BINNENLAND Lichtzinnige Jeugd KINADRUPPELS MAANDAG 13 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 8 DE KATHOLIEKE ACTIE IN ITALIË. Telegram van de A. R. K. A. aan den Paus. Het hoofdbestuur der A. R .K. A., ge vestigd te 's-Gravenfoa-ge, verzond het navolgend telegram in de Fransche taal, aan Z. H. den Paus: De Alg. R. K. Ambtenarenvereeniging (A. R. K. A.) in Nederland, smeekt voor Uwe Heiligheid de kraoht af om de on schendbare rechten te handhaven, ont leend aan een Goddelijke zending. w.g. Bulten, Voorz. EEN ANTI-RUSSISCHE LEZING. Minister Verschuur applaudisseerde. Het Tweede Kamerlid De Visser heeft aan de Ministers van Binnenlandsöhe Zaken en Landbouw en van Buitenland- ec'he Zaken de volgende vragen gesteld: Is het aan de Regeering bekend, dat op de 1.1. gehouden vergadering van de Nederlandsohe Maatschappij voor Nijver heid en Handel oud-minister M. W. F. Treuib een zeer agressieve rec!e tegen de Unie der Socialistische Sovjet Republie ken heeft uitgesproken welke rede een economische oorlogsverklaring inhield, van felle vijandschap tegen het huidige regime in de U. S. S. R. getuigde en ■waarbij gepoogd werd de anti-Sovjet- hetze, die tot oorlog moet leiden, zooveel mogelijk te versterken? Is het der Regeering eveneens bekend, genoemde rede warm werd toegejuicht en dat de aanwezige Minister Verschuur zeer demonstratief van zijn instemming met die rede getuigde, waardoor deze aanval op de U. S. S. R. een zeer sterke pob'tieke strekking kreeg, wijl ze recht streeks van de zijde van den Nederland- sohen Regeeringsvertegenwoordiger werd ondersteund? Heeft dit optreden van genoemden Mi nister de goedkeuring van de Regeering en wenscht zij een boycot-beweging te gen vanwege.de U. S. S. R. in te voeren waren, alsmede het kweeken van vijand schap tegen het Sovjet-regime openlijk of bedekt te ondersteunen? Zoo deze vraag ontkennend wordt be antwoord, is de Regeering dan bereid, te verklaren, in afwijking van het optre den van Minister Verschuur, geen instem ming met het vijandig optreden van oud- minister Treub te kunnen betuigen en geen enkele- daad van vijandschap tegè'n de U. S. S. R. te zullen bevorderen? VACANTIE OP DE VELUWE. Uitbreiding van de schietterreinen bij Harskamp? Van verschillende zijden heeft 't dage- lijksöh bestuur van den A. N. W. B. Toe ristenbond voor Nederland, berichten ontvangen omtrent bij de Regeering be staande plannen tot uitbreiding van de schietterreinen op de Veluwe bij Hars kamp. Indien deze berichten juist zouden zijn, zou de verwezenlijking dier plannen uit een oogpunt van natuurbescherming zeer te betreuren zijn. Zelfs al mocht ook daardoor geen reóhtstreeksc'he schade aan het naturuschoon worden toegebracht zouden in ieder geval, juist in den zo mer, zeer fraaie en uitgestrekte terreinen veelal voor het publiek gesloten wor den. Dit geldt o.a. voor de druk bereden rijwielpaden in de omgeving van Ger- rits Flesch. Volgens sommige berichten bestaat het voornemen het geheele terrein af te rasteren en zelfs niet toegankelijk te stellen voor hen, die niet voorzien zijn van speciale toegangskaarten. Het dagelijksch bestuur heeft aan den Minister van Binnenlandsöhe Zaken en Landbouw een adres gezonden, waarin op deze gronden verzocht wordt geen medewerking te verleenen aan maat regelen, waardoor het natuurschoon van de betrokken streek geschaad of het be zoek daarvan belemmerd' zou worden. FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 58) Patterson vroeg Unju, of hij nu in staat was te loopen, waarop de oude Dajakker ten antwoord gaf, dat hij, zoolang hij een hoofd op z'n romp had, zulks zou doen ofschoon hij er aan twijfelde, of hij dit on der de gegeven omstandigheden wel zou kunnen volhouden. Luister, vervolgde Patterson. Nog eenige oogenblikken en de maan is ver dwenen. Ze hebben nu groene takken op het vuur gegooid, om, terwijl zij drinken, de hoofden te rooken. Bij de bamboe-omhei ning is het nu heelmaal donker, daarbij komt, dat de meesten stomdronken zijn. Als het ons gelukt al kruipend de omhei ning te bereiken, zonder dat we door die duivels worden opgemerkt, dan kunnen we de wacht overrompelen. Zijn we buiten, dan wijst Unju, ons den weg naar de rivier, 't Is een waagstuk, doch 't is onze eenige kans. Hier blijven beteekent- een zekeren dood. Unju schudde het hoofd. Hij gaf er de voorkeur aan toch maar te blijven- waar hij was het fatalisme was hem nu een maal ingeboren. Wegloopen of blijven 't kwam toch op hetzelfde neer. Patterson keerde zich ongeduldig naar Rupert. Wat zeg jij er van? We zullen toch iets moeten doen. In ieder geval we zul len voor ons leven moeten vechten. Dil HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE METAALINDUSTRIE. Wederzijdsche voorstellen afgewezen. De omstandigheden waaronder voor i verschillende branches loononderhande lingen gaande zijn, zijn ver van gemak kelijk. Zulks blijkt o.a. ten aanzien van de besprekingen voor een nieuw cal- lefctief contract in de metaalindustrie. Bij de eerste conferenties kwam de Metaalbond met voorstellen, welke 10 pet. loonsverlaging inhielden. Zij werden door de arbeiders als onaanvaardbaar afgewezen. De Metaalbond zette een nieuwe regeling op, welke, op een loon derving van 5 pet. neerkwam. Ook in zake dit voorstel werd door de verte genwoordigers der arbeiders verklaard, dat het niet acceptabel was. In een direct daarop belegde bespre king door de vertegenwoordigers der vak bonden was men het er over eens, dat het belang der arbeiders, werkzaam in de groot-metaalindustrie, allee' gedaan moest worden wat mogelijk; was om 't contract te behouden en dat desnoods daarvoor een offer, zelfs een belangrijk offer moest worden" gebracht. In de middagconferentie van demze'f- den dag werd aan den Metaalbond ver klaard, dat de arbeidersorganisaties, na gep'leeegd overleg, op grond van practi- sche overwegingen, bereid waren, voor de leden te verdedigen, handhaving van het contract met de oude looncijfers en met inachtneming van deze looncijfers daar waar noodig over verlaging van het loon te willen spreken, met de be grenzing van tien procent. De voorzitter v$n den Metaalbond was bereid met dit voorstel naar de leden te gaan, hoewel hij niet verwachtte, dat het voorstel eenig resultaat hebben zou. En zoo kwam de conferentie op 2 Juli; een conferentie, die slechts van korten duur was, doordat het bestuur van den Metaalbond mededeelde, dat het voorstel door de vakbonden gedaan, voor de offi cieel te houden ledenvergadering van den Metaalbond geen kans van slagen zou hebben. Wel zou groote kans van slagen heb ben het voorstel van 5 pet. verlaging der uurlooncijfers, met een maximum verla ging van 10 pet., met inachtneming van de oude uurinkomencijfers. En zoo staan de zaken thans op het doode punt. De Metaalbond heeft zijnerzijds be toogd dat het voorstel van de werkne mers geen kans had; an den kant dei- vakorganisaties ie verklaard, dat het Metaalbond-voorstel even-min door de leden zou geaccepteerd worden. Naar „St. Eloy" waaraan we boven staande ontleenden, tenslotte nog mede deelt, kwam Zaterdag het hoofdbestuur van den katholieken bond in een spe ciale vergadering bijeen om zijn stand punt vast te stellen. ORDER VAN DE NED. SPOORWEGEN. In Polen geplaatst. Blijkens een bericht d.d. 11 Juli uit Warschau, hebben de fabrieken van Kro- lewska Huta in Laura een order ont vangen voor de levering van 27 duizend ton rails voor de NederlandsChe Spoor wegen. EERSTE KAMERLID J. N. HENDRIX t In zijn woning te Aerdeninout is Zon dagmorgen op 69-jarigen leeftijd overle den het Katholieke Eerste-Kamerlid, de heer J. N. Hendrix. De heer Hendrixs werd geboren in 1862 te Amsterdam. Hij wa-s in de hoofdstad een bekende figuur. Ongeveer vijftien jaar was hij lid van den gemeenteraad en werd daarna gekozen tot lid der Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, welke functie hij ongeveer twaalf jaar heeft bekleed. In 1929 werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer. De heer Hendrix was mede-oprichter van den Nederlandsehen Aannemersbond, van welke organisatie hij gedurende de i laatste jaren eerevoorzitter was. In ver- j band daarmede vervulde hij verschillende j afwachten kan ik niet langer meer verdra gen. Rupert moest lachen. Hét lijkt veel op gekkenwerk. Ik zie m'n eigen hoofd al ge rookt worden. Ze kwamen overeen, datzc, op een tee- ken van Patterson, naar de bamboe-omhei ning zouden kruipen, zoover mogelijk van elkander af. Als er een ontdekt werd, zou den de anderen hem in den steek laten en van het tumult en de wanorde der dron ken kerels en wijven profiteeren, óm er tusschen uit te komen. Patterson nam. een zwaren gouden ring van z'n vinger en gaf hem aan Rupert, ter wijl hij vroeg voor geval hij, Rupert, zou ontsnappen en Patterson gevangen geno men werd hem aan iemand, wiens naam hij noemde en wiens adres bij de Nationale Bank te Singapore bekend was, te over handigen. Is er soms iets, dat ik voor je kan doen, alsals je pech zoudt hebben, Cotton Rupert dacht 'n oogenblik na. Er is 'n vrouw. Ruby Strode, van wie ik zielsveel houd. Je zult haar vermoedelijk ontmoe ten in Londen, waar ze aan het Ingénue- Theater verbonden is. Zeg haar, dat ik haar ten volle begrepen heb en alles, wat ze voor mij gedaan heeft grootelijks waar deer. Zeg haar, dat m'n laatste gedachte voor haar is geweest. Prachtig, in orde, antwoordde Patter son ontroerd. Vooruit! Nu een paar voet verder kruipen en ga liggen tot je hoort, dat ik tweo keer fluit. Dan naar de om heining op handen en v.oeten. Ieder voor zichzelf, denk daaraan, 't Is onze eenige kans. Rupert drukte z'n vriend de hand. Het volgende oogenblik was hij alleen. Bij den Dr H.MANNING'S EETLUST-OPWElWlD. /UOpfl. 6649 functies. O.a. was 'hij oprichter en mede lid van den Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland. Onder de vele andere functie*- in het openbare le ven, die de heer Hendrikx heeft waar genomen, behoorde het lidmaatschap van den Zuiderzeeraad, eeen commissariaat van de Werkgevers Rsico Bank en het regentschap van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. De heer Hendrix trad meermalen als arbiter op in geschillen tusschen werkge vers en werknemers in de bouwbedrijven en schreef brochures en gaf prae-adviezen op economisch terrein. De overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vinden op Woensdag 15 Juli' op de begraafplaats Ruitenveldert te Amsterdam. B. en W. van Delft stellen den ge meenteraad voor 174.800 en 61.200 beschikbaar te stellen voor resp. 54 eengezinswoningen en 18 woningen voor grootere gezinnen aan de De Vries- en van Heemstrastraat. Onze Poolheld Sjef van Don- ge n is door den Koning van Italië be noemd tot ridder in de Italiaansche Kroonorde. De Italiaansche consul te Rotterdam heeft hem deze onderscheiding uitge reikt. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto in het Winschoterdiep. Een meisje verdronken. Gistermiddag is een auto, waarin vier jongelui zaten, door tot nu toe onbekende oorzaak, in het Winschoterdiep te Hooge- zand geraakt, waarbij een 20-jarig meisje mej. Hesseling uit Vlagtwedde is verdron ken. Ernstige aanrijding te Naarden. Twee fietsers gegropen. Zaterdagavond omstreeks tien uur zijn G. B. uit Amsterdam en mej. J. K. uit Bussum, die uit de Hinloopenlaan te Nai'arclen kwamen fietsen'en den Rijksweg wilden oversteken door een auto bestuurd door den automobilist li. Otterdam uit Amsterdam, die volgens oogetuigen een snelheid van 100 K.M. had, gegrepen. De heer O. had nog geremd en het stuur naar links omgegooid, doch door de groote snelheid kwam de wagen eerst na twintig meter tot stilstand. De heer B. kreeg een hersenschudding en werd naar Amsterdam vervoerd. Mej. K. had been- en rugwonden. Zij werd naar de ouderlijke woning ver voerd. De auto is in beslag genomen. Auto-ongeval. Gistermorgen reed op den Horsterweg te Blerik een tractor, waarin vier perso nen gezeten waren. Doordat de chauf feur den bocht niet goed nam, botste de tractor in vollen vaart tegen een langs den weg staande telefoonpaal, met het gevolg, dat drie der inzittenden werden verwond. Een hunner, de 23-jarige mej. H. uit Ven- lo werd met- een ernstige hoofdwonde naar het R.-K. Ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De beide anderen kwamen met Üchte kwetsuren vrij. De tractor werd vernield. flauwen gloed der vlammen zag hij de be weging der zwarte, glimmende mannen- en vrouwenlijven bij den dans. Hun bewegin gen waren, onder den invloed van den drank, onvast. De drank deed zijn ver woestend werk; de Murut's waren verhit, door en door Plotseling weerklonk boven het rumoer het teeken.... er werd tweemaal gefloten. Rupert liep op handen en voeten, zoo hard hij kon. Doch hij hoorde een wilden kreet. Het oude wijf had hem gezien. Ook Pat terson was ontdekt. Een ontzaglijke bende glimmende, met bloed bestreken lijven vormden een kring- ontsnappen was niet meer mogelijk. Rupert bemerkte, dat Patterson op stond. Hij volgde zijn voorbeeld, in zijn hart er van overtuigd, dat alles verloren was. Do vlammen van het groóte kamp vuur verspreidden even een helderen gloed, doch doofden plotselingDe duis ternis was volkomen. HOOFDSTUK XXVI. Robert Despard ontvangt onverwacht bezoek. Robert Despard zat in z'n nieuwe werkkamer in Duke Street, Londen. Een lamp. die een zacht getemperd licht ver spreidde. stond op z'n bureau. Een stapel documenten en een privé kasboek lagen voor hem. Hij genoot van een heerlijke Ha- vana-sigaar. Een glas whiskey-soda stond naast hem. Een klein gouden reisklokje stond op den schoorsteen. 't'Was negen uur. Des pard schoof z'n stoel wat achteruit, deed een paar trekken aan zijn sigaar en zucht te hij fronste even zijn werkbrauwen toen UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 14 Juli. Huizen, 298 M. Uiital. KR O-Uitz-endiing. 8.009.15 Mor ge n con cert 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Gods. Hai.fuuxtje door Pas toor Perquin. 12.00—1.30 Concert KRO Trio o.l.v. P. Lustenhouwer. I.302.00 Gramofoonpl. 2.003.00 Vrouwen uurtje. 3.003.30 Gramofoonpl. 4.00—4.30 Gramofoonpl 4.306.15 Concert KRO Kunst-Ensemble od.v. P. Lustenhouwer. 6.156.30 Gramofoonpl. 6.306.45 Verbondiskwartiertje. 6.457.15 Gramofoonpl. 7.157.45 W. C. J. Va veen: „Strafrechter lijke Kinderwet". 7.458.00 Gramofoonpl. 8.0011.00 Concert KRO-o-rkest o.l.v. J. Gerritsen. In de pauze Vaz Dras. II.00—12.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. Uiit'sl. AVRO-Uitzending. 8.0010.00 Gramofoonpl. 10 00 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonpl. 10.3011.00 Lezing. 11.00—12.00 Concert. Annie de Ridder, (pi ano), Nelly van Güs (alt) en A. Ruiter (te nor). Bege'eidiing: E. Veen. 12.152.00 Concert AVR O-kwartet o.l.v. D. Groeneveld. 2.00—2.30 J. H. Sch.uurmansStekhoven Jr.: „Terschelling". 3.00—4.00 Knipcursus. 4.Ö04.30 Gramofoonpl. 4.305.30 Kinderuurtje. 5.307.00 AVRO-octet, o.l.v. Louis Schmidt. M.m.v. Boris Lensky (viool). 7.00 Willem Landré: „Muziek voor kla vier die men ze'den hoort, Soliste: Marcelle Meijer. 7.45—8.00 Gramofoonpl. 8 01—8.50 Operette-fragmenten Friedel Dotza, Hilde Harmat, Fritz Geiger, Herbert Weis'sbaeh (leden van het Fritz Hirsch En semble). Dirigent: Jozef ZiegleT. 8.50—9.20 AVRO 'Kbdiio-tooneel. Studao- Opvoering van „De zeer schoone uren van Juffr. Symforosa, „Begijntje" door F. Tim mermans. Bewerking: D. de Gruvter. 9.20—10.00 VeTvolg Operette-programma. 10 00 Vaz Daas. 10.15—11.10 Kovacs Lajos en zijn orkest. 1.10—12.00 Gramofoonpl. VUURWAPENS IN HANDEN VAN KINDEREN. Meisje bij ongeluk door haar broertje doodgeschoten. Zaterdag heeft op de boerderij „De Groote Padbroek" onder St. Agatha bij Cuyk een zeer tragisch ongeluk plaats ge had. Terwijl de kinderen in de kamer aan hot spelen waren, klom het 11-jarig zoontje bij een kast en haalde daar een uit elkaar ge nomen oud geweer af. Terwijl hij dit in el kaar zette, ging plotseling het wapen, dat geladen bleek, af en werd het tienjarig zusje, dat in de nabijheid stond te lezen, getroffen. Het kind stierf bijna onmiddel lijk voor de oogen der moeder. Bovendien trof de kogel nog een driejarig kind aan den arm. De kleine, die gelukkig niet ern stig werd gewond is naar het gasthuis ver voerd. Bij het baden verdronken. Op Ameland is Zaterdagmiddag mevr. A., die in gezelschap van haar man was, bij het baden in zee verdronken. Lijk gevonden. In de Zuiderzee tusschen Marken en het Gooi, is het lijk gevonden van de vrouw van den Uitdammer visscher G. S. Zij had den 17den Januari j.l. haar woning verla ten en was sedert spoorloos verdwenen. hij zag, hoe laat het was. De bezoeker scheen niet te komen. Twee jaren waren voorbijgegaan sinds hij met ongekend succes de maatschappij oprichtte voor de exploitatie der radium- mijn te Black thorn-Farm. In den beginne was het hem niet voor den wind gegaan, want het was moeilijker geweest dan hij dacht de menschen te doen gelooven in radium. Het publiek wenschte iets, dat men zien kon, waarmede men kon hande len voor het uitgezette kapitaal. Radium., ja, liet was zoo moeiijk er iets van te zeg gen, de meesten hadden het product na tuurlijk nimmer gezien. Despard was echter, niettegenstande al zijn gebreken, een vuurvreter, voaral wan neer hij een doel nastreefde. Hij had en kele personen, die over kapitaal beschik ten, voor zijn plannen kunnen winnen ofschoon de financieele steun in den aan vang niet zoo heel groot was geweest. Een paar menschen beschikten over eenigen in vloed. Langzaam doch met kracht en ener gie, en gesteund door een alleszins door dachte reclame, was het hem toch gelukt een maatschappij te stichten; het publiek had langzaam toegegeven, tot eindelijk de speculanten en aandeelbezitters op de beurs hadden gevochten om de aandeelen. De völgestorte aandeelen van een pond sterling liepen van vijf shilling omhoog naar pari. Kort daarop noteerden ze vijf en twintig en het duurde niet lang of de noteering luidde 3 pond 10 sh. Sir Re ginald Crichton met nog een paar anderen, leden van de eerste financieele combina tie, waren, ofschoon ze de onderneming ten volle vertrouwden, toch eenigszins ver baasd. Tot nog toe was er niet een halve gram radium gewonnen uit het pek-erts, niettegenstaande de rapporten der mijn- Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 1.05 Lezing. 12.20 Orgelspel 1.20 Orkestcoocent. 2.20 Televisie. 2.252.50 Gramofoonpl. 4.20 Concert- 4.50 Orkestooncert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Berichten. 7.00 Pianospel door Elsa Ka-ren. 7.20 Lezing. 7.50 „A Charity Affair", vaoa H. Da-rews- ki en C. Dennis Freeman. 8.50 Orgelspel door H. Westerby. 9.20 Berichten en Lezing. 9.55 Concert. 10.5012-20 Dansmuziek. Z e e s e n, 1635 AL C.a. 7.007.50 Gramofoonpl. 10.5512.20 Berichten. 12.20 Giramofoonpl. 1.15—2.20 Berichten. 2.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezingen. 4.20—5.20 Concert. 5.20—8.20 Lezingen- 8.20 „Olie Kamellen", fragm. uit „Fritz Reuter" van W. Baumgart. 9.30 Kamermuziek. 10.35 Berichten en daarna tot 12.20 Or kestooncert. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. I.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 „Faust". Opera van Ch. Gounod. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramofoonpl. 10.3511.15 Gramofoonpl. II.4012.15 Gramofoonpl. 13.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Concert-. Orkesten piano. 5.206.20 Solisten-concert.. 8.2010.20 Concert, orkest en piano. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Orkestooncert. 8.50—11.30 „Sommer in Tirol". Zangspel in 3 bedrijven van H. Miiller.. Brussel. 338.2 en 508.5 M. 508,5 M.: 5.20 Orkest concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoonpl. 9.20 Concert. Orkest en bariton. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkest concert en zang. Causerie. De verduisterde aangeteekende brief. In verband met de verdwijning van een aangeteekende zending, inhoudende ƒ4850, kunnen wij nog mededeelen, dat van den aanvang af vermoeden bestond, dat de gene, die de zending onrechtmatig opge vorderd had, iemand moest zijn, die met den toestand goed op de hoogte is. In verband hiermede werden de handschriften van de employé's van de geadresseerde firma vergeleken met het handschrift van dengene, die de kennisgeving had~afgetee- kend. Hierbij bleek, dat het handschrift van den 20-jarigen employé F. H. zeer veel gelijkenis vertoonde met dat op de kennisgeving. Toen de politie den jongen man hierop wees, ontkende deze echter hardnekkig iets met den diefstal uitstaan- do te hebben. Na zijn overbrenging naar het parket, viel hij echter door de mand. Tevens bekende hij het geheele bedrag ten kantore van de benadeelde firma te hebben verborgen, Inderdaad is het ge heele bedrag daar teruggevonden en door de politie in beslag genomen. Betaalmeester geschorst. Do betaalmeester B„ uit Naaldwijk, werkzaam aan de- Coöp. Centrale West- landsche Snijbloemen veiling, is geschorst. B. vervulde den laatsten tijd zijn arbeid niet zooals men van een betaalmeester zou mogen verwachten. Zijn tekortkomingen zullen echter geen schade veroorzaken voor de vereoniging, omdat een borgstel ling mogelijke tekorten dekt. autoriteiten alleszins schitterend waren en de toon, waarin ze waren opgesteld hoop gevend was. Crichton verwachtte dan ook, dat hij nog een paar jaar zou moeten wachten voor zijn kapitaal goed rendabel zou worden. Als hij nu zijn aandeelen verkocht zou hij zeer zeker door de koerswinst een aar dig kapitaaltje winnen. Despard gaf hem echter in overweging te wachten. Ze bereiken heusch vijf pond, ver klaarde hij. Zijn optimisme, dat hem nooit verlaten had, zelfs niet in de eerste maanden van het industrieelo avontuur, toen men hem ronduit had uitgelachen met zijn radiuni- exploitalie in Devonshire, toen er werkelijk gevaar dreigde voor de jonge onderne ming en het woord „fraude" meer dan eens door hem werd opgevangen dit optimis me verliet hem langzamerhand. Hij wist, dat hij John Dale, Sir Regi nald Crichton en nog een paar anderen kon vertrouwen, ofschoon zijzijn slacht offers waren. Doch zijn vrienden in de City. flesschentrekkes van zijn kaliber, kon hij niet vertrouwen. Het waren specu lanten, die op obscure wijze meegeholpen hadden aan de financiering der nieuwe maatschappij en die de noteering der aan deelen, welke oorspronkelijk nauwelijks zooveel stuivers waarde hadden als ze nu in shillings genoteerd stonden, kunstmatig naar boven hadden helpen brengen. Geld.... Goud.... Dit waren de twee goden, die volgens Despard in de wereld alles te vertellen hadden. Alles had hij er voor over om geld, veel geld te bezitten. Want het was zijn vaste overtuiging, dat met geld en goud alles te koop was, zel% de liefde van een vrouw. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9