MAANDAG 27 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 voor de zooveelste maal het. kampioen schap van Nederland. Hierna had tenslotte de finale plaats voor Stayers over 100 K.M. De start der renners was als volgt: 1. Schlebaum, 2. de Graaf, 3. Leddy, 4. Korf, 5. Blekemolen, 6. Snoek, 7. v. d. Wulp. Het werd een aantrekkelijke strijd, waarbij alleen Schlebaum zich wist ie handhaven, totdat het bij de 14Se ronde begon te regenen. De strijd werd toen af gelast en zal Dinsdagavond opnieuw wor den gestreden. De uitslagen luiden: Sprintkampioenschap voor amateurs over 1 K.M. tusschen A. v. d. Linden, J. J. van Egmond. en B. Leene: le manche: 1. Van Egmond (laatste 200 M. in 12 1/5 sec.); 2. v. d. Linden (band dikte); 3. B. Leene; 2e manche: 1. B. Leene (laatste 200 M. in 12 2/5 sec.); 2. v. d. Linden3. Van Egmond3e manche: 1. Van Egmond (laatste 200 M. in 131/5 sec.); 2. v. d. Linden; 3. B. Leene. Totaaluitslag: l. Van Egmond 5 p.; 2. v. d. Linden 6 p.; 3. B. Leene 7 p. Sprintkampioenschap voor onafhankelijken over 1 K.M. tus schen M. J. P. v. d. Leur, N. J. van Vrees wijk en S. Hoevens: le manche: 1. v. d. Leur (laatste 200 M. in 12 4/5 sec.); 2. v. Vreeswijk; 3. Hoevens; 2e manche: 1. v. d. Leur (laatste 200 Ma in 13 sec.); 2. v. Vreeswijk; 3. Hoevens; 3e manche: 1. v. d. Leur (laatste 200 M. in 12 4/5 sec.); 2. Hoevens; 3. Vreeswijk. Totaaluitslag: 1. v. d. Leur 3 p.; 2. v. Vreeswijk 7 p.; 3. Hoevens 8 p. Sprintkampioenschap voor profs over 1 K.M. tusschen J. B. H. Pij nenburg, P. D. Moeskops en J. Meyer; le manche: 1. Moeskops (laatste 200 M. in 12 3/5 sec.); 2. Meyer; 3. Pijnenburg; 2e manche: 1. Moeskops (laatste 200 M. m 12 sec.); 2. Meyer; 3. Pijnenburg; 3e m a n- c h e1. Meyer (laatste 200 M. in 12 4/5 sec.); 2. Pijnenburg; 3. Moeskops. Totaaluitslag: 1. Moeskops 5 p.; 2. Meyer 5 p.; 3. Pijnenburg 8 p. Finale om het sprintkam pioenschap voor Nederland over 1 K.M.: le manche: 1. Moeskops (laatste 200 M. in 12 2/5 sec.); 2. v. Eg mond; 3. v. d. Leur; 2e manche: 1. Moeskops (laatste 200 M. in 13 2/5 sec.); 2. Van Egmond; 3. v. d. Leur; 3e manche: 1. Moeskops (laatste 200 M. in 12 1/5 sec.); 2. Van Egmond; 3. v. d. Leur. Totaaluitslag: l. Moeskops 3 p.; 2. Van Egmond 6 p.; 3. v. d. Leur 9 p. Kampioenschap van Neder land achter groote motoren over 100 K.M. tusschen Blekemolen (Di- dier), Leddy (Schadebrodt), Schlebaum (Kaser), Snoek (Quérin), v..d. Wulp (Massi cot), De Graaf (Wiersma) en Korf (Hess- licli). Na 74 K.M., toen de wedstrijd we gens den regen moest worden gestaakt, was de stand: 1 Schlebaum. Op 1 ronde: 2. Snoek; 3. Blekemolen. 3 ronden: 4. v. d. Wulp. Op 7 ronden: 5. De Graaf. Op 9 ronden: 6. Leddy. Op 11 ronden: 7. Korf. De tusscltentijden waren: 10 K.M. in 9 min. 38 2/5 sec.; 20 K.M. in 18 min. 29 2/5 sec.; 25 K.M. in 22 min. 24 2/5 sec.; 30 K.M. in 27 min. 9 2/5 sec.; 40 K.M. in 35 min. 50 2/5 sec;; 50 K.M. in 45 min. 55 2/5 sec. Wedstrijd voor aieuwelin- lingen over 6 K.M. met 3 klasse menten: lerit: 1. Westervelc .n 9 min. 16 2/5 sec., 11 p.; 2. Mars 11 p.; 3. De Beer 7 p.; 4. Vrijland 7 p.; 5. Van Lil 4 p.; 2e rit: 1. J. Soeurt in 8 min. 51 3/5 sec., 14 p.; 2. Drenth 9 p.; 3. Engelen 7 p.; 4. Fabel 7 p.; 5. Banen 5 p. 3e rit: 1. Repko in 8 min. 58 3/5 sec., 15 p.; 2. v. Stralen 9 p.; 3. Brandon 8 p.; 4. Van Nassau 7 p.; 5. Kruse 3 p. Finale: 1. Wesfcerveld in 8 min. 40 3/5 sec., 7 p.; 2. Soeurt 7 p.; 3. Repko 6 p. TOUR DE FRANCE. Rebry wint de voorlaatste étappe. Zaterdag werd de voorlaatste étappe van den Tour de France, Cherleville—Malo les Bairïs, een afstand van 321 K.M. verreden. Tijdens deze étappe slaagden de Belgen Rebry en Jef Demuysere en de Franschman Antonin Magne er in uit te loopen. Bij de pogingen van de overigen renners om hen in te halen, werd het veld voor een groot gedeelte uiteen gerukt. De overigen slaagden er echter niet in hen in te halen, zoodat Rebry, Demuysere en Magne met een voorsprong van ruim 18 'minuten te Malo- les-Bains aankwamen. Hierdoor is Jef Demuy sere in het individueele algemeene klassement op de tweede plaats gekomen en heeft België zijn voorsprong in het landenklassement kun nen vergrooten. De aankomst was als volgt: 1. Rebry 8-08-16; 2 Magne; 3. Demuysere (zelfden tijd); 4, Le- ducq (Fr,) 8-25-50; 5. Dewaele (B.)6, Metze (D.)7. Pesenti (It.); 8. Opperman (Austr.) alle zelfden tijd); 9. Stöpel (D) 8-26-40); 10 Ver- saeke (B.) zelfde tijd In het totaal-klassement is de stand thans als volgt: 1. Antonin Magne (Fr.) 163-54-23; 2. Demuysere (B.) 164-07-21; 3. Pesenti (It.) 164- 17-26; 4. Rebry 164-41-05; 5. Dewaele (B.) 164- 43-15. A. Magne winnaar. Zondag werd de 24ste en laatste etappe af gelegd van de „Tour de France", n.l. van Malo naar Parijs, een afstand van 313 K.M. In het totaalklassement werd de Franschman A. Magne winnaar, voor den Belg Demuysere en den Italiaan Pesenti. Het landenklassement luidt als volgt: 1. Bel gië; 2. Frankrijk; 3. Duitschland; 4. Zwitser landAustralië (gecombineerd); 5. Italië. LAWN-TENNIS FRANKRIJK WINT DEN DAVIS CUP. Heden, de laaste dag van den Challen ge Round, ging den strijd tusschen Coohet (Frankrijk) en Perry (Engeland) en tus schen Cochet (Frankrijk) en Perry (Enge land) en tusschen Borotra (Frankrijk) en Austin (Engeland). Eerstgenoemde partij werd door Cochet gewonnen, terwijl Austin Borotra versloeg, zoodat de eindstand luidt: Frankrijk 3; Engeland 2. ZWEMMEN L. Z. C. op de Nationale Kampioen schappen te Tilburg. Naar wij vernemen heeft de L. Z. C. ingeschreven voor de n. tionale kampioen schappen a.s. Zaterdag te Tilburg en wel in de nummers 4 maal 200 M. vrije slag heeren en 5 maal 50 M. vrije slag heeren. Nationale Zwemwedstrijden te Gouda. Gistermiddag hadden in de Gem. Zwem inrichting te Gouda Nation, zwemwedstrij den, tevens selectiewedstrijden plaats voor de uitzending van de Nederlandsche zwem mers en zwemsters naar de Europeesche kampioenschappen. De belangstelling was groot, doch het publiek werd eenigszins teleurgesteld we gens het niet-starten van de O.D.Z.-dames, 0.a. Zus Braun. De meeste nummers waren matig bezet. De uitslagen luiden als volgt: 50 M. vrije slag voor heeren juniores. 1. B. Jonker (H.Z. en P.C.) 30 3/5 sec. 100 M. vrije slag voor dames selectie: 1. W. den Ouden (RDZ) 1 min. 11 3/5 sec.; 2. T. Baumeister (RDZ) 1 min. 16 sec.; 3. Hiisken (ADZ) 1 min. 17 3/5 sec.; 4. H. G. Klapwijk (RDZ) 1 min. 19 2/5 sec. 50 M. rugslag voor heeren: 1. G. Scheffer (DJK) 27 sec. 200 M. schoolslag voor dames selectie: 1. J. Kapteijn (HDZ) 3 min. 22 2/5 sec.;2. G. Brouwers (RDZ) 3 min. 28 1/5 sec.; 3. R. de Vries (Internos) 3 min. 30 3/5 sec. 100 M. vrije slag voor heeren: 1. W. Del- wel (RZV) 1 min. 8 1/5 sec. 100 M. rugslag voor dames selectie: 1. J. Korthorst (Internos) 1 min. 281/5 sec., 2. A. Hoogeweg (RDZ) 1 min. 28 4/5 sec.. 3. W. Jansen (RZV) 1 min. 52 4/5 sec. 5 X 50 M. vrije slag voor heeren: 1. H.Z. en P.C. 2 min. 46 1/5 sec. (buiten mededin ging); 2. DJK 2 min. 54 2/5 sec. 5 X 50 meter vrije slag voor dames: 1. RDZ 3 min. 4 1/5 sec. 400 M. vrije slag voor heeren selectie: 1. J. C. Scheffer (DJK) 6 min. 12 1/5 sec.; 2. Wierth (UZC) 6 min. 19 2/5 sec.; 3. \V. Del wel (RZV) 6 min. 22 2/3 sec. (buiten mededinging). Schoonspringen voor dames: 1. H. G. Klapwijk (RDZ). Schoonspringen voor heeren: 1. J. Sto- tijn (HZ en PC). Competitiepolowedstrijd le klasse: GZO DJK 24; Reserveploegen GZCDJK 33. WATERPOLO S. V. H. II—L. Z. C. Ill, L. Z. C. III verscheen met 6 spelers, S. V. H. II wenschte niet te laten uit vallen en stelde er dus 7 spelers tegen over. S. V. H. II won met 10; voor L. Z. C. een eervol resultaat. De Leidsche spe lers (waaronder nog twee invallers) heb ben met grooten ijver gespeeld, daarin geholpen door de ontaktisc'he aanvallen van S. V. H. Hansen in het Leidsche doel had het, uit den aard der zaak, moeilijker dan Molenaar aan de overzijde, maar hij deed het werk uitnemend en slechts een maal voor de rust was een bal in den hoek hem te machtig. Herhaaldelijk kon de L. Z. C. nog aanvallen en bij een mooi schot van P. Smink, dat buiten be reik van den keeper de lat scheerde, kroop S. V. H. door het oog van den naald. Na de rust moest ^en der S. V. H.'ers wegens kramp uitvallen en werd dus met 6 tegen 6 verder gespeeld. Een gelijk op gaand spel gaf de L. Z. C. kans op een gelijk spel, maar de spelers waren te vermoeid om dit resultaat te bereiken, zoodat met een kleine overwinning voor S. V. H. het einde kwam. BELGIE—NEDERLAND 3-0. Gisteren heeft te Oostende een interna tionale zwem- en waterpolowedstrijd plaats gehad, waarbij een Nederlandsche estafet te-ploeg en het Nederlandsche zevental zijn uitgekomen. De uitslagen luiden: Estafette 4 X 200 Meter: 1. Bel gië 10 min. 26 1/5 sec. De winnende pioeg bestond uit Aerts, Blitz, Malissart, Guilini. 2. Nederland 10 min. 28 1/5 sec. De Neder landsche ploeg bestond uit Van Goor, Van Heemsbergen, de Haes en Ingeluyff. Over het verloop van den wedstrijd nog het volgende: Aerts neemt dadelijk een voorsprong van 2 Meter op de Haes, die echter gelijk weet te komen. In de laatste 200 Meter liggen Guilini en Ingelkuyff zij aan zij tot op 25 Meter voor de finish. Dan spurt Guilini en wint met een voorsprong van 7 Meter. Vervolgens had een waterpolowedstrijd tusschen België en Nederland plaats, welke door België werd gewonnen met 30. De ruststand was 00. In de eerste helft was het spelverloop verdeeld met wederzijdsche aanvallen, waarbij de Belgen iets sneller bleken te zijn dan hun tegenstanders, die geen van beide weten te doelpunten. Na de rust ontwikkelde zich eveneens een spannende strijd. België is gelukkiger met schieten dan de Nederlanders. Achter eenvolgens scoren van Belgische zijde do Pauw, en tweemaal Blitz. Het Nederlandsche zevental heeft goed gespeeld, vooral de halfback Ingeluyff. Het spel der Hollanders was krachtig en ver toonde geen inzinkingen. De voorhoede slaagde er echter niet in het Belgische net te vinden. De wedstrijd is gespeeld onder aanhoudende regen. Er waren veel toe schouwers. R.K.Sportier, l^kf! „Meerburg' Hooge Rijndijk Zoeterwoude VOETBAL - ATHLETIEK - GYMNASTIEK BELANGRIJK! Zij, die voor onze^efeen a.s. Voetbal-Competitie/van wenschen te spelen, jfrordj zich zoo spoedig mo£®hjk zulks met het oogJbp den bond. "e opgave aan Contributie: Junioren f0.15 per week Senioren f 0.25 (alle sporten inbegrepen) Aanmelden bij: P. DE VRIND, Nieuwe Rijn 92, Leiden TH. BERGERS, H. Rijndijk Fél, Zoeterwoude. 7225 WANDELSPORT DE VIERDAAGSCHE AFSTANDS- MARSCHEN TE NIJMEGEN. Twee Leidsche dames liepen mee. Bij de groote jaarlijksche vierdaagsche afstand&marschen, die verleden week met groot succes wederom gehouden zijn heb ben twee Leidsche dames n.l. mej. T. Steppelaar en mej. Jeanne van Wijk, beiden leden van Brunhilde, zich zeer onderscheiden. Zij liepen n.l. iederen dag de 40 K.M. in vlot tempo en arriveerden iederen avond wederom frisch en wel. Aan beiden werd dan ook als persoon lijke onderscheiding de medaille uitge reikt. PAARDENSPORT OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Draverijen te Duindigt. De uitslagen van de gisteren te Duin digt gehouden rennen en draverijen lui den: Kampioenschap van Nederland: Heat draverij van meet over 2000 M.: 1. Be gonia, eigenaar L. J. Eikhuizen; 2. Flam beau, eigenaar D. de Vlieger; 3. Judge Scott, eigenaar A. P. Kaiser, stal C. Hypathiaprijs: Verkoopsren op de vlak ke baan over 1000 M.: 1. Pommard, eig. M. J. v. d. Velde; 2. Mercedes, eigenaar W. Jochems. Hollandiaprijs: Prijzendraverij 4e klasse over 1700 M.1. T. Akista, eigenaar J. Vrijlandt; 2. Tom Mix, eigenaar L. de Vries. Hortensiaprijs: Ren op de vlakke baan over 1600 M.: 1. Paddy's Darling, eigenaar A. M. van Oss; 2. Milano, eigenaar W. Jochems. Helenaprijs: Prijzendraverij 2e en 3e klasse over 2040 M.: 1. Quemevillezoon, eigenaar J. in 't Veld; 2. St. Nicolaas, eigenaar B. v. d. Toirw. Derde Heerrijders-Ren: Ren op de vlakke baan over 2500 M.: 1. Tulliseiimoy, eigenaar W. Jochems; 2. Marialva, eig. P. J. Koneijnenberg. SCHAKEN CAPABLANCA—EUWE. De zevende partij, die Vrijdag in de Mi litiezaal te Amsterdam gespeeld werd, is remis geworden. Capablanca streefde weer naar vereenvoudiging van het sipel door af ruil der zware figuren. Hij voelt zioh vei lig met zijn één punt meer en verlangt heusch niet het onderste uit de kan te hebben. De ondernemende Euwe kon tegen deze taktiek, ook in de zevende partij, niets on dernemen. Wel had onze landgenoot een klein voordeel behaald door het behouden van zijn beide loopers tegen paard en k>o- per van Capablanca, maar toen de 27e zet van wit de inleiding was tot afruil ran den konings'jooper van zwart, stelde Euwe re mise voor, dat door Capablanca werd aan genomen Ook de achtste partij rernse. Gistermiddag werd in de militiezaal al hier onder groote belangst-el'ling de achtste partij gespeeld van de schaakmatch Euwe Capab.ianca. Te zes uur werd de partij af gebroken en 's avcnds te acht uur hervat. Bij de 56ste inzet bood hij remise aan wat door Euwe werd aanvaard. De stand is thans: 7 partijen remise, één gewonnen door Capablanca. Oapabhamoa 4 1/2 punt, Euwe 3 1/2 punt, De negende partij wordt Dinsdag a.s. eveneens te Amsterdam ge speeld. Dr. Max Euwe, die wit speelde, opende met dezelfde variants die hij ook te Scheve- nin.gen heeft gespeeld. Bij de negende zet week hij echter hiervan af. Euwe wist een quaditeiit te winnen tegen twee pionnen, en kwam daardoor eenigszins in het voordeel. Door een fraaie combinatie wist Capablan ca echter zijn positie te herstelen. In de 31ste zet werden de koninginnen afgeruild en na de 32ste zet werd de partij tot des avonds acht uur afgebroken. Na 56 zetten bood Capablanca remise aan en werd de partij beëindigd. Het was een der interes santste partijen, die tot nog toe gespeeld is, die misschien slechte geëvenaard wordt door de te Rotterdam gespeelde partij. HET LANDENT0URN00I TE PRAAG. De uitslagen ran de zeventiende ronde luiden Oostenrijk—Letland 11**; Zweden Denemarken 2 1/21/2*; AmerikaSpanje 1 1/21/2**; R'oemeniëLitauen 10***; J oe gaster iëPole n 1 /21 /2* F ran krijk 'Hongarije 11**; EngelandDuitschland 10***; ZwitserlandNoorwegen 20**; NederlandItalië 2 1/21 1/2. Amerika eerste. Het internationaal sohaaktournooi werd Zaterdag met de 19e ronde beëindigd. Nederland had daarbij tegen Duitseb- liand te spelen en verloor met 1 1/22 1/2 punten. BogoLóubow won zijn partij tegen Ween i nik, terwijl de overige drie partijen met remise eindigden. In den totaakuitslag staan de Vereenigde Staten als eerste. LUCHTVAART ONGELUKKEN IN DE LUCHT. In de buurt van Chateauroux zijn twee militaire vliegtuigen in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Het eerste vliegtuig stortte neer, waar bij de bestuurder op slag gedood werd. Het tweede vliegtuig wist nog te dalen, doch kwam met zoo'n slag op den grond terecht, dat de bestuurder zulke zware verwondingen opliep, dat hij spoedig ra zijn overbrenging in het ziekenhuis over leed. In Karnsbat (Bulgarije) is een ver keersvliegtuig neergestort en in brand ge-1 raakt. De bestuurder en zeven passagiers kwamen in de vlammen om. Naar verluidt betreft het een Roe- meensch vliegtuig, dat van Stamboel op weg was naar Boekarest. Boven de Oostzee-badplaats Kranz is gisteravond een vliegtuig neergestort. De inzittenden, twee studenten uit Konings bergen, werden gewond. „GRAF ZEPPELIN" NAAR DE POOL GESTART. In 20 uren naar Frans Jozef-eiland? Uit Leningrad wordt gemeld: Het luchtschip Graf Zeppelin is Zater dagavond om 7 uur 11 M. E. T. boven Le ningrad waargenomen en na een groote vlucht boven de stad om 7 uur 41 op het vliegterrein vlot geland. Hel vliegterrein was door politietroepen en militairen afgezet. Duizenden bereidden het luchtschip een hartelijke ontvangst. Dr. Eckener en prof. Samoilewjtsj hielden korte toespraken. Bij de ontvangst waren aanwezig ver tegenwoordigers der Sovjetregeering. de Duitsche consulgeneraal, de Duitsche ko lonisten en vertegenwoordigers der buiten- landsche pers. Naar verder uit Leningrad wordt ge meld, zouden in den nacht op Zondag be sprekingen plaats vinden tusschen dr. Ec kener. Moltschanow en Samoilowitsch, zoomede vertegenwoordigers der Russische meteorologische instelling en de Ossoavia- chim nopens de voortzetting van den tocht van de „Zepp". Hoewel het weer de laatste uren een verbetering had ondergaan waven de be richten niettemin bijzonder gunstig. In een persgesprek verklaarde Dr. Ecke- r.er te hopen in 20 uren Franz Jozef-eiland te bereiken. Men zal dan trachten met den daar aangekomen ijsbreker „Malygin" verbinding te krijgen. VoorinS verklaarde Dr. Eckener dat on derhandelingen gaande zijn voor het bou wen van luchtschepen voor Rusland. Zondagmorgen om 10.35 uur M. E. T. is de „Graf Zeppelin" opgestegen voor de voortzetting der vlucht naar het Poolge bied. Bij het vertrek waren aanwezig de Duit sche ambassadeur v. Dircksen, de Duitsche consul-generaal Zechlin, de vertegenwoor digers van de Ossoviachim Maatschappij. De „Zepp" zette koers in do richting van Nova Zembla. De leider van het Russische radiostation en van het meteorologische observatorium op Franz Josefsland, Nikilorow, stelde zich onmiddellijk in radiografische verbinding met het luchtschip. Ook is een draadlooze verbinding tot stand gebracht tusschen de Graf Zeppelin en de ijsbreker Malygin. Het draadlooze-stalion van de lucht- scheepswerf te Friedrichshafen heeft gis teravond bericht ontvangen van boord van de „Graf Zeppelin", waarin de volgende plaatsopgave werd vermeld: 80 mijl ten noordoosten van Archangelsk. VAN M'N BOEKENTAFEL Album Vaderlandsche historie dl. IV door C. van Son. Uitgave Verkouw en Stokhuyzen, Leiden. Door de bekende firma Verkouw Stokhuijzen, alhier, is kort geleden de laatste album der Vaderlandsche historie in het licht gegeven, waarvan wij hier een bespreking geven, die door omstandighe den wat is vertraagd. Wij hebben reeds meermalen mogen ver klaren, dat wij geen beter genre reclame kunst kennen dan deze albums, die met de reclame voor een bepaald artikel tevens verstand en geest voorlichten, betreffende datgene, waarmede wij, als goede vader landers, vertrouwd en waarvan wij door kneed moesten zijn. Deze vierde album der firma Verkouw en Stokhuijzen geeft nu in beeld het vierde tijdperk onzer Vaderlandsche historie. Een „biblia pauperum" in vier deelen is hot geworden, die in 320 afbeeldingen met ge schiedkundige aanteekeningen de historie van ons land in beeld voor oogen stellen. De indeeling van deze mooie album is weer keurig verzorgd. Op iedere rechter bladzijde kunnen de plaatjes worden ge plakt, terwijl op de linkerbladzijde de toe lichting wordt gegeven, een levensbericht bij dè verschillende portretten. Zooals de samensteller, C. van Son, hoofdredacteur van Mork's Magazijn in de inleiding zelf mededeelt, is de samenstel ling van deze album niet gemakkelijk ge weest. Wij kunnen dit begrijpen, omdat onze eigen tijd ons meer menschen geeft, die be kend en beroemd zijn, juist ook, omdat wij, terwijl zij nog leven, met hun werk hebben kennis gemaakt. Maar van deze moet de tijd nog leeren, of die beroemdheid een klassieke zal blijken te zijn. De samensteller moest de tijd vooruit- loopen en schiften, d. w. z. het werk doen, wat met zekerheid allen de tijd kan doen. Men zal daarom misschien enkele por tretten missen, maar dat geeft dan ook dit voordeel, dat men, veilig afgaand op het oordeel van den samensteller, reeds nu dienaangaande een blik kan werpen in de literaire, wetenschappelijke en in 't alge meen cultureele beoordeeling van dezen tijd. Geen schifting is gemaakt met de portretten van ons Vorstenhuis. Het be vat de portretten van de eersten koning der Oranjes, zijn opvolgers en familiele den. Dat is, vooral in dezen tijd, goed ge zien. Zoo sluit deze voortreffelijke album het geheel onzer Vaderlandsche historie prach tig af met de geschiedenis van Neerlands' onafhankelijkheid tot heden. Wij twijfelen er niet aan of ook velen zullen deze mooie vierde album willen bezitten. In Verkouw en Stokhuyzen's verpakte koffie en thee zitten de plaatjes en aan wie de tachtig plaatjes inlevert, wordt de album gratis verstrekt. Zoo mogen we deze uitgave, ook uit een oogpunt van reclame, grootelijks toejui chen. BINNENLAND PROF. MR. M. W. F. TREUB t Het stoffelijk overschot van prof. mr. M. W. F. Treub zal Dinsdag a.s. des v.m. te half elf per rouwauto van het woon huis aan den Rijksstraatweg 629 te Was senaar, naar de begraafplaats te Voor schoten worden overgebracht. „Het Vaderland" geeft uit een oud persgesprek de volgende herinnering aan den nu overleden oud-minister. „De crisisjaren blijven uw zwaarste periode nauturlijk? Het jaar 1914V' „Och ja!" „De KoninginI" „De Koningin heeft ook toen mooi werk gedaan. Zij heeft heel haar per soonlijkheid ingezet. En dan denk ik voornamelijk aan haar optreden bij de organisatie van het Steuncomité. Zij kwam slechts van een hofdame vergezeld naar hot Binnenhof, zij kwam geheel al leen de Trèveszaal in om de vergadering en het debat bij te wonen, zij heeft zich zelf in die dagen gehéél gegeven. Dat was een mooi voorbeeld!" „U moest doortasten in die dagen!" „Doortasten?" Een beetje spot klonk in des professors toon. Hij leefde geheel op in de groote herinnering aan die groote Hagen, toen hij ons vaderland als de sterkste man steunde. „Doór- tasten? Ik moest al m'n tanden laten zien aan lageien en hoogeren, vooral aan de hoogeren. Ik moest toen een soort Mussolini zijn. Alles liep op de overheid toe. De ministerraad kwam soms drie maal per dag bijeen, maar dan kon ik er door m'n werk niet altijd bij zijn. Ik moest ieder oogenblik beslissingen nemen. Een van de aardigste momenten was de voorbereiding van de Beurswet. Toen zat ik daar, met vrijwel alle financieele kop stukken uit ons land om mij heen. Als leeuwen stonden sommigen tegenover me. Ze wilden niet mee. Maar ik hield vol. „Het kan niet, wat gij wilt" zeiden ze. En toen ik: als het niet kan. dan kan het niet, want ik heb u noodig om het door te voeren, maar dan laat ik publi- ceeren: de vertegenwoordigers van het groot-kapitaal willen niet meedoen. Dat sloeg in. Ik kreeg het gedaan. En nu ie het zoo aardig: ik ben na dien tijd toch met die financieele grootheden de beste maaties gebleven. Ze hebben begrepen, dat ik geen partij kon kiezen naar één kant". Die krachttijd, dat was nu juist een tijd voor dezen krachtmensch. „Interessant was uw terugkeer in het kabinet-Cort. In hetzelfde kabinet. Een unicum!" „Och ja, 't was voor mij zelf ook een groote verrassing, toen het me gevraagd werd. En een satisfactie eveneens. Ik mocht niet weigeren!" Doch bij alle kracht ontbrak het ge voel niet. In zijn ouderlijk huis (te Voorschoten) is een gedenksteen voor het drietal groo te broers gepaatst. Hij was er een week te voren nog eens heen geweest, „om naar ons oude huis te kijken. Maar och. het is zoo veranderd. Het is een bakkerij geworden. En verbouwd". Korte pauze. Dan, wat zachter: „Ik herkend© de knmer niet meer waar m'n moeder altijd zat!"

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7