22ste Jaargang ZATERDAG 25 JULI 1931 No. 6957 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND Het Eucharistisch Ziekentriduum in de St. Josephkerk DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V De bedrijfsraden-wet. Zooals men weet, is het bedrijfsraden- ontwerp van Minister Verschuur in den Hoogen Raad van Arbeid gestrand. Door de oppositie van sociaal-democra ten woen dat ontwerp van den Katholie ken Minister niet ver genoeg gaat, zooals ze zeggen en van werkgevers, naar wier meening het ontwerp in-een-s tè ver naar voren schiet. In den Hoogen Raad van Arbeid ston den katholieke werkgevers en katholieke werknemers tegenover elkander maar o.i. niet zóó, dat er een breede klove zou zijn tusschen hen, waardoor de eene partij niet tot de andere kan naderen. .Bij de behan deling van het ontwerp in de Tweede Ka mer zal Minister Verschuur nog wel de ge- heele Katholieke fractie achter zich vin den wij hebben daarop een gegronde hoop. Gegrond op het feit, dat het mee- ningsversehil toch werkelijk, naar ons in zicht, niet zoo ver uiteenloopend is. Het meeningsverschil betreft ten eerste de oprichting der organen, de bedrijfaraden, en vervolgens de bevoegdheden dier or ganen. Het ontwerp van Minister Verschuur wil een organisatie van de bedrijven en daartoe wenscht het in te stellen organen, welke het bedrijfsraden heet. a Over deze organen loopt het eerste mee ningsverschil. In elk bedrijf, zoo staat er in het voor ontwerp-Verschuur, waarin de omstandig heden daartoe aanleiding geven, wordt, hetzij voor het geheele land, hetzij voor een gedeelte des lands, op voordracht van onzen Minister, door Ons een bedrijfsra-ad Dit beteekent, dat er op een goeden dag bij koninklijk besluit in een bepaald be drijf een bedrijfsraad wordt opgericht. Een doodgeboren kind, heeft dr. Korten- horst zulk een van boven al opgelegde be drijfsraad genoemd, misschien herinnert men zich iets van de felle kritiek, welke hij dadelijk na de verschijning van het voor ontwerp erop heeft losgevuurd. De A. R. K. Werkgeversvereeniging heeft daarop een studiecommissie benoemd, die een tegenontwerp heeft gemaakt en waarvan wij art. 1 maar behoeven te citee- ren om het verschil aan te geven met het voorontwerp van den Minister. Art. 1. Als bedrijfsorgaan wordt op zijn verzoek door Onzen Minister erkend, ©ene vereeniging, opgericht door een of meer vereenigingen van werkgevers en een of meer vereenigingen van arbeiders, welke voldoen aan door Ons bij algemeenen maat regel van bestuur te stellen eischen Men ziet het verschil. Dc Minister wil de organen oprichten bij Koninklijk Besluit, als de omstandigheden daartoe aanleiding geven; het tegenont werp vraagt slechts erkenning van wat „ge groeid is uit het overleg tusschen de ver eenigingen van werkgevers en arbeiders'5. Als men nu aanneemt wat men aan nemen moét .dat een Minister geen be drijfsraad zal oprichten in ©en bedrijf, dat daarvoor feitelijk niet rijp is dan is, ons inziens, het meeningsvèrschil onder de Ka tholieken betreffende de oprichting der be drijfsraden niet zoo heel ernstig. Over het meenings yerschil betreffende de bevoegdheden der bedrijfsraden 5n vol gende keer. ROEMENIE Spionnage voor Rusland. De in Kroonstad ontdekte spionnage ten gunste van sovjet-Rusland blijkt zich tot steeds' uitgebreider kringen uit te strekken. Behalve twee officieren zijn ook zeven onderofficieren gearresteerd. Ook te Boekarest zijn verscheidene in genieurs en studenten gearresteerd, van wie men bij het verhoor sensationeele mededeelingen verwacht. ENGELAND NA DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Meer troost dan een hulp. De „Köln. Ztg." verklaart ten aanzien van het resultaat der Londensche confe rentie: Deze uitslag is in zijn geheel ge zien meer een troost dan een hulp. Maar dat neemt niet weg, dat een latere confe rentie de heden bereikte voorloopige op lossing opnieuw moet onderzoeken. Viel er onder de tegenwoordige omstan digheden meer te bereiken? Het zou on rechtvaardig zijn den rijkskanselier voor het magere resultaat verantwoordelijk te stellen. Maar voor Brüning komt nu een andere beslissing naar voren. Hij keert terug zonder positieve hulp te brengen. De weg uit het onheil ligt voor ons verder in den vastbesloten wil om ons zelf te hel pen. Een andere weg is er niet meer. Nu mag geen regeering meer aarzelen. Nu is het voor de regeering-Brüning de vraag: handelen of vallen. Bij den tegen- woordigen vorm der regeering en haar sa menstelling is dat een open vraag. Fransch-Duitsch afscheid te Calais. Gistermiddag tegen vier uur liep de Kanaalboot. „Canterbury", aan boord waarvan zich de Fransche en Duitsche de legatie bevonden, Calais binnen. Tijdens den overtocht van Dover naar de Fran sche kustplaats hadden de Fransche en Duitsche staatslieden gezamenlijk de lunch gebruikt. In Calais namen de Duitsche rijkskanse lier dr. Bruning en minster Curtius harte lijk afscheid van de Fransche ministers. Dr. Bröning dankte den Franschen pre mier Laval ten zeerste voor de hartelijke ontvangst, welke de Duitsche delegatie tijdens haar verblijf in Frankrijk ten deel was gevallen. Hierop namen de Duitsche ministers plaats in den express, die om 4 uur 5 uit Calais vertrok. De Fransche mi nisters stapten in den gereedstaanden „Flèch d5or". Tegen 6 uur gisteravond kwamen Laval, Flandin en Francois Poncet te Parijs aan. Minister Briand was reeds eerder in a a Fransche hoofdstad gearriveerd. Op het station werd de delegatie door een aantal ministers verwelkomd. Buiten het station werden de ministers door het publiek toe gejuicht. Heden vindt een kabinetszitting plaats, waarop de resultaten der Londen sche conferentie zullen worden bespro ken. Laval heeft èn met MacDonald èn met Henderson vriendschappelijke telegram men gewisseld. De Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken Grandi is gistermiddag om 1 uur uit Londen vertrokken. Minister Stimson heeft gisteravond om kwart over acht Londen verlaten en zich naar Berlijn begeven, waar hij het week einde zal doorbrengen. Voor zijn vertrek verklaarde hij, dat hij Maandag a.s. na zijn bezoek aan Berlijn te Londen zou te- rugkeeren. Mijn bezoek aan Berlijn, aldus Stimson, heeft ten doel het plan uit te voe ren, dat ik had ontworpen voor mijn ver trek. uit Amerika. Het heeft niets te ma ken met de financieele kwesties. Voor goede betrekkingen met Duitschland.- Het „Journal" schrijft, dat zoowel Frankrijk als Duitschland samenwerking tusschen beide landen wil. Ook de „Echo de Paris" wenscht deze samenwerking, ter wijl de „Avenir" verklaart, dat men zich geluk kan wenschen met de verbetering in de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk. „La Rèpublique" is van mee ning, dat het feit, dat de vertegenwoordi gers van Duitschland en Frankrijk op de conferentie der zeven mogendheden nader tot elkaar zijn gekomen een schitterend resultaat der conferentie is, hoewel dan ook verder niets is bereikt. De socialistische leider Léon Blum schrijft in de „Populaire" een zeer scherp artikel tegen minister-president Laval, dien hij aansprakelijk stelt voor het nega- tieve resultaat van de Londensche confe rentie. Hij schrijft, dat het Fransche pro gram over de geheele linie heeft gefaald. Laval heeft twee vliegen in één klap willen slaan. Aan de moreele waarde, die een hulpverleening aan Duitschland zou heb ben gehad, heeft hij de voordeden van een politieke overwinning willen toevoegen. Echter heeft Laval noch een overwinning behaald, noch heeft Duitschland de drin gend noodige htilp gekregen. De eenige schemering van hoop geeft de ontspan ning in de Fransch-Duitsche betrekkingen. Men dient zich echter af te vragen of deze ontsnapping in de moeilijke dagen, die het Duitsche rijk tegemoet gaat, stand zal houden. Engelsch-Duitsche club opgericht. Donderdagavond is te Londen een En gelsch-Duitsche club opgericht. Op de oprichtingsvergadering waren Snowden en de Duitsche gezant te Lon den Freiherr von Neurath, als eeregasten aanwezig. In een rede zeide van Neurath o.a. dat de zoo juist beëindigde conferen tie een stap in de richting van verbetering van den wereldtoestand beteekende. Snowden verklaarde, dat nu een strijd tusschen Engeland en Duitschers een strijd tusschen broeders zou zijn. Deze nieuwe club zal zeker bijdragen tot het ontstaan van betere betrekkingen tusschen beide landen. FRANKRIJK EX-KONING ALFONSO KOOPT HET KASTEEL SENLIS. Exjkoning Alfonso XIII van Spanje heeft het middeleeuwsche kasteel Senlis uit de nalatenschap van een der Roth schilds gekocht en schijnt voornemens zich hier definitief te vestigen. JAPAN DE JAPANSCHE COMMUNISTEN. Betoogingen op 1 Augustus verboden. De Japansche minister van binnenland- sche zaken heeft medegedeeld, dat op 1 Augustus a.s. geen demonstraties van de communistische partij zullen worden toe- De politie heeft opdracht ontvangen, de noodige maatregelen te treffen, om dergelijke demonstraties in de kiem te ZUID-AMERIKA BLOEDIGE BOTSINGEN IN CHILI'S HOOFDSTAD. Twee dooden en zestig gewonden. Nader wordt uit Santiago de Ghili ge meld, dat bij de ongeregeldheden, welke in de hoofdstad hebben plaats gehad, twee personen werden gedood en onge veer 60 werden gewond. De stad zag er gistermorgen uit alsof er de staat van beleg was uitgeroepen. Groote groepen soldaten trekken door de straten. De mi litairen aarzelen niet om ook maar bij de geringste provocatie van de kolven hun ner karabijnen gebruik te maken. Hoe wel de studenten waren gesommeerd zich vóór tien uur 5s morgéns over te geven, hebben zich vannacht 30o hunner in de universiteit verschanst. Naar verluidt zijn zij in het bezit van vuurwapenen en zijn zij besloten het gebouw in vlammen te laten opgaan, indien niet aan hun ver langens wordt toegegeven. Volgens een verklaring van de regee ring beperkt de opstandige beweging zich tot de studenten der hoofdstad, die het aftreden van president Ibanez eischen In het overige deel van het land is het rustig. HET LUISTERRIJK EN INDRUKWEKKEND SLOT. Het Eucharistisch Ziekentriduum is gis teren gesloten met een pontificale plech tigheid. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent heeft het Lof gecelebreerd, omringd door 5n 25-tal pries ters de Deken van Leiden en vele ande re priesters uit Leiden en omgeving. Zooals gemeld, had Z. H. Exc. 5s mid dags reeds deel genomen aan de plechtig heid der handoplegging. En om kwart over twee celebreerde Monseigneur het Slui tingslof. Troondiaken® waren de zeereerw. heeren pastoors Bonnet en Meijer, resp. uit Lange raar en Zoeterwoude, diaken en sub diaken de weleerw. heer kapelaans Dor- beck en van Zon, resp. uit- Leiden en Lisse. Onder het Lof, heeft Z. H. Exc. de zie ken toegesproken. Ik werd, aldus de Bisschop, toen ik deze kerk binnentrad, bevangen door een gevoel van innig medelijden met de bitterheid en kruisen, waarmede Gods hand u heeft ge troffen, doch langzamerhand heeft dit ge voel plaats gemaakt voor blijdschap, om dat ik weet, welke heerlijke dagen gij hier hebt doorgebracht. Ik weet het en ik zie het u aan, hoe groot geluk gij hebt ge smaakt in de onmiddellijke nabijheid van uw Zaligmaker; gij hebt geproefd, hoe zoet de Heer is, zelfs al laat Hij u lijden; gij hebt zijn aanwezigheid hier als tast baar gevoeld. Gij zijt .het geluk deelachtig geworden, dat Hij u heeft laten neerzit ten bij Hem, dat Hij zelfs in u is gekomen, en toen tot u heeft gezegd, dat gij zijt zijn geliefd kind, hetwelk zijn wil volbrengt; dat Hij is uw groote, beste vriend, Die u, bemind heeft van alle eeuwen af, Die altijd geweten heeft, dat u dit lijden treffen zou ten beste van u en ten beste van anderen, die door u geholpen worden. De Bisschop wees daarna op het heer lijk werk van het Ziekenapostolaat. Chris tus heeft u nu weer gezegd: Gij zijt een apostel ter Mijner eere, door het apostolaat van het lijden, dat gij om wille van Mij met liefde draagt. Gij zijt getroost en gesterkt en bevestigd in het besef, dat gij in deze wereld kostbare leden zijt van de Kerk van Jesus Ohristus. Z. H. Exc. hield den zieken vervolgens voor, dat Ohristus zijn lijden en dood be schouwd heeft als het voornaamste van zijn komst op deze aarde, en dat Hij het heilig Misoffer heeft ingesteld, cwn de ge dachtenis van zijn lijden voortdurend te vieren. Door het lijden geduldig te dragen wor den de zieken gelijkvormig aan Ohristus door hun zelf-heiliging, maar zij verzoenen ook God voor de gruwelen en zonden der wereld. En de Bisschop wees er nu op, hoeveel gruwelen er in onzen tijd moeten worden uitgeboet nu er zelfs bonden worden op gericht, om den strijd aan te binden tegen God en de Kerk. Wij zien in Spanje de Kerk vervolgd, de religieuzen uitgedreven; wij zien den Paus verguisd en tegenge werkt in zijn heiligste bedoelingen, om de jeugd op te voeden, zooals Christus dat wil. De zieken kunnen door hun apostolaat Gods gramschap verzoenen en Zijn straf fende hand tegenhouden. En Z. H. Exc. besloot met de zieken te vragen hun lijden geduldig te blijven dra gen, zoolang God het wil, ten bate van zichzelf, ten bate van ons en onze zonden en vau de zonden van de gansche wereld. De zieken hebben ongetwijfeld de troost genoten van deze troostrijke en verblijden de woorden van hunnen Bisschop En nu ging de Bisschop langs hunne rijen dragen den Goddelijken Trooster Zelf, in een processie, vol zonnigen glans en warme teederheid door al die koorknapen en al die lieve bruidjes, waarachter een lange rij biddende priesters in witte su perplies. En tenslotte die plechtigheid, waarbij het Geloof den toeschouwer als 't ware werktuigelijk neerwerpt op den gronid1 en dieper nóg zijn ziel dan zijn lichaam om te danken en te aanbidden de mateloo- ze liefde van de Goddelijke Goedheid.... Iedere zieke wordt afzonderlijk gezegend door den Ohristus EucharisticusZ. H. Exc. de Bisschop en de hoogeerw. heer De ken van Leiden kwamen met het Allerhei ligste bij iederen zieke.... De zieken hebben heerlijke dagen ge noten, doordat zij weer 5ns in de Kerk de H. Mis konden bijwónen, de H. Commu nie ontvangen, alle plechtigheden meema ken in de schoonheid van de liturgie, die de werkelijkheid van den Godsdienst zoo diep in het hart ligt als een allerkostbaar ste schat.... En wij, de gezonden, die dit alles heb ben gezien of er van hebben gelezen of ge- Dit nummer bestaat uit #vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Na de Londensche conferentie. Harte lijk afscheid van de Duitsche en Fran sche ministers. Bloedige botsingen in Santiago. Vijftig personen omgekomen bij een brand in een tehuis voor ouden van da gen te Pittsburg. (Telegrammen). BINNENLAND. Oud-minister prof. mr. M. W. F. Treub is overleden. (3de blad). Oud-minister generaal W. F. Pop Is overleden. (3de blad). De ongeregeldheden te Rotterdam. (Gem. Ber., 3de blad). De sluiting van het Eucharistisch Zie kentriduum. PATER ADR. PANNEBAKKER van de Orde der Kruisheeren, die morgen in de parochiekerk te Boskoop zijn eerste Plechtige H. Mis opdraagt. DE LAATSTE RONDE. Nog 'n enkelen dag en het petitionne ment aan Genève moet af zijn. Maandag worden de formulieren voor het laatst in de Nederlandsche bladen af gedrukt. En dan moeben allen zich de geringe moeite van een handteekening hebben ge geven. Er ontbreken er nu nog te veel! Het totaal aantal onderteekeningen van het petitionnement voor Internationale Ontwapening van de Ned. Dagbladpers tot heden- (Zaterdag) morgen bij de bladen binnengekomen, bedraagt reeds meer dan 1.700.000. hoord, wij moeten ons misschien wel af vragen, of 5t voor ons noodig is, dat wij op het ziekbed worden geworpen, om het voorrecht van het ter kerke kunnen gaan te waardeeren naa-r volle waarde.... Wij mogen ons overzicht van deze nu geëindigde dagen van het Eucharistisch Ziekentriduum sluiten met te danken al len, die het mogelijk hebben gemaakt; den volijverigen pastoor det St. Josephskerk, die in deze de voetsporen van zijn voor ganger volgt, het onvermoeide Bestuur, heeren en dames leden van het Comité, de zangers der kerk, de helpers in de kerk, de weldoeners in geld en in natura, hen die levensmiddelen gaven en auto's beschik baar stelden; allen, die den zieken van Leiden en omgeving dit feest van den Godsdienst hebben mede-bereid. Vermelden wij hier nog even de aardige bijzonderheid, dat de Bisschop bij het bin nenkomen en uitgaan werd begeleid door twee pagoa.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1