MAANDAG 27 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 P. F. C.—Wilhelmus 3—2. Te Poeldijk had gisterenmiddag voor de promotie- en degradatie-competitie de ook voor de R. K. S. V. „Leiden" zoo belang rijke ontmoeting plaats tusschen P. F. C. en Wilhelmus. P. F. C. had door den 11 uitslag van den wedstrijd WilhelmusLei den Zondag 1.1. haar intrede in de R. K. F. 2e klasse reeds gedaan en was bovendien thans nog voornemens haar overwinnings reeks voort te zetten. Te drie uur werd aangevangen. P. F. C. wint den toss en Wilhelmus trapt, met windvoordeel, af. De aanval wordt onder broken en P. F. C. neemt het spel over. De goedopgezette aanval strandt op het backstel van Wilhelmus en de bal belandt direct hierna voor het P. F. C.-doel, waar de keeper ten koste van een corner red ding brengt. P. F. C. is voortdurend in de meerderheid, terwijl Wilhelmus door al te forsch te spelen het spel tracht te forceeren, hetgeen op het talrijke aanwe zige publiek een onsympthieken indruk maakt en kreten van afkeuring ontlokken doet. Voor een .unfaire overtreding in het strafschopgebied, krijgt P. F. C. foutief daarbuiten een vrijen trap toegewezen, die geen doel treft. Wilhelmus komt meer en meer op dreef. De wind veroorzaakt in deze periode tal rijke corners. Het vertoonde spel is verre van aantrekkelijk en wordt door Wilhel mus onnoodig door ruw spel ontsiert, waarvan zij, hetgeen al spoedig zal blij ken, slechts nadeel ondervindt. Bij een algemeenen aanval wordt de rechtsbinnen van P. F. C. met geweld ge vloerd, waarvoor maar één straf bestaat en waarom het publiek luidkeels schreeuwt. De penalty, onberispelijk af gewerkt, geeft P. F. C. de leiding. Het spel gaat dan weer gelijk op, en het is een freecick van Wilhelmus die P. F. 0. door den tóegestanen vrijen trap in staat stelt tot scoren. P. F. C. wordt door de Poeldijksche en Leidsche aanhang voort durend luide aangemoedigd. Blijkbaar oordeelt Wilhelmus het noodig al maar forscher te gaan spelen, doch scheidsrech ter Döring heeft de leiding uitnemend in handen, en weet het ergste te voorkomen. Het is wederom een geval van ongeoor loofd aanvallen van Wilhelmus, waaruit P. F. C. haar derde doelpunt ziet geboren worden. Tijdens de weldra ingetreden rust is het gaan regenen en bij de hervatting is het terrein uiterst glad, waardoor goed spel is uitgesloten. P. F. C. onderneemt aanval op aanval, doch eenmaal bij het vijandelijk doel gekomen, wil het maar niet meer vlotten. Het succes komt aan den anderen kant, als Wilhelmus onhoud baar scoort. Men blijft in den aanval en door een misverstand in de P. F. C.-ach- terhoede komt Wilhelmus door een tam schot al heel gemakkelijk aan haar tweede goal. Thans zet Wilhelmus er alles op om minstens een gelijk spel te verkrijgen, waar het alle schijn van krijgt. Eenmaal voorkomt de rechtsback van P. F. C. een zeker doelpunt, terwijl even later de doel man, die zijn keeperstalenten bij voortdu ring demonstreerde, een geweldig hard schot weet te keeren, hetgeen bij velen verademing bracht. Nog staat de uitslag niet vast. Wilhelmus krijgt een tweetal corners te nemen, die de P. F. C.-backs onschadelijk kunnen maken, waarna ein delijk het eindsignaal weerklinkt. P. F. C. heeft door deze welverdiende overwinnir-g de overtuiging gevestigd in de R. K. F. 2e klasse niet alleen op haar plaats te zijn, doch daarook een goed figuur te zullen maken. Teylingen I—Blauw Zwart 1 5—5. Toen de tijd van aanvang (3 uur) voor deze ontmoeting daar was, waren slechts enkele Blauw-Zwarten op het appel. De overigen welke plm. half vier arriveer den vulden deze enkelen aan tot een ne gental. Ongeveer een klein uur te laat werd dan toch maar begonnen en om niet met 2 ledige plaatsen te spelen assisteerde de jongste Homan van Teylingen Blauw Zwart in het doel. Het begin van deze match deed veel verwachten omdat er vlug en goed werd samengespeeld. Na een minuut werd er al een doelpunt gefabriceerd. Roozen bracht snel op en besloot met een goede voorzet welke door Chr. Homan onhoudbaar in hei net werd gejaagd. Al is BI. Zw. met 10 man, weten zij goed partij te geven en ondernemen eenige te genaanvallen echter zonder succes. Do voorhoede van Teylingen is gedurende eemgen tijd goed op dreef, maar of de ach terhoede, of de keeper weten juist uijtijds in te grijpen. Zoo gaat het eenigen tijd op en neer. totdat de linksbinnen van BI. Zw. handig Homan passeert en de stand gelijk maakt. Spoedig herneemt Teyl. de leiding als Homan uit een voorzet van Guldemond zijn neef verrast. Ook dit was een mooi doelpunt. Met deze voorsprong brak de rust aan. Na rust heeft Teyl. windvoordeel, het welk echter weinig invloed op hun kracht heeft, want geruimen tijd is juist BI. Zw. in het offensief. De stand is dra gelijk, ja zelfs weten zij deze om te zetten in een 32 voorsprong. Hier blijft het nog niet bij want met 'regelmatige tusschenpoozen weten de thans sterkere BI. Zwt. het tot 25 te brengen. Dit wordt toch wol wat al te erg, de voorhoede van Teyl. zet nog eens alle hens aan dek, met als resultaat dat binnen een ommezien de stand gelijk 55 is. Het winnende dielpunt mocht zeker niet komen want verschillende schoten suizen nog langs de paal of belangen veilig in Ho- man's handen. Met dezen stand brak het einde aan, en werd BI. Zw. de bezitter van de medaille. De leiding in handen van F. Homan was correct. N.E.O.H.M.S. 1—1. De laatste wedstrijd der R.K.F.kam pioenscompetitie tusschen N.E.O. en H.M. S., welke wedstrijd echter van geen belang meer was eindigde in een gelijk spel 11. D.H.L. behoudt de tweede plaats. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R.-K. Sportver. „St. Bernardus". Gisteren zijn de seriewedstrijden der Sportver. „St. Bernardus" voortgeet. Moch ten de beide elftallen de vorige week Zon dag beiden een overwinning boeken, nu wisten de gasten op schitterende wijze te winne, en wel B.S.M. II—V.V.B. II -i2, B.SM. I—V.V.B. I 5—4. Te 1 uur kwamen in het veld B S.M. II tegen V.V.B. II. Direct werd door beide partijen de strijd aangepakt, V.V.B. wist echter al spoedig de leiding te nemen, door het maken van het eerste doelpunt. B.S.M. doet dan ook zijn best om een cegenpunt- je te maken, al spoedig zweeft er Jan ook voor hen een goal in de lucht, als aan V. V.B. een penalty werd toegekend, welke, hoewel op vriendschappelijke wijze geno men, door het niet spoedig ingrijpen van den keeper in het net belandt (11). Vooi de rust weet V.V.B. nog eenmaal te sco ren, zoodat deze ingaat met 2—1. Na de rust was er bij V.V.B. een sterke inzinking te bespeuren. B.S.M. daarente- gei was sterker dan bij het begin, zoodat de gevolgen dan ook niet uitbleven. Tot driemaal toe wisten deze den 'V.V.B.-kee- per te verrassen. Op het einde spande V.V. B. zich nog eens in om het geleden verlies in te halen, maar hun pogingen waren vruchteloos, daar de keeper van B.S.M. niet was te passeeren, zoodat deze wed strijd ten einde kwam met een verdiende overwinning voor B.S.M. (4—2). Te drie uur verschenen in het veld V.V. B. I en B.S.M. I. Direct na den aftrap werd door deze beide even sterke ploegen de strijd flink aangepakt. V.V.B. was het ook nu wederom die het eerst de leiding wist te nemen. M. S. M. kwam somtijds verwoed opzetten, maar de keeper van in goede conditie en wist alles te keeren, tot dat hij door een onverwacht schot moest visschen. Nu was het voor de rust- gedaan met de B.S.M.'ers. Zij kondon zich niet meer loswerken. V.V.B. wist tweemaal te doelpunten, zoodat de stand met de rust was 31. Na de rust waren de B.S.M.'ers in veel betere conditie. Onmiddellijk wisten zij den stand te brengen op 32 V.V.B. liet het er ook niet bij ziten, ook hun vier de goaltje kwam al spoedig. Maar r.u was het met V.V.B., die tegen wind en vooral tegen regen in moesten spelen, gedaan. Hiervan kon B.S.M. van profiteeren, en zij wisten voordat de scheidsrechter einde floot nog tot driemaal toe te doelpunten. Zoodat het einde kwam met een overwin ning van 54. De Junioren die met 7 man op bezoek geweest waren te Oegstgeest kwamen met een nederlaag van 60 huiswaarts. KON. NED. VOETBALBOND. Alphen I—K. F. C. 6—3. Ten bate van het terreinfonds, ont ving Alphen bezoek van deze eerste klas- ser uit de Zaanstreek. Het slechte weer in den morgen had ongetwijfeld velen belet dezen wedstrijd bij te wonen. Toch hebben de thuisblijvers veel verzuimd. De training waaraan het Alphen-elftal zich heeft onderworpen, heeft reeds goe de vruchten gedragen, van minderwaar digheid in het spel tegenover de bezoe kers was maar weinig te bespeuren en als gevolg hiervan gaf de wedstrijd vele mooie spannende momenten te zien. Om half drie laat de heer Vaassens beginnen. Bij den aanvang ontwikkelt zich direct een vlugge meest gelijkopgaan- den strijd. Alphen komt allengs meer in den aanval en we denken de thuisclub reeds spoedig de leiding te zien nemen. Paal en keeper komen de bezoekers even wel te hulp. 't Blijkt maar een kort uit stel. Bij een nieuwe snelle doorbraak der Alphen-voorhoede wordt Windhorst van links het leder toegespeeld, hetwelk hij onhoudbaar in het doel plaatst (10). Nadat de thuisclub nog eenigen tijd haar aanvallen heeft voortgezet, wordt van Leeuwen aan de overzijde eens op de proef gesteld. Het geluk komt het daar bij te hulp en het gevaar is geweken. K. F. C. blijkt niet ontmoedigd. Een nieuwe aanval der bezoekers loopt uit op corner, die hen weldra den gelijkmaker brengt (11). Het spel blijft zich snel verplaatsen en Alphen is de gelukkige, wanneer uit een voorzet van haar links buiten Windhorst fraai den bal in doel plaatst (21). We zien dan een sterk aanvallend optreden der thuisclub; de rechtsbuiten plaatst goed voor, waarop Binnenkamp den bal keihard in den rechterhoek van het doel kogelt (31). Onmiddellijk gevolgd door Windhorst, die no. 4 scoort (41), waarna de rust komt. In de tweede helft weten de bezoekers reeds in de eerste minuten den achter stand te verkleinen (4doch daarna probeert Alphen haar geluk en met suc ces, want als de K. F. C.-keeper, die overigens goed voor zijn taak was bere kend, uit zijn doel is gelokt, heeft Wind- horst den bal maar voor het intrapnen (52). Bij een nieuwe aanval van Alp'hen wordt een K. F. C.-'back zoodanig in het nauw gebracht, dat hij het leder in eigen doel trapt (62). K. F. C. heeft dan nog eenmaal uit een corner cenoeTen den achterstand te verkleinen, waarna weldra het einde komt met een verdiende over winning van Alphen. ZAC—Austria 1—12. Gisteren had te Zwolle een 'wedstrijd plaats tusschen Z.A.C. en het Weensehe Austria. De buitenlanders wonnen met 12—1. fJNPDOEVEPS HEBBEN A Cl M BELGIE—HOLLAND DIT JAAR TE BRUSSEL. In de Zaterdagavond gehouden vergade ring van den Koninklijken Belgischen Voet balbond werd besloten, ten einde te trach ten het budget van den Bond in evenwicht te brengen, voor het seizoen 19311932 bij wijze van proef alle internationale wedstrij den te Brussel te laten spelen. Ook de ontmoeting BelgiëNederland zal derhalve te Brussel plaats hebben. Voorts werd besloten wederom wedstrij den te spelen tegen het vertegenwoor digende Duitsche Voetbalelftal. R.C.H.—Austria 2—2. R.C.H. speelde Zaterdagavond op haar terrein een wedstrijd tegen Austria en wist een gelijk spel 22) te bevechten. Met de rust hadden de gastheeren zelfs mol 20 .de leiding. Hollandsch Limburg—Belgisch Limburg 4-3. Op het Julianaterrein te Spekholzerhei- de werd gisteren de returnwedstrijd ge speeld tusschen de vertegenwoordigende ploegen van Hollandsch en Belgisch Lim burg, welke door Holland met 43 werd gewonnen. Met rust was de stand 30 voor Hol landsch Limburg. ATHLETIEK NEDERLANDSCHE DAMES-KAMPIOENSCHAPPEN. GEMAKKELIJKE OVERWINNINGEN VAN MEJ. SCHUURMAN. Weinig gunstige resultaten. Op het sportterrein te Werve werden giste ren de Nederlandsche dameskampioenschap pen verwerkt, waarvan de organisatie werd op gedragen aan de dames-gymnastiekvereeniging „Hygiea". De organisatie klopte buitengewoon, zoodat de diverse nummers vlot werden afgewerkt. Jammer was het dat de sterke wind en de zware baan een handicap was voor de gemaak te tijden, zoodat men de resultaten daarnaar moet afwegen Bij de loopnummers 100 en 200 M. was Mej. Schuurmans haar tegenstandsters verre de baas en de 200 M. vergde zelfs nog niet haar uiterste kunnen. Zonder strijd kwam zij bin- Het estafettenummer werd door de Amster- damsche vereeniging „Gymkhana" gewonnen; wel volgde „Hygiea" dichtbij, doch de finale loopster van „Gymkhana" maakte aan alle on zekerheid een einde. De finale 80 M. hordenloop ging tusschen de dames ter Horst en Bosman. Het verschil was uiterst miniem, zoo zelfs dat bij de jury van aankomst verschil bestond, zoodat de scheids rechter hier den doorslag moest geven en Mej. ter Horst overwinnares verklaarde. Bij het hoogspringen waren de resultaten ge ring. Tusschen de dames Gisolf en Koopmans moest overgesprongen worden, nadat zij beiden op 1.50 M. waren b'ijven steken en op 1.55 ge strand waren. Bij het overspringen slaagde Mej. Gisolf er ten slotte in de 1.55 M. te halen, waarmede zij het kampioenschap veroverde. De bestaande records bleven gehandhaafd, zonder dat er maar een in gevaar is gekomen. Over het algemeen bleven de resultaten be neden de verwachtingen. Kampioenschappen: 100 M. hardloopen. We reldrecord 12 sec., Ned. record 12 sec. 1. serie: 1 T. Schuurman (U.D.I.) 12.9 sec. 2. E. du Mee („Gymkhana") 13.3; 3. B. Kuster („N. Brun hilde"), n.g. I Martin, A. Doorgeest en J. Dal molen. 2. serie: 1. P. Aalten (T.O.V.) 13.2 sec.; 2. E. ter Horst (A.V. Twenthe) 13.5 sec.; 3. L. Aen- genent (Hygiea) n.g. G. Tonnon, A. Meester en L Harding. Finale: 1. T. Schuurman 12.5; 2. E. du Mee 12.9 sec. 3. E. ter Horst, 4. C. Aalten, 5. L. Aengenent, 6. B. Kuster, Dicuswerpen. Wereldrecord: 39.62 M. Ned, record: 33,86. 1. C. Pels (A.D.A.) 32.75 M.; 2 D. Munikkes (ATB.) 30.60 M.; 3. G. de Koek (A.T.B.) 30.10 M.; 4. R. Grutterink (Hy giea) 29.5 M. 200 M. hardloopen. Wereldrecord: 24.7 sec. Ned. record 25.6 sec. Ie, serie: 1. N. Groos (Hy giea) 28.1 sec.; 2. B. Kuster (N. Brunhilde) n.g. J v. d. Genugten (O.D.I.N.) en M. A. C. Ho man (A.D.O.) 2. Serie: 1. T. Schuurman (U.D.I.) 27.6 sec.; 2 M. Knijff (T.O.V.) 29 sec. n.g. J. de Jong (O.D.I.N.). Finale: 1. T. Schuurman, 26 sec. 2. N. Grooss 3. M, Knijff, 4. B. Kuster. 4 X 100 M. estafette. Wereldrecord 48.8 s. Ned. record 51.6 sec. Ie. Serie: 1. „Brunhilde" 53 sec. 2. „A.D.A.", 53.3; 3. „Hollandia". 2de Serie: 1. „Gymkhana" 52.3 sec.; 2. „Hygiea", 52.6 sec.; 3. „T.O.V.". Finale:. 1. „Gymkhana" 52.6 sec.; 2. Hygiëa, 53.2 sec.; 3. Brunhilde 53.3 sec 4. A.D.A. Hoogspringen: Wereld- en Ned. record 1.60.8 M. 1. L, Gisolf (Hygiea) 1.55 M. Na oversprin gen met no. 2. T. Koopmans (Brunhilde), 3, H, Leeksma (Hygiea) 1.50 M. Na overspringen met no. 4. L. Schreiber (Brunhilde). Verspringen: Wereldrecord 5.98 M. Ned. re cord 5.56 M. 1. R. Briejer (Brunhilde) 5.19 J4M.; 2. T. Schuurman (U.D.I.) 5.12 J-2 M.; 3. E. ter Horst (A.V. Twente) 5.09 M.; 4. M. Klaver (A.D.A.) 4.92 M. z z Speerwerpen: Wereldrecord 40.27 M, Ned. record 36.42 M. 1. L. BeermanRombout (Sparta D) 31.24 M.; 2. H, de Koek (A.T.B.) 30.70 M.; 3. S. Kruitbos (Hygiea) 27.31 M.; 4. D Munnikes (A.T.B.) 25.70 M. Kogelstooten. Wereldrecord 13.05 M. Ned. record 10.11 M. 1. G. de Koek (A.T.B.) 9.33 M. 2 D, Munnikes (A.T.B.) 9.38 M. 3. N. Klooster huis (Hellas) 8.455 M. 4 ,G. Hoogendoorn (N, Brunhilde) 8.375 M. 80 M. horden. Wereldrecord 12 sec. Ned. re cord 12.6 sec. 1. E. ter Horst (A.V. Twente) 13.7 sec. 2. J. Bosman (T.A.B.) 13.8; 3. R. Brie jer (Brunhilde). Finale: 1. E. ter Horst 13.5 sec.; 2. J. Bos man. 3. H. Leeksma. 800 M. hardloopen: Wereldrecord 2 m. 16.83 Ned. record 2 m. 34.2 sec. 1. A. H. van Asselt (A.D.O.) 2 min. 40.3 sec. 2. R. Dijkman (A.D.A.) 2 min. 40.8 sec. 3. M. Muller (Hollandia) 2 min. 42.6 sec. Niewelingen: 100 M. hardloopen. Finale: 1. G Masseus (Hygiea), 14.41; 2. B. Mulder, (Brunhilde) 3. L. Nelck (idem). 60 M. hardloopen: Finale: 1. B. Mulder (Brunhilde) '9.1 sec. 2. L. Hensema (Brunhilde) 3 P. Dieben (Brunhilde L.). BRUNHILDE OP DE ATHLETIEK- KAMPI OENSCHAPPEN. Door „Brunhilde" mochten op de ge houden Kampioenschappen van de K. N. A. U. op „te Werve" te Rijswijk waar aan „Hygiëa" eenige nummers had toe gevoegd, de volgende prijzen geboekt worden: Rie Briejer kampioene versprin gen 5.19 M. Als bijzonderheid mag stel lig vermeld worden dat zij voor de 5e maal dezen titel verwierf. Bep Mulder, le prijs 60 M. hardloopen voor meisjes beneden 16 jaar en 2e prijs 100 M. nieu welingen. Lousje Nelck, 3e prijs 100 M. nieuwelingen; Petra Dieben, 3e prijs 60 M. hardloopen. BERGER EN VAN DER ZEE IN BERLIJN. Door de Sportclub „Charlottenburg" werden heden internationale athletiekwedstrijden ge houden, waaraan o.m. werd deelgenomen door de Nederlandsche athleten Berger en van der Zee. Er waren 12.000 toeschouwers. De uitslagen luiden: 100 M 1. Körnitz (Char lottenburg 10.5 sec.; 2. Berger (Nederland) 10.7 sec.; 3. Engel (Tsjecholowakije) 10.8 sec. 1000 M. hardloopen: 1. Ladoumègue (Frankrijk 2 min. 25.3 sec; 2. Dr. Pelzer (Duitschland) 2 min. 27 sec.; 3. Hobb (Ver. Staten) 2 min. 29 sec. Hoogspringen: 1. Van der Zee (Nederland) 3.80 M.; 2. Suthermeister (Ver. Staten) 3.70 M. Nurmi vestigt een nieuw wereldrecord. De bekende Finsche hardlooper Nurmi heeft in een wedstrijd over twee mijlen tegen Lehti- nen, Virtanen en Iso-Hollo een nieuw wereld record gevestigd door den afstand af te leggen in 8 min. 59.5 sec. Het record stond op naam van den Zweed Edwin Wide met 9 min. 1.4 sec. WIELRENNEN DE NEDERLANDSCHE WIELERKAMPIOENSCHAPPEN. PIJNENBURG WINT DE 50 K.M.-RIT. MOESKOPS, VAN DER T.EUR EN VAN EGMOND SPRINTKAMPIOENEN. Het stayersnummer onderbroken. De wedstrijden van Zaterdag. (Van onzen eigen Sportredacteur). Zaterdagmiddag zijn in het Olympisch Sta dion te Amsterdam de eigenlijke voorwedstrij den begonnen voor de Nederlandsche wieler kampioenschappen. Het eerste deel van den middag werd be steed aan de series, herkansingsritten en demi- finales van de verschillende sprintnummers, die over het algemeen een kalm verloop hadden. In de vijfde serie voor het sprint-kampioen schap amateurs bracht Dieterman wat afwisse ling door dadelijk na de start snel weg te loo- pen, dadelijk gevolgd door v. d. Linden. Beide bereikten met een grooten voorsprong de eind streep met v. d. Linden vooraan, terwijl zich tusschen de achterblijvers een felle strijd ont wikkelde om de derde plaats, welke door Cor- nelissen werd gewonnen. In de eerste serie van de onafhankelijken kreeg v. d. Horst een walk over te rijden, daar al zijn mederijders afwezig bleken te zijn, ter wijl in de prof.-klasse Pijnenburg een keurig staaltje van sprinten liet zien en Moeskops in een bravourritje Anspach versloeg. In de series voor amateurs plaatsten zich van Dijk, van Egmond, van Steenbergen, Hom- ma, v. d. Linden, van Rijn en Sabbé, terwijl in de herkansingsritten van Rijen en B. Leene wonnen en zich dus ook nog een kansje schie pen in de demi-finale. De eerste rit daarvan, welke ging tusschen v d. Linden, Homma en van Dijk bracht een onaangenaam incident. De tweede deed gedu rende tientallen meters ernstige pogingen om v d. Linden van de baan te duwen, waardoor deze niet verder reed, terwijl Homma in de spurt van Dijk als zijn meerdere moest erken nen, De rit zou evenwel overgereden worden tusschen van Dijk en v. d. Linden, maar toen weigerde de eerste te starten, daar hij van meening was, rechtmatig te hebben gewonnen; v d. Linde kreeg een walk over. In de tweede andere demi-finales voor ama teurs wonnen B. Leene en van Egmond, zoodat deze tegen v. d. Linden zullen uitkomen. Intusschen was een buitje regen de oorzaak, dat er een poosje gestaakt werd, waarna de demi-finale voor de onafhankelijken werd ver reden. Voor de finale plaatsten zich v. d. Leur, Hoevens en Vreeswijk. Een beetje meer spanning brachten de demi finales van de profs. In een zacht sprintje klopte de flegmatieke Moeskops v. d. Heiden; Jaap Meijer won van G. Leene, terwijl Pijnen burg in een spannende nek-aan-nek-race K. van Nek versloeg. Deze laatste rit was vrijwel de eenige ren, waar eenige spanning in zat. Nadat wegens den regen wederom geruimen tijd gestaakt was, ving om ongeveer kwart voor zeven de wedstrijd over 50 K.M. zonder gang- making aan. Ongeveer zestig renners startten in dezen wedstrijd, zoodat het nog al een gedrang op de baan was. Alhoewel enkele rijders kwamen te vallen, had dit toch verder geen ernstige ge volgen. Eerlijk gezegd, is het een vervelende ge schiedenis gedurende een dik uur naar dit ca- rcussel-rijden te kijken, vooral waar iedere poging om wat leven in de brouwerij te bren gen, dadelijk in de kiem wordt gesmoord. Pijnenburg, de kampioen van 1930, trok zich intusschen van dit alles weinig aan. Hij reed kalm midden in het peleton en zorgde alleen gedurende de laatste twintig K.M. dat hij v. d. Heiden, van wien eenig gevaar te duchten was, in het oog hield. Braspennincx paste intusschen trouw op eventueele wegloopers en tot kort voor het ein de spurtte hij iederen renner na, die het in zijn hoofd kreeg zijn kans eens in een spurt te gaan zoeken. Netjes bracht hij ze 6teeds weer bij het peleton terug. In de laatste ronden zorgde Pijnenburg er voor, dat hij uit het gedrang kwam, door zich, nog steeds achter v. d. Heiden, in de voorhoede te plaatsen en ten laatste liep hij weg en won gedecideerd. Hiermede was hij kampioen op de baan lan ge afstand als prof, en won tevens de gouden kampioens-medaille. Als amateur werd Nederlandsch kampioen van Wijk, terwijl als onafhankelijke Wals den titel behaalde. De wedstrijden van Zondag. Ondanks den dreigenden regen werden Zondagmiddag de finales der Nederland sche wieler-kampioenschappen verreden. Tegen twaalf uur klaarde het weer op en een frisch windje woei de baan droog. Zoo doende was ook de belangstelling voor dit programma nogal bevredigend. Begonnen werd rnet de finales sprint voor amateurs, onafhankelijken en profes sionals, die elk in drie manches werden ver reden. Bij de amateurs bleef de spanning tot de laatste rit, daar de twee eerste manches een juist aan elkaar tegenovergestelden uitslag gaven. Was in de eerste manche van Egmond 1, v. d. Linden 2 en B. Leene 3, in de tweede manche ging Leene als eerste over de streex», gevolgd door v. d. Linden en van Egmond, zoodat allen 4 pun ten hadden en de laatste mansche de be slissing moest brengen. De laatste manche was zeer spannend. Vijf kwart ronde had v. Egmond de kop, totdat ineens B. Leene er vandoor ging. Hij hield de leiding tot het uitgaan der laatste bocht, toen van Egmond uit laat ste positie kwam opzetten en met een band-dikte nog het eerst de streep pas seerde, daarmee het kampioenschap win nend. Bij de onafhankelijken bleef van der Leur, Vreeswijk en Hoevens gemakkelijk de baas, hij won alle drie manches zooals hij wou, de laatste zelfs met twee lengten, en werd aldus kampioen der onafhankelij ken 1931. Voor de profs startten in de finale Moes kops, Meyer en Pijnenburg. In de eerste mansche nam Pijnenburg de kop, wetend dat hij het in balanceeren tegen zijn riva len toch zou moeten afleggen. Achter hem kwamen Moeskops en Meyer. Bij het in gaan der laatste halve ronde nam Moes kops de leiding om dien niet meer af te staan. Tweede werd Meyer en drie Pij nenburg. De tweede manche werd een getrouwe copie van de eerste met denzelfden uitslag, zoodat Moeskops met twee punten bijna zoo goed als zeker van zijn kampioenschap was. De derde manche moest onmiddellijk na 't begin wegens een lekke band van Moes kops even worden uitgesteld. Bij de herhaling nam Pijnenburg weder om resoluut den kop, terwijl nu Moeskops de laatste plaats had. Deze volgorde bleef totdat na anderhalve ronden Meyer er eveneens van door ging. Moeskops bleef achter Meyer, maar ondanks de' moeite, die Piet deed om zich Pijnenburg van het lijf te houden, ging Jantje Pijnenburg toch met onmerkbaar verschil voor Piet over de eindstreep. Moeskops en Meyer hadden nu evenveel punten, maar daar „Big Pete" tweemaal één was geweest, won hij het kampioen schap. Tusschen deze wedstrijden werden eeni ge wedstrijden voor nieuwelingen verreden, telkens over 6 K.M., 12 ronden. Van elk der drie series, die weer in drie klassemen ten waren verdeeld, werden de vijf eersten geplaatst, zoodat tenslotte een vijftiental nieuwelingen den eindstrijd aanbonden. Eer-ste werd tenslotte Westerveld. Daarna werd gereden om het sprintkam pioenschap van Nederland tusschen de dn© kampioenen van Egmond (amateurs1), v. d. Leur (onafhankelijken) en Moeskops (profs). In de eerste manche nam v. Egmond den kop, gevolgd door v. d. Leur en Moeskops. Bij het ingaan van de tweede ronde werd flink versneld, totdat Moeskops de laatste halve ronde de anderen voorbij stoof alsof zij stilstonden en met een straatlengte In de tweede manche zat Moeskops in 't midden, van Egmond ging er snel van door, maar terwijl hij v. d. Leur achter zich hield, liep hij de laatste 100 M. in en won ook deze manche nu met banddikte. In de derde manche nam Moeskops de tweede plaats achter van der Leur. tweede plaats achter van der Leur, totdat hij v. d. Leur in de laatste ha!ve ronde op 50 M. gemakkelijk voorbij stoof een opzittend won. Moeskops won hiermede

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6