DONDERDAG 30 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Wetenschappelijke Berichten EEN MIDDEL TEGEN KANKER? Belangrijk succes van een Ne- derlandsch dokter. Uit Engeland wordt dezer dagen ge meld dat de British Empire Cancer Com- paign officieel heeft verklaard, dat zij de proeven van den Nederlandschen genees heer dr. S. G. T. Bendien te Zeist van de grootste beteekenis acht voor het kanker onderzoek en een definiteven stap vooruit op het gebied der kankerbestrijding. Hoewel af en toe wel eens ergens een enkele mededeeling was verschenen over het werk van dr. Bendien, is er noch in de Nederlandsche pers, noch in medische kringen in Nederland bijzondere aandacht aan het werk van dezen medicus gewijd, zoodat uitvoerige artikelen in de Engel- ache pers hiermede wel een groot con trast vormden. Op gezag van de British Empire Cancer Compaign, het Engelsche Kanker-instituut, hecht men aan de proe ven van dr. Bendien de grootste beteeke nis. Op ons verzoek, aldus de „Res.", was dr. Bendien, die reeds bijna 30 jaar te Zeist zijn practijk uitoefent hij is daar o.a. reeds 18 jaar lid van den Gemeenteraad, terwijl hij tevens arts van de militaire luchtvaartafdeeling te Soesterberg is bereid ons te zijnen huize te ontvangen, om ons nog eenige nadere inlichtingen te verstrekken. Geen profeet in eigen land geëerd. Allereerst vroegen wij den medicus, hoe hij verklaarde, dat zijn werk plotseling in Engeland zoo'n erkenning vond, terwijl men er in Nederland zoo goed als niets van hoorde. Was men er in Nederland sche medische kringen niet van op de hoogte Ja zeker, ook in medische kringen in Nederland wist men er wel iets van, doch de noodige steun en belangstelling had ontbroken, zoodat er weinig naar buiten uitlekte. Op deze manier was het voortzetten van de proefnemingen niet be moedigend. Het moest geschieden tijdens een drukke practijk, zonder instemming, zonder moreelen en financieelen steun, zoodat dr. Bendien overwoog, het verder werken aan zijn methode te staken. Bijna twaalf jaar had hij er aan gewerkt en de resultaten legde hij neer in een boekje, d£t na lang uitstel in Mei 1931 verscheen: „Spezifische Veriinderungen des Blut serums, ein Beitrag zur sereologischen Diagnose von Krebs und Tuberkulose". Slechts een enkel dagblad en een enkel tijdschrift wijdden er eenige aandacht aan. De vakpers zweeg er over. Het verschij nen van deze studie was echter aanleiding voor de British Empre Cancer Compaign om zich met dr. Bendien in verbinding te stellen en het resultaat was, dat uit En geland het verzoek kwam of men de methode van dr. Bendien aan een proef zou mogen onderwerpen, door hem een twintigtal bloedmonsters te zenden, waar van hij de diagnose zou stellen. Op ver zoek van dr. Bendien werd de proef eenigszins verzwaard en kwam, op het ein de der vorige week, de secretaris van de wetenschappelijke afdeeling van de Can cer Compaign, de Engelsche patholoog dr. Alfred Piney, naar Zeist met 38 buisjes met bloed. De inhoud der buisjes was ook dr. Piney onbekend, doch hij was in het bezit van een Verzegelden brief, die na dere gegevens bevatte omtrent de patiën ten, wier bloedmonsters naar Holland wa ren gezonden. In 48 uur tijds stelde dr. Bendien de .diagnose van de 38 patiënten. In aanwezigheid van een vertegenwoordi gen der Cancer Compaign, den heer Dou- klas, werd de verzegelde brief geopend en de diagnosen bleken voor 100 percent juist. Er waren niet alleen serums bij ge weest van kankerpatriënten, maar ook van t.b.c.-lijders, gevallen van kankerachtigen aard, van genezen kanker-patiënten en van volkomen gezonden. Dr. Bendien had alle gevallen juist aangewezen door de toe passing van zijn methode. Hij hoopt, bij verdere uitwerking van zijn methode door het veroorzaken van veranderingen in het serum de ziekte ook daadwerkelijk te kun nen bestrijden. Naar Londen. De British Empire Cancer Compaign heeft dr. Bendien thans steun toegezegd voor de voortzetting van zijn werk. Wel ken vorm deze steun zal hebben, staat nog niet vast. Dr. Bendien heeft eenige uitnoodigingen gekregen om ten spoedig ste naar Engeland over te komen, tenein de de verschillende plannen te bespreken. Een kliniek met laboratorium, waarin een aantal patiënten, die volgens zijn methode behandeld worden, kunnen wor den opgenomen en geobserveerd, behoort tot de wenschen, die dr. Bendien koestert. Gisteren ontving hij telefonisch een drin gende uitnoodiging van eenige biochemists- physicists van een aantal Londensche zie kenhuizen, om naar Londen te komen "wer ken en zijn methode in deze ziekenhuizen geheel toe te passen. Zoo spoedig mogelijk, wanneer zijn drukke practijk en zijn patiënten te Zeist het even toelaten, zal dr. Bendien zich voor eenige dagen naar Londen begeven tot het voeren van besprekingen en het vaststellen van definitieve plannen in overleg met de British Empire Cancer Compaign. Belangstelling in het Parlement. Naar Reuter uit Londen seint is door het Engelsche liberale parlementslid Mor ris Jones aan den minister voor de open bare gezondheid de vraag gesteld, of de recente onderzoekingen van dr. Bendien in Nederland, met betrekking tot de moge lijkheid om door middel van bloedproe ven en kankerdiagnose te stellen in vroe gere stadia der ziekte de aandacht heb ben van zijn departement en of hij ge neigd is, den Medical Research Council te vragen, een rapport uit te brengen over de methode. Onderzoek van Nederlandsche officieele zijde. De vooyzitter van den Gezondheids raad, dr. N. M. Josephus Jitta, zal zich in verbinding stellen met dr. Bendien, arts te Zeist, ten einde van hem nadere nadere gegevens te verkrijgen in zake de door hem toegepaste methode van kankerbe strijding. Ook heeft dr. Josephus Jitta zich reeds schriftelijk gewend tot het mi nisterie van Openbare Gezondheidsdienst in Engeland ten einde langs officieelen weg op de hoogte te worden gesteld met de in Engeland behaalde resultaten en met de meening der Engelsche medici in deze be langrijke aangelegenheid. WAAR DE VROUW BELANG IN STELT Leer een kind manieren. Goede manieten moet een kind worden geleerd zoodra he* be gint te loopen en te spreken. De meeste moe ders denken, dat het kind dan nog veel te klein is om een terechtwijziging te ontvangen. Dat is echter heel verkeerd, want als men het kind niet heel jong reeds goede leiding geeft, zullen zich spoedig zelfzuchtige neigingen ont wikkelen. Het kind moet leeren zich in de sa menleving aan te passen en hoe vroeger het dit leert, des te beter voor het Jfind zelf. Het is voor de moeder zeer vervelend telkens tot het kind te moeten'zeggen, dit mag je niet doen en dat mag je niet, doch wanneer men het kind teveel zijn zin geeft, zal het later zeer moeilijk zijn, al zijn verkeerde gewoonten af te leeren. Daarom is het noodzakelijk, dat men het kind vroeg goede manieren begint te leeren. De psychologen zeggen, dat vele gewoonten en nei gingen van een kind gevestigd zijn bij het ze vende jaar. Op de eerste plaats behoort een kind het onderscheid te weten tusschen voor werpen, die hem zelf toebehooren, en voor werpen waarop het geen recht heeft, omdat zij het eigendom van een ander zijn. Dit geldt niet alleen voor dingen, welke tastbaar zijn. doch ook voor voorwerpen, die onaantastbaar zijn. Als een Icind weigert zijn snoepgoed met ande ren te deelen of andere kinderen niet toestaat met zijn speelgoed te spelen, moet men het niet zeggen, dat het stout, zelfzuchtig of gierig is, daar dit geen groote blijk van paedagogie is, omdat het niet oubouwend werkt. Vertel het kind liever, hoe blij hij de kinderen zal maken door hun iets van het lekkers te geven en ze met zijn speelgoed te laten spelen. Als het de kinderen wat gegeven heeft, zal zijn verstand hem zeggen, dat hij iets goeds gedaan heeft en dit zal het kind gelukkig maken. Want ook een kind kan geestelijk gelukkig zijn, al kan het dit misschien niet als zoodanig onderscheiden. Als het dan gevoeld heeft, dat hij de kinderen blij heeft gemaakt, zal het meermalen zoo han delen, en later spruit hier een goede gewoonte uit voort. Weliswaar is die goede gewoonte hier niet geheel onzelfzuchtig, doch als het kind grooter wordt, zal het beseffen, dat men zulke dingen geheel belangeloos moet doen. Een kind leert ook spoedig de wet van oor zaak en gevolg verstaan, dat besef zal beter bij hem doordringen, wanneer het zelf de ge volgen van zijn handelswijze moet dragen. Als het iets verkeerds doet, doet men goed als men het laat begaan, doch tevens ervoor zorg draagt dat de gevolgen niet uitblijven, anders l^prt het de waarde van zijn handelswijze nooit be rekenen. De zorg voor tanden. Voor een verzorging der tanden moet reeds met de melktanden worden begonnen. Wordt het eerste gebit ver waarloosd, zoodat het voor zijn tijd slecht wordt, en misschien moet worden uitgetrok ken, dan zal zeker het tweede stel tanden daaronder lijden. Een reden, waarom de eerste tanden dikwijls te vroeg uitvallen, dat zij niet genoeg werk krijgen. Willen de tanden goed blijven, dan moeten zij werken. Papperige en geweekte kostjes zijn zoowel slecht voor de spijsvertering als voor de tanden van het kind. Zoodra de tanden doorkomen, moet men het iets hards geven, waarop het kan kauwen en bijten, een stuk harde uitgedroogde beschuit is beter dan geweekt brood. Als de eerste tan den van een kind slecht worden, is het veel beter ze te laten vullen, dan uit te trekken, al duurt het ook niet lang meer eer het gaat wis selen; in dien tusschentijd immers krijgen de kaken en het volgenden gebit een kans om be hoorlijk uit te groeien. Het is een goede ge woonte om nu en dan naar den tandarts te gaan en zijn tanden te laten onderzoeken. Als de tandarts vroegtijdig een gaatje in een tand ontdekt, is het 't beste, dat direct te laten vullen, zonder dat hij getrokken behoeft te worden. Om het hol-worden der tanden tegen te gaan, moet men ze dikwijls goed schoonma- ke,n. Er mogen nooit stukjes voedsel tusschen de tanden blijven zitten, die tot verrotting over gaan en dus oorzaak kunnen zijn, dat de tan den zelf slecht worden. Na eiken maaltijd moet men de tanden goed borstelen, en vooral voor men naar bed gaat. Men moet de tanden aan den binnenkant als aan den buitenkant borste len en wel van boven naar beneden. Zoodoende worden alle voedselresten tusschen de tanden uitgehaald. Als men de etensresten met een tandenstoker wil verwijderen, moet men dit heel voorzichtig doen, daar men anders het stukje tandvleesch, dat tusschen de tanden zit, stuk kan stooten, wat een gevaarlijke zweering kan veroorzaken. Uit de Landbouwwereld Het wegnemen van Plantendeelen. Dit kan goed zijn, maar ook verkeerd. Indien het deelen betreft, welke op de een of an dere wijze hinderlijk kunnen zijn voor den groei, of wel het gewas dreigen met onder gang, dan is het wegnemen zeker wenschc- lijk. Takken b.v. van vruchtboomen, welke tot den bloei en de vruchtvorming niet toe brengen, maar integendeel een groote hoe veelheid voedsel dragen, zooals z.g. wa- terloten, moeben worden weggesneden. Takken verder, die de zon verhinderen goed in het binnenste der boomen te drin gen, wie zou ze niet wegnemen. Verder kan het wegnemen soms de groeikracht bevor deren, Zooals het geval is bij het afsnijden van tulpen en hyacinten, om daardoor meer kracht te geven tot de vorming der klistersbij 't afplukken van aardappel bloesems, opdat dit den knol ten goede mag komen; bij het verwijderen van de ranken der aardbeien, ten einde sappiger en groote vruchten te verkrijgen. Verfraaiing der planten, het verkrijgen van bepaalde vormen, heeft men somtijds met het wegnemen op het oog. Dit is het geval bij struiken, wanneer men daarvan eenstammige gewassen wil vormen; bij 't snoeien, als men de planten in bepaalde richtingen wil leiden. De boomplanter snijdt verder wel de hoofdwortels weg, tun zijn boompjes te dwingen hun wortelstelsel meer zijwaarts uit te strekken. In al deze gevallen werkt men dus recht streeks mee tot het bereiken van zeker doel, dat men zich voorstelt. Doch er zijn ook gevallen, waarbij men door 'n verwij deren van plantendeelen zich zelf nadeel berokkent. Dit geschiedt, wanneer men on misbare zaken wegneemt. Wie b.v. tegen het najaar de bladeren van koolrapen, bie ten of welk knolgewas ook, afsnijdt, ont neemt daardoor aan de plant de gelegen heid tot verdere zetmeelvorming, en snijdt dus den weg af om dikkere knollen te ver krijgen. Knolgewassen moeten dan ook zoolang mogelijk hun blad behouden, en dat vooral tegen het laatst, omdat juist dan deze gewassen zoo krachtig in omvang kunnen toenemen. Bladeren helpen tot be tere vruchtvorming. Uit dit oogpunt be schouwd, kan het verwijderen van de top pen der tuinboonen ook schadelijk worden genoemd: hoe meer blad, hoe beter zet meelvorming. Zaai- en pootgoed. Bij peulvruchten komt vaak armzadigheid der peulen voor, dus is het sorteeren voor pootgoed naar de grootte der peulen geen waarborg voor verbetering der opbrengst, en is het afzon deren van de beste planten, evenals bij de granen, het meest aanbevelenswaardig. Men vvachte zich echter voor het zoeken naar planten met bijzonder veel zaden, want ten slotte wordt de opbrengst er toch kleiner door. Bij aardappelen neme men van de struiken met de meeste knollen de grootste. Steeds krijgt men hierdoor een grooter opbrengst niet alleen wat massa betreft, maar ook wat grooter knollen aan gaat. (Vele landbouwers zijn er in de laat ste jaren toe overgegaan om geregeld van elders hun pootgoed te betrekken, dat op monster en te velde is goedgekeurd; de voordeelen hiervan zijn groot). Bij mangel- wortels en suikerbieten neme men de wor tels, die goed gevormd en matig groot zijn, en de kleur en de vorm hebben van de be treffende soort, beware die rechtopstaand ingekuild in zand, pote ze 't volgend jaar geheel afzonderlijk van andere en neme van die uitgezochte het zaad. Bloemen in potten. De goede groei der bloemen, die wij in potten buiten gezet hebben, lijdt bij sterken zonneschijn en uitdrogende winden zeer sterk. Men rnoPó ze voldoende beschutten. Die beschutting kan daarin bestaan, dat de potten met oen omhulling van mos of kurk voorzien, of m een tweeden, grooteren pot gezet worden, terwijl dan de tusschenruimte met mos of turfmolm aangevuld wordt. Daardoor kan de zon nooit zoo sterk op de wortels in werken, dat de groei belemmerd wordt. Tomaten. Tomaten moeten, zoodra ze sterker beginnen te groeien, aan stokjes of staafjes gebonden worden, omdat anders de vele uitloopers wild dooreen groeien on de plant niet goed te overzien is. Is 't weer voor zulke verwaarloosde planten niet gun stig, dan zal maar een deel der vruchten rijp worden, want bij zorgvuldig opbinden en wegsnijden van alle overtollige loten niet het geval is. Gomvloed. De gomvloed bij steenvrucht- boomen, kersen, pruimen, perziken, ont staat op verschillende wijzen. Zoo zijn over tollig gevoede boomen, benevens die, welk» op zwaren, nattigen en ondoorlatenden grond staan, vooral vatbaar voor gom vloed. Ook ontstaat deze ziekte licht, als onvoorzichtig geplukt en met laarzen en schoenen met spijkers beslagen, in de boo men wordt rondgeklommen. Ook mogen de vruchten niet met kleine takjes afgescheurd en de takken niet door den ladder bescha digd worden. Neemt men dit alles in acht bij het plaiiten en de verdere behandeling, dan zal men de ziekte kunnen voorkomen. Onkruidzaden in den grond. Onkruidzu- den kunnen soms jaren lang in den grond de kiemkraoht behouden, om bij een gun stige gelegenheid zich te ontwikkelen. Zit ten ze b.v. diep in den grond, dan kunnen ze bij dieper bewerking of bij het graven van greppels boven komen en dan ontkie men. Hierdoor komen soms plotseling on kruiden voor, die men in jaren niet meer aantrof. Wil men deze vernietigen, dan moet men den grond herhaaldelijk ■omwer ken en do zaden laten ontkiemen, om ver volgens de plantjes te wieden. Dat er dan al wat voor den dag kan komen, bleek bij een proef van Prof. Hutensen. Deze liet een vierkanten meter grond 15 malen tot een diepte van plus minus 25 c.M. omwer ken, en daarna zich de naadjes ontwikke len, en vond toen 6792 kiemplantjes, 8216 poligoniumsoorten, melde, hennepnetel, distel, zuring en kweek, en 10060 fijnere zaadjes, als van spurrie, viooltje, vergeet- mij-niet, enz. Het planten van Groenten. In de meeste gevallen maken bezitters van kleine tui nen de fout, de groenten veel te dicht opeen te planten, waardoor de opbrengst aan merkelijk geringer wordt. Kropsla en kool rabi moeten 2025 c.M., savoye, roode en witte kool 35-45 c.M., selderij 40-45 c.M. onderlingen afstand hebben; ook is het voordeelig de planten in het verband te plaatsen. Nadat de planten goed geworteld zijn, mag voortdurend hakken niet vergeten worden. Na het voederen der Paarden. Paarden terstond na het voederen inspannend werk te laten doen, is zeer gevaarlijk. De maag van het paard is naar verhouding klein, cn kan maar weinig voedermassa bevatten. Het kan dit voeder dus ook niet lang be houden, maar moet het terstond verteren. Het werken stoort de maag'in de spijsver tering. De storingen geven aanleiding tot allerlei ziekten, als maagverwijding en maagcatarrh. Gedachten: De rijpe kennis hoort, De onrijpe voert het woord. Overdaad is een moeder, wier kind heet: ondergang. B—r. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 29 Juli. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie 0.401.20, kroten 12.20, komkommers 14.10, bloem kool I 5.4017, bloemkool II 1—10.40, roodekool 28, groenekool 23, me loenen 2059, pieterselie 0.501. kropsalade 0.401.seledrie 0.50 1.10, uien 2.00—3.40, wortelen 6.40—12, perziken 215; per 100 kg.: kroten 8 9, snijboonen 1522, stokboonen 20 26, stamboonen 1117, tuinboonen 4 8, doperwten 1533, postelein 69 spinazie 48, aardappelen 26. GOUDA, 30 Juli. Vee. Aangevoerd in to taal 3365 stuks, waarvan 499 slachtvarkens vette 2223 cent, Lindensche 1820 cent en Zouters 2122.5 cent per pond levend met 2 pet. korting; 1155 magere varkens 1830, 1648 biggen 813, 9 runderen 275350, 31 nuchtere kalveren 1016, 1 schaap 2227, 6 lammeren, 16 bokken en geiten 25 per stuk. Handel vette varkens, Londensche en Zouters vlug; magere varkens matig; biggen matig; runderen matig; nuchtere kalveren vlug; schapen matig; bokken en geiten matig. Kaas. Aanvoer 377 partijen. Prijzen le kwal. met rijksmerk 39—43, 2e idem 3337 en zware 46. Handel traag. Boter. Aanvoer 876 ponden. Prijzen: Goeboter 6575 cent en weiboter 6070 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aangevoerd 90.000 partijen Prijzen: kippeneieren 3.50—4.50 cn een deneieren 4.004.30 per 100 stuks. Han del matig. Zuid-Holl. Eierenveiling. Aanvoer: 6S.600 stuks. Prijzen 56-58 kg. 3.804.00, 58-60 kg. 3.90—4.20, 60-62 4.10—4.30, 62- 64 kg. 4.30—4.'50, bruine 60-65 kg. 3.40 5.20, kleine eieren 3.703.80 en 500 eendeneieren 3.80 per 100 stuks. R'VEEN, 30 Juli. Groentenveiling. Snij boonen 7595 cent. idem afwijkend 55 cent princesseboonen 1.501.55. idem zonder draad 1.75—1.80, dubbele stam 1.05 per 10 kg.; Augurken: fijn 6.00—7.70, fijnbas terd 2.603.00, basterd 1.40, grof 1.05 1.10, u. c. b. 1.25; bommen 2931 cent, stippel 4045 cent per 25 kg. ALPHEN a. d. RIJN, 29 Juli. Groenten veiling. Per 100 kg.: spinazie 8—11, tuin boonen 78, heerenboonen 2021, snijboonen 20, pronkboonen 8, postelein 69, per bos: kroten 34, uien 3.50 3 80, andijvie 12; per 100 stuks: kropsla I 1.502.50, komkommers 1/3 —4, bloemkool I 12—14, idem II 3, savoyekool 8, roodekool 69, per 100 pond: roodebessen 12. BOSKOOP, 29 Juli. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia 10 16 cent, Golden Ophelia 2136 cent, Mar cel Rouyer 918 cent, Hadley 3858 cent, Claudius Pernet 2042 cent, Columbia 20 35 cent, Butterfly 20—41 cent, Mac Keiler 17—29 cent, Willi. Kordes 32—46 cent, Mad. Jules Bouché 25 cent, Rosalandia 22 44 cent, Aug. Noack 3151 cent, Orange perfection 29—41 cent, Van Rossem 22 cent Edith Helen 4052 cent, Else Poulsen 5080 cent, Gloria mundi 3537 cent, Po- lyantharozen 1527 cent, Winnet 2230 cent, Potin 20J30 cent, Florex 5081 cent, Kilham 2448 cent, E. G. Hill 40 eent, Germania 2440 cent, du Clos 2531 cent Phoebe 2639 cent. Diversen: Dahlia's grootbloemig 915 cent, idem kleinbloemig 10 cent, Gladiolen 29 cent. Asparagus 6 cent, Lelies tigrinum 35 cent, Clematis Du- randi 4956 cent, Anjers 1026 cent, Ger- bera 70—80 cent, Plox 3—8 cent, Cosmea 4 cent, Clematis Prins Hendrik 2.60, Cle matis President 1.60. ST0MPWIJK, 29 Juli. Eierenveiling. Aangevoerd 6875 stuks. Prijzen: henner.- eieren- 3.153.90. kippeneieren 4.30 5.40, eendeneieren 4.55—7.45 per 100 stuks TER-AAR, 29 Juli. Centrale Veiling. Snijboonen 1.051.55, stokprincessen 1.952.30, dubb. stamb. 1.201.40, wit te pronkers 7090 cent, Augurken: fijn 5.808.80, fijnbasterd 2.503.00, Las- terd 1.40—1.90, grof 0.90—1.10, bommen 2530 cent, knorrels 55—60 cent, bloem kool 311 cent. LOOSDUINEN, 29 Juli. Melkveiling. Op de heden gehouden meikveiling werd van 146 aanvoerders verkocht om in de week van 3 tot 10 Aug. dagelijks te leve ren 46580 liter melk. Hoogste prijs 7.10 en laagste prijs 5.70. KATWIJK a. d. RIJN, 29 Juli. Groenten- veiling. Eerstelingen per kist van 25 kg. 1.401.60, idem drielingen .0901. Eigenheimers 1.402.10, peen per 100 \)os 6.10—9.60. Aanvoer: 350 kisten aard appelen en 7000 bos peen. ZOETERMEER-ZEGWAART, 29 Juli. Eierenveiling. Aanvoer 8000 stuks. Prijzen: kippeneieren 4.405.25 en eendeneieren 4.40 per 100 stuks. LiSSE, 28 Juli. Bloembollenveiling H. B. G. (leverbaar). Aanvoer plan. 10000 manden. Enkele vroege tulpen: Due v. Tholl max 1.90—3.10, idem Rose 3.55 3.80, idem Scarlet 1.051.75, Ariadne 1.40, Artua 1.20—2, Augusta 1.45, Brilliant Star 1.802.10, Cerise Grisde- lin 2.503.60, Chrysolora 2.35—2.90, Couleur Cardinal 2.352.80, Cram. Bril liant 1.301.70, Crimson Queen 1.50, Cullinan 1.95, Diana 1.202.20, Due de Berlin 1.852.40, Duch. de Parma 1.65 2.60, Eleonora 1.95—2.20, Flamingo 1.351.75, Fred. Moore 1.952.70, Gele Prins 3.00—3.35, Gen. de Wet 2.80— 3.75, Herm. Schlegel 1.35—2.15, Ibis 1.20 2.20, Grand Due 2.753.55, King of the Yellow 2.503.25, La Belle Alliace (Wa terloo) 2.102.40, Lady Boreel 2.20, Lady Moore 2.402.95, La Reine 1.50 2.10, La Reine max. 1.65—2.75, La Ma- talas 1.802.40, Mc. Kinley 1.401.70, Mon Tresor 2.903.55, Pilikaab 1.35, Pink Lincoln 3.003.90, Prins van Oos tenrijk 1.702.70, Proserpine 2.35 3.25, Prosperity 1.502.10, Progression 2.50 top, Roos van Dekeina 3.003.95, Rose Grisdelin 1.402.05, Rose Luisante 2.60, Rose Precose 2.703.00, v. d. Neer 2.75, Verm. Brilliant 2.002.65, Witte Valk 2.753.05, Witte Zwaan f 1.45 2.20, Queen Flora 1.852.20. Enkele late tulpen: Avis Ken- nicott f 2.90, Miss Ellen Wilmot 1.55 2.70, Grenadier 2.20, Ing. Pink f 1.55, Ing. Scarlet 1.752.45, Ing. Yellow 1.30, John Ruskin 1.10, Mrs. Moon 3.25, Picotee 1.25. Dubb. vroege tulpen: Annie 2.45, Azalia 2.30, Cour d'Or 2.20—3.90, Electra 3.00—3.80. El Toreador 3.00— 4.75, Imp. Rubrorum 2.05—3.45, La Can- deur 2.Lucretia 2.05. Mr. v. d. Hoef 2.85—3.20, Murillo f 1.75—3.—N Peach Blossom 2.103.10, Salv. Rosa 2.00 3.10, Schoonoord 2.203.05, Theeroos 1.60—2.50, Titiaan 1.902.50, Vuur baak 3.05—2.20. Darwin tulpen: Afterglow 1.50 2.Ariadne 1.45, Bar. de la Tocnaye 1.301.90, Bartigon 2.052.50, Top f 2.70, C'entenaire 1.702.20, City of Haarlem 3.50 top. Clara Butt 1.001.75 Dream 1.401.90. Faust 1.95, Fep Bril liant 1.351.95, Era Angelico 1.95, Glow 1.90—2.45, Horodiade 1.95—2.65, King Harold (Mahony) f 2.20, La Fiancee f 2 2.65, La Tulipe Noire 2.152.703.00, Le Notré 3.101.80, Mr. Farn. Sanders 1.40 2.15, Pride of Haarlem 1.251.85, Prins der Nederlanden f 1.90, Princess Elisabeth 1.55—2.10, Prof. Rauwenhoff 1.50—2.55 Psyche 1.85, Rev. Ewbank f 1.502.20 Roi d'lsland 2.252.45, Sieraad van Flora 1.301.90, Vict. d'Oliviire 2.10, Ver. Verbrugge 1.55, Wm. Pitt f 1.S5 2.653.25, Wm. Copland 1.90—2.55. Breeder tulpen Don Pedro f 2.20 Fairy (Panorama) 1.75, Goldfginch 2.55 Godet Parfait 1.652.80, Jeane d'Oeuf 1.85, Lodewijk XIV 2.50 best., Superba 1.15, Velvet King 2.252.70, Yellow perfection 1.35, Clio 1.35—1.65. Lelievormige tulpen: Trt. Lord Carnavon 1.302.60, Parq. Constantino- pel 1.75 best. Crocussen Croc. Goed za 10 1.75, z 9 1.40, z 8 1.—, 12-op 2.55; Goudlac 78 0.70; King of the Whites z 10 1.80, z. 8—10 1.05, z 7 0.45; King of the Blues z 10 1.50, z. 9 1.30, z 8 0.90; Maximiliaan 810 1.20; Mont Blanc 10 1.45; Purpurea z 8 0.90, z. 10 3. Queen of the Blues z. 10 2.z. 9 1.55; Walter Scott 8 0.80, z. g10 1.10; Wit. z. 9—10 1.20, z. 8 0.90, z. 7 0.55; Bont Julia Culp 10 1.55, 9 1.15. Ajax Bicolor: Empress 200 p. m. 2.25, 250 p. m. 1.70; Mad. Plemp 225 p. m. 2.908; Spring Glory 200 p. m. 2.60 3.10; Victoria 200 p. m. 3.00—4.10, 225 p. m. 2.40, 150 p. m. 4.40. Ajax Wit: Mad. de Graaf 250 p. m. 3.40; Sulpher Spur 200 p. m. 1.60, 250 p. m. 1.30. Ajax Geel: Cervanthus 300 p. m. 2.10; Emperor 200 p. m. best 1.75, 150 p. m. 2.05; Golden Spur R. 12-op 1.50, R. 10—12 0.70, 300 p. m. 3.— King Al fred 200 p. m. 4.40—4.75, 250 p. m. 5.10; Min. Talma 250 p. m. 3.30; Princeps 300 p. m. 1.35—1.70; B a r r i Conspicius 300 p. m. 1.40, 400 p. m. f 0.85; Red Beacon 300 p. m. 1.65; Red Chief 500 p. m. 1.05; Early surprise 400 p. m. 2.30. Incomparabilis Lucifer 350 p.m 1.10 P o t a z Laur. Coster 350 p. m. 1.25 Po ticus Glory of Lisse I 1.60; Homere 200 p. m. 1.30; Horace 350 p.m. 1.10; Ornatus 400 p. m. 1.60, 350 p. m. 1.85, 300 p. m. 2.Ornatus max. 450 p.m. 2.40: Dubb. Variateiten: Argent 400 p. m. 1.20; Incomparable 225 p. m. 2/20 Orange Phoenix 350 p. m. 2.80, 400 p. m. 1.75; Sulpher Phoenix 300 p. m. 2.25; Von Sion 250 p. m. 5.80; Cheerfulness 350 p. m. 2.35, 400 p. m. f 1.60. Bijgoed Colch. Aut. Maj. 3.108, Enk. Galanthus 0.801.75. Dubb. Galan- thus 5-op 2.50, 45 1.10; Scilla Siberi- ca 0.50—1.15.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7