3. 2e. De toestand van de schoeiingswerken is van dien aard, dat op menige plaats een spoedige voorziening gewenscbt is; in den loop van het volgend jaar is zeer zeker op algeheele vernieuwing van schoeiingswerken te rekenen. 3e. De te verwachten werkloosheid maakt bet noodzakelijk, de wetenschap te verkrijgen of in het najaar en den winter, werken van eenigen omvang zullen worden uitgevoerd. Een berekening gebaseerd op de eenheids prijzen in de begrooting van den heer Land man voorkomend, geeft de overtuiging, dat het werk voor een rond bedrag van 30.000 zal kunnen worden uitgevoerd. De bezuiniging zal op de volgende manier worden verkregen. Ie. De verbreeding welke over de geheele lengte aan twee zijden van den weg was ont worpen zal volgens het nieuwe plan zooveel mogelijk aan één kant worden aangebracht. 2e. Alleen op de leverantie van den grond wordt reeds een besparing van 7000 bereikt. 3e. De bestaande brug tusschen Burgem. Co- lijnstraat en Laag-Boskoop blijft voorloopig behouden. 4e. Het beschoeien (van de afgegraven tuin- koppen komt niet voor rekening van de ge meente. De eigenaren van de aangrenzende tuinen zullen zich een offer hebben te getroosten, n.l. dat het beschoeien der tuinkappen voor bun rekening komt, en de grond welke door af graving vrijkomt, kosteloos aan de gemeente beschikbaar te stellen. Door het comité, dat zich voor deze wegverbetering heeft gevormd, is de toezegging gedaan, dat de bovengenoem de medewerking zal worden verkregen. Verder zal de weg over de geheele lengte voorzien worden van een nieuwe puinverhar- ding van 20 M., welke laag met grint zal wor den afgedekt. De werkkrachten zullen voor een bepaald percentage door den aannemer moeten worden gekozen in overleg met B. en W. uit werkloozen uit deze gemeente. De kosten zullen uit de opbrengst van een geldleening moeten worden gedekt. Personalia. Voor uitzending naar Ned. Indië is bestemd de hee-r A. Hooftman, al hier, als administratief ambtenaar bij het BnnnenJamdsch Bestuur. KOUDEKERK. GEMEENTERAAD. Vergadering van den gemeenteraad op 30 Juli '31. Tegenwoordig alle leden, be halve de heer van der Sterre. Voorz. de burgemeester. Na opening met ambtsgebed, komen ter tafel de geloofsbrieven der nieuw gekozen len.'ii van den raad; deze worden gesteld in handen eener commissie van onderzoeik, welke rapporteerd dat ade sbukfken in orde zijn bevonden, aoodat zij tot toelating ad viseert. Aldus wordt besloten. Vervolgens gaat de raad over in besloten zitt.ng. Na heropening worden door den voor zitter medegedeeld eenige ingekomen stuk ken. Daarna worden door B. en W. achter eenvolgens aangeboden: a. de balans en winst- en verliesrekening van het water eidingbedrijf over 1913, ver meldende o.a. een winst van 495.88 1/2. b. de rekening van het brugbedrijf over 1930, waaruit blijkt dat het aandeel van elk der gemeenten Hazerswoude en Koudekerk 1177.06 bedraagt. c. de gemeenterekening: ontvangsten 61052.72, uitgaven 32454.44, bat.g saldo 28.598,28. Kapitaaldienst ccitv. 1098.32, uitg. 182.29, batig slot 895.09. Deze rekenin gen worden gesteld in handen eener dom miss, e, bestaande uil de heeren De Jong, Lieverse en van der Lee. Aan de orde komt een vogrsteJ van B. en W. tot het aangaan eener nieuwe over eenkomst met Boskoop, inzake de levering van drinkwater. De Voorzitter licht toe dat de oude over eenkomst nog lang met is afgeloopen, doch dat B. cn W., waar andere gemeenten ook 10 cents per M3 betalen, getracht hebben ook een lageren prijs te verkrijgen. Boskoop is daartoe bereid, mits in de nieuwe overeenkomst een bepaling wordt opgenomen betreffende de verhooging van prijs, ind-en de kostprijs stijgt boven 7 cents. Deze overeenkomst zal voor 50 jaar worden aangegaan. Gegarandeerd moet worden een afname van 22.000 M3. per jaar. Verder zal het te sluiten ontwerp-oom tract nog aan den mad worden overgelegd. De Voorzitter zegt nog dat in 1930 een kleine winst is gemaakt, doch in 1929 ru.m 600, ver'ies uit de gemeentekas en bijbe taling. Ook in de komende jaren zijn veel herstellingen te verwachten. De lieer van Egmond zegt dat. hij het vreemd vindt dat het verbruik van water boven het gewone verbruik duurder moet worden betaald. De Voorzitter zegt dat dit inderdaad vreemd is, meestal wordt het nieuwe ver bruik van gas en.d. tegen lager tarief ge leverd. B. en W. willen echter de gehee'e tarie ven kwestie onder de oogen zien men moet met een bedrijf als dit. dat met of zonder winst werkt, erg voorzichtig zijn met verla ging of verboogin e van tarieven. De heer Lieverse zegt. nog dat hij opge merkt heeft dat er veel water gebruikt wordt voor schrobben en dergelijke. Na een:ge bespreking wordt besloten vo gens het voorstel van B. en W. Vastgesteld worden eenige pensioens grondslagen van gemeenteambtenaren. Eveneens worden vastgesteld een 2-tal be sluiten tot wij.ziging der begrooting voor 1930 en 1931. Beide stellen B. en W. voor de geldlee ning, oorspronkelijk groot 54.600 en nu nog groot, 25.900 aangegaan in 1925 met de verzekerinigmaatscihaippij „Victoria" te Amsterdam, ingaande 1 Januari a.s. geheel af te lossen en een nieuwe leening aan te gaan, omdat de rente bedraagt 5 1/4 pOt. en op het oogenblik tegen belangrijk lagere rentevoet kan worden geleend. De heer v. Egmoud veronderstelt dat de gemeente met eerder den leening kon af lossen, omdat men aan een termijn gebon den was. De Voorzitter zegt dat dit het geval was. Vervolgen® wordt beslist dat in het ver volg slechts eenmaal in de vijf jaren een gemeenteverslg zal werden uitgebracht. Tenslotte wordt vastgesteld het kohier der wegbelasting voor het. tijdivak 1 Janu ari1 Mei 1931 tot een bedrag van 575.93. Deze belasting zal daarna niet meer worden geheven. Rondvraag. De heer Van der Lee vraagt of het niet gewenscht is nu de sloot bij de fabriek van den heer J. Opperlaan wordt gedempt, de brug ter plaatse te doen wegnemen en den weg te verbreeden. De Voorzitter geeft, een uitgebreide toe lichting en zegt da.t over deze zaak al met den heer Oppelaan is gesproken. Ook door B. en W. wordt voor eenige verbreeding wat gevoeld. Algemeen blijkt men van hetzelfde ge voelen te zijn. De Voorzitter zal hieruit zijn conclusie trekken en het noodige verrichten. De heer Lieverse vraagt tiidiar maatrege len te nemen voor werkverschaffing in den a.s. winter; de voorzitter z?J deze zaak bij de behandeling der begrooting voor 1932 ter sprake doen brengen. De heer De Jong vraagt of straks het lager tarief der waterleiding nog zal kun nen worden verlaagd. De voorz. zegt dat deze zaak nader zal worden besweken, maar dat men hier voor zichtig moet te wp-'- spaan. Hierna worden de notulen vor vergadering gelezen en goedgekeurd. Concert in de muziektent. Begunstigd door mooi weer en onder groote belang- ste'ling gaf de Ohr. Zangvereeniging „Kou dekerks Gemengd Koor" onder leiding van den directeur de heer P de Rook te Leiden, Donderdagavond een openluchtconcert in de muziektent staande op het terrein van den heer G. Dorrepaal alhier. Op uitstekende wijze en zeer ten genoe- ge der belan,gistellenden werden een tiental nummers uitgevoerd. Gevonden. Bij de gemeentepolitie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een ge vonden iederen sigarenkoker. Geboren: Cornelia Johanna, d. van G. de Jong en van N. van Ettinger. Josi- na Hendrica, d. van C. Stroo en van J, H. Harinck. Nicolaas, z. van K. Schellinger- houten van A. de Breejen. LEIDERDORP. Been gebroken. Gisterenavond had de heer C. de Lange het ongeluk bij een voet balwedstrijd op 't D.V.E.-terrein alhier zijn been te breken. Dr. Pensant Snoep heeft het eerste verband gelegd en daarna is de L. per auto van den heer Swijders naar 't aca demisch ziekenhuis te Leiden vervoerd en daar voor verdere verpleging opgenomen. NIEUWKOOP. 0de op de Nieuwkoopsche Waterleiding. De waterleiding is in wording, De pijpen worden er voor gelegd Van het Noorden tot het Zuiden, Precies al midden door den weg. De straat al van ons mooie dorpje Ligt links en rechts nu door mekaar. En hier en daar wat hoopen steenen De waterleiding is in gevaar. Want met de vele regendagen Die je nu nog al eens heeft, Kan je op de straat wel baden Vindt het toch niet erg „safe". Enfin, we zullen nu maar denken: Over een jaar zijn we er wel af, Dan zullen de kraantjes toch wel loopen Van de Meye-toren af. Maar menig mensch zit nu te zuchten Waar haal ik de centen toch vandaan, De aanleg moet ik ze'f betalen, 'k Had maar gedaan o de lange baan. Een iéder een paar centen meer betalen, Dat zie je indirect dan niet, Een vrije kraan aan ieder geven Dan is tevrêe Jan, Klaas en Piet. Nieuwkoop, 27 Juli 1931. ZEVENHOVEN. Polder. De inkomsten van de Pol ders Noordschebuurt en Voordijk zijn 80899.37 en uitgaven 91649.84 J4. Na- deelig saldo 750.47 J4. Ondeirtrou w dl Mart in ns Oorne'iis Lambertus Verleun, jm. 29 j. te Amsterdam en Apoiionia Ca trina Maria Smit jd 25 j. Overleden: Anc van V een, eohtgen. van Johanna de Graaf 77 j. St. Clemensretraitenhais te Noordwijkerhout Woensdag 58 Aug: Ongeh. Dames Midden stand 10.Woensdag 1215 Aug.: Meisjes boven 18 jaar 6.50; Zaterdag 15—18 Aug.: Leden R.K. Volksbond 6.50; Zaterdag 22 25 Aug.: Mannen en Jongelingen ƒ6.50; Dins dag 2528 Aug.: Patronaatsjongens 6.50; Zaterdag 29 Aug.1 Sept.: Heeren Midden stand 10.Zondag 69 Sept.: Jonge Mid denstand ƒ8.—; Woensdag 9—12 Sept.. Geh. Dames Middenst. 10.— Zaterdag 1215 Sept.: a.s. Recrulen 6.50;/ Woensd. 16—19 Sept.: Meisjes 6.50; Zaterdag 19—22 Sept.: Mannen ƒ6.50; Vrijdag 25—28 Sept.: Jonge Mannen ƒ6.50; Zondag 4—7 Oct.: Heeren Hanzeleden ƒ10.—; Zaterdag 10—13 Oct.: Mannen 6.50; Woensdag 1417 Oct.: Ongeh. Dames Middenst. 10.—; Zaterdag 17—20 Oct Patronaatsjongens 6.50; Zaterdag 24—27 Oct. Mannen 6.50; Dinsdag 2730 Oct.: Gehuw de Vrouwen 6.50. Zij, die wenschen deel te nemen aan een Retraite, gelieven zich te wenden tot de Di rectie van het Retraitenhuis te Noordwijker hout (Tel. 6048). Aanvang der retraite omstreeks 7 uur. Einde cler retraite half één. De vergoeding wordt voldaan tijdens de retraite. VOETBAL L. P. S. V.—K. N. G. 2—6. Gisteravond speelde het le elftal van de L.P.S.V. voor een zeer talrijke publiek een wedstrijd om een zilveren loeker tegen K. N. G. I. K. N. G. bracht een zeer sterk elftal in 't veld en bleek da^t^^al spoe dig de meerdere van de po^^Bpinnen te zijn, hoewel deze de zaak ni^WVcht opvat ten en duchtig partij gaven. Voor de rust wisten de K.N.G.-menschen echter vier maal te scoren en zoo kwam de rust met 4—0 voor K. N. G. Na de rust komen de politie-mannen er wat beter in en gat het spel vrijwel ge lijk op. De voorhoede, van de politie mist echter de noodige schotvaardigheid. Toch weten de politiemannen tweemaal te sco ren en kwam het einde met 62 voor de K. N. G. Het was een mooien wedstrijd, welke door scheidsrechter Honsbeek goed geleid werd. Na afloop werd aan het Politie-elftal als herinnering aan den prettigen wedstrijd door den aanvoerder der K. N. G.-mannen een fraaie plaquette overhandigd. Dinsdagavond speelt het le elftal van de L. P. S. V. een wedstrijd om een zilveren beker tegen R. V. S. Aanvang 7 uur op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel. „Sancta Veronica" Wegens vacantie zal de zitting op den eer sten Donderdag van Augustus niet plaats heb ben. Er zijn nog loten verkrijgbaar a 25 cent bij onze secretaresse: L. Pollman, N. Rijn 1. Het koopen van een lot is een goede daad! Door den heer van Tol is het volgend voor stel ingediend: „De ondergeteekende stelt aan den Raad voor, niet aan te nemen punt 27 der agenda (gedeeltelijke demping Middelstegracht enz.) en B. en W. uit te noodigen, dit plan zoo te j wijzigen, dat de geheele Middelstegracht wordt gedempt". RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Verslag over het jaar 1930. Uit het verslag van het Rijksmuseum van Oudheden vermelden wij het vol gende: Omtrent het personeel viel in het af geloopen jaar weinig te vermelden. Aan den bediende A. A. Leget werd op zijn verzoek met 1 April eervol ontslag ver leend. Overeenkomstig voorstel van den directeur werd in deze vacature voorloo pig niet voorzien, in afwachting van de maatregelen welke de minister ten be hoeve van een betere wijze van bewaking en toezicht op het museumbezoek wensch- te in te voeren. Eerst in December werd met 1 Januari a.s. benoemd tot museum- bediende J. de Wolf, die reeds een paar jaar aan het museum was geweest als tij delijke hulp. Begin November vertrok de assistent de heer W. C. Braat met studieverlof voor een semester naar Freiburg, waar hij vooral de lessen van prof. Dragendorff volgde. Vermeldenswaard is, dat dr. v. Wijn gaarden gedurende het najaar op ver- schil'ende plaatsen van ons land lezingen hield over Egyptische kunst en kuituur, welke groote belangstelling trokken en zeker ook indirect het museum ten goede zullen komen. Voor de lezingen waren 153 personen ingeschreven ze waren over het geheel zeer goed bezocht, het aantal toehoor ders varieerde tusschen 60 en 90. Daar tegenover melden zich voor onze museum- rondgangen zoo goed als geen deelne mers aan. In Februari kon een kleine tentoon stelling worden gehouden van de prach tige kunstvoorwerpen uit Heerlen, ge- deelte'ijk geschonken door het Reuvens- fonds, waarvan reeds in het vorig ver slag snrake was. Gelijktijdig werden op de bovengang de fraaie collectie afgietsels tentoon ge steld, welke op ons atelier door den ama nuensis D. Versloot naar Italiaansche bronzen in ons museum ten behoeve van het Archaeologisch Museum te Florence zijn vervaardigd. Na een uitvoerige uiteenzetting van de verschillende, aanwinsten van het museum benevens de verschillende opgravingen en vondsten vermeldt het jaarverslag dat de museumbibliotheek met 200 nummers werd vermeerderd waaarvan 64 door aan koop, 136 door schenking of ruil verkre gen werden. Van de vele bezoeken van buitenland- sche collega's wordt vermeld dat van mej. B. Hornemann uit Kopenhagen, die gedurende vele weken in ons museum vertoefde ten behoeve van haar studie van Egyptische plastiek. Voor bezoek aan. museum en biblio theek werden 135 vrijkaarten uitgereikt en aan 2S personen werd vrije toegang verleend voor het bijwonen van bepaalde colleges. Jaarkaarten tegen betaling weiden aan 3 personen uitgereikt. Aan 78 scholen werd vrije toegang ver leend met in totaal 1933 leerlingen. Het totaal bezoek bedroeg 10760 per- Verplaatsing Instituut Pont. Het Bijkantoor van het bekende In stituut Pont te 's-Gravenhage ij ver plaatst van Breestraat 159 naar Bree- straat 58, welke verplaatsing noodig is geworden om de uitbreiding mogelijk te maken, die men aan het onderwijs wil geven. In het bijzonder betreft dit de z.g. „speciaal opleidingen" voor jongelui met H. B. S., Gymnasium en U. L. O., welke de volledige vakopleiding vormen, of wel een afgerond gedeelte daarvan, zooa's de tegenwoordige tijd zulks eischt. Dit alles is nauwkeurig omschreven in een brochure „Goede Posities". In ver schillende plaatsen van ons land zijn deze cursussen, zooals b.v. de cursus Privé- Secretaresse, Boekhouder-Corresponden te), Correspondent-Stenotypiste, e.d., zeer populair; een bewijs dat de jonge lui, zoowel als de werkgevers, deze bij zondere opleidingen op prijs stellen. Het pand Breestraat. 58 is kort geleden nieuw opgetrokken en zal thans nog eenige veranderingen ondergaan, teneinde de leslokalen en leskamers in overeen stemming te brengen met die der andere bijkantoren. Het Leidsche bijkantoor is drie jaar geleden opgericht en was het eerste, dat rechtstreeks door de N.V. In stituut "°ont te 's-Gravenha.ge in exploi tatie werd gebracht. In die 3 jaren is de oprichting gevolgd van de Instituten Pont te Haarlem, Breda, Almelo, Eind hoven, Groningen, Leeuwarden en Hil versum. De Pont-Organisatie, gegroepeerd rondom het Centraal Bureau Instituut Pont te 's-Gravenhage, telt thans in Hol land 29 Instituten Pont en erkende Pont- scholen. De leiding wordt per 1 Augustus over genomen door den heer G. J. de Jong, die zijn ervaring in een 10-jarige practijk aan het Haagsche Instituut opgedaan gaarne dienstbaar wil maken aan de be langen onzer Leidsche leerlingen. Mevr. Smit van Otben, de tegenwoordige leid ster, blijft aan het Instituut verbonden ale hoofd van onderwijs voor de vakken Boekhouden, Handelsrekenen en Handels recht, enz. BIOSCOPEN. Trianon. De programma's, die de directie van dit theater den laatsten tijd geeft, pogen elkander te overtreffen en als het crescendo aldus blijft doorgaan mag de volgende maand bij het vier de jaarfeest van Trianon wel het hoogtepunt worden verwacht. Deze week is het de nieuwste film van Ramon Novarro, die gedraaid wordt. „De Zan ger van Sevilla" is diens eerste musiceerende Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het. verzoek van: a. W. van Dijk om vergunning tot hét oprichten van een timmermanswerkplaats in het perceel Monschweg No. 140; b. L. Berk om vergun ning tot het uitbreiden van de ondergrond- eohe bewaarplaats voor benzine met boven- grondsohe aftaipimaïchtiiing in en op den Middelweg (Kaasmarkt) vóór het perceel Middelweg No. 35; c. de firma H. C. Bou- ter en A. G. Ha-rtevelt om vergunning tot het oprichten van een timmermanswerk plaats in het perceel Gernt Doustraat no. 2a; d. P. C. de Vos om vet-gunning tot het oprichten van een metaaiLdraaierij in het perceel Volmolen,gracdut no. 15; e. Plis. Mooten om vengiuun. ng tot liet oprichten - smederii in 1 et per< eel Oude Vest no. 137; f. de firma 'o. F. Schuit om ver gunning tot het)oprit uten v. n een drukke rij in het perceer*Nie nve Ri n no. 78; g. J. G. van der Steen oa vergunning bot het oprichiten van een m richting voor het be werken van vleeseh ,n het perceel lenimerstraat no. 186. Gelet op de artikel :n 6 er( 7 d^rOBinder- wet. Geven kennis aan het mfulyek, dat noemde verzoeken met de bij jagen op de Secretarie dezer gemeerit e tei vis e gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 15 Augus tus 1931 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat. 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht oip vestigen, dat niet tot beroep gereohtigd zijn zij, d'ie ndet overeenkomstig art 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn veirsohenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat-door hen vergunning is veneend aan de firma Gebrs. Dieben en rechtverkrijgenden tot het. oprichten van een waseh- en sitrijkin- richting in het perceel Witte Singel no. 13. LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen doc-r de doktoren v. Bockel, Hovens Grève, Muyzert en Rassers. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Eu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Juli tot e nmet Zondag 2 Augustus a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807. en zingende film, waarin hij zich doet kennen als een first-class opera-zanger, met een stem, die ook vanaf het witte doek zeer aantrekke lijk is. Het is een film, die bovendien boeit door zijn knappe spel, daarin zeer goed ter zijde gestaan door Renée Adorée, bekend uit „De groote Parade" en vooral door het meisje, dat door den stem van den zanger uit het klooster naar de wereld wordt gedreven. Het hoogtepunt in deze film is wel het optreden van Ramon Novarro als „Paljas" in de gelijk namige opera, waar hij èn indrukwekkend spel geeft èn prachtig zingt. „De Zanger van Sevilla" mag als een der beste films van den laatsten tijd worden be schouwd. Voor de pauze gaat het tweede gedeelte van de prachtige Indië-film van Polygoon, die samengesteld werd door den operateur I. Och- se en waarvan het eerste deel reeds lang ge leden in dit theater werd vertoond. Dit tweede gedeelte laat zien de prachtige natuur en het leven der bewoners van Borneo en Sumatra. Men ziet de prachtige oerwouden van ons Insulinde, de stroomversnellingen, de dorpen, het leven van den dag, de sprookjes pracht van den avond. Het is een wonder mooie cultuurfilm, die ons leert de pracht en de schoonheid van ons eigen Insulinde, dat wij nog nimmer met eigen oogen aanschouw den, maar dat door deze film plotseling voor ons openligt. Met een uitgebreid journaal is dit program ma zeer aantrekkelijk. Luxor. Het grootste deel van het programma van deze week wordt in beslag genomen door de film „De Markiezin van Pompadour". Deze dame, de maitresse van Lodewijk XV van Frankrijk, heeft in de historie een zeer be ruchte naam. Niet de koning was het die Frankrijk regeerde, maar „de Pompadour". Deze film geeft een juiste kijk op het prachtlievende hof te Versailles en tevens op 't uiterst-lichtzinnige leven van de paleis-bewo ners, den koning inbegrepen. Het was daar een dagelijksch leventje-van-plezier, van dans en flirt, van minnen en bedriegen. De over dreven luxe, waarin de Pompadour zich baad de, en het gedrag van het „groote prul", dat Lodewijk XV heette, worden in deze film schitterend vertolkt. Voor de pauze draait „Muiterij aan Boord", een eenigszins onmogelijke historie, waarbij het evenwel niet aan spanning en sensatie ontbreekt. Een aardig teekenfilmpje en een interes sant journaal zorgen ervoor, dat het Luxor- programma deze week een bezoek zeker waard is. Casino. Voor de pauze een deteclive-film: „Groot stadbandieten", een film met een tragisch slot. Marie, de geliefde van den detective O'Brien, die de bandieten ten val brengt, wordt door een van de bende vermoord en sterft in O'Brien's armen. Mocht dit tragisch slot bij sommigen een triesten indruk achterlaten, dan wordt deze indruk zeer zeker te niet gedaan door de film na de pauze „Hofschandaaltjes", waarom men lachen moet, of men wil of niet. Deze laatste film is wel een gang naar Ca sino waard, doch laten we er uitdrukkelijk aan toevoegen, dat het programma toelaatbaar kan geacht worden uitsluitend voor volwassen personen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2