22ste Jaargang ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931 No. 6963 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING 3)e Êcidóclie0oii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is rooT de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Gebrek aan studielust. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg, mr. E. baron van Hövell tot Westerflier, heeft deze week, als voor zitter van de Provinciale Staten, geklaagd over gebrek aan studielust bij een deel der tegenwoordige jeugd. Er was opgemerkt, dat er te weinig deel neming bestaat aan de cursussen voor ge meente-administratie en gemeente-finan- ciën. De voorzitter verklaarde, te betreuren, dat jonge ambtenaren tegenwoordig geen energie genoeg meer hebben, cm zich ver der te bekwamen. Wie in de gemeente-ad ministratie een levenspositie zoekt, moet daarvoor werken. Maar er wordt meer ge dacht aan sport en pleizier dan aan studie. En de voorzitter maande de gemeente besturen aan, van hun ambtenaren te eischen, dat zij zich bekwamen, zooals ook aan de jongere ambtenaren ter griffie wordt gezegd, dat zij geen promotie zullen maken, wanneer zij niet studeeren. Deze klacht van den Commissaris der Koningin in Limburg heeft ook een alge- meene strekking. Door een groot deel der jeugd wordt te weinig gewerkt aan de eigen vorming. Mien studeert niet meer, als men maar een diploma heeft of zonder een diploma zich toch een vaste betrekking heeft we ten te veroveren. Men legt er zich niet meer op toe, om grondig een vak te leeren, als men maar aan 't verdienen is geraakt. Zoo zijn er althans velen. In alle krin gen der maatschappij. Dat de Katholieke jeugdbeweging ook in deze een belangrijke taak heeft, nuttig opvoedend werk verrichten kan en ver richt, is duidelijk. V Woninghuren. Rotterdam heeft een huurdersstaking. Maar Amsterdam heeft er ook een paar gehad en deze laatste zijn vreedzaam verloopen, en met een volledige overwin ning van de huurders. De „Maasbode" critiseert het onder leiding der communisten uitgebroken verzet der huurders, dat van geen overleg wilde weten. Maar het blad vervolgt dan o.m.: „Van den anderen kant moeten wij ech ter toegeven, dat het verzet, hetwelk bij de huurders rees tegen een steeds toene mende en door geen enkele bepaling geli miteerde huurverhooging ons niet onge motiveerd lijkt. Aan middenstandswoningen bestaat in onze stad geen gebrek meer, doch arbei derswoningen zijn nog altijd schaarsch. Nu vertoont zich ten aanzien van woningen van dit laatste soort een verhooging van de huurprijzen, welke ook den menschen van het vak buitensporig lijkt. Zoo zijn er woningen, waarvan de huurprijs van 3.50 in de vooroorlogsjaren tot 8 in den tegenwoordigen tijd is gestegen. Sedert de Huurcommissie is opgeheven hebben de huisbazen wettelijk, dus for meel, het recht de huren te verhoogen. Wij vragen ons echter af, of het thans bij dit ongelukkige conflict niet duidelijka geble ken is, dat de gemeente behoefte heeft aan middelen, welke haar in staat stel len, toezicht op de particuliere woningex ploitatie uit te oefenen. Had de gemeente de beschikking gehad over een huurveror- dening, misschien zou een huurderscon flict onmogelijk geweest zijn." Hier wordt met evenveel woorden het verlangen uitgesproken naar terugkeer tot den veel versmaden toestand van de Huurcommissie-wet. Zijn over het algemeen de toestanden inzake de woningbouw zóó, dat een derge lijk ingrijpen van overheidswege nuttig en noodig en dus gebillijkt is? Hoe is 't in Leiden hiermede gesteld? DUITSCHLAND HERVATTING VAN HET BETALINGS VERKEER. Het disconto verhoogd tot 15 pet. Volgens aankondiging van de rijksre- geering zal in de komende week heb nor male betalingsverkeer hervat worden. Maandag a.s. zal het onbeperkte girover- keer tusschen de instellingen en banken, die aan het normale girozakenverkeer deelnemen, geoorloofd zijn. Hierdoor zal het onbeperkte giroverkeer met uitzonde ring van over wij zingen op postchèque- en Reichsbank girorekeningen algemeen wor den hervat. Van Woensdag a.s. af zullen ook de over wijzingen op postchèque en postkantoor giro's mogen geschieden en contante uit betalingen uit rekening-courant en giro tegoed zonder eenige beperking mogen plaats vinden, terwijl yoor spaarbanken en coöperaties voorloopig nog zekere beper kingen blijven gelden. De verordening die •dit alles regelt, zal heden worden afgekon digd. Met de wederinvoering van het vrije betalingsverkeer staat Duitschland en vooral de Rijksbank voor groote proble men, welke om een oplossing vragen. Ver schillende maatregelen werden reeds door de regeering en de Rijksbank genomen, waardoor een gedeeltelijke hervatting van het betalingsverkeer, speciaal voor het uit betalen van loonen en salarissen, spoedig mogelijk was. Om echter het geheele raderwerk weder op gang te brengen is meer noodig. Hier voor werd reeds opgericht de Garantie- und Akzeptbank. Daarnaast heeft men we ten te bewerkstelligen, dat het buitenland de credieteii op korten termijn niet verier zal opzeggen, zoodat voor een afvloeiing van deviezen uit dien hoofde niet gevreesd behoeft te worden. De derde moeilijkheid is gelegen in het binnenlandsche credietverkeer. Voor een normaal verloop van zaken is het noodza kelijk, dat een druk uitgeoefend wordt op de debiteuren der banken. Door een teiug- vloeiing van credieten en opgenomen gel den kon de liquiditeitspositie der banken weder Tiersteld worden. Hiervoor was al lereerst noodig een drastische verhooging van. het disconto, waardoor zelfs een cre- dietrestrictie overbodig werd. De Rijksbank heeft dan ook met ingang van I Augustus het officieele disconto van 10 tot 15 pet. verhoogd en de beleenings- rente van 15 tot 20 pet. Hierdoor wordt bereikt, dat slechts in uiterste gevallen credieten worden opgeno men. Een dergelijk aandraaien van de discon to-schroef was eveneens noodzakelijk met het oog op het verder in circulatie bren gen van nieuwe betaalmiddelen. Door op potting van markbiljetten is in Duitsch'and een behoefte ontstaan aan nieuwe ruil middelen. Hierin tracht de Rijksbank nu te voorzien door de uitgifte van nieuwe 5 markstukken tot een maximumbedrag van 600 millioen mark. Daarbij dient echter ge waakt te worden tegen een eventueele in flatie en is het gewenscht, dat het ter beschikking staande en eventueel opgeno men geld ten spoedigste weder naar de Bank zal terugvloeien. De thans genomen maatregel der Rijksbank zal dit zeer zeker in de hand werken en wijst erop, dat men voor alles een inflatie-politiek wil mijden. De vraag waarom de Rijksbank het dis conto op 15 pet. en niet hooger heeft ge steld is moeilijk te beantwoorden. Het spreekt van zelf, dat onder de huidige om standigheden zelfs door de leiders eener cir culatiebank niet te zeggen is welke het juiste niveau is, waarop het disconto moet gesteld worden om het betalingsverkeer in normale banen te leiden. Eerst als het ge heele raderwerk weer functionneert zal moeten blijken of men te hoog gegrepen heeft en kan een spoedige geleidelijke ver laging zeer wel mogelijk zijn. Voor het toch reeds zoo beproefde Duitsche bedrijfsleven beteekent een disconto van 15 pet. zeer ze ker een zwaren druk. Doch dit offer weegt toch nog niet zoo zwaar als een gestoord betalingsverkeer. Na algeheele openstel ling der banken zal echter spoedig^ een evenwicht intreden en zullen ongetwijfeld de rentetarieven weder geleidelijk aan op een meer normaal niveau gebracht kun nen worden. DE STRIJD OM LANDDAG ONTBINDING IN PRUISEN. Het partijbestuur van de Duitsche volks partij hield gister in het rijksdaggebouw een zitting, waarbij ook de minister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius, tegen woordig was. Na een uiteenzetting van den partij le. der Dingeldey, van den politieken toestand, werd besloten, naar het nieuwsbureau V.D.Z. verneemt, een oproep te richten tot de partijleden, welke als volgt luidt: Aan onze vrienden. Den negenden Augustus 1931 vindt in Pruisen de volksbeslissing plaats over de kwestie van al of niet ontbinding van den landdag. De Duitsche volkspartij, die bijna zeven jaren tegen de politiek der heerschende partijgroepeering in den Pruisischen land dag heeft gestreden en derhalve van het, begin af haar instemming heeft betirgd met het volksbegehren, verwacht van haar aanhangers, dat zij de coalitie-politiek, wel ke tot nog toe is gevoerd, zullen te niet doen, door hun stem uit te brengen vóór de ontbinding van den landdag. Wij komen op voor een zakelijk en krachtig geregeerd Pruisen, dat een vaste steun van nationale politiek in het rijk moet zijn. w.g. Het partijbestuur der D.V.P. Het Fransch bezoek aan Berlijn. De Parijsche pers meent te kunnen zeg gen, dat Laval en Briand niet naar Bellijn zuilen gaan, alvorens het plebisciet over de ontbinding van den Pruisischen landdag heeft plaats gehad. Ook Lautier, de vroegere onderstaats secretaris, is van meening, dat een vroeger bezoek niet wenschelijk is. FRANKRIJK BRIAND ONGESTELD. Briand heeft van de Londensche confe rentie een zware verkoudheid meegebracht en moet zich enkele dagen ontzien, te meer daar hij ook onder asthma-aanvalle-o heeft te lijden. De geneesheeren zijn echter van oordeel, dat er niet de geringste aanleiding tot be zorgdheid bestaat. ENGELAND ENGELSCH BEZUINIGINGSPLAN Aanbevelingen voor een drastische beperking van de openbare uitgaven. In het rapport van de Engelsche bezui- nigingscomm issie, dat gisteren is gepubli ceerd, worden aanbevelingen gedaan tot drastische beperking der openbare uitga ven, naar de „Tel." meldt. Indien de ingrij pende voorstellen der commissie worden aangenomen, dan zal in totaal een bedrag van 96.578.000 pond worden bezuinigd. De belangrijkste aanbevelingen dezer commissie, die indertijd op verzoek der liberale partij werd ingesteld onder voor zitterschap van sir George May, den voor- maligen voorzitter van de Production As surance Company, hebben betrekking op de sociale diensten, waarop volgens de commiss^^fc besparing van 66 y. millioen j pond zoq^^Bïen worden verkregen. Hier toe zou dl^Rle werkloozenuitkeering met 20 pet. moeten worden verminderd en de wekelijksche contributie der arbeiders, werkgevers en van den staat met 10 d. per week en per arbeider moeten worden ver hoogd. Onder de voorgestelde middelen tot besparing worden verder opgenoemd: een I vermindering der salarissen van leeraren en onderwijzers met 20 pet., een vermiude- ring der loonen en salarissen van de poli tie met 12y2 pet., de invoering van soldij betaling op de grondslagen van 1925 zoowel bij 't leger als bij de vloot, uitstel en ver traging van de plannen tot aanleg en ver betering van wegen, afschaffing van de Em pire Marketing Board, afschaffing van heö wegenfonds, vermindering van de subsidie voor werken ter vermindering der werk loosheid, vermindering der subsidie voor den woningbouw, inhouding van het subsi die voor de plannen tot uitbreiding der moederschapszorg. De twee Labour-led-en, welke in de com missie zitting hadden, hebben een minder- heidsrapport uitgebracht, waarin zij zeg gen, met de voornaamste conclusies niet in te stemmen. In hun rapport wordt er de nadruk op gelegd, dat slechts door de meest strikte betrachting van de eischen van economie en efficiency over een lange periode, de handel van Groot-Brittannië bot de welvaart van voor den oorlog kan worden teruggebracht, in dier voege dat een groot aantal thans werkloozen weer iu de nijverheid zouden kunnen worden te i werk gesteld. Volgens hetgeen MacDonald gistermid dag in het Lagerhuis mededeelde, is een kabinetscommissie benoemd tot overwe ging van de aanbevelingen der bezuini gingscommissie. Deze kabinetscommissie, welke de commissie van vijf wordt ge noemd en uit de vijf ministers MacDona;d, Snowden, Henderson, Thomas en Graham bestaat, zal het rapport overwegen in den tijd, dat het parlement op reces is. SPANJE MOTIE VAN VERTROUWEN IN DE SPAANSCHE REGEERING. In de eergisteren gehouden zitting der constitueerende Cortes werden onder stormachtige toejuichingen de volmachten der regeering*van Alcala Zamora bij accla matie bekrachigd. ITALIË FASCISME EN KERK. Nog geenerlei ontspanning. Naar de „Rechtpost" uit de Vaticaan- sche Stad verneemt, is nog geenerlei ont spanning in de betrekkingen tusschen het Vaticaan en de fascistische regeering in getreden en valt voorloopig ook geen wij ziging in den toestand te wachten, zeker niet voor September of October Intusschen zal een uit kardinalen en andere kerkelijke hoogwaardigheidsbe- kleeders samengestelde commissie zich met de kwestie bezighouden en den H. Vader voortdurend van de loop der dingen op de hoogte stellen. De berichten in de buitenlandsche pers over een aftreden van den kardinaal- staatssecretaris Z. H. Em. Pacelli en een opnieuw optreden als zoodanig van kardi naal Gasparri worden door het Vaticaan nadrukkelijk tegengesproken. Vermoedelijk houdt dit gerucht verband met een langdurig onderhoud dat de H. Vader dezer dagen met Zijn voormaligcn staatssecretaris heeft gehad. Omtrent deze audiëntie is echter niets bekend, evenmin trouwens als over de bui tengewone vergadering der curie-kardina len, welke zooals onlangs gemeld is, ten Vaticane heeft plaats gehad. De fascistische bladen hebben eindelijk hun critiek op de jongste Pauselijke ency- cliek gestaakt en de gewone Vatica-ansche rubriek, die lijdelijk was stop gezet, weer hervat. CHINA NANKING BOEKT SUCCESSEN. Drie communistische bolwerken veroverd. Maarschalk Tsjang-Kai-sjek deelt mede, dat zijn troepen drie communistische bol werken hebben ingenomen, namelijk Toengkoen, Loengkang en Hoeanghai. Naar de meening van den maarschalk zal de anti-communistische campagne thans spoedig beëindigd kunnen worden. De staat van beleg te Sjanghai duurt onverminderd voort. Tsjang Kai-sjek heeft medegedeeld, dat, nu alle communistische stelingen in Kiang- si zijn genomen, meer dan 200.000 man troe pen met 50 bombardemntsvliegtuigen zijn vertrokken voor den strijd tegen Sji Hsu- sjan, nabij Pautingfoe. Laatstgenoemde stad is nog niet door de Moekden-troe- pen heroverd. LEIDSCHENDAM. Volksbond. Donderdagavond te 8 uur hield de R. K. Volksbond te Leidschendam een buitengewone ledenvergadering in het Patronaatsgebouw. De voorz. opende de vergadering met het voorgeschreven ge bed en heette allen hartelijk welkom. Het verheugt hem ten zeerste, dat zoovelen aanwezig zijn. Het hoofddoel dezer verga- j dering is de bespreking van het Congres I op 6 Sept. a.s. te Utrecht en de kinderuit stapjes. Hij hoopt, dat de verschillende be sprekingen op aangename en zakelijke wijze zullen gehouden worden en de ver gadering zoodoende van groot nut mogen zijn. I Door allen wordt staande het Strijdlied gezongen, waarna de notulen worden ge- I lezen en onveranderd goedgekeurd. De voorz. doet eenige mededeelingen be treffende de in de vorige vergadering ge stelde vragen. Hij heet den Geestelijken Adviseur, die intusschen ter vergadering is gekomen, hartelijk welkom. Enkele inge komen stukken worden behandeld, terwijl I de voorz. mededeelt, dat de Harmonie niet 1 meegaat naar het Congres te Utrecht. Door den voorz. wordt dan een breed voerig en mooi verslag uitgebracht van do Centrale Raadsvergadering, waarvoor hij dank en applaus moet accepteeren. Bij de bespreking van het Congres te Utrecht op 6 September a.s. spoort de voorz. de leden aan in grooten getale mede te gaan. De kosten zullen in totaal 2.50 i bedragen; de betaling hiervan kan geschie- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In verband met de hervatting van het normale betalingsverkeer heeft de Duit sche rijksbank haar disconto verhoogd tot 15 pet. Drastische bezuinigingen in Engeland voorgesteld. Nog geen ontspanning tusschen Fascis me en Kerk in Italië. Overstroomingen in China en Indië. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De onderhandelingen in de metaalindus trie. (3de blad). De bekroningen op de Gladiolus-tentoon stelling te Haarlem. (L. en T., 1ste blad). Spoorwegongeluk bij Sloterdijk. Vier gewonden. (Laatste nieuws). Een doodelijke aanrijding bij Duiven- drecht. (Laatste Berichten). Benoeming burgemeester Zoetermeer— Zegwaart (lste blad). den op de Zaterdagen 22 en 29 Augustus. Staande de vergadering gaven zich roeds velen voor deelname op. De bedoeling is te vertrekken met den trein van 9.11 uur uit Den Haag en niet te laat terug te koe ren, terwijl er wordt op aangedrongen, dat allen bij elkaar blijven. Bespreking kind er uitstapjes. De voorz. deelt mede, dat het plan is om de eerste 2 dagen wandeltochten te houden en wel naar Voorburg, enz.; de kinderen zullen onderweg getracteerd worden. De le dag zal zijn voor de kinderen, wier naam be gint met A tot en met M en de 2e dag van N tot en met Z. De 3e dag gaan alle kinderen mee en wel naar Scheveningen of Noordwijk aan Zee; de ouders moeten nog aan den bode opgeven, hoeveel kinderen van elk gezin dien dag medegaan. Ieder kind moet voor deze 3e dag 25 of 30 cent medebrengen om eenigszins de onkosten te dekken. De uitstapjes zullen gehouden worden op 6, 13 en 20 Augustus a.s. De voorz. deelt nog mede, dat men van vele winkeliers groote medewerking heeft gekregen inzake tractaties voor de kinde ren, welke mededeeling een luid applaus ontlokt. De rondvraag brengt niets bijzonders, waarna de voorz. de vergadering sluit met gebed-, na allen gedankt te hebben voor de opkomst en de aangename besprekingen en na allen aangespoord te hebben tot groote deelname aan het Congres te Utrecht. SASSENHEIM. Gemeente Zwembad. Als gevo.g van hét minder fraaie weer in dit seizoen is het aantal genomen baden belangrijk min der dan in het vorige jaa-r. Het verschil in opbrengst is dientengevolge nie<t onbedui dend. De ontvangsten aan abonnementen, maandkaarten, kniipkaarten, enkele baden enz., hebben in dit seizoen tot heden be dragen 1.269.terwijl deze bedroegen in hetzelfde tijdvak van 1930 1.949.40. Indien het weer in den rest eerenden tijd van dit seizoen meer geschikt zal zijn om te zwemmen dan in bet vorig seizoen, kan noig een belangrijk deel van de mindere ba ten worden ingehaald. Gemeervte-Gasbedrijf. Dat het gasde- biet steeds grooter wondt bewijzen onder staande cijfers In het eerste halfjaar van 1931 werden ingekocht 303.948 M3., tegen in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar 280.186 M3., der halve een meerdere inkoop van 23.762 M3.. i -Rekening houdende met het feit, dat de grootste toename van den gasomzet plaats heeft in de tweede helft van het jaar kan in 1931 worden gerekend op een toename van pl-m. 50.000 M3. De omzet zal derhalve rond 650.000 M3. bedragen. Een mooie stij ging va-n het gasdebiet indien met b.v. een vergelijking maakt met den omzet in 1925, in welk jaar deze was 387.946 M3. Plantenziektenkundige Dienst. Het kantoor van den Riante naiektekimd%e Dienst aan de Beukenlaan zal in het tijd vak 1 Aug.1 October geopend zijn als volgt: Op werkdagen behalve des Zaterdags, des voorin, van 89, en des nam. van 1 1/2 2 uut, van 4 1/26 uut en van 7 1/210 uur. Op Zaterdag van 89 uur voorm. en van 1 1/24 uur nam, tot 1 Sept. Daarna van 99 1/2 uur voorm. en van 121 uur nam.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1