LAND- EN TUINBOUW KALENDER DER WEEK ZATERDAG 25 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AEDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeehngen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. i. van den Abeelen, Willem de Zwijger laan 25, Oegstgeest; Mevr. FehmersBoerKnottnerur, Warmonderweg 37. 25 JULI. H. Christophorus, titelheilige van de Kathedraal van Roermond en voor naamste Patroon der Bisschopsstad. Hij stierf als martelaar in de 3e eeuw in Licië. De legende, welke over de H. Chrysto- phorus in omloop is, zal bij de meesten wel bekend zijn. Om haar mooien en steeds weer pakkenden inhoud willen we ze u hier onder weergeven. De H. Chrystophorus was een reus in 't land van Kanaan en stond bekend onder den naam Offero. In zijn trots op zijn groote kracht besloot hij den machtigsr.en koning van de gansche wereld te dienen. Eindelijk had hij den meester gevonden, dacht hij, en trad in zijn dienst. Nog kort maar in dienst zijnede bemerkte hij, dat de koning sidderde als de naam Satan ge noemd werd. „Dus", zoo besloot Offero, „is hij niet te vreezen". Hij verliet zijn dienst en ging op zoek naar Satan. Al heel gauw ontmoette hij een vreeselijk wezen, dat aan 't hoofd van een grooten vijand stond 6n bemerkte, dat het Satan was. Hij kwam daarop in diens dienst en trok met zijn le ger uit. Op hun weg kwamen ze langs een kruis. Offero bemerkte de groote angst en schrik op 't gelaat van Satan. Hierop maak te hij zich wederom los uit dezen dienst en ging zoeken naar Jezus van Nazareth, want dat was degene waar Satan bevreesd voor was. Op zijn weg kwam hij een kluizenaar te gen en vroeg hem den weg naar Christus. De kluizenaar zeide hem, dat hij dan moest vasten en bidden; doch Offero antwoordde, dat hij zoo'n dienst niet kon aannemen. Daarop zeide de kluizenaar, dat hij zijn groote kracht dan maar moest aanwenden, om de zwakkeren over een nabijgelegen rivier te dragen, welke tot een woest,en stroom was aangezwollen. Dezen dienst aanvaardde Offero met blijdschap; hij bouwde persoonlijk een hut van groote boomtakken bij de rivier, en ging daar wo nen, bereid om iedereen te helpen, die zijn hulp noodig mocht hebben. Hij had een heelen palmboom uitgetrokken, om hem tot staf te dienen, en daarop steunende, droeg hij onvermoeid allen, welke zijn hulp in riepen, over de rivier. Op zekeren avond hoorde hij, dat de stem van een kind hem riep, cn nadat hij geruimen tijd, met behulp van een lantaarn, gezocht had, vond hij aan den kant van 't water een klein kind, dat verzocht naar den overkant gedragen te worden. Offero nam het aanstond op zijn schouders, doch de wind stak hevig op, en ook de golven werden geweldig groot; maar het ergste was, dat het kind zoo ontzaglijk zwaar was, zwaarder dan ieder ander, wel ken hij tot dusverre overgedragen had. 't Scheen hem soms of hij de overkant nooit bereiken zou. Toch slaagde hij erin. Toen hij het kind neerzette, vertelde het hem, dat het de Schepper der wereld was en dat hij dien op z'n schouders gedragen had en dat dat Kind hem nu in Zijn dienst had aangenomen. Ten bewijze daarvan ver zocht Hij Offero, zijn staf te planten; plot seling droeg deze daarop blaren en vruch ten. Het Kind verdween uit het gezicht, doch Offero viel op z'n knieën en aanbad Het. Sindsdien werd zijn naam verandord in Christophorus d.w.z. Christusdrager. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Dag van eerherstel. Het Bestuur der Internationale Unie van ft. K. Vrouwenbonden heeft in de vergade ring van Juni 1.1. besloten de aangesloten bonden en vereenigingen te verzoeken een algemeene H. Communie voor haar leden r,e doen uitschrijven op i Augustus a.s. (Feest van St. Petrus' Banden) ten einde eerher stel te brengen aan Jezus in Zijn Heilig Liefdegeheim voor de vele heiligschennis sen, voor de aanvallen op de Kerk in zoo vele landen, en voor de verguizingen en versmadingen den Plaatsbekleeder van Christus de laatste tijden aangedaan. Het Bestuur der Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland heeft zich daarom tot ons Bestuur gewend met het verzoek u aan te sporen deel te nemen aan dit algemeen gebed, hetwelk dien dag zal gestort worden door millioenen Katholle ke vrouwen, aangesloten bij de R. K. Vrou wenbonden der geheele wereld. In aansluiting hiermede sporen wij onze leden aan zooveel doenlijk dien dag niet het boven aangegeven doel ter H. Tafel te naderen. Meer dan deze aansporing zal toch voor u allen, die met groote deelne ming de gebeurtenissen van den laatstee tijd in de verschillende landen, Italië, Spanje en zoovele andere gevolgd hebt, wel overbodig zijn. Het Bestuur verwacht dan ook uw aller qpkomst op dien dag. Waar echter de Zaterdag voor sommigen een beletsel zal zijn om aan haar goede voornemen gevolg te geven, heeft het Be stuur gemeend eenige uitbreiding hieraan te moeten geven, door op Zondag 2 Augus tus ten 9 uur in de kapel van het St. Eli- sabethsziekenhuis, Hooigracht, een gezon gen H. Mis tot bovenomschreven doe) te doen opdragen, uitsluitend toegankelijk voor leden- Onder deze Mis algemeene H. Aan de leden zal deze week een portret van den Paus worden toegezonden met ge bed voor Z. H., dat voor die beide dagen bijzonder wordt aanbevolen. Thee-middagen. Voor de leden wordt de gelegenheid opengesteld om tegen een vergoeding van 3 per persoon een reeks van 5 middagen bij te wonen, waaraan een thee verbonden zal zijn en waarop de volgende onderwer pen zullen behandeld worden: 1. Opvoedkunde. 2. Muziek. 3. Muziek, Gregoriaansch. 4. Montessori-onderwijs. 5. Letterkunde. De middagen zullen gegeven worden in September, October, November, Januari en Februari. Introductie voor niet-leden 1per middag. Opgave voor deelname wordt verzocht spoedig in te zenden aan mevr. Mandcrs- Vermeulen, Üegstgeesterlaan 12. Tel. no. 292. Bijzonderheden zullen nader worden be kend gemaakt. Excursie. In September aa. (waarschijnlijk 7 Sep tember) zal een excursie gehouden worden naar de margarmefabriek der Margarine Verkoopcentrale te Rotterdam. Vertrek per trein ongeveer 12.45 uur. Kosten van trein en tram voor eigen rekening. Bij vol doende deelname zullen gezelschapsbiljet ten genomen worden, waardoor de reis goedkooper wordt, doch waarvan de kosten vooruit voldaan moeten worden. Opgave voor deelname bij mevr. Manders-Vermeu len, Oegstgeesterlaan 12. Tel. no. 292. Adresopgave verzocht. Opgave wordt verzocht van de volgen de adressen, waarvan brieven onbestelbaar terugkwamen: Mej. Wede. van den Belt, v. d. Helm- straat 14. Mevr. C. Duivenvoorde, Hooge Morsoh- weg 126. Mej. Rietbergen, Genestetstraat Mej. E. Vlasveld, Turfmarkt Mej. Jos. van Wijk, Breestraat 147. BEDEVAART NAAR ST. JEROEN. Allen, die vorig jaar mede zijn geweest met de bedevaart naar St. Jeroen, zullen met genoegen op de aanplakbiljetten héb ben gelezen, dat ook dit jaar weer de R. K. Vrouwenbond daadwerkelijk mee zal trekken in de Leidsche processie naar Noordwijk op 6 Augustus a.s. Ook dan weer zuilen wij achter ons Vrouwenbondsvaandel biddend opgaan naar onzen Heiligen Je roen, Hem dankzeggend voor alle kleine en groote gunsten in het afgeloopen jaar op Zijn voorspraak verkregen. Want heeft St. Jeroen u niet tal van weldaden bewezen? Ik persoonlijk kan zeg gen, dat alle gunsten, die ik Hem vroeg, en dat waren meest het terugvinden van ver loren voorwerpen, steeds verhooring von den. Wat St. Jeroen in het klein doet, dat kan Hij ook in 't groot. Vraagt Hem met deze bedevaart het terugvinden van het H. Ge loof voor één onzer dierbaren, het terug krijgen van verloren gezondheid voor onze zieken. Laten wij allen één groote intentie maken: dat wij, katholieke vrouwen van Leiden, ons H. Geloof rotsvast mogen be waren, zoodat alle aanvallen van builen niets op ons vermogen, dat wij bestand zul len zijn, als ook over ons volk het commu nisme zal pogen te regeeren. En de H. Je roen, die juist ons, bewoners van zijn ge liefd Holland, lief heeft, zal ons bewaren nu wij biddend en smeekend tot Hem gaan. Ten laatste doet ik een beroep op de vrouwen-bondsleden, die vorig jaar niet mee zijn gegaan. En dan wijs ik u enkel op het groote voorbeeld, wat onze Hoogwaar dige Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft gegeven, die met de Amsterdamsche processie is mee getrokken naar 8t. Jeroeu. Wel een bewijs hoe een groote waarde onze Kerkvorst hecht aan een pelgrimstocht. Alle leden van den R. K. Vrouwenbond afdeeling Leiden kunnen plaatskaarten en programma's verkrijgen iuplaats van 1. voor 0.75 en 'n kinderkaart voor 0.50 alleen bij mevr. Huibers, Haarlemmerstraat 123, tegenover de Hartebrugskerk. Wat zal de komende winter brengen? Een der leden van onzen R. K. Vrouwen bond stuurde ons ter aanmoediging een versje. Dit idee vonden we zoo aardig, dat we, met toestemming van de schrijfster, de bijzonderheden in een kort woordje onder uw aandacht willen brengen. De verschillende demonstraties, op al lerlei gebied zijn bij velen in de smaak ge vallen .menige huismoeder paste de nutti ge wenken, daar gegeven, in haar eigen huishouden toe. Voor ieder viel er dezen IMTERPAROCHIEELE PLAATSELIJK SENORIAAT. Volgens de bepalingen van den Centralen Raad is aan alle vereenigingen van ons Locaal Verband het recht gegeven een af gevaardigde te benoemen in het te stich ten Plaatselijk Senoriaat. Door alle Vereenigingen uitgezonderd Nieuwkoop is nu een afgevaardigde aange wezen, zoodat dit college is samengesteld uit de volgende senioren en commissaris sen: J. Roest, Bodegraven, D. van dei- Laan, Boskoop, Chr. Moerkerk, Katwijk A. W. van de Hoorn, Langeraar, J. C. Vreeburg, Leiden, G. Ransdorp, Lisse, W. P. Augustinus, Noordwijk, T'h. Lubbe, Oegstgeest, J. van Haaneren, Roelofarends- veen, Jos. Rotteveel, Sassenheim, M. Venne Voorhout, Anton van der Geest, Voor schoten, Frans van Leeuwen, Wassenaar, W. G. Pieterse, Zoelerwoude I, G. Heems kerk, Zoeterwoude II. Vrijdag 31 Juli zal een eerste bijeenkomst van dit nieuwe instituut plaats hebben, waartoe inmiddels de onderscheidene af gevaardigden reeds zijn uitgenoodigd. Plaats van samenkomst is de bovenzaal van het Gezellenhuis, Rapenburg 52 te Lei den, uur van aanvang half negen. CIJFERS, DIE SPREKEN. Aan de Mitteilungen, driemaandelijksch tijdschrift, dat door heb Generaal Secreta riaat te Keulen wordt uitgegeven voor de Presidenten van de aangesloten vereeni gingen ontleenen wij de volgende cijfers, die ons wel iets zeggen van de internatio nale groei van ons Ivolpingswerk. 1922 1931 Vereen. Leden Vereen. Leden Duitsohland 1017 56930 1770 93066 Danzig 5 185 7 463 Oostenrijk S6 3085 94 4159 Hongarije 57 2596 70 6230 Zwitserland 50 2134 69 3000 Holland 53 4452 108 9105 Tsj .-Slowakije 41 1703 57 1400 Polen 32 870 31 945 Joego-Slavië S 212 7 350 Roemenië 40 2500 Italië 7 262 S 470 N.-Amerika 2 200 17 1539 Z.-Amerika 5 209 België 1 90 5 424 Luxemburg 1 132 Spanje 1 23 STUDIE EN DEBATINGGLUB PETRUS CANISIUS. Zondag j.l. hield bovengenoemde Onder- afdee"ingen der St. Jos. Gez. Ver. haar 2den zcmerexcursie. Doel was het bezichtigen van de Nieuwe Haven te Scheveningen. Precies 1 uur werd afgereden van de Ge- zellenvereendgiing om via Leidsohendam en Voorburg het doel der tocht te bereiken. Hoewel er flink gereden werd, bereikten wij toch pas na 2 1/2 uur de vereenigjidig te Scheveningen. Wat te wijten wa-s aan baai- denipech, welike wij in Den Haag kregen. Dit euvel was, dank zij de voorzorgen en activiteit van eenige leden, echter spoedig verholpen. Ook de fotograaf vroeg hier even tijd cm deze gedwongen paaize te benutten voor het maken va>n een foto. De 2de keer kregen wij banden-pech ter hoogte van de Witte brug, maar thans werd doorgereden. Zoo kwam wij met. ruim een half uur ver traging aan in Scheveningen, alwaar de Senior en 1 comm. van de afd. Schevenin gen en onze 2de voorzitter en penningmees ter geduldig op ons zaten te wachten. Na een kwartier pauze werd eerst het Geze-lflenhuis bezichtigd waa-r alCen vod lof over wanen, omdat het zoo praktisch was in gericht en ellk hoekje werd benut. Daarna ving een wandeltocht aan door Scheveningen naar de nieuwe en de oude haven Het b'eek wel. dat de tijd voor deze exonnsie slecht gekozen was, daar er zoo goed als geen loggers in de haven waren, maar dit werd vergoed door het nnooie uit zicht vanaf de haven over de groote pias. Met een tocht langs de boulevard en dwars door heit d-orp gingen wij terug naar het Gezellenhuis om nog een half uurtje te bunnen uitrusten alvoren de tocht te aan- Om 5.30 werd weggereden om over Was senaar weer naar de Sleutelstad terug te kee-ren. Zoo mag de Studieclub weer een goedgeslaagde excursie boeken. winter iets te leeren of te genieten. Onze inzendster vraagt terecht: „Wat zal ons de komende winter brengen?" Hebben de leden wenschen? Heeft iemand een goed idee? Laat zij het aan het bestuur doen weten, dat toch zoo gaarne den leden prettige en leerzame avonden bezorgt, die ook zoo bevorderlijk zijn, om de onderlinge saamhoorigheid aan te kwee ken. Onze inzendster oppert het plan van een tentoonstelling, waaraan elk lid zal medewerken. Wie van u allen voelt er iets voor? Het lijkt ons aardig en we hopen dat het plan uitgevoerd zal kunnen worden. Wie volgt met andere voorstellen? In de maand Augustus zal deze rubriek niet verschijnen. DE ST. JOS. GEZ. VER. OP CURACAO. (Vervolg en slot.) In den loop der jaren zijn er dan ook aan de vereeiuigimg verbonden geweest avond lessen in verschillende talen (geheel koste- locs), boonee'juiibvoeringen, deba/timg-oliubs, muziekavonden etc., alles wait maar mee kon werken om de o<ude leden vast te hou den en nieuwe te trekken werd beproefd en slaagde voor een tijd, maar niete kon vasthouden of standhouden en na verloop van tijd verliep alles weer om plaaits te maken voor nieuwe dingen Bij dit a.'ie® spreekt het vanzelf dat het groote doel, een vast aaneengesloten rij van trouwe katho lieke jonge mannen te vormen, nooit werd bereikt. Wispelturigheid, gebrek aan zelf bedwang, dat zijn ook nu nog de vijanden van de vereeniging. Op het oogenblalk bestaat tooh nog een kleine GezeillLen-Vereeniging al.'s voortzet ting van het werk van Pater Jansen. Wed moest in den loop der jaren het ver- eenigingsïiokaal omgevormd worden in schoollokalen, om wilde van de voortduren de groeiende schoolbevolking, maar is die toename niet reedis een der vruchten van de vereeniging? Waar hebben de tegenwoor dige ouders de overtuiging opgedaan, dat tot wedzijn vaui hun kinderen het onderwijs en wed speciaal het bizouder onderwijs een noodzakelijke factor is? Toch is er nog een kleine gelegenheid over ter vergadering en komen ook nog trouw eenige jeugdige leden bijeen, die nog steeds hun geestelijken direoteur hebben in een der kapelaans van de parochie van O. L. Vr. van den H. Rozenkrans op Pie- termaai. En die jongens zijn tevens lid van een daarnaast bestaande jongenscongrega tie, die eens per week in de kerk vergade ren en daar godsdienstig onderwijs ontvan gen. Een woord van lof past wed voor de volijverige directeuren, die elkaar in de nu welhaast 50 jaren zijn opgevogd en die al lien na elkaar al hun bracht gegeven hebben om de jongelingen, die de school verlaten hebben de leiding te blijven geven, waaraan ze zoo groote behoefte hebben in den zwa nen strijd des levens m die wel allermoei lijkste jaren, waarin het natuurlijke leven tot rijpheid gaat komen en eischen begint te stellen, waartegenover slechts degelijk godsdienstige kennis en goed geleide wil kunnen stand houden met behulp der door gebed en Sacramenten verkregen genade van God. Wanneer zal het ons gegeven zijn de vruchten te zien van zulken arbeid? Wan neer zal de tijd eerus aanbreken, dat de oudere beginnen te beseffen, dat de groote vrijheid due ze hun kinderen in die 'jaren geven noodlottig voor hen is? Wanneer zul len zij hun zonen brengen naar zulk 'n juiste vereeniging. die niets anders beoogt dan geestelijke en tijdelijke belangen en hen daarin beschermt tegen de gevaren? Dat ondertussohen het werk van Pater Jansen niet geheel vruchteloos is geweest, moge blijken uit het feit, dat bij gelegen heid van den 40sten verjaardag der Gez. Ver. een a-antad oud-leden en leden een com missie vormden ter viering van dien dag. Een gedenksteen werd in het vereenigiugs- lekaal geplaatst met het volgende opschrift: „Ter dankbare herinnering aan den Zeereerw. Pater L. A. M. Jansen z.g. Ter gelegenheid van de 40-jarige herden king va-n de stichting der St. Josephs-Ge- zellen-Vereenaging te Paetermaat, 1882—29 October 1922." Bovendien werd een Ja-nsen fonds ge sticht met het doel schoeisel of klceding te verschaffen aan schoolga arnde kinderen. Eer en hulde aan de mannen, die tot zoo edele daden in staat waren en get-uigeaiis afleggend van de vorming die hun inde Gez. Ver was gegeven en hem tctdat voorbeel dige werk opvoerden. LIEDERTAFEL SEBASTIAN SCHAEFFER. De leden van onze Zangclub trekken Zondag 2 Aug. a.s. uit naar Rotterdam. Hoofddoel is het bijwonen van de Hoog mis in de kerk van den bekenden iitur- gist Pastoor van Beukering. De waardige uitvoering van de Gregoriaansche gezan gen door de Schola aldaar zal er zeker toe bijdragen, dat onze zangers niet alleen zul len genieten maar vooral ook leeren. Voor de namiddag staat o.m. op het programma een tocht naar Rotterdam aan Zee of Hoek van Holland. Nadere gegevens zullen door het bestuur spoedig worden verstrekt. STAND VAN HET FRUIT EN DE WARMOEZERIJGEWASSEN. Op 22 Juli. Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de warinoezerij- gewassen op 22 Juli 1931 is. onder mede werking der Rijkstuinbouwcorisulenten, sa mengesteld naar gegevens, verstrekt door cle correspondenten der Directie van den Landbouw Het fruit. Tengevolge van de sterke aantasting door bladluizen zijn de appels slecht ge groeid, zoodat de vruchten klein blijven, terwijl nog vele boomen ruien. De stand is dientengevolge slechts matig to vrij goed. Zooals reeds in het vorige bericht werd opgemerkt, onderscheiden de met carboli- neum bespoten boomen zich in dit opzicht gunstig. De peren staan iets beter, namelijk vrij goed. Ook dit gewas heeft door de luisaan- tasting geleden. De oogst van de pruimen zal in sterke mate de nadeelige gevolgen van de insec tenaantasting ondervinden. Het gewa» vertoont een vrij slechten stand. De stand van de druiven varieert van goed tot zeer goed. De perziken onder glas staan goed tot vrij goed, de natuurperziken matig. De frambozen, welke tijdens den bloei N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. ZONDAG, 26 Juli. Feestdag v. d. H. Anna, Moeder der Allerh. Maagd. Negen de Zondag na Pinksteren. Mis v. d. H. An na: Gaudeamus. 2e gebed en laatste Evan gelie v. d. Zondag. 3e gebed voor den Paus. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drie- >3nl<id. Kleur: Wit. „Een vrouw, die den Heer vreest wordt geprezen". Heilige Moeder Anna bid met uw allerheiligst kind Maria voor alle chris telijke huismoeders den waren christelij- ken geest af en help haar dien overstorten in hare kinderen. MAANDAG, 27 Juli. Mis v. d. negenden Zondag na Pinksteren: Ecce Deus. Geen Gloria, 2e gebed v. d. H. Pantaleon, Mar telaar; 3e A Cunctis (om de voorbede der Heiligen), 4e voor den Paus. Kleur: Groen. DINSDAG, 28 Juli. Mis v. d. H. H. Naza- rius en Gezellen, Martelaren: Intr.. 2e ge bed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. pries ter; 4e voor den Paus; 5e tot den II. Geest (wegens de priesterretraite in ons Bisdom). Kleur: Rood. WOENSDAG, 29 Juli. Mis v. d. H. Mar tha, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H. H. Felix en Gezellen; 3e A Cunctis; 4e voor den Paus; 5e tot den H. Geest. Kleur: Wit Martha toonde hare groote liefde tot den Zaligmaker door hare zorg en voorko mendheid jegens Hem, wanneer Hij een bezoek bracht bij de Hem dierbare fami lie: Lazarus en zijne twee zusters Martha en Maria. Haar vertrouwen op Je sus komt heerlijk uit bij den dood van Lazarus. Vier dagen na diens dood kwam Jesus naar Bethanië. Zoodra Martha Jesus' komst verneemt gaat zij Hem tegemoet. En zij zegt: „Heer, zoo Gij hier waart geweest, mijn broeder zou niet gestorven zijn. Maar ook nu weet ik, dat al wat Gij God vragen zult, God het U zal geven." Haar ver trouwen werd dan ook heerlijk beloond. Lazarus wordt door Jesus ten leven opge wekt. In het H. Evangelie wordt verder geen melding meer gemaakt van Lazarus, Martha en Maria. Volgens een oude over levering zouden zij uit het Joodsche land verdreven zijn en zich hebben ingescheept naar Marseille, waar zij een kerk hebben gebouwd, aan welke Lazarus de eerste bisschop zou zijn geweest. DONDERDAG, 30 Juli. Mis v. d. H. H. Abdon en Sennen, Martelaren: Intret. 2e gebed A. Cunctis; 3e naar keuze v. d. pries ter; 4e voor den Paus; 5e tot den H. Geest. Kleur: Rood. VRIJDAG, 31 Juli. Mis v. d. H. Ignatius Belijder: In Nomine Jesu. 2e gebed voor den Paus; 3e tot den H. Geest. Kleur: Wit. Ignatius, van Spaanschen adel, diende eerst aan het hof van koning Ferdinand van Arragon, later als bevelhebber in het lo- ger van Karei V. Als zoodanig bij de be legering van de vesting Pampeluna ern stig gewond, hield hij zich in de periode van zijn herstel bezig met het lezen van., de levens der Heiligen! Dit maakte op Igantius zulk een indruk, dat hij een ver achter werd van alle wereldsche ijdelheid en een streng geestelijk leven begon te lei den. In een grot bij Manresa hield hij zijne geestelijke oefeningen, later door hem op geschreven en de grondslag geworden van de door hem gestichte Sociëteit van Jesus. Na een leven „tot meerdere eer en glorie van God", stierf Ignatius in 1556. ZATERDAG, 1 Augustus. Mis van St. Petrus' Banden: Nunc scio. 2e gebed. v. d. H. Paulus: 3e v. d. H. H. zeven Machabee- sche broeders; 4e voor den Paus. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Wit. Vandaag wordt de gedachtenis gevierd van de wijding eener kerk te Rome, toe gewijd aan den H. Petrus, waar de boeien, waarmee de H. Petrus geboeid geweest is te Rome en te Jeruzalem, bewaard worden. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRAN CISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender, be halve: MAANDAG. Mis v. d. Z. Marïa-Magde- lena Martinengo, Maagd: Dilexisti. 2e ge bed v. d. H. Pantaleon; 3e voor den Paus. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. Z.Z. Simon van Lypnica, Petrus van Moliano en Archange- lus van Calataphimo. Belijders: Confitean- tur. 2e gebed v. d. H. H. Abdon en Sen nen; 3e A Cunctis. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. van de vorst geleden hebben, vertoonen een matigen stand. De warmoezerijgewassen. Voor de koolgewassen is het koele en natte weer in den laatsen tijd gunstig ge weest. Aan den Langedijk begint echter draaihartigheid op sommige plaatsen vrij hevig op te treden. Roode en witte kool staan goed tot vrij goed. Savowekool en bloemkool staan vrij goed. Pootuien vertoonen een matigen stand De augurken staan goed. De stand van de erwten wisselt van goed tot vrij goed. In verband met den sterken regenval zijn vele perceelen boonen achterlijk. Bo vendien hebben vooral de tuinboonen in verschillende streken van bladluizen gele den. De stand is gemiddel vrij goed. De tomaten staan goed tot zeer goed.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6