SPORT LUCHTVAART VRIJDAG 31 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 VOETBAL DE BELGIE—NEDERLAND VOETBAL WEDSTRIJD. Verontwaardiging te Antwerpen. Heel de Antwerpsche pers is zeer ver ontwaardigd over de verplaatsing van den BelgiëNederland wedstrijd naar Brussel. De bladen wijzen er op, dat de Belgische Voetbalbond hier alleen uit geldelijke over wegingen gehandeld heeft. Ter wille van het geld, aldus de N. G. is in een veree-niging zonder winstgevend doel als de B. V. B., waarvan ieder lid een amateur moet zijn, het recht van Antwer pen onder de voeten getreden. Men breekt echter geen dertig jaren oude traditie on gestraft. Al wat Antwerpen aan sportman nen telt, zal het zich als een plicht aanzien de aanstaande BelgiëNederland wedstrijd die in het Heijsel-stadion te Brussel zal gespeeld worden, niet te gaan bijwonen. Geen twijfel dat de talrijke Nederlandsche kolonie, welke onze stad bewoont, hetzelf de zal doen en dat het aantal bezoekers van over den Moerdijk met duizenden zal dalen, omdat de Nederlanders zich in de hoofdstal niet zóó thuis gevoelen als bij ons, zonder dan nog te spreken van het grooter tijdverlies en de hoogere onkosten. Het wachtwoord moet wezen: geen en kel betalend toeschouwer naar de Heijsel. Dit is voor Antwerpen de eenige weg om zijn match terug te krijgen. Want blijft de ontvangst in 1932 beneden die, welke hier ter stede werd gemaakt, dan zal de finan cieel© commissie van den B. V. B. met be schaamde kaken staan en veroveren wij terug wat men ons nooit had mogen ont nemen. De bladen wijzen er op, dat de Bond wel een anderen weg had kunnen kiezen om zijn slechten financieelen toestand te ver beteren, door o. a. de bijdragen der olubs te verhoogen. Deze zijn nog altijd dezelfde als voor den oorlog, toen er goudfranken binnenkwamen en nu slechts papieivfran ken. Wacker—Austria. Op het V. U. C.-terrein te Den Haag had gisteravond een ontmoeting plaats tus- sohen de door ons land op tournee zijnde Oostenrijksche profs-clubs Austria en Wacker. Het was een spannende wed strijd tusschen gelijkwaardige tegenstan ders. Het resultaat van de eerst gespeel de helft was, dat beide teams 1 maal- wisten te scoren. Er werd onmiddellijk ge draaid. Beide partijen wisten nog drie maal het net te vinden, zoodat het einde kwam met een gelijk spel 44. ATHLETIEK DE WEDSTRIJDEN OM DEN PRINS HENDRIK-BEKER. Een belangrijke ontmoeting te Haarlem. De wedstrijden om den Prins Hendrik- beker, welke a.s. Zondag 2 Augustus op het Haarlem-terrein aan den Rijksstraat weg zullen worden gehouden, mogen zich in een uitstekende belangstelling verheu gen. Acht vereenigingen, t.w. Blauw Wit, Vlug en Lenig, Feijenoord, A. V. 123, A. V. A. C., A. A. C., de Trekvogels en de H. A. V. „Haarlem", met totaal 140 deel nemers zullen den strijd om het officieuse clubkampioenschap van Nederland het geen de strijd om den Prins Hendrik-beker feitelijk is aanbinden. Het is te verwachten, dat op het mooie Haarlem-terrein het geducht spannen zal. De zeven clubs, welke naast „Haarlem" aan dezen wedstrijd deelnemen, kunnen het de bekerhoudster zéér moeilijk maken. Vooral het Haagsche V. E. L. en de A. V. 1923, die met sterke ploegen in het veld komen, hebben daartoe vaste voornemens. Het zal echter niet gemakkelijk zijn om aan de „Haarlemsche supprematie" een einde te maken. Beeds van 1924 af won de Haarlemploeg onafgebroken het kleinood, vorig jaar met zoo'n belangrijken voor sprong, dat de strijd meer aan een „walk over" deed denken. De Haarlemsche Hoogerwerf, Neder landsche recordhouder 800 meter zal nu hij binnenkort naar Indië vertrekt, voor het laatst op de baan komen en loopt mede in de Haarlem-estafette-ploeg, die op de 4 x 400 meter aan den start komt. De kans, dat Van der Zee een nieuw re cord polshoog vestigt, is zeer groot. Zon dag jl. sprong hij te Berlijn 3.80 meter, waaruit wel blijkt, dat hij momenteel in goede conditie is. Ook de jonge Kaan doet op de horden een poging, evenals Eysker, die met zijn nieuwe records op kegel en discus nog niet tevreden, is. Zooals wij van de organiseerende vereeniging ge woon zijn, zal de terreininrichting en de voorbereiding weer keurig in orde zijn en waarborgt een jury van naam, dat deze wedstrijden een vlot verloop zullen heb ben. Om half twee wordt er een aanvang met de afwerking van het programma ge maakt, dat om 4 uur ten einde is. Moge het een faire harde strijd worden waarbij tenslotte de sterkste ploeg de zege be haalt SCHAKEN DR. EUWE—CAPABLANCA. De tiende, tevens laatste partij van de schaakmatch Dr. EuweCapablanca, wel ke gistermiddag te half vijf in de Militie zaal te Amsterdam aanving, eindigde te half zeven na 29 zetten met remise. De opening had hetzelfde verloop als de achtste partij, waaruit voor beide spelers nagenoeg geen winst te behalen was. Dr. Euwe speelde wit. De eindstand luidt: Dr. Euwe 4 punten, Capablanca 6 punten. I ZWEMMEN EUROPEESCHE ZWEMKAMPIOEN SCHAPPEN. Zus Braun naar Parijs. Op een oonferentie van den voorzitter van den Ned. Zwembond en de technische commissie met de dames Braun te Rotter dam, is het conflict met Zus Braun in der minne bijgelegd en heeft de bekende zwem ster zich bereid verklaard ter wille van de Ned. Zwemsport in haar geheel en den Ned. Zwembond in het bijzonder, haar me dewerking aan de nationale ploeg, die op de Europeesche kampioenschappen te Pa rijs zal uitkomen, niet te onthouden. Of Zus Braun zal starten op de natio nale kampioenschappen te Tilburg op Za terdag en Zondag a.s., is nog zeer twijfel achtig, aangezien zij in het geheel niet heeft getraind en het moeilijk te verwach ten is, dat Ma Braun in staat zal zijn haar dochter in de enkele dagen, die nog resten in kampioensconditie te brengen. Zwemwedstrijden Haagsche Zwembond. Voor de competitie van den Haagschen Zwembond werden gisteravond in het Zuiderparkbad te Den Haag wedstrijden gehouden, waarvan de uitslagen luiden als volgt: Vrije slag. Uitslagen: 50 M. Ie serie: Jonker (H. Z. en P. C.) 30.4 sec.. Munting (L. Z. C.) 31.2 sec., Hootsman (Z. I. A. N.) 33 sec., Blan- sjaar (De Zijl) 37 sec. 2e serie: C. van Wijk (H. Z. en P. C.) 29.2 sec., Lambrechts (L. Z. C.) 32.8 sec.; Brummelkamp (Z.I.A.N.) 35 sec., A. Kraaijenbrink (De Zijl) 34.4 sec., van 't Hoff (C. J. M. V.) 37.4 sec. 100 M.: Ingeluyf (H. Z. en P. C.) 1 min. 3.6 sec., H. de Haas (Z. I. A. N.) 1 min. 4.8 sec., H. v. d. Reijden ,.(L. Z. C.) 1 min. 10.4 sec. De stand (nu rug- en vrije slag zwemmen) is: 1. H. Z. en P. C. 288.2; 2. L. Z. C. 311.4; 3. Z. I. A. N. 312.8; 4. De Zijl 330.2; 5. C. J. M. V. 348.4 6. D. Z. V. 351.4; en 7. Rijsw. Res. 351.4. ROEIEN HARDR0EIEN DOOR DAMES. Een proofreglement van den Ned. Roeibond. Het bestuur van den Ned. Roeibond heeft besloten dat voorloopig bij wijze van proef ook de snelheidsfactor bij dames- roeiwedstrijden van overweging zal zijn. Onder de bepalingen van het proef regle ment lezen we o.m.: Pe v, 'strijden zijn geen snelheidswed strijden in den zin van wedstrijden, waar bij de ploeg of roeister, die als eerste de lijn van aankomst overschrijdt, alleen daarmede den wedstrijd wint. De baan is zonder draaiboei en ten hoogste 1000 me ter lang. In eiken wedstrijd vertrekken de deel neemsters gelijktijdig op een sein van een kamprechterstarter, die met twee andere juryleden (van wie minstens één dame) den wedstrijd beoordeelt volgens het hierna te noemen systeem. Geen roeister mag aan meer dan één wedstrijdnummer deelnemen. Vooropstellend, dat elke ploeg waarvan een of meer moeisters gedurende den wed strijd of na aankomst naar het oordeel t de meerderheid der jury den indruk te groot© uitputting -oven, onherroe pelijk van de overwinning zal worden uit gesloten (en dit geldt eveneens voor elke twee-riems-roeister) zullen de juryleden elk afzonderlijk zich een oordeel vormen over de volgende onderdeelen en hun waardeering uitdrukken in een cijfer, waar- bi i als maximum geldt: 4 punten voor den start, 10 punten voor het gedeelte dan in baantempo wordt af gelegd en 6 punten voor het laatste gedeel te van de baan, terwijl aan de ploeg of twee-riems-roeister, die het eerst de lijn van aankomst overschrijdt, 3 punten extra worden gerekend. De aldus door elk der juryleden toegekende cijfers worden voor elke ploeg (roeister) samengesteld en de ploeg (roeister), die op deze wijze het hoogste cijfer verkrijgt is winster van den voorwedstrijd of wedstrijd. Indien twee of meer ploegen (roeisters) hetzelfde hoogste aanta-l punten hebben behaald, wordt diegene dezer, welke het eerst de lijn van aankomst heeft overschre den, als winster aangewezen. ZEILEN Wedstrijden van de Rotterdamsche Zeilvereeniging. De Rotterdamsche Zeilvereeniging heeft voor Zaterdag en Zondag 15 en 16 Augus tus internationale, nationale-, uitnoodi- gings- en groepswedstrijden georganiseerd Het programma luidt als volgt: Internationale wedstrijden: 1. 12-Voetsjollen A 2 wedstrijd (Zater dag en Zondag). 2. 12-Voetsjollen B 2 wedstrijd. (Zater dag en Zondag) (Juniores. Nationale wedstrijden 3. B. M. klasse; 4. Sterklasse; 5. Schel- dejollen; 6. Vrijbuiterklasse; 7. 16 M2 klasse; 8. Tjotters O.F., en 9 Regenboog klasse. Uitnoodigingswedstrijden 10. 12 M2. Sharpie-klasse (3 wedstrijden) Vereenigings-Groepswedstrijden voor 12- voets jollen: 11. Groepen van 3 jollen. De inschrijving sluit op Zaterdag 8 Aug. TOERISME DWARS DOOR AFRIKA. Den Haag—Kaapstad per auto. Dinsdag jl. is de heer M. Hennink hier te lande teruggekeerd van een tocht per auto van Den Haag naar Kaapstad. Af gelegd zijn 103.000 K.M. In de Sahara heeft men groote ontbex-ingen moeten door staan en er 50 dagen doorgebracht. In Spanje werden dhr. Hennink en zijn me dereizigers, zooals bekend, overvallen. Twee Duitsche herdershonden hebben den tocht medegemaakt. De heer Hennink zal een tournée door Nederland maken voor het houden van lezingen over den zwareri tocht. WIELRENNEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De wedstrijden opnieuw door regen onderbroken. Gisteravond werd het nog resteerende nummer van de wielerkampioenschappen van Nederland verreden, nl. de wedstrijd voor beroepsrijders achter groote motoren over 100 km., welke wedstrijd Zondag jl. door den regen niet beëindigd kon worden Ook gisteravond hing er een dreigende dikke regenlucht boven de hoofdstad, maar juist tegen 8 uur was de regen opgehou den te vallen en op het aangekondigde startuur te half negen was de Stadionbaan geheel droog gewaaid. De wielersportenthousiasten hadden zich dan ook niet laten afschrikken, hoewel de regen steeds een dreigend schrikbeeld bleek, dat elk oogenbiik het afbreken van den wedstrijd zou kunnen maken. Groote teleurstelling wekte de mede- deeling, dat Schlebaum, de favoriet der Amsterdammers, die zeker ook een der beste kansen had, op advies van zijn dok ter niet mee zou rijden, aangezien hij Zon dag jl. weer last kreeg van zijn ouden kwaal: doorzitten. Aan den start kwamen nu zes rijders, die nadat het startschot gevallen was in deze volgorde aansluiting kregen: De Graaf (gangmaker Wiersma), Leddy (achter Schadebrodt), Snoek (achter Qué- rin), Blekemolen (achter Didier), Korf (achter Hesslich), Van der Wulp (achter Massicot. Kort na den start schiet Blekemolen naar voren, passeert Leddy en doet een vergeefsche aanval .op.de Graaf. Even la ter schiet Snoek naar voren en valt even eens De Graaf aan, doch met meer succes. Snoek neemt de leiding, gevolgd door Van der Wulp en Blekemolen; Er is weinig strijd en pas na 14 km. gereden te hebben geeft Snoek Korf, die aff-'.alct is, de eer ste lap. Even later doet Blekemolen met succes een aanval op Van der Wulp en neemt de tweede plaats in. Als. er 65 ronden gereden zijn, komt plotseling, wat reeds zoo lang gedreigd heeft en 'n fiksche stortbui maakt de baan verder onberijdbaar. De wedstrijd wordt afgebeld. Medegedeeld wordt, dat de wedstrijd heden (Vrijdagavond) om 8 uur zal worden overgereden. De gemaakte tijden waren: De eerste 10 km.: 8 min. 42.6 sec.; 20 km.: 16 min. 16.2 sec.; 25 km. 20 min. 16.2 sec. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND De wedstrijden op den weg. Voor den wedstrijd om het kampioen schap van Nederland op den weg, welke Maandag 3 Augustus op de Veluwe wordt gehouden, zijn de volgende renners inge schreven Pi'ofessionalsC. J. Bogaert, J. Melis, A. Polak, C. A. Bakker, M. van Oers, A. J. Braspenning, M. Valentijn, A. Ran- schaert. Amateurs: A. Korlaar, F. Dunder, W. van Uden, A. Kuys, J. Hiddes, C. Stroop, A. Beskam, H. Kisters, J. Renaud, L. de Roode, F. A. van Wijk, W. Willems, J. de Reus, H. Peelen, H. Thiel, P. Speek, D Vermeulen, L. J. v. d. Bos, J. Godrie, W. Wichemeyer, B. Dekker, J. Schuchard, A. Hellemans, G. Tewes, J. Schaft, H. de Boer, J. Goossens, P. Suiker, II. Roodenrijs C. Molenkamp, J. Schipper, D. Neuteboom C. van Dijk, A. Potman, J. Visser, C. v. d. Pol, W. Buys, P. Kruisman, G. Asbeek, S. Spierenburg, H. Dieteiman, J. Zeeman, J. van der Hulst, J. Boshoff, J. Wagner en J. van Dijk. Onafhankelijken: N. Coster, M. Nuyls, J. A. J. M. Franken, K. Rossou, P. M. van der Horst, G. J. Mulder, J. Maas, J. W. de Wolff, J. van Hout, J. de Jong, F. Raayrna- kers, A. de Swart, J. Woldendorp, H. Pijn, J. Kriller, H. Bockom, J. Vermaire, J. Snoek, J. Gersjes, J. Franssen, A. Scbeltes, W. Paymans, W. Renssen, H. van Aurich, B. Cornelisse, J. Schoonderwalt, J. v. d. Mo ot, JW ild s chu t. Veteranen: J. v. d. Vaart, W. Buitendijk, W. Schlebaum Sr., G. Vlemminx, H Smeyers, J. Snijders, L. van Griensven, J. Sybrands. Nieuwelingen: L. Slaats, J. Meisters, J. Beltman, P. v. d. Broek, G. Paters, A. Engelen, J. Jouby, J. Mars, J. Bakker, H. Schlebaum, A. Paesens, J. v. d. Wel, J. Joosten, J. Petri, H. Jongeneelen, B. Lau- wers, P. Nielen, J. Stadt. H. Voskuil Jr., H. Everts, J. Hendriks, F. Landgoet, W. Joolen, A. Nordmann, J. Gramser, L. Dae- men, W. van Zeist, H. Triepels, W. Stey- nen, M. Doreleijers, G. Maas, D. Scholtens C. Reynen, Th. Dikmans, H. Janssens, J. Hollander, J. Koeman, G. van Deursen, H. v. d. Riet, A. de Swart Jr., W. van Kuyk J. Koolmees, J. Pisano, P. Bakker, S. Pu- per, W. Geven, C. Verhagen, N. Clerc, F. Schoofs, D. Ramp, Th. Nieuwenhuysen, J. van Ommeren, J. van Tilburg, H. Faassen, F. ter Beek, H. Gruben, J. Fiecke, N. Repko, A. de Beer, J. van Lil, F. Post, J. de Graaff, H. van Hoeyen, W. van Schaik, H. v. d. Eist, G. J. v. d. Eist, G. Krabben bos, H. Menger, B. Schaart, W. Teunissen G. H. Kruze, G. Godrie, A. Westerveld, J. v. d. Wel en P. M. van Ooyen. In het geheel starten 8 professionals, 34 amateurs, 29 onafhankelijken, 8 veteranen en 74 nieuwelingen. Het traject, dat 88 km. lang is, loopt over de volgende plaatsen: Arnhem (stad Openluchtmuseum), Woeste, Hoeve, Beek bergen, Uchelen, Hoenderloo, Otterloo, Barneveld, Otterloo, Oud Reemst, Schaars- bergen, Arnhem. De nieuwelingen en vete ranen, die het parcours eenmaal rijden, starten om 10 uur, steeds met één minuut verschil. Zooals gemeld, zal het dit jaar een wed strijd tegen het horloge zijn. De profs, amateurs en onafhankelijken, die het tra ject tweemaal rijden, starten om half elf, eveneens steeds met een minuut verschil. DE ZEPPELIN WEDER TE BERLIJN. Een geestdriftige begroeting. Toegejuicht door een enorme menigte, is het luchtschip „Graf Zeppelin" gisteravond te kwart over zes bij zijn terugkeer van zijn reis naar het Noordpoolgebied behou den op het Berlijnsche vliegterrein Tem- pelhofer Feld geland. Nadat de Zepp de huizenzee der rijks hoofdstad had bereikt, wendde dr. Ecke- ner den steven niet onmiddellijk naar het Tempelhofer Feld, doch bleef eerst nog omstreeks een half uur boven Berlijn kiui- sen, waar in de straten de bevolking tel kens weer in gejuich uitbarstte. Reeds vaak hebben de Berlijners gelegenheid gehad, de Zeppelin bij haar vele bezoeken aan de hoofdstad te bewonderen, maar vermoede lijk is zij nog nooit met zulk een geestdrift verwelkomd, als dit heden het geval was, nu zij na haar vlucht naar het hooge Noor den waar slechts enkele jaren geleden de „Italia" verging behouden in het va derland was teruggekeerd. Toen dan ook uit de geleidelijk binnen komende berichten bleek, dat het lucht schip snel de hoofdstad naderde, zette uit alle wijken der metropolis een ware volks verhuizing in de richting van het Tem pelhofer Feld in. Reeds in de middaguren begaven de eerste belangstellenden zich op weg en toen dan eindelijk om ruim zes uur het gevaarte zich gereed maakte om te dalen, was het reusachtige terrein door een menigte van tienduizenden omzoomd, wel ker gejuich den luchtreizigers deed blijken, met welk een intense spanning de bevol king van Berlijn het luchtschip op zijn tocht naar de Noordelijke IJszee heeft ge volgd. Op het terrein waren verscheiden offi- cieele persoonlijkheden ter verwelkoming aanwezig, o.w. vertegenwoordigers van de rijksregeering en van de regeering van Pruisen, de Russische gezant te Berlijn, de Berlijnsche burgemeester dr. Sahm, pro fessor Berson met de overige leden van het bestuur der Aero Arktis, en vele anderen. Nadat de Zepp vlot aan den ankermast was gemeerd, verlieten al spoedig dr. Ecke- ner, de wetenschappelijke leider der expe ditie prof. Samojlowitsj en na hen ook de overige deelnemers aan den tocht de gon del. Dr. Sahm heette de luchtreizigers wel kom in een korte toespraak, waarin hij wees op de geestdrift, waarmede Berlijns bevolking den luchtreus bij zijn vertrek uit geleide had gedaan en op de jubelende ont vangst, die men de Zeppelin bij haar terug keer had bereid. Ten slotte overhandigde Sahm aan Eckener als souvenir een rechtop staanden bronzen beer, die ook in het stadswapen der rijkshoofdstad voorkomt. Dr. Eckener over den tocht. Mede namens de bemanning dankte Eckener voor de hartelijke ontvangst, d>e aan de „oude Zeppelin" te beurt was geval len. Hij wees er voorts op, dat wellicht niet alle verwachtingen, die men aan den Noordpooltocht had vastgeknoopt, in ver vulling zijn gegaan, doch maakte er op op merkzaam, dat de bladen aan de expeditie misschien grooter plannen hebben toege schreven, dan zijzelf ooit heeft gekoesterd. De Zeppelin had opnieuw een bewijs van haar kunnen geleverd. Gebleken was, dat de luchtreis naar het Noordpoolgebied de aangenaamste, fraaiste en minste gevaar lijke is, die men zich kan voorstellen.... Tijdens het verblijf in het Noordpoolgebied was het geen oogenbiik donker geweest. Do meegebrachte foto's zouden aantoonen, hoe uitstekend het luchtschip zich voor weten schappelijke onderzoekingen leent. Nadat voorts de Russische gezant te Berlijn, Chintsjoek de expeditie in de Duitsche taal welkom had geheeten, wees professor Samojlowitsj er op, dat men in slechts luttele dagen tijds ten behoeve van de diverse in aanmerking komende weten schappelijke kwesties gegevens heeft kun nen vergaren, voor het verkrijgen waarvan men voorheen twee a drie jaar noodig had. Omstreeks kwart voor acht waren de werkzaamheden ten einde. Om tien minu ten voor acht werden de ankertouwen los gemaakt en na nog even boven de hoofd stad te hebben gekruist, verdween de lucht reus in Zuidelijke richting. Terwijl de officieele ontvangst nog aan den gang was, was het personeel van bet vliegveld reeds bezig, den voorraad bal last en brandstof aan te vullen, opdat de Zepp haar reis naar haar standplaats, Friedrichshafen, zou kunnen voortzetten, waar het luchtschip vermoedelijk Vrijdag ochtend circa vijf uur zou landen. De reis van en naar het Noordpoolgebierl zal dan precies een week hebben geduurd. Op 24 Juli des ochtends vroeg vertrok de .Zeppelin namelijk uit Friedrichshafen. De nacht van den 24sben op den 25sten werd BELANGRIJKE TELEVISIE- EXPERIMENTEN. Een operatie van uit een school lokaal te volgen. Het ge heim der ultra-korte golf. De wetenschappelijke techniek staat niet stil. De wonderen van film en radio, van geluid- en beeldoverbrenging worden tot steeds grootere volmaaktheid opge voerd. Zoo kan men, volgens de „Daily Herald", binnenkort een belangrijken voor uitgang in de ontwikkeling der televisie verwachten. Zooals men weet, wordt on der televisie verstaan de technische vin ding, waardoor men in staat wordt ge steld, door middel van de overbrenging van het bewegende beeld elders zich afspelen de gebeurtenissen gelijktijdig te volgen. Deze vooruitgang in de televisie zal, vol gens het blad, bestaan uit een invasie van Amerikaansc-he televisie-cinema's, mogelijk gemaakt door de „ultra-korte" golf, en in het zichtbaar uitzenden van operaties naar medische studenten, die zich buiten de operatie-zaal bevinden. Volgens bekende radio-experts is men er ia Amerika in geslaagd een ultra-kor to- golf-zender en ontvanger samen te stel len, welke een tot in de details volkomen beeld geeft. De Baird Corporation van Amerika is thans bezig aan een hoogst be'.angwek- i kend experiment. Verschillende vooraan staande chirurgen van een van de grootste ziekenhuizen in New-Cork City treffen op het oogenbiik schikkingen om het moge- j lijk te maken, dat een operatie door stu denten, die zich in een ander gedeelte van het gebouw bevinden, langs televisi- schen weg kan worden gevolgd Indien deze demonstraties, welke binnenkort voor 't comité van de Rockefeller Stichting zullen worden gehouden, slagen, zullen de bezwaren van de tegenwoordigheid van I toeschouwende studenten in de operatie- zaal komen te vervallen. Door middel van 't televisie-apparaat zullen de toekomstige geneesheeren de handelingen van den chi- i rurg to in détails kunnen volgen, beter dan wanneer zij bij de operatie zelf tegen woordig zijn, terwijl het infectie-gevaar tengevolge van de aanwezigheid van an deren dan de chirurg en zijn assistenten tijdens het operatief ingrijpeD zal komen te vervallen. „Tijd." aan den ankermast op het vliegterrein Bcr- lijn-Staaken doorgebracht, waarna in den ochtend van den 25sten de vlucht naar Le ningrad werd voortgezet. Reeds dienzelf den avond vond de aankomst in de voor malige Russische hoofdstad plaats. Zon dag, den 26sten Juli, begon vervolgens de eigenlijke tocht naar het Noordpoolgebied. Op de terugreis na de ontmoeting met de „Malygin" kon, zooals men weet, te Le ningrad wegens de ongunstige weersom standigheden geen nieuwe landing plaats vinden, zoodat het luchtschip zich sedert zijn vertrek uit de Newa-stad afgezien van de korte daling op het water in de nabijheid van den Russischen ijsbrekcr „Malygin" gedurende vier dagen en 8 uur onafgebroken in de lucht heeft bevonden. De terugkomst van de Zepp werd per radio van het Tempelhofer Feld af uitge zonden en door den Deutschland-zender gerelayeerd, zoodat ook die luistervinken, die niet uit eigen aanschouwing de ont vangst konden bijwonen, althans dank zij hun radiotoestel er mede getuige van kon den zijn. BOARDMAN EN P0LAND0 TE STAMBOEL. Een prachtige Oceaanvlucht.. Zooals gisteren in een deel onzer oplage reeds gemeld, hebben Russel Boardman en John Polando, de Amerikaansche vliegers, die Dinsdagochtend zes uur Oost-Ameri- kaanschen tijd te New York waren opge stegen voor een vlucht naar Stamboel zon der tusschenlanding en van wie sinds hun vertrek vrijwel niets meer was vernomen, hun doel bereikt. Zij zijn gistermiddag 1 uur 16 plaatselijken tijd te Stamboel go- land, na een afstand van omstreeks 10.000 K M. in ongeveer twee etmalen te hebben afgelegd. Omtrent de aankomst van de Ameri kaansche vliegers kan nader worden be richt, dat terwijl de lucht den geheelen ochtend betrokken was geweest, hun geel zwarte vliegtuig bij prachtigen zonneschijn boven het groote vliegveld van Stamboel arriveerde. De eerste, die den vliegers de hand schudde, was do Amerikaansche ge zant Grew, die rees van gisterochtend drie uur af op het vliegveld had vertoefd. Toen de piloten uit hun toestel stapten, steeg een donderend gejuich op uit do me nigte, die zich op het vliegveld had ver zameld. De vliegers glimlachten een beetje verlegen, maar waren natuurlijk zeer ver heugd. Zij werden door den gezant voor gesteld aan den gouverneur van Stamboel en aan andere notabelen. De gouverneur hield een korte toespraak, waarin hij zei de verheugd te zijn, de vliegers welkom te kunnen heeten in Turkije en het op prijs te stellen, dat zij Stamboel als einddoel van hun tocht hadden gekozen. Boardman overhandigde hierop den gouverneur een verzegeld schrijven van Hoover voor den Ghazi, dat onmiddellijk naar Jalova werd gezonden. DE WERELDVLUCHT VAN HERND0N EN PANGB0RN. Te Berlijn gearriveerd. De wereldvliegers Herndorn en PaDg- born, die gistermiddag van Croydon zijn opgestegen, zijn gisteravond op het vlieg veld Tempelhof te Berlijn aangekomen. Do vliegers zijn gisteravond om 10.50 nog gestart naar Moskou. Tusschen de Weich- <el en Memel licht een slecht-weer-gebicd, zoodat het niet buitengesloten is, dat de vliegers te Koningsbergen een tusschenlan ding verrichten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5