NED OOST-INDIE DONDERDAG 30 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Bij 't Oosterdok tc A'dam is Dins dag een zestien-jarige knaap door ver drinking om het leven gekomen. De jon gen, die met het motorbootje van zijn pa troon, een aan de Prins Hendrikkade wo nenden scheopsleverancier zou gaan va ren, moet bij het van de wal duwen van het bootje overboord zijn geslagen. Eerst, vond men zijn pet drijvend en daarna zag men dat de haak, waarmede het bootje was afgeduwd, nog in den wal stak. Uit deze bijzonderheden heeft men het ongeval geconstrueerd zooals wij het weer geven. Uit een raam gevallen. In de Zaanstraat te Amsterdam is een 5-jarig kind uit de tweede verdieping ge vallen. .Met inwendige kneuzingen is de kleine door den G.G.D. naar het Wilhel- mina Gasthuis vervoerd. Door lesse patroon getroffen. De commandant van de legerplaats La ren, majoor U. Piet, heeft naar aanleiding van het gerucht omtrent een ongeval in het kamp van Laren, aan het Persbureau Vaz Dias het volgende medegedeeld: Gisteren is tijdens de oefeningen op de heide bij ,,'t Buk" de kaderlandstormer P. uit Den Haag 111 den rechteroksel getroffen door een schot uit een losse patroon. H:j werd onmiddellijk naar het ziekenhuis tc Laren overgebracht. Zijn toestand is rede lijk. Het ongeluk is gebeurt tijdens een ge- vechtsocfeniug. Een andere kaderland stormer heef het schot doen afgaan. Een onderzoek 19 gaande. GR00TE FABRIEKSBRAND TE MEDEMBLIK. Gisteravond brak door onbekende oor zaak brand uit in de Conservenfabriek van de firma Kooy én Trompetter, te Medem- blik. Het vuur, dat gretig voedsel vond m de oude gebouwen, woedde zoo sterk, dat er geen kans bestond de fabriek te behou den. Ook de naastgelegen pakhuizen ston den spoedig ni lichter laaie. Te half elf woedde het vuur nog met onverminderde kracht voort. De vlammen laaiden hoog op uit liet uit steen opge trokken fabrieksgebouw, dat twee verdie pingen hoog is, evenals uit het aangrenzen de J Jakhuis en de kantoren. De brand is omstreeks kwart voor negen ontstaan in het bovengedeelte van de fabriek. Het per soneel had te half negen het gebouw ver laten. De brandweer, die slechts beschikt over een motorspuit en twee handspuiten stond vrijwel machteloos tegenover het woedende element. Daar de windrichting zeewaarts was, liepen de aangrenzende huizen niet onmiddellijk gevaar. Men vrees de echter, dat het kasteel Radbout, iat thans als kantongerecht dienst cloet, door het vuur zou worden aangetast. Het bran dende complex is gelegen op den licok van het z.g. Oudevaa-rtsgat, dicht bij de Zui derzeedijk. Nadat de vlammenzee vele uren lang door het gebouw gewoed had met een der gelijke hevigheid, dat de brandweer, zelfs nadat assistentie was verkregen van de brandweren van Hoorn en Wcrvershoef, volslagen machteloos stond en zich gedwon gen zag haar arbeid te bepalen tot het nat houden en beschermen van de gevaar Joo- pende belendende perceelen, begonnen de vlammen na elven langzaam doch zeker aan kracht in te boeten. Tegen half twaalf kon men dan ook zeggen, dat deze brand, een der grootste, die Medcmblik in tijden gezien heeft, weer tot het verleden behoor de. De brandweer kon met de nablussching beginnen. Was het de brandweer al onmogelijk ge weest het vuur in zijn vernielende woede te stuiten, haar tweede taak, het voorkomen van overslaan der vlammen op belendende perceelen, heeft zij met vrucht kunnen vol brengen. Het kasteel Radbout, dat eenigen tijd vrij veel gevaar liep, bleef gespaard, terwijl ook de andere omringende huizen gered zijn. Met. de beperkte middelen, waarover zij beschikte, heeft de brandweer dit resultaat dan toch bereikt. De fabriek is geheel uitgebrand. Oin- DOOR DEN MINISTER VAN ONDERWIJS is te Huissen (Geld.), de Landbouw- Huishoudschool en Industrieschool officieel geopend. Ook de comm. der Koningin in Gelderland, baron van Heemstra was bij de opening tegenwoordig. trent de oorzaak konden wij nog geen na dere inlichtingen verkrijgen. Naar verluidt is alles op beurspolis verzekerd. VOLLE AUTOBUS !»N BRAND De 25 inzittende meisjes gered. Gistermorgen raakte te Draehtster Com pagnie een autobus in brand, waarin een gezelschap van 25 meisjes uit Driesen op weg naar Appelscha gezeten was. Dooidal de chauffeur snel een deur trachtte te openen, voordat de wagen stil stond, sloeg de bus over den kop en kwam zc in de vaart langs den weg terecht. De gebroeders Bron, die het ongeluk za gen gebeuren, zagen kans alle inzittenden te redden. De meisjes hadden allen snij wonden van het brekende glas, terwijl een enkele ook brandwonden bekomen had. Een der meis jes kreeg een hersenschudding. Twee gencesheeren uit Drachten verleen den de eerst hulp, waarna alle meisjes naar huis konden terugkeeren. Brand in een boerderij. Tengevolge van het broeien van hooi ontstond brand in de boerderij van den heer T. Hoekstra te Hartwerd bij Bols w&rd. Het geheelc huis- brandde uit. Huis en in boedel waren \erzekerd. Brandje in een lakstokerij. Bij de fa. H. Vettewinkel, handelaar in verfwaren, is 111 haar fabriek aan den Haar lemmerweg te Amsterdam, gistermorgen een begin van brand geweest. Deze ont stond door het vlamvatten van oliedam- pen in de lakstokerij. Het brandje was spoedig gebluscht, doch drie personen lie pen daarbij brand wonden aan hoofd en huilden op. Het waren een scheikundige cn twee werklieden. Laatsgenoemdcn kon den na door den Geneeskundigen Dienst verbonden te zijn, naar huis gaan, de schei kundige moest echter 111 het Wilhelmuia- Gasthuis worden opgenomen. ALS BROEDERS TWISTEN. Droevige gevolgen voor hen zelf en anderen. De twee gebroeders K. S. en H. S., wo nende te Gouda, kregen Dinsdagmiddag op den Ridder van Catsweg aldaar twisn. Aanvankelijk vielen eenige harde woorden, maar daarna gingen zij elkander met. de vuist te lijf. Toen ook dit niet bijdroeg tot herstel van den vrede, haalde K. S. uit zijn in de nabijheid staande woning een brood mes, waarmede hij zijn broer in den rech BERNARD SHAW te Moskou. De Engels che schrijver bij de gr00te klok van 't Kreml ter benedenarm stak. Hij raakte daarbij een slagader en sneed een pees door. Dr. Evers, die juist passeerde, legde het eerste verband. Hij achtte overbrenging naar het van Itersonziekenhuis noodzakelijk. Ter auto van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst is het slachtoffer daarheen gebracht. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den dader. In den Beicrd te Breda waren twee broers aan het twisten. De moeder wond zich daarbij zóó op, dat zij dood neerstort te. De geneesheer constateerde hartveriam- INBRAKEN. Veel moeite om niets. Met behulp van valsche sleutels heeft men zich 111 den afgcloopeu nacht toegang verschaft tot een onbewoonde étage, in een pand aan de Linker Rottekade te R01 ter- dam. Daar gekomen heeft men een gat 111 de vloer gezaagd en door de ontstane ope ning een touw laten zakken, waarlangs uien zich heeft laten afglijden. Dc inbrekers kwamen toen terecht 111 het kantoor van den pakschuitdienst van de firma H. en Co. Zij hebben daar alle kasten cn laden opengebroken. Waarschijnlijk zijn zij ech ter gestoord. Zonder buit en met achter lating van verschillende inbrekers-werktui gen Lebben zij den aftocht geblazen: Vier inbraken in een nacht. I11 den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men te Hooge Zwaluwe op vier plaat seïi ingebroken. Bij bakker Keb naast het gemeentehuis heeft men zich door verbre king toegang verschaft en uit den winkel cenig geld ontvreemd. Daarna hebben de inbrekers ingebroken bij den heer J. Vogel en ook hier geld njeegenomen. Vervolgens deden zij een poging tot'inbraak bij den oud-gemeente-ontvanger, den heer Vos, die j de ongenoode gasten hoorde. Deze gingen toen op de vlucht. Ten slotte braken zij nog in bij den kleermaker Weeland. Hier werd niets ontvreemd. Het onderzoek, dat de rijks- en gemeentepolitie instelde, heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. Borgstellingen verduisterd? In de Diergaardelaan te Rotterdam ,is een kantoor gevestigd van de heeren V. en De G., die onder den naam Vigra een han del in zeeppoeder en waschartikelen dre ven. Deze heeren schijnen zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van borgstellingen en worden door de poiilie gezocht. I11 verschillende bladen werden advertenties geplaats waarin personeel gevraagd werd en helpers. Uit de reflec tanten zijn enkele leiders en hèlpers be noemd. Dc eersten moesten honderd gulden borg storten, de helpers twee gulden. Na twee weken ie hebben gecolporteerd en hun loon te hebben ontvangen, bleek de derde week, j.l. Zaterdag, dat de firmanten afwezig waren. Zij waren naar Deventer vertrokken om geld te halen. Maar zij zijn nog niet terug. "Drama in de strafgevangenis. Naar de „Msb." verneemt heeft zioh in den afgeloopen nacht, in de strafgevange nis aan den Bergweg te R'dam, een drama afgespeeld. Een gevangene heeft zich niet een of ander voorwerp den polsslagader afgesneden. De directeur van de strafgevangenis, dien de Red. over dit tragisch voorval om inlichtingen gevraagd heeft wenschte deze niet te verstrekken. Men moet echter vrij spoedig, nadat de gevangene zijn vreeselijke daad pleegde, dit bemerkt hebben. De ongelukkige is naar het ziekenhuis aan den Bergweg ver voerd en daar ter verpleging opgenomen. Een „grapje" met een glas bier. In een café aan de Jonker Fransstraat te Rotterdam is een flinke vechtpartij ont staan, doordat een van dc bezoekers in een prettige bui een glas opnam en den inhoud naar de zoldering wierp, waardoor enkele gasten een onverwacht en ongewenscht schuimend stortbad kregen. In een mini mum van tijd stond de zaak in rep en roer. Er werden rake klappen uitgedeeld cn een argelooze bezoeker, vreemd aan het overige gezelschap, die rustig in een hoek je stond te praten, vond het maar het beste om ijlings te eclipsccren. Zooals het zoo dikwijls bij dergelijke gelegenheden ge beurt werd juist, deze onschuldige het slachtoffer. Toen hij bij de deur was kreeg hij een klap, die hem voorover op het trot toir deed slaan. De man, de 53-jarige schip per li. V., die met zijn -schip in Krimpen a. d. IJssel ligt, kreeg een bloedende hoofdwonde en moest zich naar een dokter begeven om zich te laten verbinden. Op aanwijzing van enkele getuigen heeft de politie in verband met deze mishande ling den 2S-jarigen koopman N. W. gear resteerd, die den nacht op 't politie-bureau aan de Meermanstraat heeft moeten door brengen. Er zal proces-verbaal tegen hem worden opgemaakt. De andere bezoekers van het café, waar van er verschillende flinke schrammen en builen hadden opgeloopen, hebben zich bij de komst van de politie zoo vlug mogelijk uit de voeten gemaakt. De inventaris van het café is er met dit al niet op vooruit gegaan. Bloemen voor de baker. De gemeenteraad van Monster heeft aan de gemeente-vroedvrouw, ter gelegenheid van haar huwelijk, een bouquet bloemen gezonden en daarvoor 10 op de gemeente- begrooting voor 1930 gebracht. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring daaraan onthouden, omdat zij meenen, dat voor dergelijke particuliere aangelegenhe den geen gelden uit de gemeentekas mogen worden besteed. De vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur van Monster bestreed gisteren voor den Raad \an State deze opvatting. Hij wees er daarbij op, dat in andere ge meenten herhaaldelijk gelden op de be grooting gebracht zijn voor geschenken aan den lO.OOOen of den lOO.OOOen inwoner. En daarvoor is minder aanleiding dan voor het geven van bloemen aan een verdienste lijk ambtenares bij een belangrijke gebeur tenis in haar leven. De Kon. beslissing volgt, later. Scheidende wethouder verzoekt den raad op zijn begrafenis. In de jongste raadsvergadering van Beek cn Donk (N.Br.) werd druk afscheid geno men. De heer Th. Thijssens ging, na eén ambtsvervulling van 42 jaren, heen als ge meentesecretaris, de twee wethouders en een tweetal raadsleden keeren in Septem ber niet in de vroedschap terug. Volgens het raadsverslag in de „Zuidwjllemsvaait" verliep het slot van dc afscheidsscène als volgt: Wethouder Vereykcn, die wegens hoogen leeftijd zich niet herkiesbaar, had gesteld, meent ook nog een w oordje te moeten zeg gen. Hij betreurt het, dat hij nog zoo wei nig familie heeft, slechts een zuster, dis deze niaaiYd" haar diamanten kloosterfeest viert. Wanneer ik straks begraven zal woi- den, zal men op den Donk zeggen, dar er zoo weinig volk bij mijn begrafenis is. Dat kan toch niet, zegt spreker, voor den ou-iea wethouder. Hij richt dan ook het vriende lijk verzoek tot den voorzitter en den Raad 0111 toch zeker bij zijne begrafenis tegen woordig te zijn. Ik betreur het nogmaals, zegt spr., begraven te zullen moeten wor den zonder volk en ik verzoek dit gesproke ne in de notulen vast te leggen. (Algemeene hilariteit). De voorzitter, burgemeester van Nispen tot Panuerden, zegt zoo mogelijk steeds bij begrafenissen tegenwoordig te zijn, wan neer raadsleden of ambtenaren naar hun laatste rustplaats worden gebracht. De voorzitter geeft wethouder Vereyken de verzekering, dat hij, evenals ongetwijfeld de oude en nieuwe raad, bij de begrafenis aanwezig zullen zijii, doch hoopte, dat hij nog lange jaren zal kunnen genieten van een welverdiende rust. Hierop volgde een spontaan hoera van raadsleden en aanwezig publiek! - KAMPONG IN SOEMBAWA AFGEBRAND. Zeventig woningen verwoest. Anpta seint uit Buitenzorg: Een tele- grai an den resident van Koepang aan de regeering, dateerende 27 Juli, meldt dat Donderdagnacht de kampong Berare Mojohilir, onder-afdeeling Soembaw^a, ge heel is afgebrand. Zeventig huizen en twintig rijstschuren zijn afgebrand. Ei zijn geen menschenlevens of verlies aan vee te betreuren. De schade wordt ge schat op 10.000 gulden. Het staat vast. dat er geen moedwil in het spel is. INGEZONDEN STUKKEN DIOCESANE HAARL. VOETBALBOND. De zweetcompetitie. Mijnheer de Sportredacteur. N#ar aanleeding van eenige aansporingen v/d medewerker van 't district Leiden v/cl Sport ill us trat ie cvm toch vooral de zomer sporten en wed v.n.l. de athl,eliek te be oefenen, zag ik gaar/ne eenige opmerkingen in Uw blad geplaatst. Bij voorbaat harte lijke dank. Na eerst te hebben vermeld dat de com petitie voor Leiden geëindigd is (eindelijk!) en dait 't haar helaas niet is mogen geluk ken zeek voor degradatie te vrijwaren,, richt hij zich tot alle voeitbaJlers en spoort hen aan, n>u het voet ba fee ï-zoen gesloten is, de athletiek te gaan beoefenen. „Op 't sport menu vormt athletiek than» den hoofdschotel en vindt in 't Leidsche district veel afnemers." Vólkernen juist. Dus eindelijk den 26sten Juü is *t voetbalseizoen van onzen D.H.V.B. gesloten- Voor 't. eerst in 1931 bevat 't offi cieel orgaan geen wedet tiijdverslagen cn geen wedstrijdiprog'naanma's. Nu mag de liefhebber van de zomersporten als athle tiek, zwemmen, tennis cricket enz. zijn hart ophalen ,niu wordt hij niet meer ge dwongen om vaak bij 'n temperatuur, waar bij voetbad gewoonweg 'n marteling is, ach ter zoo'n rond ding aan te holen. Nu is hij zijn eigen baas! Maar niet ad te lang'n Maandje op zijn hoogst. Want hal' of eind Augustus gaan de voetballers zich weer oefenen voor 't volgend seizoen. Vriendschappelijke wedstrijden, nederlaag- wedstrijden e.d zijn aan dc orde van den dag. Want in Septeiin ber beginnen w eer de competities en dan moet men toch goed ge traind voor den dag komen. Maar is de voetbalsport dan niet egoïstisch. E-f maan denpiet wel 11 maanden efecht. ze voor zich óp en één maand krijgen d.e zomersporten. We hebben 't dit jaar 111 ons di stric t gezien hoe de vereenagingen Leiden en Meerburg, juist die vcreenigingen, waar de athletiek stevig beoefend wordt, tot. midden in den zcnier nog steeds maar moesten spelen en wel wedstrijden, die U uiterste v/d spelers easohten. 't Ka,m,pioen zijn van 'n afdeeling is op die manier heel geen plezier meer. En dan nog cmcler au'ike omstandigheden te moeten strijden zonder resultaatNeen ap die manier gaat er absoluut geen propagan da meer uit v/d voetbalsport en voor de voetijailers zelf is 't verre van 'n genoegen meer. L.gt 't nu niet op den w eg va,11 het di- striotsbestuur om bij 't -bondsbe stuur pogin gen aan te wenden om te geraken tot 'n vlugger afwerken van 't. com j e t;r e program en t,e komen tot 'n langer z.g. gesnoten sei zoen. Begrijpelijk natuurlijk is dat steun en mede werking van 't. bond.sbestuur alleen niet voldoende, maar ook niet mogelijk is; de vcreenigingen op de eerste plaats moe ten hun medewerking verioenen door regel matig op te komen, door maar niet. kwak- keloos '11 wedstrijd te staken of om niets protesten aan te teekenen. Dergelijke din gen moeten hooge uitzonderigen zijn, in plaats van geregeld voorkomende gevallen. Laten daarom alle vereenigingen in t Leidsioh district in 't komend seizoen daar toe hun medewerking ve.rleenen, dan krij gen tenminste de beoefenaars v/d zomer sporten (en dat zijn er ve'e in ons district datgene, waar zij recht op hebben. 'n O.V.V.-er. DE ENGELSCHE PREMIER MAC-DON ALD hoeft Woensdag op zijn reis van Ver- lyn en Londen een tusschenlanding op Waalhaven bij Rotterdam gemaakt. Mac Donald trekt zijn vliegpak aan geholpen door een piloot.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10