VRIJDAG 17 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HILLEGOM. Verkooping. Gisteren had in hotel Sisbermans ten overstaan van Notaris D. M. Klijzing te Haarlem de verkoop bij gunning plaats van het Heerenhuis „Sonnevanck" gelegen te Hillegom aan de Sixlaan no. 5, groot 16 A. Het perceel was in bod gezet op 25.000, het was niet verhoogd en wprd niet gemijnd. Kooper de heer C. J. Bak ker q.q. te Hillegom. HOOGMADE. Autotocht „Ouden van dagen". Op Donderdag 6 Augustus a.s. zal het bestuur van de Wilhelmina-Vereeniging een auto tocht voor ouden van dagen organiseerun. Vermoedelijk zal dezen keer een reis naar Schiphol en verder naar Haarlem worden gemaakt. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Het liep deze week tame lijk goed voor de tuinders. Bijna alle pro ducten bleven zeer goed op prijs en het beschot wordt dagelijks beter. Gisteren was er in de aardappelenprijzen, doch dan voornamelijk in de mindere kwaliteit, een verlaging. Mogelijk al een gevolg van de belemmeringen in de export als gevolg van de bekende Duitsche crisis. Bovendien ko men uit meerdere streken al flinke kwan- turn-s late aardappelen afzetten waarvan de prijs aanmerkelijk lager is. De vroege bloemkoolgewassen zijn in het algemeen niet best te noemen. De prijs zal hiervan veel goed moeten maken. Deze is thans maar matig. Beschadiging van don weg. Gisteren is de groote „Zandgrijper" dienstig ge weest voor het afgraven der duinen door de Ainsterdamsche Ballast-maatschappij weer naar de haven aan den Valkenburg- scheweg vervoerd. Zooals ook bij de heen reis geschiedde, is ook nu de weg op vele plaatsen beschadigd door de zware ma chine. Het vervoer geschiedde in den zeer vroegen morgen. Zandspuiten. Sinds eenigen tijd is men ten behoeve der N. Z. H. T. M. bezig met een zandspuitmachine de paifcn der electri- sehe geleiding verf en roestvrij te spuiten. Voor nabij wonenden bij die palen lang niet bekoorlijk. Zoo kwamen de bewoners dor nogal nauwe Tramstraat tegen dit systeem in opstand, omreden de zand- en stofwolken bij ieder in de huizen drong. Dit was mede aanleiding om de politie en zelfs de Bur gemeester te verzoeken aan deze onhygië nische methode een einde te maken. Men is toen weer begonnen buiten de kom der ge meente in de richting te Katwijk a. d.. Rijn, waar men op z'n hoede is, om, zoo spoedig men ook de last van deze zandspuiterij heeft, daartegen te protesteeren. OUDE-WETERING. Jongetje verdronken. Gistermiddag is het 6-jarig zoontje van den heer M. van T. alhier te water ge raakt en verdronken. De kleine was kort te voren nog van den waterkant verjaagd, doch blijkbaar is hij later weer aan de aandacht van de ouders ontsnapt. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met grooten aanvoer werden de volgende prijzen betaald: Rozen per bos van 20 stuks: Butterfly 4060 ct., Miss Edith Helen 60SO ct., Ophelia 4060 ct., Golden Ophelia 4060 ct., Pernet 3040 ct., Landia 40—60 ct., Hadley 4070 ct. Snijbloemen per 100 bos: Gele Margrieten f 3.i.Kopgodesia f 6.8.idem per 100: Zinnia f 3.10—3.60, Luthyrus 3040 ct., Delphiniums 5070 ct., Ranonkels 1015 ct., Anjers rood 1520 ct., Anjers rose 16— 20 ct., Lelie's wit f 7.107.70, Lelie's rood f 7.7.60, Colvili's 7080 ct., Centaurea wit 2025 ct., idem blauw 2025 ct., idem geel 1520 ct., Pompon Dahlia's f 2.102.30, Groote Dahlia's f 5.106.40, Godesia f 2. 2.60. Gladiolen: Voght f4.4.50, Oranje Brillant f 3.3.30, America f 3.3.60, Wil brink f 2.103.60, Halley f 2.102.60. Vla- 5.50. mingzwart f 3.103.40, L'immaculee f 5. 5.50. Tuinbouw. Zooals ook vorige jaren merkbaar was, is er ook nu weer een in krimping van de tuinbouwproducten. Voor al de vroege aardappelen zijn i het, die, vroeger een hoofdproduct, thans sporadisch voorkomen en het veilen hiervan heeft dan cok geen zin meer. Op heden zijn het en kele partijtjes Eigenheimers waaruit de aanvoer bestaat. Deze gaan voor 4.40— 5.00 per 100 kg. TER AAR. Kostelooze belastingmerken. Voor het aanvragen van kostelooze belaatingplaat- jes houdt de Ontvanger der Directe Be lastingen ten zijnen kantore te Nieuwkoop zitting vanaf 14 Juli, gedurende 3 weken, ïes. Dinsdag en Donderdagavond van 79 uur nieuwe tijd. VOORSCHOTEN. Autotocht „Ouden van dagen". Gister morgen had alhier de autotocht plaats voor de ouden van dagen in onze Gemeente. Vele autobezitters hadden hun auto en hun persoon ter beschikking gesteld van het comité om de bejaarde menschen oen zeer genoegelijken dag te bezorgen, door hun een autorit te doen maken naar Sant poort en omliggende platasen. Te ongeveer half twee namiddag reed men af, be gunstigd door goed weder. Een 32 auto's na men aan den tocht deel. Des avonds te 8.30 uur werd de stoet afgewacht door het mu ziekgezelschap „Renvenuto" nabij de zll- verfabriek en onder de lustige tonen van het Harmoniegezelschap trok de stoet naar het dorp, alwaar in Hotel Deurloo de laat ste ververschingen werden aangeboden en ieder zeer voldaan huiswaarts werd ge bracht. Ook de heer E. Vernède, Burge meester dezer gemeente, heeft deze auto tocht medegemaakt. WARMOND. DE WINKELWEEK GEOPEND. Muzikale rondgang en feestvreugde. Gisterenavond vond de officieele opening plaats der Warmondsche Winkelweek, die gehouden wordt tijdens de alom bekende Kaagweek. Omstreeks 8 uur was het gemeentelijk bureau voor Vreemdelingenverkeer ouder voorzitterschap van den Burgemeester te saam gekomen met de commissie voor de winkelweek, gekozen uit de ingezetenen, in het Hotel „De Stad Rome". De beide muziekkorpsen waren nabij de muziektent opgesteld en nadat ee/i paar nummers ten gehoore waren gebracht, nam de burgemeester het woord en schetste de beteekenis ecner winkelweek. Nadat hij de sub-commissies voor de vele daaraan ver bonden voorbereidende werkzaamheden had bedankt, verklaarde hij de winkelweek voor geopend. Vervolgens maakten de beide Warmond sche muziekgezelschappen een rondgang door het dorp, waarbij honderdon zich aan sloten en een hossende en zingende menig te de feeststemming erin bracht. Nadat de muzikale omgang was beëin digd, gaf Warmonds Fanfare onder leiding van haar directeur, den heer Bolderdijk, e-en welgeslaagd concert op de gemeente lijke muziektent. Wat de etalages betreft, hiervan is door velen veel werk gemaakt. De beoordeeling is overgelaten aan het publiek. Hierop komen wij dus nader terug. Verbreeding Heerenweg. Naar ons uit goeden bron wordt medegedeeld, worden door het Gemeentebestuur onderhandelin gen gevoerd met het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente en het Bestuur der Ned. Herv. Bewaarschool teneinde te komen tot verbreeding van den Heerenweg door demping van de vervuilde sloot liggende voor de N. H. Bewaarschool en het omleg gen van den vijver voor de Pastorie der N .H. Kerk. Voorzeker is het te hopen, dat de be sprekingen tot een gunstige oplossing zul len leiden. Vleeschkeuringsdienst. In den afge- loopen maand zijn ter Gemeente-Secrela- rie ter slachting aangeboden 9 koeien, 24 varkens en 10 vette kalveren. Aan keurloon werd ontvangen een bedrag van 186.25. Dienstplicht. Door A. M. L. v. Delft, dienstplichtige der lichting 1930 is aan den Minister van Defensie opnieuw vrijstelling van den dienstplicht verzocht wegens op leiding voor een geestelijk ambt. Gevonden voorwerpen. Als gevonden voorwerpen is ter Gemeente-secretarie aangegeven een damesmantel. Inlichtingen te bekomen bij de Gemeente-politie. W0UBRUGGE. Gemeenteraad. De heer Jac. J. Anker, gekozen lid van den Gemeenteraad als no. 1 van de A. R. lijst heeft de benoeming niet aangenomen en zijn zetel afgestaan aan no. 2 van deze lijst, de heer G. Anker, zittend Raadslid. Geboren: Johanna Simonia, doch ter van J. A. Baak en M. E. v. d. Meer. Gehuwd Pieter Noordam en Adria- na Cornelia Anker. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. HOE DE OUDJES GENOTEN. Een prachtige tocht naar bosch en heide. Hoewel reeds menig oudje met een bang hart gisterenmorgen naar de grauwe lucht zal hebben gekeken, is de weersgsteldheid gedurende dezen rit bijzonder meegevallen. Om haiftwee heerschte in het Buigemeester Visserspark waar de opstelling der auto's met de deelnemers, die van huis werden ge haald, plaats had, reeds een ongekende be drijvigheid. Ook van de zijde van het pu bliek bestond thans weer groote belangstel ling, zoodat de politie meerdere malen geen gemakkelijke taak had om het verkeer gaande te houden, wat men zich zeer goed kan indenken, als men weet, dat het aantal deelnemende auto's de 70 overschreed. Voor deelname hadden zich 300 oudjes opgege ven, terwijl de tooht bovendien werd mede gemaakt per autobus van de „M.O.D.A.", door de meisjes, die onlangs ter financie ring van dezen tocht zich hadden beijverd met de bloempjesverkoop. Tegen twee uur nam de drukte hand voor hand toe, met de steeds opnieuw weer aan komende auto's. De burgemeester deed ook van zijn belangstelling blijken, door van voor zijn woning het drukke schouwspel gade te slaan. Even 2 uur werd het sein tot afrit gege ven, nadat de heeren van een feestfakkel in den vorm van een sigaar waren voorzien en allen op versnaperingen waren onthaald. Wat was het voor velen een teleurstel ling dat wegens het late uur de rondtocht door onze gemeente moest vervallen en di rect de reis naar Utrecht werd aanvaard. De tocht zelf had een vlot verloop. Over al langs den weg had de groote file auto's veel bekijks. Vooral de jeugd juichte de oud jes dapper toe, die dit met glunderende blikken en het maken van buigingen zeer op prijs bleken te stellen. Van Utrecht kon dank zij de goede regeling van de verkeers politie rechtstreeks naar het einddoel Bil-t- hoven worden gereden, alwaar in hotel „Bilthoven" werd uitgestapt. Aldaar werd de thee gebruikt en de inwendige mensch versterkt, waarop allen gelegenheid ver kregen om in bosch en veld van de heerlijke omgeving te genieten. Als ouriositeit dient vermeld, dat een tweetal oudjes het zoo naar hun zin bleken te hebben, dat zij op het tijdstip van vertrek niet meer terug wilden, doch dat ging nu eenmaal niet- Om halfzeven werd in dezelfde volgorde de terugreis onernomen. In de beste stem ming arriveerde het groote gezelschap om 10 uur weer in onze gemeente opgewacht door honderden belangstellenden. Uit de talrijke mededeelingen en verhalen aan hun familie omtrent de reis, bleek dat zij over dezen tocht bijzonder voldaan waren. De regclingsoommissie kan dan ook met vol doening op deze bijzondere gestaagde auto tocht terugzien, welke zonder noemens waardige incidenten verliep. Mede namens de oudjes is ongetwijfeld een woord van dank op zijn plaats aan de regelingscommissie en heeren autobezitters die hun zoo'n kostelijken middag bezorg den. De goede regeling van rijks- en ge meentepolitie heeft tevens niet weinig bij gedragen tot het welslagen van dezen rit. Personalia. Lingerie en Costumière af genomen door de eerste Ned. R.K. Vereeni ging van Mode vakscholen. Geëxamineerd 14 candidaten: geslaagd voor costumière de dames N. van Engelen, B. Scheerder, C. Verbij. M. van Leeuwen, M. Odijk, M. Daas, G. Wijbenga, J. Hoogend-oora en M. Bak ker Lingerie: geslaagd Eerw. Zuster The- resia de dames N. van Tulpen, L. Hoogen- doorn, J. Paardenkooper en B. Simmerman, allen te ALphen aan den Rijn. Vertrokken naar 'Rotterdam, Nieuwe haven 109b Theresia J. M. F unn eek otter, apothekers. Raadhuisstraat 206. Heerler- heide Helene Zimmermann, dienstbode, Kr. Ziendeweg 3. Brummen, D. J. Hilbramds, zonder, Emmajaan 5c. Midwoud, J. de Vries, ingenieur. Hazeveld 1. Soest, F. van Asten, chauffeur. St. Jonsstraat 8 rood. Boskoop, Cornelia M. Stoker, dienstbo de, Gouwsluisscheweg 86. Leiden, Groen- oordstraat 28, J. Vissoher, straatmaker, Oranjestraat 55. IJsselstein F. A. den Dunenn, kuiperskn. Zuideinde 4. Dord- Bloemhofstraat 31. Sa^paiocmwy hrd b recht, Markettenweg 12. K. Drok en gezin, huljkeurmeestor, Bloemhofstraat 31. Haarlemmermeer, J. Honcoop, zonder, Bloemhofstraat 31. Ouderkerk a/d Amstel An torna M. Honcoop, wed. van S. van Dam, zonder, Bloemhofstraat 31. Ingekomen van 's-Gravenhage, kin deren va-n Beele, zonder, Raadhuisstraat 4. Amsterdam, P Bakker, zonder, Aar kade 14i. Gouda. Ja co ba van Voorthui zen, wed. Johs. van Wijngaarden, zonder, Vinkebuurt 30. Hazerswoude, J. van Rui tenburg. betonwerker. Hoorn 15. Nieuw koop, C. A J. P. van Egmond, melkcont.ro- leur, Noordeinde 91. FJuwiel, Elisabeth Vuijst. huishoudster, Corn, de Vlamingstr. 7. Zwammerda-m, G ijs berth a. Goudkuil, dienstbode Vinkebuurt 1. Papekop, J. de Bruijn, candidaat-notaris, Pr. Hendrik straat 47. Barneveld. P. H. Mulder, zon der, West-Kanaal weg 20. AARLANDERVEEN. Malaisestemming; geen feest dit jaar. Zaetrdagavond vergaderde de commissie tot organiseering der Oranjefeesten. Ge zien de geringe opkomst der commissiele den en de overal merkbare malaisestem ming besloot de commissie dit jaar geen feest te organisceren. Mocht- echter de pu blieke opinie anders luiden dan is de oom missie a'.snog bereid maatregelen te treffen. HAZERSWOUDE. Huldiging M. Bolderdijk. Den llen Juli 1931 was de heer M. Bolderdijk van Oegstgeest 12^ jaar directeur geweest van de Harmonie van Hazerswoude. Dat ging niet ongemerkt voorbij, wat men direct zag aan de vlaggen, die waren uitgestoken. De heer J. Dekker haalde de jubilaris met zijn echtgenoote van huis. De Harmonie stond aan den Gemeeneweg hem op te wachten. Zoodra hij aan kwam speelde de muziek de Athaliamarsch van Bolderdijk, waarmede zij in marsch voortgingen naar de Toren straat. Te 8 uur in de muziektent aangeko men, die op buitengewone wijze was ver sierd-, opende de Burgemeester, de heer J. J. v. d. Meulen, de hulde met hartelijke woorden tot den uitstekenden directeur. Daarna een toespraak van den voorzitter, den heer N. v. Rijssel, die namens de Har monie de directeur en zijn echtgenoote fe liciteerde en hem een bloemenmand- over handigde, die van bijzondere aard was, en vervaardigd was bij den heer Neder lof, Boskoop. Aan mevrouw Bolderdijk werd een bouquet aangeboden. Daarna werd een toespraak gehouden door den voorzitter van de gymnastiek club „Houvast", die namens de vereeniging den directeur feliciteerde, tevens werd een pracht bloemenmand aangeboden. Daarna sprak de voorzitter, de heer A. v. d. Bosch, van de Chr. Zangvoreen., den jubilaris op hartelijke wijze toe. Ten slotte richtte de jubilaris zioh tot Burgemeester en de Harmonie en geheel de gemeente, om woorden van lof en dank te brengen voor deze hulde. Daarna in optocht met vaandel met ge wonnen lauweren, de muziek voorop, dan de directeur in de auto, daarachter de Bur gemeester in een auto. Daar er zooveel bloemen waren moesten ze apart in een vrachtauto gereden en thuis gebracht wor den. Daarna ging men naar het Hotel „Het oude Raadhuis" waar de eerewijn werd ge schonken. Daar was het ook mooi versierd. Hier werd door den secretaiis, den heer Jac. Loomans, een gedachtenis rede op rijm uitgesproken, getiteld-: Reali teit, die bijzonder in den smaak viel cn directeur en echtgenoote diep ontroerd werden, daar zijn geheele loopbaan op rijm de revue passeerde. Daarna was de huldi ging afgeloopen. Aanbesteding. Uitslag van een onder- handsche aanbesteding tot het bouwen van 7 woonhuizen, voor rekening van den heer S. de Bruin, door den architect J. Dekker te Hazerswoude (Dorp): J. Buitenhuis, Ha zerswoude 20.222.Groen en Bregman, Benthuizen 21.480.Y. Hortensius, Ha zerswoude 21.500.Gebr. Batelaan 21.900.Wed. van Driel, Koudekerk 22.000.— A. van Dam, Alphen a. d. Rijn 23.129.J. Reym, Waddinxveen ƒ27.135.— F. de Gelder 23.853.—. Het werk is aan den laagsten inschrijver ge gund. Chr. Mannenkoor opgericht. Alhier is opgericht een Chr. Mannenkoor onder den naam „Excelsior" met aanvankelijk 27 le den. Bereids worden pogingen gedaan tot het aanstellen van een directeur. WOERDEN. Woningbouw. De architect J. Baretta heeft opgedragen de bouw van 4 woningen te Woerden, voor rekening van de heer H. A. Meijer te Amsterdam en 4 woningen voor rekening van den heer H. Th. Verheul te Amsterdam, aan de aannemerscombinatie firma Griffioen en firma v. d. Ha-delkamp, beiden te Woerden. Voetbal. Zondag a.s. spelen de twee elftallen van V.E.P. wederom twee thuis wedstrijden en wel: V.E.P. IZwaluwen T (Bilthoven) en V.E.P. IIZwaluwen II. ZOETERWOUDE. Aanbesteding. Na oriderhandsche aan besteding voor een te bouwen woonhuis aa den Hoogen 'Rijndijk voor den heer J. v. Velzen werd he-t laagstingeschreven door Chr. J. Kluiters, aannemer te Zoeterwoude aan wien het werk is gegund. Z0ETERW0NDE (Hooge Rijndijk). Aanbesteding. Door den heer J. van Velzen te Oegstgeest werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan den Hoogen Rijndijk, ingeschreven werd door Chr. Klui ters voor ƒ3195.J. J. Rodewijk 3693. W. v. Oost erom te Leiderdorp 3950 en Adr. Pieterse 3975.—. Aa-n den laagsten inschrijver is het werk gegund. Volksbond. Gisterenavond vergaderde de R.K. Volksbond afd. Zoete-rwoudeLei derdorp onder leiding van de voorzitter, den heer S. J. Klaver. Wegens niet aanwezig zijn van den secre taris werden geen notulen ge lezen.De voor zitter gaf een inleiding over de onderhan delingen, betreffende de brandstoffen-in koop. Degenen, die hiervan nog gebruik wenschen te maken, kunnen de volgende week bestellen bij den bode. Hierna volgde een bespreking over het a.s. congres te Utrecht. Besloten werd met gezelschapsbiljetten per trein naar Utrecht te gaan. Medegedeeld werd dat er een re geling zal worden getroffen voor leden van vakvereenigingen betreffende betaling van contributie. Op 'n vraag van den heer v. d. Poel werd medegedeeld, dat de bloempjesdag voor „Herwonnen Levenskraoht" zal worden ge houden op 15 Aug. a.s. Bij de rondvraag memoreerde de voorzitter de verkiezing van den lsten arbeider in den gemeenteraad van Zoeterwoude. Spr. verwacht, dat hij, waar het mogelijk is, de belangen der ar beiders zal behartigen. Met een woord van dank werd deze ver gadering door den voorzitter op de gebrui kelijke wijze gesloten. STADSNIEUWS „HERWONNEN LEVENSKRACHT" De dames, die zoo bereidwillig waren zich beschikbaar te stellen voor den Bloempjesdag op a.s. Zondag, worden be leefd verzocht aanstaande Zaterdagavond, tusschen 7 en 9 uur, in het Gebouw van den Ned. R. K. Volksbond aan de Steenschuur te willen komen voor het afhalen van de bloempjes, busjes, enz. Op genoemde uren bestaat tevens nog gelegenheid zich op te geven voor hen, die zulks nog verzuimden doch alsnog hunne zeer gewaardeerde medewerking willen verleenen. H. LOMBERT, voorzitter. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 4209. Magazijn Tip-Top (f.), Leiden, Haarlemmerstraat 257, hoofdz.: Den Haag, Boekhorststr. 155, verkoop toi letartikelen. Bovengenoemd filiaal is met ingang van 15 Mei 1931 opgeheven. 5332. N. Th. van der Meer, Oude We tering A 4, scheepmakerij en winkel in ge reedschappen, huish. a-rt. enz. Wijz. h.an- delsn. thans: N. Th. van der Meer Zo nen Jachtwerf „De Wetering". 5727. Naaml. Vennootschap Schoen en Lederfabriek St. Antoine (f.), Leiden, Donkersteeg 5, hoofdz.: Veldhoven, Broek 319. Het filiaal is overgegaan aan de N.V.: Nederlandsche Schoenindustrie v.-h. Ge broeders Hoogenbosch, te Amsterdam. Nieuwe inschrijving. 5780. St. Antoine (f.), Leiden, Donkersteeg 5, Hoofdz.: Amsterdam, Ruysdaelstraat 108, exploitatie van schoenzaken. De inaugurale rede van mr. H. A. Idema, nieuwbenoemd, hoogleeraar in het Indisch Recht, zal plaats hebben op 9 Oct. a.s. De inaugurale rede van mr. B. M. Teldere, nieuwbenoemd hoogleeraar in het Volken recht, zal plaats hebben op 16 Oct. Beide inaugurale reden zullen gehouden worden op Vrijdagen, om 4 uur. De zware mitrailleurs- en mortierafd-ee- lingen van het 4e regiment infanterie uit Leiden, zullen van 17 t/m. 22 Augustus, on der leiding van een majoor-hoofdinstruc teur van de Ie infanteriebrigade, schiet oefeningen houden in de legerplaats bij Harskamp. De Directeur van het Postkantoor brengt ter kennis, dat het uiterste tijdstip van lichting der bus aan het Hoofdkantoor in aansluiting op de avondbestelling met in gang van 20 Juli nader wordt vastgesteld op 18 uur. Voor het M.U.L.O.-examen zijn te Den Haag geslaagd voor diploma A onze stad- genooten A. G. de With, P. van Velzen, M. J. Veldman en J. P. de Kort alhier. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Juli a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171,, telefoon 502 en D. J. v. Rriesum, Mare 76, telefoon 406. ALPINS GLORIALINNEN In beide artikelen weer 6977 alle kleuren in voorraad AFBETALINGS-MISèRE. De Vereeniging Protestantsch Bureau voor Sociale Adviezen te Leiden schrijft ons als volgt: Vooral den laatsten tijd hooren wij op onze wekelijksche zittingen regelmatig ernstige grieven tegen practijken van af betalingszaken, welke niet door den beu gel kunnen. Soms is het onbegrijpelijk, hoe men er toe gekomen is dure artikelen van den meest uiteenloopenden aard, waarvan de huurkooper niet het minste verstand heeft en waaraan geen dringende behoefte be stond, op crediet te koopen. Klachten over radio-toestellen, pathé foons, stofzuigers, meubelen, gezondheids- corsetten, toestellen voor hardhoorenden enz. enz., welke na verloop van eenigen tijd geenszins voldeden aan de gekoesterde verwachtingen, zijn ons niet vreemd. De groote fout van het op afbetaling koopend publiek is, dat het dikwijls op een te lichtvaardige wijze tot het sluiten van een huurkoopovereenkomst overgaat en te grif acten, waarin wordt verklaard „dat het gehuurde zich in uitstekenden staat be vindt en voldoet aan alle gestelde eischen" of formules van gelijke beteekenis gedrukt zijn, onderteekent. Meermalen is gebleken dat menigeen, die na een lange periode van werkloos heid er in slaagde werk te vinden, er on middellijk toe overging zich een duur en luxe artikel op afbetaling aan te schaf fen, zonder te bedenken, dat de werk loosheid elk oogenblik opnieuw voor den dag kan komen en dat allereerst in de door gebrek aan voldoende inkomsten ontstanen achterstand aan kleeding enz. behoort te worden voorzien. Onlangs kwam ons nog ter oore dat een vrouw, die sedert jaar en dag wekelijks werd ondersteund, een radio-toestel in huurkoop nam de on dersteuning verdween ten slotte in den zak van den radio-handelaar Wij misgunnen niemand het genot van de vindingen, welke onze tijd ons brengt, doch keuren het koopen van luxe artike len op afbetaling scherp af, indien zorge loosheid en gemis aan verantwoordelijk heidsgevoel daarvan de oorzaak zijn. Zoolang alles vlot gaat, d w.z. niets de betalingen in den weg staat en men over het geleverde tevre-den is, ondervindt men geen moeilijkheden, doch indien slechts iets hapert komen de huurkoopers vaak tot de alleronaangenaamste ervaringen. Zoo kwam onlangs op ons spreekuur een fabrieksarbeider, die zich had laten bepraten een radio-toestel on afbetaling aan te schaffen. Na eenigen tijd bleek ech ter dat het toestel niet goed werkte. De leverancier zond verschillende monteurs, doch alle verbeteringen waren en bleven van tijdelijken aard. De man vertrouwde op het afgegeven garantie-bewijs, doch toen er geschillen tusschen partijen waren ontstaan en de garantie-bepalingen wer den bestudeerd, bleek dat deze voor do huurkoopers practisch weinig waarde ver tegenwoordigden. Een geheel buiten den handel staand radio-ingenieur, die zoo wel willend was ons een rapport over het on- derwerpelijke toestel uit te brengen, schreef ons o.m. dat aan een toestel in de door den kooper betaalde prijsklasse in den tegenwoordigen tijd tamelijk hooge eischen kunnen worden gesteld en dat de installatie geenszins aan die eischen vol doethij vermeldde, dat bepaalde onder deden slordig waren uitgevoerd en dal daaraan weinig zorg was besteed; met alle moeite slaagde hij er slechts in één sta tion met normale sterkte te ontvangen, waarbij de kwaliteit van de ontvangst slecht was te noemen verdere stations kwamen niet hoorbaar of in het geheel niet door Ondanks herhaalde reclame maakte de leverancier gebruik van de door den koo per in ziin onwetendheid gegeven ac te van cessie en tracht hij den werkgever te noodzaken wekelijks een deel van het loon in te houden: commentaar overbo dig Hoewe1 het laatste woord over deze aangelegenheid nog niet zal zijn gespro ken, vinden wij ook in deze ervaring ge noegzame redenen om het publiek in het algemeen belang aan te raden: lo- geen artikelen op afbetaling te koo pen, indien de noodzaak zulks niet ge biedt 2o. elk contract behoorlijk door to le zen desnoods onderteekene men de acte niet en raadplege omtrent den inhoud daarvan een tot oordeelen bevoegde; 3o. bij het koopen van artikelen een onvoorwaardelijke schriftelijke garantie te eischen. Geslaagd te Den Haag voor het examen Handelskennis L. O. mej. B. E. L. Schob, alhier.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2