UIT DE PERS BINNENLAND DE ARME GILLI VRIJDAG 31 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 LABOUR PARTY EN S.O.A.P. De Tijd schrijft: De socialisten hier te lande plegen, na tuurlijk'alleen wanneer hun dat zoo te pas komt, zich met een zeker welbehagen te spiegelen aan de gedragingen van de En- gelsche Labour Party. Ja, zij vereenzelvi gen zich met deze partij soms zoozeer, dat zij .zeggen niet te kunnen begrijpen, hoe de Katholieken de principieele bezwaren, welke zij tegen de S. D. A. P. koesteren, niet laten gelden voor het Engelsche „so cialisme", zooals dat in de Labour Pariy tot uitdrukking komt. Wellicht zal het beteekenisvolle woord, dat Ramsay MacDonald te Berlijn aan ta fel in de Rijkskanselarij heeft gesproken, hun gebrekkig begrip omtrent dit punt te hulp komen. De Engelsche premier zeide bij die ge legenheid o.a. „Evenals er geen musch van het dak valt, zonder dat de Schepper al ler dingen daarvan weet, evenzoo kan ook geen volk, dat zich Zelf acht, ophouden te bestaan, zonder dat voor alle leden 'an de internationale gemeenschap daaruit het grootste ongeluk voortvloeit." Naast de politieke beteekenis, bezit dit ■woord ook een belangrijke ethische. Im mers het houdt een openlijke erkenning in van de almacht Gods als schepper en be stuurder der wereld. Welke Nederlandsche socialist zou deze officieele belijdenis voor zijn reke ning kunnen en durven nemen? Toch ze ker geen der partijgenooten, die de domme „Dageraads"-provocatie in het Katholieke Limburg hebben gesteund cn in bescher ming genomen. Neen. tusschen Labour Party en S. D. A. P. is de afstand grooter dan tusschen Londen en Rome. NAAST ELKANDER IN DE KERK. In de N. T i 1 b. Cr t." lezen we de vol gende opmerkingen: Het zou weinig nut hebben in de bladen altijd maar foto's van staatslieden en poli tieke bijeenkomsten te zetten, wanneer men ook niet het recht had vergelijkingen te maken, niet alleen omtrent de schoon heid der verschillende persoonlijkheden, maar ook b.v. wat betreft het meer of minder gunstige der gezichten. En dan moet het gezegd worden, dat op het rijtje Fransche en Duitsche ministers, die in Parijs over het lot van Europa samen zoo'n beetje beslissen gingen, het gelaat van den Duitschen rijkskanselier bijzonder gunstig afstak bij al zijn Fransche collega's. Briand en Laval, nu men doet hun in niets te kort, wanneer men oordeelt, dat er in Frankrijk edeler gezichten zijn. Het verschil is te opvallender, omdat juist daar in de intellectueele wereld zoo veel nobele gezichten worden aangetrof fen. Het is trouwens aan sommige Fransche journalisten ook opgevallen, dat de Duit sche rijkskanselier zulk een goede ge laatsuitdrukking had, zooveel rustige kracht openbaarde. Wanneer men nu verneemt, dat Brüning iederen dag de H. Mis pleegt bij te wo nen, dan is men daarover geenszins ver wonderd. Ook thans in Parijs bleef hij zijn gewoonte getrouw en men heeft kun nen lezen, hoe hij in de kerk van Notre- Dame-la-Victorie te gelijk met 'n Fransch hoog politiek in de kerk werd ontvangen en zelfs toegesproken. En hoe de pastoor er op wees, dat het wel een buitengevoon feit was, dat indezelfde Mis tc Parijs een Fransch en een Duitsch minister naast el kaar op de bidstoelen zaten. Daar werd terecht ingezien een vingerwijzing van hoe het tusschen de volken eigenlijk zijn moet, de vrede van Christus en de verhouding in den geest van Christus. Wij zijn in Nederland druk bezig met te manifesteeren tegen oorlog. Het ware te wenschen, dat de voiken en vooral de staatslieden zich wisten te herinneren, dat het een goddelijk voor schrift is, dat de menschen eikander lief hebben, dat ook de volken in dcnzelfden geest elkander te verdragen hebben. En naast elkander'den Heer aller volken moe ten bidden." ORGANISATIE VAN HET LEGER IN VREDESTIJD. Bezuiniging van uitgaven ten behoeve van het personeel. Commissie van Advies inge steld. De Minister van Defensie heeft een com missie ingesteld, teneinde hem van voor lichting te dienen betreffende de moge lijkheid om, door reorganisatie van de vre- des-samenstelling van de wapens der in fanterie en artillerie, een organisatie van het leger in tijd van vrede te verkrijgen, welke ten behoeve van het personeel min der uitgaven vordert dan de huidige, zoo dat een betere verhouding kan worden ge schapen tusschen de uitgaven voor het personeel en die voor het materieel der Koninklijke Landmacht. De commissie bestaat uit: luitenant-ge neraal H. A. Seyffardt, chef van den Generaion Staf, voorzitter; generaal-ma- joor P. Donk, commandant der Ille divi sie kolonel van den Generalen Staf H. G. Winkelman, chef van den Staf van het veldleger; majoor van den Generalen Staf N. T. Carstens kapitein van den Ge neralen Staf H. H. Thoden van Velzen en eerste luitenant der infanterie L. C. Riet veld, leden. De Minister van Defensie heeft verte genwoordigers der verschillende vereeni- gingen van officieren en onderofficieren in een mondeling onderhoud met de instel ling en het doel der commissie in kennis gesteld. KAN EEN DUPLICAAT-GELOOFSBRIEF VERSTREKT WORDEN? Een belangwekkende kwestie te Uden. Bij het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwgekozen gemeenteraadsleden te Uden is een belangwekkende kwestie aan de orde gekomen. De heer dr. Koning had den raad een schrijven gericht, waarbij hij mededeelde zijn benoeming als raads lid te aanvaarden, onder mededeeling te vens, dat zijn geloofsbrief in het onge- reede was geraakt. Hij had den voorzit ter van het hoofdstembureau een dupli caat gevraagd, wat deze echter weigerde te doen. De voorzitter, de aangelegenheid toe lichtende, zeide, onder verwijzing naar de art. 14 en 15 van de gemeentewet, dat de gemeentewet zwijgt over diplicaar-kennis- gevingen. Gaat men over tot het verstrek ken van duplicaten, dan doen zich vele vraagstukken voor. Spr. zegt, dat het „mea culpa" bij dr. Koning ligt. Dr. Koning stelde in het licht, dat hij niet gelooft aan de almacht van den ge loofsbrief. Stelt dat een huis afbrand met den geloofsbrief, dan zou een raadslid, wien de brief toebehoort, niet kunnen worden benoemd verklaard. Dit is absurd. Na verdere discussie wordt met 7 tegen 6 stemmen besloten dr. Koning als raads lid toe te laten. Dr. Koning merkte ten ".lotte nog op, dat ook elders duplicaten zijn uitge reikt. Hij acht dit in orde, doch wil aan een hooger college ten deze de beslissing overlaten. Minister Ruys de Beerenbrouck op vacanlie. De minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsohe Zaken en Ladbouw, Jhr. mr. Ruys de Beerenbro-uck zaii van 1 Augustus af eenigen tijd met verlof afwezig zijn. De toestand van Mgr. W. H. Nolens. De toestand van den Minister van Staat, Mgr. dr. W. H. Nolens is nog steeds onver anderd. Het „Rerum Novarum"-Congres te Utrecht. Ter gelegenheid van het groote „Rerum Novarum"-Congres op 6 September te Utrecht, verwacht men aldaar 50 a 60.000 personen. Reeds spoedig wordt met de voorbereidende ontvangst-werkzaamheden aangevangen. SO BRIETAS. Jeugddag. De Centra-Ie Jeugdcommissie van Sobxi- ëtas organiseert op Zaterdag 15 Augustus in net gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht een jeugddag. Om 12 uur wordit de eerste vergadering •gehouden, waarin Drs. A. v. d. Poel spreekt over: De noodzakelijkheid van het Soibri- etas Jeugdwerk" aan de hand van de vol gende Steil ingen. 1. De Katholieke opvoeding moet den jongen mensch opleiden tot een persoon lijkheid met een zelfstandige, Katholieke levensbeschouwing. 2. Het Katholiek jeugdwerk moet der halve rekening houden me.t de eischen, die oip lateren leeftijd aan den Katholieken mensoh zullen worden gesteld, en met de gevaren, die zoowel dien persoon als de ge meenschap bedreigen. 3. Een der belangrijke zaken is de hou ding van den volwassen mensch tegenover het drankvraagstuk. 4. Een jeugdbeweging voldoet niet aan haar opvoedingstaak, indien zij geen reke ning houdt met het. gevaar, dat van het alcoholisme dreigt zoowel voor de jeugd als voor de volwassenen. 5. Een jeugdbeweging dient niet alleen negatief maar ook positief afwerend te staan tegenover het alcoholisme. 6. Opvoeding in deze richting is het best te bereiken door innige samenwerking t-us- sohen de verschil lende vormen van jeugd werk met het Sobriëtas Jeugdwerk. Om 15.15 wordt een tweede vergadering gehouden, waarin de WelEerw. Heer C J. J. Terwisscha van Sohe'.tinga inleidt het onderwerp: „Hoe moet het Sobriëtas Jeugd werk zijn georganiseerd en hoe kan het sa menwerken met andere vormen van jeugd werk." Stellingen. 1. Ook het Sobriëtas Jeugdwerk dient zich aan te passen aan de nieuwe stroo mingen van onzen tijd, welke gaan naar meer jeugdbeweging. 2. Het is een eisoh van zelfbehoud, dat het Sobriëtas Jeugdwerk zich ten volle kan ontplooien. 3. Het Sobriëtas Jeugdwerk wensoht ten volle samen te werken met andere vormen van jeugdbeweging. 4. De inrichting van liet jeugdwerk in de verschillende Bisdommen iaat samenwer king toe zonder oiplossing m andere vor men van jeugdwerk. 5. En het jeugdwerk, mhei algemeen èn het Sobriëtas Jeugdwerk zullen gebaat zijn bij een nauwe samenwerking. Er is gelegenheid dien dag des morgens om 11.15 een H. Mis in de Kapel van St. Jo annes de Deo, Mariaplaats 28, bij te wonen. Niet alleen die leidsters en leiders van het Sobriëtas Jeugdwerk en de besturen der plaatselijke afdeelingen van Kruisver banden en Mairiavereeniigingen werden uiit- genoodigd, doch ook al degene, die de lei- d'ing hebben van welken vorm van Katholiek jeugdwerk ook. Voor alle belangstellenden is de toegang tot deze vergaderingen vrij. De oneenigheid In de A.V.R.0. Naar mr. Van Doornc. mededeelt, heeft hij bij den officier van justitie te Amster dam een aanklachtingediend wegens smaad, tegen den heer W. Vogt, directeur van de'A.V.R.O. zulks naar aanleiding van de uitlating van den heer Voigt in de ver gadering te Utrecht: „Benohten, die in de R.K. pers hebben gestaan over besprekin gen met den heer Oudegeest kunnen er niet anders ingekomen zijn, dan door iemand, die de verradersrol heeft gespeeld". Voorts heeft mr. Van Doorne bij den of ficier van justitie te 's-Gravenhage, wegens smaad, een aanklachtr'ingediend tegen dr. H. Molhuysen, voorzitter (thans oud-voor zitter) van de A.V.'RlO. naar aanleiding van het antwoord van dr. Molhuysen in dezelfde vergadering op de vraag van een afgevaar digde hoe het komt dat de y.A.R.A. soms over A.V.R.O.-notulen beschikt. Het ant woord hield iin, dat dr. H. de vijandelijke pers tart nog eens A.V.R.O.-notulen te pai- bliceeren, nu twee leden uit het bestuur zijn verdween, van wie er een net was ge royeerd. Hoewel in beide uitlatingen de naam van mr. Van Doorne niet is genoemd, slaan zij, naar hij meent, klaarblijkelijk op hem. „Hbld." UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Zaterdag 1 Augustus. H u i z e n, 298 M. Uiitsl. KRO-Proigramma 8.009.15 Gramofoon.pl. 10.0011.30 Graniofoopl.. 11.30 Gods. Half uurtje door Pastoor Perquin. 12.00 Po'litieber. 12.15 Concert KRO Sextet oJ.v. P. Lus- tenhouwer. I.4 52.30 Gramofoonpl. 2.30 Vrage nihalf uurtje. 3.00 Kinderuurtje. 4.304.45 Technisch kwartiertje. 5.006.00 Gramofoonpl. 6^00 Esperanto- Be richten 6.15 Joonn. Weekoverzicht door P. die Waart. 6.357.00 Gramofoonpl. 7.00 B. v. d, Burg: „Spreken in het publiek". 7.30 O. D. A. v. d. Heijde: „Onze plannen". 7.45 Politieber. 8.0011.00 Concert KRO-orkest oJ.v. Joh. Gerritsen m.m.v. Guus Markman (tenor). C.a. 9.15 Vaz Dias. II.0012.00 Grammofoonplaten. Hilversum. 1875 M. Uiitsl. VAR A-Uitzending. 6-457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitz. voor Arb. in de Continu bedrijven. 12.00 Concert VARA-septet. I.30 Pauze. 2.00 M. Borsjes: „De reis naar Mei- ringen". 2.30 Ds. Melohers. „Heb Pan Europa- Vraagstuk". 3.00 Joh. Lammen (bas), Fr. Uyttenbo- gaard (piano) en Gramofoonpl. 3.30 Dr. Lewandowski: „Anti Oorloge Literatuur in DuitsehLand". 4.00 Orgelspel door Fr. Uyttenibogaard. 4.45 Mededeelingen over Sennacieco Aso- ciio Tutmonda. (Nationaliteits-looze Wereld vergadering). 5.05 Otto van Tusschienbroek: „Reizen en Trekken". 5.35 Gramofoonpl. 6.00 SDAP-Kwartiertje. 6.15 Gramofoonpl. 6.30 Literair Halfuurtje door A. M. de Jong. 7.00 iool-reeitaJ door Loe Oohen. Bege leiding: Fr. Uijttenbogaard. 7.25 Gramofoonpl. 7.35 Toespraak door Ds. Bakker. 8.15 Uiitzendings van den Begroetings- avond van heit. wereldcongres van Arbeiders Esperantisten te Amsterdam m.m.v. het VAR A-orkest. II.0012.20 Gramofoonplatenconcert. DE GRENSWIJZIGING VAN 'S-GRAVENHAGE. Nog geen overeenstemming bereikt. In de Donderdagmiddag onder leiding van den burgemeester in do Oude Raad zaal te 's-Gravenhage gehouden tweede bijeenkomst van vertegenwoordigers van kiesvereenigngen, teneinde te beraadsla gen over de mogelijkheid om de commis sie uit ingezetenen (den z.g. „dubbelen" raad) voor de aanhangige grenswijziging bij enkele canddaatstelïing te doen verkie zen, werd mededeeling gedaan van een schrijven van de Communistische Partij „Holland" die ook ditmaal niet ter ver gadering was verschenen waarin zij ver klaart geen medewerking aan een ovex1- eenkomst strekkende tot vermijding van een stemming ten deze te vërleenen. Daar derhalve geen gezamenlijke over- eenkomst met alle betrokken partijen meer mogelijk was, zag de burgemeester van de leiding dezer vergaderng af en verlies met mr. Ter Pelkwijk de zaal. Vervolgens hebben de vertegenwoordi gers der kiesvereenigingën onderlinge be sprekingen gehouden, teneinde alsnog een vorm van samenwerking, buiten de Com munistische Partij om, te zoeken. Het voorloopig resultaat was de 'oenoe- Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 1.202.20 Lichte muziek. Comodore- orkeet. 3.50 Sydnqy Baines en zijn orkest. 5.50 Co>ncerboTgelibespelinig. Reg. Foort. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Nieuwe liederen. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Moderne sonates voor cello en piano. 7.35 Lezing. 7.50 Variété. 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing. 10.00 Concert.. B.B.C. Lichtorkest. 10.5012.20 Dansen. Langenberg, 473 M. 7.25, 10.35, 12.30, 12.55 GramofoonpL I.25 Onkestconcert. 2.55 Gramofooiiipl. 4.35 Zwem-kampioenschappen. 5.20 Concert.. Stedelijk orkest. 8.20 Vroolijke a-vond. Kapel Wolf. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. II.20 Gramofoonpl. 11.501.20 Dansmuziek. „Radio-Paris", 1725 M 8.05, 12.50 Gramofoonpl. 4.50 Dansmuziek. 6.50, 7.30 Gramofoonpl. 9.05 Pianoconcert. 9.50 Concert.. Trio. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert. Strijtkensembflei 3.505.50 Concert. Blaas-ensemble. 4.35 Piamoso'ii. 6.10 Gramofoonpl. 8.20—9.20 Concert. Orkest. Ouderwebsohe muziek. 9.209.50 Noorsohe romances. C. Arnse- sen, zanger. 10.0511.20 Concert door het omroeporkest. 11.2012.35 Dansmuziek. Brussel 508.5 M. (Fransche taal). 5.20 Orkestconcert. 6.20 Vocaailconceit. 6.35 Dansmuziek. 7.35 Lezing. 7.50 Nieuwsber. 8.20 Concert-. 9.35 Concert. Omroeporkest. (Nedcrl. taal). 338,2 M.: 5.20 Concert. Orkest. 6.20 Pianomuziek. 6.35 Lezing. 6.50 Gramofoonpl. 7.35 Lezing. 7.50 Nieuwsber. 8.20 Gramofoonpl. 9.05 Lezing. 9.20 Orkestconcert in Oud-België. ming van een kieine commissie, bestaande uit de heeren Goedhart, Gardenier, Fol- mer, Hoekstra en Hunfelman, die tot teak verkregen, 'n plan te ontwerpen, opdat de kosten voor de te houden stemming tot het uiterste kunnen worden beperkt. EEN BELANGRIJK SCHILDERIJ AANGEKOCHT. De Raad van Rotterdam heeft gister avond goedgekeurd den aankoop voor het Museum Boymans van heb beroemde schil derij „De Verloren Zoon" van Hieronymus Bosch, die uit de voormalige collectie Fig- dor te Weenen afkomstig is. De kosten van dezen aankoop bedragen f 262.000. Docr particulieren is hiervan 82.000 beschik baar gesteld, waarvan ƒ25.000 van de Ver- eeniging „Rembrandt". Het restant zal door de gemeente Rotterdam worden ge fourneerd uit het legaat Van der Schilden. Nieuwe notarieele standplaatsen in Limburg. Naar men uit Tege'en, Kerkrad© en Heer len bericht, wotehb door de Kamer van Toe zicht op de notarissen overwogen in voor noemde drie plaatsen alsnog een notari- eele standplaats te vestigen. FEUILLETON. 10) Daarna begon hij echter op Gilli te brommen, dat hij barrevoets washet gras was in dit jaargetijde vochtig en zulk een onvoorzichtigheid kon hem weer ziek maken. Zonder echter Gilli's antwoord af te wachten, knielde de monnik op den grond neer en deed den knaap zijn schoe nen aan. Gilli voelde zich beschaamd en toch liet hij het toe. De pater ging daarna naast Gilli op de bank zitten en begon zonder omwegen: „Wel, mijn goede jongen, ik heb woord gehouden en ben gekomen. Thans zeg mij, wat gij nog op je hart hebt." Gilli werd rood en aarzelde. Toen de pater den laatsten keer bij hem wa-s ge weest, had hij hem midden in zijn woor den onderbroken en thans wilde de beken tenis er niet meer zoo vlot uit. Eindelijk mompelde hij: „O, pater Angelicus, ik zou.... ziet u, ik zou zoo graag naar de wilden gaan." „Naar de wilden? Wat meent ge?" „Ja, ik meen,, ik zou niet graag altijd op de pachthoeve bij oom blijven. Graag ben ik niet hier gekomen, en ik ga liever vandaag weg dan morgen. En aan studee- ren en geestelijke worden heb ik altijd ge dacht, en het liefste zou ik naar de wilden gaan prediken zooals de heilige Francis- cus Xaverius, die in de parochiekerk is af gebeeld." De pater glimlachte. „Oh, nu begrijp ik jo. Missionaris zoudt gij willen worden?" „Ja, ik geloof, dat men het zoo noemt." Gilli's gezicht straalde. „En heeft het beeld van den H. Fran- ciscus je dan zoo zeer bevallen?" De knaap knikte. „Zeg mij nu nog, wat je het meest ge troffen heeft?" „Nu, de wilden en de boomen, en alles te zamen", meende Gilli trouwhartig. „Braaf, braaf, kind, en gij zoudt ook zoe wRlen worden als de heilige Franciscus Xaverius Angelicus limlachte. Weer een stom, maar vergenoegd knik ken. De pater scheen een oogenblik na te denken, daarna legde hij zijn hand op Gil li's schoudei'. „Vigilius, waarom zoudt gij zoo graag?" Angelicus glimlachte niet meer. Zijn vraag was op plechtig-ernstigen toon uit gesproken en hij noemde Gilli bij zijn vol len naam. Verward zweeg de knaap een tijd lang, de groote, verbaasde oogen verwonderd op het gelaat van den pater gericht, en ten slotte viel hem, ondanks alle nadenken, geen beter antwoord in dan het eenvou dige: „Ja, omdat ik het graag wil." Thans trok de pater zijn hand terug, sloot de kleine, magere hand van het kind vast in de zijne en keek hem in de oogen, ernstig, maar zeer liefdevol. „Gij vindt mijn vraag zonderling. Gij denkt zeker, dat men alleen missionaris wordt, om voor God iets grootsch en goeds te doen, om zielen te redden en Gods rijk op aarde te verbreiden Gij vindt, dat je lot bier in het huis van je om treurig is, dat gij het in vreemde landen beter zult hebben en met minder moeite iets grootsch tot stand kunt brengen?" „ZooZoo Gij hebt zeker nooit de ge schiedenis van uw patroonheilige gelezen? Anders zoudt gij weten, dat de wilden den lieven heilige met steenen hebben dood gemarteld. Zou jou zoo iets ook niet kunnen overkomen, indien gij een geloofsverkondi ger wordt?" Aan die mogelijkheid scheen Gilli nooit gedacht te hebben, maar zij maakte op hem niet veel indruk. „Slaag krijg ik hier ook genoeg", zei hij schouderophalend, „en.indien de wilden mij dood slaan, beu ik ten minste een hei- lige-" „Een heilige? Wat is een heilige?" Thans zeUo Gilli weer groote oogen op bij deze vreemde vraag. Maar hij bleef het antwoord ditmaal niet schuldig en antwoordde tamelijk vlug: „Een heilige? Dat is iemand, die in de legenden der heiligen staat." De pater glimlachte weer goedig. Daar na haalde hij, zonder een woord te spre ken, zijn brevier uit den zak en bladerde daarin. Eindelijk vond hij wat hij zocht. Een geel geworden prentje was het, de heilige familie. De H. Maagd zat aan het spinne wiel, de H. Jozef stond aan de schaafbank en op den grond tusschen beiden zat het Kindje Jezus, ijverig de spaanders bijeen te rapen. „Ziet gij, wat het Kindje Jezus doet vroeg de pater, nadat Gilli het plaatje eenige oogenblikken beschouwd had. „Spaanders opzoeken." „En indien Het nu tot jou zou zeggen: „Lieve Vigilius, help mij de spaanders op rapen", wat zoudt gij dan wel zeggen? Zoudt gij zeggen: Lieve Heer, ik heb geen tijd, ik moet naar de wilden?" Gilli lachte over den zonderlingen in val, dat het Kind van Nazareth zijn hulp noodig zou hebben, om spaanders bijeen te rapen. „Mijn kind, ik heb niet geschertst", ver zekerde de monnik. „Dertig jaren lang, gij weet het wel, heeft God een leven van ar beid en gehoorzaamheid geleid, het groot ste gedeelte Zijns levens hier op aarde ver vulde Hij met werkzaamheden, die de menschen voor gering achtten. Gij, Vigi lius, denkt alleen daai'aan, vooruit te ko men in de mooie, wijde wereld, je los te maken van je lijden en werken. Iets grootsch en opvallends zoudt gij willen volbrengen, gij zoudt de menschen van je willen doen spreken. Gij vraagt niet, of dat, wat gij wilt, ook Gods wil is. Gij draagt het hoofd hoog, gij denkt er aan, een Geloofsverkondiger te worden, ja zelfs de marteldood schijnt je niet zwaar toe, maar hoort gij niet, wat het Kind van Nazareth van je begeertgij wilt Het al leen laten bij zijn spaanders?" Gilli was zeer ernstig geworden. Zwij gend met kloppend hart, zat hij naast den monnik en keek voor zich uit. En een stem zei in zijn binnenste: Gehoorzaam! Gehoorzaal, VigiliusEn hij wist, dat Gods stem zoo sprak. Hij begreep nog niet geheel, wat de pa ter bedoelde, maar hij hield zich heel stil en wachtte. En pater Angelicus sprak verder: „Ont- houdt dit eene, Vigilius, onthoud het voor het leven, niets is groot en goed dan wat God je opdraagt, wat gij om zijnentwil doet Wil God je ergens anders hebben dan hier, dan vindt Hij Zijn tijd en Zijn we gen, maar blijf voorloopig waar gij zijt, want door Gods toelating zijt gij hier. Ver richt wat je bevolen wordt, lijd wat elke dag je brengt, en begrijp mij goed, kind: buk om de kleine houtspaanders van je al- ledaagsleven op te rapen. Ik zeg je: daaruit zult gij je palmboom zien op groeien." De knaap had de oogen weer tot den pa ter opgeheven. Plotseling liet hij zich op de knieën zinken, verborg zijn gezicht in de ruwe pij des monniks en brak in luid snikken uit. Angelicus legde zijn hand op het hoofd van het kind en een medelijdende trek lag op zijn gelaat. Toen echter Gilli het hoofd ophief en met door tranen verstikte stem stamelde: „Het is te hard, veel te hard', toen glimlachte de oude man weer. Het was een zoo vroolijke, bemoedigende glim lach, dat de tranen ineens weg waren. „Hard, Vigilius? Schijnt het je hard toe Ja, wat hard is, is juist ook groot." Zoo sprak de pater, en verzocht den knaap op te staan. Hij zelf sloot het boek, greep naar zijn stok en ging snel heen, zoodat Gilli niet eens den tijd vond, hem de hand te kussen. Gilli stond onder den boom en keek den monnik na. In zijn hart werd een groote strijd gevoerd. Plotseling nam hij een be sluit, dat hem als iets zeer grootsch toe scheen. „Pater Angelicus", riep hij, cn toen deze bleef staan en zich omwendde, snel de hij, zoo vlug zijn zwakke beenen hem droegen, den pater achterna. „Ik zou u graag iets verzoeken", smeek te hij. ,.En wat is dat, Vigilius?" En zacht, met sidderende stem ant woordde het kind: „Het prentje zou ik graag hebben, het prentje van het Kindje Jezus met de spaanders (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9