ZATERDAG 11 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 OUDERS, TEEKENT ONS PETITIONNEMENT! Hebt ge wel eens doorgedacht over het geen „de volgende oorlog" waa.ro ver som migen zoo Luchtig en oppervlakkig, ande ren met een soort cynisme kunnen praten, voor uw kinderen zo-u bet eekenen? Gij mioe-t dat eens d-oen, aLs gij ons peti tionnement aan de Internationale Ontwa peningsconferentie met reeds ondenteekend hebt. Daarna zult gij het teekenen, dade lijk! Want niets mag onbeproefd gelaten worden om dit ontzettende gevaar, dat hen in de toekomst bedreigt, af te wenden. Het hangt van onze generatie af, dat te doen. Wij, de volwassenen van thans, in de kracht van ons leven en tot daden geroe pen, hebben den plicht het te doen. Slechts enkelen onder ons kunnen directe beslis singen daarin nemen. Maar zij zijn machte loos als wij niet met onzen wil, onze ener gie, ons enthousiasme achter hen staan. Daarvan hebben hom woorden, heeft hun herhaaldelijk beroep op de volken ge tuigd. Zij vragen onzen steun, uw steun. Geef hun dien 1 Waartoe brengt gij uw kinderen groot? Beseft gij wel ten volle dat „een volgen de oorlog" in zijn strijdmethoden nog veel wreeder en meedoogenloozer dan de mas saslachting van 19141918 zou zijn? Iedere volgende oorlog is steeds wreeder dan de vorige geweest. Pogingen om het gebruiken van bepaalde strijdmiddelen bij voorbaat uit te schakelen, het per overeenkomst te verbieden, hebben in de oorlogswerkelijk heid nimmer uitwerking gehad. Integendeel. Als de oorlog uitbrak werden ze weldra toe gepast niet alleen, maar „geperfectionneerd" bovendien, en de strijdende partijen gaven elkaar de schuld, er mee begonnen te zijn. Het gifgasra-pport van den Volkenbond heeft verschrikkelijke feiten in nuchtere, zakelijke taal vastgesteld. De gifgassen zijn in den vorigen oorlog al gebruikt. Duizen den, tienduizenden zijn er onder de afgrij selijkste martelingen aan bezweken Sommi gen hebben maanden van het gruwelijkste lijden doorgemaakt eer de dood hen verlos te. Talloozen zijn in krankzinnigengestich ten geëindigd. Brengt gij daarvoor uw kinderen groot? Kijk hen eens goed aan, en bedenk eens, dat een dergelijk lot hen zou kunnen tref fen. Kijk er niet alleen uw zoons op aan, want wij weten allen wat een volgende oor log zou brengen: aanvallen uit de lucht, met gasbommen en zelfs bacillen, op be volkingscentra die daartegen niet verde digd kunnen worden. Herinnert gij u hoe het verdragende ge schut in 1918 van honderd kilometers af stand weerlooze steden beschoot, hoe bom men ontploften iin huizen, in straten en op pleinen, in kerken zelfs, en honderden men- schen aan stukken reten Brengt gij daarvoor uw kinderen groot? Weet gij het nog hoe weergaflooze passa giersschepen door nadersluipende duikboo- ten getorpedeerd werden, hoe zij op verbor gen mijnen liepen, hoe duizenden weerloo- zen mannen niet alleen, maar vele vrou wen en kinderen met. hen iu wilden doodsstrijd in de golven omkwamen? En de gruwelen van den loopgTa-ven- strijdherinnert gij u die wel goed? Sla er Remarque's boek nog eens op na, of een amder werk van één die het meemaakte, en wien het. gegeven was het in waarheid te dioen herleven Ofraadpleeg alleen maar uw eigen herinnering. De oorlogsromantiek de pralende uniformen, de persoonlijke heldenmoed, de ridderlijkheid in den strijd de bekoring van „het mannelijke beroep"? Och kom 1 Wat is de werkelijkheid De soldaat in den modernen oorlog is een wezen in groen-grauwe kleedij, met een om gekeerde ijzeren pot op het hoofd en een gasmasker voor dat hem het uiterlijk geeft van een glazig-starend varken op zijn ach terste pooten. Uiterlijk is hij een oaricatuur van een mensch. Innerlijk leeft, hij in angst, tot die ver stompt. in doffe berusting. Hij weet dat de dood hem overal bedreigt, en dat hij ande ren dooden zal uit. bruut instinct tot lijfs behoud. Niet omdat hij hen haat. Zij zijn menschen zooals hij, als beesten vermomd, zooals hij. Brengt gij daarvoor uw kinderen groot Neen en nog eens neen! Dit petitionnement is ondernomen om in Genève te getuigen met alle kracht. Duister niet naar geleuter van „wat helpt het". Erken dat geen poging onbeproefd gela ten mag worden, dat het onze plicht is tegenover onze kinderen en onszelf, te doen wat in ons vermogen is. Laat een golf van eendrachtig willen van ons volk uitgaan- Ons volk, dat door zijn cultuur en zijn ge zonde energie een hooge reputatie in de beschaafde wereld geniet.. Wat wij doen helpt wel, kan in deze tijdsomstandigheden, bij het huidige wassende getij tegen den oorlog, de groote kentering brengen, de be slissende factor zijn. Wat de wereld behoeft is een Eenheids front der volken tegen den oorlog. Wij Nederlanders van alle gezindten, ver een! gd in dit petitionnement, geven het voorbeeld van dat Eenheidsfront. Dat is de machtige beteekenis van onze actie. Gij moogt niet nalaten haar te steunen. Gij zijt het aan uw kinderen verplicht. Ouders, teekent ons Petitionnement- R. P. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto te water. En dame en een heer zwemmende gered. Op den Oostsingel te Delft is Donder dagavond nabij de Schietbaan een auto bestuurd door een dame uit Rotterdam, in het Provinciaal Kanaal gereden, door dat bij het uitwijken voor een bakfiets de auto slipte. Een wielrijder werd door den auto gegrepen en ging mede te water. De dame, die alleen zat, wist een raam van den onderwater zittenden auto te openen en daardoor zwemmended en wal te berei ken. Ook de wielrijder wist zich zwemmen de te redden. Autobus in een sloot De 22 inzittenden ongedeerd. Een auitobus van den dienst Ogier uit Riland is gisteravond ongeveer half zeven op den Be>rgen-op-Zoomschen weg tussohen Schare en Biezelinge bij het uitwijken voor een andere a-uto in de naast den weg gele gen sloot gereden De autobus werd beschadigd. De 22 in- zitenden kwamen met den schrik vrij. De weg ter plaatse is zeer smal; de ber men van den weg zijn niet betrouwbaar, waardoor het ongeluk is veroorzaakt. KNIJPER NAAR BENEDEN GESTORT. Een schipper gedood. Verschillende personen aan den dood ontsnapt. Donderdagmiddag te ongeveer half 5 is een der knijpers van de loskranen der co- kesfabriek te Sluiskil door het breken van de takelkettingen in het scheepsruim van het in lossing ligende Rijnschip „Duo" (schipper P. W. Pikkaart) uit Hansweert, gevallen. De knijper kwam eerst op de veiligheids- brug terecht, waardoor ook deze bezweek, stortte op straat en rolde vervolgens in het scheepsruim. In zijn val trof hij den schipper P. en den werkman D. Z. uit Sluiskil. Laatstgenoemde sloeg over boord, doch kon spoedig op het droge worden ge bracht. Hij kwam met den schrik vrij. Erger was het gesteld met den schip per, die met den knijper in het ruim werd gestort en die daarbij een gapende hoofd wonde opliep en het linkerbeen op meer dere plaatsen brak. Dr. Hüuscher uit Axel, die toevallig in de nabijheid was, ver leende eerste hulp en liet den ongelukkige naar de R.-K. Verpleging ter plaatse over brengen. Hij is daar twee uur later aan zijn verwondingen overleden. Dat bij dit ongeval niet meer menschen- levens te betreuren zijn, is bijna onbegrij pelijk, gezien het feit, dat juist de beide fabrieken uitgingen en tal van voetgangers en wielrijders onder de kraan passeerden. Op 't oogenblik, dat de veiligheidsbrug omlaag stortte, bevonden zich juist daar onder een tiental wielrijders. Een viertal werd van de rijwielen geslingerd, terwijl de overigens nog juist konden uitwijken. Ook in het ruim van het schip bevon den zich nog meerder werklieden, die zich echter in veiligheid wisten te stellen. Het ongeluk bracht, zooals te begrijpen is, veel volk op de been. De verongelukte schipper laat een vrouw en twee kinderen achter. Naam: Adres Naam: Adres: Naam: Naam: Adres Adres Alle Nederlanders, mannen en vrouwen, boven 18 jaar, worden dringend uitgenoo- digd bovenstaande verklaring te teekenen. Niemand behoort meer dan een hand tee kening te stellen. De onderteekende verklaring kan worden bezorgd bij of in open enveloppe worden toegezonden aan: het bureau van „De Leidsche Courant". Frankeering 1 1/2 cent. Ook kan zij worden bezorgd bij onze agenten- Er bestaat gelegenheid, om één formulier door vier personen te doen teekenen; na tuurlijk kan ook slechts één teekenen en de andere regels wit laten. DE STRIJD TUSSCHEN KERK EN STAAT IN ITALIË. De Paus staat pal voor de rechten der Kerk. Door Dr. AVILA RUIZ SJ. ROME, 10 Juli 1931. Het laatste rondschrijven van Paus Piua XI, dat door een afzonderlijken diplomalie- ken koerier naar het buitenland werd ge bracht, om van daaruit aan de wereld ie worden bekend gemaakt, heeft in breede kringen een geweldige opschudding teweeg gebracht. De stap, die de Paus thans ge daan heeft, herinnert ons aan de moeilijke posities waarin de H. Stoel in den loop der geschiedenis reeds zoo vaak verkeer de wanneer de Vader der christenheid zelfs koningen en keizers in het aangezicht durf de weerstreven, indien het ging om de belangen en rechten van de Kerk te ver dedigen. Als men in de laatste weken het diplomatiek verkeer tusschen Italië en den H. Stoel gevolgd heeft, dan kan men er ge rust op voorbereid zijn, dat een volled'ge breuk tusschen de geestelijke en wereld lijke machten in Italië haast onvermijdelijk is, nog te meer daar de H. Stoel in haar jongste nota aan de Italiaansche regeering kort en bondig heeft laten weten dat de diplomatieke stukken der Italiaansche re geering geen basis vormen voor verdere on derhandelingen. Ook de manier, waarop deze laatste En cycliek van den H. Vader werd gepubli ceerd, wijst duidelijk op den ernst van den toestand in Rome en in Italië. Want deze Encycliek werd niet gepubliceerd in de Eeuwige Stad maar in het buitenland, om dat men in de Stad van het Vaticaan blijkbaar bang was dat de Italiaansche re geering door hare organen het verzenden van het rondschrijven zou weten te verhin deren. Wanneer de H. Stoel, vertrouwende op de welwillende houding van Italië, de publicatie zou aangedurfd hebben en wan neer dan de Pauselijke stukken in beslag waren genomen, dan zou men in de toe komst toch zijn toevlucht tot het buiten land moeten nemen, terwijl door de inbe slagname de toestand geweldig verscherpt zou zijn geworden. In deze jongste Encycliek, die in vier hoofdstukken is verdeeld, bedankt de H. Vader de Bisschoppen, de geestelijkheid en de geloovigen die hun kinderlijke aanhan kelijkheid hebben betuigd in deze meest droeve aller uren. Uit alle landen der we reld was een regen van telegrammen bin nen gestroomd om den H. Vader deel neming te verzekeren. De Paus moest pro testeeren tegen het willekeurig optreden van de Fascistische regeering die den H. Vader juist aangrepen in Rome en Italië, zijn primitiaal gebied, die gepoogd heeft den doodsteek toe te "brengen aan alles wat voor den Vader en Herder der zielen het meest dierbaar was en steeds zal blij ven. Met een toespeling op een spreuk van Dante gaf de Paus te kennen, dat de methode, welke gevolgd werd, op zich zelf reeds een beleediging was. Heel deze on zalige strijd gaat om het voortbestaan van de Katholieke Actie die door Pius XI zelf in het leven is geroepen. Deze organisatie der Katholieke Actie was in groote lijnen reeds door Leo XIII aangegeven, terwijl Pius X voor de Ita liaansche Bisdommen het program reeds had uitgestippeld. De tegenwoordig regee- rende Paus heeft herhaaldelijk te kennen gegeven, dat de Katholieke Actie voor heel de katholieke wereld geldende is. Deze Katholieke Actie in Italië, de K. J. V. en de studentenvereenigingen waren PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Neder landsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. voor het Fascisme een doorn in het oog. Mussolini beweerde, dat die katholieke or ganisaties zich met de politiek bemoeiden en dat er in die vereenigingen een anti- fascstische politiek gevoerd werd en dat de aanhangers van de ontbonden Volkspartij van Don Sturzo leden geworden waren van de Katholieke Actie. Er volgde toen in de pers een hatelijke campagne tegen de Ka tholieke Actie, de politie greep in en ten slotte werden alle katholieke organisaties verboden en ontbonden. Ja, men ging zelfs zoo ver, dat er maatregelen werden geno men tegen het geven van catechismusles aan de kinderen en tegen de leden der Ma- ria-congregatie. Herhaaldelijk heeft de H. Vader ge vraagd om te bewijzen, dat de katholieke organisaties staatsgevaarlijk waren. Maar dat is nooit gebeurd, nog nooit heeft de re geering de getuigen genoemd op wier ver klaring zij haar oordeel baseerde. De Paus heeft den schijn van bewijs afdoende weer legd. Ondanks onzen hoogen ouderdom en onze ervaring ais bibliothecaris hebben wij nog zelden een document gezien, dat zoo tendentieus is gesteld en zoo geheel en al in strijd is met de waarheid en met de rechtvaardigheid tegenover den H. Stoel en tegenover de Katholieke Actie in Italië. Tegenover de bewering, dat de Paus en de Kerk ondankbaar zouden zijn, ten op zichte van het vele goede, dat het Fascisme voor den godsdienst heeft gedaan, wijst de H. Vader er op, dat Hij tegenover de Bis schoppen nooit heeft verheeld wat er in de laatste jaren ten gunste van godsdienst en kerk is geschied en dat Hij menigmaal zijn dankbaarheid daarvoor heeft betuigd. Wat nu echter in Italië is geschied, dat is een formeele kerkvervolging en voor den Paus is het dubbel pijnlijk, dat deze maat regelen onder zijn oogen geschieden. En dit alles nadat de Paus zelf voorschriften ge geven had, zoodat iedere partijpolitiek ab soluut uitgesloten was. De reeks van bewij zen die de H. Vader aanhaalt is zoo geheel afdoende, dat iedere onbevooroordeelde le zer die zich een objectief oordeel wil vor men bij de lezing daarvan dadelijk over tuigd wordt, dat de Katholieke Actie zich absoluut niet met de politiek bemoeit. Er is een klove die niet te overbruggen valt tusschen de katholieke opvatting die den staat geeft wat hem toekomt en de oud-heidensche staatsvergoding, die de op groeiende jeugd uitsluitend voor zich op- eischt en daarom de Kerk berooft van haar vereenigingen en instellingen. Ook de Fascistische eed, die door alle leden der Fascistische jeugdorganisatie moet worden afgelegd, is ongeoorloofd, omdat zij God tot getuige roept voor een leer die geheel en al met de waarheid en rechtvaardigheid en met de leer van Christus en de Kerk in strijd is. Zij kan slechts worden afgelegd met het voorbehoud, dat daardoor de geboden Gods en van zijn Kerk niet overtreden worden, of, met voorbehoud van de plichten van een goed Christen. Eens zullen de oogen van de geheele wereld opengaan en dan zal het Fascisme in zijn ware gedaante voor ons staan, als van een systeem dat niets anders kent dan de almachtige staat, waarin de mensch slechts een willoos werktuig is geworden voor de plannen van een heidensche machtspolitiek. Wij moeten den H. Vader dankbaar zijn dat hij ons het Fascisme in zijn ware ge daante heeft getoond. De Encycliek van Paus Pius XI is een luid protest tegenover de geheeel wereld, tegen de voortdurende scheiding van de heiligste en onschendbare rechten der kerk op de ziel van het kind. Maar het is tevens een noodkreet, die niet onverhoord zal blijven. De Katholieken in alle landen der wereld zullen zich steeds hechter scharen rond den persoon van den H. Vader, om door hun deelneming en hunne gebeden, eenige verlichting te brengen in deze donkere uren. Past op de klein Bestel Uw brand fjes! stof bij ZDMERPRIJZEN 6834 VIJNTJES. ÉLEFOON No. B DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Voertuig door trein gegrepen te Babberich. Gistermiddag heeft op een onbewaaklen overweg te Babberich een ongeval plaats gehad met <ioodelijken afloop. Aldaar pas seerde een zekere Zegers met paard en wa gen op het oogenblik, dat de sneltrein Em merikZevenaar voorbijkwam. Het paard werd onmiddellijk gedood. Zegers zelf werd een eind op de buffers van de locomotief meegesleurd. Het bleek, dat bij een her senschudding had bekomen. Met denzelfden trein werd hij naar Zevenaar overgebracht. Aldaar bleek ihij te zijn overleden. „Tel." Kokende koffie over het lichaam. Het éénjarig zoontje H. van den heer Olzheim te Eindhoven trok een kop koo- kende koffie van de tafel en kreeg den inhoud over het lichaam. Het knaapje be kwam vreeselijke brandwonden en is spoe dig aan de gevolgen overleden. In de kokende soep gevallen. Het duim 2-jarig dochtertje van den heer Th. v. d. Graaf te Den Hobbel (gem. Bietveld), dat dezer dagen in een pan ko kende soep viel, is Donderdag aan de be komen verwondingen overleden. Verdronken. In het water van de Wachtelstraat te Gouda is gisteravond het 5-jarig jongetje M. de Groot, in die straat wonende, ver dronken. Het knaapje was nabij de ouder lijke woning aan het vis-schen, waarbij hij door onopgehelderde oorzaak, zonder dat iemand iets bemerkte, in de gracht is ge raakt. Een kameraadje vond zijn hengel, waarop de politie een paar uur later het lijkje dregde. De familie De Groot is den laatsten tijd zwaar beproefd. Woensdag was een meisje nog een ongeluk overkomen, terwijl juist gisteren de moeder is begra ven. De deelneming met de familie is daar- „Tel." BRANDEN. NegeijT'«rn vrachtschuiten hebben deelgenomen aan de ZEILWED STRIJDEN om het kampioenscha p van de Theems. Daarvoor moest met volledige belasting een afsta nd van meer dan zestig mijl wor den afgelegd. De start had plaats te Gravesend. Felle brand te Gendt. Vier woningen in de asch gelegd. Gistermorgen te omstreeks half elf brak brand uit in de z.g. Wderingenhoek onder de gemeente Gendt bij Nijmegen. De ster ke stotrm, die er stond, blies de vlammen over de huizen in de buurt, bestaande uit ongeveer vijftien kleine boeren woningen, bijna alle gedekt met riet. Vier woningen brandden geheel ai. De brandweer rukte met een motor-spuit uit en gaf spoedig wa ter met twee stralen. Door het snelle op treden slaagde zij erin de belendende per- ceelen te behouden. Na ongeveer twee uur was men den brand meester. De huizen werden bewoond door den heer J. Willemsen, de wed. W. WiUemsen, J. Hubbers en J. Vorselen. Auto verbrand. Terwijl de vrachtauto van den heer C. Commandeur te Beverwijk voor de garage van de fa. S. in de Schans benzine stond te laden sloeg, vermoedelijk door kort sluiting plotseling de vlam in het benzine reservoir. In een minmum van tijd stond het voertuig in lichtelaaie. Gelukkig be vond de chauffeur zich niet in de cabine. Persoonlijke ongeluken kwamen dan ook niet voor. Het gelukte den vrachtrijder met behulp van omstanders eenige kisten uit het brandende voertuig te redden. De fel oplaaiende vlammen bedreigden de winkelhuizen op den hoek van de Peper straat, zoodat de hulp van de brandweer werd ingeroepen. Deze was spoedig met de motorspuit ter plaatse. Zij kon echter eerst tot blussching overgaan, nadat de benzine was opgebrand. Van de auto zelf bleef slechts een ruïne van enkele ijzeren onderdeelen over. De hitte was zóó groot, dat van het winkelhuis van den heer W. de spiegelruiten sprongen. De eigenaar van de auto was tegen brandschade verze kerd. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE ERICA. Geen vrees voor besmetting. Heit vergifigings-gevail Ie Erica schijnt elders de vree® te lie b ben gewekt voor bo- emetitiugisgevaar. In Emmen ontvingen ho telhouders reeds verscheidene berichten van families, die kamers besproken hebben, doch thans in verband met het te Erica voorgevallene hun plannen veranderen. Men verzoekt ons nu er op te willen wij zen, dat buiten diegenen, die van de on deugdelijke worst aten, niemand ziek ge worden is, zelfs niet in gezinnen met meer dere patiënten; bovendien ligt Erica een paar uur van Emmen verwijderd. Vrees voor besmetting behoeft dus niet te be staan, temeer weer de geneeskundigen ver klaren, dat over een paar dagen de ziekte geheel overwonnen zal zijn. DE ONTVOERDE KINDEREN TERECHT. De dader zich aangemeld. Naar we nader vernemen heeft nadat de politie een verzoek tot opsporing van den dader had gepubliceerd deze zich bij do politie te 's Hage aangemeld. Het is een 25-jarig los-werkman uit Den Haag. Hij deelde mee, dat hij op verzoek van den vader de beide kinderen uit Amsterdam had meegenomen. De familie heeft intus- schen uit Bentheim een brief ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat de kinderen zich bij den vader, die te Dusseldorf woont, bevinden. De dader van de ontvoe ring is op vrije voeten gesteld.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9