ZATERDAG 25 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND REORGANISATIE VAN LANDBOUW. DE NIEUWE INRICHTING. Aan een lang gekoesterd verlangen in landbouwkringen tegemoet gekomen. Naar de „Msbd." verneemt, hangen de gisteren gepubliceerde benoemingen aan de afdeeling Landbouw van het departe ment van Binnenlandsche Zaken en Land bouw samen met de reeds geruimen tijd in studie zijnde voornemens van de regee ring tot reorganisatie van den dienst der directie van den landbouw. Deze zaak is verschillende jaren in land bouwkringen aan de orde geweest, reeds eenige malen ter sprake gekomen in de Tweed Kamer en laatstelijk ook de in ons blad verschenen artikelen naar aanlei ding van het request der centrale land bouworganisaties. De nu ingetreden toestand komt in hoofdzaak neer op de vereeniging van den dienst der consulenten met dien der afdee ling onderwijs terwijl de overige bemoeiie- nissen van de Begeering, die aan de af- deelingen der heeren Kakebeek en Swa- ving opgedragen waren, aan de nieuwe af deeling van mr. J. Wintermans zijn sa mengebracht. Deze afdeeling omvat nu het zuivelwezen en de rijks-zuivelinspec- tie, den dienst der domeinen, het staats- boschbeheer, den plantenziektekundigen dienst en de uitvoering van verschillende wetten als de Landarbeiderswet, de Ruil- verkavelingswet, de Boschwet, de Natuur- schoonwet en eenige wetten tot bestrij ding van knoeierijen. Er waren tot heden vijf afdeelingen voor landbouw zullen er vier zijn name lijk onderwijs en voorlichting onder ir. Huizinga; landbouw en zuivelwezen. onder mr. Winterman veeartsenijkundige dienst onder prof. dr. Berger en buitenlandschen voorlichtingsdienst en statistiek onder ir. Mansholt. In grove trekken is nu het plan verwe zenlijkt door den heer Ament bij de alge- meene bechouwingen over de laatste be grooting van landbouw in de Tweede Ka mer verdedigd. Dit plan valt eveneens voor een belangrijk deel samen met het voorstel der centrale landbouworganisa ties. Met deze practische reorganisatie komt Minister Buys de Beerenbrouck aan een lang gekoesterd verlangen in landbouw kringen tegemoet. Het zal nu van de goede interne samenwerking der vier afdeelingen afhangen of hiermede op even practische als economische wijze aan de behoefte van voorlichting en steun van den landbouw wordt voldaan. Deze reorganisatie is in ieder geval, zooals trouwens altijd in ons blad is verde digd, veel econmischer dan de wederinstel ling van een directoraat-genejaal, dat door de Ministers Kan en Buys herhaalde lijk is afgewezen als overbodig en niét meer aan de behoeften van den huidigen toestand passend. PROF. MR. M. W. F. TREUB t Gisteren is te 's Gravenhage, in den ouderdom van 72 jaar, overleden prof. mr. M. W. F. Treub. Marie Willem Fredeijik Treub werd 30 November 1858 te Voorschoten geboren, waar zijn vader burgemeester was en waar hij met zijn, later eveneens tot groote be kendheid gekomen broers Melchior en Hec tor zijn jeugd doorbracht. Hij bezocht er de lagere school, volgde te Leiden de lessen aan de H.B.S. en wijdde zich daarna aan den administratieven arbeid. Hij werd can- didaat-notaris, doch werkte tevens voor het staatsexamen, dat hem in 1881 toegang gaf tot de universiteit te Leiden, waar hij rechten studeerde. Tot zijn candidaats-exa.- men bleef hij daar, vervolgens ging hij een semester naar Parijs, deed zijn doctoraal examen te Amsterdam en promoveerde den 31en Maart 1885 te Utrecht op een proef schrift, getiteld: ontwikkeling en verband van de rijks-, provinciale- en gemeentebe lastingen in Nederland een verhandeling, waarvoor hij in September 1883 door de zelfde universiteit met een gouden me daille was bekroond. Nog vóór zijn promo tie had hij zich te Amsterdam gevestigd, waar hij in September 1885 werd toege laten als privaat^dooent voor het notariaat en het fiscaal recht aan de gemeente-uni versiteit. Hij stichtte er een notarisschool en redigeerde van 18871897 het Weekblad voor Notarisambt en Registratie. DE KOLENUITVOER NAAR FRANKRIJK. Regeeringsmaatregelen gevraagd. De Ned. R. K. Mijnwerkersbond heeft een telegram gerioht tot den Raad van Ministers, waarin de bijzondere aandacht van de Regeering wordt gevraagd voor de moeilijkheden welke voor de Limburg- sche mijnindustrie en de daarin werkza me arbeiders dreigen, tengevolge van de maatregelen door de Fransche Regeering genomen. Bevordering van het verbruik van Nederlandschekolen in eigen land en verlichting van vervoerkosten lijken on° aldus het telegram op den weg der Regeering te liggen. In verband met de HUURDERSSTAKING in de Tuindersstraat te Rotterdam hebben vrij ernstige relletjes plaats gehad, waarbij een persoon gedood werd. Hierboven een der bewoonsters van het Hofje in de Achtertuinstraat, die door klewang-houwen gewond werd. De sluiting van het EUCHARISTISCH ZIEKENTRIDUUM in de St. Josephskerk neemt deel aan de handoplegging der zieken. Dinsdagmiddag werden aan het KOLONIAAL INSTITUUT TE AMSTERDAM een aantal voor de Internationale Koloniale Ten toonstelling te Parijs bestemde kunstvoorwerpen, diorama's enz. in een tapisserie geladen, om naar Parijs verzonden te worden. Deze kunstvoorwerpen zijn bestemd om to worden ondergebracht in het opnieuw te bouwen Nederlandsche paviljoen op de Kolo niale Tentoonstelling. Ook aan het maatschappelijke en politie ke leven in de hoofdstad nam hij spoedig ijverig deel. In 1889 werd hij tot lid van den gemeen teraad gekozen en twee maanden later be noemde de raad hem tot wethouder, in wel ke functie hij de portefeuille van financiën kreeg. Op 23 November 1896 aanvaardde Treub het hoogleer aarsambt aan de Amsterd^m- sche universiteit om onderwijs te geven in de staathuishoudkunde en statistiek. De rede, waarmee hij zijn ambt aan vaardde, was getiteld: de ontwikkeling van de staathuishoudkunde tot sociale econo mie. Reeds lang vóór zijn professoraat was Treub ook op het gebied der landspolitiek opgetreden. In 1891 werd hij in het district Schoteriand gekozen tot lid der Tweede Kamer, doch hij aanvaardde zijn mandaat niet. Toen hij in 1904 opïiieuw werd gekozen, nu voor "Assen, legde hij zijn hoogleeraar- schap neer en deed zijn intrede in de Twee de Kamer. Hij bleef Kamerlid tot 1913 en legde toen zijn mandaat neer in verband met een ge schil met den Vrijzinnig-Democratischen Bond over het staatspensioen. In het kabinet-Cort v. d. Linden kreeg Treub de portefeuille van landbouw, nijver heid en handel, welke hij behield van 29 Augustus 1913 tot 24 October 1914, toen hij minister Bertling opvolgde als Minister van Financiën. Hij trad af op 8 Februari 1916 wegens het aannemen van een motie- Schaper, houdende afkeuring van het ver band, gelegd tusschen ontwerpen ouder domsrente en pensioensbelasting. W. F. POP. t In den ouderdom van 73 jaren is gistereD te Voorburg overleden de oud-minister van oorlog gep. luitenant-generaal W. F. Fop. Generaal Pop werd geboren den 14en Juni 1858. Hij koos de militaire loopbaan en begon deze op 1 December 1878 als tweede luitenant bij de artillerie, nadat hij daartoe was opgeleid aan de K. M. A. te Breda. In 1894 werd hij benoemd tot kapitein, in 1905 tot majoor, in het oorlogsjaar 1914 tot generaal-majoor, in welken rang hij belast werd met het bevel over de lie di visie, waarna hij souschef van den genera- len staf werd. Na het aftreden van generaal Snijders werd generaal Pop benoemd tot opperbevelhebber van land- en zeemacht. Nadat de thans ontslapene aldus het hoogste militaire ambt bereikt had, dat in Nederland te bereiken valt, zou zijn poli tieke loopbaan nog beginnen. Den 31sten Maart van het jaar 1920 werd hij benoemd tot minister van oorlog, het geen hij is gebleven tot 28 Juli 1921. Toen hij echter voor art. 27 van zijn nieu we dienstplichtregeling slechts steun vond bij de katholieken en liberalen, volgde op Donderdag 16 Juni 1921 de aanvraag om ontslag van het geheele kabinet Buys de Beerenbrouck, hetwelk 28 Juli werd ver leend. In 1926, toen de eerste Bezuinigingscom- missie onder voorzitterschap van mr. P. Rink haar taak had neergelegd, benoemde het ministerie-Ruys de Beerenbrouck luifc.- generaal Pop tot voorzitter van een nieuwe door hem uit personen uit handels-, indus- trieele en wetenschappelijke kringen ge vormde bezuinigingscommissie. Tot zijn dood toe heeft hij deze functie bekleed. VACANTE NOTARIATEN. Haaksbergen, Velsen, Sassenheim. Men schrijft aan de „Mbd.": In dit blad werd reeds meermalen ge wezen op den achterstand, welke t.o.v. ons, katholieken van Nederland, nog im mer bestaat bij het notariaat en de rech terlijke macht. Voor wat aangaat de be zetting der notarieele zetels zijn er thans wederom een drietal vaceerende standplaatsen aan te duiden, waar bij de benoeming van een katholiek het begin sel der „verdeelende rechtvaardigheid" verder zou kunnen worden doorgevoerd. Wij zullen deze aangeven. 1. Het vacante notariaat in de bloeien de gemeente Haaksbergen in Twente werd sinds menschen'heugenis door een niet- katholiek bezet, hoezeer deze belangrijke gemeente volgens de resultaten der jong ste volkstellingen voor pl.m. 70 pet. ka tholiek is en in den Baad 9 der 13 vroe de vaderen de katholieke beginselen ver dedigen 2. De nieuwe standplaats in de groote, no.bij Haarlem geleden, gemeente Velsen, komt mede voor een katholiek titularis in aanmerking. Imrno-*, de be1'Je be staarde notariaten zijn door andersden kende bezet, terwijl de katholieken op den 31 sten December 1930 p.m. 1/3 der bevolking uitmaakten. 3. Het vacante notariaat in de ge meente Sassenheim, tot nog toe aan een andersdenkende toegewezen, zou mede aan een der ka^iolieke gegadigden kun nen worden gegeven, niet alleen omdat de katholieken er pl.m. 52 pet. der bevol king uitmaken, doch vooral ook wijl in de geheele bollenstreek, waarvan bijna alle gemeenten overwegend katholiek zijn, geen enkel katholiek notaris gevestigd is. V/ij durven de aangeduide vacaturen in de bijzondere aandacht van Z. Exc. den heer Minister van Justitie en, voorzoo ver de sol'licitatietermijnen nog niet ver streken zijn, tevens van katholieke can- didaat-notarissen van genoegzame an ciënniteit aanbevelen. te Leiden. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent Photo Slegtenhorst. Het geschenk aan Z. H. den Paus van de Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging. Bij gelegenheid van de feestelijke her denking der uitvaardiging van de Encycliek „Rerum Novarum" heeft de Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging een herinne ringsbord laten vervaardigen door den kunstenaar Charles Eijck en doen uitvoe ren aan de fabrieken der N.V. „De Sphinx" te Maastricht. Het heeft in de bedoeling gelegen, dat de officieele vertegenwoordigers der A.B..K. W.V. dit bord persoonlijk aan Z. H. den Paus zouden hebben aangeboden op de audiëntie, die aan de Hollandsche afge vaardigden werd toegestaan op de „Rerum Novarum"-feesten te Bome. Door een sa menloop van omstandigheden en douanefor maliteiten was het geschenk echter niet tijdig ter plaatse; het is nu door Mgr. dr. Eras aan Z. H. aangeboden, terwijl een verklarend schrijven aan den Paus werd ter hand gesteld. Mr. M. P. L. Steenberghe, Federatie- voorzitter der A.B.K.W.V. mocht dezer da gen van Kardinaal PacelLi in opdracht*van Z. II. het volgend dankschrijven ontvangen: „Het is mij een aangename taak om de R. K. Werkgeversvereeniging in Nederland in opdracht en namens^Zijne Heiligheid den Paus grooten dank te brengen voor het sierlijke bord, hetwelk de leden dier ver eeniging onlangs aan Christus' Plaatsbe- kleeder hebben aangeboden. Dat U op deze wijze Uwe eerbiedige aanhankelijkheid hebt willen betuigen, stemt den Heiligen Vader zeer dankbaar, doch meer nog het door U uitgesproken voornemen om ge trouw te volgen en toe te passen de voor schriften, welke Paus Leo XIII heeft neer gelegd in Zijn roemrijke Encycliek „Beiuin Novarum" tot herstel der verstoorde maat schappelijke orde. De H. Vader zendt U in groote welwil lendheid Zijn apostolischen zegen en smeekt God, dat sohoone eensgezindheid moge leiden tot groei en bloei der Chris telijke Maatschappij. Dezen zegen aan U overbrengend noem ik mij met gelijke

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9