DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND DE ARME GILLI ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 SPORT VOETBAL Poolreis. De „Graf Zeppelin" is reeds weer terug van zijn reis naar het Poolgebied en heeft in die paar dagen, dat hij over de verlaten oorden van dit sneeuw. en ijsgebied rondzwalkte meer gegevens opgedaan en op wetenschappelijk terrein meer resultaten geboekt, dan anders ver scheidene expedities in jaren zouden heb ben kunnen bereiken. De Zeppelin is dus gelukkiger geweest dan Nobile met zijn „Italia". Misschien had deze Italiaan, die zich, zooals men weet, op den Russischen ijsbreker „Maly- gin" bevindt, wel een klein hoopje achter in zijn hart verborgen, dat de Zeppelin ook zou verongelukken en dat hij dan de rol len zou kunnen omdraaien en met den ijs- breker dr. Eckener en zijn metgezellen zou kunnen te hulp snellen, zooals indertijd de „Krassin" door het ijs boorde en de hul peloos met de „roode tent" ronddrijvende Italia-mannen redde. Deze rol was echter voor geen ijsbreker weggelegd, want dr. Eckener stuurde zijn zilveren luchtviscü met feillooze zekerheid door de koele luchtlagen over de ronddrijvende schotsen van het pakijs en vond zijn weg langs Nova Zembla o Heemskerek en Barents, als jelui vanaf je overwinteringseiland dat eens zoudt hebben kunnen zien! langs Frans Josephsland, Noordland (waarvan de geleerden ontdekten, dat dit land veel grooter was, dan op de kaart stond aange geven) en langs de Noordkust van Siberië. Toen het luchtschip de „Malygin" verla ten had, waarmede het in de Poolzee in verbinding was getreden, hoorde men niets meer van het schip. Zelf kon het alle sta tions tusschen Berlijn en Tokio opvangen, maar het kon zich tengevolge van de sto ring door het Noorderlicht zelf niet ver staanbaar maken. Ten slotte dook de Zep pelin opeens weer op boven Archangel en toen was het gevaar geweken. In één adem ging het daarop via Leningrad, Memel cn Danzig naar Berlijn, waar geland werd en 's nachts koerste de Zepp met een vaartje huistoe, naar Friedrichshafen, waar hij Vrijdagmorgen arriveerde. De luchtvaart beleeft een gouden tijd. Naar wij vernemen koestert prof. Piccard ook al weer een plan om naar de stra tosfeer op te stijgen. Onze toekomst ligt in de lucht. Symbool van betere t ij den. Toen de „Graf Zeppelin" op het vlieg veld Tempelhof te Berlijn geland was, wer den de deelnemers aan de vlucht toege sproken door dr. Sahm, opperburgemeester van Berlijn. Deze zag in de Zeppelin een symbool. „Het zilveren luchtschip", aldus sprak hij, „moge ons in deze dagen van grooten nood een zinnebeeld zijn van de vurig verlangde opwaartsche beweging, uit hetwelk wij willen leeren, wat taaie wil vermag". En misschien dacht hij er wel bij: Het zilveren luchtschip, dat uit verre landen kwam aandrijven, moge de voorspelling zijn van een zilvervloot, welke ons in den vorm van een millioenenleening zal komen aan waaien uit de verre landen van overzee. Er zijn echter wel verscheidene hooge gasten van over zee naar Berlijn gekomen Stimson, MacDonald en Henderson maar zij lieten geen penny achter, alleen de hoop, dat er uit de verbeterde interna tionale atmosfeer nog iets goeds Ran groeien. Na de Engelsch-Duitsche besprekingen, zullen binnenkort Duitsch-Italiaansohe be sprekingen volgen en daarna nog Ila- liaansch-Fransche en ten slotte hopen we ook Fransch-Duitsche. Daar de crisis niet alleen een financieel- economische, maar ook een politieke kant heeft en zelfs de ontwapeningskwestie wat met de zaak te maken heeft, gelooft mea, dat het geheele complex van vraagstukken aan een grondige discussie wordt onder worpen. Intusschen heeft Duitschland door nood maatregelen in eigen land aan de verhel ping van de crisis gedaan wat het kon. En blijkbaar met succes, want men verwacht stellig, dat reeds de volgende week het be talingsverkeer bij de banken weer vrijwel normaal zal zijn. Dit is reeds een hoopvol teeken. MacDo nald zeide bij gelegenheid van zijn bezoek aan Berlijn, dat men Duitschland niet in den steek zou laten. Hij zeide, vast over tuigd te zijn, dat als Duitschland al zijn in- tellectueele, moreele en economische krach ten inspande om zich te herstellen, de an dere volken hulp zullen brengen en het Duische volk niet zullen laten ondergaan. Tol-unie. Terwijl de publieke opinie zich voor iets anders interesseerde deze week hetzij voor de Zeppelin, hetzij voor het bezoek der Britsche staatslieden aan Berlijn, of waarvoor dan ook speelden zich in het Vredespaleis te den Haag voor het Permanente Hof van Internationale Justitie de pleidooien af inzake de kwestie van de Tol-unie tusschen Duitschland en Oostenrijk. De geleerde vertoogen waren nogal langdradig, zoodat wij de journalis ten, die gedwongen waren om naar de hoog geleerde heeren te luisteren, niet bepaald benijd hebben. De diverse landen hebben hun standpunt nader uiteengezet en als men de kern van de pleidooien bloot legt, blijkt, dat er twee richtingen zijn, welke de „Tel." aldus in enkele woorden samenvat: Duitschland en Oostenrijk betoogen: Het gaat hier om twee staten A. en B. (immers het beginsei moet worden uitgemaakt en niet dat ware politiek het speciale geval), waar van A. bij verdrag verplicht is, onafhanke lijk te blijven. A.'s onafhankelijkheid nu wordt aangetast als men hem belet mei B. een tolunie aan te gaan. Strikt-juridisoh moet worden uitgemaakt, wat op dit oogen- blik mag. Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en in zeke ren zin ook Italië betoogen: Het gaat nier niet om A. en B., maar om Oostenrijk en Duitschland. Oostenrijks onafhankelijkheid nu, een brok Europeesch statuut, wordt in gevaar gebracht, ais men het toestaat een tolunie met Duitschland aan te gaan. En dit politieke toekomstgevaar vormt een belemmering voor het juridisch heden. Wij zijn benieuwd, welken van de twee koersen het Hof straks, in zijn gemêleerd rechtsbewustzijn, bereid zal zijn te volgen. Chili. Ten slotte nog een enkel woordje over Chili, waar deze week een revolutie een eind heeft gemaakt aan de regeering van Ibanez. Ook m Chili, dat zich er op kon beroe men ae best geconsolideerde der Zuid-Ame- rikaansche staten te zijn, is het de econo mische crisis, die tot de onrust en de hier uit voortgekomen omwenteling aanleiding heeft gegeven. Zoo lang het Chili economisch goed ging. voelde het zich wel behaaglijk onder de dictatoriale leiding van president ibanez, die met krachtige hand het roer van staat in handen hield en al zijn aandacht wijdde aan de versterking van 's lands welvaart en de ontwikkeling van het land, o.a. ook door de bevordering van de immigratie, ter versterking van de landbouwende bevol king. Maar de crisis, de dalende prijzen en de hierdoor verminderde inkomsten, deden ook de opbrengst der belastingen daiei. Bezuinigingsmaatregelen waren dus noo- dig aan den eenen kant, verhooging der be lastingen aan den anderen kant en ten slotte zag Chili zich zelfs genoodzaakt een gedeeltelijk moratorium voor zijn buiten- landschen schuldendienst af te kondigen. Door dat alles nam de ontevredenheid in den lande, door de politieke en persoon lijke tegenstanders van den dictator aange wakkerd, zoo zeer toe, dat het tot bloedige onlusten in de hoofdstad kwam en t.ot dreiging met een algemeene werkstaking. Vruchteloos trachtte de president door de instelling van een nieuw ministerie de ge moederen tot bedaren te brengen. In en kele weken traden verschillende nieuwe ministeries op, maar de ontevredenheid des DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging D. 0. S. Eindelijk dan zal D. O. S. morgen Hoek van Holland op haar terrein ontmoeten. Indien ze volledig opkomt belooft het een spannende wedstrijd te worden, zoodat een kijkje op het D. O. S.-terrein zekerde moeite zal loonen. Het programma voor morgen luidt: 1.30 uur D. O. S. IIH. V. C. II; 3 uur: D. O. S. I—H. V. C. I. De junioren gaan naar Meerburg om daar tegen een Meerburgsche combinatie te spelen. Aanvang 1 uur. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zondag 2 Aug. a.s. zullen weder 4 wed strijden voor de A. V. V.-serie gespeeld worden. Het programma luidt als volgt: Jun. Afd.: A. V. V. aA. V. V. b, 12 uur (om le en 2e prijs). 2e afd.: A. V. V. II—A. S. C. I, 1.15 uur. Ie afd.: V. V. L. I—St. Lodew. I 2.30 uur 3e afd.: V. A. P. II—V. V. L. II 3.45 u. De twee A. V. V.-junioren-elftallen zul len elkaar voor de finale bekampen om len on 2cn prijs; zeer zeker belooft dit een spannend partijtje, te worden, daar de kleinste A. V. V.'ers hun best zullen doen hun grootere broers zoo goed mogelijk par tij te geven. Het tweede elftal bindt den strijd aan tegen A. S. C. I; wanneer de 2e elftallers zich geheel geven, gelooven wij wel, dat zij de overwinning zullen behalen. Bijzonder spannend belooft de wedstrijd voor de eerste afdeeling te worden, doch gelooven vrij wel, dat "St. Lodewijk, mits zij volledig is, zich in de finale zal plaatsen. Alles bij elkaar zal er Zondag voor de voetballiefhebbers wel te genieten zijn en wij rekenen er op, dat. velen van bun be langstelling zullen blijk geven. Allen voel succes. DE BELGIE—NEDERLAND- WEDSTRIJD. Maatregelen der Antwerpenaren. In Antwerpen heeft men zich niet be perkt tot een hevige verontwaardiging over het besluit van den B. V. B. om den Bel giëNederland-voetbalwedstrijd dit sei zoen in Brussel te laten spelen. Neen! Het- voetbal-verbond der provincio Ant werpen is dadelijk aan het werk gegaan en heeft besloten een algemeene vergade ring der clubs van de provincie Antwerpen bijeen te roepen met de volgende agenda: le. Verbreken van alle betrekkingen van het Verbond der provincie Antwerpen niet andere provinciale bonden; 2c. Ontslag der leden van de Antwerp- sohe clubs in hoogere comité''s, zooals Des- sain, Verdyck, Mulenë enz.; 3e. Niet deelnemen aan de officier-Ie kampioenschappen der hoogere afdeelingen en inrichten van een competitie uitsluitend voor de hoogere klasse-clubs der provincie Antwerpen. Terwijl het bestuur hierover beraad slaagde. kwam er een telegram binnen van het Luiksch Verbond, waarin gevraagd wordt een dringende vergadering van alle provinciale bonden te beleggen om de be sluiten van den Belgischen Voetbalbond volks was op deze wijze niet meer te be dwingen. Men eischte de vervanging van den president zelf en aan dit verlangen heeft Ibanez ten slotte moeten toegeven. Geen geld, geen Zwitsers. Nu de finan- cieele grondslag aan de dictatuur was ont vallen, wankelde ook de militaire grond slag. Ook Chili zal het thans eens met nieu we mannen beproeven, gelijk het meeren- deel der andere Zuid-Amerikaansche sta ten. Gelijke oorzaken, gelijke gevolgen. van verleden Zondag te onderzoeken. Ten einde tot een verzoening te geraken heeft het Antwerpsch Verbond tegen Vrij dagavond een vergadering van alle provin ciale Verbonden bijeengeroepen. De eisch zal natuurlijk gesteld worden, dat- Antwer pen zijn BelgiëNederland terug krijgt en dat de provinciale clubs een moer wel willende houding tegenover Antwerpen zouden aannemen. Nu hebben zij tegen Antwerpen gestemd uit vrees voor oontri- butie-verhooging, andere ook uit leedver maak. Toen namelijk de stemming viel dat Antwerpen België—Nederland kwijt vas, ging er van de zijde der Luikenaars een spottend triomfgelach op. Ook hier was het dus weer de Waalsch- Vlaamsche tegenstelling. KON. NED. VOETBALBOND. Alphen IWesel Feldmark I. De returnmatch van de Turn- und Spiel- verein '80 Wesel-Feldmark legen Alphen 1 is thans definitief bepaald op Zondag 9 Augustus, aanvangende nam. half drie. Gisteren kwam uit Duitschland het be richt, dat de gerezen pasmoeilijkheden wa ren opgelost. Wij vernemen voorts dat de Duitsche gasten vergezeld van een aantal supporters met een groote touringcar reeds Zaterdagmiddag alhier zul1 en arri- veeren. In gezelschap van eenige bestuurs leden der A. V. V. „Alphen" zal met de Duitsche sportvrienden dien middag een- uitstapje worden gemaakt naar Den Haag en Scheveningen. CRICKET Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse. V. V. V.Haarlem; V. O. C.Hennes D. V. S. Overgangsklasse. Ajax (L.)_H. B. C.; H. T. C. C—Kam pong. Tweede klasse. A. Ajax (A.)—Albion; D. V. C.—V. V. V. II; VleermuizenA. C. C'. II. B.: Excelsior—H. B. S.; L. C. C.Sparta (terrein Sparta). O.: Arnh. C. C—Quick (N.) II; U. D— Nijmegen. Derde klasse. A.: Kampong II—R. I. O. B.: H. C. C. IV—H. C. C. V; Excelsior II—Hennes D. V. S. Ill (terrein H. D. V. S.); Quick (Hg.)—V. U. C. Vierde klasse. V. U. C. IIH. D. V. S. IVW. A. L. O. S.-H. B. S. II. ATHLETIEK OM DEN P. H. BEKER. Een sterke damesploeg naar Brussel. De belangrijkste atletiekwedstrijd, wel ke hot programma van Zondag vermeldt, mag zich in uitstekende belangstel!ing ver heugen van de zijde der vereenigingen. Aoht vereenigingen, t.w.Blauw-W.it, Vlug en Lenig, Feijenoord, A.V. 1923, A.V.A.C., A.A.C., de Trekvogels en de H.A.V. „Haar lem", met totaal 140 deelnemers, zullen den strijd om het officieuse clu bkampi eens chap van Nederland hetgeen de kamp om den P.H.-Beker feitelijk is aanbinden.. Deze deelneming is wel teekenend. Pri mo: omdat de clubs verplicht zijn op ten minste zeven nummers uit te komen; se- oundo: omdat de groote meenderheid, waar mede de H.V.A. „Haarlem" vorig jaar het kleinood won, verflauwde bejarigisteiling had doen verwachten. Niet alleen vorig jaar, doch ook van 1924 af, won de ploeg van „Haarlem" onaf gebroken den P.H.-Beker. Nu a.s. Zondag de Haarlemmers zelf de gastheeren zijn, zouden wij niets liever willen, dan dat de concurrentie zoo gToot en zoo zwaar moge lijk zal zijn. En het is te verwachten, dat het spannen zal. De zeven clubs, weke naast „Haarlem" aan deze wedstrijden deelnemen, kunnen, doordat de beste ath- leten daarvan Lid zijn, het de bekerhoud ster zéér moeilijk maken. De Nederl. dames komen te Brussel in actie, waar door toedoen van de E.N.D.A.T. met een flitoke ploeg wordt deelgenomen. Het zijn de dames S oh uurman, ter Horst, d>u Mee, Aengenendt, Aalten, Martin, du Jair, Tolsma, Bakker, Munnikes, Pels en BeermanR om-bonts, die, onder leiding van mevr. Verwaal, op verschillende nummers zullen uitkomen in de Belgische hoofdstad en naar wij vermoeden menig succes zullen behalen. R. K. Athletiek- en Sportvereeniging „Rood-Wit". Voorafgegaan door drie officieele wed strijddagen vindt morgen de laatste wed strijddag plaats om het kampioenschap van Rood-Wit. Morgen hebben we weer zoo'n echte in tieme dag, een dag van sportieven strijd om den G. P. Beker. Het zal wederom spannen, te meer daar alle nog kans hebben de kampioenstitel te venverven. Rood-Wit leden eindigt morgen een eerlijken en sportieven strijd als besluit van ons 3-jarig bestaansfeest. Dus tot morgen 2 uur. ZWEMMEN ZWEMREC0RDS. De Fransehe mej. Yvonne Godard heeft het Europeesch record op de 1500 meter, dat op naam stond van de Engelsohe miss Mane, met een tijd van 24.2 min. veibeterd met 21.5 sec. en gebracht op 23 min. 32.6 sec. Het wereldrecord staat op naam van miss Madison met 23 min. 17 sec. Taris probeerde bij dezelfde gelegenheid heb wereldrecord op de 1000 meter te ver beteren. De poging mislukte, doordat de Fransohman er 13 min. 2.2 sec. over deed, wat 0.2 sec. meer is dan de recordtijd van Arne Borg. Te Long Beach heeft miss Holm het we reldrecord op de 50 meter rugzwemmen, dat op naam van Sybil Bauer stond sinds Januari 1926 met een tijd van 39 sec., ge bracht op 37.4 scc. WATERPOLO Werstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Heeren. Eerste klasse. D. J. K.-U. Z. C.; S. V. H.—G. Z. V. Res. le klasse. D. J. K. II-U. Z. C. II. Derde klasse. B. Z. Z. II—H. Z. C. II; D. J. K—01- d en zaal; Z. C. G.-G. Z. C.; Nept.-Gr. Wielen. Wedstrijd om den Havenbrugbeker. Donderdag R Aug. speelt de Zijl I tegen S. Z. C. I (Schiedam) den wedstrijd om den Havenbrugbeker. De wedstrijd vangt aan om 8.15 uur. PAARDENSPORT Ritmeester Labouchère gaat de paarden sport vaarwel zeggen. De reserve-ritmeester Labouchère, gedu rende de laatste 25 jaar een bekende per soonlijkheid op onze concours-hippiquen en die ook ons land op hippisch gebied vel9 malen in het buitenland met succes heeft vertegenwoordigd, gaat de paardensport vaarwel zeggen. Zijn laatste paard Fran- gin, waarmede hij nog verleden weck in het concours-hippique te Winterswijk een fraai succes behaalde, ft naar Engeland verkocht, terwijl ritmeester Labouchère van plan is geen ander paard meer aan te schaffen. FEUILLETON. 11) VIII. Door de heldere winterlucht klonk de doodsklok en wilde niet ophouden te klep peren en te klagen. Aandachtig luisterden de menschen naar het geluid. Daarboven in het groote, eenzame kloos: ter lag pater Angelicus dood. Geen zijner medebroeders had hem de oogen gesloten hij was de laatste der oude garde geweest, en nu was ook hij opgeroepen in het land van den eeuwigen vrede. Allen, die pater Angelicus gekend had den, treurden. Sedert menschenheugenis was hij onder zijn landslieden werkaam geweest, had hun velden gezegend, hun zie ken getroost. In het doodenkamertje, waar men een eeuw lang de dooden van het klooster had tentoongesteld, lag nu pater Angelicus. Rondom het lijk stonden bloemen, die de menschen daar gebracht hadden, het beste wat zij hadden. Hoe vreedzaam hij er uit zag, de goede pater, met zijn lang, rein voorhoofd en den glimlachenden mond. De schoonheid van het gelaat scheen ieder uur toe te nemen. Moeders brachten haar kinderen mee en lieten dezen voor het laatst pater Angelicus zien, want zij zouden wellicht nooit meer in hun leven een bruinen pater zien, een heilige zeker niet. Laat op den avond, die de begrafenis voorafging, kwam ook een bleeke, armoe dig gekleede knaap naar het klooster ge- loopen. Zijn gelaat droeg sporen van nau welijks te boven gekomen ziekte. Ge- druischloos zonk hij voor de baar neer, maar wie hem had gadegeslagen, die zou wel bemerkt hebben, dat zijn borst heftig op en neer ging en dat de krampachtig voor het gelaat geperste vingers de zware druppels niet konden tegehouden, die uit zijn oogen stroomden. Menigen dag na dat lange, lieve bezoek onder den kersenboom had Gilli gewacht, of de pater niet zou terugkomen. Maar hij kwam niet, en eindelijk moest Gilli zijn gewoon werk weer opnemen. Daar vernam hij op zekeren dag de tij ding, dat pater Angelicus gestorven en den volgenden dag begraven zou worden. Den heelen dag liep Gilli rond als onder een zwaren last gebukt en hij wist nau welijks wat hij deed. Maar toen het ein delijk avond werd en de tijd van ter ruste te gaan gekomen was, de eenige die hem behoorde, sloop hij heimelijk uit zijn ka mertje, snelde naar het Franciscanerkloos ter en rustte niet, voor hij aan de voeten van den dierbaren doode knielde. Toen Gilli uitgeweend had, hief hij het gezicht op en keek den dooden pater aan. De wonderbare vrede, die van dit gelaat straalde, boeide hem, dat hij bijna geen oog meer van den monnik kon afhouden. Hoe gelukkig moest thans de goede, oude Angelicus zijn! Alles, wat pater Angelicus hem gezegd had, toen zij naast elkaar op de bank onder den kersenboom zaten, viel hem nu weer in, en wat hij-toenmaals slechts half begrepen had, was hem thans opeens zoo duidelijk I „Wat hard is, is groot", had pater An gelicus gezegd, en Gilli had geweend, maar zijn hoop op bevrijding niet opgegeven, neen, hij had de stille hoop gekoesterd, dat do goede pater hem zou helpen, zijn kinderlijken droom te verwezenlijken. Thans was ook deze hoop vernietigd, en hij stond weer alleenMaar zoo troos teloos en verlaten als voorheen voelde hij zich toch niet. De pater had hem het doel getoond, waarnaar hij moest streven: Gods wilHoe langer Gilli op den doode staarde, des te kalmer en krachtiger voel de hij zich. Toen Gilli naar huis terugkeerde, begon de koude wintermorgen reeds aan te bre ken. Sidderend van koude, lichamelijk uit geput, maar met de vroolijkheid van kin derlijk vertrouwen in het hart, keerde Gilli in zijn eenzaam slaapkamertje terug. Het was geen tijd meer, naar bed te gaan. Hij nam zijn stallantaarn van den muur en maakte licht aan. Daarna nam. hij uit een boek het prentje, dat hij van pater Angelicus gekregen had en schreef met potlood aan den anderen kant van het prentje de volgende woorden„Alles ter eere Gods", en daaronder: „Van pa ter Angelicus". Toen dat geschied was, hing hij het plaatje met een kleinen spijker aan den muur boven zijn bed. Dat was de eenige versiering van zijn armoedig kamertje, kamertje. Daarna ging hij aan zijn dag werk. Ook toen allen naar Kaltern togen, om de begrafenis bij te wonen, en hij alleen werd achtergelaten, klaagde hij niet, maar deed kalm zijn werk. Hij had nog nooit zoo graag gewerkt als heden. Kort na de begrafenis kwamen de ge rechtsdienaren van Boren en namen de kerk en het klooster van Kaltern in bezit. De Godslamp werd uitgedoofd.... het tabernakel was verlaten Maanden waren voorbij gegaan. Men was thans in het einde van den zomer. Een oud vrouwtje met scherpgesneden trekken, eenvoudig maar zeer zindelijk gekleed, liep over den weg, die het breede dal tusschen Terlan en Missieu doorkruist. Zij droeg een zwaren korf aan den arm, de dag was heet en nu en dan stond zij stil en zuchtte. Van tijd tot tijd keerde zij zich om en keek voor zich uit, naar de an dere zijde van het dal, als had zij daar iets dierbaars achtergelaten. Van de hoogte kwamen haar groepen boeren tegemoet, die vee voor zich uit dreven, naar de markt te St. Paul. Ver moeid door de lange, stoffige wandeling kwam de oude vrouw eindelijk boven aan, maar de door boeren en veekooplui ge vulde herberg lokte haar niet erg aan, want zij wendde zich zonder meer naar de ruime kerk, om in het Huis Gods rust en koelte te zoeken. Op hetzelfde oogenblik verscheen voor haar in het gothisehe portaal de gestalte van een jongen. Hij was zoo juist uit de kerk gekomen en hield de pet nog in de hand. Hij sloeg de oogen op en keek de oude vrouw scherp aan. Zij sloeg echter nauwelijks acht op hem. Eerst toen zij den' juichkreet: „Tante Sandel?" ver nam, keek zij verwonderd op. „Ja, Gilli, zijt gij het of zijt gij heb niet?" riep zij. Zij nam hem bij de hand, trok hem naar zich toe, verwonderde er zich over dat hij er zoo slecht uitzag en bestormde hem met- duizend vragen. Zoo vernam zij, dat Gilli nog altijd bij zijn oom op de pacht hoeve was, dat men hem vandaag met een koe ter markt had gestuurd, dat hij met den handel was klaar gekomen en van plan was, naar huis terug te keeren. „O mijn kind, wat ziet gij er slecht uit herhaalde Sandel opgewonden. En onmid dellijk het gesprek op iets anders wen dend, vroeg zij: „Gij zult wel reeds weten, dat mijn broeder dood is. Verbaasd keek Gilli op. Neen, hij wist niets. Hij kwam zoo zelden bij andere menschen en naar Kaltern ging hij haast nooit. Hij vernam niets, dan wat op de pachtoeve gebeurde. „Hoe gaat daar thans de bedelaar met u om?" vroeg Sandel. „Het is bijna altijd hetzelfde. Ik ge loof, dat hij me niet goed kan velen. Doch met de bazin sta ik beter, en mettertijd zal het met oom ook wel gaan. Ik doe al wat ik kan, en zou graag met hem op goeden voet staan. En vandaag zal hij wel over me tevreden zijn, omdat ik een goeden handel heb gedaan." Maar Sandel, die weinig gaf om het belang van Benedikt Anderlan. viel hem in de rede en vroeg of hij vanmiddag al gege ten had, en toen zij hoorde, dat de baas van de pachthoeve hem maar een stuk brood had meegegeven, werd zij weer boos. „Wat? Een stuk brood? En niets er bij? Behandelt hij je zoo? Dan begrijp ik dat gij er uitziet als de zeven magere jaren, arme jongen Zij nam hem bij den arm en nam hem meer naar den Zwarten Adelaar te genover de kerk. In de herbergkamer wa ren veel menschen en er heerschte groote drukte. Sandel en Gilli konden slechts met moeite een plaats vinden en bleven stil zwijgend zitten terwijl al de anderen over vee en handel redeneerden of zich ver maakten met kaartspelen. Sandel bestelde soep, vleesch en brood, en verheugde zich, dat Gilli het aanpakken nog niet ver leerd had. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13