COCONS UIT DE OMGEVINC VRAGENBUS MAANDAG 27 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 1 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Fietser overreden. Aan de gevolgen overleden. Vrijdagimddag is op den Rijksstraatweg onder de gemeente Heemskerk, de 52-ja- rige V., wonende te Uitgeest, toen hij per rijwiel uit de Marquettelaan kwam, door een uit de richting Beverwijk komenden vrachtauto gegrepen en overreden. Het slachtoffer werd ernstig gewond opgeno men en naar het Roode Kruisziektnhuis te Beverwijk overgebracht, waar hij in den afgeloopen nacht aan de gevolgen is over leden. De chauffeur van den vrachtauto, afkomstig uit I-Jmuiden, was Da de aan rijding, zonder naar het slachtoffer om t© zien, in volle vaart doorgereden. Hij werd - te Heilo achterhaald, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Auto bij Muiden in de sloot. Zaterdagavond omstreeks zes uur slipte, waarschijnlijk ten gevolge van den natten weg en te snel rijden, een personenauto tusschen Muiden en den Hakkelaar. De dagen vloog op den berm over den kop en kwam achterstevoren in de sloot te recht. De bestuurder van den auto, de heer v. A. uit Hilversum, werd bewusteloos en doornat uit den auto gehaald. Later keer de het bewustzijn bij het slachtoffer terug. Een geneesheer uit Muiden, die inmiddels ter plaatse was verschenen, constateerde dat de man waarschijnlijk de wervelkolom gekneusd had. Met den Roode Kruiszieken- auto uit Weesp werd het slachtoffer naar de Majella-Stichting overgebracht. Steekt niet den arm uit een rijdende autobus. Zaterdagmorgen is te Noord-Scharwonde een ernstig ongeluk gebeurd. De heer Ha vik, die als passagier in de autobus van de firma Kok en Tuinman was gezeten, hield zijn arm buiten het raam, toen een auto van den heer Jonker de autobus pas seerde. Als gevolg van de vrij nauwe straat, ging deze auto rakelings 'angs de autobus, waardoor de arm van den heer H. werd verbrijzeld. Onder een vuilniswagen. Zaterdagmorgen slipte in de Dam straat een meisje, dat op een fiets zat. Zij viel vlak voor een vuilniskar. Het paard stapte over haar heen, maar het meisje geraakte onder de wielen. Zij had zware inwendige kneuzingen en is naar het Wil- helmina-Gasthuis vervoerd. Botsing tusschen auto en motor. Zaterdagavond is in de Herman Cosfer- straat te Den Haag bij de Paul Kruger- laan de 28-jarige motorrijder A. v. d. B. uit de Doedijnstraat tegen een auto aan gereden. Hij is met een ernstige hoofd wond naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal gebracht. Zijn toestand is niet levens gevaarlijk. Op den Onnerweg te Noordlaren wil de een motorrijder, die achter vier bela den hooiwagens reed, deze wagens passee- ren, toen van den anderen kant een auto naderde. De chauffeur trachtte nog tijdig te remmen, doch een botsing kon niet voorkomen worden. De motorrijder be kwam ^en hersenschuding en werd nt ar het Acad. ziekenhuis te Groningen ver voerd. VERDRONKEN. Eergisternacht is de 25-jarige machinist, H. J. P., uit Muiden, op de motorboot „Tessel" overboord geslagen en in de Leu- evhaven te Botterdam verdronken. Kame raden, die met hem uit waren geweest, hebben eerst gisterenochtend ontdekt, dat P. niet aan boord was. Zij hebben de poli tie gewaarschuwd, die het lijk heeft opge haald. In de naven te Goes, bii het z.g. zwemplekje, is gisteren een jongeman, ze kere v. H., bij het baden verdronken. Zaterdagmiddag omstreek? 1 uur was de 17-jarige jongeman C. S., wonende te IJmuiden (Oost), in een kano gaan va ren op het Noorder Buiten Spaarne bij Spaarndara, hoewel hij niet kon zwem men. Door den sterken wind liep de kano vol en zonk. S. verdween in de diepte, en werd 10 minuten later door opvarenden van een passeerenden motorboot gevon den. Deze brachten hem over naar Spaarndam, waar leden van een reddings brigade en een dokter geruimen tiid kunstmatige ademhaling toepasten. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. Het lijk is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Duikongeluk met doodelijk gevolg. De 29-jarige W. Prins, wonende in den Zuidhoek te Rotterdam, die Donderdag avond bij het duiken in de Waalhaven met het hoofd op een zandplaat terecht kwam en in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Cool singel werd vervoerd, is daar ten gevolge van de be komen verwondingen overleden- Bedrijfsongevallen. De 15-jarige A., werkzaam aan de meubelfabriek Kuvk en Dijkhuizen te Amersfoort geraakte met zijn linkerarm tusschen de schaafbank, waardoor deze tot boven de elleboog werd verbrijzeld. Te Rijen geraakte de timmerman J. v. G. met de hand tusschen een zaag machine, waardoor hem vier vingers wer den afgesneden. Als kinderen met vuur spelen. Boerderij afgebrand. Zaterdagmiddag is te Gerwen, gemeen te Nunen, de boerderij van den landbou wer van M. tot den grond afgebrand. Ook de geheele inboedel en landbouwinventaris werd een prooi der vlammen. De oorzaak is te wijten aan het met lucifers- spelen van kinderen in de schuur. Verzekering dekt de schade. Nog een boerderij afgebrand. Te Annen is, waarschijnlijk tengevolge van hooibroei, de boerderij van den land bouwer Nyborg tot den grond afgebrand. Het vee kon worden gered; verzekering dekt de schade. De brand te Heenvüet. Omtrent den brand te Heenrliet, waar bij drie kinderen om het leven zijn ge komen, wordt nader gemeld, dat het be vel t-ot aanhouding van I. den B. door den substituut-officier van Justitie mr. Reumer, met 2 maal 24 uur is verlengd. De verdachte houdt zijn onschuld aan het. stichten van den brand op de meest stellige wijze vol. De bliksem in een hooiberg geslagen. Omstreeks 12 uur Zaterdagmiddag sloeg de bliksem in een hooiberg bij de boerderij van den heer Reinierse, Sloter- straatweg 720 te Amsterdam. De vlam men tastten, aangewakkerd door den wind snel om zich heen. De brandweer was spoedig ter plaatse onder leiding van den hoofd-brandmeester Brunet de Ro- chebrune. Met vier slangen werd het vuur bestreden. Dank zij het vlugge op treden en de gunstige windrichting kon den de nabijgelegen gebouwen worden behouden. De hooiberg ging grootendeels verloren. Bliksem ingeslagen. Boerderij verbrand. Tijdens een kort, maar hevig onweer sloeg Zaterdag de bliksem in de hooi berg van den veehouder Van Eyk te Wilnis. De brandweer van Wilnis, die vrij spoedig ter plaatse was, slaagde er in de belendende boerderij te behouden. Brand te Hilversum. Zaterdagnacht om 12 uur is het per ceel Chrysanthenstraat 49 te Hilversum, bewoond door den heer S., geheel uit gebrand. De brand ontstond op de trap, waardoor de bewoners, die reeds ter rus te waren op de bovenverdieping, slechts door hulp van een door omwonenden aan gebrachte ladder het brandende huis konden verlaten. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Brand te Hengelo. Zondagmiddag om twee uur, terwijl de bewoners afwezig waren, ontstond brand in het bovenhuis van den kaashandelaar Kouwenberg in de Nieuwstraat te Hen gelo. De brandweer, die spoedig aanwe zig was, kon niet verhinderen, dat het geheele bovenhuis uitbrandde. Het be- nedenperceel en ook het aangrenzende huis liepen veel waterschade op. Verzeke ring dekt de schade. DE GEVAARLIJKE SITUATIE OP DE MOERDIJKBRUG. Zijn er fouten gemaakt? Het onderzoek, dat de Nederlandsche Spoorwegen instellen naar het nog juist voorkomen ongeval op de Moerdijkbrug is nog niet beëindigd. Toch kan voorloo- pig reeds, zij het onder voorbehoud, al dus de „Tel", van dat wat nader omtrent dit voorval aan het licht kan treden, het een en ander worden medegedeeld. De gevaarlijke situatie, die zich op genoemde brug heeft voorgedaan, had in geen geval mogen plaats vinden en had zich ook niet kunnen voordoen, indien er geen fouten waren gemaakt. Thans schijnt er wel een fout gemaakt te zijn. Ten on rechte schijnt men gemeend te heb'ben, dat zich een storing had voorgedaan in de bloktoestellen. Men liet daarom den trein door het onveilig sein rijden. Dit was trouwens in geval van storing geoorloofd. Het reglement voorziet hier in en geeft voor een dergelijk geval voor zorgsmaatregelen aan. Indien al deze maatregelen zouden zijn opgevolgd, zou de Parijsche trein tijdig gewaarschuwd zijn. Dit is niet gebeurd. Wel nam in ver'band met de bijzondere voorschriften de hoofdconducteur van den trein op de machine plaats om uit te zien naar eventueele bijzonderheden. Hij zag het gevaar aankomen en liet stop pen, evenals de machinist van den Pa rijsehen trein, aan wiens oplettendheid het te danken is, dat ook deze trein tij dig tot stilstand kon worden gebracht. VAN DALEN WERK, Een kruisbeeld omver gehaald. Te Maasbracht (L.) is 's nachts het aan den provincialen weg Schilberg Grathem staande Kruisbeeld omverge- I haald. Het kruis, waarop een ijzeren J Christusbeeld wa.s van eikenhout en is bij j het voetstuk met geweld afgebroken, i Omtrent den dader tast de politie nog j in het duister. MISDAAD OF ONGEVAL? Een ernstig gewonde man gevonden te Rotterdam. Zaterdagmorgen omstreeks vier uur is door een nachtwaker op den Bergweg te Rotterdam voor het pand 365 een man gevonden, die hevig bloedde; tevens bleek dat hij een groote scheur wond in het ge laat had en een gebroken kaak en een gebroken neus. Hij is vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Zijn toestand was van dien aard, dat hij nog niet verhoord kon worden. De politie heeft in het pand een on derzoek ingesteld, waaruit bleek, dat op de tweede verdieping een raam open stond, de achterkamer lag geheel over hoop. Tevens bleek, dat hier een worste ling heeft plaats gehad. Er werden twee mannen in de woning aangetroffen. Het waren de 31-jarigge M. J. N., die in het pand woont en de 51-jarige A. C. J. M. S., uit Nijmegen; zij verklaarden, dat zij van het gebeurde niets afwisten. De po litie heeft hen meegenomen naar het po litiebureau Bergsingel. De naam van het slachtoffer is niet bekend. Windhoos boven Durgerdam. Tijdens een hevig onweder werd Dur gerdam Zaterdagmiddag door een wind hoos getroffen. Van vele woningen wer den de pannen van de daken geworpen, in totaal meer dan 2000 stuks. De electrische geleiding geraakte defect. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. ERNSTIG SCHEEPSONGEVAL AAN DE FRIESCHE KUST. Zes personen verdronken. Zaterdagmiddag zijn in het Kanaal aan de Fransche kust, nabij Etretat ten noorden van Ha-vre, zes persoaien tengevolge ran een s-cheep-so-nigeval om het leven gekomen. Een m-oitoirba-rk met zes man aan boord werd op den terugweg naar Etretat door den storm overvallen en als een notedop heen en weer geslingerd. Van de kust af werd de strijd van het scheepje door be langstellenden waargenomen, maar men vermoedde geen direct gevaar, toen plotse ling he lichte vaartuig door een stortzee werd bedolven en kenterde. Het vaartuig bevond zich op ongeveer een mijl af stands van de kust en men zag de opvarenden in doodsstrijd zonder dat men iets tot hun red ding kon doen. Toen de dadelijk uit ge zon den reddöngbobt ter plaats verscheen vond men slechts de drijvende wrakstukken van de motorboot, terwijl van de opvarenden geen spoor meer te vinden wa6. 4000 HUIZEN INGESTORT. 10.000 personen dakloos. Uit Nanking wordt gemeld: Tengevolge van overstroomingen, ver oorzaakt door de geweldige regens als. sedert een halve eeuw niet vielen, zijn 4000 huizen ingestort. In verschillende wijken der stad staat het water verscheidene voeten hoog. Tien duizend personen zijn dakloos. Ook andere sleden langs de Yangsekiang werden op dezelfde wijze geteisterd. OMGEKOMEN IN EEN BUISLEIDING. Uit Dagenham (Essex), wordt gemeld: Vijf mannen, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag werkzaamheden verrichtten in een bursleid.ng onder de Theems, zijn plot seling ten gevolge van een onbekende oor zaak iai het slijk gevaüen, dat zich onder in de buis bevond. Viier arbeiders warenbezig met graaf werk. toen hoe is nog niet opgehelderd, de cylinder zich met gassen uit. de rivier bedding vulde. De voorman O'Donnel. gaf zijn leran bij een heldhaftige poging om zijn kameraden te redden. Hij bevond zich aan den ingang van de caisson om de werk zaamheden te leiden en zag plotseling hoe zijn vier mannen, zonder een kreet te s'a- ken neerzegen in de modder en het water op den bodem ran den cylinder. Na om hudp te hebben geroepen daalde hij zonder aarzelen met een touwladder in den caisson af. Onmiddellijk werden door te hulp gesnelde arbeiders pogingen ge daan de mannen naar boven te brengen, dioch als gevolg van de gassen en het snel rijzende water slaagde men hierin aanvan kelijk niet. Ten sdiotte wisten brandweerlie den voorzien van gasmaskers in den cy linder af te dalen. In het slijk vond men toen de lijken ran O'Donnel en zijn mak kers, die een voor een naar boven werden gebracht. De daad ran O'Donnel verdient te meer bwowdreiing, daar hij zich ten volle, bewust, was van de gevaren, waaraan hij zich bloot stelde. De oorzaak van de ramp is nog niet opgehelderd. Men vermoedt, dat de arbei ders bij het graafwerk gestuit zijn op een met. vergiftige gassen gevulde ruimte. Ongeluk bij film-opname. In de U. F. A.-atelier te Neubabelsberg viel tijdens het opnemen eener film een gloeiende koolspits van een der lampen op de kleederen van een 22-jarige danseres, die in een oogwenk in de vlammen gehuld was. De honderden aanwezigen werden door een paniek aangegrepen. De danseres werd naar het gasthuis vervoerd. Zij verkeert in levensgevaar. DE GESTICHTSRAMP TE PITSBURG. Vreeselijke Tooneelen. Van degen-en. die bij den vrees-e-lij-ken brand in het oude li ede n - g est icht va ,n het Minorientenklooster te Pitts-bung zware ver- 'wonddnigen opliepen, verkeeren 217 perso nen in levensgevaar. V reeseilijke t-ooneelen speelden zich tij- deris den brand in het ge-bouw af. Ver-schil lende grijsaards, ram w:e eenigen blind wa ren, zag men als waanzinnig heen en weer 1-oopen toit hun kleed eren dioor het vuur aan getast werden. Anderen putten uit angst de kracht om van de hooger liggende étages naar de be nedenverdiepingen te vluchten, waar zij echter eveneens een proot der vla-mmen werden. De geheele benedenverdieping, was bij de komst van de brandweer reedis afge brand. Het aa-nta! dood-en ten gevolge ran den brand is iets minder groot dan aanvanke lijk werd gemeld. Volgens ongaaf van den officieren lijkschouwer bedraagt het aantal Twee bisschoppen door auto gewond. De aartsbisschop van Treviso en de bisschop van Bellino, die zich te Monte Catine bevinden, werden bij het overste ken van een straatweg door een automo biel aangereden. De aartsbisschop van Treviso bekwam lichte verwondingen, ter wijl de bisschop van Bellino in het zieken huis ter. verpleging moest worden opgeno men. Autobus in een greppel. Bij Ozorkew in de omgeving van Lodz heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het uitwijken geraakte de bestuurder van een autobus het stuur kwijt, ten gevolge waarvan de wagen in een gieppel stortte. Dertien personen kregen ernstige verwon dingen. Brand in een bioscoop. Vrijdiagavon-d teg-en 9 uur brak na de voorstelling bra-nd uit- in de Refo-rm Ki.no te Bremen. Het vuur onts tond in de ca ba nen en deelde zich mede aan de gang. De operateur en da-sns zoon'bekwa-men ernstige brandwonden en konden zich slechts met moeite redden. Onde-r het publiek brak een paniek uit-, d-och de brandweer slaagde erin-, d-e kalm te te deen weerkeeren, zoodat er verde-r geen slachtoffers zijn. Na hittegolf vorst er sneeuw. Moldavië wordt na een hittegolf door een koude golf bezocht. De temperatuur is van 50 tot 4 graad Celsius gedaald, terwijl zij in het. gebergte zelfs tot onder heb vriespunt is gedaald. Op sommige plaatsen is sneeuw gevallen. Vele gevallen van kinderverlamming te New York. Te New Yo-rk zijn in de maand Juli 157 gevaken van ki-nderve.rja.mining geregi streerd, waarvan 50 op twee dagen de-r af geloopen w-eek, tegen in totaal 35 in heit eerste hadfjaa-r van 1931. De „Nautilus" hersteld. De pool-onderzeeër „Nautilus", die tij dens zijn tocht over den Atlantischen Oceaan zoo zwaar werd beschadigd, is op de marinewerf thans weer zoover hersteld dat Sir Hubert Wilkins Maandagmiddag naar Noorwegen wil vertrekken. De on derzeeër heeft. Zaterdag verscheidene duik proeven genomen, gedurende welke voort durend contact gehouden werd met een Britschen onderzeeër. Deze proeven schij nen dus naar wensch te zijn verloopen. Bom te Napels ontploft. In de Galleria Umberte is Zaterdagmid dag een bom ontploft, waardoor drie per sonen licht we-rd-en gewomd. Een aanf-a-l ruiten werd vernield en die gevel vaai een gebo-uw licht beschadigd. Hoe men in New-York sneeuw ruimt. cersteeg 2-4-6 NogI DRIË dagsn voor de helft Kunt U rekenen?? 7235 N00RDWIJKERH0UT. 25-jarig professiefeest. 4 Augustus a^ viert de Eerw. Zuster Alberta van heit St Jozef Gesticht alhier, haar 25-jarig p/rofes s-.efeesit. Als wijkverpleegster van het Wil Gele Kruis zal het haar dien dag niet aai beJangstel/liaig ontbreken. Schadepost. Zaterdagmorgen is in d< weide door den bliksem getroffen en gedooc een paard toe-behoorende aan Jae. Bakker alhier. Geboren: Harmijntje, d.v. P. La-roi en J. Kruit. Adriana Catharitna Maria d. v. Johannes Hoogkamet en M. J. ran den Berg. Ja-cobus Petrus Maria, z. v P. C. ÏVuflkes en G. J. van Leeuwen. Hen dr.iibus Petras Maïtimus, z. v. Adrianus var Eeden en C. C. A. Rooijers. He'ena Ma- ria, d. v. A G. Meijer en W. M. J. Chris tiaanse. Laurentius Wilhelmus, z. v. L van Schagen en Martana- M. La-ngeveld. Hendirioa- Johanna, d. v. H. C. Damen er W. M. van Tol. Johannes La-urentiius-, z v. Rutgems P. W. de Groot en A. M. R-uig- rofc. Overleden: Margaretha P. M. var Waas. tien maanden. Engeltje van dei Ploeg, 5S ja ren, echtgenoot e van J. van der Burg. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente. vergadert op Donderdag 30 Juli 1931. des voonmiddags S uur. Agenda. 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde leden van den raad. 2. In gekomen stukken. 3. Aanbieding gemeente- rekening 1930. 4. Benoeming co-mmi-sis-ie on derzoek Gemeenterekening, enz. 5. Benoe ming onderwijzeres O. L. S. Dorp. 6. Voor stel van b-urgemeeter en wethouders inza- ke Ge-meent ever-slag 7 Idem inzake in trekking raadsbesluit betreffende burger rechtelijke han-de'ingen. 8. Jdem cm het opnemen der boeken en ka-s va-n den ge meenteontvanger op te dragen aa-n h«t Centr. Buirea-u voor verificatie en fina-nc-i- eele adviezen vaai de ve-reeniging van Ne derlands che gemeenten. 9. Idem voor dit b-urea-u aan te wijzen als boekhoudkundige ingevolge artikel 265 der gemeentewet. 10 Idem betreffende medewerking inzake bo-uw ran een bijzondee school. 11. Idem tot aankoop van grond aan de Kat ben!-aar. 12. Idem inzake bouw timmerfabriek. 13. Idem to-b conversie en aangaan va-n eene geildóeening. 14. Idem tot het overnemen van den Hofweg. 15. Idem tot toekenning sub sidie H.B.S. te Ledd-en. 16. Idem tot toe kenning van een gratificatie aan den Rijks veldwachter J. Koopma-ns. 17. Idem betref fende besluit comptabiliteit. 18. I-dem tot vaststelling van een Ambtenaren-reglement. 19. Ontheffin-gien schoolgeld. 20. Va-sts-tel- Mg _s-up.pl. kohier H-ondenbelasting. 21. Wij ziging gemeenschappelijke regeling sc-hodl- art-sendiens-t Hooibroei. Bij den landbouwer A. van der Ma-rel is de hooiifcaseh uitgegooid, we gens hooibroei. Ook de brandspuit was op het ter rein aanwezig. Vraag Welke is de kortste weg van Haastrecht naar IJmuiden per auto en hoeveel kilometers. Antwoord Haastrecht, Gouda, Al phen aan den Rijn, Leiinuiden, Lisse, Hil- legom, Haarlem, IJmuiden. Afstand 55 km. Vraag: Welke de kortste weg van Rijpwetering per fiets naar Amsterdam? Hoeveel km.? Antwoord Rijpwetering, Leimui- den, Amstelveen, Amsterdam. Afstand 35 kilometer. Vraag Welke is de kortste en beste weg per rijwiel van Alphen aan den Rijn naar 's-Hertogenbosch. Antwoordo Alphen, Woerden, Utrecht, Houten, Sc-halkwijk, Culemborg, Geldermalsen, Hedel, 's-Hertogenbosch. V raa g Wat is de "beste weg per auto van Helmond naar Wittem en hoeveel km. Antwoord Helmond, Nederweert, Grothem, Panheel. Maasbracht, Susteren, Sittard, Geleen, Spanbeek, Schimmert, Valkenburg, Geulle, Schronbron, Wijlre, Wittem. Afstand omstreeks 100 km. V raag Welke is de kortste weg per auto ran Noordwijkerhout naar Gelsen- kirchen? Hoeveel km.? Hoeveel poorten en tollen? Welke papieren heeft men noo- dig bij de grensoverschrijding? A nt- woord Noordwijkerhout, Lei den, Woerden, Utrecht, Zeist, Ede, Arn hem, Zevenaar, Emmerich, Rees, Wesel, Sterkrade, Osterfeld, Schalke, Gelsenkir- ohen. Afstand pl.m. 190 km. In Nederland passeert u geen ponten, in Duitschland, weten we niet. Veel tollen zult u niet pas- seeren, Voor Duitschland heeft u een pas noo- dig, geen. visum. Voor uw auto heeft u een triphek noodig. De waarborg bedraagt voor automobielen tot 2200 kg. 60. per 100 kg.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10