DONDERDAG 30 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE BELANGRIJKE STAALSKELETBO UW, 32 meter hoog, met een gewicht van ruim 400 ton, bestemd voor een nieuwe meelfabriek der bekende N.V. Meelfabriek „De Sleutels'' v.h. De Koster Go. te Leiden, werd door de N.V. Hollandsche Con structiewerkplaatsen te Leiden op Amerikaansohe wijze in 4 weken opgesteld. Ar chitect over het bouwwerk is de heer B. Buurman te Leiden. het redden van een medemensch, die in verdrinkingsgevaar verkeert. De indirecte aanleiding tot dezen avond zijn helaas de droeve verdrinkingsgevallen, die op Zon dag 12 Juli hebben plaats gevonden, en waarbij 3 jonge menschenlevens ons door den dood zijn ontrukt. Spr. wijdt dan en kele woorden van rouwbeklag en innige deelneming aan de nagelaten betrekkin gen der jonge verongelukten. Hij weet, dat deze woorden vrij machteloos zijn voor dit geval, doch wij moeten niet machteloos staan voor de toekomst, doch er een lee ring uit trekken. Daartoe zijn wij bijeen gekomen op initiatief van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, hier vertegenwoordigd door zijn tweeden voor zitter, den heer H. J. Meyerink. Spr. stelt dan den heer Meyerink aan de vergadering voor. Genoemde heer is tevens voorz. en secretaris der propaganda-commissie van zijn bond en de burgemeester is er van overtuigd dat de bond zonder de kracht dadige hulp van den heer M. niet zou zijn, wat hij nu is. De heer Meyerink, hierop het woord ne mende, brengt den burgemeester zijn har- telijken dank voor de vriendelijke woor den, waarmede hij spr. heeft willen inlei den, maar vooral ook voor de opwekking aan de toehoorders, waarmede hij zijn rede heeft beëindigd. (Vervolgens wordt even onderbroken wegens het binnentreden van den heer A. A. Bierlee, den voorz. van den Nederl. Bond tot het Redden van Drenkelingen, die zoo juist terugkeert van een andere vergadering. Spr. heet hem hartelijk wel kom en zegt, zijn aanwezigheid op hoogen prijs te stellen). Verscheidene grepen, o.a. de kopgreep, bovenarmgreep, polsgreep, Nelsongreep, halve Nelsongreep, zeemansgreep worden gedemonstreerd. Deze hebben alle betrek king op het vervoer. Een tweetal heeren der Bloemendaalsche reddingsbrigade had zich voor deze demonstratie beschikbaar gesteld. Vervolgens demonstreerde de heer Meyerink zelf, met behulp van den heer Fogteloo (adjunct-inspecteur van politie) eenige bevrijdingsgrepen. Met verscheidene lichtbeelden werd de leerzame lezing ove rigens verduidelijkt. Spr. deelt nog mede, dat tegenwoordig het aantal slachtoffers per jaar "730 be draagt tegen 931 per jaar over de jaren 1903—1910. Ten slotte wekt spr. nog op tot het op richten der brigade. Hij deelt daarbij mede, dat de bond een verzekering tot stand heeft gebracht, waardoor voor gediplo meerde leden uitkeeringen worden gegeven ingeval zij verongelukken. Hierna neemt burgemeester Wiegman het woord en zegt uit aller naam harte lijk dank voor zijn interessante lezing. Hij is er van overtuigd, dat alle aanwezigen de noodzakelijkheid hebben ingezien, dat er hier iets moet gebeuren. Spr. is er har telijk dankbaar voor, dat de heer Meye rink dit besef heeft bijgebracht. Vervol gens verwelkomt spr. alsnog den heer Bierlee, die na de openingsrede is binnen getreden. Daarna vraagt spr. het audito rium, zich op te geven voor de reddings brigade. De burgemeester verklaart dan getrof- fen te zijn door het plaatje, dat hem tij dens de demonstratie met lichtbeelden ge toond is, n.l. het portret van den burge meester van Haarlem, die werkend lid der Haarlemsche brigade is en voortdurend oefent in het reddende zwemmen. Spreker heeft door het betoog van den heer Meye- ring ingezien, dat men, al kan men zwem men, als redder niets kan uitrichten, wan neer het tot daadwerkelijk redden komi en men kan niet „reddend zwemmen". Hij geeft zich dus op als eerste werkend lid der Wassenaarsche brigade, hetgeen een don derend applaus ontlokt. De namen der werkende leden en dona teurs, die zich willen opgeven, worden nu genoteerd door den burgemeester en jhr. von Weiier, terwijl de oud-kol. der Infan terie H. G. Post zich belast met het opne men der namen van hen die tot de afd. verzorging der drenkelingen wenschen toe te treden. Burgemeester Wiegman verklaart ten slotte, dat 18 werkende leden zich hebben opgegeven en 11 donateurs(trices) zoodat hij met genoegen mag constateeren, dat in Wassenaar een reddingsbrigade geboren is. Laten wij hopen, dat wij dikwijls mot vuur en pleizer en genoegen zullen oefe nen, en dat wij een veel sterkere brigade zullen maken. Laten wij hopen, dat wij niet behoeven op te treden, maar als wij moeten optreden, dat wij het dan met succes zullen doen Als laatste spreker zegt de heer Bier lee namens den Ned. Bond hartelijk dank aan den burgemeester, dat hij den stoot heeft gegeven tot de oprichting dezer bri gade. Men is zeer ingenomen met het electriseerend voorbeeld, dat de burge meester heeft gegeven, en zal gaarne de nieuwe brigade bijstaan, terwijl de rechts kundige adviseur van den bond haar aan goede statuten zal kunnen helpen. NOORDWIJKERHOUT. Brand in een bollenschuur. Door onbekende oorzaak brak brand uit in een schuur van mej. de wed. van der Meer, aan den Heerenweg. Een partij bloembollen werd een prooi der vlammen. De brandweer welke spoedig ter plaat se was, kon de brand tot de schuur be perken. Concert. Wegens het slechte weer is het concert op de Vlashoven uitge steld tot een nader aan te kond.geu da tum. W0UBRUGGE. Collecte. De collecte voor den Ge- wapenden dienst heeft opgebracht ƒ19.30. De oudjes gaan op vacantie. Het be stuur van de Wilhelmina-vereeniging te Hoogmade en de Feestcommissie 1928 hield een gecombineerde vergadering, waar o.m, werd besloten de autotocht voor ouden van dagen gezamelijk te doen plaats hebben op 5 Augustus a.s. Er zal worden gereden naar Schiphol, vandaar naar Zand voort en via Leiden terug. Het uur van vertrek is vastgesteld op n.m. half twee vanaf de verzamelplaats in de Baan te Woubrugge. Een 24-tal auto's zijn ter beschikking gestold terwijl 58 oudjes aan de tocht zullen deelnemen. Aanbesteding. Het bouwen van een veestalling met wringhuis voor rekening van den heer Jochems te Wassenaar is bij onderhandsche aanbesteding opgedra gen aan de aannemers J. Jongeneel Jr. alhier, timmerwerk en de Blaer, metse laar te Rijnsaterwoude. OPRICHTING EENER REDDINGS BRIGADE. Burgemeester Wiegman eerste werkend lid. UIT DE OMGEVING N00RDWIJK. ELECTRISCH LICHT IN HET LANGEVELD. Inbedrijfsstelling van het laagspannings- verdeelnet. Gistermiddag te 3 uur had de inbedrijfs stelling plaats van het laagspanningsver- deelnet in het Langeveld in de gemeente Noord wijk. Hiermede is een langgekoes terde wensch van de bewoners van dit meest noordelijk en betrekkelijk afgele gen gedeelte van de gemeente Noordwijk in vervulling gegaan. De inbedrijfsstelling geschiedde door den burgemeester, den heer J. B. V. M. J. van de Mortel, die daarbij de volgende toe spraak hield: Met zeer veel genoegen heb ik zoo juist het bedrijf in werking gesteld. De heer Trooster heeft zoo juist nagegaan hoe deze electrificatie tot stand is gekomen, en aan welke personen wij dank zijn verschuldigd. Ik behoef dus hierop niet verder m te gaan. Het doet mij ook genoegen op deze piek een plechtigheid te verrichten. Wij staan hier op eene plaats, die sinds eeuwen his torisch onwrikbaar is vereenigd geweest met Noordwijk. Het Langeveld was een lang veld of lange streek heidegrond tus- schen de zeeduinen en de oosterduinen en den Hout van het oude Northgo. Reeds vroeger zijn gedeelten dezer heidegronden herschapen in weilanden, want in 1346 heeft de Gravin Margaretha van Henegouwen de duinen van Nortike opgedragen aan Ridder Jan van Nortike, met de weide van de duinen tot de zeedijk toe. In 1361 kocht de ambachtsheer Jan van Chatillon, welke heer met een zuster van Jan van Nortike getrouwd was. genoemde duinen en weide voor jachtvermaak en ree teelt. In het jaar 1415 gaf Graaf Willem VI van Beieren zijn kamerling Claes van Iiuven de vrijheid om een dorp te stich ten in het Langeveld. Dit gestichte heide- ambacht (tegenover den tegenwoordigen strandmijlpaal 76) is nooit dorp geworden, doch wel 4 eeuwen lang heerlijkheid geble ven. Wigbold van der Does, Heer van Noordwijk, kreeg in 1695 de ambachtsheer lijkheid Langeveld, terwijl zijn zoon en kleinzoon eveneens door de Staten van Holland geinvesteerd werden met de heer lijkheden Noordwijk, Offem ter Lucht en Langeveld, tot in 1S66 het ambacht Noord wijk werd opgeheven. Ik heb u slechts enkele grepen gedaan uit de geschiedenis en meen u overtuigd te hebben, dat het dus vaststaat, dat Lan geveld steeds bij Noordwijk heeft ge hoord; wij vervullen dan ook een plicht, zij het dan ook een duren plicht tegenover deze Noordwijksche ingezetenen hen op gelijken voet te behandelen als onze andere inwoners. Electriciteit, mijne heeren, heeft zonder eenige twijfel gedurende de laatste decen nia een geweldige technische ontwikkeling beleefd. Ik wil hier niet over uitweiden. Ik zou u namen kunnen noemen als: Volta, Ampère, Faraday, Edison, Siemens, Mar coni, mannen uit alle verschillende landen, die met de electriciteit zoovele proefne mingen hebben gedaan, proefnemingen, waarvan wij het resultaat dagelijks zien op allerlei gebied, zoowel op industrieel- als op landbouw-terrein. Wij zijn met de elec triciteit zoo vertrouwd geraakt, dat wij zonder haar de tegenwoordige wereld ons nauwelijks kunnen indenken. De bewoners van het Langeveld hebben nu electrisc.h licht en kunnen thans de radio beluisteren. Vroeger zijn er wel groote plannen met het Langeveld geweest, doch nooit ten uitvoer gebracht. Misschien dat nu werke lijk door deze technische verbetering groo te plannen tot stand zullen komen. Moge de electrificatie een bijdrage zijn tot de welvaart van dit buurtschap en mo ge Gods' zegen rusten op het schoone Langeveld en hare inwoners. Voorts waren nog aanwezig de beide wet houders, de heer Van Eeden en v. d. Wiel, de raadsleden en vele genoodigden, waar onder de gemeente-architect, de directeur van het Gas- en Waterleidingbedrijf, Ir. Stokhuizen van het Gem. Electr. Bedrijf te Leiden. Het gezelschap werd rondgeleid door den deskundige van het G. E. B. te Noordwijk, Ir. M. S. H. Trooster, onder directeur van het G. E. B. te Den Haag. WASSENAAR. DE BURGERWACHT. Het 12^4-jarig bestaan gevierd. Door de Wassenaarsche Burgerwacht werd Maandagavond in het Wapen van Wassenaar een feestavond gehouden ter gelegenheid van het 12 V?-jarig bestaan der Burgerwacht. Voor een vrij goed bezette zaal bracht allereerst het muziekgezelschap „Aufge- past" uit Leiden een paar nummers ten ge'hoore. Daarop nam de voorzitter der Burger wacht jhr. von Weiier het woord, tot het uitspreken van de openingsrede. In deze rede schetste spreker het ont staan der Burgerwacht in de dagen van 1918, toen in tijden van gemeenschappe lijk gevaar allen één werden en zich pa raat stelden, en het menaohelijke egoisme werd verdrongen door de overtuiging van zich te moeten geven. Spreker eindigt met te zeggen dat wij ons heden verheugen in de herinnering aan dat mooie historische moment van November 1918 en dat wij ons daarvan bewust blijven, teneinde te waken' tegen den geest van onverschiligheid en licht zinnigheid, die over velen is gekomen, want dan zullen wij in 't vertrouwen op eigen kracht bij machte worden bevon den, om de bedreiging te weerstaan. Daarom: „Waak en vertrouw". Op deze redevoering volgde een luid applaus. Vervolgens was het woord aan den Commandant, de heer Westhoff. In de eerste plaats merkt hij op, dat het feest eigenlijk Zaterdag reeds begonnen is met een onderlingen schietwedstrijd te Katwijk. Door den heer D. Th. Ruys was hiervoor een zilveren beker als wissel- prijs beschikbaar gesteld. Het is naar aanleiding hiervan, dat hij alvorens tot de prijsuitreiking over te gaan een enkel woord tot den heer Ruys wil spreken. Hij zegt den heeer Ruys dank voor de be schikbaar gestelde beker en geeft hem de verzekering dat ook deze daad van me deleven, zijn goede uitwerking weer niet gemist heeft. Ondanks het slechte weer, was er een talrijke opktxmst en overtrof fen de schietuitkomsten onze verwach tingen. Met een voor ieder toepasselijk woord reikt vervolgens de Commandant de prij zen uit. Telkens wanneer een der prijs winnaars voor het podium verschijnt hebben zij ook een applaus in ontvangst te nemen. De winnaar van den beker is dit jaar de heer A. A. G. v. d. Kleij. De tweede prijs werd toegekend aan den heer J. Goor, de 3de aan S. W. v. d. IJssel, de 4de a-an P. H. Brokaar en de 5e aan J. Dijksterhuis. Tot slQt brengt de Commandant de heeren Holle en Keereweer (instructeurs) dank voor de uitstekende wijze waarop zij hem hebben bijgestaan. Nadat het muziekgezelschap weer eenige nummers ten beste had gegeven, vroeg de Burgerwachter J. v. d. Bosch eenige oogenblikken de aandacht der aanwezigen. Hij brengt op eenvoudig pakkende wijze den heer Ruys dank voor al hetgeen hij vanaf de oprichting voor de B. W. heeft gedaan en nog doet. Hij hoopt dan 0°kï dat de heer Ruys ook nog het 25-jarig bestaan der vereeniging zal mogen mee vieren. Geen wonder is het dan ook, dat uit de leden stemmen opgingen om u als be wijs van erkentelijkheid e" u,pin blnvend aandenken aan te mogen bieden. Namens de leden overhandigde hij vervogens den heer Ruys een presse-papier, voorzien van een randschrift en medaille met inscriptie. De heer Ruys dankt hierop den heer v. d. Bosch hartelijk voor het gesprokene en de leden van de Burgerwacht voor het souvenir, waarmede hij zeer ingeno men is. Hierop betrad de hofgoochelaar Prof. Ben Ali Libi het tooneel die ruim een half uur de aanwezigen deed genieten van de ongelooflijke goocheltoeren. Na ieder experiment had hij dan ook steeds een welverdiend applaus te incasseeren. Vervolgens werd door jhr. Von Weiier, begeleid op de piano door mevr. Kessler- Jung een viool-solo ten gehoore gebracht. Gespeeld werd de sonate van Senaille. I Ook dit werd zeer door de aanwezizgen geapprecieerd. Aan mevr. Kessler werd een bouquet rozen aangeboden voor de voortreffelijke wijze waarop zij den heer von Weiier accompagneerde. Op verzoek van den heer Ruys werd nog een extra nummer door hen gespeeld. Hierop nam het feestelijke gedeelte een aanvang afgewisseld door muziek en hu mor en eerst laat werd door den voor zitter deze bijeenkomst onder dankzeg ging voor aller medewerking besloten. DE KONINGIN WILHELMINA- VEREENIGING. De plannen voor de a.s. Oranjefeesten. In hotel het Wapen van Wassenaar hield de Koningin Wilhelmina-vereeniging Dinsdagavond een algemeene vergade ring. De voorzitter, de heer Jac. L. Gre- vers, deelde mede, dat de beide aftre dende bestuursleden, de heeren A. L. Rooyakkers en P. v. d. Marei hadden be richt, dat zij geen herbenoeming wensch- ten, de eerste wegens ziekte en de laatste wegens ouderdom. Spreker meende dit besluit te moeten eerbiedigen. Het was hem evenwel een behoefte, beide heeren, die ongeveer 20 jaar deel hebben uitge maakt van het bestuur, hartelijk dank te zeggen voor den ijver, waarmede zij de belangen der vereeniging hebben gediend. Vervolgens memoreerde spreker het schit terend slagen van de feesten ten vorige jare en bracht daarom dank aan allen, die tot het welslagen hadden medege werkt, in het bijzonder den voorzitter van het Tentoonstellings'bestuur, den heer G. J. v. d. Stoel en het politiekorps. Door den secretaris, de heer H. v. Elk werd een zeer uitgebreid jaarverslag ge geven, dat onder applaus werd goedge keurd. Vervolgens' doet de penningmeester, de heer H. Brouwer rekening en verant woording. De inkomsten hebben bedragen S055.59, de uitgaven 10026.71, zoodat er een nadeelig saldo was van 1971.12. De penningmeester wees er op, dat dit nadeelig slot een gevolg is van de bij drage aan het Tentoonstellingsbestuur verstrekt en van den aankoop van ver schillende materialen ten behoeve der vereeniging. Door de Commissie, belast geweest met het nazien der rekening, was schriftelijk medegedeeld, dat alle boeken en beschei den in orde warenbevonden, zoodat tot décharge van den penningmeester werd geadviseerd. Nadat verschillende vragen waren be antwoord werd hiertoe met groote in stemming besloten. In de Commissie voor onderzoek der rekening van 1931 werden gekozen de heeren H. H. v. d. Plas, M. Nell en A. Vrijenhoek. Tot bestuursleden werden vervolgens gekozen in de vacature A. L. Rooyak kers, de heer L. A. v. d. Berg en in de vacature P. v. d. Matël de heer J. Stijnis. Van bestuurszijde werd vervolgens me- dedeeling gedaan van de plannen op 2 en 3 September a.s. Op den eersten dag opening met Va- derlandsche liederen, daarna kindertrac- tatie, des middags kinder- en volksspelen en des avonds concert. Op den tweeden dag des middags een ruiterfeest. Voor de morgenuren bestaan nog geen definitieve plannen. Tot slot schitterend vuurwerk. Het ligt in de bedoeling het ruiterfeest te doen organiseeren door een commissie uit de ingezetenen, die paardensport be oefenen; over een geschikt terrein werd, dank zij de medewerking van graaf van Zuylen de beschikking gekregen. Het is gelegen aan de Spelderslaan. Door de beide Middenstandsvereenigin- gen is voorts het plan geopperd te zelf- der tijd een winkelweek te organiseeren. Reeds werd door de besturen dezer ver- eenicringer) de medewerking ingeroepen van de Kon. Wilh.-vereeniging, om het dorp een feestelijk aanzien te geven. Het bebstuur zal zich hierover nog nader moe ten beraden. Door de aanwezigen werd gevraagd be hendigheidswedstrijden te willen organi seeren voor motorrijwielen en fietsen of een bloemencorso, voorts vogelschieten, kuipjesteken voor personen boven 35 jaar enz. Het bestuur deed de toezegging een en ander te zullen overwegen, waarna de goed bezochte vergadering werd gesloten. DE BURGEMEESTER VAN NOORDWIJK NEEMT HET LAAG- SPANNINGS-VER- DEELNET IN HET LANGEVELD OFFI CIEEL IN GEBRUIK. Dinsdagavond had in het Centraal Theater een bijeenkomst plaats, ten einde te komen tot oprichting eener reddings brigade in deze gemeente. Onder de aan wezigen merkten wij o.a. op de raadsle den de heeren C. C. v. d. Kroft, D. Th. Ruys en C. H. Vroom, terwijl voorts aan wezig waren de doctoren Bergsma- en Baart de la Faille en de heer jhr. W. von Weiier, voorz. der afd. „Wassenaar" van het Ned. Roode Kruis. Door den burgemeester, den edelachtb. heer J. J. M. Wiegman, werden alle aan wezigen hartelijk welkom geheeten. Spr. betreurt, dat de opkomst niet zoo groot is, als wel was verwacht, doch brengt in dit verband met het feit, dat tegelijkertijd een andere belangrijke vergadering in de gemeente plaats vindt. Spr. wijst er op, dat degenen, die hier gekomen zijn, niet zijn gekomen om te behartigen de belan gen van zichzelf of van een groep of de organisatie van een feest, maar zij hebben gehoor gegeven aan een oproep in naam van de menschhöid, in naam van de lief de tot den medemensch. Immers men heeft zich ten doel gesteld, hedenavond te ko men tot de oprichting van een brigade tot .1

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5