22ste Jaargang WOENSDAG 29 JULI 1931 No. 6960 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING S)e£cidóeli^0ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franoo per poft f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ii voor de Abonnó'» ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee laden. V De bedrijfsraden-wet. Wij hebben er al op gewezen, dat de or ganisatie der Katholieke werkgevers het niet eens is met de bepaling in het be drijf sraden-ontwerp van Minister Ver schuur, dat bedrijfsraden kunnen worden opgericht bij koninklijk besluit. De Katholieke werkgevers wenschen alleen dan een bedrijfsraad door den wet gever erkend te zien, als deze reeds is opgericht, als deze „gegroeid is uit het overleg tusschen de vereenigingen van werkgevers en arbeiders". Men mag hieruit echter niet, zonder meer, besluiten, dat de Katholieke werk gevers de wettelijke erkenning van be drijfsraden wenschen tegen te houden. Dit kan uit de doelstelling, welke zij aan de bedrijfsraden wenschen te stellen, blijken. Tot de bevoegdheid van den bedrijfs raad behoort volgens het ontwerp van mi nister Verschuur: a. het ontwerpen van arbeidsvoor waarden, zoo mogelijk in den vorm van een collectieve arbeidsovereenkomst b. het ontwerpen van regelen ter bevor dering van een goede vakopleiding in de vakschool, op vakcursussen en in de werk plaats c. het overwegen van maatregelen ter voorkoming en bestrijding van werkloos heid en ter veruiming van werkgelegen heid d. het bevorderen van het overleg tus schen den werkgever en de arbeiders in de afzonderlijke ondernemingen, door middel van een daartoe strekkend orgaan; e. het bevorderen van het tot stand komen van fondsen en andere instellin gen in het belang der arbeiders, hetzij voor het geheele bedrijf, hetzij voor een of meer ondernemingen in dit bedrijfbene vens, op verzoek van belanghebbenden, het uitoefenen van toezicht op die fond sen en instellingen en het deelnemen aan de uitvoering van de reglementen betref fende die fondsen en instellingen; f. het bespreken van de technische en commercieele aangelegenheden van het be drijf, voorzoover van invloed op de positie van den arbeder; g. het verzamelen van statistische ge gevens betreffende het bedrijf h. het bevorderen van al die maatrege len, welke de goede verstandhouding tus schen werkgevérs en arbeiders in het be drijf kunnen versterken. De A. R. K. W. nu wenscht deze be voegdheden aan te vullen, o. m. met de bepaling, dat de bedrijfsraad van advies zal dienen, hetzij op aanvrage hetzij uit eigen beweging, ten aanzien van alle on derwerpen, welke op den arbeid in het be drijf betrekking hebben. En de werkgevers zijn van meening, dat in de kans, om invloed uit te oefenen op de totstandkoming en de uitvoering der sociale wetten, voldoende prikkel zal gele gen zijn voor alle bij het bedrijf betrokke nen niet alleen voor de arbeiders maar ook voor de werkgevers om de oprich ting van bedrijfsraden te bevorderen. De Katholieke werkgevers willen dus aan de bedrijfsraden een adviseeren- d e bevoegdheid verleend zien. De leiders der Katholieke arbeidersbe weging wenschen nog verder te gaan en dringen er op aan, om aan de bedrijfsra den de bevoegdheid tot het maken van verordeningen toe te kennen. Was het gemis van deze laatste be voegdheid een reden voor de sociaal-demo craten in den Hoogen Raad van Arbeid om tegen het ontwerp van minister Verschuur te stemmen de arbeiders-afgevaardig den hebben daar blijkbaar toch genoegen willen nemen met wat minister Verschuur in zijn ontwerp biedt. En minister Verschuur bedoelt klaar blijkelijk te geven een begin-stadium van wettelijke bedrijfsregeling, dat zich verder ontwikken kan. V Niet te vergeefs geleefd. Gisteren is te Voorschoten begraven een groot Nederlander de oud-minister Treub. Aan de groeve sprak mr. A. Tak, procureur-generaal bij den Hoogen Raad, een kort woord, waarin hij de verdiensten van den overledene schetste en er op wees, wat in hem wordt verloren en wat hij voor ons land geweest is. Spr. eindigde met de woorden: „Deze man heeft niet tevergeefs geleefd!" De drukke beslommeringen van het le ven kunnen den menscb zoo vol-op doen leven, dat hijeigenlijk niet meer ten volle leeft, als redelijk mensch, die zichzelf rekenschap geef van zijn doen en laten; dat hij in vele opzichten te veel gelijkt op een geperfectioneerde machine. Men moet zich uit die beslommeringen weten op te heffen, zich er naast of er bo ven weten te stellen. En misschien kan daartoe ook wel mede-helpen, als we al is 't slechts even onder strakke aandacht brengen de woorden: „Deze man heeft niet te vergeefs geleefd" Of de mensch niet tevergeefs heeft ge leefd dat zal beoordeelen Hij, voor Wien alleen de verborgen roerselen van het men- sohenhart open liggenMaar wij, men- schen, mogen toch ook wel, oordeelend naar het uiterlijke, van een mede-mensch con- stateeren, dat hij niet tevergeefs heeft ge leefd, als hij klaarblijkelijk zich heeft la ten leiden door een eerlijke overtuiging, door eerlijke levensbeginselen; als hij de hem geschonken talenten niet heeft begra ven, maar deze heeft benut, zichzelf en anderen ten zegen Deze mensch heeft niet tevergeefs ge leefdIn deze woorden, gisteren ge sproken aan het graf van oud-minisler- Treub, moge 'ns naar waarheid kunnen worden getuigd van ons leven DUITSCHLAND HET BRITSCHE BEZOEK AAN BERLIJN TEN EINDE. Ook de ontwapening besproken. De besprekingen tusschen rijkskanselier dr. Rriining, den minister van Buitenland- sche Zaken dr. Curtius, MacDonald en Henderson, welke gistermorgen in de rijks kanselarij begonnen, zijn gistermiddag voortgezet en beëindigd. Na de ochtendoonferentie brachten de beide Labour-ministers eerst een bezoek aan den Pruisischen premier Braun, die, zooals bekend, sociaal-democraat is en zich in gezelschap bevond van verscheiden voor aanstaande persoonlijkheden uit de Duit- sche sociaal-democratische partij. De besprekingen tusschen de Duitsche en Engelsche staatslieden werden daarop voortgezet gedurende een pleiziertocht, die door het gezelschap werd ondernomen. Eerst vertrok men per auto naar Pichel- dorf en van daar werd met een motorboot een tocht gemaakt op de Wannsee. Bij het Zweedsche paviljoen gingen de heeren weer aan land. De tocht werd begunstigd door fraai weer, zoodat de Engelsche gas ten een prettigen indruk kregen van de schoonheid der Berlijnscche omgeving. On der deze gunstige omstandigheden hebben de besprekingen, naar Wolff verneemt, een zeer hartelijk en harmonisch verloop ge had. Een der voornaamste onderwerpen van bespreking was de vraag, hoe hetgeen op de Londensohe conferentie is behan deld, het beste en op constructieve wijze in praktijk kan worden gebracht. Voorts bespraken de Duitsche en Britsche minis ters den algemeenen economischen toe stand en de maatregelen, die kunnen wor den genomen om de thans bestaande moei lijkheden op economisch gebied uit den weg te ruimen en den weg te banen voor een algemeen herstel. Men wisselde verder van gedachten over de inwerkingtreding van de internationale overeenkomst voor den arbeidstijd in de mijnen, terwijl ten slotte het ontwapenings probleem te berde kwam, in verband met de voorbereidingen voor de komende ont wapeningsconferentie. De besprekingen droegen een buitenge woon vriendschappelijk karakter en men was het er óver eens, dat het persoonlijke contact, zooals dat in de laatste weken op zoo gelukkige wijze is gelegd, eerst bij het bezoek der Duitsche ministers aan Che quer», toen door de besprekingen te Parijs en Londen en thans door het tegenbezoek der Britsche ministers, moet worden voort gezet en op nog uitgebreider schaal moet plaats hebben. Verklaring aan de pers. In den loop van dag stonden MacDonald en Henderson een onderhoud toe aan ver tegenwoordigers der Engelsch-Amerikaan- sche pers. Hierbij zeide MacDonald o.a.: Er moeten thans twee acties worden ondei no men. In de eerste plaats moeten de staats lieden werken aan de verbetering der alge- meene atmosfeer. In de tweede plaats moe ten de experts de financieele en ontwapo- ningsproblemen in details bestudeeren. Deze acties loopen parallel en ik hoop, dat zij succes zullen hebben. Het gaat niet aan een noodbrug te bouwen of op een wonder te wachten: er moet voortdurend gewerkt worden. Er is reeds een psychologische verandering merkbaar en over veertien da gen bijv. zal die nog duidelijker aan den dag treden. Henderson constateerde een verbetering in de Engelsch-Duitsche betrekkingen. Het bezoek der Duitsche staatslieden aan Parijs noemde hij het begin van een nieuw tijdperk in de relaties tusschen Frankrijk en Duitschland. Het officieele bezoek van MacDonald en Henderson werd beëindigd met een diner, dat gisteravond op de Britsche ambassade plaats had. Henderson verliet gisteravond om 10 uur Berlijn, terwijl MacDonald hedenochtend om 10 uur per vliegtuig naar Londen terug keerde. SPANJE DE SPAANSCHE KATHOLIEKEN. Anti-katholieke maatregelen van plaatselijke autoriteiten. Menigeen verkeert wellicht in den waan, dafc nü de kloosterbrand en andere geweld dadige uitspattingen in Spanje tot het ver leden behooren, het ergste voor de Spaan- sche Katholieken is geleden. Uit de berichten der Katholieke Spaan- sche pers blijkt echter, dat vooral de plaat selijke autoriteiten dikwerf een ondraag lijke houding tegenover de Katholieekn aannemen. Daar de berichten hieromtrent over het algemeen niet tot het buiten- landsche publiek doordringen, ontleenen wij hier aan de Spaansche bladen eenige voorbeelden van dit onverdraagzaam op treden der plaatselijke overheid. Te Calosa de Segura liet de socialisti sche burgemeester tal van Katholieken ar resteeren, wijl zij tijdens een processie: Leve de H. Maagd! hadden geroepen. De bevolking teekende tegen deze arrestatie echter zoo'n heftig protest aan, dat de plaatselijke autoriteiten zich genoodzaakt zagen, de hulp van de politie in te roepen. Te Fernando Cruz de Juan nep een ka- I tholiek journalist bij de plechtige ont- j vangst van den aartsbisschop van Santiago aldaar: „Leve Christus Koning!" en om I deze schrikbarende misdaad werd hij on- j middellijk gearresteerd1 Te Melania in de provincie Valencia werd een H. Hartbeeld op bevel van den gemeenteraad vernield. Toen de bevoiking dit besluit van den raad te weten kwam, ontstond er zoo'n opwinding in het dorp, dat de autoriteiten haar plan slechts in het holst van den nacht met behulp van zestien politiemannen konden ten uitvoer bren gen. Te Cuena heeft de gemeenteraad er eeni- gen tijd geleden over beraadslaagd, om be grafenisstoeten, voorafgegaan door een priester en misdienaars, te verbieden en te bepalen, dat de lijken rechtstreeks van het sterfhuis naar het kerkhof zullen wor den vervoerd. Te Sanlucas de Barrameda verklaarde zich de gemeenteraad ervoor, om de ge ringe subsidie, die de gemeente aan de godsdienstige colleges geeft, in te trekken. Uit deze enkele voorbeelden blijkt reeds ten overvloede, dat vele plaatselijke auto riteiten zelfs haar beginsel van algemeene godsdienstvrijheid over boord werpen en dat er in vele plaatsen van Spanje een ware tyrannie heerscht. Buiten beschouwing laten wij hier dan nog de bomaanslagen op kerken en kloos ters, die dikwijls ook slachtoffers eischteu en het weigeren van subsidies voor tradi- I tioneele kerkelijke feesten, even zoovelo gewelddaden en maatregelen, die de Spaan sche Katholieken thans wakker hebben geschud en het goede gevolg hadden, dat zij hun feestdagen thans vieren met een luister, welke dien der voorgaande jaren verre overtreft. ROEMENIE REEKS BOMAANSLAGEN IN ROEMENIE. Communistenleiders gearresteerd. Naar de „Pester Lloyd" uit Boekarest verneemt, zijn in de afgeloopen 24 uur ver scheiden bomaanslagen gepleegd op de Roemeensohe spoorlijnen. In de nabijheid van Hermannstadt is een bom op de rails ontploft, toen een personentrein passeerde. De locomotief werd zwaar beschadigd en twee spoorwegambtenaren werden ernstig gewond. Bij een bomontploffing op een an dere plaats werd geen ernstige schade aangericht. In de omgeving van Jassy werden door een bom eenige wagons vernield. De politie meent, dat meji hier met communistische aanslagen te doen heeft, waardoor men de aandacht wil vestigen op den rooden 1 Augustus. Alle bekende communistische leiders zijn gearresteerd, ten einde de voor Zaterdag aangekondigde massa-demonstra ties te verijdelen. Ook in Bessarabia zijn talrijke communisten RUSLAND. AFBRAAK VAN GROOTSTE KERK TE MOSKOU. Synagoge te Kief wordt kindertheater. De Sovjet-pers meldt, dat bij decreet der Sovjetregeering is besloten binnen kort te beginnen met de afbraak van de grootste kerk te Moskou, geheeten kerk van Christus den Zaligmaker. Aanvanke lijk waren de autoriteiten van plan dit his torisch gebouw, dat werd opgericht ter herdenking van Ruslands overwinning op Napoleon tot een paleis der Sovjets of tot een enorme vergaderzaal te herscheppen, doch later besloot men het gebouw geheel en al te sloopen. Het zal thans binnen de zes maanden worden afgebroken, waarna men in het voorjaar van 1932 de fundamenten zal leg gen voor een groot Sovjet-vergaderhuis. Men denkt dit paleis, dat plaats zal bie den aan 20.000 menschen, gereed te hebben tegen het eind van 1933. Het presidium der Executieve in de Oekraine heeft, volgens een telegram uit Moskou, besloten de hoofdsynagoge te Kief onmiddellijk te sluiten. Deze sluiting is het gevolg van de propaganda tegen den godsdienst. Het gebouw zal worden inge richt als kindertheater. CHINA DE NIEUWE BURGEROORLOG IN CHINA. Een offensief tegen de revolutionnairen van het Noorden. Naar verluidt, heeft de nationale re geering een algemeen offensief ingezet, om den opmarsch van Shib Joe Sjan, leider van de revolutionnairen, van het Noorden, langs den spoorweg PekingHankow tot staan te brengen. De regeeringstroepen verzamelen zich in de omgeving van Sjan-TsingKian, nabij Peking, terwijl Shih Joe Sjan zich op maakt, om hen in den rug aan te vallen, teneinde in het bezit te komen van den spoorweg tusschen Tientsin en Pukow. Er zijn reeds talrijke dooden en gewon den gevallen. In een circulaire, waarin wordt gewe- zen op de noodzakelijkheid om de commu nisten uit te roeien, den opstand der Can- tonneezen neer te slaan en den opstand van generaal Sjih Joe Sjan in Noord-China te onderdrukken, verklaart president Tsjang Kai Shek, dat hij zal slagen, of sterven. Naar wordt gemeld vonden tusschen Pao Ting-Foe en Tsjang-Ting-Foe hevige ge vechten plaats en zijn de troepen van Moekden over een uitgestrekt front een nieuw offensief begonnen. AMERIKA DE LANDBOUWCRISIS IN DE V. S. Bijna 150.000 boerderijen verlaten. De democratische afgevaardigde vooi den staat Missouri heeft in een verklaring over den nood in den landbouw medegv- deeld, dat in de laatste tien jaren in de Vereenigde Staten 147.315 boerderijen door haar eigenaars of pachters waren verla ten, omdat de menschen geen kans meer zagen er zich een behoorlijk bestaan te verschaffen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Britsche gasten hebben Duitschland reeds weer verlaten. De positie der Katholieken in Spanje. BINNENLAND. Broodprijs en Tarwewet (2de blad). Invoer van planten in Amerika. (L. en T., 2de blad). VOORSCHOTEN. Een smaadschrift en de weerlegging ervan. Niet lang geleden werd door een inwo ner, den heer A. Teljeur, huis aan kuis een geschrift verspreid voornamelijk tegen den heer J. H. Schaper, die daarin op de grofste wijze werd beleedigd. Het bestuur van de S.D.A.P. der afd. Voorschoten verzoekt ons de volgende toe lichting van den heer Schaper op te nemen: Aan het Bestuur van de afd. Voorschoten der S.D.A.P. Mijne H'eeren, Het is alleen op uw dringend verzoek, dat ik u bij dezen eenige inlichtingen ver strek aangaande de grove beschuldigingen door A. Teljeur, thans te Valkenburg (Z.-H.) jegens mij in woord en geschrift geuit. Geruimen tijd geleden vervoegde zich bij mij deze Teljeur om zich te beklagen over een beweerde onrechmatige behandeling van de zijde van het kadaster van de op meting van den grond bij ziju woning ge legen, waarbij hij mij, als lid van Gedepu teerde Staten, om steun verzocht. De Jdachb stemde mij voorzichtig, daar ik van deze dingen eenige ervaring heb en T. da delijk opgewonden sprak van „opzettelijk" valsohe meting. Toch beloofde ik hem op de zaak, die bij Gedeputeerde Staten aan hangig gemaakt was, te zullen letten. Eeni ge dagen later, toen ik even tijd had, ging ik in het middaguur eens naar zijn woning om de zaak in loco op te nemen, in de hoop hem wel thuis te treffen in een tijd, dat et niet besteld werd (T. is immers brievenbe steller). Ik trof echter alleen zijn echtge- noote, die mij den grond aanwees en de kwestie toelichtte. Toen ik het gezien had, raadde ik maar aan in verband niet het naar mijn oordeel geringe belang der zaak (het ging om een kleine streep grond) toch haar man een weinig te kalmeeren, zoodat hij de kwestie niet al-te zeer zou opblazen en er zijn leven mee vergallen, zoodat hij ei misschien nog zenuwziek van zou worden, zooals ik meermalen had waargenomen. (Dat ik „wist, dat hij niet thuis zou zijn en dat ik gezegd zou hebben „hij mag het niet winnen" is in flagranten strijd met de waarheid evenals de bewering in een pamflet alsof ik „tientallen vloeken" tegen hem zou hebben geuit. Voor „vloeken" te gen hem was mijnerzijds zelfs geen enkele reden!). De Gedeputeerde Staten, ofschoon met de zaak niets te maken hebbende, vroegen toch inlichtingen aan het kadaster, waar. van de chef meldde, dat de opmeting door den betrokken ambtenaar eerlijk en nauw gezet was geschied. Voor het aannemen van het tegendeel was voor ons geen en kele aanleiding. Toen Teljeur zijn proces over dien grond voor de rechtbank verloren had, wendde hij zich tot de Tweede Kamer. De minister van Financiën meldde 23 Januari 31, dal de juistheid der grensaanwijzing van de gron den tusschen zijn woning en die van zijn buurman „later door verificatie gebleken" is aan den ingenieur-verificateur; dat de door T. geleden schade aan hem zelf is te wijten; dat er geen reden was tot schade vergoeding en dat een hermeting toch tot het zelfde resultaat zou leiden. Een com missie uit de Kamer, bestaande uit den anti-rev. heer de Wilde, de soc.-dem. Mevr. de Vries-Bruins, den liberalen heer Biere- ma, den Chr. Hist, heer ds. Slotemaker de Bruine en den katholieken heer Teu- lings, onderzocht de zaak. Deze commissie kwam eenparig tot de slotsom, dat „er geen enkele reden was om aan te nemen", dat de meeting verkeerd was geschied en dat in de tweede plaats de adressant, „in dien hij zich door het vonnis der rechtbauk gegriefd gevoelde, in appèl (had) kunnen gaan, wat hij blijkbaar niet gedaan heelt". Bovendien zou adressant om schadevergoe ding „zich opnieuw tot den rechter hebben moeten wenden". De Commissie meldde eenparig de Ka mer, dat „er geen termen waren om aan het verzoek te voldoen". 24 Maart 1931 nam de Tweede Kamer zonder stemming of debat deze conclusie over. Ook de oomirmnieten verzetten zich

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1