22ste Jaargang VRIJDAG 10 JULI 1931 No. 6944 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING Se£cicbclve0oiLïomt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per weet 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Handelsgeest in kerk besturen e.d. In het pas verschenen nummer van „Ana- lecta" wijst Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen met nadruk op de voor velen zoo nadee- lige gevolgen, indien de buitenlandsche in dustrie ten koste der inlandsche wordt be voordeeld. Voornamelijk heeft Z. H. Exc. op het oog eenige industrieën, welke vooral in Zijn Bisdom werkzaam zijn, met name de dakpannenindustrie, en de fabricatie van sanitaire artikelen. Door aan deze indus trieën steun te verleenen, steunt men te vens de voor de overgroot© meerderheid Katholieke arbeidersbevolking. Wanneer bij het bouwen en inrichten van kerken, pastorieën, scholen en kloos ters bovenbedoelde artikelen benoodigd zijn, dan verzoekt Mgr. de opdrachten - hiervan niet te geven, dan nadat men zich er van verzekerd heeft, dat degenen, aan wie de leveranties gegund worden, de be- noodigde artikelen van de binnenlandsche industrie betrekken. Op deze wijze hoopt Mgr. dat allen me dehelpen om de treurige werkloosheid en malaise te bestrijden. In gelijken geest heeft ook al reeds Z. H-Exc. Mgr. Aengenent een leidend en vermanend woord gesproken. En dit woord van onze Bisschoppen moet worden verstaan door allen, maar toch héél goed worden begrepen in 't b ij- zonder door besturen van kerkelijke in stellingen, kerkbesturen e.d. Vooral van deze laatsten gaat zooveel ergernis uit, als zij zich practisch plaatsen op het standpunt: „zaken zijn zaken" De algemeen© strekking, die dit woord der Bisschoppen heeft de b a s i s, waarop zij zich bij dit vermaan stellen, ig deze: Als gij koopt of verkoopt, als gij geld uitgeeft of ontvangt, dan moet gij u niet alleen afvragen, of ge niet misdoet tegen de rechtvaardigheid zóó dat ge den strafrechter ontwijkt maar ook, en niet minder ernstig, of gij handelt over eenkomstig de billijkheid en de naasten liefde. Wij behoeven geen struisvogel- politiek te spelen wij mogen en moeten de feiten zien, jiooals ze zijn. En dan moet erkend, dat een door Christus veroordeelde han delsgeest ook soms blijkt te hebben aan getast bestuurders van kerkelijke instel lingen dat er ook nu nog, zooals ten tijde van Christus, handel wordt gedreven in den tempel, zóó dat de bedrijvers er van verdienden er te worden uitgejaagd. Vermaningen van onze Bisschoppen als de bovenstaande zullen door kerkbesturen e.d. alleen dan naar de bedoeling worden begrepen en uitgevoerd, indien van ■hen geweerd zij en blijve, als de duivel- zelf, een onzalige handelsgeest, het verder felijke Mammonisme. HET MORATORIUM. „DUITSCHLAND KAN HELPEN". Onder den titel „Duitschland kan hel pen", publiceert het Britsche labour-orgaan d© „Daily Herald" een hoofdartikel, waarin ook even over politieke garantiër sprake is: Geen Engelsohman, aldus heb blad, heeft ook maar een oogenblik eraan ge dacht, van Duitschland een politieken prijs voor de verleende hulp te eischen. Zelfs de mogelijkheid van een dergelijken eisch werd uitdrukkelijk afgewezen. Ir.tussehen waar is het, dat de wereld Duitschland te hulp is gekomen, maar even waar is het, dat Duitschland het in zijn macht heeft, de wereld in de volgende 12 maanden te hel pen. Het zou bijv. geen betere bijdrage aan de ontwapening kunnen geven, dan een spontane mededeeling van de Duitsche re geering, dat met het oog op den financiee- len toestand alle werkzaamheden aan nieuwe oorlogsschepen tot na de ontwape ningsconferentie. worden Het zou de economische verbetering niet beter kunnen bevorderen, dan door de ver zekering, dat het plan van de toluilie niet afzonderlijk zal worden doorgezet, maar in samenhang met de kwestie van den gehee- len Europeeschen opbouw. Het is niet onze bedoeling, Duitschland te zeggen, wat het doen moet, maar wij mogen tooh wel vriendschappelijk uiteen zetten, wat het zou kunnen doen, en hopen dat het alles zal doen, wat het doen kan, om bij te dragen tot het algemeen welzijn. Gibson naar de experts-conferentie. Uit Washington wordt gemeld, dat Castle de plaatsvervangende minister van Buiten landsche Zaken, heeft medegedeeld, dat de Amerikaansohe gezant te Brussel, Gibson, de Ver. Staten op de Londensche conferen tie van experts zal vertegenwoordigen. Frederick Livesey, een expert wat de kwestie der reparatiebetalingen aangaat, zal hem vergezellen. Castle heeft verder verklaard, van mee- ning te zijn, dat er een bevredigende rege ling zal worden getroffen voor de opschor ting van de Duitsche voorwaardelijke be talingen wel Woensdag a?.'s. vervallen, waar door de Duitsche natie met geacht zal wor den technisch in gebreke te zijn gebleven, wat haar schulden betreft. Castle voegde hier nog aan toe: „Ik heb in den loop van mijn besprekingen met de diplomatieke vertegenwoordigers der andere naties dui delijk uiteengezet, dat de Ver. Staten van oordeel zijn, dat het plan-Hoover moreel in werking is en dat van Duitschland op 15 Juli a.s. geen betalingen geeischt zullen worden". Bij de vaststelling van het Parij- sche aceoord, aldus Castle, hebben Frank rijk en de Ver. Staten beide begrepen, dat dit accoord van 1 Juli af effectief zou zijn." De Belgische regeering heeft de uitnoo- diging der Engelsohe regeering om deel te nemen aan de Londensche expertsoonfe- rentiè aangenomen. Van de Belgische de legatie zullen Gutt, Janson en Smeer deel- uitmaken. Op een desbetreffende vraag heeft mi nister Snowden in het Lagerhuis geant woord, dat de Britsche regeering in geen geval van plan is toe te stemmen in een of anderen maatregel voor de toepassing van het Hoover-plan, welke den Engelschen :s nieuwe lasten zou opleg- BELGIE LIJKVERBRANDING IN BELG IE WETTELIJK TOEGESTAAN. De Belgische Kamer heeft met 82 tegen 72 stemmen en 8 onthoudingen het wets voorstel aangenomen, waarbij de lijkver branding in België wordt toegestaan. DUITSCHLAND Een veelbelovende houding der Nazi's. Een typisch staaltje van de in nat. soc. partij levende mentaliteit is de volgende gebeurtenis, waarvan de „Frankf. Ztg." melding maakt. Iemand uit Wuppertal-Elberfeld, ge naamd S., heeft een geschil met een firma in Mannheim. Hij meent n.l. recht te_ heb ben op bepaalde provisies van de firma, waarmede deze het niet eens is. Plotseling ontvangt nu de firma- een schrijven van de Nat. Soc. partij, afdeeling JWuppertal, waar in haar wordt meegedeeld, dat „onze par tijgenoot S. de partij gemachtigd heeft zijn vorderingen te Mannheim te innen". Mocht de firma weigeren die vorderingen te er kennen, dan ziet de partij zich tot haar leedwezen gedwongen de zaak in handen te geven van haar advocaat en tegelijk de afdeeling Mannheim van #de partij op dracht te geven de aangelegenheid verder op te knappen. „Wij hopen, dat dit schrij ven voldoende zal zijn om onzen partijge noot aan zijn recht te helpen." Dat moeite is gedaan om de bedreiging met geweld althans nog eenigszins te ver doezelen, blijkt niet bepaald uit den brief, die veeleer als bewijs kan gelden hoezeer de partij van Hitier zich meer en meer begint „te voelen". ITALIË FASCISME EN KERK. Naar opheffing van het concordaat? De „Messagero" schrijft gistermorgen dat de eenige mogelijke oplossing in het conflict tusschen Italië en het Vaticaan, de opzegging van het concordaat door de Italiaansche regeering is. Het blad gaat hiermede nog een stap verder dan de avondbladen van eergiste ren, die er zich toe bepaalden, de vraag te behandelen, of het concordaat gehand haafd moet blijven en welke waarde aan het concordaat moet worden toegekend. De „Meesagero" betoogt, dat de oplos sing van het conflict door de opzegging van het concordaat voor de hand ligt, nu het plan van het fascistische Italië, om den vrede tusschen kerk en staat op den grond slag van het concordaat op te bouwen, ijdel is gebleken. De werkzaamheid der Katholieke actie is op de politiek gericht, houdt het blad vol, en ongetwijfeld ook tegen het fascistische stelsel. Wat de gevolgen van de opzegging van het concordaat ook mogen zijn, aldus het blad, het fascisme gevoelt, dat het de ver antwoordelijkheid daarvoor met rustigen moed tegenover Italië en de geheel© we reld op zich kan nemen. Een bevel van Mussolini. Men seint, nog uit Rome d.d. gisteren: De secretaris-generaal der fascistsche partij heeft aan alle federale secretarissen een circulaire gericht, waarin, op bevel van 'Mussolini, het tegelijkertijd lid zijn van de fascistische partij en van organisaties, die afhankelijk zijn van de Katholieke Ac tie, verboden is. RUSLAND. AMNESTIE IN SOVJET-RUSLAND. In goed ingelichte kringen te Moskou verwacht men, dat het presidium van de Centrale Executieve der Sovjet-Unie den veroordeelden in het Ramsin-proces en het mensjewiekenproces amnestie zal ver leenen. Zooals bekend betrof het hierbij ingenieurs, die van sabotage werden ver dacht. Bovendien zullen de boeren, die gewei gerd hebben toe te treden to de coöpera ties, gedeeltelijk amnstie ontvangen. De amnestie zal waarschijnlijk ter gele genheid van het 14de jubileum van de Sovjetmacht worden verleend. BRITSCH-INDIE Nieuwe gevechten in Burma. Een dorp in het Tharawaddy-district (Burma) is gisteren' ttctoreen uit dertig man bestaande bende aangevallen. De overval werd echter door de dorpelingen met succes afgeslagen. Twintig opstande lingen werden gedood, terwijl twee gewon den in handen der dorpelingen vielen. Voorts werd een aantal sabels en insignes buit gemaakt. Ook in het tot de provincie Irawaddy behoorende district Thayetmyo roeren de rebellen zich nog, terwijl in.de nabijheid van Prome plunderingen hebben plaats CHINA CHINEESCH CONSULAAT TE SEOEL AANGEVALLEN. 500 Chineezen gedood of gewond. Volgens Chineesche berichten, die ech ter nog bevestiging behoeven, hebben Ko rean en opnieuw een aanval ondernomen op het Chineesche consulaat te Seoel. Het gebouw werd geplunderd en ten slotte verwoest. Vijfhonderd Chineezen, die er een toevlucht gezocht hadden zijn gedood of gewond. De Chineesche consul-gencraa- is naar de bureaux van den Japanschen gouverneur-generaal gevlucht. Gistermorgen is de orde ook verstoord in Foesan, waar in den vroegen morgen de Koreanen een aantal Chineesche win kels plunderden. Veertig Koreanen werden daarbij gearresteerd. In de gebouwen van het Chineesche consulaat zijn 120 vrou wen en tal van kinderen bijeengebracht. Zij staan onder politiebescherming. Muziek. De Muziekvereeniging te Val kenburg zal Zaterdagavond een instrumen taal concert geven in de tent aan do N. Commandeurslaan. Deze Harmonie speelt bij concoursen in de afdeeling uitmuntend heid. RIJNSATERWOUDE. De nieuwe Jooststollenbrug. Op Don derdag 9 Juli werd in het gemeentehuis al hier aanbesteed het amoveeren van do bestaande Jooststollenbrug en het maken van een nieuwe brug. Er waren 11 in schrijvingsbiljetten ingediend welke als volgt luiden. A. Th. van der Mey (Oude- Wetering) 4.500, G. van Driel (Leiraui- den) 4.186, C. van Dijk (Nieuwveen) 4.590. Beton en Bouwbedrijf Tubantia (Enschede) 7575, Gebr. van Luiing (Wou- brugge) 4816, C. J. Kiebtrt (Sassenheim) 5522, E. Snaterse (Abbenes Haal.meer) 4740, P. H. Muller (Leimuiden) ƒ4530, Chr. Overdevest (Rijnzaterwoude) 4260, H. S. P. Vrijburg (Oud Ade) ƒ24975, A. v. Rijn (Ter Aar) 5472. De begrooting was 5469. Het werk is aan den laagsten in schrijver den heer G. van Driel te Lei muiden gegund. G e b o re nGerrit z. van K. Mokken- storm en G. Boer. Gevestigd: C. van Tol uit Nieu- wolda. A. Th. dc Groot uit Zoeterwou de. Vertrokken: C. Levarth naar Ter Aar. SASSENHEIM. Oranje-vereeniging. Deze vereeniging hield gisteravond zijn jaarvergadering in het K.S.A.-gebouw. Tegenwoordig waren buiten het bestuur zegge 20 leden. De voorzitter, do heer A. Warnaar Jr., oper.do de vergadering met een welkom tot de vergadering. Dat de opkomst zoo gering is, is misschien te danken aan het vertrou wen in 't bestuur en de lijnen welke het bestuur steeds volgt. Spr. gaat in 't kort na wat in 't afgeloopen jaar door de ver eeniging is gedaan, en noemt dan op de eerste plaats de volkszangavond gehou den op 31 Aug. Deze avond, welke onder leidng stond van den heer Arnold Spoe\ is in ieder opzicht uitstekend geslaagd. Vervolgens hebben ook de twee feestda gen op een ieder een goeden indruk ge maakt. Het bestuur kan dus op een goed jaar terugzien. Waar echter goede dingen wel eens een schaduwzijde hebben, zit ook hier een klein kantje aan n.l. een benauw de beurs. Nadat de voorzitter de aandacht op de auto-rit voor ouden van d3gen had geves tigd, constateerde hij met vreugde dat, zooals altijd, ook dit jaar in het bestuur weer een prettigen samenwerking heeft bestaan. De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Door afwezigheid van den secretaris was er geen jaarverslag. De voorzitter zeide, dat het ledeital belang rijk is gestegen. De inkomsten der ver. bedroegen in 1930 4538.08, de uitgaven ƒ4963.08, Saldo tekort 425. Opgemerkt werd, dat de schoolfeesten en kinderfeesten in 1930 315 over de be grooting zijn gegaan. De volkszangavond kostte ƒ316. Voor de autorit was bijeen gebracht 615 waarvan 3.15 is overge- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De spanning tusschen Fascisme en Kerk. De onlusten in Korea tegen de Chinee zen. Weer brand op de Koloniale Tentoon stelling te Parijs. (Telegrammen). BINNENLAND. De vergadering van het R.-K. Werklie denverbond te Enschede. (1ste blad). Op 15 dezer zal de mogelijkheid tot het verzenden van telegrammen in verschil lende treinen worden geopend. (3de blad). Autobus onder Markelo over den kop geslagen. Zeven gewonden. (Laatste Be richten). bleven. De voorzitter zeide, dat het te kort niet behoeft te verontrusten, daar 1930 een bijzonder jaar was vanwege den 50sten verjaardag van H. de Koningin. Op een vraag uit de vergadering, of het niet mogelijk is dat de plaatselijke muziek korpsen de beiden feestdagen opluisteren, antwoordde de voorzitter, dat van deze wensch nota zal worden genomen, maar voor dit jaar de muziek van de N.Z.H. reeds is besproken. Bestuursverkiezing. Aftredende en niet meer herkiesbaar P. Beye en A. Warnaar Jr. In de plaats van deze heeren werden gekozen F. Nicuwenhoven en W. Berg man. Wegens bedanken van den heer J. Bader werd gekozen de heer L. Ph. Bis- schops. Met bijna alg. stemmen werd de heer Bisachops tot voorzitter „uitgeroe pen." Hierna volgde een bespreking over de a.s, feesten. Besloten werd ook op 31 Aug. iets te doen; medewerking hiervoor is toegezegd door de pl. zang- en muziekver eenigingen. Het is de bedoeling dat de zangver. optreden in de K.S.A. De feest dagen zullen zijn 9 en 10 September en worden als gewoonlijk ingezet met kinder optocht en kinderfeesten. De tweede dag zal voor éen bijzondere attractie worden 1. Hierna sluiting. WOUBRUGGE. Eén staat nog hecht en sterk. Het „huis De Boe", de woning van onze plaat selijke geneesheer, gebouwd in het jaar 1759 door Jacob Heyenoord, zal eerst daags, onder den hand der sloopers val len. Een van het destijds drietal voor name gebouwen in ons dorp, n.l. het huis van Notaris Kempenaar, in 1743 gebouwd en in 1920 gesloopt en het „Huys ter Aar" in 1698 gebouwd door den Baljuw Dirk van der Aar. Laatstgenoemd huis, de voormalige woning van den ambachtsheeren, staat nog hecht en sterk. Geboren: Franciscus Gerardus zoon van A. J. de Vette en W. C. van Tol. Johanna Simonia d. van J. A. Baak en C van der Meer. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Neder landsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. KATWIJK. Gemeenteraad. Naar we met zeker heid kunnen melden is het bericht als zou de heer D. C. van Leeuwen, opvolger in den Raad van den heer R. Ouwehand, die als zoodanig bedankte, ook hiervoor heb ben bedankt, niet juist. De heer v. Leeu wen heeft zulks nog in beraad gehouden. Hiermede vervalt dus voorloopig ook nog, dat de beer G. v. Duyn Gz. aan de beurt is. Winkelpand. Na&r we vernemen heeft de heer v. d. L., hoek BadstraatVoorstr., zijn pand verkocht aan de firma de Gruyter, die hier een groote zaak zal vestigen. Naam; Adres Adres: Naam: Adres: Adres Alle Nederlanders, mannen en vrouwen, boven 18 jaar, worden dringend uilgen'O- digd bovenstaande verklaring te teekenen. Xiemand behoort meer dan een handtee kening te stellen. De onderteekende verklaring kan worden bezorgd bij of in open enveloppe worden toegezonden aan: het bureau van „De Leidsches Courant". Frankeering 1 1/2 cent. Ook kan zij worden bezorgd bij onze agenten. Er bestaat gelegenheid, om één formulier door vier personen te doen teekenen; na tuurlijk kan ook slechte één teekenen en de andere regels wit laten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1