iTIULE WIELERWED SPORT A.S. ZONDAG UIT DE PERS DONDERDAG 16 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Slachtoffers van de Alpen. In het Fransche Alpengebied hebben Dinsdag verscheiden ernstige ongelukken plaats gehad. In de omgeving van den Mont-Blanc, stortte een student van een hoogte van 800 meter omlaag. Zijn lijk werd geheel verpletterd teruggevonden. Op dezelfde plaats is eveneens een uit drie personen bestaand gezelschap omgeko men. De toeristen stortten van een hoogte van verscheiden honderden meters neder en waren op slag dood. KATHEDRAAL TE PHILIPPOPEL AFGEBRAND. Vele kunstschatten verloren gegaan. De katholieke kathedraal van den Heili gen Lodewijk te Philippopel is in den af- geloopen nacht geheel door brand ver woest. Toen de brandweer ter plaatse kwam sloegen de vlammen reeds uit het dak en viel aan redding van het gebouw met zijn vele kunstschatten niet meer te denken. Trots de buitengewone inspanning van brandweer en vrijwilligers bleven van het gebouw slechts de buitenmuren staan. In de kathedraal bevond zich ook het graf monument van 's konings moeder. Vele kunstschatten werden door de vlammen verteerd. Vreeselijk drama in dorp bij Bremen. In het dorpje Ohlenstadt in het district Osterholz is gisternacht op de boerderij van den landbouwer Seedorf brand uitge broken. Het vuur verspreidde zich met groote snelheid. De landbouwer en zijn vier kinderen kwamen in de vlammen om. Gebleken is dat de boer tegen midder nacht het vuur zelf heeft aangestoken. Voor de brandweer uit een naburig dorp ter plaatse was stortte het dak van het brandende huis in. De veertigjarige boer en zijn vier kinderen werden onder het puin bedolven. De andere huisgenooten konden zich bij tijds redden. Jack Diamond vrijgesproken Onder buitengewone belangstelling van de zijde van het publiek heeft Maandag en Dinsdag de bekende „gangster" Jack Diamond zich voor het gerecht te Troy moeten verdedigen tegen een beschuldi ging, een aanslag te hebben gepleegd en een taxichauffeur te hebben mishandeld. Zooals men weet, hebben Diamond's aan hangers een fonds van 50.000 dollars bij eengebracht voor de verdediging van hun leider. Hun offervaardigheid heeft tot het gewenschte resultaat geleid. Jack Diamond werd Dinsdag vrijgesproken. Als een merk waardigheid zij vermeld, dat zich duizen den personen om het gerechtsgebouw ver drongen, bewaakt door een groote groep militairen, die van machinegeweren,wos voorzien. In de rechtszaal werd niemand toegelaten, die niet van een perskaart of een ander toegangsbewijs voorzien was. Een grappig incident deed zich voor, toen Jack Diamond zelf zich door de menigte een weg poogde te banen en de rechtszaal binnentrad. De zaalwacht hield hem aan en vroeg hem naar zijn perskaart, waarop Jack, verbolgen, zoo te worden miskend, gromde zoo'n ding niet noodig te hebben. Hij stond juist op het punt de zaal uitge zet te worden, toen een van zijn verdedi gers tusschenbeide kwam, om te verkla ren, dat dit nu juist de hoofdpersoon van de geheele rechtszitting was. Ook belastingen in Andorra. Zonder zich om de grondwet van het land te bekommeren, heeft de Groote Raad van Andorra besloten belastingen in te voeren, kwellingen, welke de bewoners van dit tot dusver aardsche paradijs nog niet kenden. De nieuwe belasting, welke een soort van vermogensbelasting is, is echter nog wel te dragen. Men moet voor elk paard en elke koe 15 cent per jaar be talen en voor varkens en schapen 2 1/2 ct. Bovendien zal het vee, dat des zomers uit Spanje en Frankrijk naar Andorra- gedre ven wordt om aldaar te grazen, worden be last. De nieuwe belasting was noodig, omdat het staatsbudget nieuwe uitgaven krijgt te torsen. De Groote Raad heeft n.l. beslo ten den raadsvoorzitter een salaris van achttien gulden te betalen en allen minis ters en leden van den Grooten Raad voor den duur van de vijf zittingen per jaar een presentiegeld van dagelijks 2.50 plus reis- en verblijfkosten te vergoeden. Be halve deze uitgaven moet Andorra nog steeds jaarlijks afwisselend aan Frankrijk en Spanje betalingen verrichten. Frankrijk krijgt 100 gulden, Spanje 115 gulden per jaar. Bovendien moeten de zes gemeenten der kleine republiek den bisschop van Ur- gel in Spanje jaarlijks 24 kazen, 6 hammen en 12 hanen leveren. De grootste belasting betaler van Andorra is een landbouwer, die per jaar 100 gulden moet opbrengen. De grootste belastingbetaler onder de kooplieden betaalt vijf gulden. Nobile's tocht met de „Malygin". De leider van de „Italia"-expeditie, Umberto Nobile, die zooals reeds gemeld, het voornemen had te kennen gegeven den tocht naar het Poolgebied van den ijsbre- ker „Malygin" mede te maken, heeft zich na ontvangst van het Russische visum, on middellijk naar de Sovjet-Unie begeven, zoodat hij in den loop van den dag van heden, naar de Russische bladen berich ten, te Moskou wordt verwacht. Vandaar zal hij onverwijld doorreizen naar Archan gel, aangezien de „Malygin" morgen van genoemde haven uit haar arctischen tocht zal aanvangen. Volgens een mededeeling van prof. Samojlowitsj, den wetenschappe- lijken leider van den Zeppelin-Pooltocht, heeft Nobile zich bereid verklaard om na afloop van de reis der „Malygin" twee of drie weken te Leningrad door te bren gen, ten einde daar adviezen te verstrek ken voor den bouw van de Russische lucht schepen, waarvoor zooals men weet een campagne gaande is. Naar de „Krasnaja Gazeta" nog om trent de uitrusting van de „Malygin" me- deeelt, is uit het buitenland een speciaal voor den ijsbteker geconstrueerden ballon ontvangen, dien men boven het schip om hoog zal laten, zoodat dit zich te midden van de ijsvelden bevindt. De constructie van den ballon is zoodanig, dat men hem reeds op verren afstand zal kunnen waar nemen, hetgeen mogelijk is gemaakt door een bijzonder spiegel-systeem op het om hulsel. Op deze wijze zal het zoowel voor de Zeppelin als eventueel voor de „Nauti lus" gemakkelijker zijn een ontmoeting met den ijsbreker te verwezenlijken. ZWEMMEN ZWEMFEEST „DE ZIJL". DE VOLKS- EN ONDERLINGE ZWEMWEDSTRIJDEN. De regen als spelbreker. De Zwemvereeniging „De Zijl" treft het in den regel niet bijzonder met haar wed strijden en gisteren was zulks allerminst het geval. Een regenbuitje op zichzelf slaan we niet zoo zwaar aan, doch dat de tempe ratuur gisteren zoo laag was, maakte net voor deelnemers(sters) zoowel ais bezoe- kers(sters) niet aangenaam. Desondanks viel er over de belangstel ling van de zijde van het publiek niet te klagen. Die belangstelling was zelfs groo- ter dan de deelname aan de wedstrijden deed verwachten. Tweemaal moesten de bezoekers zich voor een fiksch regenbuitje een schuil plaats zoeken in de kleedkamertjes of on der de overkapping. De afwerking van het programma liep vlot van 6 tapel. Jury en tijdopnemers werkten alles vlot af, zoodat het geheel een aangenaam verloop had. De eerste nummers, 25 M. vrije slag voor jongens en meisjes tot 13 jaar, geven wei nig aanleiding tot bespreking. In het nummer 50 M. vrije slag waren slechts twee van de drie deelnemers opge komen. J. Arnoldus werd winnaar. Het nummer 50 M. schoolslag om het kampioenschap van Leiden voor dames bracht aardigen strijd tusschen de dames H. Passier en C. van Leeuwen eenerzijds en M. Perquin en T. v. d. Kaaij anderzijds Mej. Passier toonde zich hier verreweg de sterkste en haar titel van kampioene komt haar zeer zeker toe. De gemaakte tijd was bijna vier seconden lager dan van nummer twee. In het nummer 50 M. vrije slag voor meisjes van 13 tot en met 16 jaar werd eveneens aardige strijd gegeven, maar in teressanter ongetwijfeld was de partij om het kampioenschap 100 M. vrije slag, waar in v. d. Reijden (L. Z. C.), Munting (L. Z. C.) en Kraaijenbrink (De Zijl) tegen elkaar uitkwamen. Het was te verwachten dat v. d. Reijden den titel wel weer zou weten te bemachtigen, maar Munting gaf hem kranig partij. Het verschil was dan ook slechts 0.8 sec., terwijl beiden de baan in 0.2 sec. korter tijd zwommen dan op de L. Z. C.-wedstrijden. Kraaijenbrink viel erg tegen. Aanvankelijk ging hij wel gelijk mee, maar in de tweede helft ge raakte hij meer en meer achter om ten slotte met 19 seconden verschil als derde te eindigen. Hèt nummer 50 M. schoolslag zou voor de Heijden geweest zijn, indien hij niet iets te vroeg gestart was en deswege gedis kwalificeerd. In hetzelfde nummer voor dames kwam mej. C. Wakka als eerste aan. Doordat P. Smink van de L. Z. C. niet uitkwam in het nummer 100 M. rugslag om het kampioenschap van Leiden bleef v. d. Mark Jr. houder van den titel zonder dit maal te zwemmen. Jammer, dat er nie mand gevonden werd om .hem partij te geven. Het reddingszwemmen bracht een on betwiste zege voor de Heijden, die de 30 B.-baan, waarvan 20 M. met drenkeling aflegde in 31.2 sec. Dezelfde zwemmer won het nummer pop- duiken voor niet-leden van zwemvereeni- gingen in bijna gelijken tijd als Kraayen- brink van de Zijl in den strijd om het kam pioenschap van Leiden. Ook v. d. Horst en Snoeker toonden zich in dit nummer zeer goed. Munting, die mede van de partij was bezorgde velen een angstig oogenblikje door niet meer in de heeren- maar in de dames-afdeeling, ongezien voor de toe schouwers, boven te komen. Een ondeu gend slippertje Tot slot volgden twee polo-wedstrijden De Zij] I speelde tegen G. Z. C. II in de volgende opstelling: Rameau Blansjaar, v. Egmond H. Kraan Snoeker Kramp v. d. Mark. Uit een corner wisten de gasten op fraaie wijze de leiding te nemen (0l). doch v. d. Mark maakte met een mooie doorslagbal gelijk (11). Kramp slaagde er in de tweede helft in zijn club de leiding te bezorgen, maar nu maakten de Gouwe naars gelijk (22). Er ontspon zich daarna een hevige strijd om den winnenden goal, maar deze bleef uit en de strijd eindigde onbeslist. De tweede polo-weds' rijd ging tusschen de Zijl II en Poelmeer I. De ploegen kwa men als volgt uit: De Zijl: Van Vliet v. d. Mark Castelein v. Weizen Kraayenbrink v. d. Horst D. Kraan 0 Saraber Boersma Rooijakkers W. Eggink P. EggiDk Timmermans Van Haaf ten Poelmeer Uit een strafworp namen de reserves van De Zijl de leiding, toen een der gas ten wegens opstellen binnen de 2 meter- lijn uit het veld werd gezonden. Hiermede kwam de rust. In de tweede helft scoorde de Zijl nog eenmaal, zoodat het einde kwam met een 20 overwinning. Na afloop der wedstrijden werden door den voorzitter, den heer F. v. d. Mark Sr., de prijzen uitgereikt. De uitslagen luiden als volgt: 2 5 M. v r ij e sla g, meisjes tot 13 jaar: 1. R. v. d. Tuijn in 26.4 sec., 2. T. v. d. Ploeg in 33.2 sec. 2 5 M. v r ij e slag, jongens tot 13 jaar: 1 G. van Leeuwen in 21.4 sec., 2. W. de Heer in 24.2 sec., 3. W. Arnoldus in 25 2 sec. 5 0 M. vrije slag, heeren: 1. J. Ar noldus in 39.6 sec. 5 0 M. schoolslag, kampioenschap van Leiden, dames: 1. mej. H. Passier (L. Z. C.) in 46 8 sec., 2. mej. C. van Leeuwen (De Zijl) in 50.4 sec., 3. mej. M. Perquin (L. Z. C.) in 50.6 sec., 4. mej. T. v. d. Kaaij (L. Z. C.) in 54 sec. 5 0 M. v r ij e slag, jongens 1317 jaar: 1. J. M. van Sissere in 48.2 sec. 5 0 M. vrije slag, meisjes 13—17 jaar: 1. J. Fuchs in 54.8 sec., 2. C. Kikkert in 57.2 sec., 3. A. Schouten in 58.4 sec. 10 0 M v r ij e slag, kampioenschap van Leiden voor heeren: 1. H. L. E. v. d. Reijden (L. Z. C.) in 1 min. 9.8 sec., 2. E. Munting (L. Z. C.) in 1 min. 10.8 sec., 3. A. Kraaijenbrink (De Zijl) in 1 min. 29 sec. 5 0 M. schoolslag, (heeren): 1. J. Arnoldus in 47.8 sec., 2. M. van Egmond in 48 sec. (J. H. de Heijden gediskwalificeerd wegens te vroeg starten). 5 0 M. schoolslag (dames): 1. mej. C. Wakka in 53.4 sec., 2. mej. M. Meijer in 56 sec. 3 0 M. reddingszwemmen, waar van 20 M. met drenkeling (heeren): 1. J. H. de Heijden in 31.2 sec., 2. G. Kikkert in 42.4 sec. P o p d u i k e n L J,. H. de Heijden in 29 sec. P o p d u i k e n, om het kampioenschap van Leiden (heeren(: 1. A. Kraaijenbrink (de Zijl) in 28.6 sec., 2. F. v. d. Horst (de Zijl) in 29.6 sec., 3. W. Snoeker (de Zijl) in 34 sec. Waterpolo De Zijl IIPoelmeer I 2—0; De Zijl I—G. Z. C. II 2—2. op het A.S.C.-Ternein - Aanvang 2 uur WATERPOLO A. Z. C. 1—B. Z. C. I 5—2, A. Z. C. I kampioen 3e klasse N. Z. B. In een spannenden' strijd w*ist A. Z. C. gisteravond de Bildtenaren met 52 te slaan, waarmede de Alphenaren ongesla gen het kampioenschap hunner afdeeling wisten te behalen. Ongetwijfeld voor deze jeugdige ploeg bij haar eerste intrede in de 3e klasse N. Z. B. een mooie prestatie. De overwinning werd intusschen lang niet gemakkelijk behaald, want de bezoekers gaven goed partij. Onmiddellijk na aan vang kwamen zij reeds in den aanval maar hun schot faalde. A. Z. C. konït dan eens aan de beurt en als haar voorhoede fraai opzwemt neemt zij de leiding (10). Voor de bezoekers blijkt dit aanleiding wat flin ker aan te pakken, en het is hun midvoor, die weldra, den gelijkmaker scoort (1—1). A. Z. C. blijft iets; sterker. Verschillende schoten gaan over of naast. Toch hangen er doelpunten in de lucht. Een nieuwe aan val der A. Z. C.-voorhoede wordt dan ook weldra door C. van Leeuwen benut (21). Daarna is het rusten. De tweede helft kenmerkte zich aan stonds bij A. Z. C. door goed samenspel. Jongeleen plaatst keurig naar C. v. Leeu wen, die den bal in doel plaatst (31), on middellijk gevolgd door een goeden voor zet van Raaphorst, die door van Leeuwen andermaal wordt benut (41). Wegens een overtreding moet P. van Leeuwen een oogenblik het water uit, doch ondanks dezen tegenslag houdt de thuis club moedig stand. Een schot van Thim verwerkt de keeper der bezoekers corner, die onbenut blijft. We zien daarna een mooi staaltje van Raaphorst, die snel op- zwemmende de verdediging de: bezoekers passeert en doelpunt (51). Uit een voor zet van rechts weet B. Z. C daarna den achterstand te verkleinen (5—2), waarna het einde komt- met een alleszins verdien de overwinning van A. Z. C., dat na afloop door een zeer talrijk opgekomen publiek, met het behaalde kampioenschap werd toegejuicht. A. Z. C. II—S. Z. P. C. II 6-3. A. Z. C. II heeft gisteravond bewezen, dat het nog wel iets goeds tot stand kan brengen, door de Schoonhovenaren met een 63 nederlaag naar huis te zenden. Reeds direct na aanvang komt A. Z. C. in den aanval. Jansen plaatst het leder naar C. Verruijt, die reeds binnen de eerste minuut voor A. Z. C. doelpunt. Een tweede aanval der thuisploeg levert een corner op, die onbenut blijft, 't Blijkt een korf uitstel, want dadelijk brengt de rechtslig- gende Verruijt den stand op 20. Dan heeft Schoonhoven het genoegen door haar midvoor den achterstand te verkleinen. Aan weerszijden gaan enkele schoten naast De bezoekers komen daarna weer in den aanval. Keeper Ydens blijkt echter in goe den vorm. Toch moet hij even later voor een schot van den linksbinnen der bezoe kers zwichten (22). A. Z. C. blijkt in het geheel niet ontmoedigd, want als Bonte door de verdediging zwemt, werpt hij den bal onhoudbaar in het doel. Met 32 voor A. Z. C. komt dan de rust. In de tweede helft neemt A. Z. C. den bal onmiddellijk mede en daarbij heeft Ydens het genoegen weer den voorsprong te vergrooten. Bij een tweeden aanval van A. Z. C. is het Ydens, die er 5—2 van maakt. De bezoekers blij ken nog niet ontmoedigd. Het leder be landt gevaarlijk dicht bij het A. Z. C.-doel, waar de bezoekers gemakkelijk den ach terstand verkleinen (53). De thuisploeg begrijpt, dat zij om de leiding te behouden moet aanpakken, wat Bonte vanuit het midden den voorsprong andermaal voor A. Z. C. doet vergrooten. Onveranderd komt tenslotte het einde. L. Z. C. IV-Z. I. A, N. II 3-5. Voor de res. 3e klasse B van den N. Z B. werd gisteravond bovengenoemde wed strijd in de zweminrichting aan den Hooge Rijndijk gespeeld. De Hagenaars wonnen met 53. SCHAKEN HET T0URN001 TE PRAAG. De uitslagen van de gisteren gespeelde partijen luiden: ZwedenLtauen 2.50.5*; Amerika Oostenrijk 1.5—0.5*; Frankrijk—Noorwe gen 2.50.5*SpanjeRoemenië 10***; DuitschlandDenemarken 30*; Engeland Tsjeoho Slowakije 1.50.5*; Hongarije Italië 21*; Polen—Zwitserland 2—2; LetlandN ed e r 1 a nd 21*. Weenink maakt remise. Noteboom even eens. Addicks verliest zijn partij, v. Doesburg staats iets slechter. BILJARTEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Soussa verbetert wereldrecords. Bij de wedstrijden om het wereldkam pioenschap biljarten li'bre te Vichy heeft de Egyptenaar Soussa de wereldrecords, die Ferraz op zijn naam had gebracht, verbeterd. In zijn eerste beurt maakte hij 500 caramboles en daarmede de hoogste serie en het hoogste gemiddelde. De Span jaard Butron maakte een serie van 498 caramboles. Gisteren zijn de v edstrijdën om bet we reldkampioenschap biljarten libre beëin digd. De Belg Moons heeft den weieldtitel veroverd, die de Egyptenaar Soussa se dert drie jaar in zijn bezit had. De einduit slag is volgens de „Tel.": Ove rw. pnt. brt. h.s. alggei Moons 7 3500 85 489 41.17 Soussa 5 2902 87 500 31.74 Gabriels 4 2370 73 287 32.46 Albert 4 2447 82 279 29.84 Ferraz 3 2155 50 499 43,10 Butron 3 1936 74 498 26.16 Sigard 1 2099 98 256 21.41 Sevilla 1 1627 118 165 13.78 voorts Dewaele, Peglion en Opperman. Het landenklassement luidt: 1. Frank rijk 294 uur 14 min. 10 sec.; 2. België 294 uur 25 min. 27 sec.; 3. Italië 295 uur 31 min. 34 sec.; 4. gemengd ZwibschersAustralisch team 295 uur 43 min. 1 sec.; 5. Duitsche groep 295 uur 45 min. 45 sec. De Belg Van Trioht en de Duitscher Nietschke, beiden geisoleerd, hebben opgegeven. Na afloop van deze étappe hebben de comissarissen, aldus meldt de „Tel.", een ernstige beslissing genomen. De Fransch- raan Le Calvez en de Zwitser Antenen, die beiden er op betrapt werden zich door een auto te laten voorttrekken, werden gedis kwalificeerd en met zes maanden intrek king van hun rennerslicentie beboet. WIELRENNEN NEDERLANDSCHE WIELREN-UNIE. De kampioenschappen. De inschrijvingen voor de kampioen schappen van Nederland op de baan zijn gesloten en hebben de volgende resultaten opgeleverd: Voor de sprint hebben ingeschreven: 17 professionals, 44 onafhankelijken en 62 amateurs; voor den langen afstand zon der gangmaking; 16 professionals, 41 onaf hankelijken en 51 amateurs; voor 100 K.M. achter groote motoren: 2 professionals en 8 onafhankelijken, terwijl de voornaamste, die alleen aan het werkelijke kampioen schap zullen deelnemen, reeds door de sportcommissie aangewezen zijn. De inschrijvers zullen op den 21en Juli a.s. in het Stadion een voor-wedstrijd rij den, evenens over 100 K.M., waarna beslist zal worden wie eraan deel mogen nemen aan den eigenlijken wedstrijd om het kam pioenschap van Nederland, welke den 26en dezer verreden zal worden. In verband met het groote aantal in schrijvers voor het nummer lange afstand zonder gangmaking, zullen eveneens twee voorwedstrijden verreden worden en wel op Vrijdag 24 Juli op de Stadionbaan om 7 uur voor de ingeschreven amateurs en daarna voor de ingeschreven amateurs en daarna voor de ingeschreven professionals en onafhankelijken. De wedstrijd om het kampioenschap van dit nummer wordt verreden op Zaterdag 25 Juli. DE TOUR DE FRANCE. De 14e étappe van de Tour de France was van Cannes naar Nizza over de hoogte an Sospel en terug naar Nizza (132 km.) \Vinnaar was de Italiaan Gestri in 4 uur t? min. 1 sec.; tweede Pesenti 4.47.18; der- 'e Gremo 4.51.10; vierde Magne 4.51.49; vijfde Peglion 4.52.27; zesde Faure 4.53.47. Vervolgens: Tayolle, Orecchia, Opperman en Demuysere. In het algemeen klassement leidt Magne nog, maar Pesenti volgt hem op slechts 5 min. 31 sec.; vervolgens komt Demuysere, welke zes minuten verloor; EEN NEDERLAAG VOOR DE REGEERING. Wij lezen in het Noor d-B rabantsch Da g b 1 a d: De regeering heeft tijdens de zomerva- cantie een ernstige nederlaag geleden. De regeering, want het is niet de mi nister van Arbeid alleen, misschien niet allereerst, al onderteekende hij het wets ontwerp,, die den last te dragen krijgt van de ontstemming der geheele Kamer. Economische onderwerpen nemen tegen woordig vooral een groote plaats in: zij be- heerschen de volkswelvaart. En nu was het een algemeen erkend feit, dat op dit terrein een hopelooze verwar ring wordt aangetroffen, een versnippe ring zonder voorbeeld over allerlei depar tementen. De regeering beaamde de algemeene klacht dat de toestand verbetering be hoefde en kwam dus met een wetsont werp. Maar inplaats van het kwaad bij den wortel aan te tasten en met een radicale wijzigng te komen, bepaalde zij zich tot een schijn-verbetering, liet tot meerdere eer en glorie van het ambtenarendom de verbrokkeling bestaan, leverde in één woord prutswerk. Dit prutswerk heeft letterijk heel de Kamer geweigerd te aanvaarden, ook zelfs maar als eerste stap naar het gewenschte doel. Er deugt niets van, heeft de Kamer -in haar voorloopig verslag met zeldzame een stemmigheid gezegd. Wij wenschen een goed geoutilleerden economischen voorlichtingsdienst, zegt zij geen coördinatie van de verschillende eco nomische diensten der onderscheidene de- partemnlen, maar een concentratie van de diensten in één departement. M.a.w., de Kamer verlangt een departe ment voor economische zaken, dat land bouw, handel, nijverheid en scheepvaart Dit brengt uiteraard een reconstructie van andere departementen mee, en daar tegen hebben blijkbaar de ministers, ver moedelijk nog meer de ambtenaren opge zien, en zoo is men gekomen met een schijn-ontwerp, dat niemand bevredigt. De regeering heeft naar een oplossing gezocht met behoud van de tegenwoordige departementale indeeling; de Kamer ver langt de economische zaken in één hand, onverschillig of dit een reconstructie van ettelijke departementen, zelfs min of meer een ontluistering van een of ander departement meebrengt. Wat nu? Het ontwerp van minister Verschuur maakt geen schijn van kans. Hij kan het dus, en hij zal het ook wel intrekken. Maar de Kamer verlangt, een nieuw ont werp, waarin rekening zal worden gehou den met haar duidelijk uitgesproken wensch. „Algemeen was men van meening, zoo lezen wij in het voorloopig verslag, dat een goede en afdoende economische outillage der regeering onder de huidige economsche omstandigheden een zoo alles overheer- schend belang voor Nederland beteekent, dat geen genoegen kan worden genomen met halve maatregelen." Maar indien de regeering mocht weige ren, indien zij, persisteerend bij haar op zet, dezen bleef willen of niets? Het is weinig waarschijnlijk, dat de re geering den duidelijk uitgesproken wensch der geheele Kamer zal weerstreven. Doch in dit onwaarschijnlijke geval zou zij hebben te rekenen met het dreigement, door verscheidene leden in het voorloopig verslag geuit, dat zij er ernstig aan den ken, bij de behandeling der komende br- grooting de gevraagde gelden voor de in standhouding van afzonderlijke economi sche departementen te weigeren. M.a.w., een nieuw wetsontwerp, dat re kening houdt met den duidelijk gebleken wil de Kamer, of de kans van afstem ming van een serie begrootingen. Nog eens: dit laatste zal wel niet noo- Hg zijn om de regeering tot andere ge dachten te brengen. Er komt dus een nieuw ontwerp jam mer alleen dat niet in één keer het ge wenschte voorstel is ingediendthans heeffc de regeering er, onnoodig, een stuk- van haar prestige bij ingeboet.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7