22ste Jaargang WOENSDAG 22 JULI 1931 No. 6954 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De zeven-mogendheden-conferentie BUITENLAND 3)e £cidóclve0oii^ömt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent par week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Fraaoo per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegeD betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 l GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50, EEN TWEEDE HOOVER-PLAN. De moeilijke taak der Londensche conferentie. EEN NIEUW HOOVER-PLAN. Gisteren is ter Londensche conferentie een nieuw Amerikaansch plan ingediend, waarvan de Amerikaansche onder-staats secretaris van buitenlandsche zaken Cast-lo gisteren aan de pers mededeeling heeft ge daan. Het plan is vervat in een memoran dum, dat als volgt luidt: De kern van het probleem is, de crisis, waaronder Duitschlands volkshuishouding gebukt gaat, zoowel in Duitschland zelf als in het buitenland, op te lossen. Amerika koestert de hoop, alle tot wrijving aanlei ding gevende omstandigheden uit den weg te kunnen ruimen, opdat de wereld op basis van politieke stabiliteit tot een eenheid wordt saamgevoegd. Wat de economische kwestie betreft, is de economische noodtoestand ten eenemnale een crisis der credieten op korten termijn. De voornaamste druk op Duitschlands eco nomisch leven in dezen tijd van depressie is door den gemeenschappelijken stap der crediteur-mogendheden door het uitstel van alle reparatiebetalingen voor den duur van een jaar opgeheven. Echter berust Duitschlands economisch leven voor een zeer belangrijk deel op buitenlandsche cre dieten op korten termijn. Er bestaat geen reden, te twijfelen aan de zekerheid der grondslagen, waarop deze credieten berus ten. Echter is uit de in de laatste weken heerschende algemeene onzekerheid, een zoodanig verlies voortgesproten, dat het Duitsche bank- en credietwezen aan een hoogst ernstigen druk werden blootgesteld. Deze druk nam twee nauwkeurig omlijnde vormen aan, waarvan het gevolg een af vloeien der bij de Duitsche banken voor handen middelen en een afneming van den goud- en deviezenvoorraad was. In de eerste plaats stond men voor een vlucht voor de mark in Duitschland zelf, terwijl in de tweede plaats buitenlandsche deposito's werden teruggetrokken en de door de buitenlandsche banken verleende credieten besnoeid. Deze bewegingen wor den door niets gerechtvaardigd en wanneer het mogelijk is, ze door een gemeenschap pelijke actie te stuiten, dan bestaat er geen reden, waarom de huidige noodtoestand niet onverwijld een definitief overwonnen zou kunnen worden. Wat de kwestie der vlucht voor de mark betreft, deze kan, zooals zulks ook reeds geschiedt, met succes door de maatregelen der Duitsche regeering en van de Duitsche Rijksbank worden belet. Is de ongerecht vaardigde bezorgdheid eenmaal uit de we reld geholpen, dan kan de vaderlandsliefde van het Duitsche volk ongetwijfeld worden geleid in een richting, die de vernietiging van het crediet van het eigen land voor komt. Ten aanzien van de kwestie der buiten landsche credieten koesteren wij de opvat ting, dat een eerste stap wordt gevormd door de opstelling van een program, dat een verlenging der loopende credieten ge durende een redelijke periode mogelijk maakt. In dit verband veronderstellen wij, dat deze credieten te zamen met het vrij gekomen bedrag der reparatiebetalingen en de uit het eindigen der paniek voort spruitende natuurlijke winst voldoende zullen zijn om de huidige behoefte der Duitsche volkshuishouding te dekken. Toelichting van Castle. In zijn toelichting bij dit document wees onderstaatssecretaris Castle er op, dat het Amerikaansche plan vermijdt in te gaan op de door Frankrijk gestelde finan- cieele of politieke voorwaarden. Nogmaals legde de onderstaatssecretaris er den na druk op, dat de voornaamste kwestie die der credieten op korten termijn is en hun spoedige omzetting in credieten op langen termijn. Als uitsluitende garantie eischt Amerika een strikte controle door de Duit sche Rijksbank op alle transacties in bui tenlandsche deviezen. Het plan werd, naar Castle verder mededeelde, reeds ter kennis van Mellon en Stirason gebracht, die er Zaterdag met de Fransche en Duitsche mi nisters over hebben geconfereerd.. Aan het plan was een volstrekt vriendschappelijke ontvangst ten deel gevallen. Voorts deelde Castle mede, dat van de 1200 millioen dollar credieten op korten termijn, die aan Duitschland zijn verleend, ongeveer de helft uit de Vereenigde Sla- ten afkomstig ie. Hij gaf uiting aan de hoop, dat de circulatiebanken te zamen met de Bank voor Internationale Betalin gen de particuliere banken er toe zullen be wegen, deze credieten niet op te zeggen en eventueel zelfs nieuwe credieten op korten termijn te verstrekken, om dan in den loop van de eerstvolgende zes maanden maat regelen te nemen ter omzetting van deze credieten in een leening op langen termijn. De eerse twee punten vormden slechts een eersten stap, die betoogde tijd voor deze omzetting te winnen. Casle legde er vervolgens den nadruk op, dat president Hoover volkomen den invloed beseft, dien de politieke problemen op den economischen toestand van Duitsch land uitoefenen, doch hij liet er onmiddel lijk op volgen, dat deze problemen door d.e erbij betrokken mogendheden zelf in het reine dienden te worden gebracht. Voorts beklemtoonde hij, dat de Vereenigde Staten noch een regeeringslecning noch een regec- ringsgarantie voorstellen, daar deze wegens den van den kant van het Amerikaansche Congres en waarschijnlijk ook van dien van andere parlementen te verwachten te genstand bij voorbaat tot mislukking zou den zijn gedoemd. Het Amerikaansche streven beoogt der halve uitsluitend particuliere bankopera- ties, vrij van iedere regeeringsinterventie. Het succes van Hoovers program hangt uieraard af van de bereidwilligheid der buitenlandsche bankiers, aan de uitvoering ervan mede te werken. Washington verwacht spoedige aanvaarding van het plan. In aansluiting aan Castle' gen was men in Amerikaansche regeerings- kringen optimistisch gestemd, dat het be doelde plan spoedig door de in aanmer king komende instanties zal worden aan vaard, zulks in verband met de omstan digheid, dat Duitschlands financieele struc tuur „de fundamenteele basis" vormt en wegens de energieke en van moed getui gende maatregelen, die de rijksregeering ter bestrijding van de vlucht voor de Mark heeft getroffen. Zeer voldaan toonde men zich over den vriendschappelijken toon, waarin de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland worden gevoerd, en men gaf uiting aan de overtuiging, dat de Amerikaansche banken zich met het plan accoord zullen verklaren, daar voor haar uit de terugtrekking van haar gelden uit Duitschland geenerlei voordeel voort spruit. De heffing van 100 mark op buitenlandsche reizen. Gisteravond zijn de doorvoeringsbepalin- gen bekend gemaakt voor de heffing van 100 mark op de visa voor buitenlandsche reizen door Duitschers. Hierin wordt be paald, dat deze heffing kan geschieden door iedere instantie, die paspoorten uit geeft. Aan de grens moet 50 pet. meer, dus 150 Mark worden betaald, wanneer niet bij bovengenoemde overheid de 100 mark ge stort zijn. Deze toeslag zal vanaf 30 Juli ae. worden geheven. Deze heffing voor buitenlandsche reizen zal niet gedaan worden bij overschrijding der grenzen voor het kleine grensverkeer, bij emigratie, wanneer werk gezocht wordt in het buitenland of wanneer in het buiten land werk verricht moet worden en even min van het personeel van transporton dernemingen. Van kinderen beneden 15 jaar, die in gezelschappen tot herstel van gezondheid de grens overschrijden, wordt het begeleidend personeel van de heffing vrij gesteld. Voorts behoeft deze heffing niet betaald te worden die wel is waar over buitenlandsch gebied loopen, maar in Duitschland beginnen en eindigen voor zoover het verblijf in het buitenland buiten het gebruikte vervoermiddel niet langer dan 12 uren duurt. Ook zijn vrijgesteld za kenlieden en hun employé's voor zoover bet reizen betreft waarvan officieel is vastge steld, dat ze commercieel noodzakelijk zijn. Verder worden vrijgesteld, zij, die naar de afgestane gebieden reizen om familieleden te bezoeken in dringende gevallen, o.a. ziekten en overlijden. Verder zijn vrijge steld patiënten en kweekelingen van Duit sche inrichtingen te algemeenen nutte in Zwitserland, sanatoria e.d. Wie aanspraak maakt op vrijstelling moet kunnen aantoonen onder een van bo vengenoemde groepen te vallen. VOLKENBOND DE TOL-UNIE VOOR HET HAAGSCHE HOF. De juridische term „onafhankelijkheid". Gisterochtend werd voor het Permanen te Hof van Int. Justitie te 's-Gravenhage de behandeling van de kwestie der Duitsch -Oostenrijksche Tol-unie voortgezet. Onder de aanwezigen waren ook mr. Loder, oud-president van het Hof en Staatsraad mr. J. Limburg. De president opende om half elf de zit ting en gaf het woord aan den agent der Duitsche regeering, prof. Bruns, die zijn pleidooi voortzette. Hij wilde thans nagaan, welke de be- teekenis is, in de memories, van den juridi- schen term „onafhankelijkheid". In de eer ste plaats besprak pl. het Fransche memo randum, dat op dit punt de meest gede tailleerde uitlegging bevat. Pl. is het eens met Frankrijk, dat de ver deeling van een staat het verlies van zijn onafhankelijkheid tengevolge heeft. Maar de souvereine rechten van een staat moe ten niet worden verward met den inhoud van de bevoegdheid van een staat. De Fransche memdrie zet uiteen, dat het verdrag van Saiijt Germain en het Protocol van Geneve hi et in het algemeen het oog hebben gehad op de theoretische onafhankelijkheid van den staat, maar op de onafhankelijkheid van Oostenrijk, zoo als dit land in 1919 bestond. De onafhan kelijkheid zou verloren gaan, indien Oos tenrijk belangrijke rechten afstond. Pl. is het eens dat het verlies van onafhankelijk heid kan bestaan in geheele of gedeeltelij ke vervreemding van het grondgebied van den staat. Hij kon toegeven, dat het ver drag en Protocol dit wilden tegengaan. De geheel of gedeeltelijke vervreemding is slechts toegestaan met toestemming van den Volkenbondsraad. Het is de vraag, of, door het voorgestel de regime in te stellen. Oostenrijk sou vereine rechten prijs geeft. Zoo ja. welke die rechten zijn. Wanneer een staat op zich neemt iets te doen of niet te doen, dan aanvaardt hij een beperking in de uit oefening van zijn souvereine rechten, maar geeft hij die rechten zelf niet prijs. Hoeveel rechten zou men dan op deze wijze niet beperken, opdat gezegd kan worden, dat men zijn onafhankelijkheid had verloren? Men zou een uitvoerig onderzoek moeten instellen naar den aard en het aantal van al die rechten. Alleen de Staat, die vrij zou zijn van elke rechtsverplichting zou een volledige onafhankelijkheid genieten. Prof. Bruns kwam dan ook tot de con clusie dat een tol-unie de onafhankelijkheid van Oostenrijk niet zou prijs geven en derhalve niet in strijd is met het Vredes verdrag van St. Germain en het Protocol van Genève. SPANJE NIEUWE STAKINGSGOLF IN SPANJE. Uitbreiding der conflicten verwacht. De toestand in Spanje wordt minder gunstig. Te Se villa is tijdens ongeregeldheden een tramwagen, welke genietroepen ver voerde, met revolvers beschoten. De troe pen vuurden terug op hun aanvallers. Op andere punten der stad deden zich soort gelijke incidenten voor. In den loop van den dag werden in totaal drie personen gedood en 15 ernstig gewond. De troepen zouden 's nachts door de stad patrouillee ren, daar de stakers verklaard hebben, dat het conflict zich zal uitbreiden. Tegen negen uur 's avonds waren dertig personen gearresteerd. Te Valencia is in de situatie, wat be treft de arbeidsconflicten nog geen wijzi ging gekomen. Verklaard wordt, dat bin nenkort een staking zal uitbreken bij 'de stedelijke waterleiding-, gas- en electrici- teitsbedrij ven. De café's, restaurants en hotels zijn gesloten. In verscheidene steden der provincie Cordova is een algemeene staking Uitgebro ken. Te Cadiz is het tot incidenten geko men tusschen socialisten en syndicalisten, waarbij ettelijke personen gewond werden. Er hadden eenige arrestaties plaats. Ook te Barcelona breidt de staking zich uit. De gouverneur van Granada, die den toestand niet langer meent te kunnen beheerschen, heeft daarom ontslag ge vraagd. De minister van Binnenlandsche Zaken beeft verklaard, dat Jiet zich gisteravond te Sevilla laat aanzien, alsof de orde her steld werd. Dr. Vallina rukt echter aan het hoofd van een troep syndicalisten naar Sevilla op. Sterke afdeelingen guardia ci vil zijn op weg naar Alcala de Guadeira, vanwaar Vallina zal vertrekken; zij heb ben bevel, de betoogers en den leider der syndicalisten te arresteer en. ITALIË 'S PAUSEN BELEEDIGERS. De inhoud van het pamflet. We hebben onlangs de inbeslagneming gemeld van een pamflet met beleedigenden inhoud voor de persoon van Z.H. den Paus. Naar thans nader blijkt, bevatte dit pam flet, dat in de straten van Florence te koop werd aangeboden en welks vijf auteurs werden gearresteerd, den volgen den zin: „De gevangenneming en veroordeeling van den meineedigen Italiaan, Achille Rat- ti (de paus), en zijn medeplichtigen zou slechts een eenvoudige handeling zijn voor een legioen zwarthemden en de logische konsekwentie van een vonnis van de spe ciale rechtbank". Dit nummer bestaat uit twee laden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Amerika dient op de zeven-mogendhe- den-conferentie te Londen een nieuw plan in; wat neerkomt op verlenging der be staande credieten. Nieuwe stakingsgolf in Spanje. BINNENLAND. Een voorontwerp van wet betreffende vervroeging van het tijdstip van aanvang van arbeid in bakkerijen met één uur is bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt (1ste blad). Doodelijk ongeluk bij de Zuiderzeewer ken. (Gem. Ber. 2de blad). Belangrijke verduistering te Delftzijl. (Gem. Ber. 2de blad). Nederlandsche auto in Duitschland ven- ongelukt. Vier gewonden. (Gem. Ber. 2de blad). Het einde van de Kaagweek. (Sport 2de blad). De intern, vierdaagsche afstandsmarsch. (Sport 2de blad). De voorwedstrijden der Ned. Wieler kampioenschappen op de Stadionbaan. (Sport 2de blad). Het Eucharistisch Ziekentriduum In de St. Josephkerk begonnen. (1ste blad). Het pamflet was geteekend door de vijf auteurs en eronder volgden de woorden: „Verlosten in God en daarom handelend in overeenstemming met het. geweten. Trouw aan den fascistischen eed." De voornaamste beschuldigde die zich thans voor de speciale rechtbank ter bevei liging van den staat zal hebben te verant woorden, is Emilio Settimelli, oud 27 jaar, die zich, na den opmar-sch naar Rome, in de journalistiek begaf en een nieuwsblad de „Impero" uitgaf, dat reeds herhaalde lijk, dank zij zijn extremistisch karakter, werd geschorst. Eenige maanden geleden is hij uit de fascistische partij gezet waar op hij Rome verliet en zich te Florence vestigde. De straf, welke op het door hem bedre ven misdrijf staat, bedraagt, één tot drie jaar gevangenisstraf. HET EUCHARISTISCH TRIDUUM VOOR ZIEKEN is vandaag begonnen in de St. Josephkerk te Leiden en zal Vrijdag door Z. H. Exc. Mgr. Aengenent worden gesloten. De kerk is heden en morgenavond van 7 Y*9 uur te bezichtigen. Foto Slegtenhorst

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1