UIT DE RIJNSTREEK Agenda MAANDAG 27 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 was. Zichtbaar aangedaan door zoo'n harte lijke, enthousiaste ontvangst danklo den neomist hier in eenige goedgekozen woor den voor deze hartelijke ontvangst en be langstelling en hij vroeg aller gebed opdat Gods zegen op zijn a.s. missie-arbeid moge rusten. Hiermede was het feest Zaterdag avond beëindigd. Te kwart over negen gistermorgen droeg de neomist zijn eerste Plechtige H. Mis op. Het altaar was feestelijk met witte bloemen versierd. Pater Boon werd bij het opdragen van het H. Misoffer geassiteerd door den zeer- eerw. lieer H. J. Ph. Thomann, pastoor der parochie, als presbyter-assistens, en door de weleerw. Fathers Th. AV. van Graven uit Huize „Vrijland"' te Arnhem als diaken en Th. Lefeber, procurator van het Missie huis te Hoorn als sub-diaken. Acht pries ter-studenten fungeerden als misdienaars. In het priesterkoor hadden plaats geno men de weleerw. heeren v. Zon, Agterjf en Kuipers, kapelaans der parochie en pa ter J. Bouman O.Carm. uit het Pius- gesticht. Het zangkoor voerde op voortreffelijke wijze een meers'temmige Mis van Perosi ui; onder leiding van den heer Mizée. Na het Evangelie hield de zeereerw. zeergel. heer prof. B. Heyboer uit het klooster te Roosendaal de feestpredica- tie. De predikant had tot tekst gekozen: „Ieder priester wordt uit de menschen ge nomen en in de plaats der menschen aan gesteld voor de ecredienst van God en om offer op te dragen". Op duidelijke wijze stelde spr. in het licht, hoe de Priester middelaar is tusschen de menschen en God maar ook tusschen God en de menschen. Op hartelijke wijze wenschte de predikant ouders, broers en zusters van den neomist geluk met. dezen hoogen feestdag. Aan het einde der H. Mis voerde het zangkoor de Cantate van Dobbelsteen uit. Des namiddags van 3 tot 4 uur was er in het patronaatsgebouw receptie, waar van door een zeer groot aantal parochianen werd gebruik gemaakt. Onder deze recep tie werd den neomist o.a. een couvert met inhoud aangeboden, welker inhoud door eenige jongelui bij alle parochianen was in gezameld. Zichtbaar geroerd dankte de neomist voor zoovele ondubbelzinnige blij ken van erkentelijkheid. Voorts werd er te 4 uur in de parochiekerk door den neo- fist een plechtig Lof gecelebreerd, geassis teerd door den weleerw. heer L. A. v. d. Weyden, kapelaan der St. Petrus en Pau- lus-parochie te Amsterdam en oud-kape laan van Lisse als diaken en de weleerw. heer H. Agterof, kapelaan onzer parochie als sub-diaken, welk Lof werd besloten met de Lofzang „Te Deum Laudanus". Vervolgens werd het feest in het patro naatsgebouw in intieme familiekring voort gezet. Roomsch Lisse heeft weer eens op ondubbelzinnige wijze doen blijken dat zij hare priesters weet te eeren en daarmede dezen dag voor neomist en ouders tot een onvergetelijke gemaakt! KENNISMAKING MET BURGEMEESTER VAN WIJNBERGEN. Door den R. K. Volksbond en onder- afdeelingen. In hef gebouw van den R. K. Volksbond werd gisteravond een buitengewone feest- vergadering gehouden waarop, behalve het afdeelingsbestuur, alle bestuursleden der onderafdeelingen met hunne dames waren genoodigd. Deze bijeenkomst had tot doel een huldigingsavond aan Burgemeester Van Wijnbergen door den R. K. Volksbond in den ruimsten zin van het woord. Hier voor was een feestcomité gevormd, be staande uit den weleerw. heer kap. M. Kui'pers en de heeren F. N. A. Beijnen, C. Schrama, J. van Ruiten, Jer. Slootbeek C. Strik en A. Th. van Bezu. In de zaal waren alle vaandels ontplooid en was de zaal rijk versierd met groen en bloemen, en deze bood alzoo een feestelijke aan blik. Bij het binnenkomen van den Burge meester werd door allen staande het Wilhelmus" gezongen, waarna Z.Ed.Achtb. aan de verschillende besturen werd voor gesteld. Hierna opende kapelaan Kuij- pers met den Christelij'ken groet en zette vervolgens het doel der bijeenkomst uiteen. Hij heette als geestelijk adviseur van den R .K. Volksbond en hare 14 onderafdee lingen namens deze den burgemeester van harte welkom. Na een ampele uitweiding over het werken van den Bond, sprak hij den wensch uit, dat, dit wel het eerste doch niet het laatste bezoek zal zijn wat Z.Fd.Achtb. aan den Volksbond brengt-. Vervolgeng hield de afdelingsvoorzit ter, de heer C. Schrama een welkomstrede, welke rede een dankbaar en instemmend applaus uitlokte. In de pauze nam kapelaan Kuijpers het woord en zeide, dat de Volksbond deze kennismaking blijvend wil maken door de aanbieding van statuten en reglementen op een zilveren schaal. Vervolgens was het woord aan den heer L. J. v. d. Lans, die een overzicht gaf van de werkzaamheden der onderafdeelingen, zoowel van vak- als afdeel ineen van vermaak en sport. De heer A. Bus hield hierna een mooie voor dracht, betrekking hebbend op het streven en werken van den R. K. Volksbond. Aan het slot was een wensch neergelegd, dat Z.Ed.Achtb. steeds een warm hart. moge hebben voor alle streven op katholiek sociaal terrein. Alsnu kregen we een transformatiespel van den heer C. Elfering, getiteld „Bil jart en Kinderspel". Een dankbaar applaus was het loon. De R. K. Gem. Zangvereeniging „Sint Gregorius" zong vervolgens onder leiding van den heer W. Mizee te Leiden „Lauda Sion", ..Salve Regina" en „Koningskind". Op schitterende wijze werden deze num mers ten gehoore gebracht. Door de tooneelclub „Nut en Genoegen' werd vervolgens het derde bedrijf en het drama „Scheurende Muren" opgevoerd, hetgeen in alle stilte werd gevolgd. Hierna was het woord aan den heer Burgemeester. Hij zeide, dat deze avond een schitterende avond voor hem was ge weest. Spreker zette de stelling op, dat de R. K. Arbeidersbeweging een zegen is voor de wereld. Na 40 jaren heeft de stem des Pausen opnieuw geklonken, doch aange past aan de nooden van onzen tijd. Wij streven naar meer welvaart en meerdere ontwikkeling. Onze Kath. Sociale bewe ging, door knappe koppen gesteund en door de arbeiders verdedigd, maakt ook moeilijke tijden door vanwege de wereld crisis. Laten we het oog gericht houden op de lichtende punten, die er gelukkig ook nog zijn. Hulde aan onzen Haarlemschen Bisschop, die blijk geeft de tijden te be grijpen. Onze Bisschop is tevreden in hoo- ge mate over de afd. Lisse van den R K. Volksbond. Spreker zeide niet heelemaal vreemd te zijn in de R. K. Arbeidersbewe ging. Met overtuiging kan ik dan ook de afdeeling Lisse ten voorbeeld stellen. Hul de aan de Katholieke mannen die de bouwers en makers zijn geweest van dit groote werk. Hulde ook aan de arbeiders die minder opvielen, maar toch een deel vormden van het groote werk. Alles in het vereenigingsgebouw getuigt hier van een echte hartelijke roomsche hartelijkheid. Spr. wenscht den Volksbond hier toe, dat hij bezield moge blijven met den ouden Roomschen geest, doch met jong bloed. Spreker zeide dat we bijzonder droe ve tijden beleven, getuige het pover resul taat van de besprekingen van de groote mogendheden ten opzichte van Duitsch- land. De arbeid strekt tot een groo'/i geestelijken kracht. Daarom baart de ko mende werkloosheid ook uw gemeentebe stuur evenveel zorg. Daarom vragen wij uw gebed om door de hulp van God dit moeilijk probleem op te lossen. Dezen avond hebben we een zonnig moment be leefd en ik dank allen, welke mij dezen, voor mii zoo schoonen avond hebben be zorgd. Vooral dankte spr. allen, in het bijzonder degenen die zich dezen avond hadden verdienstelijk gemaakt. „Wat is Lisse een gelukkig dorp", stond er in het Parochieblad en dat is dezen morgen nog meer bewaarheid, toen een der zonen van den Volksbond aan het altaar zijn eerste H. Mis opdroeg. Snreker zeide, dat hij in de vier maanden dat hij hier is. zijn ge meente heeft leeren kennen en liefhebben. Hij ging dan ook als vriend van den Volks bond deze zaal verlaten. Een donderend applaus volgde op deze sympathieke woor den. De Geestelijk Adviseur dankte den Burgemeester voor zijn sympathieke woor den. Na het zingen door „St. Gregorius" van „An der schonen blauen Donau" werd deze goed geslaagde bijeenkomst met den Christelijken groet gesloten- Door den bliksem getroffen. Tijdens een kort onwecTer werd Zater dagmorgen een dochter van den heer Eigenbrood, wonende in de le Haven dwarsstraat, door den bliksem aan den arm getroffen. Zij bekwam daarbij een schroeiwond. In bewustelooze toestand werd zij in huis gedragen doch kwam en kele minuten later weer bij. In de R. K. Kerk en enkele andere ge bouwen werden enkele lampen en bij ver schillende anderen de stoppen stuk gesla gen. Hand gewond. Een zoon van speksla ger en vleeschh-ouwer W. Buschmsnn had Vrijdag het ongeluk bij de bediening van de vleeschmachine een paar pezen door "te snijden. Onmiddellijk werd hij per auto naar het Leidsche Ziekenhuis vervoerd en verbonden, waarna hij weer naar de ouder lijke woning kon tetugkeeren. Personalia. Voor het examen nuttige hand werken is geslaagd mej. C. J. L. Mulder en mej. K. v. d. Voorde. Aanbesteding. Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente hebben aanbesteed het maken van een complete electrische lichtin stallatie met bijlevering van alle ornamenten en lampen ten behceve van de openbare lagere school alhier. Ingeschreven is door Gebr. Schouten voor een bedrag van 840.N. Nieuwenhuis voor een bedrag van 568.J. G, Timmermans voor een bedrag van 827. Schönhage voor een bedrag van 766.en Va- neveld voor een bedrag van 628.alle in schrijvers wonen te Lisse. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver N. Nieuwenhuis voor 568. NOORDWIJK. Lijk aangespoeld. Gisteravond is bij paal 78 het lijk aangespoeld van den 18-jarige J. M. v. d. Heijden uit Wassenaar, die eenigen tijd geleden bij het zwemmen aan de Wassenaar- sche Slag verdronken is. Het lijk zal op R.K. begraafplaats alhier ter aarde worden besteld. SASSENHEIM. lJscowagen in de sloot. Zaterdagmiddag kwam van de richting Sassenheim een ijsco wagen van de Leidsche IJsco Mij. aanrijden. Ter hoogte van de Postbrug kreeg de bestuur der een autobestuurder als klant en liet daar om zijn fiets even onbeheerd staan. Doordat de fiets tegen de helling van de brug opstond liep de wagen terug met het gevolg dat hij om kantelde en in de sloot terecht kwam. Eenige voorbijgangers hebben de fiets op het drooge gebracht. ZOETERMEER. Personalia. Voor het toelatingsexamen Seminarie Hageveld is geslaagd Jacq. de Jong. C.W.Zn., leerling van de Paroch. Jongens school, hoofd de heer J. Schouten. HILLEGOM. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Na reeds Zaterdagavond, omringd door familieleden, de ouderlijke woning te zijn binnengetreden, werd Zondagmorgen te 10 uur de plechtige eerste H. Mis opgedra gen door den weleerw. heer S. Staats van de Congregatie St. Joseph te Mill Hill, oud-zoon van de St. Martinusparochie al hier. Te kwart voor tien kondigde het heer lijke klokgelui het begin van de plechtig heden aan en te rond 10 uur trad de neo mist het prachtige kerkgebouw binnen, geassisteerd door den zeereerw. heer Pas toor Krook om na het „Asperges Me" de Zondagsche zegeningen te vervullen. Hierna werd het rijk met bloemen en planten versierde Hoogaltaar betreden om het Misoffer op te dragen. De nieuwe Priester werd hierbij geassis teerd door den zeereerw. heer Pastoor Krook, als presbyter-assistens, den wel eerw. heer P. van der Linden vriend van den Neomist, als diaken, den eerw. heer P. van der Lans, student van het Missie huis St. Joseph te Mill Hill, als sub diaken en den eerw. heer Hanrath, als ceremo- niaris. Bij deze gelegenheid zong het zangkoor vóór de H. Mis het 4-stemmig Veni Crea tor, van Eppink, voor jongens- en mannen stemmen. Vervolgens werd onder de zeer bekwame leiding van den heer Redeker, directeur van het zangkoor, uitgevoerd de 2-stemmi- ge Missa van Perosi, eveneens voor man nen- en jongensstemmen. Na het eerste Evangelie besteeg Pater P. van der Linden den preekstoel om de feestpredicatie te houden. Ziineerw. had tot tekst gekozen: „Wat zal ik den Heer wedergeven voor alles, wat Hij mij ge schonken heeft." Na het H. Misoffer werd nog de zegen met het Allerheiligste geeeven, waarna tot slot van deze plechtigheid, door het zang koor, evenals alle andere gezangen, onder leiding van den directeur den heer Rede ker en met orgelbegeleiding van den orga nist den heer van Roode, zeer verdienste lijk werd uitgevoerd de Priesterrantat© van H Rutte voor jongens- en mannen stemmen. Des namiddags te 3 uur werd een plech tig Lof gecelebreerd door den neomist met dezelfde assistentie als des morgens. Om 4 uur werd ten huize van den neo mist een receptie gehouden, waarvan be grijpelijker wijze een zeer druk gebruik gemaakt werd en waarbij tevens gelegen heid was, de verschillende cadeaux ie be zichtigen, welke natuurlijk prachtvol wa ren. Herwonnen Levenskracht. De bloemp jesdag voor dit mooie doel heeft ditmaal het schitterende bedrag gegeven van 410.68, waaronder f90.86 van Zilk. Voor Hillegom was de leiding in handen van mej C. AV. AVitteman. voor Zilk mij mej. Mei- land. Een bijzonder woord van dank past aan de ijverige verkoopstertjes, die voor de stortbuitjes niet bang waren WASSENAAR. DE WEG MET KOPSPIJKERS BEZAAID. Zondagmorgen beeft de politie kennis ge kregen, dat de Meiedaalsche Weg over een lengte van pl.m. 200 M. met kopspijkers lag be zaaid. Door de familie R. is gevraagd, dat het lastig goedje werd verwijderd. Ongeveer 3 K.G. is ingezameld. De chauffeur van den heer H. ontdekte niet minder dan 9 stuks in de banden van de auto. Door de bliksem getroffen. Zaterdagmorgen is de loodgieter V. uit Delft, werkzaam op een bouwwerk in het Oostdorp, door den bliksem getroffen en van het dak ge vallen. De man kreeg verschillende verwondin gen en is na ter plaatse behandeld te zijn, per ziekenauto naar een ziekenhuis in Den Haag gebracht. Ongevallen. Zaterdagnacht is een tele foonpaal langs den Rijksstraatweg omver gere den. De draden, die over het fietspad hingen en gevaar opleverden, zijn door d zorg van de po litie verwijderd. Bij de Narcislaan is de auto van den heer B. uit Amsterdam tengevolge van slippen te gen een boom gebotst. Het boompje werd ver nield en de auto licht beschadigd. Op den hoek OostdorpenwegKatwijk- sche Weg had Zaterdagmiddag een botsing plaats tusschen een auto, komende van den Oostdorperweg en een, komende van de van Zuijlen van Nijeveltstraat. De eerste wagen, eigennaar M. uit Scheveningen, werd licht be schadigd. Tegen een boom gebotst. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een vrachtauto van van D. uit Katwijk op den Katwijkschen weg tegen een boom gebotst, met het gevolg, dat de wagen ernstig gehavend werd en niet verder kon. ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Voor het examen niittige handwerken zijn geslaagd mej. M. Kroon, mej. G. van der Pol en mej. F. A. Quispel. BODEGRAVEN. Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagden voor het Mulo examen de jongedames Resie Becker, Rie Appelman, Truus van Dijk en den jongeheer W. v. d. Heijden, allen leerlingen van de Mullo School der Eerw. Zusters Fran ciscanessen, alhier. Wilhelminavereeniging. De Wilhelmina- vereeniging zal hedenavond 8 uur in Hotel „Toor" een algemeene ledenvergadering hou den. De agenda bevat ondermeer bespreking feestelijkheden op 2 en 3 September a.s., als mede bestuursverkiezing van periodiek aftre dende bestuursleden. BOSKOOP. EERSTE PLEOHTIGE H. MIS. Gistermorgen te 10 uur droeg de wel eerw. heer Adr. Pannebakker, die reeds Zaterdagavond gearriveerd en in alle stilte door bruidjes ingehaald was, in de als op hooge feesten versierde parochie kerk van den H. Johannes den Dooper zijn eerste plechtige H. Mis op. De neomyst werd daarbij geassisteerd door de eerw. heeren G. Daalmans, pas toor der parochie al? prebyter-assistens, kapelaan Mathot als diaken, en a's sub diaken de eerw. heer Kleyn, terwijl als ceremoniaris fungeerde de eerw. heer Vergeer. Na het Evangelie beklom pastoor G. Daalmans den kansel, tot het houden van de feestpredikatie. De gewijde redenaar had als tekst ge kozen: „Deze is de dag, dien de Heer gemaakt, heeft laat ons juichen en ju belen". Als er dagen in een leven zijn, waar in de parochie kan juichen en jubelen, dan is dat een dag, waarop een pas ge wijd priester voor den eersten maal het altaar betreedt, om een plechtig dank offer aan God op te dragen. Voor ons een dag van vreugde maar ook voor den nieuw gewijden priester, die op dezen dag zijn hoogste wenschen vervult ziet. Er ziin nog schooner dagen in 't leven, o.a. de dag van de le H. Communie, waarop gij voor den eersten maal Chris tus in uw hart hebt mogen ontvangen, en mocht uitroepen: „De Heer heeft groote dingen aan mij gedaan", en mocht juichen: „Mijn ziel maakt groot den Heer". Deze dag is een blijde herinnering feesteling, met blijde vooruitzichten voor de toekomst. Wanneer een reiziger een moeilijke reis heeft afgelegd, en zijn doel heeft bereikt, zal hij zich alle voorvallen nog herinneren, die aan deze reis ver bonden waren. Zoo zal het ook met u zijn. Gij zult nog blijde herinneren de dagen in deze parochie doorgebracht. Aanziet het Doopvont, waar het water over uw hoofd vloeide. Hoe dikwijls hebt gij deze tempel betreden om God in uw hart te ontvangen. Herinnert gij u de catechismus-lessen, waarin gij het gees telijke leven inademde, en de eerste kie men gelegd zijn van de roeping, welke gij thans bereikt hebt. Heerlijk waren de dagen, die gij in Boskoop doorgebracht hebt, tot gij ging studeeren voor het ambt u door God aangewezen. Nu is de dag gekomen, waarop gij het bloedig of fer op onbloedige wijze zult vernieuwen. „Ik zal opgaan tot Gods altaar, tot God die mijn jeugd verblijdt". Deze feestdag gaat niet voorbij zooals anderen, neen, het is voor den priester een feestdag voor geheel zijn leven, een feestdag, daar iederen dag het H. Mis offer door hem aan God wordt opgedra gen en iederen avond te gedenken „Morgen zal ik wederom Gods Glorie zien", de glorie die verborgen is in het Allerheiligst Sacrament. Wat zal de priester in de toekomst nog meer verrichten? Welk een heerlijke vooruitzichten, het werk voort te zetten van Christus, die mensch geworden is om de zieken te redden. De duivel zal al z'n krachten inspannen om een ziel te ontrukken. En gij, g'j zult alles doen wat in uw macht is, om deze zielen weer voor God te winnen en te behou den en overal de waarheid te verkondi gen. Gij zult het Brood des Levens uit reiken aan de geloovigen ,om hen te sterken in den strijd, die zij te voeren hebben tegen de aanvallen des duivels. Op het sterfbed zult gij bijstand verlee- nen, de zielen voeden met de laatste spijs, om deze dan tot God op te voe- ren. „Daar is de goede herder, die het J verloren schaap op de schouders neemt". In de biechtstoe zult gij de raadsman en trooster van allen zijn. Wees dankbaar voor de genade van het priestersohap, en wees ook uw ouders dankbaar die het geluk hebben een zoon als priester God te geven. Uit naam van de geheele pa rochie wensch ik u geluk met de hooge waardigheid door God u geschonken. Draag het H. Misoffer op aan de voeten van God en vergget niet uw ouders, broe ders, zusters en overige bloedverwanten, die u omringen en uit uw handen de H. Communie zullen ontvangen. Vergeet ook niet de parochie en de jeugdige levieten, die in de a.?. jaren het H. Misoffer ho pen op te dragen. Mijn wensch is, dat gij het priesterleven zoo doorbrengt dat gij vele zielen redt, die met uw dood als engelen zullen zingen, om God in de eeuwigheid te danken. Het zangkoor St. Caecilia voerde op voortreffelijke wijze de 4-st. Missa Jubi late van Aug. AViltberger op. Plechtig als immer was het oogenblik waarop ouders, broers en zusters, en verdere bloedverwanten voor de eerste maal de H. Communie uit de handen van den jeugdigen priester mochten ontvan gen, terwijl het koor het O, Esca viatorum van Halier zong. Na de H. Mis werd het Tantum ergo van Krüger gezongen. Des namiddags te 12.30 werden de pa rochianen in de gelegenheid gesteld per soonlijk hun gelukwenschen te uiten. Onder het zingen van een welkomst lied door verschillende leerlingen van de lagere school betrad de jonge priester het schitterend versierde vereenigingsgebouw waar hij door den voorzitter van het huldigingscomité, den heer Chr. J. van Koppen, als volgt werd toegesproken. Weleerw. Neomyst, hooggeachte ouders verdere familieleden en bekenden van den feesteling. Als er een woord is, in staat om het Roomsch gevoel in den Katholiek wak ker te roepen, dan is dit zeker wel het woord „Priester". Dit is voor hem een heilig bezit. Bewust of onbewust is de Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet B. en W. van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de N.V. Textiel fabrieken voorheen Gebrs. van Wijk en Co. om vergunning tot het oprichten van een fabriek van sajetten, garens, wollen dekens en tricota ges in de perceelen Vestestraat Nos. 4064; b. de N.V. Textielfabrieken voorheen Gebrs. van Wijk en Co. om vergunning tot het op richten van een fabriek van wollen dekens en sa jetten garens, gelegen Levendaal-Hooge- woerd; c. de firma Z. van der Mey, om vergun ning tot het oprichten van een broodbakkerij in het perceel Korte Mare no. 16;; d. de firma J J. Gijzenij en Co. om vergunning tot het op richten van een bewaarplaats voor lompen, oud ijzer, glas, enz. in de Waard; e. E. Meijers om vergunning tot het opriihten v/n e«i nikkel en emailleerinrichting il het nrcetf Heeren straat no. 51 f. de N.Y. BoeJ®rul«erij voor heen L. van Nifterik tin^/Onf vejpunning tot het oprichten van een dnïkkeaj xmhet perceel Kaiserstraat no. 9 en Kolfm^ersweeg Nos. 8, 10 en 10a; g. Gebrs. G. en tj Tl^sen om ver gunning tot het oprichten van eei^yscheeps- bouwerij en reparatiewerf in deAJWard; Gelet op de artikelen 6 c^j^aer Hinderwet; Geven kennis aan heOxfoliek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie de zer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 8sten Augus tus 1931, des voormiddags te halfs elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden gege ven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een zijner leden zijn ver schenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Woensdag 8.15 uur: repetitie R. K. Tooneel club M.E.S.A. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Juli tot e nmet Zondag 2 Augustus a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807. priester de belichaming van zijn levens beschouwing. Met den priester staat of valt zijn geloofsovertuiging. En daarom zijn op hem steeds de oogen gericht. In donkere dagen liep het Roomsche volk om hem te samen als een kudde om haar herder. En daarom ook mag een ander aan den priester niet raken. Wanneer de vijanden van ons H. Geoof beginnen met te schimpen op den geestelijken stand, kunnen zij er van overtuigd zijn, dat hun streven al bij voorbaat op mislukking is gedoemd. Hoe is ieders hart vervuld met inwendige droefheid wanneer een priester afvalt, en welk een vreugde ■heerscht er als een afvallige rouwmoedig wederkeert. En 't is niet te verwonderen, want de geestelijken zijn voor ons de vertrouwensmannen in onzen strijd hier door 't leven. De wereld rondom ons is er wel op uit, den mensch het goede pad bijster te doen worden. De le vraag van de Katechismus luidt: Waartoe zijn wij op aarde? En 't ant woord is: „Om God te dienen en daartoe in den hemel te komen". Een kort en duidelijk levensprogram. Maar wat schreeuwt en dringt en lokt niet de we reld. Ik wil niet eens gewagen van het moreele bederf der grootsteden. Zelfs in onze kleine omgeving. A\rat fladdert niet de decadente beschaving om ons heen met haar schijnschoon en haar verderfe lijke mode, zoodra we slechts een voet buiten de deur zetten. En als men dit schaamteloos gedoe aanschouwt, is men dan niet geneigd te wankelen, den juis- ten koers te verliezen. Doch dan is het weer de priester, die als 't licht van den vuurtoren gestaag den weg wijst naar ons eenig levensdoel. En daarom is het een feestvreugde, op den dag van heden een nieuwen pries ter in ons midden te zizen, die nog pas een week geleden de heilige wijding mocht ontvangen. We zijn er getuige van geweest dat gij zoo straks uw eerste plechtige H. Mis in onze parochiekerk hebt opgedragen. Gij zijt dus toegetreden tot onze roemvolle priesterschaar, de trots van het Katholieke volk. Ja, ook gij zijt door Gods bestel een geworden van die uitverkoren schare, 't Is een lange weg geweest. Veel heeft zich in uw ziel afgespeeld, veel is er gesproken tusschen God en u, waarvan wij niets weten. Als jongen hebt ge de roepstem van den hemel gehoord, ge hebt u gesterkt gevoeld door uw brave ouders en ge hebt aan den drang van Gods genade gevolg gegeven. Men heeft u zien gaan, en tel ken male teruggezizen met uw vacanties, als ge in Boskoop en omgeving zijt rond getrokken, toen reeds ijverend, voor dat gene, wat nu uw gansche leven is gewor den. En naarmate de groote dag naderde, zijt ge u ernstiger gaan voorbebreiden voor het hooge en verantwoordelijke ambt dat ge thans bekleedt. Acht dagen geleden hebt ge trouw gezworen aan Uw Koning. Hij heeft u doen omhangen een 'hemel- sche wapenrusting, Uw H. Priesterschap. En als een jonge ridder staat ge thans gereed, blakend van een heilig vuur, om te gaan wanneer en werwaarts Uw Ko ning u zenden zal. Uw ziel is als een pas ontloken bloem. Gelijk zij wijd haar kelkbladen opent om van den hemel warmte te ontvangen en gouden zonn*-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2