Een teleurstelling voor de anti-papisten te Rijnsaterwoude Bij Pijnen -I" KERKNIEUWS Agenda SPORT ACADEiVilENIEUWS STADSNIEUWS DE LEIDSCHE COURANT NIET DE GEMEENTEVELDWACHTER MAAR DE HEER VAN TOL GELOOSD. ZATERDAG 11 JULI 1931 Mijnhardt'/s Poeders. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 6816 dat bij verkiezingen voor het Verbondsbestuur de vak- en de diocesane bonden gezamenlijk over eikaars candidaten kunnen stemmen. Dit voorstel is gedaan om in de wetgevende ver gadering aan alle bonden het stemrecht toe te kennen over alle leden van het Verbonds- bestuur. Dit bestuur kan zich vereenigen met de ge dachte. die aan het voorstel ten grondslag ligt, waarbij de pariteit blijft gehandhaafd, en stelt voor het Verbondsbestuur te machtigen voor de najaarsvergadering een voorstel tot statu tenwijziging voor te bereiden, benevens daar aan aannassende wijzigingsvoorstellen van het Hnishoudeliik Reglement. De vergadering gaat hiermede accoord De verslagen van „Herwonnen Levenskracht" en het sanatorium „Berg en Bosch" worden vastgesteld. Het bestuur van „H. L." wordt met twee le den uitgebreid. Bij enkele candidaatstelling wordt in de vacature-Haver deze herkozen, terwijl als nieuwe bestuursleden ook bij en kele candidaatstelling worden gekozen de hee- ren H. v Tongeren en J. D. Verzuu. Vervolgens houdt de Zeereerw. Pater mr. dr. D. Beaufort O.F.M. een rede over de En cycliek „Quadragesimo Anno". Bij de rondvraag, die hierop volgde, vraagt de heer Mensink (Enschedé), de aandacht van het Verbondsbestuur over de z.i. niet voldoen de Ziektewetuitkeering in gevallen, waarin niet den geheelen werktijd is gearbeid en ten gevolge waarvan de arbeider geringer uitkee- ring ontvangt dan in normale gevallen. Hij vraagt of het hoofdbestuur zijn invloed in dezen ten goede wil aanwenden Nadat de voorzitter er nog op heeft gewezen hoe het werk van 't Verbond steeds in betee- kenis toeneemt en aanspoort op een vasthou den aan de bestaande eenheid onder de aan gesloten bonden en leden, spreekt hij de hoop uit, dat op 6 September te Utrecht 50 000 ka meraden zullen verschijnen om te getuigen. Te 2.30 uur had de officieele ontvangst plaats door B. en W. van Enschedé in't gebouw der Hoogere Textielschool, waarbij de heer Edo Bergsma een rede uitsprak, waarop de heer De Bruin vol lof sprak over den socialen arbeid van het gemeentebestuur en van den burgemeester persoonlijk en die de stad en haar bestuur alle goed toewenschte. Daarna werd in autobussen een rondrit door Enschedé gemaakt, voornamelijk tot het be zichtigen van de woningcomplexen. UIT DE CARTONINDUSTRIE Het vermoeden, dat de besturen der arbei dersorganisaties met de directies van die stroo- cartonfabrieken in de provincie Groningen, waaraan thans voorloopig nog wordt doorge werkt, tot definitieve overeenstemming zouden komen, is reeds ten deele bewaarheid De hoofdbestuursleden van de Nederl. R.K. en Chr. fabrieksarbeidersbonden hebben n.l. een vergelijk getroffen met de directie van „De Kroon" te Oude Pekela, met welke fabriek hetzelfde contract is afgesloten als met de „Albion" aldaar. Voorloopig zal ook deze fa briek dus tot 1 April 1932 blijven doorwerken. Het vóór 1 Juli geldende loon zal daar wor den gehandhaafd met inbegrip van een week extra loon met vacantietoeslag, alsmede stop zetting van het bedrijf op alle avonden, voor afgaande aan Zon- en feestdagen om 9 uur 's avonds Hiermede is thans aan twee cartonfabrieken het collectief contract gecontinueerd zonder eenige Ioonsverhooging, met inbegrip van één week extra loon met vacantietoeslag tot 1 April 1932. Een definitieve beslissing ten aanzien van de twee ander fabrieken, die voorloopig nog doorwerken, „De Eendracht" te Appingedam, er „De Toekomst" te Schemdermeer, is nog niet genomen. Overigens is er nog weinig kentering in de staking gekomen. Het wachten is hoofdzakelijk op de nieuwe conferentie tusschen de vertegen woordigers van de werkgevers- en de werkne mersbonden met den rijksbemiddelaar. De staking verloopt nog steeds heel rustig en van den bitteren strijd, die inderdaad wordt ge voerd, valt weinig te bemerken. Opmerkelijk is het echter, dat te Pekela de scheepvaart zoo goed als geheel stil ligt. In het Pekeldiep liggen vrijwel geen schepen meer en ook de scheepswerven daar ter plaatse ondervinden hiervan reeds den terugslag. Ook de midden stand te Oude- en Nieuwe-Pekela, in het bij zonder de handeldrijvende winkeliers, voelen reeds de reactie in het zakenleven. Ook bij de landbouwers te Bedum en om streken, die zich voorloopig niet bij het nieu we contract aangesloten hadden, zal niet tot staking worden overgegaan, daar thans ook deze, op enkele uitzonderingen na, het nieuwe looncontract hebben aanvaard. „Tel." Gistermiddag heeft onder leiding van den rijksbemiddelaar mr. dr. S. de Vries Czn. op het departement van arbeid, handel en nijver heid een samenkomst van partijen, betrokken bii de staking in de stroocartonfabrieken in de provincie Groningen, plaats gehad. Van den kant van de werkgevers was men niet bereid, te treden in punt 5 van de wen- schen der werknemers: om gemeenschappelijk te. streven naar maatregelen, welke kunnen lei den tot een betere regeling van productie en Van den kant der werknemers was men n:et bereid, te spreken over eenige loonsverla ging. Ook zag men geen heil in het onderwerpen van de geschilpunten aan het oordeel van een derden onpartijdige, zoodat het niet gelukt is, partijen tot elkaar te brengen. De reis der Koninklijke Familie. Havas seint uit Colmar, dat H.M. de Ko- r.ingin en Prinses Juliana gisteren uit Trois Epis naar Basel zijn vertrokken, vanwaar zij zich per trein naar Tirol zouden begeven. FEESTDAG VAN 0. L. VROUW TEN HEMELOPNEMING. Dispensatie in het voorschrift om dien dag te sluiten. Daar de feestdag van O. L. Vr. Ten He melopneming op 15 Augustus a.s. op een Zaterdag valt, verleenen Wij aan alle be drijven, kantoren, winkels en zaken bij de zen dispensatie in het voorschrift om op dien dag te sluiten. De eerwaarde geestelijkheid gelieve de geloovigen tijdig van deze dispensatie in kennis te stellen. t J. D. J. AENGENENT, „St. Bavo". Bisschop van Haarlem. DE REDUCTIE OP DE SPOORTARIEVEN VOOR HET WESTLAND Op de vragen van den heer Kampschöer, be treffende een door de directie der Nea. Spoor wegen aan de Westlandsche Exporteursver- eeniging aangeboden reductie op het vervoer- tarif voor land- en tuinbouwproducten en be treffende de wenschelijkheid der totstandko ming van een algemeene verlaging der ver- voertarieven, heeft minister Reymer geant woord, dat de directie der Spoorwegen deze verlaging verleend heeft ingevolge de bevoegd heid, haar toegekend bij artikel 31, derde lid, der Spoorwegwet, om bij vervoer van groote hoeveelheden op het algemeen tarief verlagin gen toe te staan. Van deze bevoegdheid maakt zij geregeld en om verschillende redenen ge bruik; o.a. tracht zij zich zoodoende te ver weren tegen de concurrentie van andere ver voermiddelen. Uiteraard dragen dergelijke verlagingen een incidenteel karakter. Of het algemeen belang, opgevat in den ruimsten zin, met algemeene verlaging der ta rieven zal zijn ingediend, schijnt voóral onder dc tegenwoordige omstandigheden twijfelach tig. Immers zou dit kunnen leiden tot aanmer kelijke geringere ontvangsten en derhalve tot bedrijfstekorten, die ten laste van 's Rijks schatkist zouden komen. Omtrent dit moeilijke vraagstuk wordt het rapport der commissie- de Vries afgewacht. Niet-Nederlanders kunnen geen lid zijn van de R.K. Kiesvereen. Aan de besturen der R.K. Rijkskieskring- organisaties is door het Partijbestuur het vol gende schrijven gericht: „Eenigen tijd geleden is in de pers een bericht verschenen waarin de kwestie werd opgeworpen of niet-Nederlanders lid der R.K. Kiesvereenigingen konden zijn en dan als zoo danig konden deelnemen aan de Partijstem mingen. Het schijnt in sommige grensplaatsen inder daad voor te komen, dat actief medelevende Katholieken, die echter niel-Nederlander zijn, zich ook voor het politieke werk onzer Prrtij- organisatie interesseeren en gaarne lid onzer Partij zouden willen zijn. In Juni 1930 is aan den Partijsecretaris in dit verband vanuit Sas van Gent de vraag ge steld, of het juist was zulke personen aan de Partijstemming te doen deelnemen. Daarop is door den Partijsecretaris d.d. 6 Juni 1930 geantwoord, dat hoe onaange naam het voor zulke actief-medelevende Ka tholieken ook zij het onjuist zoude zijn be doelde personen, die immers geen kiezer zijn, aan de Partijstemming te doen deelnemen. Nu deze zaak in de Pers is naar voren ge komen, acht het Dagelijksch Bestuur der R.K. Staatspartij het nuttig mede te deelen, dat het de meening van den Partijsecretaris geheel on derschrijft. Artikel 4 van het Partijreglement zegt het zeer duidelijk: „Leden van de R.K. Staatspartij zijn alle kiezers, die lid zijn van de erkende R.K. Kiesvereeniging enz.". Niet-Nederlanders zijn geen kiezers. Als men niet aan de handeling zelf mag deelne men, dan vloeit daaruit voort, dat men ook niet aan de voorbereiding daarvan kan deel- Op dezen materieelen zoo goed als op den genoemden formeelen grond kunnen niet-Ne derlanders dus geen gewoon lid onzer Partij zijn, noch de rechten, uitoefenen, welke uit sluitend aan deze leden toekomen. Uiteraard bestaat geen bezwaar tegen een regeling in de plaatselijke reglementen van een honorair- of hospitant lidmaatschap voor die personen. Doch daaruit kan nimmer eenig recht, bij uitsluiting aan gewone leden toeko mend, met name het stemrecht in onze Partij stemmingen, voortvloeien. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat, wat indertijd als een bijzonder geval aan den Par tijsecretaris is voorgelegd, eene meer alge meene strekking heeft. Daarom meende het Dagelijksch Bestuur goed te doen over deze aangelegenheid de Rijkskieskringbesturen in te lichten en u te verzoeken te bevorderen, dat de plaatselijke afdeelingen der R.K. Staatspartij in de toe komst overeenkomstig deze uitspraak van het Dagelijksch Bestuur zullen handelen". ST. BONIFACHJS-BEDEVAARTEN. Naar ons wordt medegedeeld, zal Zon dag 19 Juli a.s. de Eerste Geldersche Be devaart naar Dokkum trekken. Meerdere priesters en een honderdtal leeken zullen aan deze bedevaart deelnemen. O.a. zal Zondagavond in Leeuwarden een St. Boni- fatiusspel worden opgevoerd, en zullen Maandagochtend te Dokkum de plechtig heden om 8 uur aanvangen. Voor de Nationale Bedevaart van 9 en 10 Augustus zijn alle voorbereidende maat regelen getroffen. 0.a. bereiden Leeuwar der zangers en zangeressen aan Z. H. Exc. den Aartsbisschop en aan de pelgrims een muzikalen reunie-avond, en zal op Maandag 10 Augustus van den Zuid-Westhoek van Friesland uit een extra-trein loopen, die de den aanvang van de pontificale Hoogmis* pelgrims uit dat deel van Friesland vóór naar Dokkums St. Bonifatius-park zal brengen. Een vermakelijke historie heeft zich te Rijnsaterwoude afgespeeld. Dit uiterlijk zoo rustig en kalm schij nende dorpje van even 600 inwoners hpeft reeds een groote vermaardheid gekregen wegens de anti-papistische hetze, door een zekeren heer Van Tol ontketend. De heer Van Tol heeft als „agitator" een uitstekende staat van dienst. Men her innert zich nog wel de tolbestorming te Leimuiden en nog versch in het geheugen ligt de lasterpraat over de inbraak bij den Pastoor van Leimuiden, waar indertijd de vaderlandsche pers over in rep en roer kwam. De ophitsing van den heer Van Tol met zijn bent-genooten had tot droevig gevolg, dat bij de gemeenteraadsverkiezing op de verbonden lijsten van A.-R., C.-H. en Libe ralen. de heer Van Tol een grootsche zege praal behaalde. De Katholieken bleven met 3 zetels tegenover de „geallieerden" van 4 zetels in de minderheid. Hoe het moge lijk is, dat de halve bevolking zich om den tuin liet leiden en anti-Roomsch stem. de, is ons een raadsel. Maar Rijnsaterwoude is maar een heel klein dorpje en ver-afge legenAls bekrompenheid en domheid de groote trom roeren, geeft het gezond verstand der onontwikkelde bevolking zich aan veel geschreeuw gemakkelijk gewon nen. Maar het feit was er nu eenmaal: de heeren C. van Tol, J. A. de Bruyn, P. Jan sen en ook de heer W. Dorrepaal werden als lid van den Raad gekozen verklaard. De heer Van Tol werd in de laats! e Raadszitting nog driester dan driest en stelden voor den gemeenteveldwachter (den éénige in het dorp en Katholiek) zijn ont slag te geven. Dit werd door den Burge meester afgewimpeld. Maar thans heeft, door nalatigheid van den heer Van Tol zelf, de toestand zich zoo ontpopt, dat niet de gemeenteveld wachter, maar de heer Van Tol wordt ge loosd-. Wat is er gebeurd? De gemeentewet eischt, dat het benoem de raadslid binnen 4 weken nadat hij van zijn benoeming in kennis is gesteld, bij den voorzitter van het hoofdstembureau bij brief of telegraphische mededeeling moet doen, dat hij de benoeming aanneemt. „Hij wordt, laat hij dien tijd zonder deze mededeeling voorbijgaan, geacht de benoe ming niet aan te nemen". En het ongeloofelijke is gebeurd! De heer Van Tol, De Bruyn en Jansen hebben vergeten kennis te geven, dat zij hun benoeming aannamen. Zij zullen dus geen lid van den Raad kunnen worden. Als kun opvolgers zijn aangewezen de heeren: R. Kroon, E. Geertsema en Joh. Van Iperen. Van deze heeren wordt meer gezond verstand verwacht dan hun „voor gangers" in den Raad blijkbaar bezitton. We behoeven niet te vertellen, dat Rijn saterwoude over deze komische loop van zaken geheel onthutst is. EERSTE E-LAD PAG. 2 LEIDEN. Woensdag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, alge meenevergadering, „Den Burcht", 8.15 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds var» 7.308.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, Tel. 1916. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren Bruining, Merz, Simons en Starck. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 Juli tot en met Zondag 12 Juli a.s. waar genomen door apotheek W. Pelle,' Kort Rapenburg 12, telefoon 594. meubel, enz. Al deze prijzen zijn bovendien voor het publiek tentoongesteld, zoodat men weet, wat op de bonnnen gewonnen kan worden. Deze loterij is voor het koo- pende publiek dus een gratis-loterij, om dat de bonnen bij het gekochte gratis ver kregen worden. Om 7 uur werd onder overgroote belang stelling de winkelweek op grootsche wijze met een optocht, muziek en zang ingezet. Voorop reed in een open auto het comité, gevolgd door het muziekgezelschap „Werk- mans Wilskracht" en een prachtidee 400 a 500 schoolkinderen, die bij de ope ning eveneens hun medewerking zouden verleenen. Er was een Hoogewoerd-lied gedicht en gecomponeerd en bij de vroolijke muziek van W.W. was het te begrijpen, dat het op de Hoogewoerd een drukte was van be lang. Het Hoogewoerd-lied en andere liederen werden door de kinderen gezongen en.zoo werd het winkelweek-feest op prachtige wijze ingezet. De opening is prachtig geslaagd en wij gelooven, dat het den winkeliers op de Hoo gewoerd deze week niet aan belangstelling zal ontbreken. Het winkelweeklied „Hoogewoerd, voor uit" zal dan ondanks malaise bewaarheid worden. BI 0.SC0PEN. Trianon. Hier is deze week een film, die op he! too- neel haar triomphen reeds vierde en grooten opgang maakte. „Het proces Mary Dugan" is echter op de fi'm een nog spannender gebeurtenis geworden dan zij op het tooneel reeds was. Het is niets anders dan de behandeling van een moordzaak, waarin Mary Dugan de ver dachte is. Zij wordt eerst verdedigd door een advocaat en daarna door haar eigen broer, die haar onschuld weet te bewijzen en den advo caat als de dader weet te ontmaskeren. De climax in dit stuk is geweldig, de span ning groeit ieder oogenblik, vooral d-jor de wijze, waarop het getuigenverhoor plaats vindt, waarbij ook de note gaie niet ontbreekt. Daar deze film Duitsch sprekend is, is zij zeer goed te volgen. Volwassenen kunnen wij het zien van dit proces wel aanbevelen, indien het noodige on derscheid tusschen inhoud en vorm daarbij be waard blijft. Voor de pauze is er een alleraardigst pro gramma van kleinkunst. Een zeer aardige screen-song op „Yes, we have no bananas", een vemrakelijke Laurel en Hardy en eenige zeer mooie muzikaliteiten, waarmee dit programma zeer goed wordt aan gevuld. Casino. „Kif Tebbi", „Uw wil geschiede", de uit drukking van het Moslimsche fatalisme is de titel van de weekfilm in Casino, getrokken uit den gelijknamigen roman van den Italiaanschen schrijver Luciano Zuccoli. Deze roman geeft ons een beeld van het leven der Arabieren en leert ons hun zeden en gewoonten. Maar ook maken we kennis met personen, die het zoo nauw niet nemen met de oude gebruiken en een open oog hebben voor de Westersche beschaving. Zoo'n man is Ismaël en Ajad Temsschet. Hij veracht de Tur ken en is volstrekt geen fanatiek aanhanger van Mohammed's leer. Hij ranselt een Turksch officier af, die een meisje wil rooven. Dit alles wordt hem noodlottig, want als hij in het Turksche leger tegen de Italianen moet gaan strijden, wordt hij als een, die niet te ver trouwen is, geëxecuteerd. Tegenover hem staat zijn vader, een man van ongerepte eer, trouw aan Allah en zijn volk. Maar ook is tegen hem de onzedelijke, bloeddorstige, Rassim Ben Abdalla, een beest- mensch en vrouwenroover De film stemt niet geheel overeen met den inhoud van het boek en dit achten we een voordeel, want nu kan ieder ontwikkeld mensch er van genieten. Ook de rolprent voor de pauze: „Het meisje van Havana" is een goed filmproduct, een detective-verhaal met een verrassend slot. Aanbevolen voor volwassenen. De hoofdfilm van deze week is een Ufa- toonfilm „De Verkeerde Echtgenoot" ge naamd, waarin de hoofdrol vervuld wordt door Johannes Rieman, een speler, dien wij nog niet op het witte doek zagen. Deze film biedt een uurtje aangename verpoozing om de dolgrap- pige situaties, die zich hier telkens voordoen door het feit, dat een stel tweelingbroeders telkens verwisseld wordt. Om de tweede hoofdfilm kunnen we het pro gramma echter niet aanbevelen. In Duivels eiland zien we n.l. weer een van die zonder linge opvattingen van het huwelijk. Een meisje trouwt n.l. met een man, dien zij niet lief heeft, om met hem te kunnen gaan naar hel Duivelseiland, waar de man, dien zij wel lief heeft, dwangarbeid verricht. Samen vluchte- zij dan van het eiland. ST. CLEMENSRETRAITENHU IS. Te Noordwijkerhout. Zaterd. 1114 Juli: Mannen en Jongelin gen 6.50; Dinsdag 14—17 Juli: Dames Middenstand ƒ10.Zaterd. 1821 Juli: Jongelingen 6.50; Dinsdag 2124 Juli: Meisjes 6.50; Zaterd. 252S Juli: Man nen en Jongelingen 6.50; Dinsdag 2831 Juli: Onderwijzers ƒ10.—; Zaterdag 1—4 Aug. Gehuwde St.-Jozefsgez. 6.50; Woens dag 5S Aug.: Ongeh. Dames Middenst, 10.Zaterd. 811 Aug. Patronaatsjon gens 6.50; Dinsdag 1114 Aug. Meisjes boven 18 jaar 6.50; Zaterd. 1518 Aug.: Leden R. K. Volksbond 6.50; Dinsd. 16— 21 Aug.: Heeren Middenstand ƒ10.Za terd. 2225 Aug.: Mannen en Jongelingen ƒ6.50; Dinsd. 2528 Aug.: Pafcronaatsjon- gens 6.50; Zaterd. 29 Aug.1 Sept.: Man nen en Jongelingen 6.50; Zondag 69 Septy Jonge middenstand 8.Woens dag 912 Sept.: Geh. Dames Middenstand ƒ10.Zaterd. 1215 Sept.: a.s. Recruten 6.50. Zij, die wenschen deel te nemen aan een Retraite, gelieven zich te wenden tot de Directie van het Retraitenhuis te Noord wijkerhout. (Telefoon 6048). Aanvang der retraite omstreeks 7 uur. Einde der retraite half één. De vergoeding wordt voldaan tijdens de Retraite. Audiëntie. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alleen Vrijdag en Zater dag audiëntie verleenen. VOETBAL Leidsche Politie-Sportvereeniging. Gisteren speelde het 2e elftal van de L. P. S. V. een vriendschappelijken wed strijd tegen K. N. G. 2. Voor dezen wed strijd was door laatstgenoemd elftal een mooie beker uitgeloofd. Precies 7 uur laat scheidsrechter Crama beginnen, en hoewel het spel van de veel jongere K.N.G.'ers veel vlugger is dan dat der politemanne, zijn laatstgenoemde toch steeds in de meerderheid en worden her haaldelijk aanvallen op het K.N.G.-doel ondernomen, doch de goede verdediging onderschept deze steeds. Na een half uur spelen geeft Hollander de politie de lei ding uit een vrijen trap. Nu komen de K.N.G.-menschen er beter in, en wordt een aanhoudende druk op het politie-doel uitgeoefend. Het blijkt, dat Vleerbosch niet van plan is om den gelijk maker zonder meer door te laten en hij weet dan ook menig-gevaarlijk schot te houden en vele mooie kansen voor K.N.G. om zeep te brengen. Zoo komt de rust met 10 voor de Po lite. Na de rust is K.N.G. abosluut in de meerderheid, doch het is weer Vleerbosch, die herhaaldelijk onheil weet te voorko men. Na een wartier weten de K.N.G.- mannen liefst tweemaal kort achter elkaar te scoren en alzoo de leiding te nemen (12). Nu gaat het spel een tijd lang op en neer tot 10 minuten voor het einde de politie weer in de meerderheid komt en de gelijkmaker al spoedig gescoord wordt. Als dan kort daarop de politie voor de der de maal weet te doelpunten is het pleit be slecht en komt de overwinning met 32 voor de politie. Tot deze overwinning heeft de politie-doelman door zijn goed werk zeker veel bijgedragen Dinsdagavond om 7 uur speelt het 2e elftal van de L.P.S V. een wedstrijd tegen S.D.O. waarvoor S.D.O. een zilveren tak heeft uitgeloofd. Indien het weer zulks toelaat zal Maan dag a.s. des avonds om 8 uur de eerste schermwedstrijd op het L. P. S. V .-terrein gehouden worden tusschen een comb, van zaal Gijsberti, en een comb, van L. P. S. V. Alleen bij absoluut droog weer zal deze wedstrijd, die alleen voor genoodigden toe gankelijk is doorgaan. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen geschiedenis de heer S. J. Stiikkel (den Haag); candidaatsexamen Nederl. letteren de heeer K. A. Heeroma (Zwolle); candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter B. de heer W. C. Martin (den Haa.g) doctoraal examen rechtsgeleerdheid mejuffr. M. Tjeen'k Willink (Bilthoven) en de heer H. Beuoker Andreae (Leeuwarden) candidaats-examen rechtsgeleerdheid mej. A. W. van Nee (Apeldoorn) en de heeren C. A. de Meijere (Deventer), D. W. Detmeijer (Scheveningen) en J. A. v. Dijk (Leiden). DE H00GEW0ERDSCHE WINKELWEEK. De feestelijke opening. De zakenmenschen, die zetelen op de Hoogewoerd en daar hun best doen om iri verschillende branches het menschdom met goede producten te verrijken, laten, on danks de slechte tijden, ondanks het dui zendmaal herhaalde woord „Malaise" den moed niet zakken, maar hebben deze week eendrachtig den strijd tegen de malaise- nachtmerrie aangebonden. Dit hebben zij gedaan ter gelegenheid van de restauratie, d.i. van de herbestra ting van de Hoogewoerd, die, al is zij nog wel niet zooals het zijn moet, toch een be langrijke verbetering heeft ondergaan. De Hoogewoerdsche winkeliers wilden nu daarbij eens meer den aandacht vesti gen op de Hoogewoerd als winkelstand in de overtuiging dat vele kijkers wel koopers zouden werden. In het begin van deze week kwam zoo doende het plan voor een winkelweek spontaan bij enkelen op. Er werd een com missie in elkaar getimmerd, de Hooge- woerdwinkeliers werden bezocht en bewo gen tot deelname, er werd vergaderd en eenstemmig tot een winkelweek besloten. En.... gistermorgen was er op de Hoo gewoerd van een winkelweek nog niets te bespeuren. Maar gisteravond was er ineens volop feest. De organisatie had gewerkt en het ijverige comité was er in geslaagd de Hoo gewoerd ook uiterlijk het aanschijn van een winkelweek te geven. Er waren vlaggen en vlaggetjes, er was nuziek en daarom ook veel menschen, zoodat het in den vooravond om ongeveer 6 uur al een gezellige drukte was; zóó druk, dat het verkeer met trams, auto's enz. nogal eens spaak liep. Om zes uur ongeveer togen wij met een der leden van het winkelweek-comité, de heer Trossel, op stap, om de Hoogewoerd eens in oogenschouw te gaan nemen en wij mogen getuigen, dat de winkeliers hun best hebben gedaan. De etalage's zien er keurig en smaakvol uit en ook voor attrac ties is zorg gedragen en een attractie, die er zijn mag. Er is n.l. aan deze winkelweek een loterij verbonden. Ieder, die in een der winkels op de Hoogewoerd koopt, krijgt voor iedere 50 ets. die hij besteedt, een bon. Op Maan dag 20 Juli zal dan de trekking plaats hebr ben waarvoor door de deelnemende win keliers prachtige prijzen zijn beschikbaar gesteld. Behalve de gewone prijzen, zijn er bo vendien nog vier hoofdprijzen als een thee-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2