WOLLEN DEKEN „Het Leidsche V/ollen Dé^enhuis" DINSDAG 28 JULI 1931 DE LEIDSCHE C0URAN1 TWEEDE BLAD PAG. 7 BINNENLAND DE .DAGERAAD" IN LIMBURG. De propaganda.tocht eindigde voordat hij begonnen was. De Limburgsche medewerker van de „Msbd." schrijft nog over den Dageraad- tocht naar het Zuiden het volgende: Wie een dageraad wil aanschouwen, moet vroeg uit de veeren springenDeze aloude waarheid in practijk brengend, za ten we Zaterdagmorgen half zes reeds in den auto, die ons met een rustig gangetje uit het hartje van Zuid-Limburg noord waarts voerde. Maar zoo vroeg kon men Zaterdagoch tend niet opstaan, of men zag reeds hier en ginds de teekenen van een ongewone bedrijvigheid. In het landelijke Beek waren de chauf feurs der groote autobushouders, die een geregelden dienst tusschen Sittard en Maastricht onderhouden, al druk bezig met het bevlaggen hunner reuze-vehikels. En te Sittard zagen wij bij het kruis punt van den rijksweg met de hoofdstraat van het stadje, den eersten post verken ners voor een woning, van wier gevel de pauselijke tweekleur woei. Drie kilomeier verder, bij mijlpaal No. 25, stonden een twintigtal auto's langs den berm van den weg gereed om den Dage raad een waardige ontvangst te bereiden. En daar wist men ons reeds te vertellen, dat de eerste bus met vrijdenkers, ondanks het nachtelijk uur van den tocht, het niet verder dan tot Tegelen had gebracht. Bij Echt en bij Roermond ontmoetten wij opnieuw dergelijke posten. Maar toen wij omstreeks half acht te Tegelen aan kwamen, bleek al spoedig, dat de voor hoede, die daar had postgevat, geen hulp uit Midden- of Zuid-Limburg van noode had. Het nakroost der oude Romeinen, die anno „dazumal" het pannenbakkend „Te- gulae" stichtten, blijkt nog altijd meester te zijn in de kunst der omsingeling waarin hun voorvaderen uitmuntten. En naast het openluchtspel, dat zij iede- ren Zondag opvoeren, toonen zij de sport der vreedzame wegversperring voortreffe lijk te verstaan. Wij leggen den nadruk op het vreed zame dezer betooging, die zoo keurig was georganiseerd, dat er zelfs voor den sfcrengsten handhaver van wet en orde geen reden was het voorhoofd te fronsen. Wij hebben van kwart vóór tot kwaij over acht persoonlijk den loop der dingen gadegeslagen en kunnen dus uit eigen aanschouwing getuigen, dat den vrijden kers geen haar op hun hoofd is gekrenkt en dat hun autocar geen schrammetje heeft opgeloopen. De eenige minder-prettige ervaring, die zij opdeden, was de onbeweeglijkheid van hun wagen. En zelfs dit is nog teveel gezegd: want in een half uur tijds waren zij onge veer een halven kilometer gevorderd. Het autokluwen, dat zich uiterst lang zaam op den breeden rijksweg voortbe^ woog, leek sprekend op een bijenzwerm. Nu eens kwamen er een paar insecten bij, dan weer snorden er eenige weg. Nu eens werd de zwerm zoo dicht, alsof de wagens aan elkander kleefden, dan weer kwam er licht tusschen de auto's en schoof het heele kluwen een eindje voorwaarts. Wie meenen mocht, dat dit zonderling spel zich in een sfeer van verbeten woede afspeelde, kent de Limburgers niet. Integendeel de vroolijkheid glom op al ler gezichten: en meer dan eens klonk er een lied uit de menigte, diezich vóór en achter en tusschen de wagens verdrong. Bij deze vroolijkheid stak de zichtbare angst der vrijdenkers bijna potsierlijk af. Speelde de verhitte verbeelding hun booze parten, of zou het misschien de knaging van hun ontwakend geweten zijn geweest? Wat het ook geweest moge zijn, een feit is het, dat hun angstig en ontdaan uiterlijk het schrilst denkbare contrast vormde met de goedlachsche houding van het katholieke publiek. En toen zij eindelijk een dienaar der Te- gelsche Hermandad ontwaarden, begroet ten zij den slanken jonkm"an met zichtbare teekenen van opluchting. Beleefd bood de agent den heeren zijn diensten aan; zij hadden het maar voor het zeggen: vooruit of achteruit! Maar zonder eenige aarzeling verkozen zij den terugtocht naar het Venlosche station. Heel vlot verliep deze terugreis niet; want aldoor zwermden de wit-gele auto's af en aan. Toch kwamen zij, begeleid door Tegel- sche en Venlosche polite om ongeveer ne gen uur zonder ongerief op het stations plein aan. Hier bracht katholiek Limburg den hee ren een afscheidsovatie met een luid-klin- kend: „Aan U, o Koning der Eeuwen!", waarna het vrijdenkend gezelschap bleek en bevend in de wachtkamer verdween. Op den terugtocht zagen wij nog enkele typische uitingen van Limburgsche ge loofstrouw. die den humor geenszins uit sluit. Hier woei de pauselijke wimpel van een maairaachine in vol bedrijf op een eindeloos halmenveld En ginds prijkte vóór den ingang van een dorp een groot plan ken bord met het opschrift: „In deze ge meente wordt God geëerd, en.... de Da geraad geweerd Inmiddels hadden de „Dageraders", die in den vroegen ochtend na hun mislukten autotocht, te Venlo den trein naar Sit tard hadden genomen, zonder verdere stoornis de mijnstreek bereikt, waar zij het bloed kruipt waar het niet gaan kan in de tehuizen der socialisten een gast vrij onthaal vonden. Vandaar togen zij, gewapend met groo te pakken drukwerk, naar de uitgangen der mijnen Emma (Treebeek) en Oranje- Nassau II (Heerlerheide) om er strooibil jetten en exemplaren van „De Vrijdenker" en „De Vrije Socialist" uit te deelen. Dat zij speciaal te Heerlerheide, in deze taak werden gehinderd en zelfs te lijf ge gaan door enkele geloofsgenooten, leek ons een minder gelukkige vorm van gods dienstijver Immers volgens de Nederlandsche Grond wet heeft eenieder het recht van vrije mee- ningsuitingof hij bij geschrifte reclame verkiest te maken voor haarverf en lik- doornzalf, dan wel voor vrijdenkerij, is rechtens geheel onverschillig. Zoolang hij binnen de perken van wét en orde blijft, kan niemand hem beletten hetzij lichame lijke of geestelijke kwakzalverij aan den man te brengen. En wie een ander in de vrije uitoefe ning van dit gi'ondwettelijk recht hindert, heeft geen rechtmatigen grond tot be klag, wanneer de politie de haar opgedra gen beschermingstaak desnoods hardhan dig vervult. Daarom blijve sleeds het. parool: „Han den thuis en hoofden koelook in de ac tie tegen den „Dageraad". Had men dit overal even goed begrepen als te Tegelen dan ware de politiestok nergens noodig geweest om de orde te handhaven. Wij hopen en vertrouwen, dat dit ha telijk wapen in de toekomst buiten geding moge blijven. Om dit doel te bereiken, be- strijde men de vrijdenkers steeds en over al met wettelijke en bij voorkeur met ge lijke middelen. Men stelle vlugschriften te genover vlugschriften en argumenten te genover argumentende onze zijn over heel de linie honderdmaal beter dan de hunne Maar wie den strijd des geest es met li chaamskracht voert, bewiist bovenal zijn eigen intellectueele noodlijdendheid Als Limburgs katholieken deze eenvou dige waarheden altijd goedvoor oogen houden en in practijk brengen, dan zal uit de boosaardige actie van de „Dageraad" het goede gevolg te voorschijn treden, dat allerwegen het katholiek geloof wordt ver levendigd en versterkt ter eere Gods en tot heil der zielen R. L. FEDERATIE VAN R. K. VROUWEN- BONDEN. Een telegram aan Z. H. den Paus. Ter gelegenheid van de Algemeene Be stuursvergadering van de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland werd het volgende telegram aan Z. H. den Paus gezonden: „Het Bestuur van de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland te Utrecht vereenigd betuigt namens de zestig duizend bij den Bond aangesloten Katholieke Vrouwen zijn diepen eerbied en trouwe aanhankelijkheid aan Uwe Heiligheid in de huidige voor Hem zoo zorgvolle omstandigheden en vereenigt, zich met de Katholieke Vrouwen der ge- heele wereld in een vurig gebed voor Uwe Heiligheid, verzoekt eerbiedig Apostolische.n Zegen". w.g. F. Steenberghe Engeringh. Het Bestuur mocht het volgende tele gram jn antwoord ontvangen: .„Goedgunstig aanvaardend de huldiging van de Federatievergadeiüng dankt de H. Vader voor gebeden en schenkt Apos- tolischen Zegen". w.g. Cardinal Pacelli. Op deze vergadering kon worden mede gedeeld, dat het liturgisch gebed voor den Paus, welks verspreiding eerst sinds eenige weken door het Centraal Bureau was ondernomen, reeds in zeer grooten getale was verzonden. Er werden verspreid: 60.000 gebedsfor mulieren en 20.000 gebedjes met het por tret van Z. H. Paus Pius XI. In de komende maanden zal deze actie worden voortgezet. Bestellingen kunnen gedaan worden bij het Centraal Bureau, Mariaplaats 33 bis, Utrecht. HET VOORONTWERP BEDRIJFS- RADENWET. De Ned. R.-K. Boeren- en Tuindersbond is er tegen. In de jongste, te Utrecht gehouden ver gadering van het dagelijksch bestuur van den R.-K. Ned. Boeren- en Tuindersbond is een bespreking gehouden in verband met het voorontwerp Bedrijfsradenwet. Naar aanleiding van een in de pers ver schenen bericht, dat het bestuur van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond zich voor het door minister Verschuur aan den Hoogeh Raad van Ar beid voorgelegde voorontwerp-Bedrijfsra- denwet zou hebben verklaard, werd, naar De R.-K Boerenstand meldt, vastgesteld, dat het bestuur zich nog niet over dit voorontwerp heeft uitgesproken, doch dat het in 1930 naar aanleiding van een in den raad van overleg plaats gehad hebben de gedachten wisseling te dezer zake zich op het standpunt heeft gesteld, dat het geen medewerking kon verleenen tot het in het leven roepen van een wettelijke re geling van deze materie, en dat het, voor al met het oog op de uiterst moeilijke om standigheden, waarin de land- en tuin bouw verkeert, thans allerminst een eerste stap mag zetten naar een zoodanige gebon denheid in het bedrijfsleven, dat de con sequenties hiervan vooralsnog niet te zijn overzien. DE KOLEN-UITVOER. Voorloopig geen invoerbeperking van Belgische zijde. Volgens de „L. K." schijnt 't gevaar, dat ook in België een beperking van den ko- leninvoer zal plaats hebben, iets waarop in verband met de Fransche invoerbeper king herhaaldelijk is gewezen, zoo goed als verdwenen te zijn. De Limburgsche mijnen zijn intusschen begonnen met het wegsturen van wagons kolen naar Frankrijk onder de nieuwe be palingen, geschapen door de Fransche in voerbeperkingsmaatregelen. Aan de Lim burgsche mijnen zijn licenties voor den in voer verleend. Kocht U reeds een 7263 PRIMA LEIDSCHE voor de HALVE WAARDE? Doe het nog heden. duurt nog slechts ENKELE DAGEN WIJ hebben nog eenige Prachtvolle Fajdqfeie-Oekens 1 200 X250 aan te bieden in de maten 175 X 21j) Buitengewoon VOGRDEELj OPGERICHT 1875 Haarl.straat hoek Donkersteeg 2-4-6 KAMPEERDEKENS150 X 200, zeer mooie kwaliteit 1.98 - 2.29 VER BENEDEN 0E WAARDE DE AMERIKAANSCHE STAATS SECRETARIS STIMSON OP DOORREIS IN ONS LAND. Vriendelijk praatje over de reis. Over politiekzwijgzaamheid. De buitenlandsche telegrammen uit Bot- lijn meldden het gistermorgen: De Amen- kaansche Staatssecretaris Stimson de man die op de achter ons liggende confe renties te Parijs en Londen een zoo groove rol heeft gespeeld en die, als vertegenwoor diger van President Hoover, een der in vloedrijkste personen was bij de achter ons liggende pogingen om de Europeesche eco nomische crisis te saneeren vertrekt he denmiddag te 13.25 uur met het verkeers vliegtuig van Berlijn naar Amsterdam, om zich vandaar dadelijk naar Londen te be geven. Vanzelfsprekend dus, dat zich tegen half zes, een half uur voor het tijdstip waarop het vliegtuig verwacht kon worden, op Schiphol een gezelschap journalisten en eenige persfotografen bijeen bevond, om bij de aankomst tegenwoordig te zijn. Mis schien rekenden enkelen op een interview, waarin Stimson interessante politieke ont hullingen zou doen, maar wie kennis heeft genomen van de nietszeggendheid, waar door in den laatsten tijd de officieele com muniqués na de belangrijkste conferenties uitblinken, zal nauwelijks iets anders dan het diepste stilzwijgen van den Amerikaan- schen staatssecretaris hebben verwacht over alle politieke vragen, die men hem zou kunnen stellen in den korten tijd, nie noodig is om van het vliegtuig in de ge reedstaande auto te stappen. Kort voor zes uur verscheen op het vlieg veld de auto van den Amerikaanschen con sul-generaal te Amsterdam, Charles H'»i- ver, die al dadelijk zoowel door zijn naain als door zijn uiterlijk, dat veel gelijkenis vertoont, met dat van zijn broer, President Hoover, zooals we die van de foto's ken nen, een soort moratorium- stemming op het vliegveld bracht, zoodat men geheel in de sfeer was om Stimson te ontvangen. Te 6.25 uur loeide de sirene eenige ma len, en bijna tegelijk met het Hansa-toe- stel uit Bremen en het Farman-toestel uit Brussel zette Van Veenendaal de blauwe Fokker van de K.L.M., de P.H.-A.D.O. op den grond. Stimson, die vergezeld was van zijn secretaris, Captain Reiniej-, werd bij het verlaten van het toestel verwelkomd door den consul-generaal, den heer Hoover. Even wilde hij op Schiphol uitblazen om dan terstond zijn reis per auto voort te zetten naar Den Haag, waar het avondmaal gebruikt wordt bij den Amerikaanschen ge zant aldaar. Nog vanavond vertrekt Stim son per boot van den Hoek van Hoilami naar Londen. De pers wilde hij wel even t.e woord staan. Ja zeker, hij had een prach tige reis gehad., „a wonderful trip", zoowel zijn verblijf in Europa als te Berlijn en de reis met het Fokker-vliegtuig naar Am sterdam. Trouwens, het boek waarmee nij zich den tijd gekort had, „My Mystery Ship van Campbell, had hij nog in de hand-. Wat hij dacht over de moratorium-kwestie en de crisis? Daar dacht hij niet aan. Zijn poli tieke indrukken van Berlijn en Duitsch- latid? Hij had geen politieke indrukken; hij was met vacantie. Mededeclingen voor Amerika? Had hij niet. Maar de reis nas buitengewoon aardig geweest, en de men- schen ook. Ja, ja, hij ging nu eten bij den gezant in Den Haag, en dan vanavond van Hoek van Holland naar Londen. In Londen zou hij een paar dagen blijven, een beetje uitrusten, en ook zou hij nog een paar da gen voor zijn plezier in Engeland blijven, waar, dat kon hij nog niet zeggen. En dan daarna naar Amerika terug, wanneer en met welke boot, ook dat hield hij liever nog even stil. Of de heeren nog meer wil den weten? Zeker, de persofotografeu mochten gerust nog eens een plaatje ma ken, en met een vriendelijk gebaar nam mr. Stimson, Secretary of State, afscheid, zette zich in den wagen en vertrok naar Den Haag, zonder de verzamelde menigte iets wijzer te maken omtrent de plannen, die Amerika koestert om Europa te red den De Heemsteedsche Dreef. B. en W. van Heemstede stellen den Raad voor crediet te verleenen groot 200.000 voor aanleg van de Heemsleed- sche Dreef met zijwegen en wel het ge deelte tusschen Je Cloosterlaan en P. Aertslaan. DE A. V. R. 0. Algemeene vergadering te Utrecht. In de Zaterdag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de A.V.R.O. vond, o.a. na een uitvoerige openings rede van den voorzitter dr. H. Molhuijsen en een beschouwing van den heer W. Vogt, de verkiezing plaats van een tijde lijk voorzitter in verband met het be danken van den huidigen. Bij acclamatie vereenigde de vergadering zich met het bestuursvoorstel om tijdelijk den hamer aan den heer G. de Clercq, thans pen ningmeester, toe te vertrouwen, totdat men iemand bereid zal hebben gevonden definitief als voorzitter op te treden. Vervolgens kreeg mr. R. v. Woelderen te Utrecht als gemachtigde van mr. v. Doorne die wegens ziekte afwezig was, gelegenheid zich tot de vergadering te wenden, om beroep betreffende de -roye mentskwestie. Drie dingen leverden volgens spr. het bewijs en wel onomstootelijk, dat de kwestie Vogt-De Gelderlander en de royementskwestie niets met elkaar te maken hebben: ten eerste het communi qué de Visser, waarin staat, dat de com missie het royement niet wenscht te on derzoeken; ten tweede het feit, dat de eereraad zich bereid verklaard heeft de beschuldigingen tegen mr. v. D. geuit en waarop zijn royement plaats heeft ge vonden, te onderzoeken, ten derde is er een beschouwing van het Hbld. van 2 Juni. Het is dwaasheid of erger te bewe ren, dat door het rapport de Visser, de zaak v. Doorne is afgedaan. Het roye ment heeft plaats gevonden in strijd met de statuten van de Avro, in strijd ook met de goede trouw in het vereenigings- leven. Zijn ontslag als bestuurder was niet als agendapunt opgenomen; had ook niet behandeld mogen worden, daar de vergadering niet voltallig was. Het roye ment is uitgesproken op een vergadering, die nimmer te voren is geconvoceerd en waarvan één lid, met medeweten van het bestuur, wederrechtelijk werd weggehou den. De meeste der hier aanwezigen we ten niet eens welke beschuldigingen tegen mr. v. D. geuit zijn. Spr. vatte de ver wijten in veertien punten samen, waarvan wij noemen: handelingen, die als chan tage zijn te kwalificeeren; pogingen om zich meester te maken van het gezag; vervolgens dat hij debet zou zijn aan de artikelen in de „Ge'derlander". Spr. meen de, dat afgezien van het feit, dat deze zaak momenteel in handen van een eere raad is, deze argumenten voldoende mo tief zijn om de beschuldigingen hier niet te gaan uitpluizen. Deze vergadering is niet in staat tot behandeling van het be roep. Eerst wanneer alle beschuldigingen grondig en onpartijdig zijn onderzocht zou de vergadering competent zijn. Er heeft zich een commissie van drie personen ge vormd, die bereid is- als eereraad met een onderzoek op te treden. Het Avro- bestuur heeft geweigerd daaraan mede te werken. Om toch onpartijdigheid te waarborgen, stelde spr. daarom voor haar uit te breiden tot vijf en wel door er aan toe te voegen mr. Adriaanse en mr. de Jager, kantonrechter te Utrecht. Hierna trad mr. Adriaanse als tegen- pleiter op om het standpunt van het be stuur uiteen te zetten. Spr. zei, dat geen sprake is van een ontslag van mr. v. D. als lid van het Dag. Best. omdat de sta tuten dit uitsluiten. Het Dag. Bestuur heeft hem uitgenoodigd tot nader order zijn mandaat ter beschikking te stellen. Dien vorm van bestuursuitspraak is door mr. v. D. ze'f aan de hand gedaan. Wat betreft de kwestie van het convoceeren en de agenda, meende spr., dat hier geen ernstige bezwaren kunnen worden geop perd. Zou met de aanwezigheid van den lieer Hulsteijn het besluit anders zijn geweest? Er is op den heer Holdert niet zoodanige pressie uitgeoefend, dat hij den heer Hulsteijn verbood, naar de vergade ring te gaan. De bekende feiten geven genoeg aanleiding tot het royement. Spr. meende, dat men terecht van mr. v. D. geëischt had te vertellen, wat hij met den minister besproken had. Aan zijn vurigheid is het te wijten, dat mr. v. D. onder den invloed van den heer Verbiest kwam en deze heeft nog steeds een ernstig persoonlijk conflfict met den heer Holdert. Spr. noemde dan een aan tal krasse uitlatingen van mr. v. D. in zake de eerlijkheid, het beleid en de ze delijkheid der Avrobestuurders. Hij, die anderen te groote zelfstandigheid ver weet, trad zelf eigenmachtig op. Hij be raamde een samenzwering welke een re- vo'utie in de Avro ten doel had. Volgens spr. moest de vergadering zich niet la ten verleiden door het plan tot benoeming van een commissie, maar wat men wist en thans gehoord had, moest voldoende zijn om vast te stellen, dat mr. v. D. niet in de Avro thuis hoort. Hierop volgde re- en dupliek waarbij mr. v. Woelderen zei, dat het het recht is van iederen beschuldigde een onder zoek te doen instellen en mr. Adriaanse opmerkte, dat mr. v. D. alle gelegenheid gehad had om zich te verantwoorden. Hierop kregen de leden vrijheid om hunne opmerkingen te maken. Na een schriftelijke stemming bleek, dat al'e 58 aanwezige stemgerechtigde leden zic-h vóór de handhaving van het roye ment uitgesproken hadden. Een der aanwezigen vroeg nog, of er een studio gebouwd zal worden, waarop de heer Vogt antwoordde, dat de bouw thans door een commissie werdt voor bereid. WANNEER INLANDSCHE TARWE IN HET BROOD? Tot 3 Augustus nog onvermengde bloem. Wanneer krijgen we nu eigenlijk brood, waarin de Inlandsche tarwe verwerkt is? In deze maand nog niet, moet het ant- woord luiden op een veelgehoorde vraag uit het broouetende publiek, dat tot nu toe er nog weinig van gemerkt heeft dat de Tarwewet reeds eenige weken in wer king is. De zaak is, dat de bakkers, hetzij op eigen initiatief, hetzij op aandrang van de bloemleveranciers, er voor gezorgd heb ben, dat zij voor de invoering van de Tar wewet groote voorraden buitenlandsche bloem opgeslagen hebben. Uit de beantwoording van de circa acht tienduizend circulaires die aan de bak kers verzonden zijn, is gebleken, dat de zolders kraken. Zoo zijn er b.v. bakkers, die zes baaltjes per week omzetten en die 240 balen in voorraad hebben, een hoe veelheid dus voldoende voor veertig we ken Het ging natuurlijk niet aan om nu zon der meer de bakkers te verplichten toch gemengde bloem te gebruiken en de ge kochte en betaalde patentbloem te laten liggen. Aan den anderen kant moet de Tarwewet uitgevoerd worden. Men heeft daarom een middenweg ingeslagen en aan de bakkers toegestaan tot 3 Augustus a.s. nog de onvermengde bloem te verbrui ken. Na dien datum zullen zij van hun omzet 50 pet. onvermengde en 50 pet. ge mengde bloem moeten verwerken. Daar de gemengde bloem 20 pet. inlandsche bloem bevat, zal van 3 Augustus af het brood dus met ongeveer 10 pet. inland sche bloem gemaakt worden. Wat er na de maand Augustus zal gebeuren is nog niet beslist. De groote voorraden van de bakkers zijn mede oorzaak dat er nog haast geen gemengde bloem wordt afge nomen en dat de fabrieken nagenoeg stil liggen. Men brengt nog onder de aandacht, dat 9ommige bakkers, ondanks hun groote voorraden, van het tot nu toe steeds ge bruikte buitenlandsche meel, toch reeds den broodprijs verhoogd hebben. Zoo plaat sten eenige Zuid-Bevelandsehe bakkers een advertentie, waarin vermeld werd, dat in verband met de invoering van de Tar wewet met ingang van Maandag 6 Juli de broodprijs, verhoogd werd met 1 et. per acht ons. Een door het regeeringsbureau belast met de uitvoering der tarwewet in gesteld onderzoek wees uit, dat haast al deze bakkers nog flinke voorraden van het buitenlandsche bloem hadden, zoodat de Tarwewet ten onrechte als motief voor de prijsverhooging was gebruikt. Het regeeringsbureau heeft de aandacht van verschillende Zuid-Bevelandsche bur gemeesters bp deze aangelegenheid ge vestigd. Het regeeringsbureau kan, zoo deelde men ons mede, uiteraard prijsver hooging niet beletten, maar het kan zich er wel tegen verzetten, dat ongemotiveerd de schuld op de Tarwetwet wordt gewor pen. De verschillende landbouwcentra overwegen thans de instelling van eigen bakkerijen der landbou ween trales, indien do bakkers er toe zouden overgaan de broodprijzen meer te verhoogen dan voor de uitvoering van de Tarwewet noodig zou zijn. In de groote steden acht men de concurentie een voldoende rem. Voorts heeft men maatregelen genomen om te voorkomen, dat de voorraden bui tenlandsche bloem der bakkers aangroeien. De import van die bloem is, zooals men weei, vrij, doch daar er een vervoerver- bod bestaat, is het regeeringsbureau bij machte de bloem, die voor bakkers be stemd zou zijn, op te houden, zoodat de voorraad der bakkers niet vergroot kan worden, tenzij.... zulks frauduleus ge schiedt. Is eenmaal de voorraad der bak kers uitgeput, dan zullen zij voor 92 1/2 pet. van hun omzet gemengde bloem moeten gebruiken. 7 1/2 pet. zuivere Amerikaan- sche bloem krijgen zij om te „dokteren" en voor de bereiding van beschuit, bis cuit, enz. Er komt, zooals vanzelf spreekt, bij de voorbereiding van een en ander heel wat kijken. In het perceel aan de Trompstraat alhier, waar het regeeringsbureau geves tigd is, wordt dan ook hard gewerkt, en ook overgewerkt, 18.000 circulaires aan de bakkers zijn verzonden en nadat zij inge vuld waren teruggekomen, gesorteerd en gerangschikt. Voorts zij* er 18.000 regis ters met evenveel inlichtende circulaires de deur uit en 18.000 bonboekjes moeten nog volgen, terwijl honderden brieven van allerlei belanghebbenden uit alle deelen des lands, beantwoord moeten worden. Ten slotte deelde men ons van bevoegde zijde nog mede, dat het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een ernstig onderoek instelt naar klachten over den invoer van brood uit België. „Tel." DE OVERBRUGGING VAN DEN RIJN BIJ ARNHEM. De gemeenteraad van Arnhem behan delde gisteren het voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen bij de over brugging van den Rijn door een vaste brug ter vervanging van de Schipbrug bij Arn hem overeenkomstig het voorstel der brug- gencommissie en wel ter hoogte van de Lauwersgracht. Dit voorstel brengt mee, dat de gemeente in de kosten van de brug, uitgezonderd in die van het eigenlijke brug- lichaam, de som van 750.000 gulden zal hebben bij te dragen. Het voorstel werd aangenomen. Voorts is besloten om bij de Kroon dis pensatie te vragen voor de indijking van den polder Van Malburgen, waardoor uit gestrekte terreinen voor stadsuitbreiding ten Zuiden van den Rijn beschikbaar zou den komen. Dit voorstel is eveneens aan genomen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7