DONDERDAG 30 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Juli 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: '763.4 te la Ooruna. Laagste barometerst.: 746.5 te Thorshaven Verwachting tot den avond van 31 Juli: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Wes telijke wind. Betrokken tot zwaar of half bewolkt. Mogelijk nog eenige regen. Zelf de temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR; l 17.7 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hoogc Rijndijk: 7 uur 19, 12 uur 19.5 en 3 uur 20 gr. C. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur 17.5, 12 uur 18 en 3 uur 18.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 9.25 uur tot Vrijdagmorgen 4.47 uur. HOOGSTE WATERSTAND. Hoog water te Katwijk aan Zee op Vrijdag 31 Juli: nam. 4.51 uur en voorm. 5.08 uur. DE STAD NEW-YORK VAN HAAR MOOISTE ZIJDE BEZIEN. (Door een K. W. P.-inedewerker.) Een wereld van onwerkelijk heid. New-York doet denken aan staal en ijzer, dollar en spcculeeren, waanzinnig tempo, ruwheid, buitensporige afmetingen. New-York beteekent machines, gewel dige, moderne, met wonderbare nauwkeu righeid en grootst vermogen werkende ma chines. Ja, dat is New-York. Maar daarmee is de stad in geenen deele omschreven. Zij heeft ook nog een andere zijde. Daartoe behooren: schoonheid, stemming, droomerij Toover van Venetiaansche nachten. Wanneer men bij duisternis de haven binnenvaart. Onvergetelijke indruk hoog boven van het dek der „Europa". Rustig schuift het schip geluidloos tusschen de engte door. Aan den eenen kant strekken zich in eindelooze reeks de lichten van Staten Island uit. Aan den anderen kant gloeit Brooklijn. Hoog daarboven welft zich <ie zwarte hemel. Een ster komt te voor schijn, en nog eenige veerbooten met ver licht dek glijden zachtjes in alle richtingen door den sprookjesachtigen naoht. Betooverd, zwijgend staat men aan de reeling. Het hart klopt luider dan anders. De nacht is zoo stil, de atmosfeer zoo eigenaardig. Dadelijk zal men zijn voet in een andere wereld zetten. Pas wanneer de boot aan de pier der Noord-Duitsche Lloyd is aangekomen en de echt Amerikaansche drukte der aankomst iemand tegenlacht wordt de ban verbro ken. En men wordt door New-York aange grepen. Op een berg van 'steen. Een reusachtige marmeren hal. Een ge opende bronzen deur. Een vierhoekige ma- honiekast daarachter. Men treedt binnen. De deur wordt geslo ten. Een beweging van een hefboom. En met een 20 Iv.M. vaart wordt men door de lift op de 54e verdieping gezet. Daar staat men boven op een berg van steen, los van elke ruimtebepaling. Alle perspectieven zijn veranderd. Men kent geen verhouding meer tot het omringende. De maatstaf is verschoven. Steenmassa's verheffen zioh rondom, rhythmisch, in harde geometrie, van den aardbodem omhoog. De hemel zweeft bleek-blauvv over het wit, grijs en brum van de steenen zee. Een matte mist ligt in de verte. Een goudhaan zwemt in de Hud son, waarin schepen, ponten en stoomboo- ten binnenschuiven. Het begrip snelheid :s verdwenen. Auto's en stoombooten krui pen. De hemel wordt van onder grijsgeel. De zon gloeit als een ronde lampion. Vanuit het Westen vermengt zich zwaveldamp over den vloed in het goud der zinkende zon. De omtrekken der stoombooten in de dokken verwazen. Dikke en zware rook wolken stijgen op. Alsof de dokken ze uit bliezen. In het Noorden en Oosten valt de schemering over de geluidloos schijnende stad. Van alle kanten komt mist opzetten. De onderste gedeelten der wolkenkrabbers verzinken in nevel. Alleen de toppen steken als naalden in den valen hemel. Steeds hooger stijgt de mist. De zon ver bleekt. Een laatste glans valt op Ellis Is land. Ook deze glans vervaagt. Slechts een smalle, gele schittering in de duizend ramen van een der hooge gebouwen. Tot ook deze schittering in de grauwe duister nis verdwijnt. Wereld van onwerkelijkheid, van schijnbeelden. Wolkenkrabbers. 'sMorgens: Wintersohemering. De veer boot schokt door de golven. Langs de Zuidpunt van Manhatten terug naar New- Yersey. Grauwe amosfeer. Nevel en mist vervloeien langzaam. Een vale, gele schiju komt in het Oosten op. Daarop volgt de zonneschijf^ Langzaam schuift ze uit het water naar boven. Schimachtige schaduw beelden der hooge gebouwen tegen den he mel.. grauw en mat. Tot ze werkelijkheid worden, uit den morgendamp naar voren treden. Dak na dak komt te voorschijn. Nog staan ze in het vergezicht van de veerboot wel zoo dicht bij elkaar gescho ven, dat ze een gigantische burcht gelijken. Vesting van het kapitalisme. In eenige gebouwen vlammen lichten op. Overigens is op dit uur alles dood en zwijgend. Maar twee uur later zullen de subways reusach tige menschenmassa's uitstorten. Duizen den met het vermoeide berustende onder- grondsche-spoorweg gezicht, dat ze allen hebben, die dagelijks dezen tocht moeten maken. In twee uur waaien duizenden tele grammen en brieven op de schrijftafel. Schrijfmachines rammelen. Boden loopen. Liften suizen. De reusachtige economische machine draait. Downtown, de hooge burcht van Amerikaansche financiën en economie zal razen, leven, scheppen en vernietigen. 's Middags: De hemel is blauw in Fe bruari. Stralende wille zon. Blauwe zachte schaduwen in het Central Park. Blauwe trillende damp om de huizen, welke rond het park liggen. Zuidelijke vroege lente. New-York ligt op dezelfde hoogte als Na pes. De platgedaakte reuzengebouwen in w:it en geel zien er uit als Moorsche burch ten. Over de wegen, waarop de lange schaduwen der boomen liggen, loopen tam me eekhoorntjes, weerklinkt het helle lachen van kinderen, die daar spelen. Hier heeft men plotseling tijd. Men lanterfant. Men kijkt de ruiters na. Staat aan het wa ter. Zeker: het is Hydepark niet, noch de dierentuin, noch het Bois de Boulogne. Het is Central-park. Een park, dat men de stad met moeite heeft ontworsteld. Grasvlakten, kale rotsen en daarachter de fata morgana der gebouwen, die zich ten hemel verhef fen. En toch ligt er stemming over het park. Wellicht omdat dit plekje grond bevochten werd. Omdat de struiken en bloemen heel bijzonder verzorgd moeten worden. Daar om houdt men er van met bijzondere innig heid. 's Avonds: Tooverachtig panorama der hooge gebouwen langs de fifth avenue. Woud van torens, die in het zonlicht glan zen. Doelmatigheid, welke tot schoonheid werd. In glas verwerkte vlakte, met stalen gebinten. Rhythme van naar den hemel gerichte lijnen. Steenmassa's verheffen zich tot onwaarschijnlijke hoogten. Arckiteclo- I nische scheppingen grijpen in den hemel. I Gedurfde zijaanzichten. Indrukwekkende asymmetrie. Kubus-sen zijn nauwkeurig op elkaar gestapeld tot reusachtige terrassen, j Eerste groote evolutie in den bouwstijl sinds de Barok. Manhattan-stijl. i En 's nachts: Wonderlijk, wanneer in de duisternis licht op licht in de kant-oor-pa leizen opvlamt. De torenspitsen in liet licht der schijnwerpers geworpen worden. De muren achteruittreden, meer en meer door zichtig worden. Gloeien, tot ze versmelten en alles slechts licht, een witte, glinsteren de stroom van licht is. Langzaam valt de regen. Fijn. Nauwelijks I voelbaar. Maar het vocht polijst het as- i phalt. Het glanst als zwart graniet. In de zen glans vallen de millioenen lichten der I huizen-zee. In licht opgeloste nacht. De regen wordt sterker. De hemel wordt geel-zwart. De wolkenkrabbers zijn reusachtige beesten met vervaarlijk lich tende oogen en de toppen der gebouwen zinken geheimzinnig weg in de nevelwol ken. (Nadruk verboden.} De groote weldaad van een missie-arts De man, die de meeste bezoeken ont vangt in de stad Tungon in de Marmorijn- sche bergen in midden China, in ongetwij feld Dokter Henry Blaber, de eerste Ame rikaansche geneesheer, die naar het verre Oosten gekomen is, om samen te werken met de missionarissen van Mary-Knoll in het Apostolisch Vicariaat van Kongmoon. Iedere morgen staat er een lange rij pa tiënten voor de deur van de kliniek van het Missiehuis. In het half jaar tijd, dat Dr. Blaber zich in Tungon gevestigd heeft, werden daar 9250 patiënten behandeld- Vooral de kinderen vormen het voorwerp van zijn bijzonder zorg. Het nieuws van de groote weldaden van Dr. Blaber, zijn goed heid en vriendelijkheid zijn reeds bekend geworden'in geheel de landstreek, waar het aantal christenen nog zoo uiterst ge ring is. Heel veel zieken die de liefdvolle hulp van Dr. Blaber hebben ondervonden zijn naar Pa-ter Rauscnbach gekomen om te vragen of zij onderricht konden worden in den katholieken godsdienst. Thans is Dr. Blaber begonnen met een jong katholiek inlander, waarvan hij zeer veel verwachtingen koestert, les te geven in de geneeskunde. De inlandsche genees- heeren kunnen voor de- missionarissen een geweldige steun zijn. Daar zij de taal van het volk verstaan en zelf spreken, heb ben zij geen tolk n-oodig en zij ontmoeten dus niet die moeilijkheden waarmede an dere geneesheeren te kampen hebben, wanneer zij de diagnose moeten vaststel len. De autoriteiten hebben reeds aan de missionarissen gevraagd, om het Regce- rings-hospitaal over te nemen. Indien de paters konden beschikken over een katho liek inlands oh geneesheer, dan konden zij dit aanbod aanvaarden, hetgeen vor het missiewerk een geweldige steun en propa- gand" Barbaarsche wetenschap. Ondanks alle geconfereer over ontwape- nig, arbeidt de wetenschap lustig verder aan de vervaardiging van gifgas. De maatschappij tot vervaardiging van fos- feengas heeft zich aan het werk gezet om op 2000 katten proeven te nemen, wel ke uitwerking fosfeengas op de menschen heeft. In het bericht over deze proefne mingen staat: „De katten sprongen wild in de ruimte op en neer. tevergeefs tracht ten zij te ontkomen. Vocht droop uit oogen en mond. Tevergeefs trachtten zij met hun pootjes de pijn aan de oogen te lenigen. Aangezien het gas zwaarder is dan lucht, hielden zij de koppen zoo hoog mogelijk opgericht, om zoodoende te kun nen ademen. Dan drukte de professor in de henne op een knopin de ruimte be gon een ventilator te werken. De monder der dieren gingen wijd open staan; er vormde zich schuim, de koppen liepen blauw aan, totdat de eene kat na de ande re van uitputting neerstortte. Eenige der dieren hadden zwaar te lijden onder kram pen en trekkingen. Zelfs, nadat men de arme dieren uit de vergiftigde lucht ge haald had, moesten zij binnen 24 uur ster ven. Een der dieren stierf eerst 14 dagen na de proefneming." Zoover het verslag van deze barbaar sche proefneming. Een merkwaardig Melaatschen-dorp. Uit Umtata (Na tal-Zuid Afrika) wordt gemeld De melaatschen-inrichling van Ernjanva- na is ongetwijfeld en der bes: en van ge heel Afrika. In plaats van het systeem waarbij de melaatschen zoo ongeveer als gevangenen worden beschouwd, dat in heel veel inrichtingen bestaat, waar de slachtoffers van doze vreeselijke ziekte zijn ondergebacht, heeft men in Ernjanyana een organisatie lil het leven geroepen, die voor zoover de omstandigheden het toelaten, zeer veel overeenkomst vertoo- nen, met de oude dorpen onzer inboorlin gen. De melaat-sohen kiezen uit hun mede patiënten opperhoofden, die de gemeen schap besturen; zij moeten de moeilijkhe den oplossen, de levensmiddelen uitdeelen en de orde handhaven. De patiënten mo gen een eigen stuk grond en eigen meu bels bezitten en geld verdienen door te werken; ze mogen koopen, verkoopen, een rekening-courant houden op het postkan toor enz. De agenten van politie en ook de zieken-verplegers zijn melaatschen; ook de bakkers en de schoolmeester zijn door deze vreeselijke ziekte aangetast. Men beschouwt het als een algemeen grondbeginsel, dat de melaatschen afge zonderd van de bewoonde wereld zoo wei nig mogelijk beperkingen moeten worden opgelegd. Bat er Bernard Hnss, de bekende Katho lieke socioloog van Marianhill schrijft over de proefneming van Ernjanyana: „Ik heb persoonlijk kunnen constateeren, dat een weldadige sfeer, ik zou haast zeggen dat een blijde stemming het dorp beheerscht. Het blijkt, dat de geïnterneerden absoluut tevreden zijn, de armen en behoeftigen komen niets te kort. Een machtige factor is altijd de hoop, die in de patiënten leeft, dat vroeg of laat de ziekte nog eens tot stilstand zal komen 'en daarom onderwer pen zij zich vrijwillig aan onverschillig welke behandeling, die zij moeten onder gaan. De zeer humane levenswijze die aan de melaatschen is voorgeschreven, heeft de opvattingen van de inboorlingen zoo danig gewijzigd dat de melaatschen plaats van zich schuil te houden in hun woningen, gaarne naar de melaatsehen-ko lonie van Ernjanyana gaan. Ernjanyana is gelegen in het gebied van de nieuwe Apostolische Prefectuur van Umtata; de zielszorg is er toevertrouwd aan de Missionarissen van Marianhill. LAATSTE BERICHTEN ZIJDETEELT IN SURINAME. Naar wij vernemen, heeft" Z.Exc. de Gou verneur van Suriname besloten met voor lichting van Landswege, door de Roomsch- Katholieke Missie daar te lande, een proef te doen nemen met de cultuur van zijde rupsen „Bombyx Mori", waartoe die mis sie zich bereid verklaard heeft. De Gou verneur heeft het aanbod van de Neder- landsehe Zijdeteellverccniging te 's-Gra- venhage aanvaard om hare bemiddeling in deze te géven, en hierbij den noodigen bij stand te verleenen. Onder toezicht van het Landbouw proefstation te Suriname zullen de proeven worden genomen. Een ontrouwe dienstbode. Door de politie is aangehouden en naai Utrecht overgebracht de dienstbode van den veehouder B. aan de Geerkade te Wil- nis, verdacht van diefstal ten nadeele van haar patroon van een bankbiljet van 300. De diefstal had plaats door open sluiting van een kast, (waarin het geld ge borgen was) met valsehe sleutels expresse- lijk daartoe j.l. Zaterdagavond te Woer den gekocht. Haar verloofde, een arbei der uit Kamerik, waar het geld en den sleutel werd gevonden, is als verdacht van heling eveneens naar Utrecht overge bracht. Verdachten hebben volledig be kend. Hofstede afgebrand. Uit Eist in Gelderland wordt ons go- meld: Te Huissen op de Betuwe is gisteravond afgebrand de groote ho-fstcde van Ruur- man. De bewoners werden met groote moeite gered. Het geheele perceel is tot den grond toe afgebrand. Veertien varkens kwamen in het vuur om; De oorzaak van den brand is onbekend. De Verkeersagent. In Nederland is uitgegeven een Inter nationaal Maandblad voor Politie-Ambte- naren en voor allen, die omtrent Veilig heid en Verkeer, speciaal Vreemdelingen verkeer voorlichting wenschen. Het bevat artikelen over 't Verkeerswe zen in en builen Nederland, de reorganisa tie der Poli!ie in Engeland voorheen en thans door J. F. Moylan Receiver for the Metropolitan Police and Metropolitan Po lice Courts, Publishers G. P. Putham, Sons Ltd. London, Rechtslitteratuur, mor- derne talen, enz. enz. Hoofdredactie: Ne derland, te Tilburg, Olmenstraat 40. Re dactie: te 's-Hertogenbosch, Willem Dec kerstraat 19; Redactie te Haarlem, Scho tersingel 61 Redactie te Nijkerk, H. Die- penbroek, Inspecteur van Politie. Het visschen op de Zuiderzee. Uit Durgerdam wordt gemeld: Met- ingang van 1 Aug. is het visschen niet kuilnetien op het Pampus en Hoorn- sche Hop verboden. Burgerlijke Stand TELEGRAMMEN DE TERUGKEER VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Hedenavond te Berlijn verwacht. MOSKOU, 30 Juli. (V.D.). Officieel wordt medegedeeld, dat de „Graf Zeppelin" he denmorgen om 5.50 uur boven het vlieg veld van Leningrad verscheen. Met be hulp van een parachute werd een me-de- deelin-g omlaag geworpen, waarin de com mandant van het vliegveld ervan op do hoogte werd gesteld, dat het luchtschip ten gevolge van de ongunstige weersom standigheden niet te Leningrad kon lan den. MEMEL, 30 Juli. (V.D.). Dc „Graf Zep pelin" passeerde heden-morgen te 11.40 uur de stad Memel, waar de bevolking het luchtschip uitbundig toejuichte. Na een cirke-l boven de stad te hebben beschreven zette het luchtschip zijn vlucht voort in Zuid-Westelijke richting over de Oostzee. BERLIJN, 30 Juli. (V.D.). Het lucht schip „Graf Zeppelin" wordt heden-avond tegen 7 uur op het Berlijnschc vliegveld Tempelhof verwacht, waar de eerste lan ding na de vlucht over het Poolgebied zal worden gemaakt. Waarschijnlijk zal de landing door de verschillende Duitsche zenders worden uitgezonden. Aardbeving te Santiago de Chüi. SANTIAGO, 30 Juli. (V.D.). Gistermor gen wnrd Santiago de Chili opgeschrikt door een krachtige aardbeving, die groote materieele schade aanrichtte. Er maakte zioh van de bevolking een paniek meester, die spoedig echter weer week toen bleek, dat geen menschenlevens te betreuren vie len. Nog geen nieuws van de Oceaanvliegers Boardman en Polando. LONDEN, 30 Juli. (V.D.). Tot nog toe heeft men geen enkel bericht meer ont vangen van de Oceaanvliegers Russel Boardman en John Polando, die ongeveer tegelijk met Herndon en Pangboni zijn gestart en waarschijnlijk eveneens in den dichten mist zijn terecht gekomen. Zij waren voornemens naar Constantinopel te vliegen en hebben waarschijnlijk een Zui delijker route gekozen dan de beide an dere Oceaanvliegers. Kapitaal-afvloeiing uit Japan. TOKIO, 30 Juli. (V.D.). De Japansche bladen melden, dat ook op de Japansche geldmarkt in de laatste weken een voort durend afvloeien van buitenlandsch kapi taal merkbaar is. De bank van Japan heeft in het laatste kwartaal 200 millioe-n yen aan beleggingen verloren, waarvan 120 millioen yen naar het buitenland zijn Onlusten in Spanje. MADRID, 30 Juli. (V.D.). Te (Sofdova kwam het tot ernstige onlustén -omdat de bevolking de afzetting van den burge meester, van den secretaris en van een in specteur verlangde. De burgemeester ge (N i e t-0 f f i c I e c I) 457e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 30 Juli. Ie Klasse, 4e Lijst. Hooge prijzen. 7290 ƒ5000. 19730 1500. i. 811 1000. Prijzen van ƒ20.—: 53 338 414 774 852 884 101 1285 2900 4045 5379 7371 8690 10263 11972 14521 15497 17969 20663 1321 2976 4148 5549 7401 8742 1522 3068 4223 5683 7583 2017 2062 3192 3277 3420 3537 4231 4829 5158 52S8 5706 6026 6584 6733 SÜ54 8087 8114 8233 8990 9692 9805 9S68 10277 10282 11368 11511 11859 11906 12422 12548 12584 12818 12844 13291 14558 14680 14734 15099 15108 15313 15710 15773 15935 16872 16887 17308 1S021 18427 18549 19169 19949 20195 betering: le KI. 3e lijst: 5467 m-z LEIDEN. Geboren: Anna Maria, d. van A. Cos- seo en M. van Hoore. Kiem Gwan, z. van L. S. G. Tan en M. C. C. Bader. Leijntje Adreana, d. van R. van Huis en A. M. van Valkenburg. Johannes, z. van S. van Weeren en H. van don Brink. Nicolaas, z. van J. van den Hoed en C. de la Rie. Cornelia Anna, d. van J. J. Ro- zier en M. A. Zijlstra. Gehuwd: N. va» Tol jm. en L. K. An- neeze jd. P. A. van Amsterdam jm. en P. Snieele jd. A. Blom jm. en I. F. Baucli jd. A. Filippo jm. en M. Oudshoorn j-i. G. N. Geuke jm. en M. H. van Eek jd. J. Verlind jm. en P. Crispijn jd. J. van Vilsleren jm. en P. E. Bonte jd. J. de Vink jm. en N. Fuchs jd. W. A. C. de Vroede jm. en V. Z. Hausner jd. Overleden: H. van Polanen z. 11 j. BIOSCOPEN. Casino: Voor volwassenen. v Trianon: Voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd. 1076 2 D32 3804 5325 7263 8393 10046 11932 13356 15441 17431 20595 la-stte de sluiting van het socialistische volksgebouw. Te Amayur in de nabijheid van Paplona ontstond tengevolge van een ontploffing een paniek onder do bevol king. Persoonlijke ongevallen kwamen ech ter niet voor. Het onderzoek wees uit, dat een dorpsbewoner het ter eere van den laatsten verdediger van het koninkrijk Na- varra opgericht gedenkteeken met dyna miet in de lucht had willen laten vliegen. De geslaagde Oceaanvlucht van Herndon en Pangborn. LONDEN, 30 Juli. (V.D.). Omtrent de Oceaanvlucht van de Amerikaansche vlie gers Herndon en Pangborn wordt nog na der gemeld, dat de beide vliegers bijna tijdens de geheele vlucht over den Oceaan midden in een dichten mist hebben geze ten, waardoor zij tot hun landing in Wales besloten, zoodra zij land zagen. Tot hun geluk bevonden zij zich to-en boven een geschikt landingsterrein, een weiland, be- hoorend bij een hofstede in dc nabijheid van Cardigan. De voorra-ad benzine en olie die ze bij hun landing nog aan boord had den, was voldoende om nog acht uur door te vliegen. Herndon en Pangborn zijn voornemens heden naar Croydon te vlie gen. Zij hebben het ongeveer 2000 kin. lange traject New York-WaJes afgelegd in 25 uur en 25 minuten. Amy Johnson te Kazan. MOSKOU, 30 Juli. (V. D.). De F.n- gèlsche Australië-vliegster Amy Johnson, die Dinsdag uit Engeland is gestart voor een tocht naar Tokio, is gisteren van Mos kou naar Kazan, 450 mijl ten Oosten van Moskou, gevlogen. Amy Johnson hééft te Ivazan overnacht en zal later vertrekken dan oorspronkelijk haar bedoeling was, aangezien zij te Kazan buitengewoon hartelijk is ontvangeên en de Sovjct-Aero- club haar een diner aanbod; Amy John son hoopt Tokio in 6 dagen te bereiken, ongeveer 14 dagen in Japan te blijven en langs dezelfde route weer terug te vlie gen. Engelsch disconto opnieuw verhoogd. LONDEN, 30 Juli. (V. D.). Het En- gelsche bankdisconto is heden verhoogd van 3 1/2 pet. tot 4 1/2 pet. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn -58. Londen -*«• 12.05 New York •-• 2.483/16 Parijs 9.723/4 Brussel 34 64 Zwitserland 48.40 Milaan 12.971/? Madrid -22.35 Oslo 66.3JI/2 Kopenhagen 66.35 Stockholm 66.40 Weenen S4.92l/2 Praag Boedapest 43.2<1/2 Prolongatie 2 1/2 pet. BEURSOVERZICHT. van gisteren. De handel was heden va<n zeer kleine af metingen en de koerevariabies waren bijna algemeen onbeteekenend. Hel kwartaalver slag der United States Steel Cy. werd in New York gepubliceerd na de sluiting van de beurs, zoodat de koersen den slechten indruk, dien dit verslag maakt-, niet weer- spieige en. Ter beurze van Amsterdam ech ter kwam er in verband met de dividend- reductie nogal wat- materiaal aan de markt-, waardoor de noteering tot 86 1/2 pOt-. daal de, voordat- een Hebt herstel intrad. Dc geheele Amerikaansche afdeeling werd daardoor bein vloed. Bet-hleheim Steels, Anaconda's en ve'e andere aa-ndeelensoor- tcn verkeerden eveneens in reactie. Op de locale markt waren het vrijwel alleen Kon-imkil. O'.ies, die omzetten van eenige be- teekemis te zien gaven. De not-eering moest het gist-eren onder beurst-ijd behaalde avan ce geheel afstaan De Aaneriikaansche waar den bewogen zich op den achtergrond. Van de Industrieele trokken a'!oan Philin-s een kleine abten tie op vrijwel onveranderde koersen. Abu's iets hooger, maar deze no teeringen wisten zich niet te handlbaven. Unilevers prbehoudend. Accouetieken iets lager. Ned. Ford flauw. Tabakken bij mini male omzetten aan den gedrukten kawL Suikers en Rubbers zoo goed als om veran derd. Mij-nw. en Scheepv. bewogien zioh ge heel op den achtergrond. Duiteche waarden prijshoudend juaadar s«ae-r.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3