BINNENLAND LAND- EN TUINBOUW SPORT VRIJDAG 17 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 JHR, MR. DR. VAN KARNEBE EK, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, heeft te Den Briel in verband met de officieele ope ning der nieuwe gebouwen van de vakschool voor meisjes en de am bachtsschool, een monument van Jan Pzn. Coppelstock, dat aange boden was door personeel, leerlingen en belangstellenden onthuld. ONZE UITVOER VAN STEEN KOLEN NAAR FRANKRIJK. De Fransche regeering heeft dezer da gen den heer Guillaume, directeur-gene raal van den Saarmijnen, naar Den Haag gezonden om ter departemente van bui- tenlandsche zaken, mededeeling te doen van haar voornemen de steenkoolproduc tie in het eigen land en, in meerdere mate, den steenkoleninvoer te beperken, met voorkoming, zooveel mogelijk, van discri minatie. De Nederlandsche regeering is voor de bij deze aangelegenheid betrokken Neder landsche belangen bij herhaling bij de Fransche regeering opgekomen. Deskun digen bevinden zich te Parijs om het ge zantschap zooveel mogelijk bij te staan. Uit Maastricht wordt aan het „Handels blad" gemeld: Het Fransche decreet, waarbij het prin cipe van de invoerbeperking van steenko len wordt vastgelegd, blijkt reeds 10 Juli door president Doumer te zijn ondertee kend. Vóór het einde van deze week volgt daarop het percentage, waarmee de invoer wordt beperkt; welk percentage vastge steld is op 25 pet. en dat wel over den ge middelden invoer van 19281929 en 1930, hetgeen dus beteekent, dat onze steenko leninvoer in Frankrijk genomen over het laatse jaar, met nog meer wordt beprekt dan de 40 pet., welke door de staatscom missie was geadviseerd. Het is zeker merkwaardig en het geen hoogen dunk van de nog onlangs door Fransche staatslieden zoo naar voren ge bracht welgezindheid jegens ons land, dat dit decreet reeds geteekend blijkt te zijn op 10 Juli. Er zijn immers nog in de laat ste dagen door de Nederlandsche regee ring stappen gedaan, die nu totaal nutte loos gebleken zijnen er was door de Fransche regeering ook toegezegd, dat men eerst zou overgaan tot invoerbeperking in decreet, wanneer de buitenlandsche en de Fransche belanghebbenden het niet in on derlinge besprekingen over een vrijwillige contingenteering eens hadden kunnen wor den. Men heeft nu wel enkele der andere be langhebbenden, o.a. de Engelschen, Duit- schers, Polen en Belgen, echter niet de Nederlandschen uitgenoodigd en hun geen gelegenheid geboden met de Franschen over zoon onderlinge overeenkomst te pro ten. De slag voor onze mijnstreek is zeer zwaar. Onze kolenuitvoer uit Limburg naar Frankrijk bedroeg in 1930 goed 2.000.000 ton. Daar het gemiddelde over de jaren 192§, 1929 en 1930 echter slechts 1,500.000 ton bedroeg en thans maar weer 75 pet. van dat gemiddelde ingevoerd mag wor den, zal Nederland zijn uitvoer naar Frank rijk met ongeveer 875.000 tin verminderd zien. Dit beteekent voor eenige der parti culiere. mijnen, die het zwaarst getroffen worden, meer dan 50 pet. van haar tegen- woordigen uitvoer naar Frankrijk. Het „Huisgezin" merkt naar aanleiding van dezen zwaren slag voor onze mijn streek op: Een onzer lberale bladen heeft, onder den eersten indruk der ramp die onze mijnindustrie bedreigde, uitgeroepen, dat wij tegenover den Franschen onwil niet weerloos stonden: wij konden de Fran sche wijnen belemmeren als de Franschen het onze kolen deden. Kunnen wij dat inderdaad? Zijn de liberalen bereid, en zijn de Ka mers bereid de regeering de wapens in handen te geven, die ze inderdaad moest hebben, maar die ze thans ontbreert? Wil men tot de actieve handelspolitiek overgaan, dat alleen reddink kan brengen in gevallen als waarvoor we thans staan: over een verweermiddel om onbillijke aan vallen te keeren? Of zal men, terugdeinzend voor het mid del dat de vrijhandelsleer verwerpt, den ouden toestand onzer weerloosheid besten digen Maar dan moet men zich geen illusies maken omtrent de bescherming die onze /egeering, thans aan de mijnindustrie straks aan een andere bedreigde industrie zal kunnen verleenen. VIJF EN TWINTIG JAREN BLINDEN- ARBEID. Jubileum Frater Nazarius. In het St. Henricusgesticht te Grave, de alom in den lande bekende blindeninrich- tin, heeft onder overtalrijke blijken van belangstelling Frater Nazarius zijn vijf en twintigjarig verblijf onder de blinden her dacht. De jubilaris, die reeds meer dan veertig jaren het kloosterhabijt der Fra ters van Tilburg draagt en vóór zijn werk kring te Grave een aantal jaren in de Mis sie op Curasao verbleef, is een te Grave zeer sympathieke verschijning. Medebroe ders en blinden zoowel als de ingezetenen van het oude stadje dragen hem hartelijke gepegenheid en ware hoogachting toe, waarvan op frater's feestdag op ondubbel zinnige wijze werd blijk gegeven. Des ochtends werd een plechtige H. Mis opgedragen, waaronder de blinden de gezangen ten gehoore brachten. Na de H. Mis had een receptie plaats. Frater-direc teur hield een toespraak, terwijl de blin den op velerlei wijzen hunne dankbaarheid vertolkten. Des avonds was er een feest- uitvoering, die op waardige wijze den kroon zette op dezen èn voor den jubilaris èn voor de kloosterbewoners onvergetelij- ken dag. DE DUITSCHE CRISIS. De Duitsche crisis en onze tuinbouw. In het Westland was aldus lezen we in het „Vad." Donderdagmorgen op de veilingen de grootste depresse op de vei lingen tengevolge van de crisis in Duitschland reeds achter den rug. De koopliedén hebben weder ietwat meer vertrouwen gekregen en kochten weer kleine partijen voor Duitschland. De ex porteurs uit het Westland hebben voor een overgroot gedeelte den export naar Duitschland in het geheel nog niet stop ge had. De prijzen op de veilingen liepen Woensdag reeds omh'oog en stonden Don derdag weer meer stabiel. Ook van andere veilingen bereiken ons berichten als het bovenstaande. Onze kaasexport en de Duitsche crisis. Aangaande den invloed van de Duit- sche kaas lezen wij in de „Tijd": Naar ons uit Friesland wordt bericht, gaat daar de uitvoer nog zijn gewonen gang, maar de Hollandsche exporteurs hebben een gereserveerde houding aange nomen. Er is aarzeling. De Duitsche im porteurs koopen gewoonlijk in guldens op eenigen tijd crediet; zij wenschen toezen ding. Maar de Hollandsche verkoopers aarzelen: ze willen wel de verzending her vatten, doch de onzekerheid met den mar- kenkoers bracht sommigen er toe zelfs onderweg zijnde zendingen aan de grens nog op ie houden. De prijs bleef zich handhaven op de markten, maar er is on der de exporteurs een- weifeling. Want al is er op guldens verkocht, een eventueele waardevermindering van de mark zou Duitsche importeurs in moeilijkheden kun nen brengen. Duitsche gadgasten vertrekken. De Duitsche crisis is ook in onze bad plaatsen merkbaar. Zoo meldt het „Volk" wat Zand voort betreft: Zandvoort's hotels worden van ouds vooral door Duitschers bevolkt. Welnu: uit hotel Groot Badhuis b.v. zijn gisteren de laatste zes Duitschers vertrokken. Ook andere hotels zagen hun Duitsche gasten voor een belangrijk gedeelte dezer dagen in verband met den toestand in Duitsch land, daarheen vertrekken. Duitsche gas ten, die hun komst in verschillende pensions hadden aangekondigd, zijn daar sinds het uitbreken van den crisis-toestand niet ver schenen, terwijl j.l. Zondag op de parkeer terreinen de Duitsche auto's en de groote bussen uit het Rijnland, die er hoe langer hoe geregelder waren gaan verschijnen, ontbraken. Mijn hotel staat voor twee-derde leeg, klaagde een hotelhouder, en een ander heeft het getal van 100 gasten, wien hij in normale omstandigheden gastvrijheid ver leende, tot veertig zien slinken. Hollandsch geld kan in Duitsch land worden gewisseld. Vanwege het Duitsche gezantschap te Den Haag wordt het volgende medege deeld De veronderstelling, dat Hollandsche reizigers tijdens hun verblijf in Duitsch land Hollandsch geld niet kunnen wisse len, is onjuist. Integendeel, alle banken nemen buitenlandsch geld aan en betalen door bemiddeling van de Rijksbank de waarde in Duitsch geld uit. DE FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN VAN DE GEMEENTE SLEEN. Een voorloopige oplossing. Omtrent de financieele moeilijkheden der gemeente Sleen vernemen wij, dat de burgemeester een voorloopige regeling ge troffen heeft met de regeering, waardoor voor het oogenblik de voornaamste bezwa ren zijn overwonnen. De regeling komt hierop neer, dat aan de gemeente betalin gen worden gedaan van gelden uit het ge meentefonds, die feitelijk pas aanmerke lijk later zouden behoeven te worden ge daan. Hierdoor is het de gemeente moge lijk de loonen en uitkeeringen aan behoef- tigen gedurende de eerste weken te blij ven verzorgen, terwijl in dezen' tijd gezocht kan worden naar een definitieve oplossing der moeilijkheden. Vooral ook in verband met het feit, dat ten opzichte der gemeen te Emmen de regeering haar houding in dezelfde kwestie nog moet bepalen, valt nog niet te zeggen in hoeverre het raads besluit van j.l. Dinsdag verdere gevolgen na zich zal sleepen. Het gemeentebestuur van Sleen heeft in Den Haag op den meest mogelijken spoed aangedrongen, om dat een goede gang van zaken vereischt, dat de verschillen van meening in deze belangrijke kwestie zoo spoedig mogelijk tot een oplossing worden gebracht. BENEPEN! In „De Protestant" van 16 Juli jam mert Paul Hugenhol, dat door de radio van den V.P.R.O. „Roomsche" muziek is uitgezonden door de Scola Cantorum onder leiding van Hub. Cuypers. De heer Cuypers is Roomsch, meen ik, zegt de schrijver, „en het koor bestaat uit Roomsche knapen en mannen. Ook het ge zongene, meest alles Latijn, wijst dien kant uit." De schrijver meent, dat de V.P.R.O. het woord „Protestantsch" maar uit haar naam moet schrappenHij, de schrijver, zal ze ker bedanken, „als wij nog eens weer op door Roomschen uitgevoerde muziek wor den vergast." De schrijver zegt zelf, dat hij voor „be nepen" zal worden uitgemaakt. Inderdaad, 't is erg benepen „Hsgz." DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der rijksmiddelen bedroeg over de maand Juni ƒ4.865.420 minder dan over Juni 1930 en over het eerste halfjaar ƒ26.827.759 minder dan over de eerste helft van 1930. UIT DE TWENTSCHE TEXTIEL INDUSTRIE. Grieven over misstanden. De vorige maand is een conferentie ge houden tusschen de besturen van de vier samenwerkende textielarbeidersorganisa ties en het bestuur der Ensohedesche Far- brikantenvereeniging. Deze conferentie leidde niet tot een resultaat. De besturen van de textielarbeiders- bonden hebben than^ aan de Fabrikanten- vereeniging meegedeeld, dat men verwacht, wat er klaarheid komt omtrent de geschil len bij de firma's G. Jannink en Zonen en N. J. Menko. De Fabrikantenvereeniging heeft geantwoord, dat, wanneer er inder daad misstanden zouden bestaan, het be stuur het uit den aard der zaak tot zijn taak rekent eraan mede te werken om deze misstanden uit den weg te ruimen. „Wij willen u echter duidelijk maken", aldus het schrijven, „dat in de tegenwoor dige omstandigheden niet ale aangelegen heden, die de arbeiders veranderd wenschen te zien, omdat zij een eenigszins ongunsti- gen invloed op hun loon hebben, misstan den genoemd mogen worden. Het bestuur verzoekt uw organisaties ernstig, bij de verdere behandeling van deze zaken een en ander in gedachten te houden." Naaf wordt gemeld, wenscht men van arbeiderszijde in dit antwoord niet te be rusten. Op tal van fabrieken zouden mis standen bestaan, waartegen men actie wenscht te voeren. De organisatiebesturen zullen over het antwoord van de Fabrikantenvereeniging nader beraadslagen. De Voorburg bedreigende annexatie. Maandagavond vergaderde de R. K. Kiesvereeniging met het doel de definitie ve candidatenlijst voor den dubbelen raad vast te stellen. Zooals bekend is de voorloopige candi datenlijst op zeer democratische wijze tot stand gekomen. Voorstanders zoowel als tegenstanders hebben gelijken invloed kun nen uitoefenen om pro- of anti-annexionis- ten te candideeren. Uit het feit, dat alleen anti-annexionis- ten gecandideerd werden mag dus veilig worden geconcludeerd, dat de Katholieken van Voorburg zich tegen de annexatie ver zetten. De heer v. 't Hof maakte hierop echter een uitzondering en hield een pleidooi voor annexatie omdat hij het onbillijk vond dat hij, die zijn loon in Den Haag verdiende, profiteerde van de voordeelen welke Voor burg als woonplaats bood. Tevens vroeg spr. aan de te stellen can- didaten de volgens hem (en blijkbaar de alleen volgens den he^er v. 't Hof) bestaan de voordeelen van annexatie in den dub belen raad naar voren te brengen. Uit de hierop gevolgde discussies werd de opvatting van den heer van 't Hof be streden. Er werd oa. op gewezen dat elk goed onderlegd Voorburger, noodzakelijker wijze tegen annexatie moet zijn daar hij anders het bewijs levert juist niet goed onder legd te zijn. Ook de heer van 't Hof geeft daarvan blijk wat hem niet au serieux genomen kan worden daar hij nog slechts een blau wen Maandag in Voorburg woont en door zijn werkaamheden waarschijnlijk nog te zeer onder Haagschen invloed staat Als er z.g. Hagenaars in Voorburg wonen en het voor zichzelf onbillijk vinden dat zij niet in de Haagsche belastingen vallen dan moeten zij zelf daaruit de consequen tie trekken en zoo spoedig mogelijk naar Den Haag verhuizen en niet anderen door hun annexatie-propaganda benadeelen. Tevens werd er nog op gewezen, dat een goed Katholiek niet vóór annexatie kan zijn omdat als Den Haag haar zin kreeg, de rechtvaardigheid geweld wordt aange daan. De heer v. 't Hof heeft derhalve in zijn streven om een pro-annexionist te candi deeren niet het minste succes gehad zelfs geen enkele medstander gevonden. Na verdere uitvoerige besprekingen over de capaciteiten der voorloopig gestelde candidaten werd bij vrije stemmingen de officieele Katholieke candidatenlijst als volgt vastgesteld. 1. H. C. J. van der Plas, 2. mr. B. P. Smeele, 3. M. H. C. J. de Graaf, 4. J. N. Snoeck, 5. P. C. Elsevier, 6. H. G. J. Koene, 7. G. J. L. de Goederen, 8. J. H. C. M. v. Buitenen, 9. A. H. Büller, 10. L. M. A. G. Kors. De candidaten welke zoover zij gekozen worden, zullen in den dubbelen raad onge twijfeld een schitterend pleidooi voeren voor het voortbestaan van Voorburg's zelf standigheid voor het „Voorburg één en onverdeeld". Het bestuur van de openbare leeszaal te Amsterdam heeft, na briefwisseling met den minister van onderwijs en met het bestuur der centrale vereeniging voor open bare leeszalen, met 7 tegen 4 stemmen be sloten, het dagblad de Tribune niet meer in de leeszaal ter beschikking te stel len. De totale bedrijfswinst van het Haagsche gasbedrijf bedroeg in 1929 1.415.871.96 en in 1930 ƒ1.426.714.80. Deze 1.4 millioen winst werd gemaakt met een kapitaal van 12.7 millioen, zoodat het „di vidend" zou kunnen bedragen 11.2 pet. Evenwel aan het Reservefonds is toe gevoegd de som van 159.936.30, zoodat aan de gemeente is uitgekeerd ruim 10 pet. dividend over het geïnvesteerde kapitaal, ongeacht de rentevergoeding voor de ge leende bedragen. De organisaties der winkelbedienden te 's-Gravenhage hebben aan den gemeen teraad winkelsluiting op Donder dagmiddag gevraagd. Gistermiddag is de nieuwe burgemees ter van Dongen, de heer Wouters, vroe ger burgemeester van Vinkeveen, op fees telijke wijze in zijn nieuwe gemeente inge haald. PLUIMVEEHOUDERS IN ZUID-HOLLAND. De Vereeniging van Pluim.veehouders in Zuid-Holland (V.P.Z.H.) heeft gisteren te Gouda haar ja-arlijkschen pluimveedag ge houden, ditmaal aangeboden door de Pluim vee- en Konijnenfokvereeniging Gouda en Omstreken. De congressisten en hun dames zijn des morgens 10 uur door Gouda's gemeentebe stuur ten stadhui ze officieel ontvangen. De bijeenkomst in Ons Genoegen werd ge opend door den voorzitter der V.P.H.Z„ die dank betuigde aan de commissie van voor bereiding voor de keurige wijze, waarop zij zich van haar taak heeft gekweten. Hij gaf hierna het woord aan dr. B. J. C. te Hen- nepe voor diens beschouwing over Pluim veeziekten. Pluimveeziekten. De inleider zeide allereerst, dat men, om een ziekte te kunnen bestrijden, deze eerst moet kennen. Het terrein der pluimveeziek ten is zoo groot, dat onmogelijk alle ziek ten in kort bestek zijn te bespreken. In ons laud is men vroeger dan in andere landen begonnen om de pluimveeziekten doeltref fend te bestrijden. Spreker stelt zich op het standpunt der wetenschappelijke bestrij- dingsmethoden. De basis van het systeem ie onderkenning der ziekten. Men kan bij de rijksseruminrichting te Rotterdam gratis laten onderzoeken. Ondoelmatig voeder verzwakt de dieren dikwijls, waardoor zij zeer vatbaar worden voor besmettelijke ziekten. Een dier moet reeds iets mankee- ren, voordat besmetting er vat op krijgt. Iri de praotijk ziet men dikwijls, dat de hand gelicht wordt met allerlei belangrijke voorschriften ten aanzien van voeding en huisvesting, met als gevolg groote vatbaar heid voor besmetting. Uit een grafiek liet dr. te Hennepe blijken, dat de sterfte onder kippen in de meeste gevallen gevolg is van ziekten aan de leg-orgauen. Ook ingewands ziekten leveren een groot percentage van de sterfte. Bestrijding van de besmettelijke pluim vee-ziekten is ook van groot belang voor de hygiëne van den mensoh. Sedert men de tu berculosebestrijding onder het pluimvee ter hand heeft genomen, zijn 36 gevallen be kend geworden, waarin tuberculose van kip pen op menscben is overgebracht. Dr. te Hennepe besprak vervolgens de ooccidosQs en de Klein'sche ziekte. Spreker gelooft, dat ook de verlammingsziekte tot de besmettelijke ziekten behoort. De smet stof is evenwel nog niet gevonden. Het eente jaar komt deze ziekte alleen voor in hokken, het andere jaar is soms een geheel bedrijf aangetast. In tegenstelling tot de volwassen kippen, is de sterfte onder kui kens meestal een gevolg van besmettelijke ziekten. De pullorum kan bestreden worden door bloed-onderzoek bij kippen. Spreker bescshouwt dit middel echter als niet ge heel betrouwbaar. Er schuilt een fout in de reactie, maar men is bezig deze methode te verbeteren. Met de tegenwoordige me thode heft men echter toch wel bevredi gende resultaten bereikt. Om de pluimvee ziekten daadwerkelijk te bestrijden heeft men deskundigen noodig, vooral in ons land, dat op export is aamgewezen. Leeken-hulp moet men afwijzen. Men hoede zich voor kwakzalverij. Aan het einde van zijn voordracht illu streerde dr. te Hennepe het gesprokene met lichtbeelden. „Kunstmoeders". Na de lunoh ©prak de heer B. van Aspe- renVervenne over „De toepassing van de electriciteit in het pluim veebedrijf". Spre ker behandelde op de eerste plaats de 'kunstmoeders, broedmachines en broedcen- trales. In de laatste jaren wordt hierbij de electriciteit meer en meer toegepast. Voorts neemt steeds toe de electrische verlichting der hokken, welke een belangrijke verhoo ging der eierproduotie veroorzaakt. Een groote factor, welke de toepassing van elec triciteit bevordert, zijn de lage tarieven. Een zeer technische uiteenzetting gaf de heer van Asperen-Vervenne over de inrich ting en werking van broedmachines en bunstmoeders. De resultaten der electrische machines zijn zeer bevredigend. Spreker zeide er van overtuigd te zijn, dat de elec triciteit in dienst van het pluim veebedrijf een groote toekomst heeft, Met een woord van oprechten dank aan de beide inleiders heeft de heer De Bok de vergadering hierna gesloten. GYMNASTIEK R. K. DIOC. HAARL. GYMN. BOND. Turnkring Leiden. Na beëindiging van de voorturners-cur sus werd gisteravond in de gymnastiek zaal Pieterskerkhof een examen afgelegd door 7 heeren en 13 dames. Van de heeren slaagden de heeren B. Wijsman, S. Steenbergen, J. H. Nij'huis en A. J. Nijhuis. Omtrent een lid van „Oran je Zwart" bon den uitslag niet medege deeld worden omdat de formaliteiten door deze vereeniging niet vervuld waren. Van U. R. L. O. slaagden de damesle den Elisa Goddijn en Mien Goddijn en van „Jeanne d'Arc" de dames W. Goddijn, M. Vorst, H. van Dint er en M. Houps. We gens onvoldoende inschrijving moesten de uitslagen van de geëxamineerden van „Meerburg" wachten op den uitslag tot na de opgave van het Bondsbestuur. De examencommissie werd gevormd door de Technische Commissie van den D. H. G. B. De technische leider van den cursus de heer J. Castelein heeft een groot succes verworven. Reeds lang is de behoefte aan voorturner(sters) gevoeld. Met deze oplei ding en proeve van bekwaamheid zal op den duur de gymnastiek zeer bevorderd worden. In den komenden winter wordt weder een cursus georganiseerd. VOETBAL „Politie!'—„Post" 0—2. Gisterenavond speelde de Politie tegen de Post een wedstrijd om de „Trianonbe- ker". In dezen wedstrijd was de Post voor de rust de meerdere en zagen ook kans tweemaal te doelpunten door de Keuning en J. Segaar. Na de rust was dit overwicht gedaan en kwamen de politiemenschen ste vig opletten doch de verdediging van de Post incl. keeper, welke een zeer goeden wedstrijd speelde, was niet te passeeren. En het einde kwam met een overwinning van de Post 20. De scheidsrechter Dero- gée was zeer goed.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5