UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING LAND- EN TUINBOUW DINSDAG 21 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S Gistermiddag te 2 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was de burgemeester dr. Lovink, secretaris de heer Salverda. Afwezig waren de heeren Verrunt, Lam en den Ouden. Na opening met gebed en vaststelling der notulen van de laatste vergadering doet de voorzitter de navolgende mededeelingen. Dat de burgemeester van 120 Augustus met verlof buiten 's lands zal zijn. Dat het uurloon van losse arbeiders in dienst der gemeente is bepaald op 40 cent. Dat B. en W. geen termen aanwezig achten een stopplaats voor autobus sen te maken bij het kantongerecht. Dat het nieuwe uitbreidingsplan niet tijdig gereed zal zijn om nog door den ouden raad te worden behandeld. De laatste drie mededeelingen be treffen de antwoorden op vragen van resp. de heeren ten Cate Brouwer, den Uil en Bergshoef. Ingekomen stukken. Dat C. de Graaf zijn be noeming tot gemeentewerkman aanneemt Ver zoek van de heeren K. Drok om eervol ontslag ingaande 1 Aug. a.s. werd verleend. Een adres van den Alphenschen Besturenbond, om een extra uitkeering aan werkloozen. Adres van winkeliers inzake een vent-verbod (een desbe treffende verordening zal den Raad in een vol gende vergadering worden aangeboden). Verzoek van de H. B, S. te Woerden en de Chr. H. B. S. alhier om een subsidie over 1931 van resp. 140 08 en 2461.48, werd verleend. Een verzoek van W. A. Reyeren om een jaar uitstel van bebouwing van een perceel bouw grond aan de van Boetselaerstraat; werd ver leend. Hierna werd overgegaan tot behandeling der agenda. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden. Voor de commissie tot onderzoek werden benoemd de heeren: Boere, ten Cate Brouwer en Muiswinkel, welke na onderzoek verklaarden, dat tegen toelating der door het hoofdstembureau gekozen ver klaarde leden geen wettelijke bezwaren waren Gekozen verklaard zijn: van de C.-H.-fractie: Joh. v. Leeuwen, W. J. Sprey, C. Koren, J. H. Ruting en P. Verdonk. Van de A.R.-fractie: G. M. Herngreen, A. den Ouden, B. v. 't Riet en F. L. Muiswinkel. Van de R.K.-fractie: J. L. H. Boeren, Th. Cocx en H. G. Veltman. Van de gez. V.D. en V.B.-fractie: D. ten Cate Brouwer, W. A. Lam en H. van Kleef. Van de S.D.A.P.-fractie: C. den Uyl en J. N. Engelsman. De Raad vereenigde zich zonder h. st. met het voorstel van rapporteurs tot goedkeuring der geloofsbrieven. De boerenarbeider in de kapsalon. 2. Voorstel van B. en W. inzake een sluitings uur voor kapperszaken. De heer Ruting is tegen dit voorstel. In de eerste plaats om de dwingende bepalingen waarmee de meerderheid, dat zijn de georga niseerde kappers, een minderheid van ongeor ganiseerden willen dwingen. Spr. is tegen ver regaande overheidsbemoeiing. Maar ook de boerenarbeiders, die tegen den zomertijd zijn en ouden tijd houden en geen vrijen Zaterdagmiddag hebben, worden de dupe ervan. Spr. zal tegen stemmen. In gelijken geest spreken de heeren Boeren, Veltman en van 't Riet. De heer den Uyl is voor het voorstel van B en W. en zal voor stemmen. De heer Bergshoef wil het voorstel „hal- veeren" en gedurende den zomertijd 11 uur en 's winters 10 uur sluiten. De voorz. ontraadt het voorstel van den heer Bergshoef en gelooft, dat het voorstel van B. en W. een goede sociale maatregel is. Maar nochtans zouden B. en W. ook liever zien, dat een verordening niet noodig is en de heeren het onder elkaar eens waren. Het voorstel wordt verworpen. Tegen stem den: v. 't Riet, Veltman, Boeren, Ruting, Hern green, ten Cate Brouwer, Muiswinkel Cocx en Bergshoef. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. De heer A. Verduin al hier is door de Begeering benoemd tot controleur der Tarwewet 1931 voor het Oostelijk deel van Utrecht en het Weste lijk deel van Gelderland. Vernielzucht. Bij eenige bewoners aan de Oranje- en Stationstraat werden door baldadige personen de tuintjes vernield. Tegen de daders, welke bij de politie be kend zijn, zal procesverbaal worden opge maakt. Diefstal. Door v. d. Sch. aan den Steekterweg, werd bij de politie aangifte gedaan van de ontvreemding van uien uit zijn tuin. Dronken achter het stuur. Tegen de motorrijder de B. werd door de politie procesverbaal opgemaakt, wegens het in staat van dronkenschap besturen van een motorrijwiel. WOERDEN. EEN DOORTASTENDE BOEREN KNECHT. Geen geld?Dan maar een koel De veehouder V. uit Barwoutswaarder had eenigen tijd geleden een knecht in dienst genomen, natuurlijk voor den beken den tijd van 1 jaar. Na korte termijn had de arbeider er genoeg van. Hij eisehte nu het loon op, waarop hij echter geen recht had. Dezen morgen vervoegde hij zich we derom bij zijn ex-baas, maar dreigde nu een koe uit de wei mee te nemen, indien hij niet betaald werd. Nogmaals gewerd hem een weigering. Toen gaf de knecht ge volg aan zijn bedreiging en stal een koe VAN ALPHEN a. d. RIJN 3. Voorstel van B. en W. tot het uitbrengen van een vijf jaarlijksch gemeenteverslag. Wordt z. h. st. aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond groot 540 M2. 6.50 per M2. aan W. B. Kroon qq., gelegen aan de Toussaintstraat, voor het bouwen van 4 wo ningen. Z. h. st. aangenomen. 5. Voorstel om aan de bouwvereeniging „Volksbelang" een perceel grond te verkoopen groot 1010 M2. a 6.50, eveneens gelegen aan de Toussaintstraat tot het bouwen van 9 wo ningen. Z. h. st. aangenomen. 6. Benoeming van een hulpkeurmeester in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer K. Drok, voorloopig voor een jaar en in gaande 1 Aug. a.s. Aanbevolen werden: 1. K. van Keulen te Diepenveen (reeds tijdelijk in dienst) en H. W. Veenhof te Ooslerwolde). Be noemd wordt met 14 stemmen de heer K. van Keulen. De instructie van den hulpkeurmeester zal zoodanig worden gewijzigd, dat de benoe ming voortaan door B. en W. geschiedt. 7. Voorstel van B, en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Hof- zichtstraat, hoek Toussaintstraat aan de bouw vereeniging „Volksbelang", groot 100 M2. 5 ƒ6.50 en 100 M2. k ƒ3.— per M2. Z. h. st. aangenomen, 8. Voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen voor het aanbrengen van verande ringen in de bijzondere scholen Steekterweg en Hoorn. Z, h. st. aangenomen. Een aangename vacantie! Rondvraag. De heer Ruting wenscht den vcorz. een aangename vacantie, en vraagt of hij nog even aandacht wil verleenen, dat de electriciteitskabel aan den Westkanaalweg spoedig wordt doorgetrokken. Komt in orde, aldus de voorz. De heer Koren vraagt aandacht voor de rio- leering aan de Oranjestraat. Met de aanhou dende regens „verdrinken" de menschen bij kans. 't Komt dan pas in orde, als aan het rioleeringplan wordt begonnen, zegt de voorz., maar niettemin zal openb. werken de zaak nog eens „bekijken". De heer ten Cate Brouwer stelt voor de di recteur van Gem. Werken 'n telefoon aan huis te geven, dat is gemakkelijk voor de raads leden als zij iets te vragen hebben. De heer den Uyl stelt voor dan ook de raadsleden een telefoon te geven. De heer Koren vraagt wanneer nu het ambte narenreglement eindelijk eens komt; het moet 1 September gereed zijn. De voorz. zegt, dat het gereed ligt om met de organisaties te bespreken, en voorts dat in een volgende raadsvergadering dit punt op de agenda komt. De heer Bergshoef vraagt, of de subsidie aan Roodenburg nu terecht is geweigerd, ja of neen. Spr. gelooft met B. en W. van wel. Maar als het door B. en W. terecht is gewei gerd, dan ondermijnt men op de Chr. Hist. Kies vereen, het gezag. Iemand die dikwijls van kleur verandert, heeft op de Chr. Hist. Kies- vereen. gezegd, dat B. en W. de steun aan Roodenburg wel had kunnen verleenen. Hij kletst er maar wat op los. De heer Sprey zegt, dat de heer Bergshoef als altijd er weer maar wat op los kletst. Op de Chr. Hist. Kiesvereen. is deze zaak zeker ter sprake geweest. Er waren daar leden die van oordeel waren, dat aan Roodenburg wel subsidie verleend had kunnen worden, en be doelde wet er juist voor menschen als Rooden burg was. Maar de Chr.-Hist. raadsfractie is het volkomen met B. en W. eens. Van onder mijning van het gezag is geen sprake. De heer van 't Riet dringt aan op een betere verzorging van de speelplaats aan de openb, school te Aarlanderveen. 't Komt zeker in orde, aldus de voorz. Hierna sluiting. uit de wei, en ging ermede vandoor. Zoo gauw de boer dit bemerkt had, vervoegde hij zich ten spoedigste aan het politiebu reau, alhier, waar hij van een en ander aan gifte deed. De gemeente-veldwachter van Barwoutswaarder werd eveneens gewaar schuwd. Werkelijk vond men knecht en koe op den Hooge Rijndijk, zich begevende in de richting Woerden. De koe werd in beslag genomen en ge waarmerkt gestald bij de erve U., alhier. De knecht, genaamd C. V. O., is naar het politiebureau alhier overgebracht om mor gen voor jlen Officier van Justitie te Utrecht te worden voorgeleid. HILLEGOM. Onze Raadsleden. De gekozen leden voor den nieuwen gemeenteraad hebben al len hun benoeming aangenomen. R.K. Tooneelvereeniging. Dezer dagen werd alhier opgericht de R.K. Tooneelver eeniging „Pater Servatius". Dit zal de eer ste tooneelvereeniging in Hillegom zijn, die het predicant ït'.K. voor haar naam mag voeren. Reeds zijn de statuten opgezonden voor de Bisschoppelijke goedkeuring, ter wijl verwacht wordt, dat tevens een Gees telijke Adviseur zal worden benoemd. De nieuwe tooneelwereenigkig, onder leiding van den heer La Febei stelt zich ten doel. het publiek in Hillegom te overtuigen, dat een R.K. vereeniging die zich aan de Bis schoppelijke voorschriften houdt, ook wer kelijke kunstavonden kan organiseeren. Ook hier zullen ernst en luim afwisselen. Voor den komenden winter is reeds een uitge breid reperto-ir samengesteld. We zullen t.z.t. hierop nog wel nader terugkomen en wenschen de nieuwe vereeniging bij voor baat gaarne een groot succes. Het dure water. Het leidingwater is ook voor onze ge meente een zegen; echter niet voor de beurs der kleine luiden en de gewone bur gers. Het water is eenvoudig schromelijk duur. Het vast recht legt schijnbaar een pleister op de wonde, in werkelijkheid be zorgt dit de strop. Een paar voorbeelden ter staving: Iemand woont in een huis van even 10 per week. Er is geen bad waar door het watergebruik groot zou kunnen worden. De huisvrouw betaalt 5 per kwar taal vast recht; gebruikt pl.m. 4 M3. in de 3 maanden is 1 en f 0.40 Meterhuur, sa men 6.40 voor4 M3. water of 1.60 per M3. Een ander heeft ook vastrecht en betaalt door de geringere huurwaarde 3 vastrecht per kwartaal. Waar het gezin een bad heeft, was de hoeveelheid water in dat tijdvak 12 M3. of 3, waarbij 0.60 me terhuur, is 6.60 voor 15 M3. of 55 cent per M3. Nog wel schromelijk duur. maar in vergelijking van ons eerste voorbeeld goed koop. Plaats daar tegenover de Haarlem mermeer, toch zeker een zeer uitgestrekte gemeente. Daar is ons een huis bekend, dat 8 per week doet. De bewoner kan voor 4.67 per 3 maanden net zooveel water ge bruiken als hij wil. Het is ons een raadsel, dat ons waterbe drijf, dat reeds eenige jaren functionneert en aan wier hoofd een Directeur staat met slechts 1000 of 1500 salaris per jaar, zoo slecht rendeert, dat het water niet- goed- kooper kan worden verstrekt. En behalve de gemeente Hillegom voedt onze water leiding ook Lisse, Sassenheim en Warmond. We vertrouwen dat ernstig getracht zal worden ten spoedigste een aanzienlijke ver laging in te voeren. O.i moet het vastrecht- weg en de prijs gesteld worden op 25 cent per H3. In het vastrecht zit de goocheltoer. Het is toch rondom eerlijk, dat men betaalt naar 't gebruik m.a.w. wie zuinig is moet n-iet gedwongen worden in den vorm van vastrecht dik mee te betalen voor de roy- alen. De overheid heeft tot plicht, zuinig heid óók in de gezinnen te bevorderen. Meester Engel. Vrijdagavond te 8 uur wordt in de Nutszaal de gelegenheid gebo den, afscheid te nemen van den heer En gel. hoofd der Gemeentelijke U.L.O. school alhier, die met pensioen het onderwijs en ook de gemeente gaa-t verlaten. Waar de heer Engel zich niet alleen als schoolhoofd, dooh ook in vele anders opzichten gedu rende een reeks van jaren verdienstelijk heeft gemaakt, zullen zeker talloos veen met een hartelijk woord en een gemeenden handdruk afscheid willen nemen van Mees ter Engel. LISSE. Gewestelijke R.K. Middenstandsfederatie. Gisteravond hield de Gewestelijke R.K. Middenstandsfederatie „St. Nico laas" een vergadering in het Café Restaurant „De Nachtegaal". De heer T. C. v. Eerden opende deze vergadering met een welkomst woord tot de velen, die gehoor gegeven had den aan den oproep. Voorts besprak spr. het doel van dezen avond en hoopte, dat het gesprokene op allen groote invloed zou uit oefenen. Hierna verkreeg den heer Jan Mol, ambtenaar van bovengnoemde federatie, het woord, die als onderwerp had „Geen Zomerslaap". Voorts brak spr. een lans voor de schoo- ne onderafdeeling „S.AN.T.OS." Alleen van de Bloemendagen kan het niet komen, een vaste contributie van 60 ets. per lid zou een mooi voorstel zijn. Een dankbaar applaus volgde op de re de Van den heer J. Mol. Vermelden we, dat vertegenwoordigd waren op deze vergade ring de afd. Bennebroek, Hillegom, Katwijk, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sassen heim en Voorhout. Afwezig was de afd. Warmond. Naar aanleiding van het gespro kene werden door eenige leden vragen ge steld. De gestelde vragen werden tot groote tevredenheid beantwoord. De heer v. d. Eerde spoorde de leden aan, om hun zonen of dochters aan t-e raden deel te nemen aan den 3-jarige Hanze Handelsavondschool, welke dit jaar wederom een aanvang neemt. De resultaten van den vorigen cursus waren schitterend; et slaagden 19 van de 22 cur sisten. Het lesgeld is 30 per winter. Be sproken werd om de actie tegen de z.g. „vliegende winkels" met kracht te voeren. Vervolgens was aan de orde bespreking Pa- tronaatsuniform, in samenwerking met de R.K. Middenstands ver. Er zijn verschillen de besprekingen geweest, waarbij verschil lende voorstellen zijn behandeld. De diverse punten omtrent -dit punt- wer den door den heer J. Mol besproken. Voorts werden nog verschillende zaken besproken betreffende Midden9tansbeweging. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter oner een woord van dank voor de aangena me besprekigen, deze vergadering met ge bed. Personalia. Voor het examen nutti ge Handwerken is geslaagd Mej. H. C. Rijnveld. WASSENAAR. Aanbesteding grondwerken. Door het gemeentebestuur werd hedenmorgen aan besteed het maken van gTondrioleerings- en bestratings werken. A. op terreinen in het Oostdorp. B. op terreinen aan het Kerkehout. C. in massa. Ingeschreven werd als volgt: Joh. van Herp Co., Amsterdam A 29.600; B 78.00; C 37.400. D. v. Btuij ven berg, Den Haag A 29.S00; B 7.000; C 36.666. Gebr. Trebbe, En schedé A 29.700; B 6.200; C 35.900. J. War- naar en W. Hoogstraten, Leiden A 28.500; B 6.940; C 35.440. W. J. Bol-tje, Heeren veen A 28.750; B 6.620; C 35.300: N.V. v. d. Wel Bax, Wassenaar A 27.850; B 6.650; C 34.500; J. F. Stuij, Utrecht A 27.829; B 5.252; C 33.081. F. L. Snnt, Wassenaar A 27.500; B 5.490; C 32.990. N.V. Expeditie en aanne- mingbedrijf Houtgraaf en Bolsenbroek, Bloemendaal A 26.100; B 5.388; C 31.200. N.V. tot aanneming van Bouw- en grond werken v.h. Visser Zn., Wassenaar A 25.200; B 5.000; C 30.200. TER-AAR. Gemeenteraad. De gemeenteraad komt Donderdag a.s. in openbare zitting bijeen ten gemeentehuize des voormiddags 10 uur. Agenda. 1. Ingekomen Stukken. 2. Onder zoek der geloofsbrieven nieuw benoemde raadslieden. 3. Vaststetling sohoolgeldko- hieren. 4. Reclames schoolgeld en honden belasting. 5. Vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van begrafenis- rechten. 6. Voorstel van B. en W. met be trekking tot het onderhoud der Nieuwe Al- gem. Begraafplaoats. 7. Nader voorstel van B. en W. tot het bepalen van een rooilijn langs den geprojecteerden nieuwen provin cialen weg. 8. Nader voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van straat verlacht! ng langs den Geerdijk. 9. Vaststelling inge volge art. 101 der L.O. Wet der vergoeding ten behoeve der bijzondere scholen over 1928. 10. Comptabele besluiten. Auto te water. De groentenhandelaar A. v. d. H. reed gistermorgen met zijn auto de garage uit bij den heer H. te Langeraar. Toen hij een eindje op den weg was, raakte hij zijn stuur kwijt, en reed in de dijksloot. Spoedig schoten eenige menschen met een bootje te hulp, om v d. H. uit de auto te halen. Deze kwam, buiten een nat pak, er bijzonder goed af. De auto was een weinig beschadigd. STOMPWIJK. Geboren: Jan Cornelis van P. D. van Bennekom en M. M. de Jong. Pe trus Cornelis z. van J. J. van Schei en J. v. d. Salm. Ondertrouwd: Henrious Joha-nnes Mol en Johanna Cornelia Maria Haagen. Adrianu6 Johannes van Veen en Maria Petronella v. d. Swan. Willem Anne Mie bes en Anna E'isabeth Qui-st. Getrouwd Leona-rdus Joha-nnes Schrijvers en Alida Luk. Overleden: Gerrit Goossen, 60 j. Maria Wilhelmina Waaije-r, 3 weken. Cornelis Theo doorns v. Rijn, 11 maanden. STAND DER LANDBOUWGEWASSEN. Op 15 Juli. De Staatscrt. van Maandag 20 Juli bevat het overzicht betreffende den sta-nd der landbouwgewassen op 15 Juli 1931, onder medewerking der Rijkslandbouwconsulen- ten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den La-ndbouw en wat- de weersgesteldheid betreft door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Voor de akkerbouwgewassen is de weers gesteldheid in het algemeen gunstig ge weest, zoodat een belangrijk deel van den achterstand werd ingehaald. Leidt men uit de voor de verschillende streken opgegeven cijfers, onder inachtno- ming der beteelde oppervlakte, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij verder het cijfer in de tweede kolom aangeeft hoe de stand op 15 Juni j.l. was, terwijl het Lus- schen haakjes geplaatste cijfer aangeeft, hoe gedurende de laatste 10 jaren de stand gemiddeld in de maand Juli was. Gemiddelde Stand op: stand in Juli 15 Juli 15 Juni in de iaat- ste 10 jaar. Tarwe 71 68 (71) Rogge 65 65 (71) Wintergerst 74 72 (68) Haver 71 71 (68) Zomergerst 69 72 (70) Boekweit 57 (55) Paard enb oonen 70 71 (67) Erwten 64 68 (70) Bruine boonen 60 66 (59) Vlas 59 69 (61) Kanariezaad 78 79 (70) Koolzaad 65 67 (67) Blauwmaanzaad 63 63 (66) Karwij 70 80 (63) Mosterzaad 74 77 (70) Spinaziezaa-d 71 Suikerbietenzaad 61 Consumptie-aard. 67 70 (67) Fabrieks-aard. 59 70 (69) Suikerbieten 66 63 (67) Uien 61 62 (66) Cichorei 68 68 (70) Voederbieten 67 (65) Roode klaver 64 67 (62) Witte klaver 78 80 (67 Weiland 64 81 (60) Grashooi 77 82 Klaverhooi 75 Door de correspondenten wordt de stand opgegeven in cijfers, waarbij 100 uit muntend, 90 zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, 50 r= matig, 40 vrij slecht, 30 slecht en 10 mislukt. VAN M'N BOEKENTAFEL „Padua". Feestuitgave te-r gelegenheid van het 7de eeuwfeest van het zalig af sterven van den H. Antonius van Padua. In een feestelijke Juli-uitgave van bet maandschrift „Padua", verkondigen de Paters Minderbroeders Conventueelen den lof van Sint Antonius van Padua op diens zevende eeuwfeest. Dit jubileumnummer ziet er in elk op zicht voortreffelijk uit. De Minister-Generaal, pater Dominicus Tavani te Rome, mag in het openingsarti kel er op roemen, dat de Conventueelen de zorg hebben voor die wonderbare basi liek, waarin de kostbare schat van Anto nius' lichaam rust-. De Nederlandsche provinciaal, pater Ca-rolus Hoyng, te Wijnandsrade (L.), uit den wensch, dat dit feestnummer er toe zal bijdragen, den grooten en geliefden volks heilige in nog ruimeren kring te doen ken nen en vereeren. In een hooggestemd artikel van den re dacteur, pater Donatus Bakker, gardiaan DRIE DAGEN IN PARIJS. (vervolg). Door geheel het openbaar Parijzer leven ziet men het geestelijk element. Priester, paters en zusters ontmoet men overal, zelfs in de opera zagen wij een paar priesters. Het operagebouw, schitterend mooi van marmer en brons, maakt des avonds bij de parade der modedames een overweldigen den indruk. "Wij woonden er de opera Thais bij; de muziek en de mis en scène waren prachtig. Maar de opera zelf is niet na te vertellen. Daar was een profeet en een Grieksche courtissane, het corps de ballet en een schare zeer goed gehouden liefdezusters, l'amour en het berouw, het leven en de dood, alles prachtig bezongen en natuurgetrouw weergegeven. Maar de logica? Later aan het café de la Paix ge zeten zagen wij daar de mannetjes van monsieur Ohiappe, hoofdcommissaris van politie in actie, die iedereen, man of vrouw, die zich maar even aan de bezoekers op drong, rustig wegleidden. Wat het verkeer aangaat, daar kan ieder stadje een voor beeld aan nemen, want men kan rustiger slaan op een klein eilandje midden op de Parijsche boulevards, dan bij ons op een vluchtheuvel in Leiden. Men kan langs de nagelkoppen in het asphalt rustig oversteken en is men iets te laat dan zullen de auto's nog inhouden en aanwijzing geven door te loopen. Op druk ke punten geeft de verkeersagent rustig zijn aanwijzingen, maar is de file eenmaal aan het rijden, dan zet hij er groot spoed achter. Versailles moesten wij ook wederzien. Het paleis, door Henri IV begonnen, later door de Lodewijken vergroot, heeft heel wat geschiedenis in zich zien afspelen. Lo- dewijk XIV, die er %ra-n zijn prille jeugd tot 84 jaar gebood, heeft er zijn leven geleefd. Daar was, naast zijn wettige gemalin, zijne vriendin madam de Montespan, wier kin deren door Madame de Maintenon, de be kende geleerde vrouw, zoo goed mogelijk werden opgevoed, en die daar ook Lode- wijk leerde kennen, op wie zij trachtte in vloed uit te oefenen, opdat de verhouding tusschen hem en zijn wettige gemalin be ter zoude worden. Toen later deze gemalin gestorven was, is zij gehuwd met Lodewjjk en hij moet toen in haar eenvoudige ver trekken dikwijls belangrijke bijeenkomsten met zijn ministers hebben gehouden. Toen ook Lodewijk de XIV gestorven was, heeft zij veel werk gemaakt van opvoeding van jonge meisjes, in gestichten, waar zij aan het hoofd heeft gestaan. Ziedaar bijzon derheden, die een priester mij nog eens bevestigde op grond van geschiedkundige nasporingen. Stappen wij dan over naar Lodewijk de XVI en Maria Antoinette, dan zien wij daar de beide Trianons en het zoogenaamde hameau, waa-r Maria haar kinderlijke feestjes vierde, in een intieme kring buiten de hofkringen, die daardoor hun jalouzie opwekten waardoor deze al haar daden in een verkeerd daglicht stel den. Langzamerhand, ook, volgens mijn zegsman, is komen vast te staan, dat haar dienaangaande geen blaam kan treffen, maar dat alles is terug te brengen tot kwaadsprekerij van haar benijders. Van uit dit paleis is de ongelukkige konings familie door het volk in triumf naar Pa rijs ge-bracht om daar later ter slachtbank gevoerd te worden. En nu, tegen 14 Juli, komen allerwege de vlaggen uit en worden feesten gevierd ter herdenking dier re volutie. Langs de boulevards staan duizenden kraampjes en staan honderden kooplui on der parapluies hun waren en loterijtjes aan te prijzen en haast ongeloof'baar. Overal verdringen zich de Parijzenaars om de woorden uit hun mond op te vangen. Men zou denken in een klein plaatsje te zijn maar niet in de lichtstad. Enfin, wij hadden in een paar dagen veel gezien en dank zij het goede weder, hebben wij al onze uitstapjes kunnen ma ken en daardoor een indruk gekregen van het Parijs van den tegenwoordigen tijd. J. v. L. te Urmond, wordt deze Padua-uitgave den H. Antonius aangeboden als een nederig geschenk van dankbare broederliefde, waarvoor niet anders wordt teruggevraagd-, dan dat Antonius beschermend en zege nend zijn handen zal houden over de Ne derlandsche provincie. De Internuntius, Z. H. Exc. Mgr. L. Schioppa, die het maandschrift met een bij zonder schrijven wilde vereeren, prijst in onze landgenoot-en de liefde voor de Mis sie-s en noemt St. Antonius den grooten missionaris van Christus. Verder schrijft Toos PPost over St. An tonius en de H. Maagd Maria, Leo Baa- ten over het bijzondere van Antonius' heiligheid, pater Kleyntjes S.J. over den H. Antonius en Ezzelino, Mgr. dr. Hen- sen over St. Antonius en den muilezel. Pa ter Electus Emonds O.M.Conv. te Wiirz- burg wijdt een bijdrage aan den Socialen Heilige, pater Cajetanus van Poppel te Alexandropolos aan de „Ark des Ver- bonds" en tenslotte Antonius B. aan „de H. Antonius en de Per-s". Al deze bijdragen zijn juweeltjes van stijl, sterk van inhoud, en vormen tezamen een bundeltje lectuur, dat een waardige herinnering zal behouden aan dit heugelijke eeuwfeest. De Delftsche kunstteekenaar Koos v. d. Horst, verluchtte het meerendeel der 48 pagina's met origineele teekeningen, stijl vol verzorgd en waardig passend in het kader van deze uitgave. Ook ontwierp hij de kloeke bandteekening. Op zwaar kunstdruk en in oud-Holland- schen omslag werd deze prachtuitgave ge reed gemaakt ter drukkerij van „de Zuid Limburger" te Kerkrade. Exemplaren van dit feestnummer zY- verkrijgbaar gesteld bij de redactie „Padua", klooster te Urmond (L.).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8