BINNENLAND SPORT STADSNIEUWS Agenda MAANDAG 6 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 FRANKRIJK HEDEN BESLISSING INZAKE HET HOOVER-PLAN? Officieele verwachting te Parijs. Havas heeft gisteren het volgende com muniqué gepubliceerd: „De Fransche en Amerikaansche onderhandelaars hebben van Zaterdagavond halftien tot Zondag ochtend kwart voor één besprekingen ge voerd. De Franschen hebben den Amerika nen den tekst doen toekomen van de grond slagen voor een accoord, welke des mid dags in den Franschen ministerraad wa ren goedgekeurd. In den nacht van Zater dag op Zondag is daarop deze tekst naar Washington geseind, met eenige wijzigin gen, die e>r in gemeen overleg in waren ge bracht. De Amerikaansche regeering zal Maan dag mededeelen of zijn deze accoord-grond- siagen in overeenstemming acht met het beginsel van president Hoover's voor3tel. Maandagmiddag om 3 uur zullen de onder handelaars weer bijeenkomen en men ge looft, dat dan een acooord zal worden be reikt. Deskundigen van de mogendheden, die het Youngplan hebben get eekend, zullen vervolgens vergaderen ten einde het mora- torium in overeenstemming te brengen met de bepalingen van het Youngplan". Naar Havas verder meldt, bestond Za terdag nog verschil van meening omtrent de betalingen in natura. Frankrijk drong er namelijk op aan, dat deze betalingen ook bij het in-werkingtreden van het Hoover- plan zouden voortduren. Zij beloopen voor het jaar 1930/1931 omstreeks 125 milhoen mark. De Fransche opvatting is, dai Duitschland door de handhaving van deze betalingen geen schade zou lijden, terwijl een opschorting er van de werkloosheids crisis in Duitschland zou verergeren. Ame rika wenscht evenwel niet, dat Duitschlaud gedurende het moratorium-jaar eenige be taling, welke ook, verricht, en zoodoende bleef dit punt een technische moeilijkheid opleveren. Ook moesten de onderhandelaars het nog eens worden over de politieke garanties, welke Frankrijk van het Duitsche rijk wenscht te verkrijgen in ruil voor de offers, waarin Frankrijk heeft toegestemd. Frank rijk, dat trouw blijft aan zijn politiek van internationale samenwerking, wenscht dat Duitschland in denzelfden geest te werk gaat. De aan Duitschland te verstrekken credieten zouden derhalve slechts voor economische doeleinden mogen dienen en niet voqr versterking der bewapening, en Duibschland zou moeten afzien van zijn po gingen om een politieke hegemonie in Midden-Europa te vestigen. „Geen uitbreiding der bewapening"- De regeering der Ver. Staten heeft van Duitschland de verzekering ontvangen, dat 't met het moratorium zal beputten om zijn bewapening uit te breiden. Dr. Briining heeft het volgende telegram naar Wash ington gezonden: „Met het oog op de vrees, die in sommige kringen is geuit, dat de bedragen, die op de Duitsche be grooting vrijkomen door de verlichting der herstellasten, zouden kunnen worden ge bruikt voor vergrooting der bewapemug, verklaar ik, dat eenigerlei hoogere uitgaven voor leger en vloot gedurende het morato rium-jaar nimmer is overwogen en nooit zal plaats hebben. De verlichtingen, die Duitschland zullen toevloeien als gevolg van het Hoover-plan, worden geheel ver- eischt om het tekort in de ontvangsten te dekken; zij moeten den financieelen toe stand consolideeren en Duitschlands eco nomisch leven redden". HET INSTITUUT DER GIJZELING. Men schrijft ons: Het beruchte Goudsche gijzelingsgeval heeft onlangs in breedoren kring de aandacht gevestigd op de moge lijkheid, om bij een burgerrechtelijk vonms ter zake van het niet betalen van een 6chuld op iemand lijfsdwang te doen toe passen, d.w.z. te doen gijzelen. De gijzeling wordt ondergaan in de Hui zen van Bewaring, maar de gegijzelden slaan geenszins op gelijken voet met de overige gedwongen bewoners dier soliede panden. Dit blijkt uit de bun betreffende bepalingen. De gijzelaars worden n.l. aaa geen andere beperkingen onderworpen dan voor het doel hun opsluiting of in het be lang der orde volstrekt noodzakelijk zijn. Zij kunnen b.v. eigen huisraad gebruiken, terwijl desnoods van Rijkswege wordt ge zorgd voor: een stoel met armleuningen, een tweede stoel, een tafel, een berggele- genheid, een kapstok, een spiegeltje, schrijf behoeften, een waschtafel met toebehooren, een nachtleger met matras en peluw en voldoende bedekking. Voorts is rooken toegestaan, arbeid met voorgeschreven. Tusschen 9 en 4 uur kan een gijzelaar bezoek ontvangen en hun briefwisseling is vrij. Hoe weinig gijzelaars gevangenen zijn, al missen zij vrijheid van beweging, blijkt ook hieruit, dat hun schuldeischer hun onder houd moet bekostigen, nog wel bij vooruit betaling van het voor dertig dagen ver schuldigde bedrag. Deze kosten zijn: ƒ1.50 per dag van April tot en met September, 1.75 per dag van October tot en met Maart. Men zal alzoo wel niet lichtvaardig tot gijzelen overgaan. Het aantal gegijzelden is gestadig stij gend; in 1920 waren het er 93, waaronder 1 vrouw, in 1929 niet minder dan 412, waar onder 14 vrouwen. In de grootste helft der gevallen werd gegijzeld voor een schuld van minder dan 500; voor een schuld van 5000 of meer bedroeg het aantal gijzelaars slechts 8.7 pet. in 1920, wat gelijdelijk daalde tot 1.8 pet. in 1928; in 1929 steeg dat percentage weer tot 2.7. Het ontslag uit de gijzeling heeft meestal reeds na korten tijd plaats. In 1929 waren de percentages dienaangaande als volgt: 22.7 pet. werd ontslagen binnen het tijdsverloop van één dag; 17.2 pet. na één dag; 19 pet. na 2 a 5 dagen; 29.2 pet. na 6 a 14 dagen; 8.9 pet. na 15 a 30 dagen: 3 na 1 a 6 maanden. Langer dan 6 maanden bleven slechts gegijzeld 0.3 pet. in 1925 en 0.5 pet. in 1928. Gedurende 1929 eindigde bij 34.5 pet. der gevallen de gijzeling door geheele betaling of inbewaringgeven van het verschuldig de; bij 9.9 pet. door gedeeltelijke betaling; bij 17.7 pet. door transactie; slechts bij 0.5 pet. zonder eenige betaling of voldoe ning, zijnde dit een enkel geval. Gijzelen blijkt alzoo vaak een afdoend middel, om onwillige betalers te dwingen. EERSTE BONDSDAG DER K. J. M. V. IN HET BISDOM HAARLEM Monseigneur Aengenent spreekt den Jongen Middenstand toe. „Gij zijt kinderen van dezen tijd en geroepen tot de groote taak van maatschappelijk herstel" (Feestrede Pastoor v. Eeden). In het Bondsgebouw te Haarlem werd gis termiddag de eerste wapenschouw gehouden van de Katholieke Jonge Middenstanders in het Bisdom Haarlem. Om drie uur kwamen uit alle richtingen de K. J. M. V.-vendels met hun kleurige banieren en vlaggen opzetten. Daar waren Alkmaar, Amsterdam, Heemstede, Haarlem, Lisse, Leiden, Den Haag, Delft, Rot terdam en Gouda. Deze afdeelingen bezetten met hun honderden leden de tuin van het Bondsgebouw, daar in de openlucht vergaderd zou worden. Omstreeks half vier opende de Bondsvoor zitter, de heer Lohman, de vergadering met den christelijken groet en verwelkomde allen, die gehoor hadden gegeven aan den oproep van het Bondsbestuur, in het bijzonder de eerw. geestelijkheid, die van haar bijzondere belangstelling blijk gaf, de vertegenwoordigers der organisaties van de Hanze, ARKA, L.T.B. en Dioc. Ver. van Onderwijzers, de zeereerw. hooggel. heer prof. Nikkel, voorzitter van den Dioc. Jeugdraad, de zeereerw. pater Hentzen, voorzitter van den Dekenalen Jeugdraad, de zeereerw. pater Koenen, moderator der K. J. M V. in het Bisdom Roermond, de deputatie der K. J. M. V. uit het Bisdom Breda en tal van andere genoodigden. Telegrammen met ge- lukwenschen waren binnengekomen van den Utrechtschen Bond en de K. J. M. V. St. Lut- gerus te Utrecht. Nadat de voorz. enkele huishoudelijke me- dedeelingen heeft gedaan, geeft hij het woord aan den weleerw. heer Lourijsen uit Noordwij- kerhout, die op uitnoodiging van het Bondsbe stuur een inleiding geeft over het retraite- werk, Spreker constateert met groote vreugde de groote opkomst. De dag van heden is voor hem de vervulling van een langgekoes.'erden wensch. Hij vindt het prachtig, dat het Bonds bestuur de retraite aan de orde heeft gesteld, omdat het retraitewerk van zoo buitengewoon belang is voor het welzijn der leden. Paus Pius X heeft gezegd, dat het werk der retraite de wereld kan redden. Ook Paus Pius XI heeft gezegd, dat in de retraite de ware apostelen voor de goede zaak worden gevormd. Daarom rekent spreker heden op den Jongen Midden stand, die in de toekomst de kracht en de rug- gegraat zal gaan vormen van Kerk en maat schappij. Daarom is het zoo noodzakelijk, bij tijd en wijle kracht en bezieling op te doen voor de groote taak, die hun wacht. In het Retraitehuis kan men die kracht en bezieling opdoen. De Paus heeft het vurige verlangen daartoe nog eens uitgesproken in zijn laatste encycliek. Dit verlangen mogen wij niet naast ons neerleggen. Wij moeten gehoor geven aan dien oproep. Spreker heeft van gedachte ge wisseld met het Bondbestuur en reeds een da tum kunnen vaststellen voor een Bondsre- traite. Deze zal gehouden worden van 69 September a.s. Met een aansporing aan allen om hieraan deel te nemen, eindigt de eerw. spreker zijn inleiding. Hierna bespreekt de Bondsvoorzitter in het kort het a.s. winterprogramraa. De meeste na druk legt hij op de godsdienstige ontwikkel- ling der leden en spoort de moderatoren en besturen der afdeelingen ten zeerste aan de twee encyclieken van Paus Pius XI: „Casti Connubii" en „Quadragesimo Anno" grondig in te leiden bij de leden, daar een juist begrip van deze zendbrieven van zoo groot belang zullen zijn voor de algemeene geestelijke ont wikkeling. Dan komt plots het sein, dat Z. H. Exc. Mgr. Aengenent in aantocht is. Als één man verhef fen zich de honderden Jonge Middenstanders en zingen uit volle borst: „Aan U, o Koning der Euwen". Mgr. Aengenent staat boven op de balustrade vriendelijk glimlachend de hul de aan te hooren, die voor de eerste maal aan hem gebracht worden door de jonge Katholie ke Jonge Middenstandsorganisaties. Hierna verwelkomt de Bondsvoorzitter Monseigneur, in een enthousiaste toespraak, zijn vurigen dank uitspreken voor de hooge belangstelling, die Monseigneur heeft voor de K, J. M. V. en hem verzoekend in de toekomst zijn belang stelling en vooral ook zijn gebeden niet aan de K. J. M. V. te willen onthouden, daar deze een krachtigen steun zijn voor het heil en den bloei der Katholieke Jonge Middenstands organisatie. Daarna zet de Bondsvoorzitter nog eens in het kort uiteen, wat de beteekenis is van dezen Bondsdag. Niet de demonstratie met hoevelen wij nu al zijn, komt op de eerste plaats, maar vooral de propageering van de grondgedachte der organisatie: de bevordering en ontwikke ling van godsdienstkennis en godsdienstzin. Op deze grondgedachte moet worden voortge bouwd. Een krachtige bloei is alleen d a n te verwachten, indien voortgebouwd wordt op deze kerngedachte op de basis van het vriend schappelijk verkeer. Dit vriendschappelijk ver keer mag echter niet de hoofdzaak worden, het mag geen uitwas worden. Wij moeten el kander halpen. Dit eischt zelfopoffering en in spanning. Maar dit zal ook van ons maken mannen van karakter en mannen van de daad. Weest spontane kerels, die durven mee te werken aan den opbloei van een krachtig ge loofsleven. Stelt dit als het groote ideaal en durft dan ook te leven volgens dit, üw jonge, heerlijke ideaal! Hierna werd hpt nieuwe Bondslied gezongen op enthousiaste wijze en werden componist en dichter den zeereerw. zeergel. heer prof v d. Wie' en den heer W. v. Willige, secr. K. J. M. V. v. Haarlem een ovatie gebracht. Dan is het oogenblik aangebroken, waarop de zeereerw. heer pastoor van Eeden zijn feest rede zal gaan uitspreken. Excellentie, zeereerw. heeren, mijne vrienden! Het is een heerlijke verbazing zooveel jonge mannen uit het hart der maatschappij, de middenstand, bij elkaar te zien, om te vieren niet hun Bisschop dezen eersten Bondsdag. Het is voor het eerst, dat u, Excellentie, den jongen middenstand in zoo grooten getale en in één organisatie voor u ziet. Zij heeft thans het onmaatschappelijke en onchristelijke indi vidualisme prijsgegeven. Wij feliciteeren el kander en brengen hulde aan onzen Bisschop, die op huisbezoek komt bij dit jonge gezin. Wanneer spreker deze schaar jonge mannen voor hem ziet, komen onwillekeurig de woor den van den Roraeinschen dichter Virgilius hem in de gedachte: Ziet! Welk een jongeling schap en welk een heldenmoed straalt van hun verschijning. Maar wij zijn gelukkiger dan de held Aeneas. Wij zien de jonge mannen van het heden, waarvan kan worden verwacht dat zij het vervallende christelijke vaderland weer kunnen groot maken. Deze Bondsdag is er niet omwille van de organisatie. Daaraan doen wij niet mee. Organisatie is middel tot het doel. En het doel is, het herstel der mensche- lijke samenleving. De maatschappij is aan 't vermolmen en zal in elkaar zakken. Wij leven thans tusschen twee tijden. De vorige is voor bij en de nieuwe is op komst. Wij beleven den doodsstrijd van den ouden tijd, en de barens weeën van een nieuwen tijd. Daarom moeten wij gelooven in de toekomst en het herstel. Gij jonge vrienden gelooft in de toekomst als de bezitters ervan. Er wordt van u iets bijzon ders verwacht, dat van ons niet verwacht werd. Gij zijt de herstellers en opbouwers! Niet door reconstructie maar door nieuwbouw, naar de teekening van kruis! Justitia et pax! Het recht en de vrede omhelzen elkaar in de lijnen van het kruis. Jonge mannen, ontwaakt! Begrijpt, dat gij veel moet doen om iets te zijn. Zeker, het gaat ook om uw portemonnaie, maar organisatie omwille van de zilveren materie al leen is klassenstrijd, ook al loopt men achter een katholiek vaandel! Het gaat hier om het groote herstel. Daarom is het üw taak in het zonlicht van het Evangelie te werken aan het herstel der 20ste eeuw! Ook bij ons bestaat nog het verderfelijke idividualisme. Men vergeet de sociaie recht vaardigheid tegenover zijn medemenschen, zijn mede-concurrenten en zijn mede-strijders om het dagelijksche brood! Dit zaad is uitgestrooid door de liberale gedachte. De oogst is geweest: klassenstrijd en maatschappelijke ontreddering! Gij nu, zijt kinderen van dezen tijd en geroepen tot de groote taak van het maatschappelijk herstelI Wat zal de toekomst beheerschen? Het socia lisme, communisme of het Christendom? Gij hebt mee te spreken bij het beantwoorden van die vraag! Hoe zal de ïneuwe tijd er uitzien? Zal de middenstand verdwijnen? Hoe het ook zij, een middenklasse zal altijd blijven be staan, omdat de wereld nooit twee uitersten zonder overgang heeft gekend. Uw soort kén niet verdwijnen in de naaste toekomst, als uw organisme maar levend blijft! Hieraan mee te werken is uw plicht! Gij moet u daarom ont wikkelen door tijdschrift, lezingen, studie- en debatingclub. De vereeniging moet voor u een leermeesteresse zijn. Van u wordt gevraagd echte belangstelling en het bewustzijn, dat er nog veel te leeren is! Maar het voornaamste is, dat gij u zelf vormt. Dit is uw taak. Daar door wordt gij een beter mensch en een beter christen. De eerw. spreker eindigde zijn magistrale rede met het uitspreken van twee waarschu wingen en twee wenschen. In den sneltrein van den tijd moet gij niet zitten tusschen de slapende reizigers en vooral moet gij den sneltrein van den 'ijd niet 'oe schouwen als een pleiziertrein. In dit verband vestigde, de spreker de aandacht op een '.e^er soort individuen, voor wie het leven slechts bepaald wordt door hun genoegens. Dit zijn zijn de privé-bolchewieken! Spreker vindt ze veel gevaarlijker dan de echte bolchewiaken! De hemel beware u voor zulke decadentie! Verder wenschte spreker de jonge mannen toe geestdrift en edelmoedigheid omdat uit een harmonische versmelting van deze twee deugden, de kracht voortkomt vol te houden in den strijd des levens. Daarom, verzamelt u achter uw kruisbanier! Marcheert allen mede in den grooten opgang naar den nieuwen tijdl Excelsiorl Ontwaakt! Het is een nieuwe tijd! Na deze minuten lang toegejuichte rede ver hief zich Monseigneur Aengenent om de ver gadering toe te spreken. Dierbare jonge mannen uit den Roomschen middenstand! Ik ben overtuigd, dat het voor u allen een feestdag is en niet minder voor mij! Het is verblijdend dat reeds zoovelen van uw stand- genooten in deze organisatie bijeen gekomen zijn. Hiervoor brengen wij dank aan rector Timp en wij zijn er zeker van namens allen te spreken, indien wij hem hulde brengen voor hetgeen reeds bereikt is. Verder vestigde Monseigneur nog eens de speciale aandacht op het groote nut en het doel der Katholieke Jonge Middenstandsver- eeniging, omdat deze de echte ouderwetsche Roomsche geest weer moeten aankweeken, Monseigneur hoopte, dat binnenkort alle Ka tholieke Jonge middenstanders lid van de K J. M. V. zouden zijn. Ieder K. J. M. V.-lid moet propaganda maken en mag gerust zeg gen, dat de Bisschop den oproep heeft gedaan aan alle jonge mannen om lid te worden van deze organisatie, opdat daardoor de Bond moge beantwoorden aan het mooie doel van de leden te maken: Man kan karakter en man van de daad, Strijder voor Christus in huis en op straat. Hierna hield de Bondsmoderator nog een korte toespraak, waarna Monseigneur allen zijn bisschoppelijken zegen gaf. Hierna was het eerste deel afgeloopen. Over hel tooneelspel van Henny Ghéon „De goede r"' of de doode te paard", opgevoerd door de Tooneelafd. van de K. J. M. V. te Amsterdam, moeten wij kort zijn. Volstaan wij met de ver klaring, dat wij verbaasd hebben gestaan over de zeer gave vertolking van dit moeiljike too- De Bondsvoorzitter sloot hierna officieel den Bondsdag, allen een hartelijk tot weerziens toeroepend, dat uit honderden keelen luid ruchtig werd beantwoord! Hiermede kwam het einde van dezen zeer bijzonderen dag. God geve, dat hij vele vruchten moge af werpen! VOETBAL DIOC. HAARL. BOND. SCHEI DSR EC HTERSWEDSTRIJO HaarlemLeiden 52. Gisteren werd te Haarlem de aangekon digde wedstrijd gespeeld, tusschen de R. K. scheidsrechters van Haarlem en Leiden, De opstelling der elftallen luidt als voigt: Haarlem. F. van Emmerik P. van Dam G. Kruyver Grijmans G. van Dam Lijnzaat Smit Hulsebosch Jr. Tillemaus v. d. Reep Zeeuwe D. Zoet Th. Hensing N. N. Jac. Hoogeboom W. Hoogkamer Janson G. Niersman Abswoude Meijer Righart v. Gelder C. Knijnenburg Leiden. Reeds direct na het begin hebben de Haarlemmers de leiding en blijkt het, dat zij over een sterk elftal beschikken. Gelei delijk weten zij den stand op te voeren tot 40, waarmede de rust intreedt. Na de „thee" zijn de Leidenaren voort durend in de meerderheid en zij weten dit in een 2-tal fraaie doelpunten uit te drukken. Talrijke kansen worden in deze periode door de Leidenaren gemist. Bij een misver stand in hun achterhoede komen de Haar lemmers gemakkelijk aan hun vijfde doel- pnut. Nog geeft Leiden het niet gewonnen, maar de Haarlem-keeper weet van geen wijken, en het einde van dezen, in de beste verstandhouding gespeelden wedstrijd, brengt een welverdiende overwinning voor de Haarlemmers, waarmede zij in het be zit kwamen van den wisselbeker. 60-JARIG JUBILEUM. N.V. Drukkerij en Uitgevers-Mij. v.h. L. van Nifterik Hzn. Zaterdag herdacht bovengenoemde druk kerij den dag, waarop zij vóór zestig jaar geleden werd gesticht. Oorspronkelijk op bescheiden voet begonnen wist zij zich in den loop der jaren op te werken tot eene drukkerij, welke haar reputatie als zoo danig weet hoog te houden. De directeur, de heer F. W. Grüter, wenschte dezen dag voor de gezellen niet onopgemerkt te laten passeeren en. gerug steund door het bestuur der Vennoot schap, werd besloten door samenkomst en toespraken het den employé's zoo gezellig mogelijk te maken. Nadat allen, zoowel dames als heeren employé's met het bestuur ter drukkerij waren vereenigd, trad de heer Grüter naar voren, die in gevoelvolle woorden het be stuur der Vennootschap fêteerde, en het zelve van harte geluk wenschte met de zen voor allen zoo heuglijken dag. Nadat het bestuur voor deze hartelijke begroeting had bedankt, richtte de direc teur zich tot de dames en heeren, uitma kende het personeel der drukkerij, hen o.m. wijzende op het heuglijke feit te zijn ver bonden aan een drukkerij, welke zich al die jaren had weten te handhaven. Ver der roemde sprekers de onderlinge goede verstandhouding tusschen bestuur, direc teur en personeel, waardoor het mogelijk is geworden een hechte basis te stichten, waarop allen hopen nog lang voort te bou wen. Daarop trad de heer Wijting, chef der drukkerij naar voren, die namens het man nelijk personeel het bestuur een zeer mooie klok met inscriptie aanbood, terwijl de da mes haar toegenegenheid toonden door de aanbieding van een bouquet. Beide ge schenken werden in dank door het bestuur en directie aanvaard. De directie had nog een verrassing in petto, bestaanre in een couvert met inhoud voor elk personeellid, welke envelop met een toepasselijk woord werd overhandigd. Nadat versnaperingen waren aangeboden en men onderling nog een poos gezellig bijeen bleef, eindigde deze feestmorgen, met den wensch nog vele jaren met elkander te mogen wer ken. Een gouden huwelijksfeest. Vandaag is de Haarlemmerstraat in vlaggentooi, van Kerksteeg tot Mare. Het in breede kringen geachte echtpaar de heer en mevr. Ruigrok-Lubbe, Haarlemmerstraat 146, herdenkt heden den dag, waarop zij vóór 50 jaar zijn ondertrouwd 26 Juli is de huwelijksdag. Namens vele bewoners van de Haarlem merstraat werd het gouden echtpaar ver eerd met een bloemen- en fruitmand. De heer Ruigrok heeft Zaterdag, zooals per advertentie gemeld, de zaak, die hij meer dan 50 jaren heeft gedreven, gesloten, om, na een zeer arbeidzaam leven, zijn verdere levensjaren in Leiden wat rustiger te gaan doorbrengen. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algMneene kennis, dat door hen vergunningfis verUend aan P. Vroom en rechtverkrijgend^* tot het op-' richten van een smJaeryf iÈ het pereéel Oude Vest No. 221,ftecfre>?H. No. A. VAN DE BAK^ÜYZEN, Buji^emeester. VAN STRIJEl^ SecMdSris. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentiua- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 Juli tot en met Zondag 12 Juli a.s. waar genomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. HET AFBETALINGSSTELSEL IN DEN NAAIMACHINEHANDEL. In het gebouw van de Kamer va* Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden kwamen op voorstel van mr. A. G. G. Royaards, advocaat te 's-Gravenhage, bijeen de leden van de Commissie ter be strijding van de misstanden in den naai machinehandel te Leiden. De Hoofddirectie van de N.V. Husqvar- na, die expresselijk uit Zweden was over gekomen in verband met de algeheele re organisatie der onderneming hier te lan de, had een onderhoud aangevraagd, ten einde de maatregelen om voortaan onjuis te handelingen te voorkomen te bespre ken. De leiding van deze conferentie, welke o.m. werd bijgewoond door clen Riiks- agent der Reclasseering, den Onder-voor zitter van de Kamer van Koophandel, den voorzitter en den len secretaris van het Protestantsch Bureau voor Sociale Advie zen, berustte bij mr. dr. P. G. Knibbe. De besprekingen hadden een vlot en aangenaam verloop. Uit het medegedeelde bleek, dat eerst nadat de actie tegen de verkeerde toestanden in den naaimachine handel grootendeels beëindigd was, de Hoofddirectie in Zweden kennis gekregen had van den waren stand van zaken in Nederland. De reeds getroffen zeer ingrij pende reorganisatie-maatregelen werden besproken. Van de zijde van de Leidsche Commissie werd opgemerkt, dat de naam van Hus- qvarna. publiek is geworden door de pro cessen, welke over vorderngen van Hus- qvarna. zijn gevoerd en dat de actie nim mer een bepaalde firma heeft willen tref fen, maar alleen een einde wilde maken aan de practijken, welke naar hare mee ning niet door den beugel konden. Geme moreerd werd hoe door het tractaat van Oslo de economische banden tuschen Hol land en Zweden nauwer waren toegehaald en dat gaarne alles zou gedaan worden om de handelsbetrekkingen tusschen die lan den zoo hecht" en stevig mogelijk te doen zijn. Met het oog daarop was ook de Zweedsche Consul door de Commissie in de aangelegenheid gemengd geworden. Als conclusie kon worden gesteld dat de ingrijpende reorganisatie het vertrou wen wekte, dat voortaan op reëelen grond slag zou worden gewerkt. Namens de Commissie verklaarde de h2eer Knibbe, dat niet anders was be oogd en dat allen zich over deze gang van zaken konden verheugen. De Gemeenteraadsverkiezingen. De schrijver van „Overal vandaan" in „De Voorhoede", schrijvend over de ge meenteraadsverkiezingen, constateert o.m.: „Onze fracties zijn er alom goed afgeko men, ondergingen hier en daar Nijme gen en Leiden b.v. zelfs een vermeerde ring. Vooral voor de Sleutelstad is zulks mooi, want daar is immers niet, gelijk in de stad van Keizer Karei, de laatste jaren een centrum van katholieke cultuur verre zen, waardoor vanzelf het aantal R. K. kie zers ve-rmeerderde. In Leidein bleef men op eigen groei en eigen kracht aangewezen, zoodat onze partijgenooten daar fier mogen zijn op den aanwas". B. en W. in het ongelijk gesteld. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben naar aanleiding van het beroep van het bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor l.o. en m.u.l.o. op gereformeerden grondslag te Leiden tegen het besluit van B. en iW. dier gemeente, d.d. 11 Dec. 1930, houdende weigering tot het beschikbaar stellen van een bedrag wegens proceskosten c.a. voor- zoover dit de raming der kosten wegens verbetering der speelplaats van een van dat bestuur uitgaande bijzondere lager® school te boven gaat, met vernietiging van het bestreden besluit van B. en W. van Leiden bepaald, dat door dit college alsnog de door het schoolbestuur aangevraagde gelden wegens honorarium met verschotten en 'n bijdrage in proceskosten, ad ƒ448.50 in totaal moeten worden beschikbaar ge steld. De alhier tot semi-arts bevorderde stu dent C. Konig is bestemd tot reserve-offi cier van gezondheid bij den geneeskundi gen dienst van het leger hier te lande. Zaterdagmiddag is door hooibroei brand ontstaan in een hooischelf, staande op een weiland achter de Annakliniek. De brand weer heeft het vuur gebluscht door schelf uit te halen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2