LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMGEVING HET SLAGEN DONDERDAG 16 JULI 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 DE INDISCHE PRINSEN, die op het oogenblik in ons land vertoeven, hebben Woensdag een bezoek aan Eindhoven geb racht en daar de bekende Karei I sigaren- DE GROOTE NEDERLANDSCHE NATI ON ALE BEDEVAART NAAR LOURDES fabrieken bezichtigd. Een bjkje m de sorteerden,. ls Woensdag uit Roosendaal vertrokken. Het ziekentransport op het station te Roosendaal. GEMEENTERAAD VAN LEIMU1DEN DE CRISIS IN DUITSCHLAND. De uitvoer van fruit en groenten. Op de groentenvedjliing te Loosduinen he©rschte Woensdagochtend 'n gedrukte stemming. De exporteurs, die anders ge woon zijn vede wagons voor Duitschland te laden, hielden zdch zoo goed als geheel af zijdig. Slechts nu en dan werd. door een en kelen exporteur, die naar hij verklaarde wel eens wat „avonturen" wou, een kleine par tij gekocht. Naar tweede en derde soorten bestond im 't geheel geen vraagdeze werden onver kocht ve-rder gevoerd, slechts eerste kwali teit kwam in aanmerking. De heerschende onzekerheid deed zich het meest gevoelen voor de groene komkommers en de tomaten, welke anders in massa naar Duitschland worden geëxporteerd. De stooktomaten gingen weg voor 6.20 tot 6.80 per honderd pond; de komkom mers braehten van 1 tot 1.60 per 100 stuks op. De bloemkool, ook een belangrijk export artikel, bracht ongeveer 6 per 100 st. op. Een der exporteurs verklaarde, dat er wel groot© vraag was van Duitsche zijde, doch dat de financieel© onzekere toestand 't onmogelijk maakte op heit oogenblik met Duitschland zaken te doen. Deze toestand moet noodzakelijkerwijze de prijzen druk ken. De smokkelhandel stilgelegd. De geldcrisis in Duitschland heeft ook grooten invloed op het in de Laatste maan den zeer snel groeiende smokkelbedrijf. De Duitsohers immers, die zach op dit gevaar lijk beroep toeleggen, kunnen, wanneer zij marken in ruil voor goederen willen aan bieden, bij de winkeliers niet meer tereohit. Ook voor de Nederlandsche smokkelaars zijn plotseling slechte dagen gekomen. Zij zijn huiverig geworden voor het bezit van marken, die zij over de grens beuren, en houden liever hun guldens en hun waar vast. Beter dan de beste organisatie van rijksambtenaren heeft de geldcrisis den bloeienden smokkelhandel plotseling stilge legd. Voor Venio heeft deze onzekere toestand, zooals te begrijpen is, een groot nadeel. In deze seizoenmaanden kwamen geregeld vele Duibschers de grens over en maakten hier geen sleohte verteringen. Thans ech ter boonen vele zakenmenschen zich schuch ter ten opzichte van het incasseeren van Duiitsch geld. Toelatingsexamen Rijkstuinbouw(winter)- Scholen. De wnd. directeur-generaal van den landbouw brengt, ter kermis van hen, die tot den cursus 19311932 van één der Rijks- tuinbon w( winter )schoien wenschen te wor den toegelaten, dat de data van aanmelding voor de toelatingsexamens aan die inrich tingen, als volgt zijn vastgesteld Rijkstuinbouwwinterschool te Naaldwijk vóór of uiterlijk op 5 September 1931 'Mj'kstuinbouwschool te AaJismeer vóór of uiterlijk op 7 September 1931; Rijkstuinbouwschooi te Boskoop vóór of uiterlijk op 5 September 1931 Rijkstuinbouwschooi te Lisse vóór of uiterlijk op 11 September 1931. De aanmelding moet geschieden bij den directeur der school, bij wien teven® nade re inlichtingen zijn te bekomen. HILLEG0M. Personalia. Voor het examen han delskennis L. 0. is geslaagd de heer F. J. J. Swagemakers. LISSE. Personalia. Voor het MULO-examen diploma A zijn geslaagd J. E. van dei- Tang en J. K. M. Kromhout. VOORSCHOTEN. Personalia. Voor het machinisten examen, diploma A is geslaagd de heer A. Ph. v. d. Toorn. WASSENAAR. Personalia. Voor het MULO-examen diploma, A is geslaagd E. M. Helmers. De Raad dezer gemeente kwam Dinsdag avond in spoedeischende vergadering bij een. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der gemeente. De voorzitter opent de verga dering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en daarna goedgekeurd. Aan de orde komt het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwbenoemde leden van den Raad. De heeren H. Heenk, H J. Visser en J. de Rijk vormen de commissie van onderzoek. Gedurende het onderzoek wordt de vergadering enkele oogenblikken geschorst. De heer Visser deelt mede, dat alle stukken in orde zijn en dat niets de toelating in den weg staat. De Raad be sluit daarna met algemeene stemmen de nieuwbenoemde leden toe te laten. Alle leden keeren terug. Ofschoon het nog de tijd niet is, zegt de voorzitter, dat het hem genoegen doet, dat alle thans zittende leden in September weer terug keeren. Het is wel een bewijs, dat alle kiezers achter de leden van den Raad staan en het gevoerde beleid goed keuren. De voorzitter doet o.m. mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: 1. Schrijven van Ged. Staten in de pro vincie Zuid-Holland, waarbij een besluit tot wijziging van de begrooting goedge keurd wordt. 2. Van de Schoolbesturen is bericht in gekomen, dat zij accoord gaan met de be rekening van de vergoeding overeenkom stig art. 101 der L. O.-wet over het jaar 1928. 3. Van den Keuringsdienst van Waren in het district Leiden is ingekomen het overzicht van de gedurende het tijdvak 1 Jan.1 Juli verrichte werkzaamheden. Op voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt besloten om overeenkomstig art. 124 der gemeentewet, het Centraal Bureau voor Verificatie en Fin. Adviezen der Vereeniging voor Nederlandsche Ge meenten opdracht te verleenen tot het zelf standig opnemen van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger. De voorzitter doet mededeeling van het proces-verbaal van de opname van kas en boeben bij den gemeente-ontvanger, gehou den op 24 Juni 1931. Van de Besturen der bijz. scholen is in gekomen de verklaring, dat de gebouwen overeenkomstig hunne bestemming worden gebruikt. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten in de provincie Zuid-Holland besluit de Raad op voorstel van B. en W. het Gemeenteverslag maar eens in de 5 ja ren te doen opmaken. De voorzitter deelt mede, dat van .den Commissaris der Koningin is ingekomen een schrijven, waarin verzocht wordt het besluit tot wijziging van de wedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger LEI MUI DEN. De burgemeester. Door den Commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland is aan den Burgemeester dezer ge meente verlof verleend om zich gedurende het tijdvak 25 Juli tot en met 18 Aug. a.s. buiten d,e gemeente op te houden. Buitendijksche Oosterpolder. Ged. Sta ten dezer provincie hebben aan het bestuur van den Buitendijkschen Oosterpolder ver gunning verleend tot het oprichten van een bemalingsinrichting van 6 P.K. voor l)et malen van water uit den Buitenwester- polder in den Buitenoosterpolder, zulks in verband met de verzouting van het waier. Wegverbetering. Een dezer dagen zak te een van de autobussen van de firma Maarse en Kroon tot aan de assen in de sleuf die gegraven was voor het leggen der waterleidingbuizen. Men zij op zijn hoede. Zware vrachten schijnen nog niet over de weer dicht gemaakte sleuf te kunnen rij den. Het gemeentebestuur heeft thans zoo veel doenlijk dit gedeelte van den Naeu- wenweg verhard om dergelijke ongelukken zooveel mogelijk te voorkomen. De afrit van het Oosten naar het z.g. Oosterwegje is thans zeer veel verbeterd, terwijl op het «Oosterwegje ook electrische straatverlichting is aangebracht. Een en ander beteekent voor de bewoners van dit voorloopig in te trekken, in afwachting van de beslissing van Ged. Staten ten aanzien van de nadere classificatie der gemeente. De Raad besluit hiertoe met algemeens stemmen. Verbetering Heerenweg. Op voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt besloten tot het aangaan van een geldleening groot 14.500 rence 4J4 pet., koers 100, met de Bank voor Ne derlandsche Gemeenten, teneinde uit deze geldleening de kosten van verbetering van den Heerenweg te betalen. De Raad be sluit met algemeene stemmen tot het aan gaan der geldleening. Vervolgens wordt be sloten tot onderhandsche aanbesteding van de verbreeding en verbetering van den Heerenweg aan de N.V. Wegenbouw Mij. „Teermaccadam" te Den Haag. Op voorstel van B. en W. wordt het nieu we reglement van orde voor de vergadering van den Raad na artikelsgewijze behan deling met algemeene stemmen aangeno men. Besloten wordt om het ontwerp ambte naren-reglement vo,or de behandeling in den Raad eerst bij de leden van den Raad te laten circuleeren. Tot leden van de Schattingscommissie voor de inkomstenbelasting worden herbe noemd de heeren J. A. Bakhuizen, A. J. van Diemen, G. C. Charlet en M. J. Kempenaar. Op voorstel van den voorzitter wordt nog besloten de algemeene politieverordening aan te vullen met de navolgende bepaling. Aan artikel 15 wordt toegevoegd een zes de lid luidende: „Het is verboden over den openbaren weg in onderhoud bij de gemeen te, tractoren, eggen, ploegen en dergelijke werktuigen, boomen en ander© voorwer pen, waardoor weg en werken kunnen wor den beschadigd, te rijden of te sleepeu. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De voorzitter deelt mede, dat de begroo ting voor het dienstjaar 1931 wijziging be hoeft in verband met de overbrenging van den krankzinnige Pietertje Witte naar het Krankzinnigengesticht te Loosduinen (Open kliniek Ockenburg). Besloten wordt tot het toestaan van de noodige gelden voor het aanbrengen van waterleiding in de R. K. School. De aanleg in het gebouw zal door de stichting ge schieden. De Raad verleent daarna machti ging aan B. en W. tot het aansluiten van de gemeentegebouwen. De heer de Rijk vraagt naar de tarieven der waterleiding. De heer Bernard, die de tarieven toevallig bij zich heeft, doet eenige mededeelingen daaromtrent. De heer Heenk wijst op de noodzakelijkheid van het aanbrengen van electrische verlichting in de noodslachtplaats. De voorzitter zegt een onderzoek toe. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, wordt daarna de vergadering gesloten. deel der gemeente een belangrijke verbe tering. Inenting. Vrijdag a.s. zal des n.m. 2 uur ten huize van den heer dr. L. Bouthoorn gelegenheid bestaan tot het doen van kos- telooze inenting en herinenting. SASSENHEIM. Personalia. Voor het machinisten examen, diploma A is geslaagd de heer J van Duyvenbode. Herwonnen Levenskracht. Door een aantal jongedames zullen op a.s. Zaterdag de jaarlijksche giften voor bovengenoemde vereeniging worden ingezameld. Het is dan de bloempjesdag welke jaar lijks terugkeert. Meer dan 160 arme pa tiënten liggen te wachten op den dag, waarop zij kunnen worden opgenomen in het Sanatorium „Berg en Bosch" te Apel doorn. Dit cijfer van wachtenden is voor al den laatsten tijd aanmerkelijk toegeno men. Geen wonder dus, dat ook nu weer heb plaatselijk comité een noodkreet uit: steunt Herwonnen Levenskracht zooveel ge kunt. De zwakke kinderen, moeders en vaders zijn u er dankbaar voor. Jubileum. Op 27 Juli van deze maand is het 25 jaar geleden, dat de heer J. van Bakkum in dienst trad bij den heer Th. Reeuwijk alhier. De dienstbetrekking werd toen aangegaan voor 3 dagen, dit is echter 25 jaar geworden. Verkooping. Gisteren had in hotel „Het Bruine Paard" alhier de publieke verkooping plaats van het bloembollen huis en perceelen bloembollenland van de fa. Bader. Perceel 1. Een bloembollen- schuur met erf en losjilaats staande en ge legen nabij de Hoofdstraat en aan de Zandsloot t© Sassenheim, groot ongeveer 0.05.60 H.A. ingezet door den heer Schra- ma op 2.500. Perceel 2. Het voor enkele jaren nieuwgebouwd bloembollenhuis met central^ verwarming, kantoor, pakplaats, kas, erf, open grond en losplaats aan de Hoofdstraat groot 0.25.42 H.A., ingezet door Musser en Hooft op 32.000. Perceel 3. Bloembollenland, achter perceel 2, groot 1.21.70 H.A. ingezet door den heer B. Bergman voor 10.400. Perceel 4. Bloem bollenland achter perceel 3, groot 1.08.00 H.A., ingezet door den heer D. Hogewo- ning op 8.000. Perceel 5. Bloembollen land gelegen achter perceel 4, groot 1.01.50 H.A., ingezet door den heer D. Hogewo- ning voor 6.500. Perceel 6. Bloembollen land met. vaarwater gelegen achter per ceel 5, groot 1.54.85 H.A. ingezet, door den heer C. Stelma voor 5.500. Perceel 7. Bloembollenland met schuurtje en water groot 1.85.00 H.A. ingezet door den heer Herm. van Zonneveld voor 4.600. Perceel 8. Bloembollenland gelegen aan de Zand sloot achter Perceel 7 groot 0.81.00 H.A. ingezet door den heer K. Drost op 2.400. Perceel 1 en 2 zijn direct te aanvaarden na de toewijzing. De overige perceelen na het opnemen van de bloembollen. De totale inzet bedraagt 71.900 en de totale oppervlake van het bloembollen land 7.83.07. H.A. De afslag is vastgesteld op 21 Juli a.s. Gevonden voorwerpen. Een meisjes- mantel, een stuk dik touw, een gewicht van een koekoeksklok, een damesporte- monnaie met inhoud, een flanellen hemd en overhemd, een nikkelen heerenhorloge, een badpak met handdoek. Verloren voorwerpen. Een rozenkrans een fluweelen reiszak met roode kwasten, een zwarte damesportemonnaie inhoudende ongeveer 10 gulden en twee doosjes. Na der inlichtingen verstrekt de politie alhier. Ondertrouwd: B. van der Wallen 26 j. en H. J. Overvliet 27 j. G e h u w d: P. van Waardhuizen 29 j. en H. Luijk 23 j. Th. B. van Galen 25 j. en H. C. van der Meij 20 j. Overleden: J. P. Dorsman z. van C. Dorsman en W. Elswijk. Ingekomen: G. J. Huijts van Voor hout. G. P. de Graaff van Leiden. Mej. G. Krikke van Meppel. L. v. Dijk van Lisse. H. D. Denis en gez. van Rot terdam. L. W. Willems en gez. van Oegstgeest. L. Dekker en gez. van Mid delburg. J. Christiaanse van Voorscho ten. G. J. Sap van 's-Gravenhage. Mej. G. Does van Voorhout. Vertrokken: C. de Jong naar Bode graven. W. Landstra en gez. naar Al phen aan den Rijn. Mevr. H. Waard huizenLuenk naar Leiderdorp. A. van 't Woud naar Alphen aan den Rijn. Mej. C. J. M. Witteman naar 's-Hertogenbosch. F. J. A. A. Quérande naar Voorhout. Mej. E. M. Straver naar Gouda. Mej. A. Rietveld naar Nieuwkoop. OEGSTGEEST. Winkelweek. Op de gehouden bijeen komst der alg. winkeliersvereenïging werd besloten een winkelweek te houden met artikelen van Nederlandsch fabrikaat. In de commissie die de plannen zal uit werken werden benoemd de heeren Beuk- man. Duiverman, Dirkse en Vossen. Deze heeren zullen in overleg treden met de commissie uit „De Hanze". Ook zal o.m. contact worden gezocht met de Ver. Ned. Fabrikaat. Concert. De dreigende regenwolken ten spijt gaf gisteravond „Triumph" een geslaagd concert aan „Het Witte Huis". Aanvankelijk was de belangstelling ge ring en werd reeds gesproken over „huis toe gaan" Dir. Kroon \yist echter van door zetten en naarmate het weer gunstiger werd groeide ook de belangstelling. Gedurende de pauze en na beëindiging der nummers werd den muzikanten door een tweetal luisteraars ververschingen aangeboden, waiarvoor den gevers door de vereeniging dank werd gebracht. iiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiin van de Groote Internationale Ontwapenings-Conferentie is ook afhankelijk van uw HANDTEEKENING onder het Petitionnement voor Internationale Ontwapening op de Ie pagina van het le blad llllllllllillililllllillllilllllllillüimilllillimiill INGEZONDEN STUKKEN Een brief van een Baby. Sassenheim, 13 Juli 1931. Mijnheer de Redacteur. Mag ik u a.u.b. een plaatsje vragen in uw blad? Bij voorbaat mijn dank voor de gastvrijheid. Ik wilde even mijn baker (let op: met één k) verdedigen. De goeie sloof was er beslist op tegen. Nu is ze echter eindelijk even om een boodschap (waarschijnlijk be schuit of muisjes) en maak ik van de gele genheid gebruik om iets te berde te oren- gen naar aanleiding van het bakerpraatje van A. M. (avondbl. Vrijdag 1.1.). Kom. kom, A. M., u meent het zoo kwaad niet. Zijn nu heusch alleen die gediplo meerde verpleegsters de eenig goede. M n grootvader is 80 jaar geworden en hij was gebakerd door een baker, die niet eens wist, wat een diploma was. Ik wee', het wel (ik ben een moderne baby): een diplo ma is een stuk papier en de wereld is er (helaas?) vol van. Maar mijn baker heeft zoo'n geduldig papier niet en toch, o, u moest eens weten, het is toch zoo'n beste meid. Ze wascht en poetst me op tijd; als ik schreeuw, laat ze me schreeuwen (sport staalt de spieren, zegt ze); het huishouden rolt zonder stoornis alsof er geen baby in de buurt is. Zelfs m'n vader is tevreden (en dat is ie niet gauw) en hij zou, geloof ik, zelfs onze Troubadour willen verzoe ken eenige Alexandrijnen samen te smel ten tot een ode aan de ouwerwetsche baker. Zeker, een gediplomeerde kraamverzorg ster zal wel goed zijn, vooral op het ge wichtige oogenblik, maar waarom nou toch mijn goeie ongediplomeerde baker zoo af kammen? Omdat ze zooveel geld vragen? Ach, als de gelukkige moeders zooveel kun nen en willen geven, dan moeten ze dat toch zelf weten. Nou praat ik nog niet eens van een ge diplomeerde baker. Die zullen toch wel ge noeg weten vanwege haar diploma. Bij ons in de buurt is er tenminste een, die zoo gezien en bemind is, dat een gedipl. ver pleegster jaloersch zou worden. Op slot van rekening is liefdevolle toewijding en vooral zorg ook voor het huishouden m zulke dagen meer waard dikwijls dan een handjevol theoretische kennis. Ik zal heusch altijd mijn petje afnemen voor elke verpleegster, die al die goede eigenschap pen in zich vereenigt. Maar dat ze niet in een verpleegsters- costuum gaan loopen, die bakers zonder diploma, neen dat moest met maggen, want ik vind die pakjes niet mooi. Dat is echter louter een subjectieve opvatting. Als die bakers er nu eenmaal pleizier in hebben, gun ze dan hun 0. en A-tje. In ieder geval, ik zeg maar zoo: ieder neemt wie ze ne men wil en betaalt wat ze kan of wil mis sen. Ieder weet in deze heusch wel, dat het niet om een pretje gaat, maar dat het le ven van moeder en kind er mee gemoeid is. Het is zeker goed de beste hulp te brengen bij de blijde gebeurtenis, maar om zoo hooghartig neer te zien op onze degelijke bakers, die door bakerlievend Holland op de handen worden gedragen, neen dat is te erg. De beschuit met de baker is m aan tocht, daarom eindigt Baby.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8