DE TARWEWET. VALKENBURG (L). DE AFGELOOPEN WEEK IN BUITENLAND HET Lichtzinnige Jeugd SPORT ZATERDAG 11 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Lekkerder brood, maar iets duurder. Nu ia dezer dagen de Tarwewet in wer king getreden erv we hebben er niets van gemerkt. Het brood zou duurder worden, h©t zou een heel andere smaak krijgen, het for maat zou kleiner worden al deze voor spellingen hebben we tijdens de behande ling van de Tarwewet hooren verkondi gen, maar nu de wet in werking is getreden bespeuren we er niets van. Hoe zit dat toch? Zal het brood inderdaad tengevolge van de Tarwewet duurder worden? Zal de kwa liteit veranderen? Om op deze vragen antwoord te krijgen, is de Gelderlander haar licht eens gaan opsteken bij een vooraanstaand bak kerspatroon, die aan den redacteur een en ander verteld heeft, dat ongetwijfeld ook onze lezers wel interesseeren zal. Wij ontleenen dan aan de „Geld." het volgende Laat ons eerst iets over de totstand koming van de Tarwewet meedeelen. De bedoeling van de Tarwewet is het tarweverbouwende deel van de Nederland- sche boeren en de betrokken landarbeiders te hulp te komen. Dat die hulp noodig is, wordt algemeen erkend. De tarweverbouw was eenvoudig in ons land niet vol te houden, als hij aan zich zelf bleef overgelaten. Heele streken dreigden aan verarming ten onder te gaan. Dit wordt duidelijk, als men ziet, hoe de tarweteelt de laatste jaren in ons land sprongsgewijze is achteruit gegaan. De op pervlakte, met tarwe beteeld, bedroeg in Nederland in 18S1-90 globaal 86.000 H.A.; 1901-1910 74.000 H.A.; in 1928 59.000 H.A. Maar nóg duidelijker wordt dit, als men kennis neemt van den tarweprijs in den groothandel, die in de periode 1901-1910 gemiddeld 8.33 per 100 K.G. was en in April van dit jaar nog slechts 6.03, of 72 pet. van den prijs 1901-1910. Rekent men nu de noodzakelijke ver hooging der productiekosten in haar ver schillende vormen sedert 1910, dan is het begrijpelijk, dat de internationale concur rentie, verscherpt door de toenemende productiviteit van den bodem, den tarwe prijs tot een voor ons land onhoudbaar peil heeft neergedrukt. Onhoudbaar, omdat er geen droge bo terham mee te verdienen is, evenmin voor d« boeren als voor de landarbeiders. Nu zal de Tarwewet er toe verplichten een zeker percentage Nederlandsche tarwe in het brood te verwerken. De Nederlandsche tarweverbouwer raakt daardoor zijn voorraden kwijt en zal er weer een behoorlijken prijs voor kunnen bedingen. Dat is de sociale kant van de Tarwewet. Een belangrijk deel van het Nederland sche volk wordt er door geholpen. Het verbruik van hier te lande geteelde tarwe wordt er door bevorderd: de tarwever bouwer krijgt gelegenheid een beteien, loonender prijs te maken voor zijn product. Wat zullen nu de gevolgen zijn van de menging van een bepaald percentage (20 pet.) inlandsche tarwe door het meel, waarvan ons brood wordt gebakken? Wat den prijs betreft, is de verwach ting, dat het brood iets we leggen deD nadruk op het woordje iets duurder zal worden. Onze zegsman meende dat omstreeks begin Aug. de broodprijs met 1 ct. per brood van 800 gram omhoog zou moeten gaan in verband met het feit, dat de met inlandsche tarwe vermengde bloem iets duurder is dan de bloem, die nil in den re gel gebruikt wordt. Waarom tegen Augustus? zoo vroegen we. En we vernamen dat, hoewel de Tarwe wet reeds in werking is getreden, de bak kers thans nog oude voorraden hebben, die zij voor den ouden prijs hebben inge kocht. Die oude voorraden mogen ver bruik worden tot 3 Aug. Na dien' datum mag alleen bloem of meel verwerkt worden, dat aan de vereischte samenstelling vol doet, en zal ook van regeeringswege de con trole op de voorraden bloem en meel een aanvang nemen. Het spreekt van zelf, dat een verhoo ging van den broodprijs, al is 't dan slechts met 1 ct. per 800 gram, niet aan genaam i^s. Maar van den anderen kant houde men in 't oog, dat de broodprijs de laatste jaren, ten gevolge van de scherpe daling der tarweprijzen, niet hoog was. Ook al is er straks 1 ct. boven op geko men, mag men toch niet van duur brood spreken. En dan vergete men bij deze veibooging ook den socialen kant van de Tarwewet niet. Een lage broodprijs ten koste van een noodlijdende landbouwende bevolking valt toch ook niet te verdedigen: en niemand kan het onredelijk vinden als een produkt, van welks opbrengst de verbouwer zelf geen droog brood kan eten, iets in prijs omhoog gaat. Over de kwaliteit van het brood, wan neer straks een zeker percentage inland sche tarwe er in zal worden verwerkt, ver namen we, dat die kwaliteit er zeker niet op zou achteruit gaan. Integendeel. Het brood zal lekkerder worden, zoo werd ons verzekerd. Dit klopt geheel met de mededeelingen, die minister Ruys de Beerenbrouck bij de behandeling van de Tarwewet in de beide Kamers gedaan heeft. De minister deelde mede, dat uit ge dane proeven gebleken was, dat verwerking van een klein percentage inlandsche tarwe in het brood, aan de eetbaarheid en de smakelijkheid absoluut geen schade zou doen. Bij een percentage van 15 pet. en min der, kan een vakman wel, de niet-vakman echter in het geheel geen onderscheid vast stellen tusschen brood van gemengd tarwe en het brood dat we nu eten. Alleen wan neer twee zulke brooden naast elkaar zou den worden gelegd, zou men, na zorgvuldige beschouwing, eenig onderscheid zien: het brood van gemengde tarwe zal iets kleiner, iets minder opgeschoten zijn. De oorzaak van de smakelijkheid van het nieuwe brood, dat na 3 Augustus voor ons-gebakken zal worden, zou daarin lig gen, dat de inlandsche tarwe een groot.er suikergehalte, de. buitenlandsche, speciaal de Amerikaansche, een grooter eiwitge halte heeft. De vooruitzichten van ons dagelijksch brood zijn dus, wat den smaak betreft, zeer gunstig. Als een vakman volmondig getuigt, dat het brood lekkerder zal worden, nemen we dat graag aan. En we zouden nu al trék krijgen in het smakelijke brood, waarin ook het product van onze eigen vaderlandsehe tarweverbouwers is ver werkt. Het brood zal, zooals verwacht wordt, iets duurder worden. Maar wanneer die broodprijsverhooging tot het noodzakelijke beperkt blijft, kan zij toch niet onredelijk genoemd worden. En de gedachte, dat we ook meehelpen om het sobere bestaan van den akkerbouwer iets te verlichten, zal die broodprijsver hooging lichter te dragen maken. tiolel Janssen Sïillb Bfjktlnan] Tel. 65 BONDSHQTEL G^swljnstraat 26 Alle comf. SchitteMÜcle tuin. Gr. garage Eigen luxe toeringodf. Mat. pens. pr. 6597 FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 57) Alles was zoo vlug geschied, dat ze nauwelijks in staat waren hun gevaarlij ken toestand eenigszins onder de oogen zien. Eerst toen Unju, de stuurman, ook gewond was en nog twee andere roeiers door een Upas-pijl waren gewond en ge dood, kwam Patterson tot de ontdekking, dat de boot den oever bijna had be reikt. Cotton, vlugmet ons tweeën, op leven en doodschreeuwde hij, terwijl ze beiden trachten de boot midden in den stroom te brengen. Te laatEen bende naakte kerels sprong in het water en hield de boot te gen door hun gewicht, ging de boot die-' per liggen, maakte water en zonk weldra. De wilden zongen en tierden als bezetenen en dwongen de blanken onder bedreiging van hun lange speren, zich naar den oever te begeven. Unju bleek echter niet van plan z'n le ven zoo goedkoop weg te schenken. Hij stiet z'n oorlogskreet uit, liep met z'n Dajakkermes op de bende in en sloeg links en rechts om zich heen, waarbij enkele Murut's gekwetst of gedoo werden. In een oogenblik had hij zooveel plaats ge maakt, dat hij geheel vrij stond: dit was echter z'n noodloteen schot weer klonk en een oogenblik later viel Unju, de Dajakker levenloos in Rupert's armen. Een kleine inlander, met 'n splinternieuw Wincester repetitiekarabijn gewapend, stapte van achter een boom op de blan ken toe en gaf aan de Murut's een teeken, dat ze zouden ophouden. Zijn kleeding deed eenigszins denken aan- een Arabier, 'n Witte korte bornous hing hem over het lichaam, terwijl een tulband, met goud draad doorweven z'n hoofd sierde. Hij had een scherp geteekenden arendsneus, kleine doordringende zwarte oogjes, een zwart snorretje, waardoor nog sterker een paar lippen werden afgeteekend, die onmiddel lijk op een wreed en meedoogenloos ka rakter wezen. Hij was dan ook geen Mu- rut. Hij richtte zich in het Maleiseh tot Patterson en Rupert, waarbij zijn lijzerige spraak dadelijk opviel. Geef je over en de Murut's zullen je niet dooden. Raak echter je geweren niet aan. En doe, wat je bevolen wordt. Nu richtte hij zich tot de Murut's wien hij eenige bevelen in hun eigen taal gaf. Unju, die gevaarlijk, doch niet doodelijk getroffen bleek, trachtte rechtop te zitten. Rupert ondersteunde hem en probeerde zoo goed mogelijk het bloeden der schot wond te stelpen. De Murut's maakten een draagbaar van takken waarop men den Dajakker neerlegde. Rupert kon in de verste verte niet gis sen wat hun nog te wachten stond. Wel dra bleek hem, dat zij hun behoud te dan ken hadden aan den hoofdmandeze een zekere Mat Salleh, was 'n gewezen zee- roover en afkomstig van Suloo, een klein eiland aan de noordkust. Unju bleek hem van naam te kennen; hij vreesde hem nog Gandhi. Over 'n paar maanden begint in Londen de tweede zg. ronde-tafel conferentie om de positie van Britsch-In- dië ten opzichte van het Britsche Konink rijk te regelen. De invloedrijke bruine leider, mahatma Gandhi, zal ook van de partij zijn en hij is reeds bezig zijn voorbereidselen voor de groote reis te maken. Logies heeft hij te Londen reeds besteld niet in een van de weelde-paleizen, waarin de Indische radja's en maharadja's hebben gewoond, maar in een liefdadigheidsinstituut, gelegen in een der armelijkste wijken van de mil- lioenen stad. Hij zal daar wonen op een soort zolderkamertje met een klein dak tuintje er bij, waar de mahatma den nacht in de open lucht kan doorbrengen, als het klimaat dat toestaat. De oude Indische volksleider houdt blijkbaar van frissche lucht en van soberheid. Hij wenscht zijn gewoonten zoo min mogelijk te wijzigen en voelt zich beter thuis, met gekruiste beenen platvloersch zittend in een dak tuin met een geraniumpotje naast zich, dan in een clubfauteuil en omgeven van stijfdeftige kellners, die de neus ophalen en de grootte van de fooi taxeeren. Voor Gandhi's populariteit is deze dak tuin in Powisstreet veel doeltreffender dan het Cecil-hotel of welk luxe-hotel dan ook, al had de bruine broeder zijn apartementen op het dak gekozen. Op de boot, welke de Indiërs naar Euro pa zal brengen, hebben de Oosterlingen ook al de vreemdste maatregelen getrof fen. Groote hoeveelheden water willen zij n.l, meenemen. Het Europeesche water van de Christen-honden is blijkbaar niet schoon genoeg. In ieder geval is dit wel duidelijk: de Londensche hoteliers behoeven zich niet blij te maken op deze invasie van Britsch- Indiërs, als zij hun eigen eten en drinken meenemen en in instituten van weldadig heid gaan logeeren. Naar wij vernemen hebben de kleermakers ook geen kans, om aan Gandhi's volgelingen een pantalon kwijt te raken Herleefde ho op. Na 'n veertien dagen van spanning, waarin Europa zich afvroeg, of Frankrijk nog zou toegeven en het zooveer begeerde moratorium eindelijk zijn zegenrijke werking- zou kunnen begin nen in het door de malaise uitgehongerde zakenleven is het accoord tusschen Frankrijk en Amerika ten slotte tot stand gekomen. De juichkreet, die bij het eerste initia tief van Hoover werd aangeheven maar die al spoedig verstomde, toén het be kend werd, dat Frankrijk ernstige bezwa ren opperde, kon weer worden voortgezet. De groote staatslieden spreken er hun beste verwachtingen over uit. „Ik koester de hoop, aldus de Duilsche minister van buitenlandsche zaken dr Curtius, dat de verwezenlijking van het grootsche plan van president Hoover een nieuw tijdperk in de wereldeconomie zal inluiden en den weg zal banen voor een vertrouwvolle samenwerking van alle vol ken om een duurzamen en rechtvaardigen vrede te grondvesten". „Als de nu gesloten overeenkomst de herleving van het vertrouwen in de we reld ten gevolge zal hebben, zeide de Fran- sche minister-president Laval, zal de geste van Frankrijk niet vruchteloos geweest zijn. Als in Duitschland de beteekenis van de edelmoedige houding van Frankrijk begrepen wordt, zal voor beide volken een nieuw tijdperk aanbreken." Het accoord. Hoewel een over eenstemming thans bereikt is op alle es- j sentieele punten van het moratorium- I plan, zijn er toch nog verschillende punten te regelen, hetgeen geschieden zal op een conferentie te Londen. De zaak is, in 't kort, dat Frankrijk re- meer dan de Murut's, voor wien hij een groote verachting had. Mat Salleh had grooten invloed op de Murut's van de bin nenlanden, die in hem een onkwetsbaar wezen zagen, bedeeld met een soort bo vennatuurlijke macht. Mat Salleh gaf bevel, dat de blanken bij Unju zouden blijven. Omringd door gewapende Murut's en voorafgegaan door anderen, die de bloederige hoofden der doode Maleische roeiers droegen, begaf men zich op weg door een stuk wildernis. Ze hadden bijna een uur geloopen en be vonden zich nu in een groot aardappelen veld. In het midden zag men een kleinen heuvel die omringd was door een bamboe afrastering, waarbinnen een paar dozijn negerhutte waren gebouwd op hooge pa len. Toen de groote stoet van krijgers met hun hoofdman in zicht kwam, steeg er een geweldig rumoer op. De zware tonen van een strijdklok mengelden zich met de rauwe kreten van de vrouwen, die naar buiten kwamen en de strijders dansend te gemoet snelden. De zon was ondergegaan en de duisternis viel snel in. Een heldere maan kwam op en verlichtte het geheel op fantastische wijze; de donkere schim men der hutten, palmboomen en omhei ning staken scherp af tegen de heldere lucht. Rupert keek naar Patterson. Deze haal de zijn schouders op. Ik ben er bang voor, dat we hangen, Cotton, 't Is jammer, kerel, doch zoolang er loven is, is er nog hoopGoed uitkijken dus Toen ze de omheining binnengingen, za gen ze een groot vuur, dat in 't- midden van het dorp was aangestoken. Door den rooden gloed verlicht, zagen ze rond het kening houdend met de mogelijkheid, dat Duitschland na afloop van het schulden- vacantiejaar, nog een verder moratorium zou vragen, waartoe het plan-Young het recht geeft, zich heeft willen dekken voor de gevolgen, die hierdoor voor het zelf zouden voortvloeien. Indien Duitschland een moratorium verlangt, zal het de onvoorwaardelijke an nuïteit moeten door betalen. Van deze an nuïteit van 660 millioen mark, komen Fx-ankrijk 500 millioen toe, maar daarte genover staat dan voor Frankrijk de ver plichting tot storting van een waarborg fonds bij de Internationale Bank van even eens 500 millioen mark, waarvan nog slechts een deel, vijftig millioen, is gedepo neerd, ten behoeve van de betalingen aan de andere crediteuren van Duitschland, die bij de aanvaarding van het plan-Young er in toestemden het leeuwendeel van de onvoorwaardelijke Duitsche betalingen aan Frankrijk te geven. Deze crediteuren im mers zouden in geval van een moratorium, voor Duitschland vrijwel niets ontvangen en zullen daarom ten deele moeten wor den schadeloosgesteld uit het Fransche waarborgfonds. Slechts zoo kon Frankrijk in Den Haag zich het privilege van de on voorwaardelijke annuïteit verzekeren. Het heeft thans echter van de door het plan-Hoover geboden gelegenheid willen gebruik maken om zich van deze verplioh- ting vrij te maken. En het is te verwach ten, dat omtrent deze kwestie, die in het Fransch-Amerikaansche compromis is opengelaten, omdat Amerika hierbij geen belanghebbende is, in het bijzonder van Britsche zijde nog wel wat te zeggen zal zijn. Frankrijk, dat bij de verovering van zijn bijzondere voorrechten in Den Haag, op het zeer sterke verzet van den heer Snow- den, den Britsche kanselier van de sohat- kist, stuitte, vindt dezen ook in dit geval weer tegenover zich. Nu een moratorium van het „moorderatoriu m". Bij onze eerste bespreking van het Hooverplan hebben wij dit initiatief van den Ameri- kaanschen president een goed begin ge noemd, maar ook niet meer dan een be gin. Een A-zeggen, waarop een B-zeggen moest volgen. Hoover heeft door zijn officieele zegs lieden reeds doen aankondigen, dat hij van nu af aan zijn volle aandacht op het ver wikkelde ontwapeningsvraagstuk zal con- centreeren en er voor zal waken, dat de ontwapeningsconferentie van het volgend jaar geen volledig fiasco zal worden. Hoover wordt bij deze actie, waarvan nog slechts de algemeene strekking, doch geen enkel détail bekend is geworden, bij na uitsluitend door economische motieven geleid. In een wereld, waarin geen geld aanwezig schijnt te zijn om millioenen werk loozen een menschwaardig bestaan te ver schaffen worden milliarden en milliarden besteed om de nationale bewapeningen als het ware tot de volmaaktheid op te voe ren, met het noodlottig gevolg, dat het reeds beslaande wantrouwen tusschen de volken nog geprikkeld wordt en door de i-eaclie en door de lasten, welke de bewa pening zelf cplegt, ook het internationale economische leven onder steeds sterkeren drukt komt te staan. De Amerikaansche president zet aldus de groote lijn, welke hij bij zijn morato riumplan gevolgd heeft, ongewijzigd voort, en zal juist daarom, ook in deze belang rijke kwestie, het sterkst met Frankrijk in botsing komen. Want 't Fransche volk ba seert zijn geheele nationale actie bovenal op politiekè overwegingen, al moet erkend worden, dat den laatsten tijd vooral van uit industrieele en bankierskringen een steeds sterkere pressie op de regeering uitge oefend wordt om meer en meer met den al- gemeenen economischen toestand van Europa te gaan rekening houden. groote vuur mannen en vrouwen, met zwar te glimmende lijven, een soort dans met rhythmische bewegingen uitvoeren, welk gezicht hen deed rillen van kop tot teen. Zooiets, bekende Patterson, die toch. al heel wat gezien had, had hij nog nimmer aanschouwd, 'n Beetje verder stond een groote hut, waarbij een soort veranda bleek te hooren, die ongeveer zes voet bo ven den grond stond. Een bamboestaak, waarin enkele kepen waren gesneden, deed dienst als toegangstrap. Mat Salleh en de Murat-aanvoerders maakten van deze trap gebruik om de ve randa binnen te gaan. Ze namen plaats rond een groote kruik, waaruit ze allen dronken door middel van een zuigriet, dat in de kurk zat. Soortgelijke kruiken wer den aangebracht en rond het vuur gezet de krijgslieden namen daarbij vlug plaats. Patterson en Rupert moesten eveneens bij het groote vuur plaats nemen, alsook Unju die er heen gebracht werd door een oud wijf, die met de leiding der plechtigheden belast scheen. De vrouwen namen nu de van bloed druipende hoofden der gedoode vijanden en begonnen langzaam te dan sen rond het vuur, terwijl ze een droefgees tig gezang aanhieven, dat telkens met een langen gerekten toon eindigde. Haar lan ge zwarte haren hingen rechtaf tot haar middel; om haar lendenen hadden ze slechts een zwart katoenen schort. De zware strijdklok liet langzaam en gere geld haar geluid hooren. Het werd later, waarbij zoowel mannen als vrouwen, on der invloed van den drank uit de kruiken, meer en meer aan den dans deelnamen. De bloederige hoofden gingen van hand tot hand.... Het werd den gevangenen duide lijk, dat de drank de dansers meer en meer opwond. Weer 'n andere politiek. In bolsjewistisch Rusland is de wind weer eens gedraaid. Stalin heeft in een redevoering, welke eerst dezer dagen is gepubliceerd, deze verandering van politieke koers aange-, kondigd. Het dreigt n.l. mis te lodpen met het 5-jarenplan en wel tengevolge van de dwaze vervolgin der z.g. spetsen, de spe cialisten of wel intellectueelen. Deze intel- lectueelen waren steeds de zondebokken als een fabriek niet rendeerde en er de zonderlingste practijken heerschten, daifc lag dat aan sabotage door de ingenieurs, die door het buitenland werden betaald, teneinde een offensief, een economischen oorlog voor te bereiden tegen Rusland. Dat fabeltje is nu verlaten. Men zag in, dat men toch niet buiten de intellectueele leiders kon en dat men ze wat al te hard had aangepakt. Deze „spetsen-vreterij" wordt nu door Stalin veroordeeld, Rus land moet voortaan het intelect „met zorg omringen". Verder kondigt Stalin allerlei echte bourgeois-maatregelen af: n.l. kapi taalvorming (stel u voorhooger loon voor geschoolde arbeidskrachten, invoering van stukloon (wat 'n kapitalistische uitzui ger I), contract met dorpsbesturen voor de levering van menschenmateriaal voor de fabrieken (contract-koelies enz. enz. Wat blijft er over van het zuivere en ongerepte communisme. Velen vergelijken deze koerszwenking met de gematigde rede, welke de commis saris voor buitenlandsche zaken Litwinof te Genève hield, en verwachten een toena dering van Rusland tot de rest van de we reld. Zal de Russische beer tam worden en gaan dansen naar het pijpen van het bui tenland VOETBAL R. K. FEDERATIE. R. K. Sportvereeniging „Leiden". A.s. Zondag gaat ons eerste naar P. F. C'. te Poeldijk om daar te strijden voor de degradatie. Dat het een zware strijd zal worden weten we, en als we ook maar met een gelijk spel thuis komen zijn wij tevre den. Maar daar nvoet voor gewerkt worden! Jongens van begin tot het eind er op zitten en vooral zooveel mogelijk een vlug spel, dat lijkt ons de meeste kans op succes. Het vertrek is vastgesteld om 1 uur van af het Pieterskerkhof per autobus. Voor eenige supporters is nog gelegen heid het elftal te vergezellen, maar die moeten onverwijld zich opgeven aan het secretariaa t. Een junioren-elftal gecombineerd I en TT gaat voor een ontmoeting naar A. S. C. te Zoeterwoude, vertrok 2 uur vanaf Doeza- straat, 3 uur spelen. A.s. Donderdag de gewone wekelijksche trainingsavond. A.s. Vrijdagavond zal er een wedstrijd gespeeld worden van ons gecombineerd Leiden-elftal tegen gecombineerd elftal van O. V. V. uit Oegstgeest. Wodstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Om het kampioenschap. D. H. L.—H M. S.; N. E. O.—Caesar. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging „D. O. S." Op het D. O. S.-terrein zal het morgen, aan spanning niet ontbreken, de Nieuwe eerste klasser D. S. S. zal den strijd aan binden tegen D. O. S. De laatste weken won D. O. S. steeds met groote cijfers, maar morgen krijgt D. O. S. een tegenpartij, indien ze volledig opkomen een zeer sterke ploeg is, zoodat thans de bordjes wel eens verhangen kon den worden. Doch D. O. S., dat zeer zeker graag D. S. S. ontmoet, zal wel alles in het werk stellen om desnoods ook deze eerste klas ser een overwinning te ontfutselen. De wedstrijd vangt aan te 3 uur. De wapens flikkerden in den gloed van het groote kampvuur. Unju, die tot nog toe het stilzwijgen had bewaard, kon op het laatst niet meer zwijgen en sprak Patter son aan met zoo zacht mogelijke stem. O heer, zieze zullen onze hoof den ook nemen als de drank hen nog meer verhit heeft. Patterson knikte. Het spijt me, Cotton, dat ik je goed en wol beschouwd, zoo wei nig heb kunnen aanbieden, zei hij fluiste- rend. Rupert glimlachte, 't Is in orde. We zit ten beiden in hetzelfde schuitje. Op dit oogenblik zagen ze een bende vrouwen, die van het huis van het opper hoofd kwam. Bij deze groep bevonden zich twee nog jonge kerels, die bij gelegenheid van dit feest bij do krijgersbende werden ingelijft. Ieder van hen droeg een hoofd, dat hij aan do haren vasthield. Dezelfde oude vrouw, die den dans had geleid, wreef de jonge kerels met bloed in en stiet een kreet uit, die door de toehoorders werd beantwoord met een schor „AughDaar op stapte een oude krijger naar voren, die met een steen en een klein ijzeren voor werp de twee snijtanden der krijgers ver brijzelde, terwijl de nog zichtbare stukken tand werden afgeslepen tot het tandvleesch Dit geschiedde met het oog op het doel matige gebruik van de blaaspijp. Boven dien was dit het bewijs, dat de krijgers den mannelijken leeftijd werkelijk hadden be reikt. Nog meer kruiken, gevuld met een soort rijstdrank, werden aangebracht en al len begonnen weer te drinken. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13