22ste Jaargang DINSDAG 28 JULI 1931 No. 6959 3)e ftzicbeHe Gou/ta/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week ff 2.60 per kwartaal Framoo per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is toot de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeehngen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. J)it nummer bestaat uit twee bladen V De S. D.A.P. en de Wethou ders-verkiezing te Leiden. In Leiden is het college van B. en W. samengesteld uit drie webhouders uit de rechtsche partijen en één uit den Vrijheids bond. Uit een in dit nummer gepubliceerde briefwisseling mag wel de conclusie wor den getrokken, dat deze samenstelling óp den eersten Dinsdag in September dan vergadert de nieuwe Raad voor het eerst niet zal worden gewijzigd. 't Is bekend, dat de rechtsche partijen vier jaar geleden op het standpunt ston den en zij .zullen nu niet van meening veranderd zijn dat zij willen medewer ken, om de S.D.A.P. één webhouderszetel in het college van B. en W. te doen inne men. Eerst toen de S.D.A.P. had medege deeld, dat zij op het bezetten van één wet houderszetel geen prijs stelde, is een lid van den Vrijheidsbond in het college van B. en W. gekozen, hoewel de huidige Raad slechts 3 Vrijheidsbonders (een één lid van de Vrijz. Democr.) telt. Dit laatste besluit is toen door de rechtsche partijen genomen, om zelfs alle schijn te vermijden, dat zij de evenredige vertegenwoordiging in het college van webhouders niet zouden wen- schen en zélf alle zetels wilden bezetten. Aan de voorwaarde, door de S.D.A.P. ge steld, n.l. dat zij twee wethouderszetels moesten hebben, om deel te nemen aan de werkzaamheden van het dagelijksch be stuur, kon echter de rechterzijde niet vol doen. En deze voorwaarde kan zij nog niet inwilligen wat duidelijk is voor een ieder, ook al beziet hij slechts even de politieke verhoudingen in den Leidsche Gemeente raad. De nieuwe Raad zal tellen 8 (7) R.K., 6 (7) Chr. H., 5 (5) Antirev., dus 19 rechts; 11 (10) S.D.A.P., 1 (0) Communist, 3 (3) Vrij heidsbond, 1 (1) Vrijz. Democr., dus 16 links. (De cijfers tusschen haakjes wijzen aan het aantal Raadsleden in den nu zitbenden Raad). Nogmaals: 't moet iedereen duidelijk zijn, dat gezien deze politieke samenstelling van den Raad het verlangen van de S.D.A.P.: twee van de vier wethoudersze tels, buitensporig is. Wat waarschijnlijk ook wel de S.D.A.P. zelf duidelijk zal zijn. Het antwoord, door de drie rechtsche partijen aan de S.D.A.P. gegeven, lijdt mot aan breedsprakigheid. Integendeel; er wordt blijkbaar geen woord méér in gezegd, dan strikt ve-reischt. Zou dat een gunstig voorteeken zijn van het eerst-koménde begrootings- debat? Wij meenen dit, helaas, te moe ten betwijfelen. 't Is echter uit de houding der rechter zijde bij de vorige Wethoudersverkiezing duidelijk geworden, dat, waar zij niet wil medewerken aan het verkrijgen van twee wethouders, zij voor het verkiezen van één sociaal-democratischen wethouder onge twijfeld wel haar medewerking wil ver- leenen. En als dan van de zijde der S.D.A.P. zou worden gevraagd, om eenige gemeen schappelijke punten in het te voeren ge meentebeleid, en die punten zouden door haar worden geformuleerd, zooals in den nu namens de fractie geschreven brief (zie Stadsnieuws in dit nummer), dan zouden de rechtsche raadsfracties daarmede o.i. heel goed kunnen medegaan. Wij kunnen 't ons niet anders voorstellen, dan dat ze ker ieder katholiek Raadslid daarin de eigen wenschen van z ij n partij uitge drukt ziet. Ook w ij zijn van oordeel en bij de vorige begrootingsdebatten is dit duidelijk door de Katholieke Raadsfractie verklaard dat ook een gemeentebestuur in dezen tijd er allereerst en aller meest naar moet streven, om de werk loosheid en dezer gevolgen zooveel mo gelijk te keeren of te verzachten. Intusschen de S.D.A.P. zal wel weer liever in den Leidsche Raad de rol blijven vervullen van de criticus, die geen ver antwoordelijkheid draagt in het dagelijksch bestuur der BUITENLAND VOLKENBOND TOLUNIE VOOR PERMANENTE HOF. Gistermorgen om halfelf werd de behan deling voortgezet van de zaak der Duitsch- Oostenrijksche tol unie voor het Internatio nale Hof te Den Haag. Het woord was thans aan den agent van de Frans-che re geering, prof. Basdevant, die er op wees, dait volgens art. 73 van het statuut van het Hof de staten bunnen worden gehoord, die in staat zijn inlichtingen omtrent de zaak te geven. Deze inlichtingen kunnen in casu loopen over art. 88 van het verdrag van St. Germain en het protocol van Genève van 1922, alsmede omtrent den aard van het regiem, dat het protocol van Weenen be oogt. Omtrent dat laatste punt zijn reeds door de Franscihe regeering uitvoerige inlichtin gen verstrekt. De algemeene strekking van dat regiem is, dat de tolunie zoo voliledig mogelijk zal zijn in economisch en handels- opzicht. De juistheid van het door de Fran scihe regeering in haar memorie gegeven overzicht is niet betwist door de tegenstan ders. Intuisscben heeft de Oostenrijiksche agent betoogd, dat de afschaffing van het verbod van dioorvoer niet zaïl ieiden tot be dreiging va,n de onafhankelijkheid van Oos tenrijk. Dit is echter nooit door Frankrijk beweerd. Het- heeft dit algemeene overzicht alleen gegeven om aan te toonen, dat die tollinie zoo volledig mogelijk is. Alleen heeft de Duitsohe agent betoogd, dat er nog nau were bolunies zijn, omdat eT hier geen don- ane-parlement is. DUITSCHLAND MACDONALD TE BERLIJN. Een allerhartelijkste ontvangst. De Britscihe premier Ramsay MacDonald is gistermiddag om 5.17 met den brein uit Nederland te Berlijn aangekomen en op zeer hartelijke wijze verwelkomd. Voor de ontvangst bevonden zich op het perron de rijkskanselier, dr. Brüning. de rijksminister van Buiitenlandsohe Zaken, dr. Curt-ius, staatssecretaris von Bülow, burgemeester Saihim en van Engelsche zijde minister Hen derson, de Britscihe gezant sir Horace Rum- bold en het personeel der legatie. Op het station en ook er voor bevond zich een groote menigte. Toen de trein stilhield en MacDonald uitstapte gingen Brüning en Curtius onmid dellijk naar hem toe en begroetten hem al lerhartelijkst. Daarna onderhield de premier zich een wijle met den Britscihen gezant en eenige leden der legatie. Ofschoon de po litie uitgebreide voorzorgsmaatregelen had geonmen kon zij niet beletten, dat het pu bliek het oordon verbrak en den Britschen staatsman een geesbdirift/ige ovatie braoht. Op het perron bevend zich voorts eenafdee- lig vnan 100 leden der 'Rbidhsbanner, die zich eveneens uitputte in huidebetoogingen voor MacDonald. Omringd door zijn Duitsohe gastheeren en een talrijk publiek begaf MacDonald zich naar den uitgang van het station. Hier wachtte hem opnieuw een hartelijke be groeting. Het publiek riep den Englschen gast toe: Leve den vrede, Nooit meer Oor log, Hei' exl. en de auto, waarin MacDonald zich bevond, kon zicth maar met moeite een weg door de dichte menigte banen. De geestdriftige kreten van het publiek hielden aan, tot alle auto's met officieel© persoon lijkheden waren weggereden. Minister Curtius heeft gieteravond een diner aangeboden aan zijn Britschen odl- lega Henderson. Hieraan werd ook deelge nomen, door den Britschen geza nt R umbo ld, den gezanbschapsraad Newton en eenige hooge ambtenaren van het ministerie van Buitenilandisohe Zaken. Duitsche en Engelsche pers commentaren. Het Centrum-orgaan de „Germania"', heet in een hoofdartikel MacDonald en Henderson, hartelijk welkom als vertegen woordigers van een volk, dat in zijn pers en in zijn openbare meening steeds meer begrip aan den dag legt voor den toestand van Duitschland en de noodzakelijkheid van een gemeenschappelijke actie. Het blad zegt verder, dat de Britsche regeering in de twee jaren van haar bestaan overtuigende bewijzen heeft gegeven van haar verlangen naar internationale solidariteit, hetgeen vooral blijkt uit haar pogingen om de eco nomische crisis in midden-Europa te leni gen. De Engelschen weten evengoed als wij, zoo gaat de „Germania" voort, dat Londen niet het laatste woord kan zijn in de finan- cieele kwestie en verwacht mag worden, dat de Britsche staatslieden samen met de Duitsche ministers die stappen zullen doen, welke een toekomstige conferentie voor bereiden en den weg naar een oplossing effenen, niet alleen voor Duitschland cn Engeland, maar voor alle landen, die van van wereldcrisis te lijden hebben. Wij we ten, dat ook de Engelsche regeering meer verwacht heeft van de Londensche con ferentie. Het Centrum-orgaan bespreekt voorts op scherpe wijze de commentaren in de Fran- sche pers en besluit aldus: Al is de crisis in Engeland lang niet te vergelijken met de Duitsche, toch zijn de oorzaken van soortgelijken aard en over de middelen bot verbetering kan dus zeer goed gemeen schappelijk beraadslaagd worden. De „Vossissche Zeitung" verwelkomt de Engelsche ministers als voorvechters van een politiek van samenwerking, die zich tegen geen enkeel mogendheid richt. De „Boersen Courier" spreekt van een Berlijnsche financieel© bijeenkomst, waar van de beteekenis nog grooter wordt door de deelneming van internationale finan- cieele experts. De „Boersenzeitung" schrijft, dat de Britsche staatslieden de dingen zien zooals zij inderdaad zijn en thans de eerste moedige schrede zouden wenschen te zet ten voor een verdragsherziening. Naar uit Londen wordt bericht, wordt het bezoek der Britsche ministers aan Ber lijn door de Engelsche bladen met groote aandacht gevolgd. De „Manchester Guardian" spreekt den wensch uit dat dit bezoek den Engelschen gasten gelegenhid zal geven zich uit eigen aanschouwing op de hoogte te stellen van de feitelijke verhoudingen in Duitsohlaud. Met spanning wacht men te Londen af of MacDonald en Henderson bij hun bezoek aan Berlijn de mogelijkheid zullen vinden de leiders der oppositiepartijen te leeren bennen en zich op de hoogte te stellen van hun bedoelingen. Zooals bekend zijn ook d,e leiders der Engelsche oppositiepartijen Baldwin en Lloyd George tijdens het be zoek der Duitsohe ministers aan Londen aanwezig geweest aan den officieelen maal tijd in het ministerie van. Buitenland Zaken. BRITSCH-INDIE EEN ULTIMATUM VAN GANDHI. Verzoek van den vice-kcning, om geen crisis uit te lokken. Uit Delhi wordt gemeld, dat Gandhi da delijk na zijn terugkeer uit Simla aan den onderkoning, lord Willingdon, een tele gram heeft gericht, dat den vorm heeft van een ultimatum, waarin hij scherp ver oordeelde de wijze, waarop de Britsch-Indi- sche belastingambtenaren tegen weerspan nige belastingbetalers optreden. De vicekoning heeft Gandhi in zijn ant woord verzocht, op dit punt geen crisis uit te lokken en hem nadere bijzonderheden te willen mededeelen. RECHTER OP ZIJN POST VERMOORD. Garlick, de oudste districtsrechter te Ali- pore is gistermiddag in de rechtbank ver moord. De dader, een zekere Bimal Das Gupta, is door de politie doodgeschoten. Op zijn lijk is een notitieboekje gevonden, waaruit blijkt, dat hij Garlick vermoordde om een kameraad te wreken, die door Garlick ter dood was veroordeeld wegens den aanslag op kolonel "Simpson in December j.l. CHINA JAPAN EN CHINA. Toenemende spanning na de onlusten in Korea. Volgens berichten uit Sjanghai heeft zich aldaar een comité gevormd voor de organi satie van den boycot van Japansche goede ren in China. Het comité heeft een oproep gepubli ceerd, waarin verklaard wordt, dat de Ja pansche regeering niet de noodige maat regelen heeft genomen, om de Chineesche bevolking in Korea te beschermen. Het Chineesche volk moet daarom zelf maatro- gelen voor zijn bescherming nemen. Alle Chineesche burgers worden opgeroe pen geen Japansche goederen te koopen, geen gebruik te maken van Japansche sche pen en geen Japansch geld in ontvangst te nemen. In verschillende steden van China zijn de Japansche zaken gesloten. Er hebben ook daar demonstraties voor een bojcot van Janpansche goeden plaats gevonden. In de haven van Sjanghai liggen ver scheidene Japansche schepen welker lading niet wordt gelost. De Chineesche autoriteiten hebben intus schen toegezegd, voor de bescherming van Japansche winkels tegen vijandige demon straties te zullen zorgen. ZU1D-AMERIKA DE CRISIS IN CHILI. President Ibanez is gevlucht. Naar wij gisteren reeds meldden is de president van Chili, Carlos Ibanez del Cam- po, die 21 Juli 1927 tot staatshoofd was ge kozen, afgetreden. De stad is bevlagd en versierd, de straten zijn vol menschen, die in feestelijke stemming verkeeren en voort durend het volkslied zingen. Zij eischendea dood van Ibanez, die echter in een ambu lance-auto gevlucht is naar San Aniooio, klaarblijkelijk met de bedoeling aldaar aan boord van een torpedojager of van een passagiersschip te gaan, zoodat het volk zioh tevreden moet stellen met het por tret van den ex-president, dat in triomf wordt rondgedragen. De standbeelden der nationale helden zijn door de menigte met vlaggen versierd. Wanordelijkheden heb ben echter nergens plaats. De straten nabij het paleis worden door cavalerie bewaakt. Door de opstandelingen is een junta gevormd, waarvan de Senaatsvoorzitter Pe dro Cpazo de leiding heeft. Hij heeft te vens het voorloopige presidentschap van de republiek aanvaard. De junta, waarin o.a-. nog zitting hebben Juan Esteban, Montero en Pedro Balanquier, heeft een adres aan het Congres gezonden, waarin verschillende financieele eischen worden gesteld. De opperbevelhebber van het leger heeft de voorloopige regeering medegedeeld, dat het leger geheel tot haar beschikking staat. De voorloopige president Opazo heeft Juan Montero tot minister van Binnen- iandsche Zaken benoemd en met de vor ming van een kabinet belast. Deze heeft intusschen de volgende medewerkers geko zen, die allen reeds den eed hebben afge legd. De Kamer heeft met algemeene stem men geprotesteerd tegen het vertrek van Ibanez, dat door den senaat was goedge keurd. De zitting der Kamer werd ver stoord door een inval van demonstranten, van wie verscheidene in handgemeen met afgevaardigden raakten. De menigte was er ten slotte toe te bewegen, de vergader zaal te verlaten, nadat verzekerd was, dat de Kamer in geen geval haar goedkeuring zou hechten aan het vertrek van Ibanez. Gisteren hadden opnieuw relletjes in de hoofdstad plaats, waarbij zeven personen werden gedood en velen gewond. Door het aftreden van den president is de algemee ne staking, welke heden zou uitbreken, voorkomen. Bij de ongeregeldheden van gisteren werden tien personen gedood en 30 gewond. De oorzaken der onlusten. De situatie in Chili heeft reeds eenigen tijd reden tot ongerustheid gegeven. In April nam de regeering een wet aan, wel ke voorzag in verlaging van de openbare uitgaven, verhooging va-n de inkomstenbe lasting, nieuwe zegel- en chèquebelastingen en een belasting op prijzen uit loterijen. Verder werden bij de wet de accijnzen op bier en op lucifers verhoogd. Deze wet, welke door het publiek niet gunstig werd ontvangen, oefende een nadeeligen invloed uit op de effectenbeurs en de koersen van aandeelen en obligaties daalden snel. De toestand werd nog ernstiger, doordat er een run plaats had op de Banco Nacio- nal. Deze bank is een particuliere instel ling en doet hoofdzakelijk zaken met boe ren, wier toestand thans verre van roos kleurig is, èn door den slechten oogst èn door de buitengewoon lage prijzen. De si tuatie in Chili is zoodanig, dat wanneer gedwongen verkoopen van landerijen zou den plaats hebben, deze in vele gevallen niet eens de hypotheeksom zouden opbren gen. Vijanden der regeering hebben van haar kritieken toestand gebruik gemaakt om onrust te zaaien. Het meeste succes had den zij natuurlijk bij de studenten. Pamflot- ten werden verspreid, waarin de bevolking werd aangespoord, geen belasting te beta len en de deposito's op te vragen. In Mei slaagde de regeering er nog in, een demon stratie van haar macht te geven. Carabi- niers patrouilleerden door de straten; de zoon van den voormaligen radicalen presi dent dr. Alessandri en zijn schoonzoon werden gearresteerd. Een burger, die zijn afkeuring te kennen had gegeven over do politiek van de regeering met betrekking tot de nitraat-fusie (de Cosach) deelde het zelfde lot. Men verwacht, dat de president van den Senaat Pedro Opazo Otelier belast zal wor den met het voorloopige presidentschap der republiek. Naar verluidt zijn er 34 personen tijdens de jongste relletjes gedood. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Zeer hartelijke ontvangst van den Brit schen premier MacDonald te Berlijn. De crisis in Chili. De Zeppelin in het Poolgebied. (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. Wanneer inlandsche tarwe in het brood? (2de blad). De overbrugging van den Rijn in Arn-V hem. (2de blad). Branden. (Gem. Berichten, 2de blad). STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 3 Augustus 1931, des namid dags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenechuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van den Ge meenteraad. 2o. Praeadvies op het verzoek van W. F. de Bree, om eervol ontslag als onder wijzer aan de school Langebrug A. 3o. Voorstel tot overplaatsing van de onderwijzeres, Mej. S. AI. Korswagen, van de school Duivenbodestraat B naar de sohool Langebrug A. 4o. Praeadvies op het verzoek van A. Metz, om eervol ontslag als leeraar in de lichamelijke oefening aan de Gemeento- lijke Kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen. 5o. Praeadvies op het verzoek van J. A. Schreuder, om ontslag als Stadsgeneeshoer en Schoolarts. 6o. Suppletoire begrooting, dienst 1930, van het Geref. Minne- of Arme Oude Man nen- en Vrouwenhuis. 7o. Rekening, dienst 1930, van het Geref. Minne of Arme Oude Alannen- en Vrouwen huis. 8o. Begrooting, dienst 1932, van den Keuringsdienst van Waren in het district Leiden. 9o. Voorstel tot aanvaarding van een legaat door wijlen Mr. Menno Rijke aan de gemeente vermaakt, ten behoeve van het Stedelijk Museum „de Lakenhal'". 10. Voorstel tot onderliandsche ver pachting van het jaohtrecht op de Vroon wateren. Ho. Voorstel inzake den afstand in eigendom aan de Rijks-Universiteit te Lei den, ten behoeve van hare Historische ver zameling, van een collectie in het Gemeen te-Archief aanwezige doubletten van boe ken, pamfletten, brochures, prenten, kaar ten, enz., betrekking hebbende op de Uni versiteit. 12o. Voorstel in zake den verkoop van een gedeelte grond aan de Jan van Hout kade, kad. bekend Sectie E no. 1495 ged., aan J. Barendse. 13o. Voorstel tot verkoop van een strook grond aan de Kernstraat, kad. be kend Sectie M no. 4485 ged., aan Dr. C. J. van der Klaauw. 14o. Voorstel tot aankoop, respect, over name in eigendom van eenige strookjes grond, in verband met den aanleg van de Cobetstraat, een strookje grond aan den Hoogen Rijndijk, een perceel grond en sloot, deel uitmakende van den grond, waarover de westel>k van de Cobetstraat loopende straat is geprojecteerd, alsmede tot beschikbaarstelling van de voor een en ander benoodigde gelden. 15o. Voorstel tot aankoop van de per- ceelen teelland en water, gelegen ten Zui den van den Haagweg, kad. bekend Sectie O nis 732 tot en met 737, 739 en 740 en tot beschikbaarstelling van de voor dien aan koop benoodigde gelden. 16o. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Leidsche Duinwater Alaatschappij, om goedkeuring van een plan tot den bouw van een machinistenwoning nabij den waterto ren te Katwijk. l7o. Voorstel tot inbreng in het Ge meentelijk Grondbedrijf van het niet voor Woonwagenkamp bestemde gedeelte van het perceel weiland aan- en nabij den La gen Morschweg en van eenige perceelen weiland c.s. ten oosten van de Haarlemmer trekvaart. 18o. Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 27 Augustus 1928, voor- zooveel betreft de begrenzing van de aan de stichting „Fonds voor Aanleg, Onder houd en Beheer van Wandelparken" in erf pacht gegeven perceelen weiland c.a. 19o. Voorstel in zake de toekenning van een subsidie aan het „Fonds voor Aanleg, Onderhoud en Beheer van Wandelparkeu ten behoeve van het onderhoud van den Leidschen Hout en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1