3)e fteidbohaQou/ccv 22ste Jaargang VRIJDAG 31 JULI 1931 No. 6962 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND KERKNIEUWS LEGER EN VLOOT UIT DE RIJNSTREEK DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week f 2-50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Katholiek en Liberaal. Aan de encycliek „Quadragesimo anno" ligt o.m. ten grondslag de gedachte, dat de maatschappelijke verhoudingen aan normen van rechtvaardigheid moeten vol doen een gedachte, die als een draad door héél de encycliek loopt. Het (liberale) „Vaderland" is het hier mede heelemaal niet eens, en het blad schrijft: „dat de begrippen „rechtvaardig heid" en „onrechtvaardigheid" ook op maatschappelijk terrein slechts zin ■hebben, waar men te doen heeft met persoonlijke verhoudingen; niet daar waar men zich bevindt op zakelijk ge bied. Nu is niets zakelijker dan de ruilverhoudingen, de prijsvorming, de rol van het geld in ocnze maatschappij en de daarop berustende maatschap pelijke instellingen. Ook de betrekkin gen tusschen de individuen en den goederen- en geldvoorraad zijn in het- algemeen van zuiver zakelijken aard. Het is dus dwaasheid hierop de „rechtvaardigheid"-categorie te willen toepassen. Op ander terrein zullen Room s oh-Katholiek en dit grif toege ven. Niemand hunner zal bijv. aan muziekstukken, schilderijen of andere kunstwerken den eisch stellen, dat deze „rechtvaardig" behooren te zijn. Nie mand zal aan de meubileering van een huis of de inrichting van een fa briek den maatstaf van „rechtvaardig heid" aanleggen. Maar aan de mèn- sc'helijke samenleving en haar inrich ting, die toch voor een zeer groot deel een veel onpersoonlijker karakter draagt dan artistieke producten en de bewuste ordening van een woning of een onderneming, stelt men zonder blikken of blozen den wonderlijken eisch, dat zij aan de rechtvaardigheid heeft te beantwoorden." Als héél duidelijk kan worden aange toond, dat Katholiek en Liberaal onver- eenigbaar zijn, dan is het in dit citaat! Hier wordt, onvervalscht voorgezet, de echte liberale leer, dat het economisch ge beuren een natuurproces is, hetwelk nood zakelijk verloopt, zooals het verloopt, en waarbij men dus niet meet komen aan dragen met normen van rechtvaardigheid en al dergelijke dingen. Bij betrekkingen tusschen de menschen. welke zijn „van zuiver zakelijken aard", moet men niet spreken over zedelijke nor men, over rechtvaardigheid of zelfs over naastenliefde: zaken zijn zaken! Deze liberale opvatting lijnrecht in te genstelling met de christelijke beginselen zit ook in vele hoofden, waarin men christelijke opvattingen zou veronderstel len; zelfs, helaas, bij in het geestelijk leven vooraanstaande Katholieken, die daardoor o zooveel ergernis geven. Een medewerker in de (Ohr.-Hist.) „Ne derlander" bestrijdt eveneens deze liberale opvatting in het „Vaderland"-artikel en schrijft dan o.m.: „De grondfout der hier bestreden opvat ting schuilt o.i. in de onjuiste tegenstel ling, die gemaakt wordt tusschen per soonlijke en zakelijke verhoudin gen. De persoonlijke verhoudingen zouden alleen aan het oordeel der rechtvaardig heid zijn onderworpen, de zakelijke niet. In werkelijkheid evenwel hebben èn de persoonlijke verhoudingen èn wat hier wordt genoemd de zakelijke verhoudin gen beide betrekking op regelingen tus schen menschen. Vandaar ook dat beiden onder de toepassing der recht vaardigheid vallen. Het Roomsch-Katholicisme pleegt zich scherp te uiten tegen de liberale econo mische opvattingen. Van liberale zijde wordt dit nog wel eens als een onbillijke aanval beschouwd. Men meent dikwijls, dat in eoonomicis geen principieele tegen stelling tusschen beiden aanwezig is. Het komt ons voor, dat het artikel in „Het Vaderland" daarentegen put nog uit de 19e eeuwsohe opvatting, dat het econo misch gebeuren als een natuurproces is te beschouwen, dat geen rechtvaardiging be hoeft. Onnoodig te zeggen, dat wij hier staan aan de zijde der encycliek" aldus de „Nederlander". DUITSCHLAND DE DUITSCHE CRISIS. Opheffing eener noodverordening. Naar wij vernemen, wordt de noodver ordening betreffende de heffing van een belasting van 100 mark op buitenlandsche reizigers in den loop van de volgende week opgeheven. Het rijksminislerie van financiën is van opvatting, dat de noodverordening alsdan haar doel heeft bereikt, n.l. den grooten stroom van reizen naar het buitenland ge durende den zomer te richten op binnen- landsche reisdoelen en zoo het afvloeien van aanzienlijke geldbedragen naar het buitenland te voorkomen, want inmiddels hebben velen, die naar het buitenland wil den gaan, hun plannen gewijzigd en ka mers besproken in Duitsche badplaatsen. Wijl derhalve aldus het hoofddoel van de verordening is bereikt, zouden de na- deelen bij handhaving overwegen. Een bijzonder gevolg van de verordening "is, dat vele Duitsche badplaatsen, die een zelfde voor de gezondheid heilzame wer king als beroemde buitenlandsche bad plaatsen hebben, juist thans zeer ge- wenschtc voordeelen uit de verordening hebben getrokken. Het herstel van het bankverkeer. De beraadslagingen van de economische commissie van het rijkskabinet zijn giste ren voortgezet en naar men gelooft, zal men reeds heden tot afkondiging van een nieuwe verordening in zake de regeling van het bankverkeer ingaande Maandag dag a.s. in staat zijn. Daarbij zal men, naar verluidt, overgaan tot een zeer vérgaand, bijna algeheel her stel van het bankverkeer, terwijl» dit ten aanzien van het spaarkas verkeer binnen kort eveneens tegemoet kan worden ge zien. De grondslag voor deze raad'slagingen werd uiteraard door de overweging ge vormd, dat de nog in Duitschland uit staande credieten op korten termijn ge handhaafd kunnen worden. Nu in principe de zekerheid is verkre gen, dat de aan Duitschland verstrekte Engelsche en Amerikaansche credieten, d.w.z. omstreeks twee-derde van de in to taal Mk. 5 milliard bedragende buiten landsche credieten op korten termijn in Duitschland zullen blijven, en wel ten deele onder garantie van de Gouddiscon- tobankzijn de buitenlandsche onderhan delaars uit Berlijn vertrokken. Voor het laatste éénderde gedeelte der credieten moeten de onderhandelingen nog worden voortgezet, waarvoor speciaal Nederland en Zwitserland in aanmerking komen. Voorts zal door de rijksregeering ten einde het op het door de credietonttrek- kingen der laatste weken verlaagde niveau te kunnen volhouden, in samenwerking met het Duitsche bedrijfsleven een orga nisch programma moeten worden uitge voerd, dat zich, naar men veronderstelt, ongeveer in de volgende étappes zal ont wikkelen: 1. Een aanzienlijke verhooging van het disconto der Rijksbank en van de belee- ningsrente, ten einde het openen van alle in economisch opzicht overbodige credie ten te verhinderen. 2. Verzachting van de bestaande schaarschte aan bankcredieten en contan te gelden door het verstrekken van Rijks- bankcredieten aan _de Akzept- und Ga- rantiebank. Deze credieten zullen voorloo- pig circa Mk. 600 millioen bedragen, waar bij echter de mogelijkheid wordt opengela ten van een verhooging tot Mk. 1 mil liard. Verder door de uitgifte van zilve ren munten, waarvan het totaalbedrag krachtens verordening van den rijkspresi dent van Mk. 1.3 milliard tot Mk. 1.9 mil liard zal worden verhoogd. 3. De dekking tegen de buitenland sche crediet-onttrekkingen, benevens het scheppen van groote credieten en contante middelen doen de mogelijkheid ontstaan, het bankverkeer weer zijn vrijheid te her geven, waarschijnlijk met inbegrip van de Darmstadter und Nationalbank. 4. De verhooging der rente voor credie ten zal leiden tot het van de hand doen der goederenvoorraden, gepaard gaande met buitengewone prijsverlagingen. 5. Op de binnenlandsche markt moet de opruiming der voorraden tegen lage prij zen door maatregelen tegen de bestaande kartelpolitiek en ook tegen de loontarie- ven mogelijk worden gemaakt. Daarbij vormen de huren een bijzonder moeilijk probleem. 6. Voor de uitvoering der diverse maat regelen zal waarschijnlijk de instelling van speciale instanties noodig zijn, hetzij de benoeming van een rijksminister van Eco nomische Zaken, het zij de instelling van speciale commissariaten, die het kartel en tariefwezen moeten regelen, hetzij ten slotte de aaneensluiting van werkgevers- en werknemersorganisaties in een arbeids gemeenschap. 7. Aanpassing van alle uitgaven van het rijk aan de ontvangsten, in overeen stemming met de gedaalde belastingont vangsten, die in het vorige kwartaal een vermindering met ruim Mk. 300 millioen te zien gaven, terwijl in Juli, als gevolg van de moeilijkheden in het betalingsver keer opnieuw een aanzienlijke achteruit gang in de belastingontvangsten viel te constateeren. Brüning en Curtius weldra naar Rome? Rijkskanselier dr. Brüning en minister dr. Curtius zullen naar vernomen wordt, aan de uitnoodiging om een bezoek aan Rome te brengen gevolg geven, zoodra er klaarheid is gekomen in de situatie op het gebied der binnenlandsche politiek. In politieke kringen verwacht men, dat in de tweede helft der volgende week in vol doende mate het geval zal zijn. ENGELAND DE FINANCIEELE POSITIE VAN ENGELAND. Een verklaring van Snowden. De conservatieve leider, oud-minister Ne ville Chamberlain hield gisteren in het Lagerhuis een rede, waarin hij de hoop uitsprak, dat de premier MacDonald thans, na zijn terugkeer uit Berlijn, gele genheid zal vinden het Huis eenige inlich tingen te verstrekken over het verloop der besprekingen, welke den laatsten tijd hebben plaats gevonden. Chamberlain vroeg met name naar de kansen op een goed resultaat van de conferenties en de mogelijkheid van een bevredigende oplos sing van de problemen, waarbij Engeland zoo sterk betrokken is. De oud-minister onderwierp hierna de algemeene financieele positie van Enge land aan een bespreking. De uitgaven blij ven stijgen, terwijl de ramingen geken merkt zijn door een ongerechtvaardigd op timisme. Engeland, aldus spreker, heeft de laatste jaren boven zijn stand geleefd ook het Engelsche volk zal bereid zijn te doen wat het Duitsche en het Australi sche volk wil doen, als het overtuigd is van de noodzakelijkheid om te bezüinigen. Aan het Engelsche volk moet de waarheid worden gezegd. Minister Snowden voldeed terstond aan het verzoek van Chamberlain. Hij ver klaarde, dat de regeering zich in verband met de eerstvolgende begrooting voor een zeer ernstig perspectief geplaatst zal zien, tenzij men er in slaagt zeer belang rijke bezuinigingen tot stand te brengen. Niettemin is de budgetaire positie van Groot-Brit tannië bevredigender dan die van alle andere groote landen. Niets kan meer in strijd zijn met de waarheid, dan de indruk welke in het buitenland schijnt post te vatten, om de budgetaire positie van Groot-Brittannië wanhopig zou zijn of op een bankroet zou gelijken. Het is in de eerste plaats van belang, dat de begroo ting in evenwicht blijft en minister Snow den zeide alle mogelijke maatregelen te zullen nemen, ten einde ook de volgende begrooting in evenwicht te houden, al ont veinst hij zich niet, dat dit een onaange naam procédé kan worden. Snowden verklaarde verder, dat de oor logsschulden de zwaarste last vormen, welke op de nationale financiën drukt. In dit verband deelde hij mede, dat hij een plan heeft voorbereid voor een con versie op groote schaal van de oorlogslee- ningen door middel waarvan het moge lijk zal zijn een zeer belangrijke besparing tot stand te brengen op de rente dezer schuld. Indien de jongste ontwikkelingen op financieel gebied waren uitgebleven, zou de conversie-operatie reeds hebben plants gehad, want er zou een zoodanige besparing uit voortvloeien voor de nationale uitga ven, dat de conversie in hooge mate zou bijdragen tot het verkrijgen van het even wicht op de volgende begrooting. Zoodra de Londensche geldmarkt zich heeft her steld, zullen bij de eerste gelegenheid po gingen worden gedaan om de conversie te doen plaats hebben. Lloyd George moet rust houden. De liberale partijleider, Lloyd George, zal op aanraden van de hem behandelende doctoren de eerste maanden rust moeten houden en zich niet met politiek mogen inlaten. De „News Chronicle" acht het waarschijnlijk, dat Lloyd George dezen raad zal opvolgen en na zijn herstel de we reldreis zal beginnen, die hij reeds lang van plan was te maken. De zieke heeft een rustigen nacht door gebracht. Zijn lichaamskrachten handha ven zich goed en tot dusver blijft zijn toe stand bevredigend. RUSLAND. VIJFTIG NIEUWE RUSSISCHE OORLOGSVLIEGTUIGEN. Tijdens de feestelijkheden die zijn vast gesteld ter gelegenheid van den Interna tionalen Rooden Dag op 1 Augustus a.s., zal het volkscommissariaat van Oorlog van de luchtvaartorganisatie Ossoavoachira 50 nieuwe oorlogsvliegtuigen ontvangen. De vliegtuigen zijn gebouwd uit middelen, die hiervoor in geheel Sovjet-Rusland zijn ver zameld. L00NSVERH00GING IN RUSLAND. Op grond van het optreden van Sta'in voor een sterker onderscheid in de arbeids- loonen zijn talrijke industrieën tot loons- verhooging overgegaan. De voorzitter van den oppersten raad, Ordshonikidses, wijst er daarom in een bij zonder rondschrijven op, dat alle industrie- vereenigingen en trusts zonder toestem ming van den raad geenerlei loonsverhoo- ging mogen toepassen, welke een over schrijding van het vastgestelde loonkapi- taal ten gevolge zou hebben. Dit schrijven van Ordshonikidses beves tigt de meening, dat de slechte financieele toestand van den sovjetstaat geen werke lijke verhooging van het loonkapitaal toe laat, zoodat de bevoorrechting der daar voor in aanmerking komende arbeiders slechts kan geschieden op kosten van de groote massa. Dit nummer bestaat uit drie bladen CHINA MISLUKTE AANSLAG OP TSJANG KAI-SJEK. Staat van beleg te Sjanghai. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn ge nomen ter bescherming van Tsjang Kai- sjek, in verband met een brutalen aanslag op het leven van den maarschalk, welke in een openbaar park te Nantsjang, waar thans het hoofdkwartier der nationalisti sche troepen is gevestigd, heeft plaats ge had. Uit een boschje langs den weg wer den verscheiden schoten op den auto van Tsjang Kai-sjek afgevuurd, die echter hun doel misten. De lijfwacht speurde onmiddellijk naar de daders, doch zonder resultaat. Bij een nader onderzoek naar verdachte personen te Nantsjang werden drie mannen gearres teerd, die bekend zouden hebben, van de regeering te Canton opdracht te hebben ontvangen, Tsjang Kai-sjek te vermoorden. Men gelooft, dat de drie mannen reeds ge- fusileerd zijn. De staat van beleg is afgekondigd te Sjanghai en te Hankau, in eerstgenoemde stad voor den duur van drie dagen. AMERIKA TOENEMEND WERKLO OZENCIJFER IN DE V. S. Op 5.200.000 geschat. Green, de leider van de Amerikaansche arbeidersfederatie heeft verklaard, dat de werkloosheid nog steeds toeneemt. Indien de industrieele toestand niet verbetert, zul len de Ver. Staten binnen zes maanden 7 millioen werkloozen hebben. Het aantal werkloozen in deze maand wordt op 5.200.000 geschat, dit is circa 175.000 meer dan in Juni j.l. DRIE NIEUWE PAROCHIES. Naar wij vernemen zullen binnenkort in het Bisdom Haarlem wederom drie nieuwe paroohies worden opgericht, en wel te Santpoort, in de Wieringermeer en in de Zaanstreek. De lichting 1932. Verschenen is thans het Kon. Besluit van den 27sten Juni 1931, houdende vast stelling van het contingent tot gewoon dienstplichtige bestemde ingeschreven der lichting 1932. Van de voor de inlijving aangewezen personen der lichting 1932 worden 23.995 bestemd toe gewoon dienstplichtige, waar van 1144 bestemd worden voor de zee macht. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Volgende week een belangrijke stap naar meer normale toestanden in Duitsch land? Snowden over Engelands financieele positie. Mislukte aanslag op Tsjang Kai-Sjek. De Zeppelin weer in Duitschland terug gekeerd. (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. Organisatie van het leger in vredestijd. (3de blad). Kwestie over een geloofsbrief in den ge meenteraad van Uden. (3e blad). De Gladiolus-tentoonstelling te Haarlem (lste blad). ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Onze plaatsgenoot J. Stuurman slaagde voor het P. B. N. A.- diploma beton-technicus. Een paard als gevonden voorwerp. In den afgeloopen naclhit werd door N. in de Va.n Manderslioostraat een onbeheerd loo pend paard aangetroffen. Hij nam bruintje mee naar de politie, die er zorg voor droeg, dat de vluchteling tijdelijk een plaatsje kreeg in een weiland. Bij 'n ingesteld on derzoek bleelk dat het paard eigendom was van den landbouwer de K., wonende hn ge noemde straat. In de sloot getuimeld. Gistermiddag passeerden twee meisjes uit Ha-zerswoude per fiets de Emma-laan. Een harer maakte zioh blijkbaar wat angstig voor het drukke verkeer, waardoor zij met haar mederijd ster in aanrijding kwam. Deze raakte h:er- door het beheer over haar stuur kwijt, zoo dat zij een salto mortale maakte en in de sloot tereoht kwaan. Bij mej. v. Z. werd het meisje van andere Meederen voorzien. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt a.s. Woensdag 5 Augustus des namiddags 2 uur ter vergadering bij een ter behandeling der volgende punten: 1- Opening. 2. OTTderzoek der geloofsbrie ven van de benoemde leden van den Raad. 3. Vaststelling der notulen van de vergaderingen van 17 eji 25 Juni '31. 4. Ingekomen stukken. 5. Benoeming direc teur der Ambachtsteekenschool. 6. Bepa ling bedrag van de zekerheid door den gemeente-ontvanger en administrateur van het electriciteitebedrijf te stellen. 7. Benoeming gemeente-ontvanger tevens administrateur van het electriciteitsbe- drijf. 8. Voorstel tot aanwijzing deskun dige voor de controle op de kas en boe ken van den gemeente-ontvanger. 9. Voor stel tot aanwijzing van een boekhoud kundige voor de administratie van het electriciteitsbedrijf. 10. Voorstel tot deel name in het maatschappelijk kapitaal der N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten. 11. Voorstel tot nadere vaststelling van den pensioensgrondslag van wijlen den heer C. van Rijn als gemeente-ont vanger. 12. Vaststelling der vergoedingen bedoeld in artikel 101 der Lager-Onder- wijswet voor de bijzondere scholen. 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van een bedrag van 275 voor stolpramen in de R. K. school in de Meije. 14. Voorstel tot intrekking der huur van het kantoor voor den Rijksontvanger. 15. Aanbieding der gemeente-rekening. De aanbeveling voor gemeente-ontvan ger en administrateur van het electrici teitsbedrijf luidt als volgt: 1. G. J. Mais- san, le ambtenaar ten kantore van den gemeente-ontvanger van Veisen; 2. B. J. Thijssen, adjunct-commies aan de af dee ling Belastingen ten kantore van den ge meente-ontvanger te den Helder. Personalia. Tot ambtenaar ter secre tarie dezer gemeente is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd de heer L. J. Ramp van Leiden. Arbeidsbeurs. Bij de gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier staan heden als werkloos ingeschreven: 6 timmerlieden, 8 losse werklieden, 1 cementwerker, 2 grondwerkers, 2 pakhuisknechts, 1 chauf feur, 2 fabrieksarbeiders, 1 houtdraaier, 1 machinist, 1 letterzetter. Inlichtingen aan heeren werkgevevrs worden gaarne verstrekt.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1