T PAKHUIS REIS MONSTERS FABRIEKS UmTEN UIT DE OMGEVING LAND- EN TUINBOUW Uit de Landbouwwereld SHELLjTOX Laat Uw Drukwerk vervaardigen bij de N.V. „De Leidsche Courant" Bericht van Inzet. ZATERDAG 25 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 PETITIONNEMENT VOOR -INTERNATIONALE ONTWAPENING vari het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Neder landsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam: Naam: Adres: Adres: Naam: Naam: Adres: Adres: Alle Nederlanders, mannen en vrouwen, boven 18 jaar, worden dringend uitgenoo- digd bovenstaande verklaring te teekenen. Niemand behoort meer dan een handtee kening te stellen. De onderteekende verklaring kan worden bezorgd bij of in open enveloppe worden toegezonden aan: het bureau van „De Leidsche Courant". Frankeering 1 1/2 cent. Ook kan zij worden bezorgd bij onze agenten. Er bestaat gelegenheid, om één formulier door vier personen te doen teekenen; na tuurlijk kan ook slechts één teekenen en de andere regels wit laten. ALKEMADE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Maandagmiddag om 2.30 uur (zomertijd). Onderwerpen ter behande ling: 1. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw inkomende leden. 2. "Wijziging re glement van orde voor de vergadering van den Raad. 3. Aanbieding gemeentereke- nng, dienstjaar 1930. 4. Benoeming van drie leden in de commissie voor onderzoek der gemeenterekening en gemeentebegroo- ting. 5. Vaststelling van de verordening tot afwijking van bepalingen der Winkelslui- tingwet. 6. Opzegging overeenkomst be stuur Veender- en Lijkerpolder tot het ge ven van een jaarlijksche bijdrage tot be houd van den Mopmolen. 7. Benoeming lid van de commissie tot wering van school verzuim. Aanbeveling van B. en W.: 1. S. Strijk, 2. J. A. M. Sieringh. 8. Wijziging gemeentebegrooting, dienstjaar 1931. 9. Re clames schoolgeld. 10. Ingekomen stukken en mededeelingen. Personalia. In de vacature ontstaan door overplaatsing van den hulp-keurmees ter W. Folkertsma naar het Openbaar Slachthuis te Leiden is voorloopig voorzien, door de benoeming van den heer Tj. de Vries. Geboren: Gerardus Johannes z. van J. M. Corts en K. Roos. Jacoba Catha- rina Geertruida d. van F. P. Huigsloot en J. A. Walraven. Johannes Henricus i. van H. Vesseur en L. C. van Wieringen. Aanna Maria, d. van L. P. J. M. van Akkeren en G. M. O. Nefkens. Jacobus Theodorus z. van Jac. van der Meer en H. C. Disseldorp. Johannes Nicolaas z. van Th. Hoogenboom en W. van Emme rik. O n d e r t r o u w dTeunis van der Zwan jm. 31 j. en Antje Maria Vuijk jd. 25 j. Gerrit Pulleman jm. 24 j. en Bar bara de Jong, jd. 23 j. Klaas Pecht jm. 23 j. en Maria Johanna Turk jd. 20 j. Overleden: Willem Verhoog 69 j. Dirkje Vis 7 j. Martha Loos, echtgen. v. Th. van der Zwet 56 j. ROELOFARENSVEEN. Onfortuinlijke hengelaar. Een tweetal heeren wilden hun vacantiedaagje pleizie- rig doorbrengen met het beoefenen van de hengelport in het vischrijke Roelofarends- veen. Een hunner overkwam echter het on geval, dat toen hij over een hegje sprong, hij zijn voet brak, en met een ijlings ont boden auto naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. Een minder prettige af loop RIJNSBURG. Bloemenhandel. Betaald werd voor ro zen per bos van 20 stuks: Pernet 3040 ct. Ophelia 4050 ct., Golden Ophelia 40 50 ct., Hadley 5060 ct., Miss Edith He len 7090 ct., Landia 4050 ct., Butterfly 4060 ct. Snijbloemen per 100: Korenbloe men 1012 ct., Lathyrus 2025 ct., Asters 4060 ct., Scabiosa 3050 ct., Zinnia 2.60 j 3.10, Pompon Dahlia's 1.201.90, Con- vili's 8090 ct., Lelies wit 7.808.40, Le lies rood 6.407.50, Anjers rood en rose 1015 ct., Centaurea wit en blauw 1520 ct. Centauvea geel 1015 ct-., Godesïa 30 60 ct., Gladiolen per dozijn: Wilbrink 10 12 ct., Oranje Brillant 2024 ct. Odin 1014 ct. LTmmaculee 28—32 ct. Voght 20 26 ct., Edison 1013 ct., America 1619 ct., Halley 912 ct., Vlamingzwart 1820 ct., Viat 1619 ct. Snijbloemen fier 100 bos: Kopgodesia 2-10—3.Gele Margrieten ƒ23.20, Gips 2.603.10, Riddersporen 3—4.10. SASSENHEIM. Concert. Hedenavond 8 uur zal in de tent door „St. Ambrosius" een uitvoering worden gegeven. Verkeerteekens. In het gedeelte van de Hoofdstraat vanaf huize Westeinde tot Klapbvug is het verboden te parkeeren. Herhaaldelijk heeft de politie de automo bilisten gewaarschuwd. Nu zijn parkeer- borden geplaatst gemerkt „N. P.", niet parkeeren. Hiervan zal voortaan strenge controle worden gehouden. Men zij dus gewaarschuwd. ST0MPWIJK. De Harddraverij. Het bestuur der Hia-rddinaverij-Vereem- ging „Noo:it Gedtaahit" te Stomp wijlk heeft vorige week haar»eerste jaarvergadering gehouden own heit programma vast te stel len der ajs. feestdagen, welke dólt jaar ge houden zullen worden op Woensdag 19 Aug. en Donderdag 20 Aug. a-.s. De eerste dag zullen er wederom twee draverijen gehouden worden; v.m. 10 uur zal ©r een draverij gehouden worden ram i<n Nederland geregistreerde paarden van 3 jaar en ouder, die niet meer dan vier eer ste pij zen gewonnen hebben op de korte of Lange baan, zoodait een e:genaar. die. een draver heeft die op de lange baan geheel kansloos is, volgens deze uiit.geschreven course de favoriet kan zijn. Namiddag 2 uur zal er weer een groote hanidioapdraverij gehouden worden van al le geregistreerde paarden. Er zal weer on geveer duizend gu'den aan prijzen en vergoedingen uitgeloofd worden. Er zal dus van de dra verss port weer veel te genieten zijn, wamt de inschrijvingen zul len wel weer van het beste materiaal zijn, dus 1ste klasse. De tweede dag heeft dit jaar een geheel nieuw programma. Des morgens zinken de kinderen in optocht met muziek naar het feestterrein trekken om daar hun spelen, (eilke Idas afzonderlijk) uit te voeren en te kampen om de prijzen, tevens zal er voor middag weer ringsteken gehouden worden voor heeren en dames per fiets, 's Namid dags brijgen wij een geheel ander program ma en wel nationaal ringsteken met paard en tilbury, om prachtige prijzen, dus nie mand buitten de gemeente mag nu ook deel nemen. De deelnemers van riingrijden met auto's was altijd vo'kloende maar het is zoo een tonig, en oip een feest, moeit variatie zijn, en alleen raai inwoners wordt ge vreest dait de deelname te klein is wegens gebrek aan paard en rijitu:g. Het bestuur hoopt op aller medewerking en deze kunit u to one n door groote deelna men. Men wordit beleefd verzocht zich zoo vroeg mogelijk o.p te geven bij den heer L. Stijnmiam, opdait wij dan rekening kunnen houden met het a ank o open van prijzen. Tot s'l'oit zal er dlit jaar een prachtige Bi oscoop voorstelling gegeven worden. Laten wij hopen dat het weer medewerkt, dan zullen zeer zeker de feesten weer Slagen. WASSENAAR. Boom als verkeersagent. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is nabij Rust en Vreugd een zware boom omgewaaid. Deze kwam dwars over den weg en versperde het verkeer. Door de gemeentepolitie is voor opruiming gezorgd. In denzelfden nacht had nabij den Deyl een ernstig ongeval plaats. Een auto, ko mende uit Den Haag en bestuurd door P. K. uit Warmond wilde bij den Deijl een colonne militairen passceren. Juist toen hij hieraan gevolg gaf, week een der militai ren, genaamd J. S. uit het kamp Waals dorp, die per fiets was, naar links uit. Hij werd gegrepen en ernstig gewond opgeno men. Bij onderzoek bleek hij o.m. een her- senschuding en een heupfractuur te hebben opgeloopen. Hij is naar het militair hospi taal overgebracht. Aanbesteding. Namens het gemeente bestuur werd gistermorgen aanbesteed het bouwen van een dubbel woonhuis bij de school aan de Bloemcamplaan. Ingeschre ven werd als volgt: Zwanenburg en van der Bent te Katwijk voor 16 800G. v. d. Veen, Den Haag ƒ16.515; N.V. v.h. iW. Visser en Zn., Wassenaar ƒ15.500; van Helmond en Moermond, Wassenaar ƒ15.388, D. Hart, Wassenaar ƒ15.256; G. van Aken, Wassenaar 14.450; Gebrs. de Witt, Wassenaar ƒ13.100; H. v. d. Helm, Wasse naar 12.750N.V. v. d. Wel en Bax, Was senaar 12.650. Het werk is aan de laag ste inschrijfster gegund Geboren: d. v. A. van Weezenbeek en C. H. M. Lutkie. Elisabeth Reiniera d. v. Jhr. F. H. G. van Benthem van den Bergh en C. S. C. van Eibergen Santha- gens. Overleden: Dirkje IJpes 70 j. onge huwd. Ondertrouwd: T. Sülzle en A. Kra nendonk. W0UBRUGGE. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer F. van Zwieten is te Utrecht geslaagd voor het MULO-examen A. Geboren: Mattheus z. van S. P. Mooren en G. J. Verkleij. Ondertrouwd: J. C. Schoonder- woerd 33 j. en J. M. van den Berg 27 j. DE GLADIOLUSTENTOONSTELLING TE HAARLEM. Het aantal inschrijvingen van deelne mers aan de groote tentoonstelling van Gladiolen, die de volgende week in het Krelagehuis te Haarlem zal plaats vin den, overtreft de verwachtingen. De groo te tentoonstellingszaal zal maar nauwe lijks ruimte genoeg bevatten voor de dui zenden bloemstukken en vazen, die door buitenlandsche en Nederlandsche kwee kers zullen worden opgesteld. De tentoonstelling wordt Vrijdag 3t Juli om 2 uur door den CommissarL, der Ko ningin in de provincie Noord-Holland ge opend en blijft tot en met Zaterdagavond 2 Aug. toegankelijk. Bliksemgevaar. De voorkeur van de* bliksem om waterverzamelingen te volgen, kan ons van dienst zijn voor de verklaring van vele ons vreemd toeschijnende feiten, bijv. dat een huis met een bliksemafleider voorzien, door den bliksem wordt ver schoond, terwijl een lage schuur, die een paar meter verder staat, totaal wordt ver nield, op welks dak toevallig een boom, die niet hoog was als de bliksemafleider, er zijn takken op liet rusten. Daar juist vond de bliksem den gemakkelijksten weg naar den ondergrond door gunstige vocht- toestanden. En als een bliksemstraal den hooizolder van een huis op 't land ver schoont, en onder in den stal .zonder iets in brand te zetten, eenig vee treft en doodt, dan is de verklaring ook niet moeilijk te vinden: in den stal vindt men meer voch tigheid dan in andere ruimten. Deze vriendschap tusschen bliksem en water geeft ons nog veel te denken, als wij een besohutting tegen de gevaren van het inslaan van den bliksem trachten te vin den. Wanneer iemand op het vrije veld door een onweder overvallen wordt, geldt als bekende regel, op den grond te gaan liggen, want elk voorwerp, dat boven de oppervlakte der aarde uitsteekt, werkt aantrekkelijk op den bliksem. Dit zou mis schien de meening opwekken, dat de diepe sloot naa-st den weg de beste toevlucht zou zijn, maar dit is natuurlijk verkeerd, want de slooten zijn bij regen en onweer steeds vol water daarvoor zijn ze gegraven en daarin blijft het lang staan; ook in dro ge tijden zijn de slooten vochtig en vormen dan een natuurlijken bliksemaantrekker. Dit wetende, zal men dus een plaats moe ten zoeken, die het regenwater hot snelst laat wegvloeien, bijv. een hard beloopen pad of den goed geplaveiden straatweg. Uit dezelfde voorkeur van den bliksem voor het water, laat zich ook verklaren de noodza kelijkheid', dat de daken ver over de hui zen moeten uitkomen, ook aan den vrij- staanden gevel der huizen. Men moet voor komen, dat de muren van den afloopenden regen vochtig worden en daardoor den blik sem zouden aantrekken. De dakgoten, die zoowel door het metaal, waarvan ze vor- vaardigd zijn, als door net daarin aanwe zige water, den bliksem geleiden, doet men het best aan eiken hoek van het huis met een afvoerbuis te voorzien, die den blik sem naar den grond leidt. Ze kunnen even wel gevaarlijk worden, als de goot of do afvoerbuis niet dicht is en daardoor water op den huismuur vloeit. Haken aan de tanden der paarden. Wie met paarden omgaat, heeft wel eens opge merkt, dat soms een der dieren ongeregeld, vreet. Het kauwt niet- goed en heeft moeite om het slecht fijn gemalen voedsel door de keel te krijgen. Soms ook laat het paard den spijsbrok uit den bek vallen. DikwijU ligt de oorzaak van een en ander in een abnormale tandvorming, en daarom moet men, als zich het verschijnsel voordoet, niet nalaten de tanden van het dier eens te on derzoeken. De bovenste en onderste tan den passen dikwijls niet behoorlijk op el kaar, omdat een der twee helften vooruit steekt. In dit geval wordt bij het kauwen de voorste rij niet behoorlijk afgesleten door de ander en er blijven kleine punten staan. Deze kunnen op den duur zoo lang worden, dat zij het tandvleesch der tegen over liggende kaak raken en verwonden* Er ontstaat een verzwering en het dier kan niet behoorlijk meer vreten. Om nu de paarden van dit lastige gebrek te genezen, is niets anders noodig, dan de punten of haken af te vijlen of te breken; de verzwe ringen heelen in den regel dan van zolf. Dit afvijlen moet natuurlijk na eenigen tijd herhaald worden, daar de haken bij paar den met zoo'n abnormaal gebit weer aan groeien. Bij den vogelkweeker in 't bosch. Eea kennis vertelde me het volgende, dat mis schien ook voor anderen van nut kan zijn. Er was een hond verloren, dien men in "t bosch gezien had. Ik liep dus een huis in aan den zoom van het bosch om te infor- meeren. Men had den hond niet gezien, maar de vrouw noodigde me uit om de vo gels van „de jongens" eens te zien. En dab was werkelijk de moeite waard. Vooreerst twee jonge wielewalen, bijna volwassen, die men reeds 14 dagen met beschuit cn hennepzaad in 't leven had gehouden. Dan vijf jonge merels met hetzelfde mengsel groot gebracht, die nu reeds allen aten; verder een jonge grauwe lijster, die werd gevoerd door een mannetje, dat men ver leden jaar had opgekweekt. Een paar woudduiven waren er te zien, die men niet twee dagen uit het nest had gehaald en die nu reeds in de veeren waren. Eindelijk een nestje met jonge kneutjes, en een ander met jonge goudvinken, kaal uitgehaald, en nu reeds 14 dagen gevoerd met beschuit en gekneusd knolzaad. En alles was puik gezond. „Ja, ziet u, mijnheer", zei de vrouw, „ik houd niet van dat straffe voe ren; ik voer om het half uur en geef dan weinig, houd den boel zindelijk en warm, en krijg op zoo'n manier alles groot, cn doe het al wel 30 jaar lang; maar een mensoh moet er ook liefhebberij in hebben". Wat mij trof, zei mijn kennis, was de afwezig heid van hard ei en van ander dierlijk voedsel. Verplanten van Potplanten. Potplanten in vollen groei kunnen nog verplant wor den, als men er voor zorgt de wortelkluit niet te beschadigen, voor zooverre deze geheel van wortels doorgroeid is. Men neemt dan een eenigszins grooteren pot en van de kluit neemt men alleen een deel van den bovenkant weg. Zulke laat ver plante gewassen moeten eenigen tijd in halfschaduw staan, omdat anders de feile zon den groei der planten zou benadeelen. Eveneens moeten die planten 's avonds licht besproeid worden. Aan 't weer blootgesteld hout. Houten bekleeding, planken schuttingen en alle hout, dat aan wind en weor is blootgesteld en met olieverf geverfd zal worden, moot men vooraf goed met petroloum bestrijken. Deze dringt in de kleinste scheuren en po riën, door het mogelijk aanwezige gedierte, maakt de planken hard en duurzaam, be stand tegen het weer, en maakt dat do olie. verf later gelijkmatig op het hout komt, als do petroleum goed ingedroogd is. Korte wenken. Canna-bcdden moet men, voor ze bezet worden, van verschen me^b en wat kalk (mergel) voorzien. De Canna's zijn sterk verterende planten en kunnen dan hun rijken grooten bladertooi ontwik kelen, als de wortels voedsel kunnen vin den. Gekookte aardappelschillen zijn met zout, zemelen en fijngesneden brand netels gomengd, een goed kippenvöer. Bij gebrek aan brandnetels doen ook klaver, gras of slabladeren goeden dienst. Gei ten worden op goede weiden met een on geveer 4 meter lang touw aan een paal ge bonden, opdat ze kunnen eten en tegelij kertijd beweging hebben. De beste tijd voor deze voeding buiten is vooriniddag3, als de dauw is opgetrokken. Het verblijf der dieren op de weide mag in den regel niet langer duren dan 2 uur des voormid dags en 2 uur 's namiddags. Om de eier- productie der ganzen te verhoogen, neemt men in heb voorjaar de eieren er van weg. Ze gaan dan voort met leggen, soms tot 40 eieren en meer. 't Stille water stinkt, een ploeg,- die werkt, die blinkt. Wat waard is gedaan te worden, is ook waard goed gedaan te worden. Br. worden vanaf MAANDAG ZEER GJÏDKOOP verkocht HOOGE RIJNDIJK 88. Zuivert hiermede Uw woningen alle mogelijke insecten zooals: VLIEGEN. MUGGEN, ANDGEDIËfyTE, enz. enz. AANGENAME GEUR ^SCHADELIJK Verkrijgbaar bij Drogisterij 7188 Fa. BRIEjER-BLEIJS N00RDEINDE 24 TELEFOON 1168 Bij de 1.1. Donderdag door ondergeteekende gehouden veiling van land (geschik^f oor_ bouw terrein) a. d. Station phen a. d. Aren is het bod gebracht^op^ 1550.— De toeslag blijft bepaald op Donderdag 30 Juli 1931, v.m. 11 uur (N. T.) in het Hotel „DE VERGULDE WAGEN", te Alphen a. d. Rijn. 7208 R. VAN DEN BERG, Notaris.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11