22ste Jaargang MAANDAG 13 JULI 1931 No. 6946 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Ernstig ongeluk te Sassenheim BUITENLAND KERKNIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week Mf 2.60 per kwartaal Franoo per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij to or uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. AUTO RIJDT OP EEN GROEPJE MENSCHEN IN. Een johTbtje gedood; vijf andere personen zwaar gewond. Omstreeks kwart voor 9 gisteravond heeft te Sassenheim een ernstig ongeluk plaats gehad. Op het trottoir langs de Hoofdstraat bij de Burchtstraat, waren eenige kinde ren aan 't spelen en wandelden verschil lende personen, toen plotseling een auto met groote vaart op de menschen inreed en tegen het hoekhuis van de Burchtstraat opbotste. De ontsteltenis was groot. Een achtjarig jongetje Piet Dorsman werd zwaar ge wond opgenomen en overleed weinige mi nuten daarna. Een U-jarig meisje van den heer De Zwa^t, liep een schedelbreuk op; de vader werd in den rug gewond. De heer Dnym, wonend aan Klinkenberg, werd eveneens ernstig aan 't hoofd gewond. De heer Overvliet liep hoofd en beenverwon dingen op evenals een jongetje van den heer Rijnsburger. De inzittenden van de auto, die dit droevig ongeluk veroorzaakte allen Ei genaars kwamen er met enkele lichte kwetsuren af. De chauffeur nam de vlucht, doch is later De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Ook aan het hoekhuis, waar tegen de auto opbotste een nog niet voleind gebouw werd aanmerkelijke schade toegebracht. Over de oorzaak van dit tragisch onge luk kon men ons officieel nog niets mede- deelen. De Haagsche auto passeerde even voor de Klapbrug een autobus van de Gebrs. de Vos uit Rotterdam en reed dezen wagen aan de achterzijde aan. De ohauffeur is toen blijkbaar het stuur kwijt geraakt en de wagen vloog met een vaart van onge veer 60 K.M. het trottoir op. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse en legde noodverbanden. Het meisje van De Zwart en de heer Düym werden in het ziekenhuis opgenomen. Dc politie stelt nog een onderzoek in van de juichte toedracht. Volgens sommigen waren de inzittenden van de Haagsche auto onder den invloed van sterken drank. DUITSCHLAND DE MOEILIJKE FINANCIEELE TOESTAND. Een nieuwe noodkreet van Duitschland. De Rijksregeering heeft Zaterdagavond de Duitsche diplomatieke vertegenwoordi gers in de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Italië opdracht gegeven de aandacht der Regeerings dezer landen te vestigen op den hoogen ernst van den toe stand in Duitschland. Pessimistische stemming te Berlijn. De toestand is te Berlijn Zaterdagavond weder critiek geworden; de atmosfeer is geladen. Na een nachtelijke zitting van de voor naamste kabinetsleden, de z.g. herstelcom missies uit bet Rijkskabinet, die tot des nachts kwart voor twee duurde en waaraan ook particuliere bankiers deelnamen, o w. de directeuren van de Deutsche Bank und Discontogesellscha.ft, Wassermann en Solm- sen, Sobernheim van de Commerz- und Privatbank, Goldschmidt van de Darm stadter und Nationalbank en Ritscher van de Reichkreditanstalt, hebben ook Zondag den geheelen dag in de rijkskanselarij en het gebouw van de Deutsche Bank bespre kingen over de onmiddellijke bestrijding van de moeilijkheden op economisch gebied plaats gehad. In het middelpunt der besprekingen stond de economische toestand en speciaal de kwestie van de maatregelen, die in het binnenland moeten worden genomen, om den toestand op de geldmarkt te consoli- deeren, doch besluiten werden in dien nacht niet genomen. Reeds bij de bespre kingen in den afgeloopen nacht werd uit drukkelijk bet voornemen van de regeering vastgesteld, zich niet te verlaten op bui- tenlandsche financieele hulp, maar hoewel volgens Amerikaansche berichten de moge lijkheid van spoedige buitenlandsche cre- dieten voor de Rijksbank te verwachten is, zelf zoo snel mogelijk maatregelen te tref fen voor de interne saneering. Dit voorne men van het rijkskabinet is in den afgeloo pen nacht nadrukkelijk ter kennis ge bracht van de groote banken en het gaat er thans om, te zamen met haar maatrege len te treffen, die het best verlichting van de Duitsche markt en in de eerste plaats van de deviezenmarkt, zouden kunnen bren gen. Na de bespreking van den nacht kwam de z.g. herstelcommissie Zondagmorgen om 11 uur weder in de rijkskanselarij bijeen, terwijl tegelijkertijd weder besprekingen der particuliere bankiers plaats hadden. In den loop dezer besprekingen heeft de direc teur van de Deutsche bank und Disconto Gesellschaft, Wassermann, zich met dr. Luther in verbinding gesteld, om de op vattingen der groote banken mede te dee- len. Ook het Rijksbank-directorium is gister middag voor een langdurige bespreking on der voorzitterschap van dr. Luther bijeen gekomen. De besprekingen der regeeringsleden, die in het middaguur door een korte pauze wer den onderbroken, begonnen om half vijf op nieuw en werden kort na 6 uur uitgebreid tot een formeele kabinetszitting. Naar het Wolff-bureau van goed-mgelich- te zijde verneemt, streeft men er naar, maatregelen te nemen, die beden reeds tot resultaat zullen hebben, dat er een einde wordt gemaakt aan de afvloeiing van goud en deviezen. Deze maatregelen zullen een dubbel doel moeten hebben en wel een economisch doel matiger gebruik van vreemd geld, dat in Duitschland aanwezig is en wederzijdsch steun der Duitsche groote banken onder ling, opdat daardoor de gevaren voor elke bank afzonderlijk worden vermeden. In kringen van het bestuur der Berlijn- sche beurs wint de meening veld, aldus meldt het „N. v. d. D.", dat de effecten beurs Maandag en misschien ook Dinsdag zal worden gesloten, in geval mtusschen geen definitieve beslissing in zake de finan cieele moeilijkheden is getroffen. Frankrijk gelooft niet aan moeilijkheden. Dr. Luther, de president van de Duitsche Rijksbank, beeft dezer dagen besprekingen gevoerd te Parijs. Er is over de details dezer besprekingen zeer weinig bekend geworden, doch het staat wel vast, dat het Fransche antwoord op de vragen van dr. Luther niet zeer gunstig is geweest, schrijft het „N. v. d. D." Uit de beschikbare inlichtingen zou blij ken, dat door Duitschland geen ernstige stappen zijn genomen om te voorkomen, dat door Duitschers zelf kapitaal uit het land. werd gezonden en de laatste weeksta ten van de Rijksbank geven duidelijk blijk van dit verzuim. In Fransche financieele kringen heeft men niet de minste neiging om een verdere kapitaalvlucht uit Duitsch land te financieren ter wille van Duitschers, die geen voldoende vertrouwen meer heb ben in de onmiddellijke toekomst van bun eigen land. Verder wordt er aan getwijfeld of in derdaad de interne moeilijkheden in Duitschland wel zoo groot zijn als door de regeering wordt gezegd. Aan den anderen kant is, naar uit betrouwbare bron blijkt, het niet de bedoeling der Fransche regee ring om in zake deze politieke eischen een al te eng standpunt in te nemen. De hulp, die van Frankrijk thans wordt gevraagd, dient voorafgegaan te worden door FransCb-Duitsche besprekingen op een zoo ruim mogelijke basis, ter verkrijging van de garanties, die den algemeenen vrede en de veiligheid in Europa zouden versterkeB. De Fransche openbare meening zou niet dulde-n, dat daarbij de verzekeringen wor den verkregen, dat de volkeren van Euro pa in staat zullen zijn de eerstvolgende jaren in vrede en veiligheid te werken. Ook in andere verantwoordelijke kringen wordt dit standpunt gedeeld. Niemand te Parijs verheelt zich dat een al te kras vasthouden aan de eischen be treffende bet opgeven van den „Anschlusz" en de nieuwe Duitsche slagschepen ten slot te meer kwaad dan goed zou doen. Het is echter te verwachten, dat, wanneer van Duitsche zijde oprechte pogingen worden gedaan om weer te streven naar een wer kelijk doeltreffende Fransch-Duitsche sa menwerking, deze door Frankrijk welwil lend zouden worden ontvangen. Er zijn belangrijke kringen in Frankrijk waar men gaarne weer een gemeenschappelijke poli tieke actie tusschen de twee landen zou zien ontstaan en bij het bevorderen van een der gelijk streven zou de Fransche regeering kunnen rekenen op den steun zoowel van de radicale oppositie als van de socialisten. Overigens concentreert zich de belangstel ling op de vergadering van het bestuur van de Bank voor Internationale Betalingen, welke beden te Bazel wordt gehouden. DENEMARKEN DE GROENLAND-KWESTIE. Denemarken wendt zich tot den Haag. Het Deensche departement van buiten- landsche zaken deelt mede: De Deensche regeering heeft zich tot het Permanente Gerechtshof in Den Haag ge wend met een klacht, naar aanleiding van de door de Noorsche regeering geprocla meerde bezetting van Oost-Groenland, en, met het dringende verzoek, dat deze bezet ting op grond van den bestaanden rechts toestand ontoelaatbaar wordt verklaard, om een beslissing van het Gerechtshof ver zocht. Verder heeft de Deensche regeering haar gezant te Oslo opgedragen bij de Noorsche regeering een protest in te dienen en haar mededeeling te doen van de aan Den Haag voorgelegde klacht. Aan den leider der Deensche Oost- Groenland-expeditie, dr. Lange Koch, zijn politiebevoegdheden verleend. ZWEDEN NATHAN SöDERBLOM OVERLEDEN. Naar het „N. v. d. D." meld,t is Zondag avond de Luthersche aartsbisschop Na than Söderblom te Stockholm overleden. Söderblom was de vader van de z.g. be weging van Stockholm, de organisatie die de kerken wenscht te vereenigen en den geest van het EVangelie te doen inwerken op alle verhoudingen in de maatschappij. In die hoedanigheid en als leider van den wereldbond der kerken heeft Soderblom DRIE MENSCHEN IN ZEE VERDRONKEN. EEN MEISJE GERED, DE REDDER OMGEKOMEN. De zee heeft Zondag aan dien sohen Slag uiieit minder dlam d<rde slachtof fers gemaakt. Er werd' den geheelen dag in zee gezwom men. Tegen den middag bemerkte de tuin baas A. te Wassenaar, dat zijn schoonzus ter, die mede aan het, zwemmen was, in ge vaarlijke positie kwam. Hij trachtte haar te redden, maar werd door den sterben stroom meegesleurd. Het meisje en de redder wer den bedden vrij spoedig op het strand ge bracht. Het gelukte bij de eerste de levens geesten op te wekken, bij A. helaas niet. Het meisje is naar het ziekenhuis te Lei den vervoerd. Des middags zijn zekere R. uit Wassenaar en de student W. uit Leiden, die zich te ver in zee hadden gewaagd, verdronken. De lij ken van beiden zijn aangebracht. De zee was tengevolge van den straffen landwind buitengewoon gevaarlijk. vooral gewerkt voor de bevordering der vred es-idee. Hij werd verleden jaar voor zijn streven beloond met den Nobelprijs voor den we reldvrede, welke hem tegelijkertijd met. den vader van het anti-oorlogspact, Kellogg, op 10 December 1930 werd overhandigd. RUSLAND. „GESTORVEN OP TRAGISCHE WIJZE" Een guerilla. De Russische medwerker van 't „Hbl." schrijft: De laatste maanden vindt men in de Sovjetbladen vaak advertenties van dezen inhoud: ..Hiermede berichten wij tot ons diep leedwezen den tragischen dood van onzen dierbaren...." (volgt naam en ver melding van familiebetrekking). In al deze advertenties staat steeds vermeld, dat de overledene een „standvastige bolsjewiek", een „leninist" enz. was. De redacties op haar beurt plaatsen korte berichten van denzelfden inhoud. Ter illustratie diene bijv. de volgende mededeeling in de „Kras- naja Zwezda" (Roode Ster), het orgaan van het Roode Leger: „Op 17 Juni is op tra- gische wijze omgekomen een der stand vastige bolsjewiki-leninisten, de strijder van het Roode Leger, adjunct-chef in de politieke afdeeling van de cursussen voor voorbereiding van commandanten van het Roode Leger, P. W. Koeznetsow". Dergelijke advert, en redactioneelo me dedeelingen vindt ge in alle Sovjet-bladen En geen enkelen keer wordt medegedeeld, onder welke omstandigheden de overle dene den dood heeft gevonden en wat de woorden over den tragischen dood betee- kenen. Berichten uit Rusland brachten de oplossing van dit raadsel. Er woedt nu in verschillende gedeelten van Rusland een strijd tusschen kleine groepen opstandelin gen en de Sovjet-ov.erheid. De opstande lingen steken gebouwen van de „kolcho zen" in brand, vallen kleine legerafdee- lingen aan, vermoorden afzonderlijke bols- jewiki en voeren in het algemeen een soort guerilla. Zij vermijden elke ontmoe ting met de legerafdeelingen, die tegen hen gezonden worden, zoeken schuilplaats in de bosschen, verspreiden zich bij het verschijnen van de militaire macht en her vatten hun actie, zoodra de overheid naar de stad terugkeert. Vele dezer opstande lingen worden gepakt en doodgeschoten, maar de „atamans", zooals hun aanvoer ders noemen, krijgen telkens weer nieu we versterkingen. De door hen vermoorde bolsjewilri zijn, het, die „op tragische wij ze den dood" hebben gevonden. Tot deze groep behooren ook de bolsjewiki, die als slachtoffer van verbitterde boeren of ar beiders vallen. Onder de gevallenen zijn er veel jongelieden haast kinderen nog (17 19 jaar). Het zijn komsomollers, die de sov- jet-overheid mobiliseert en tegen de op standelingen uitstuurt. Sommigen dier jon gens worden door de overheid naar de dorpen gezonden om graan in beslag te nemen, de boeren te dwingen, lid van een „kolchos" te werden enz. De boeren vallen die jongens vaak aan en maken hen af. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Moeilijke financieele toestand van Duitschland. De bekende Luthersche bisschop Söder blom overleden. BINNENLAND. Het Katholieke Eerste Kamerlid Hendrix overleden. (BinmenJiand). De fietstocht van het VAR A-Zomerfeest naar Hilversum met kopspijkertjes belaagd. (Gein. Ber. 3de blad). De gevaarlijke zee. Drie jonge mannen aan den Wassenaarschen Slag verdronken. (Eersite blad). Ernstige autobotsing te Sassenheim. Een jongetje gedood, verschillende personen gewond. (Eerste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De T.T.-races in Drente. Alle records ge broken. De nationale wedstrijden op de Braas- semermeer uitnemend geslaagd. Mej. den Ouden verbetert het Ned. record 100 M. vrije slag. De tenniskampioenschappen in Noord- wijk. DE ZOETE LIEVE VROUWE VAN DEN BOSCH. De plechtige omgang. Nadat in de afgeloopen week zeer velen den Stillen Omgang dagelijks of schier dagelijks hadden gemaakt ter eere van de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch vond gisteren de Plechtige Omgang plaats. Het weer werkte prachtig mee, zoodat de luisterrijke optocht ten vol'le tot zijn reöhtt kwam. In vergelijking met bet vorig jaaar hadden verscheidene groepen nog uitbreiding en verfraaiing ondergaan hetgeen aan het geheel na^- tuurlijk zeer ten goede kwam. De drukte langs de straten van den ouden bidweg was enorm. Het verkeer moest worden omgeleid en lang voordat de stoet voor bij trok waren de straten aan weerszijden dicht bezet met mensöhen, die langs de geheele lengte van den te volgen weg op stoelen en banken hadden plaats geno men. In alle opdichten heeft de Maria-stad een grootsche hulde gebracht aan de Moeder Gods. DE KATHOLIEKE JEUGDBEWEGING. Het contact met andersdenkende vereenigingen. Op de vragen van de Interdiocesane Jeugdcommissie heeft het Hoogw. Epis copaat geantwoord Het Hoogw. Episcopaat heeft bezwzaar tegen een permanent contact met jeugd bewegingen van andersdenkenden, maar niet tegen samenwerking voor bepaald omschreven doeleinden, zooalg' b.v. bet verzamelen van statistische gegevens; het houden van enquêtes; het doen van publicaties, die het werk der jeugdvor- ming en de belangen der Nederlandsche Jeugd betreffen; het initiatief nemen tot en het leiden van acties van of voor de jeugd, mits deze door alle partijen ge zamenlijk en door ieder afzonderlijk wor den gewcnsCht materieelen steun, en toe zicht houden op de wijze, waarop over heidssteun besteed wordt: het beschik baar stellen van hulpmiddelen voor de praktijk van het jeugdwerk. De Magister-Generaal der Dominicanen Pater M. Gillet, heeft 'hedenmiddag in gezelschap van zijn socius Pater dr. Kühlmann en den Provinciaal der Ne- derlandsehe Dominikanen, Pater Jurrius, een bezoek afgelegd bij den internun tius Mgr. L. Sohioppa. Toediening van de Tonsuur. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Zondag 1.1. in de Kapel van het Philosophicum de Tonsuur toegediend aan de E.E. Heeren: H. Dames, G. Groen, H. Kenma, J. Raaphorst en C.vSnelders.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1