LUCHTVAART ZATERDAG 25 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 TARWE-ORGANISATIE VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND. Commissies van Bijstand. De tarwe-organisaties voor Noord- en ZuidJIolland hebben beide besloten den heer J. Kortleve te Voorburg te benoemen tot plaatsvervangend directeur. De heer Kortleve zal inzonderheid wor den belast met de verzorging der leverin gen en het toezicht op den buitendienst. Voorts deelen deze organisaties mede, dat de Commissies van Bijstand, bestaande uit vertegenwoordigers der handelaren en de tarwe-telers, als volgt zijn samengesteld: Voor de Gewestelijke Tarwe-organisalie van Zuid-Holland: P. Luitse te Rotterdam, voorzitter; M. D. Noordzij, Rotterdam, se cretaris; A. O verwater te Wieldrecht en A. Verhagen te Naaldwijk voor de vereeni- ging „Rotterdamsche Korenbeurs", afd. Z.-H.; P. Jas te Dubbeldam en C. D. Sie- ling te Melissant voor de Tarwe-organisa tie. Plaatsvervangers zijn de heeren J. L. de Zeeuw te Pernis en Jac. Lammens te Zoe- termeer (handelaren), J. Vos, Tiengemeen ten en C. Oudijk, Moercapelle (tarwetelers). Voor de Gewestelijke Tarwe-organisatie van Noord-Holland: J. Woldendorp te Hoofddorp, voorzitter; H. Aangeenbrug te Haarlem, J. P. Engel te Uithoorn, J. Eng3l te Hillegom (pl.v.) en D. Nugteren (pl.v.). voor de Afd. N.-H. der Vereen, de Rot terdamsche Korenbeurs: H. K. Koster te Wieringerwaard, A. Groenenberg te Nieuw- Vennep (secretaris), N. Brantjes te Bever wijk (pl.v.) en P. J. Visscher te Wieringer waard (pl.v.) voor de Tarwe-organisatie N.-H. Uit de textielindustrie. Wegens de groote malaise in de textiel industrie heeft de firma H. P. .Gelderman en Zonen te Oldenzaal aan haar personeel eenige loonsverlaging voorgesteld onder waarborg, dat voorloopig tot 1 Jan. 1932 geen arbeiders(sters) zullen worden ontsla gen en dat er zooveel mogelijk gedurende de geheele week zal worden gewerkt. Op advies der hoofdbesturen van St. Lambertus en Unitas werd dit voorstel niet aangenomen. De uitvoer van eieren. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt zal 't Ned. Eiercon- trole-Bureau thans den minister advisee- ren de controlevoorschriften belangrijk te wijzigen en wel in dier voege, dat het ge oorloofd wordt in de toekomst ongesor teerde eieren te exporteeren. De expor teur heeft er alleen voor te waken, dat het totaal aantal in één kist verpakte eieren het aangegeven gewichtsassortiment haalt. Daarnaast blijft een sorteering op den bestaanden voet geoorloofd, die dan spe ciaal wordt gewaarmerkt. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Man overreden en gedood. Gistenmiddag is te Susteinen de groente- hiainicl&'aair T. Leende-rs, afkomisrig uiilt Roos teren, met zijn auto in botsing gekomen met de tram. De man werd doormidden ge reden en was op s/!ag diood. Hij was 45 jaa-r oud en gehuwd. Meisje overreden en gedood. Donderdag is op den Brederodeweg te Bloemendaal een 7-jarig meisje, dat daar fietste, met een vrachtauto in botsing gekomen. Zij kwam te vallen, waarna de auto over haar heen reed. Zwaar gewond werd zij naar het St. Elizaibeth-gasthuis te Haarlem overgebracht, waar zij later aan de gevolgen is- overleden. Jongen door een auto gegrepen. Men meldt uit Bergen op Zoom aan de „Msb.": Op den Antwerpschen straatweg ter hoogte van de Oude Tol heeft Donderdag- middiag een ejaisitige aamrijdimg plaats ge had. Eenige kinderen die van de school kwa. men liepen achter een wagen in de richting van. hun woaiung. Ter hoogte vaui de Oude Tol wilde zekere A. Goossten een jongetje van 8 jaar den weg oversteken toen juist van de andere richting een auto kwam aangereden. De chauffeur trachtte nog te remmen, maar het was te laat. Het ventje werd aangereden en tegen den grond ge smakt. Opgenomen door juist passeeoende personen werd het in de woning van L. binnengedragen. Dt. v. d. Kar en pastoor Kuijipers waren spoedig ter plaatse. De laatste djiende de kleine het H. Olieseil toe, terwijl Dr. v. d. Kar herp geneeskundige hulp verleende. De kleine had een gecom pliceerde beenbreuk, een ernstige woonde aan het achterhoofd en een zware hersen schudding bekomen- Zijn toestand was zeer ernstig. KINDJE SPELENDE OP EEN SPOORLIJN. Door een goederentrein gegrepen en gewond. Nabij Lewedorp (Zuid-Beveland) zat een klein kind van een der omwonenden op de spoorlijn te spelen, toen een goederentrein naderde. De machinist deed nog alle po gingen om den trein tot stilstand te bren gen, doch kon niet verhinderen, dat den kleine de teentjes van een der voeten wer den afgereden en het nog andere verwon dingen opliep. De moeder kwaan toesnellen, toen de machinist het kind reeds had op genomen. Moeder en kind namen pllaats in een der wagens en konden te Arnemuiden medische hulp bekomen, waarna het kind •'aar het gasthuis te Middelburg is ver voerd. ,.Msb." EEN GROOT ONHEIL VOORKOMEN. Twee treinen rijden elkander tegemoet op de brug bij Moerdijk. Donderdagmorgen om 10 uur reed de ParijsOhe D.-trein met volle snelheid uit de richting Roosendaal de brug bij Moer dijk op. Terzelfdertijd naderde de snel trein uit de richting Dordrecht en reed ook de brug op. De brug is 1475 M. lang. De wachter M. van Leest spoedde zich naar het wachthuis. Hij vatte tusschen de naderende treinen plaats en wist door het zwaaien met een roode vlag de aan dacht te trekken. De machinist van den Parijsohen trein bemerkte het naderende on'heil het eerst en gaf doorloopend nood signalen en wist, door uit alle macht te remmen, groot on'heil te voorkomen. DE BRAND TE HEENVLIET. Vermoedelijk kwaadwilligheid in het spel. Omtrent den brand te Heenvliet wordt nader gemeld, dat vermoedelijk kwaad willigheid in het spel is. De oudste zoon van de wed. den Bakker, de 27-jarige I. den Bakker, is 's avonds om 11 uur thuis gekomen en de brand is niet om 1 uur, doch reeds om 12 uur ontstaan. Hij wist zioh door een dakraampje in veiligheid te stellen naar hij zegt, doch zijn 15-jarig broertje en de andere kinderen konden niet meer door het raampje gered wor den. Den avond vóór den brand is I. d. B. gesommeerd een schuld te betalen binnen tweemaal 24 uur. Hij is reeds voorwaar delijk voor een vermogensdelict veroor deeld en zit bovendien zwaar in de schuld Het huis was pas wederom bij een nieu we maatschappij verzekerd. De vorige verzekeringsmaatschappij wilde de verze kering niet verlengen, omdat den Bakker 5 broedmachines had staan, die slechts twee meter van de schuur stonden. Tegen 1 uur is, naar de „TeL" bericht, de officier vau Justitie, mr. Reiuner, te Heen- vliet gearriveerd en terstond nadat, hij op het gemeentehuis- den burgemeester had bez/ocht, is hij naar heit terrein van de ra<mp vertrokken. Het parket, dat ter plaatse een onder zoek kwam instellen, wa.s samengesteld uit mr. Kteumer, officier van Justitie en mr. Hiuygen, rechter-commissaris'. Tevens waren aanwezig de heeren H. W. Robenti, com missaris van politie te Maassluis en J. A. Way, eerste technisch ambtenaar van de afdeeldng braniclblusehmididelen der Rotter damsche brandweer. Men heeft geruimen tijd doorgebracht te midden van het puin. De desikomdigen konden op dit mement onder geen omstandigheden een vaststaand oordeel uitspreken over 't ontstaan van den brand of het aangeven van de plek waar de brand ontstond. Daarvoor zail men moe ten wachten tiet alles is uitgebrand en het puin verwijderd is. Men aal dus de rooken- de puanhoopen eenige dagen onder bewa king stellen, daarna allies ontruimen en ver volgens nauwkeurige opmetingen d'oen. Isaac de Bakker werd op het terrein vian den brand aan een uitvoerig verhoor ondier- worpen. Hij moest vescheidene aanwijzin gen geven. Hierbij kwam naar voren, dat niet in Mei, doch eerst veertien dagen ge leden het boerderijtje verzekerd was. Ook heeft het bevreemding gewekt, dat het schrijfbureautje waarin zioh de papieren der bnamdassuramitie bevonden, tijdig in veiligheid was gebracht en geheel onbe schadigd was opgeslagen in de schuur, waar men Isaac aantrof. Voorts kan Isaac moei lijk de verklaring geven van het feit, dat het raam waardoor hij beweerde gevlucht te zijin, voor zijn 16-jarig broertje Maarten te klein was. Zooals men uit het voorgaan de reeds heeft vernomen, heeft men Maar ten gevonden hal verwegen stekende buiten het raam, alsof hij niet verder kon. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat een raam, waarde or een volwassen man kan ontsnappen, voor een 16-jarigen knaap te nauw bleek te zijn. Tenslotte heeft men Isaac ter plaatse van het onheil gearresteerd en vervolgens on der bewaking van twee veldwachters per auto naar het raad/huj® te Heenvliet over gebracht. De leden van het parket be.ga-ven zioh naar Oudenhoorn om van de weduwe C. de Bakker, de moeder van Isaac, nadere bijzonderheden over de ramp te vernemen. Isaac zou gdisteravon of hedenochtend op transport naar Rotterdam worden gesteld. Een en ander heeft, in het- overigens zoo stiftte Heenvliet veel emotie verwekt. HET STEENZETTERSCONFLICT TE AMSTERDAM. Nieuwe incidenten. Bij het naar huis brengen onder politie- geleide van de R.K. steenzetters te Amster dam heeft een groote groep E.M.O.S.-man- nen een dreigende bonding aangenomen tegenover den steenzetter O., dde in de Van Lennepstnaat woont. Deze haalde uit zij-a binnenzak een hakmes en sloeg hiermede op zijn belagers in. De politie wist hem ten slotte in huis te krijgen, doch de menigte, door een en ainder zeer opgewonden, pro beerde de woning van dezen steenzetter binnen te dringen, wat echter door het poe teeren van enkele agenten met de re-volver in de hand voor de deur mets-'.ukte. De poli tie, die versterking gekregen had, ver spreidde de menigte. Ook gedurende den avond bleef een sterke bewaking in deze omgeving gehandhaafd. De E.M.O.S.-man- nen hielden naar aanleiding van het gebeur de in de Jac. v. Lennepstraat een vergade ring in gebouw Harmonie. In den laten avond werd voor een woning van een R.K. steenzetter in de Nieuwe Leliestraat om politietoezicht verzocht, daar er zich ver schillende tegenstanders voor het.huis ver zamelden. ONVEILIGHEID TE EINDHOVEN. Twee inbrekers en een heler gevat. Den laatsten tijd werd Eindhoven ten zeerste onveilig gemaakt door het optre den van een of meer inbrekers, die hun brutaliteit zelfs zoover voerden, dat zij op klaarlichten dag de huizen binnen drongen. Het totaal van hun diefstallen loopt ia de duizenden gulden, ongerekend de groote hoeveelheden goederen, welke zij bij deze ondernemingen voor goeden prijs verklaarden. In een winkel bij den Stratenschen Dijk stalen zij 300, bij zekere K. v. d. H. in Woensel een be drag van 1400, terwijl bij de firma op de Demer een groote partij confectie, als mede een fiets werd gestolen. Deze laatste diefstal is hun thans nood lottig geworden. Op 22 Juli hield de Rijks politie te Boxmeer wegens overtreding van de provinciale weggeldverordening twee mannen aan, waarvan een hunner weldra bleek de dief te zijn van het rij wiel dat hij bereed. Hij werd naar Eind hoven overgebracht, waar de gemeente politie vaststelde, dat deze fiets was ge stolen bij de firma van D. op de Demer. De man, een 20-jarige Duitscher, Peeters genaamd, werd in arrest gehouden. Zijn kameraad, de 24-jarige Duitscher K. Blum had men te Boxmeer evenwel vrijgelaten. Peeters bekende echter, dat hij, zoowel als Blum, zioh aan eenige inbraken had den schuldig gemaakt. Zoo bleek Blum ook de dader te zijn van de sensationeele in'braak bij de firma De Haan in de Kerkstraat, waar hij op heeterdaad be trapt werd, doc'h tijdens zijn transport de agenten tegen den grond sloeg en de vluCht nam. De politie stelde zich nu in het kosthuis van Blum op en moest daar ongeveer een dag wachten. Op een morgen echter kwam de man thuis en werd met open armen ontvan gen. Overgebracht naar het politiebureau, bekende hij op niet minder dan 16 plaat sen te Eindhoven te hebben ingebroken, o.a. bij de firma De Haan, waarvan zoo even sprake was. Zijn vroegere kostbaas, zekere Cramer, een landgenopt van hem, had 'hem bij verschillende diefstallen ge assisteerd en hiervoor geld ontvangen. Ook bewaarde hij de gestolen goederen in zijn huis. Aanstonds volgde nu ook de arrestatie van Cramer, in wiens woning inderdaad groote hoeveelheden gestolen goederen werden aangetroffen. Gister morgen werden de drie mannen met den boevenwagen door Eindhoven gereden, om op de verschillende plaatsen gecon fronteerd te worden. Zij hebben een vol ledige bekentenis afgelegd en zullen ter beschikking van de justitie in den Bosch worden gesteld. WEER RELLETJES TE ROTTERDAM. Gisteravond is in het algemeen verkoop- lokaal op den Goudschen Singel te Rotter dam een door de afd. IRtakterdam van de Communistische Partij uitgeschreven druk bezochte vergadering gehouden, waa-r o.a. de stakende huurder V olieman en de heer De Visser het woord hebben gevoerd. De vergadering had een kalm veriioop en is rustig uiteengegaan. Daarna zijn eenige duizenden mensehen den Goudtsohen Singel afgeloopen, de Hee- renstnaat en de Meent dioor, naa-r de Ae-rt vain Nesstraat. Daar had zioh een oordion van zes agenten gevormd^ zoodat de straat was afgezet. Op een gegeven moment wer den de optrekkende menschen met de blan ke sabel en den gummistok uiteengedreven. Niet al te gelukkig optreden van de poJritóe had ten gevolge, dat de troep zich over den geheelen OoolsingeJ verspreidde, waar het een oogenbliik rumoerig was. Een man is neergevallen en naar het ziekenhuis aan den Coolsinged gebracht. Verscheidene an deren liepen rake k'jappen op. Later trok men weer langzaam aan naar de inmiddels vrijgegeven Aeri van Nes- straat, waar men in groepen bleef staan praten. Spiritus in beslag genomen. Belastingambtenaren hebben dezer da gen te Dordrecht bij een particulier een partij van 6000 liter nagenoeg zuivere spiritus in beslag genomen. De spiritus werd vervoerd in olievaten. Door deze inbeslagneming is voorko men, dat de accijns van ongeveer 23.000 werd ontdoken. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. Ongeluk met een locomotief. Bij den bouw van een stuwbassin te Ott- machau is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat twee menschenlevens heeft geëischt. Van een locomotief met twee wagens viel plotseling de eerste wagen om, waardoor ook dé locomotief werd omvergeworpen. De machinist* de 25-jarige Stehr uit Glei- witz en de 31jarige stoker Kinne uit Ott- machau werden bij het kantelen van de lo comotief, door de uitstroomende gloeiende kolen bedekt, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Vier dooden op spoorwegovergang. Uit Hastings (Nieuw Zuid-Wales) wordt gemeld: Bij een botsing tusschen een auto en een trein werden vier tot de inzitten den van den auto behoorende matrozen ge dood en één ernstig gewond. aWSSfe ECHTE If IESCHE TBaiHEERSN-BMI 20~"WuPerons v m 6601 DE RAMP BIJ ST. NAZAIRE. Het bergen van de „St. Philibert". Het werk voor het lichten van ket in de Loire-monding nabij St. Nazaire gezonken pleziervaartuig „St. Philibert" nadert thans zijn voltooiing. Men is er in den loop van de laatste da gen in geslaagd, eenige takels om den romp van het schip te leggen, zoodat men giste ren hoopte, het schip nog den eigen dag bo ven de oppervlakte te kunnen brengen. De mededeelingen van de verschillende duikers, die op het wrak zijn geweest, dat zich geen lijken van slachtoffers meer aan boord zouden bevinden, zijn nog niet ge heel juist gebleken. Nog gisteren werd door één der duikers een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk naar de op pervlakte van het water gebracht. Noodweer in Tyrol en Salzburg. Groote schade is in de omgeving van Zeil a/See, Bad Gastein en St. Johanu i/Pongau berokkend door twee dagen noodweer "in het begin van deze week. Wegen werden zoodanig door bergstor- tingen en overstroomingen tengevolge van de wolkbreuken versperd, dat bijv. het ver keer met Bad Gastein gedurende twee da gen gestiemd was, terwijl bij St. Johann circa 100 meter van den heirweg naar Salz burg geheel in de bruisende Salzach ver dween, zoodat Salzburg voor de uit de stre ken van het noodweer vluchtende toeristen nauwelijks bereikbaar was. Het Krimml dal is ook per spoor onbe reikbaar, doordat de spoorbrug bij Zeil a/See is weggeslagen, terwijl de ingang van het dal geheel onder water staat. De wegen zijn zoodanig gehavend, dat heb maanden zal duren voor ze weder in den ouden toestand gebracht zijn. Overal ziet men ploegen aan 't herstelwerk of aan heb aanleggen van houten noodwegen op plaatsen waar de weg geheel verdwenen is. DE MUMMIE IN DEN SALON. Proces met opzienbarende voorgeschiedenis .yoor de rechtbank te Dusseldorp stond gisteren terecht de Italiaansche advocaat dr. Mancini, dde zich te verantwoorden heeft wegens vrijheidsberooving. De gebeurtenissen, die tot dit delict leidden, hebben indertijd groot opzien ge baard. Dr. Mancini had het lijk van zijn in den zomer van 1928 overleden vrouw laten mummificeeren en twee jaar lang in zijn woning te Genua bewaard. In den zomer van 1930 vestigde hij zich te Dusseldorp. De kist met het stoffelijk overschot bracht hij mee naar Duitschland; zij werd in den salon van de woning te Dusseldorp neer gezet. Toen de overheid dr. Mancini bevel gaf, het lijk te doen bijzetten, antwoordde hij, dat het gemummificeerde lijk geen lijk was in den zin van de Duitsche wet en hij dreigde zelfs den Oberbiirgermeister van Dusseldorp aan te klagen wegens huis vredebreuk. Het provinciaal bestuur be moeide zich met de zaak en de regeerings- president stelde den Italiaan den eiscb hot lijk op korten termijn te laten begraven. Bij een huiszoeking werd de kist onder een bed gevonden en bij deurwaardersexploit in beslag genomen. Toen de deurwaarders zich met de kist wilden verwijderen be merkten zij, dat zij in de woning waren ingesloten. Pas een uur later werden zij door de Schupo bevrijd. Voor deze vrijheidsberooving staat dr. Mancini thans terecht, evenals de 22-jarige dienstbode Christine Kola, die van hetzelf de feit wordt beschuldigd. In zijn verdediging verklaarde dr. Man cini, dat hij de ambtenaren niet had inge sloten en zijn dienstbode ook geen opdracht daartoe had gegeven, omdat hij nog dien zelfden morgen van den kantonrechter ver gunning had gekregen om het lijk op 'een anderen dag zelf te laten bijzetten. De jeugdige dienstbode verklaarde dat zij, toen de deurwaarders met hun helpers de woning waren binnengegaan, volkomen radeloos wa.s geweest en in haar opwinding de huisdeur had afgesloten om naar de tele foon te loopen om dr. Mancini te waar schuwen. De ambtenaar van het O. M. vroeg ten slotte voor dr. Mancini vrijspraak, aange zien men slechts van vrijheidsberooving kan spreken, wanneer de ingeslotenen zich alleen met groote moeite of gevaar kunnen bevrijden. De rechtbank sprak dr. Mancini vrij, doch veroordeelde zijn dienstbode Cristine Kola wegens het plegen van verzet en poging tot vrijheidsberooving tot hon derd mark boete, subs, tien dagen hech tenis. De wandaad te Doornik. Naar nader wordt gemeld, moet de van- dalendaad in de kathedraal van Doornik tusschen 12 en 3 uur 's middags verricht zijn. De daders hebben gebruik weten te ma ken van een oogenblik, waarop zij niet wer den gezien door de vele bezoekers, die zich in de kathedraal bevonden. Doordat er zich zoovele menschen in de kerk bevonden, weet de bewaker zich ook geen gezichten meer te herinneren. Uit het deskundig on derzoek is gebleken, dat restauratie van de schilderstukken mogelijk is, daai; de sneden in de donkergekleurde fond van de schilderijen zijn aangebracht. Het beschadigde schilderij van den in 1812 te Doornik geboren en in 1877 te Brus sel overleden schilder Louis Gallait stelt voor: „Christus den blind-geborene gene zende". Dit stuk behoort met zijn „Geeft den keizer wat des keizers is" tot zijn beste werk. Het schilderij van den 17-eeuwschen meester Lucas stelt de bestijging van den Calvariënberg voor. Elfjarige inbreker. Een elfjarige schooljongen, Kasch ge naamd, werd in den afgeloopen nacht bij een inbraak in een levensmiddelenmagazijn in het Oosten van Berlijn door een waker gegrepen, nadat diens hond hem hevig in de hand had gebeten. Het onderzoek, dat de politie heeft inge steld, wees uit, dat de knaap sinds Februari niet meer op school geweest was. Aan deze poging tot inbraak waren nog een tweetal andere jongens medeplichtig, die de wacht hadden gehouden. Bomaanslag op een spoorbrug? De Bulgaarsche bladen brengen op sen sationeele wijze het door een reiziger uit Joego-Slavië medegedeelde bericht, dat op het traject Nisch-Uskub een bomaanslag op den trein is gepleegd. Bij Vranja zou men een brug hebben la ten springen, waarbij twee van de zes da ders zelf gedood zouden zijn geworden. Het vermoeden, dat er iets bijzonders aan de hand was, werd nog versterkt, doordat overal langs de lijn de bewakingstroepen werden aangetroffen en ook de grens wacht aan de Bulgaarsche grens versterkt was, voornamelijk tusschen Kuestendil en Caribrod. Men vermoedt, dat de aanslag gepleegd is door leden van Macedonische organisa ties. Verraad van Staatsgeheimen. De vierde strafsenaat van het rijksge- richt te Leipzig veroordeelde den 35-jari- gen gehuwden regeerings-assistent Otto Pabst uit Birkenfeld wegens voortgezet verraad van staatsgeheimen en herhaalde pogingen tot militaire spionnage ten gunste van Frankrijk, tot zeven jaren tuchthuis straf en tot tien jaar eerverlies. De gelden, welke hij voor zijn spionnage- diensten had ontvangen, en welke 2UÜ0 Mark beloopen, werden in beslag genomen. 7198 „ZEPPELIN" VLOT TE BERLIJN GELAND Hedenmorgen naar Leningrad. Gisternamiddag omstreeks halfvier ver scheen de „Graf Zeppelin" boven Berlijn, de eerste landingsplaats op haar vlucht naar het Ndordpoolgebied. Een groot aantal vooraanstaande persoon lijkheden was ter verwelkoming van de Pool reizigers op het vliegveld verschenen. Voor den tocht naar het Noordpoolgebied zal Eckener over een hoeveelheid van 12.000 ku- bieken meter waterstofgas kunnen beschikken Vermoedelijk zal echter slechts van 75 pet. van het ter beschikking staande kwantum, der halve van 9000 kubieken meter, gebruik wor den gemaakt. Voorts zal een ruim voldoende hoeveelheid olie en benzine aan boord worden genomen. Aan proviand worden uit Berlijn acht kisten beschuit en twee kisten brood meegenomen, die in den loop van den racht aan boord zullen worden gebracht. Nieuwe luchtreizigers gaan van Berlijn uit niet meer mee. Hedenochtend om circa vijf uur zou het lucht schip weer opstijgen voor het afleggen der tweede étappe, namelijk naar Leningrad, waar voor de ontvangst reeds alles in gereed heid is gebracht. O.a. is er, naar men weet, een speciale, beweegbare mast opgericht. De ijsbreker „Malygin", die de Zeppelin in het Noordpoolgebied zal ontmoeten en daar zijn post aan het luchtschip zal overgeven is, naar professor Wiese, die zich aan boord van den ijsbreker bevindt, in een radiotelegram me dedeelt, reeds bij het Franz Josephland aan gekomen. De boot zal daar op de komst van den luchtreus blijven wachten. ROEMEENSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT Vijf inzittenden verbrand. In de omgeving van Jamboli (Bulgarije) is een verkeersvliegtuig neergestort en in brand geraakt. De bestuurder en vier passagiers kwa men in de vlammen om. Naar verluidt betreft het een Roemeensch vliegtuig, dat van Stam boel op weg was naar Boekarest. Ook Fransch vliegtuig neergestort. Bij Mars-la-Tour is een Fransch militair vliegtuig neergestort; twee inzittenden kwamen om het leven, terwijl de derde zich met een parachute kon redden. Vliegongeluk bij Turijn In de nabijheid van Turijn is een militair vliegtuig, dat zich op een verkenningsvlucht bevond, neergestort. De beide inzittende vliegers werden gedood. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend, doch een onderzoek wordt ingesteld. Een mislukte poging Te New-York zijn de vliegers Boardman en Polando opgestegen om naar Konstantinopel of zelfs naar Angora te vliegen. Dat zou dan zonder tusschenlanding moeten worden vol bracht. Zij moesten echter spoedig terugkee- ren, daar het vliegtuig te zwaar geladen bleek en er dus vloeibare brandstof moest worden geloosd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10