5PORT 5P6L MAANDAG 27 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 VOETBAL 12e JAARVERGADERING VAN DEN D. H. V. B. EEN OPENINGSREDE MET VELE PERSPECTIEVEN. De massale groei en een grootere waardeering van buitenstaanders. Gisteren werd in het Parkhotel te Am sterdam door den D. H. V. B. de twaalfde jaarvergadering gehouden. De zaal was flink gevuld door afgevaardigden der ver schillende vereenigingen, toen Pater Esser voorzitter van den D. H. V. B., op de ge bruikelijke wijze de vergadering te circa 1 uur opende en allen het welkom toeriep. Spreker sprak daarop de volgende rede uit, waarvan wij hier het voornaamste la ten volgen: Openingsrede Pater Esser. Na een woord van welkom tot de aan wezigen besprak Pater Esser het voorbije seizoen als volgt: Op het einde van 't hondsjaar 1929'30' waren er 6163 leden geregistreerd, en nu telt de bond 8165 leden. Dat is een massale groei, dien de bond alleen gekend heeft in 't seizoen 1921'22. Vanwaar deze plot selinge réveille? Les idees marchent, de ideeën dringen door. Aan een gedegen, kalme vastberaden strooming kan nie mand weerstaan. De sociale, economische, en niet in het minst ook de politieke aan blik der wereld heeft de oogen doen open gaan. Het verlies over de geheele lijn dreigde funest te worden. De leiders in alle landen zagen bijtijds in, dat de jeugd ons zou ontvallen, zoo niet vlug en cor- daat werd ingegrepen. In Italië de Kath. Aotie met haar jeugdvereenigingen, in Duitschland de groote activiteit der D. J. C.-leiders, in Frankrijk een opbloei van geestelijk leven onder de jongeren, in Bel gië de groote organisatie der Kajotters en in ons land de vernieuwing en opbloei van de meisjes- en jongensbonden. Overal her leving, overal nieuwe geestdrift. Deze algemeene opleving heeft haar in vloed gehad op onze organisatie De diver se leiders van jeugdvereenigingen hebben hun oude ideeën naar de papiermand ver wezen, en hebben hun boekenkasten ver rijkt met moderne gegevens over jeugd organisatie. De nieuwere opvattingen zijn in de prac- tijk doorgedrongen en we leven in ee.n heerlijken tijd van opbloeiend jeugdleven. We moeten mee, we willen mee, we kun nen mee. Niemand kan ons weerhouden Vervolgens behandelde Pater Esser de versterking naar binnen, wat bijzonder tot uiting kwam bij de vele lustra, die zij met vreugde en blijheid herdachten. Bij vele bloeit het godsdienstig leven, hetgeen blijkt uit de Kerkelijke plechtigheden, die we meermalen in de krant vermeld von den. Meermalen is het bestuur getuige ge weest van uw ijver, uw liefde, uw sympa thie voor de vereenigingen en ik mag hier in het openbaar zeggen, dat een beroep- op ons, dat wij, omwille van het algemeen belang niet konden inwilligen, ons even zeer hinderde als u. De versterking naar binnen openbaarde zich in het afgeloopen seizoen door de hulp en actie van -het- geheele corps van leiders, die gewerkt hebben voor hun club; met navolgenswaardige inspanning met *n echten Katholieken geest bezield geven velen hun tijd aan het vereenigingsleven. De groei van den bond is te danken aan die ijverige propagandisten van onze be weging, die oprichtten, spraken, reisden en schreven, en zonder anderen te kort te doen memoreer ik terloops, dat zonder deze harde werkers het district Noord- Holland nu geen 1593 leden zou tellen d.i. 1/6 van den D. H. V. B. Na de waardeering van buitenstaanders besproken te hebben, deed spr. een blik in de toekomst, den nadruk leggend op een algemeene consolidatie. Ongetwijfeld heeft ook onze organisatie de laatste stuiptrekkingen van deze men taliteit nog meegemaakt, ja, we hebben wellicht de voetbalbeweging, omdat het geen zuiver godsdienstige beweging is te stoffelijk bekeken en geleid, teveel den nadruk gelegd op voetbalbewe ging en te weinig op Katholiek. Willen we ons in de toekomst niet belache lijk maken, dan moeten we ons aansluiten bij de réveille over heel de linie van het Katholiek organisatie-leven. Dan moeten we meer aandacht schenken aan de zede lijke vorming der sportbeweging, die het best zal gedijen bij een individueel hoog staand godsdienstig leven. Daarom meer deelname aan het. kerkelijk leven, aan godsdienstige vereenigingen, opdat daar door de geest der leden zuiver blijve en het geheel er den weldadigen invloed van ondervonde. De tijd der schuilkerken is bij onzen kerkenbouw allang voorbij en toch zijn er nog velen, die hun godsdienstig leven schuil houden achter een mooi aan geleerde neutrale levenspractijk. Wij leven in een tijd, dat zooiets niet te dulden, isdie geest zonder ruggegraat Ha an dag Bijvoegsel moet verdwijnen, en plaats maken voor de frissche herleving, die door de jeugdbe weging waait. Van deze richting uit is alleen een ver steviging van onzen bond te verwachten; op deze wijze alleen kunnen wij onze be langstelling handhaven. Schenkt dus in het komende seizoen hier bijzonder uw aandacht aan, en neemt elke gelegenheid te baat, die u in deze richting verder brengt. Tenslotte drong spreker aan op een ver scherping der leiding. De verscherping der leiding moet be ginnen bij de vereenigingen zelf. De be stuursleden zien goed toe, dat in hun club het reglement geobserveerd wordt. De le den stellen een groot vertrouwen in hun leiding, en wachten zich ervoor onder elkaar ongegronde kritiek uit te oefenen. De bestuurderen der vereenigingen be schouwen zichzelf als de dagelijksche uit voerders der bevelen, en als de bewakers van het goed naleven der voorschriften. Het vertrouwen, dat zij verlangen van hun leden, geven zij zelf aan het bondsbestuur; de Bondsleiding gaat van het standpunt uit, dat zij verder kan zien, dat hun ver- eenigingsbelangen, dat zij een onderge schikt belang geen voorrang geeft boven het bondsbelang. De bond blijft ook in de toekomst op uw steun rekenen. Na het uitspreken van deze rede volgde een langdurig applaus, hetwelk als bewijs kan dienen, dat de aanwezigen met het ge sprokene instemden en de lessen, daarin gegeven, ter harte zouden nemen. De notulen. De Secretaris-Penningmeester, de heer G. Kruyver, verkreeg daarna het woord tot het voorlezen der notulen van de vo rige jaarvergadering, welke na enkele op merkingen werden goedgekeurd. De heer H. N. Smits werd daarna in de gelegenheid gesteld de notulen te lezen van de buitengewone vergadering, gehou den te Haarlem, waarop het reorganisatie plan B- K. F. in hoofdzaak werd behan deld. Na een opmerking van den heer De Vries (Wilskracht) werd aan het gelezene door de vergadering haar goedkeuring ge- hecht. Jaarverslagen. De Jaarverslagen werden hierna onder de loupe genomen. De afgevaardigde van D. E. M. vroeg meer steun te verleenen aan de R. K. Athletiek, welke, zoo moge lijk, werd toegezegd. Leonidas bracht bij monde van oen heer Lap, naar voren het oprichten van nieuwe vereenigingen in groote plaatsen, dat slechts ten koste gaat van bestaande ver eenigingen. Spr. meent, dat zulks zooveel mogelijk moet worden geweerd. Eveneens de z.g.n. ondernemings-elftallen van uit sluitend R. K. personeel, zooals het elftal van de „Maasbode". Ook besprak hij de wenschelijkheid van een splitsing van het Bondsbureau in Noord en Zuid, wat niet anders dan in 't belang der vereenigingen kan zijn. Het rapport van de Straf commis sie miste spr. bij de jaarverslagen, terwijl hij tevens een lans brak voor een eigen blad, d'aar, volgens zijn meening, de Sport- lllustratie in vele opzichten te kort schiet. De Voorz. diende den heer Lap van re pliek ten opzichte van het oprichten van- nieuwe vereenigingen. Spr. toonde aan dat dit een voordeel is voor de vereenigingen, daar dit ten goede bomt aan de competi- 'tie-indeeling. Voor splitsing van het Bonds bureau voelt hij niet veel. De heer Kruyver vulde dit aan door toezegging, maandelijks in de verschillende districten een dag te bepalen waarop hij daar aanwezig zal zijn. Daardoor zullen de vereenigingen uit het Zuiden voldoende contact met het Bonds bureau hebben. Nadat de Voorz. den heer Lap naar genoegen heeft beantwoord inzake de Strafcommissie en Officieel Orgaan, wordt door den heer H. N. Smits een uiteenzet ting gehouden over de meening van het Bestuur betreffende ondernemings-elftal len. Spr. deed naar aanleiding daarvan de toezegging, dat in den vervolge door het Bestuur rekening gehouden zal worden, bij aanneming van ondernemings-elftallen, met de Districten. Eerst daarna zal tot al of niet aanneming worden overgegaan, al hoewel spr. het beter vindt dergelijke elf tallen niet meer toe te laten. De afgevaardigde van Wilskracht be spreekt de afdoening van zaken düor het Bondsbureau, doch hij wil volstaan met in alle Districten dergelijke zitdagen te houden, waardoor velé bezwaren zullen worden opgeheven. Over ondernemings-elf tallen merkt hij op dat deze beslist gewei gerd moeten 'worden, waarop hij nader terug zal komen. Rede Pater Laurijssen over het Retraitewerk. De vergadering van den D. H. V. B. wordt hierna onderbroken. Pater Laurijs sen, directeur van het Retraitehuis te Noordwijkerhout, wordt in de gelegenheid gesteld een pleidooi te houden voor het Retraitewerk. Spr., het woord nemende, zegt, dat de leiders van de vereenigingen een mooie taak op zich hebben genomen, nl.: om de jongens in R. K. vereenigingen onder te brengen en te houden, doch er is meer, het gaat om de zielen van de jongens, wel ke mannen moeten worden in de maat schappij,' door een degelijk, katholieke op voeding. Dit bereikt men niet door hen achter een bal te laten aanhollen. Daar voor beveelt spr. het retraitewerk aan. Dit is voor hen noodzakelijk, aan dit punt moet door U, leiders, meer aandacht worden geschonken. De jongens moeten nog zoo veel leeren om sterk te staa-n in het maat schappelijk leven. Spr, wijst er op, hoeveel invloed er uitgaat van het deelnemen aan een retraite. Met eenige voorbeelden toont spr. aan, hoe goed en nuttig deze is, en roept uit: „leiders, zorgt dat uw jongens komen, wij wachten hen!" Een speciaal woord richt spreker tot de leiders. Wilt gij paedagogen zijn, ware op voeders, dan dient ook gij voor de retraite veel te voelen, want voor u is daar nog zooveel te leeren. Als data noemde spr.: voor jongens van 13 tot 16 November en voor de leiders van 31 October tot 3 November. Na nog eèn woord van dank gebracht te hebben aan het D. H. V. B.-be- stuur voor de gelegenheid om in deze ver gadering te mogen spreken over het re traitewerk, beval hijbij alle aanwezigen het retraitewerk in de belangstelling aan. Pater Esser (Voorz.), dankt spr. voor zijn worden en zegt "dat. het Bondsbureau de gelegenheid openstelt om zich op te ge ven voor de gesloten retraites tot half October. Dit geldt voor jongens zoowel als de leiders. Vervolg Jaarverslagen. De afgevaardigde van Leonidas be spreekt hierna nogmaals.de ondernemings elftallen en jeugdelf tallen (school-elftallen) en dient een motie in. Wilskracht amen deert deze, waardoor deze in tweeën wordt gesplitst en luidt als volgt: De Jaarvergadering van den D. H. V. B. in het Parkhotel te Amsterdam bijeen, overwegende enz, stelt voor: le. Ondernemings-elftallen worden niet meer aangenomen; 2e. Het Bestuur wordt opgedragen een onderzoek in te stellen en met voorstellen te komen bij een volgende vergadering over School- en St. Josepbs-elftallen; en gaat over tot de orde van den dag. Nog vele discussies worden gevoerd, doch het eindresultaat is dat deze motie wordt aangenomen, waarbij wordt bepaald dat gedurende het onderzoek inzake punt 2, geen schoolelftallen zullen worden aan genomen als lid van den D. H. V. B. Hiermede waren de jaarverslagen be handeld, ze werden aangenomen onder dank aan den samensteller. De kascommissie bracht hierna verslag uit van haar bevindingen en adviseerde de vergadering den penningmeester onder dank te dechargeeren. De secretaris-penningmeester, fde heer G. Kruyver, reikte daarna, met eenige toe passelijke woorden de kampioens-diploma's uit. Bestuursverkiezing. De Bestuursverkiezing had een vlot ver loop. Daar voor de vier aftredende leden geen tegencandidaten waren ingekomen, stelde de voorz. voor deze bij acclamatie te benoemen, waartoe werd besloten. Voorstellen. De voorstellen, door ons reeds gepubli ceerd, behelzende wijzigingen van het huishoudelijk reglement van den D. H. V. B., kwamen nu aan de orde. Het eerste voorstel: wijziging Art. 85 H. R., behaalde niet het vereischte aan-^ tal 2/3 van de uitgebrachte stemmen en werd daardoor verworpen. De beide an dere voorstellen werden met algemeene ^stemmen aangenomen. Het District Haarlem, hetwelk nog een voorstel had ingediend, een wijziging be treffende van Art. 98 H. R., werd in de gelegenheid gesteld dit te verdedigen. De heer Kruyver toonde het voor en tegen aan. Tenslotte besloot de vergadering tot aanneming van het voorstel van den heer Kruyver, nl. aan alinea I art. 98 toe te voe gen: „door de vereenigingen te verplich ten binnen 6 weken kennis te geven van een ongerechtigd speler, na dien tijd geen overspelen van wedstrijden meer te doen plaats vinden." De kascommissie wordt voor het volgend jaar gevormd door 1 lid uit het District Haarlem en 2 leden uit het District Den Haag. De Begrooting 1931'32 werd zon der eenige discusie aangenomen. Naar aan leiding van de agendo der R. K. F,-verga dering werden eenige vragen gesteld, wel ke naar genoegen werden beantwoord door den Voorzitter. Als plaats van de volgende vergadering werd aangewezen Haarlem, terwijl tevens werd aangenomen het voorstel de jaar vergaderingen in den vervolge te doen plaats vinden, om beurten, in Haarlem en Amsterdam. De Commissie van Beroep werd bij acclamatie herbenoemd. Woorden van den Bondsadviseuf. De Voorz. van den D. H. V. B. deelde hierna mede dat de Geest. Adviseur op deze vergadering niet aanwezig kon zijn. Spr. heeft gewacht met dit mede te dee- len tot het laatste oogenblik, daar hij Rector Braakman, indien mogelijk nog kon verwachten; daar dit nu niet meer het geval is, gaat hij over om de woorden, wel ke de adviseur gaarne persoonlijk had ge zegd, de vergadering voor te lezen, waaruit wij het volgende releveeren. Allereerst dringt hij aan op bisschoppelijke goedkeuring van de statuten der vereeni gingen. Vervolgens wordt besproken het zoo gemakkelijk overgaan tot oprichting van vereenigingen, waarbij niet gedacht wordt aan een goeden opbouw en vooral aan goede samenwerking met de geeste lijke overheid. De District bestuurders heb ben tot taak, daar zij vaak behulpzaam zijn bij het oprichten van vereenigingen, daar aan mede te werken. Voorts wordt gewe zen op het spelen tegen neutralen en de nadeelige gevolgen daarvan, en tenslotte op de moreele goederen van de R. K. sportbeweging, welke meer dan onze aan dacht vragen. Een luid applaus volgde na voorlezing van Rector Braakmans woor den. Rondvraag. Hieraan werd door verschillende afge vaardigden deelgenomen. Het betroffen meestal interne bondsaan gelegenheden, welke vanaf de bestuurstafel naar behoo- ren werden beantwoord. Nadat de afge vaardigde van Leonidas het Bestuur dank had gebracht voor het verrichtte in het be lang van de vereenigingen en de R. K. sport in 't algemeen, sloot de voorzitter, met een kort dankwoord, te ongeveer kwart voor zes deze geanimeerde verga dering met den Ohr. groet. R. K. FEDERATIE. R. K. Sportvereeniging „Leiden". Gistermiddag vond per „autocar" de aangekondigde clubrit plaats voor leden en supporters. Het ongunstige weer in aan merking genomen, was de belangstelling bevredigend. De door „Leiden"-spelers geïmprovi seerde jazz-band wist er terstond de juiste stemming in te brengen. Te Poeldijk wachtte een hartelijke ontvangst door het P. F. C.-bestuur. De eerste speeltijd van de wedstrijd deed het enthousiasme eerst loskomen door een 30 voorstand van P. F. C. Bij -de aanvang van het tweede gedeelte viel -een fiksch regenbuitje, die de geestdrift niet vermocht te temperen. Dit gelukte wel bij de tot 32 aohtcrstandinhaling van „Wilhelmus". Eindelijk klonk het eindsignaal van deze sensatie wedstrijd en al wat Leidenaar was juichte! En met een tot topvorm gestegen enthousiasme werd de terugtocht onder nomen waarvan we niet onvermeld willen laten de in allerbaast georganiseerde „thee met bloedworst", en het gemeen schappelijk „sassen". Vol goeden moed ziet het „Leider-be stuur der wedstrijd WilhelmusP. F. C. tegemoet en hoopt dat al haar leden en supporters daarbij tegenwoordig zullen zijn. Op Duindigt bij Den Haag zijn Zondag de courses gehouden OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND. Een overzi cht van de spannende race, welke door „Begonia" gewonnen werd. In het Olympisch Stadion te Amsterdam zijn Zondag de WIELERWEDSTRIJDEN OM HET NEDERLANDSCH KAM PIOENSCHAP gehouden. Moeskops, die het sprintkampioenschap won, ontvangt een krans uit de handen van den voorzit ter van de Ned. Wielerunie, Jhr. v. d. Bergh van Heemstede.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5