22ste Jaargang DINSDAG 21 JULI 1931 No. 6953 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE CONFERENTIE VAN LONDEN BEGONNEN BUITENLAND KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per weet f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franc» per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f0.50. GROOTE GEESTDRIFT TE LONDEN. Laval en Brüning spreken de hoop uit, dat Frankrijk en Duitschland tullen samenwerken. DE REIS DER MINISTERS. Tijdens de reis van Parijs naar Calais hebben de Fransche minister-president La- val en zijn collega's zich met de Duitsche, Italiaansche en Belgische ministers, die op uitnoodiging van Laval in den wagon van den president hadden plaats genomen, on derhouden. Rijkskanselier dr. Brüning discussieerde vooral met den Franschen minister van fi nanciën, Flandin en den minister voor de begrooting, Piètri. Minister-president Laval had in zijn wa gon voor het ontbijt uitgenoodigdRijks kanselier dr. Brüning, rijksminister van bui tenlands che zaken, dr. Curtius, den minis ter voor buitenlands che zaken van Italië, Grandi, den minister van buitenlandsche zaken van .België, Hijmans, den minister van financiën, Franqui, zijn Franschen col lega en Philippe Berthelot. De extra-trein met de .delegaties, de fi- nancieele deskundigen en het hulpperso neel bevatte 200 personen. Om toen minuten over één kwam de trein te Calais aan. De buitenlandsche regeeringsvertegen- woordigers en de leden der Fransche re geering werden op het station door den on derprefect van Boulogne en den burge meester van Galais begroet. Om tien minuten over één kwam de reis met de „Cöte d'Azur" naar Dover voortgezet. Aankomst te Londen. Nog nooit heeft Victoria-station te Lon den zulk een schouwspel gezien, als giste ren bij aankomst van den „minister-trein'' uit Parijs om kwart over vijf. De Duitsche ministers werden door de leden van het Duitsche gezantschap en de aanwezige Duitsche persvertegenwoordi gers zeer hartelijk begroet en daarop ver welkomd door MacDonald en Henderson, die hun Duitsche collega's lang en harte lijk de hand schudden. Onder stormachtige toejuichingen der duizenden menschen voor het station, reden daarop de auto's met de verschillende de legaties naar de verschillende hotels. De Fransche delegatie heeft haar intrek in het Carlton Hotel genomen, waar ook de vertegenwoordigers van Duitschland en België kamers hebben besteld. De beraadslagingen begonnen. Binnen een uur na hun aankomst aan het Victoria station werden de gedelegeer den van Frankrijk, Duitschland, Italië, Bei- gië, in 't Lagerhuis ontvangen in de kamer van den eersten minister voor een voorloo- pige bespreking. Behalve de vertegenwoordigers van En geland, waren daarbij ook die van de Ver. Staten en Japan tegenwoordig. De gedelegeerden werden door den eer sten minister MacDonald, Henderson en Snowden begroet. De zitting begon om half zeven en duur de tot kwart over acht. Na minister-president MacDonald nam de Fransche minister-president Laval hel woord, die rapport uitbracht over de be sprekingen te Parijs en uitvoerig het stand punt uiteenzette, dat Frankrijk bij de be raadslagingen inneemt. Hij sprak de hoop uit, dat een loyale samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland zal plaats heb ben om het vertrouwen van de wereld te herstellen. Daarop sprak dr. Brüning, die eveneens de verwachting uitsprak, dat Duitschland en Frankrijk loyaal zullen samenwerken en vervolgens een overzicht gaf over den toe stand van Duitschland, dat hij met uitvoe rige statistieken toelichtte. Voorts gaf hij eenoverzicht van de maat regelen waartoe de Duitsche regeering be sloten heeft, om aan de crisis het hoofd te bieden. Voorts gaf hij een overzicht vandemaat- van steunverleening om tot verbetering van den toestand te geraken. Daarop werd nog over het werkprogram ma beraadslaagd, waarna de zitting tot hedenmorgen verdaagd werd. Hedenochtend om 10 uur vond een ple naire vergadering der conferentie plaats op het Engelsche ministerie van buiten landsche zaken. De besprekingen hadden in een zeer ver zoenenden geest plaats. Nog steeds tegenstelling. De Parijscbe correspondenten van de Londensche bladen beoordeelen het tot nog toe bereikte door de Pao-ij sche besprekin gen zeer voorzichtig. De Parijsohe correspondent van de „Dai ly Telegraph" is van meening, dat, wan neer in het officieele communiqué van ver trouwen en samenwerking wordt gespro ken, deze woorden in de allereerste plaats hoop uitdrukken. In werkelijkheid bestaat er nog een groote scheiding tusschen de meeningen van Franschen en Duitschers. Laval zal slechts bereid zijn tot financieele hulpverleening aan Duitschland, onder de bekende voorwaarden, die hij reeds een minimum heeft genoemd. De „Daily Express", meldt, dat de Fran schen het denkbeeld om de opbrengst der Duitsche tarieven als onderpand te gebrui ken, nog steeds niet hebben opgegeven. In Fransche kringen is men nog steeds verre van verheugd over de houding van Engel- schen en Amerikanen. Amerikaansche lof en critiek. Het meerendeel der New-Yorksche bla den juicht de politiek van Hoover met be trekking toL.Europa toe. De „Herald Tribune" zegt, dat de samen komst van de Fransche en Duitsche staatslieden, evenals de conferentie tus schen de vertegenwoordigers van zeven mo gendheden, welke hierop volgt, veel be moedigender vruchten zal afwerpen dan de wereld', die in verwondering afwacht, zal hebben durven verwachten. De „New-York Times" schrijft, dat de waarheid, die na den oorlog steeds duide lijker wordt, is, dat Frankrijk en Duitsch land talrijke belangen gemeen hebben en concludeert hieruit hun samenwerking in deze dagen. Een enkele wanklank veroorzaakt „de New-York American", een blad >?an Hearst, dat opmerkt, dat Hoover het denk beeld van een „niet-officieelen opmerker heeft terzijde gelegd. Wij zijn thans ten volle vertegenwoor digd op die conferenie, maar laten wij ons met onze eigen zaken bemoeien en buiten de Europeesche blijven, meent het blad. DE CRISIS IN DUITSCHLAND. De reisbelasting treft 't eigen land. Volgens berichten uit de Duitsche haven steden, dreigt de noodverordening inzake de belasting van 100 Mark op buitenland sche reizen de Opstzee-reederijen, die juist in deze maanden kleine ontspanniiigsreizen organiseeren, ernstig te dupeeren. Op voorstel van de „Nordische Gesell- schaft" te Lübeck en van de Industrie- en Handelskamer te Stettin heeft de afgevaar digde voor den rijksdag, rijksminister bui ten dienst, professor Moldenhauer, bij den verkeersminister voorstellen ingediend en op de noodzakelijkheid gewezen, dat hard heden vermeden worden. Professor Moldenhauer heeft bij den minister voor het verkeerswezen gehoor ge vonden en men kan aannemen, dat bij de uitvoeringsbepalingen, welke reeds heden avond worden verwacht, rekening zal wor den gehouden met de bijzondere omstan digheden. De Zwitsersche bondsraad heeft den Zwitserschen gezant te Berlijn opgedra gen, zich officieel op de hoogte te stellen van den aard der belasting van 100 Mark, welke geheven zal worden bij het passeersn van de grens. Nieuwe bepalingen van het beursbestuur. Het beursbestuur van de afdeeling effec tenbeurs te Berlijn heeft het volgende be- sloten Alle opdrachten voor den aankoop en verkoop ter beurze van effecten, binnen- en buitenlandsche wissels en buitenlanc sche banken kalm in zijn werk. Men ka Opdrachten, die bij de heropening va de beurs moeten worden uitgevoerd, be- hooren met de aanteekening „nieuwe op dracht', te worden herhaald. Het verkeer bij de banker gaat kalm in zijn werk. Ondanks het feit, dat de algemeene toe stand nog niet geheel te overzien is, gaat het verkeer bij de loketten van de Berlijn- sche banken kalm '.in zijn werk. Men kan zelfs vaststellen, dat gedeeltelijk de inla gen reeds weer de uitbetalingen overtreffen, waarbij echter in aanmerking moet worden genomen, dat de uitbetalingen door de noodverordening beperkt zijn. Van één der grootbanken vernemen wij, dat bij de ver schillende filialen Vrijdag de inlagen 70 pet. van de uitbetalingen uitmaakten, ter wijl Zaterdag zelfs het totale bedrag der inlagen iets grooter was dan dat der uit betalingen. Gisteren bleven tot pijn. 12 uur de inla gen en uitbetalingen ongeveer met elkaar in evenwicht. Beurssluiting te Boedapest. De beursraad van de beurs van Boeda pest heeft besloten, de effectenbeurs van 2023 Juli gesloten te houden. In een andere verordening zal verder de kwestie behandeld worden tot welk een bedrag deviezen aangegeven en verkocht moeten worden. Hierbij wordt vooral ge dacht aan de resteerende bedragen bui- tenlandsch geld, welke de Duitsche reizi gers uit het buitenland naar het vaderland meebrengen. VOLKENBOND DE TOL-UNIEKWESTIE VOOR HET HAAGSCHE HOF. Bij de openingsziUing van het Perma nent Hof van Internationale Justitie te Den Haag, betreffende de Duitsch-Oosten- rijksehe Tolunie, was gisteren veel belang stelling. Natuurlijk waren op de eerste plaats aanwezig de gezanten der verschillende mogendheden, die bij het geding betrokken, zijn, verder gezanten van andere mogend heden, de vice-voorzitter van onzen Raad van State, graaf Van Lynden van Sand en- burg, Staatsraad mr. Limburg, Minister van Staat Golijn, eenige leden van onze hooge rechterlijke collega's, toehoorders van den cursus der Academie voor inter nationaal recht en last not least vele da- Ook de pers was natuurlijk bij deze be langrijke zitting van het Hof goed verte genwoordigd. Voor de journalisten waren plaatsen ge reserveerd beneden in de zaal, rechts en links van de verhooging, waarop het Hof zetelt, en verder op de tribune. Daar ge vreesd weid, dat op de tribune de sprekers minder goed verstaanbaar zouden zijn, was bij iedere persplaats een koptelefoon op gehangen, welke in verbinding stond met de microfoons op de presidents tafel, op het spreekgestoelte en bij de tolken, zoodat men, wanneer boven een of andere spre ker niet al te duidelijk was te verstaan, maar even de koptelefoon behoefde aan te grijpen om woord voor woord te kunnen volgen. Links van den voorzitter van het Hof, den heer Adatci, troonde als een pêre no ble de Amerikaansche rechter, de heer Kellogg; rechts de vice-president, de heer Guerrero. Verder waren ter weerszijden gezeten de rechters baron Rolin-Jacque- rnyms, graaf Rostwosowslri, Fromageot, de Bustamante, Altamira, Anzilotti, Urrutia, sir Cecil Hurst, Schücking, Negalesoo, jhr. Van Eysinga en Wang Chung-Hui. Ver der de griffier van het Hof, de heer Ham- marskjöld. Nadat president Adatci zijn openings rede had uitgesproken, werden twee nieu we leden van het Hof, de hoeren De Bus- lam en-te en Wang Chung Hui geïnstalleerd. Zooals men weet, zal het Hof uitspraak moeten doen over de vraag of de tol-unie in strijd is met het vredesverdrag van St. Germain en het saneeringsprotocol van 1922. De omstreden verdragsteksten zijn de volgende: Art. 88 van het Verdrag van St. Ger main luidt als volgt: „De onafhankelijkheid van Oostenrijk is. onvervreemdbaar, tenzij met toestemming van den Volkenbondsraad. Dientengevolge verplicht Oostenrijk zelf, behoudens de toestemming van genoemden raad, zich te zullen onthouden van elke daad, welke zijn onafhankelijkheid direct of indirect op welke wijze,.het ook zij zou kunnen aan taste,n met nae en tot haar toelating tot lid van den Volkenbond, door deelneming aan de aangelegenheden van een andere mogendheid." De verklaring der Oostenrijksche regee ring in het saneeringsprotocol van 1922 luidt: „Anderzijds verplicht de Oostenrijksche bondsregeering zich ertoe, overeenkomstig de termen van art. 88 van het Verdrag van St. Germain, haar onafhankelijheid niet te vervreemden; zij zal zich onthouden van alle onderhandelingen en van elke econo mische of financieele verbintenis, welke die onafhankelijkheid direct of indirect zou kunnen aantasten". „Deze verplichting neemt niet weg, dat Oostenrijk, onder voorbehoud van de be palingen van het Vedrag van St. Germain zijn vrijheid behoudt wat betreft douane tarieven en handels- of financieele verdra gen en, in het algemeen, wat betreft alles wat zijn economisch régime of zijn handels betrekkingen raakt, met dien verstande evenwel, dat het zijn economische onafhan kelijkheid niet zal mogen aantasten door het toekennen aan eenigerlei staat, van een bijzonder regime of van uitsluitende voor rechten van zoodanigen aard, dat zij die onafhankelijkheid zouden bedreigen." DUITSCHLAND BLOEDIGE BOTSINGEN TUSSCHEN COMMUNISTEN EN NAZI'S. Uit Glogau wordt gemeld: Tijdens een danspartij in het dorpje Auf- zug ontstond Ziondag een ernstige vecht partij tusschen communisten en nazi's. De landbouwer Schmeisser werd met een flesch zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij dood neerstortte. Een jongeman werd door messteken ernstig gewond en in le vensgevaarlijken toestand naar een zie kenhuis overgebracht. Vele gewonden moesten zich onder geneeskundige beihan deling stellen. De inventaris van het lo kaal werd geheel vernield. Aangezien men niet over telefonische aansluiting kon beschikken kon politiehulp niet worden ingeroepen. CHINA CHINEESCHE STAD TOT PUIN GESCHOTEN. Het communistisch bolwerk Ningtoe gevallen. Ningtoe in Zuid-Kiangsi heeft al de verschrikkingen van een modernen oorlog ondervonden. De stad werd door de regee- nngstroepen, die tot taak hebben de com munisten te verjagen, uit de lucht en op den beganen grond aangevallen. Door dit dubbele bombardement is er letterlijk geen muur in de stad overeind blijven staan. Na dat de regeeringstroepen twaalf uur ach tereen hun vernielend werk hadden ver richt, trokken zij de verwoeste stad binnen, waarin zij niets anders dan. rockende puin- hoopen aantroffen. Dit is de tweede der drie communistische bolwerken, dat zich heeft moeten overge ven. Men verwacht, dat het derde spoedig zal volgen. Het moreel der communistische troepen is sterk gedaald. BENOEMINGEN. In het Bisdom Haarlem. Het Nederlandsch Episcopaat heeft be noemd tot Directeur van het Centraal Ka tholiek Koloniaal Bureau te 's-Gravenhage den Zeereerw. heer P. G. Groenen, die Pro fessor was aan het Groot-Seminarie te Warmond. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Professor aan het Pbi- losophicum te Warmond den Zeereerw. heer N. Steur en den Zeereerw. heer M. Jansen. De zeereerw. heer prof. P. G. Groenen, geboren in 1876, priester gewijd in 1899, is sedert 1907 hoogleeraar in de H. Schrift aan het Groot-Seminarie te Warmond. Prof. Groenen, die een in blijmoedig optimisme steeds jonge en frissche - sterke werkkracht bezit, gaat nu eon nieuwe taak aanvaarden. Door zijn tallooze relaties on- der'de oud-studenten zoowel in Nederland als in Indië, is prof. Groenen als de aange wezen man voor deze nieuwe functie van Dit nummer bestaat uit twee ^laden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Londensche conferentie begonnen. De Duitsche ministers met gejuich ontvan gen. Hoopvofie verwachtingen. De kwestie der tol-unie voor het Haag- sche Hof. BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). Bij een ketelontploffing te Foxham (Gr.) zijn twee personen zwaar, vier licht gewond. (Gem. Berichten, 2e blad). De stand der landbouwgewassen op 15 Juli. (L. en T., 2de blad). Directeur van het Centraal Katholiek Ko loniaal Bureau te 's Gravenhage. Naast zijn professoraat heeft prof. Groe nen jaren-lang zegenrijk gewerkt onder de katholieke studenten als hun moderator; aan deze werkkring wordt als 't ware een verlengstuk gevoegd door het Directeur schap van genoemd bureau. Moge 't prof. Groenen zijn gegeven zeer vele jaren zijn groote gaven te stellen in dienst van de katholieke zaak in onze kolo niën 1 Als opvolger van prof. Groenen is reeds eendgen tijd geleden genoemd de zeereerw. heer N. Greiteman (oud-kapelaan van Voorhout), die te Rome heeft gestudeerd in de H. Schrift en nu een studiereis door het H. Land maakt. Uit het bovenstaande blijkt, dat aan het Philosophicum te Warmond twee nieuwe professoren zijn benoemd. Tot nu waren er aan werkzaam de Directeur, prof. Niekel, en twee professoren. Het aantal studenten wordt doordat er een nieuwe klas van Hageveld bijkomt met 41 uitgebreid. Zooals men weet heeft het Philosophicum twee klassen tusschen het Klein- en Groot-Seminarie. De zeereerw. heer Steur is priester ge wijd in 1928, en daarna benoemd tot ka pelaan te Volendam, en de zeereerw. heer Jansen is na zijn priesterwijding in 1929 kapelaan geworden aan de parochie van de H. Jeroen te 's Gravenhage. Geen bloembollen naar Duitschland? Wij vernemen uit goede bron, dat in ver band met de geldcrisis in Duitschland de Bond van Bloembollenhandelaren heeft besloten, voorloopig geen bloembollen naar Duitschland uit te voeren. Overcompleet. Men deelt ons mede, dat het leerlingental der R.K. Jongensschool aan de Mariastraat het zeer waarschijnlijk maakt, dat één der leerkrachten (de laatst-aangestel- de) op wachtgeld zal worden gesteld op 1 Aanbesteding. Vrijdag had van gemeente wege de aanbesteding plaats van het maken van hoofdpilasters voor de toegangshekken van den Raadhuistuin. De aanbesteding geschiedde in 3 soorten steen. De uitslag was als volgt: Timmerbedrijf NijmarRiesman resp. 889, 760, 750 en ƒ820. A. Leliveld 780, 750 en 760. Firma Kortekaas 818, 775 en 760. Joh. Seyse- ner 1028, ƒ850 en 778. G. van der Wil den 935, 890 en 860. Firma Naaktge boren te Delft 1690, 1425 en 1440. Waar geen woonplaats is vermeld, wonen de in schrijvers hier ter plaatse. Het werk is gegund aan den heer A. Leliveld. Geboren z. van P. E. M. Warmerdam- Berkhout d. van J. D. BrouwerBesselsen d. van J. HuismanBlokker z. van H. P, van der JagtSnel d. van E, E. Wittenaar Matetr. O n d e r t r f d: C. de Groot en J. A. Seijsener. Getrouwd: A. Veen en L. Rijpkem

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1