UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 6 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Grcote brand te Bloemen- daal. Drie huizen afge brand. Zaterdagmiddag ongeveer half zes is in een heerenhuis aan de Houtvaartkade te Bloeniendaal brand uigebroken met het gevolg, dat binnen een uur drie huizen tot een puinhoop werden. Deze drie heerenhuizen zijn onder ,één rieten dak gebouwd; een zgn. brandvrij dak. Een der huizen is onbewoond; van het tweede huis was de familie afwezig, in het derde, het hoekhuis, was alleen de heer des huizes, de heer De Hondt thuis. Hij begaf zich te ongeveer half zes naar de badka mer en stak den geiser aan. Onmiddellijk 6loeg een groote vlam naar buiten; do vlam schijnt ook door de afvoerpijp het dak te hebben bereikt. De heer De Hondt De- merkte althans, dat het rieten dak brand de. Daar breidde het vuur zich zoo snel uit, dat in enkele minuten het gemeenschappe lijke dak der drie huizen in een vuurgloed stond. De heer De Hondt vluchtte zijn huis uit. Intusschen was de brandweer gekomen, die met 10 stralen van den motorspuit het vuur te lijf ging. Maar er was geen houden aan. De vlammen grepen zeer snel om zich heen met het gevolg, dat de drie huizen binnen een half uur één groote vuurzee waren. Toen tegen half zeven de vlammen zak ten, was er van huizen en inboedels niets anders over dan een paar muren. De voor gevels der huizen moesten, met het oog op gevaar voor instorting worden omver ge haald. Verzekering dekt de schade. Twee branden te Dreumel. Door onbekende oorzaak brandde Zon dagnamiddag af de behuizing van den landbouwer F. v. V. aan den ouden Maas dijk te Dreumel De schade wordt gedeelte lijk door verzekering gedekt- Toen de be'angstelling, die uiteraard op Zondagmiddag buitengewoon groot is, zich ooncentreerde bij den brand aan den ouden Maasdijk, werd alarm geluid vooreen tweeden brand aan het andere eind van het. dorp, waar de boerderij van A. V. het moest ontgelden. Alle varkens en wat kip pen kwamen in de vlammen om. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. Brand te Aalten. In den nacht van Zaterdag op Zondag, kort na 12 uur, ontstemd door onbekende oorzaak te Aalten brand in een huis mid den in het dorp in de Hoogestraat, waann, gevestigd is de slagerij van S. en A. en de kleermakerij van W. lm een oogwenk stond het. geheele pand, dat een met stroo gedek te kap heeft., in lichte laaie. De bewoners, die reeds te bed lagen, konden het bran dende huis nauwelijks verlaten. Spoedig was de moöorspuit aanwezig en werd het vuur met kracht, bestreden. Doordat er zoo goed als geen wind stond, bleef de brand tot het eene perceel beperkt. Dames gaan voor! Kippendieven hebben te Ruurlo bij den landbouwer K. hun slag geslagen. Een 40- tal jonge hennen zijn medegenomen. Op een achtergelaten briefje hadden ze geschreven: „De dames hebben we mee genomen, doch de heeren achtergelaten". „Zutph. Ort." BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. 7000 GEZINNEN GERUÏNEERD. Cycloon boven Dordogne. In de streek van La Baigue (Dordogne) heeft een cycloon groote schade aangericht. Boo men werden ontworteld en de akkers omgewoeld. Rondom Le Bugue zijn de wijn stokken totaal vernield en de boomen ont- baderd. De straten van Le Bugue zijn met een dikke laag modder bedekt. Meer dan 700 gezinnen zijn geruïneerd. BIJNA 200 MENSCHEN OMGEKOMEN. Op onafhankelijkheidsdag te New York. Bijna tweehonderd personen zijn tijdens de viering van den Onafhankelijkheidsdag te New York omgekomen tengevolge van o.a. het afsteken van vuurwerk, motoronge lukken, verdrinkingen, enz. 100 PERSONEN TE KANTON VERDRONKEN. Honderd personen zijn te Kanton ver dronken tengevolge van een zwanen vloed van de Oostrivier en Noord-rivier. De stra ten in de laag liggende districten van Kan ton zijn in kanalen veranderd. Bioscoopbrand tijdens de voorstelling. Vrijdag is in een stad in Wolhynie tij dens een bioscoopvoorstelling brand in de cabine uitgebroken, waardoor een paniek onder de toeschouwer^" ontstond. Vele be zoekers sprongen uit de ramen, zoodat vele gewond werden. Vijf personen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De ope rateur liet een brief achter, waarin hij zJch zelf beschuldigt, dat hij door zijn onacht zaamheid den brand had veroorzaakt. DE RAMP TE VINCENNES. Geen kwaadwilligheid? Naar aanleiding van de vele geruchten, die omtrent de oorzaak van den noodlotti- gen brand in het Nederlandsche paviljoen op de koloniale tentoonstelling te Parijs de ronde doet, had een vertegenwoordiger van het persbureau Vaz Dias een onderhoud met den met de leiding van het onderzoek belasten commissaris van politie Lericne, die thans reeds bijna een week met het on derzoek bezig is en dus over meer feiten materiaal kon beschikken, dan in de eerste dagen na den brand. De heer Leriche verklaarde, dat het, bij het ontbreken van zekerheid omtrent de oorzaak van een brand als deze, haast niet te verwonderen valt, dat allerlei wilde ge ruchten <Ie ronde gaan doen en heel mak kelijk ontstaat dan de beschuldiging, dat kwaadwilligheid den brand heeft veroor zaakt. Wanneer, zooals thans het geval is, slechts wat asch en puin is overgebleven, valt zulks onmogelijk met zekerheid vast te stellen. Niettemin verzekerde commissaris Leriche, dat de mogelijkheid van kwaad willigheid al zijn aandacht heeft gehad en dat hij alle aanwijzingen die hij in deze richting heeft gekregen, nauwkeurig heeft onderzocht. Het resultaat hiervan was ech ter in alle gevallen negatief. Op het oogen- blik bezit men niet de minste aanwijzing of waarschijnlijkheid, die de veronderstel ling wettigt, dat de brand door kwaadwil ligen is aangestoken. VALSCHEMUNTERS IN ANTWERPEN. Nederlandsche vrouw gearresteerd. De Brusselsche politie heeft een persoon gearresteerd, die valsche bankbiljetten van 100' francs uitgaf. De man weigerde eenige inlichtingen te geven en wist zelfs zijn in- dentiteitskaart te vernietigen. Toch kwam de politie te weten, dab de gearresteerde in Antwerpen woonde bij een Nederlandsche vrouw, met name R. v. d. H. Toen de politie een inval deed in het huis dezer vrouw, hield deze zich, alsof zij van niets wist, maar bij de huiszoeking werd een volledig materiaal gevonden, dat gediend had voor de vervaardiging der val sche biljetten. Er lag bovendien nog een pakje van „eigen fabrikaat" voor het opra pen. De Nederlandsche, alsmede een Poolsche, die mede in het huis aanwezig was, werden in hechtenis genomen. Laatstgenoemde werd echter in vrijheid gesteld, daar zij niet in de valschmunterij betrokken bleek. OPWINDING IN KOREA. Bloedige botsingen tusschen Koreanen en Chineezen. Gisterenavond hebben zich ernstige an ti-Chin eesc he relletjes voorgedaan te Seoel en Tsjemoelpa, tengevolge van verschillende kleinere incidenten tusschen Chineezen, Ja panners en Koreanen iin Mantsjoerije gedu rende de jongste maanden. De omiddellijke aanleiding was een inci dent te Wang-Pao-S jan, in de provincie Riirin, op 1 Juli, waar volgens de Japanse he berichten Chineesche land'bouwers de dioor Koreanen aangelegde irrigaitiewerken moe ten hebben vernield. Er volgde een gevecht, waaraan Chinee sche soldaten een einde maakten met be hulp van machinegeweervuur hetgeen groo te beroering wekte in Korea. In den afgeloopen nacht drongen eenige duizenden Koreanen te Tsjemoelpo de Chi neesche wankels in de Chineesche wijk bin nen. De Chineezen concentreerden zich rondom hun consulaat en trachten, gewa pend met bamboes, de Koreanen terug te dringen, terwijl de Ja-panische politie poog de de orde te herstellen. Dergelijke vechtpartijen hebben ook plaat-s gehad te Seoel, waar een menigte Kore anen de Chineesche winkels plunderden. De toestand in bende plaatsen is gespan nen. Het i® onmogelijk he-t aantal slacht offers tot dusver te schatten. Melaatschheid. Uit Koningsbergen i. Pr. wordt gemeld: In de kliniek der universiteit is gisteren een arbeider opgenomen, die verschijnselen van melaatschheid vertoonde. Een nader onderzoek heeft aangetoond, dat men wer kelijk met deze gevreesde ziekte heeft te doen. Alle voorzorgsmaatregelen zijn ge troffen, om besmetting te voorkomen. KOTTER GEZONKEN. Vijf personen verdronken. Uit Moskou wordt gemeld, dat Zaterdag op de Amur in de omgeving van Cha-ba- rowski een Russische visch kotter ie ge zon. ken. Vijf personen verdronken.Ze ven ande re opvarenden zijn dioor twee stoomschepen opgepikt. Bedouïnen-overval op Marokkaansch dorp. In den nacht van Donderdag op Vrijdag deed een bende van 60 tot een niet onder worpen stam behoorende Bedouïnen een overval op een onder Fransch protectoraat staad dorp in het zuiden van Marokko. Toen de Bedouïnen het dorp binnen dron gen en trachtten het te plunderen, stmtlen zij op hevig verzet. Veertig hunner'werden tijden» het vuurgevecht, dat ontstond, ge dood. Veertien slaagden erin te vluchten. Van de dorpelingen werden 5 ingezetenen, waaronder het opperhoofd, gedood. HILLEGOM. Kring „Duinland" Burgerwachten. De schietwedstrijden door den kring „Duinland" waarbij zijn aangesloten de Burgerwachten van Valkenburg, Voor schoten, Oegstgeest, Wassenaar, Katwijk en Rijnsburg, zijn een week vervroegd en zullen plaats hebben op Dinsdag 8 Juli nm- 2.45 op de B ijksschietbanen te Katwijk a. d. Rijn. Personalia. Voor het practijk-diplo- ma Boekhouden „Mercurius" slaagden onze plaatsgenooten C. Jansen en H. Spil- ker. Zij werden opgeleid door den heer H. P. Benkemper, leeraar M.O. alhier. Voor de T. B. C. De collecte voor „Zonnestraal" heeft alhier ƒ261,44 opge bracht. Er is voor dit schoone doel hard gewerkt; ook de Harmonie droeg er het hare toe bij. Trekhonden-keuring. Voor de keuring der trekhonden, welke alhier door den veearts, den heer van Beekum, is gehou den, waren slechts 10 dieren aangevoerd. Er viel één hond af. Uit het aantal dat gering mag heeten mag men concludee- ren, dat de hond langzamerhand als trek dier verdwijnt. Geboren: z. van J. A. Rusman en Wolff. d. van M. Warmerdam en Lip- kens. z. van A. Assendelft en Rijfers. d. van P. R lisman en van Kesteren. Ondertrouwd: F. Verhoevce en C. Slot. C. Jongbloed en A. A. van Haastrecht. A. Veen en L. Rijkema. Getrouwd: H. P. Huurman en H. C. Nigten. J. H. Homan en J. J. C. Hoo- geboom. J'. A. Mudde en A. J. C. A. van der Beek. G. F. Haarbrink en R. Kwast. LISSE. Voor het ziekentriduum. Gisteren hield de weleerw. heer kapelaan Gudde in de kerk van de St. Agatha onder alle H. Missen een liefdadigheidspredecatie ten bate van het op 22, 23 en 24 Juli te Lei den le houden Ziekentriduum. De hierna gehouden collecte bracht 450 op 1 Personalia. Als costumière tevens Lingerie-naaister slaagde mej. Geertruida Bruynen alhier. Zij was leerling van de Lisser Modevakschool, directice mej. Th. S. Rosiervan Egmond. Geboren: Johannes Cornelis z. van W. v. Groen en C. C. Rietveld. Cecilia d. van H. Warmerdam en A. de Vos. Petrus Adrianus z. van W. Zuiderduin en P. J. Roerade. Herman Ype Theodorus z. van J. W. M. v. Steijn en B. M. Jorna. Ondertrouwd: J. Hoogervorst en M. van Seggelen. J. ,A. Steenvoorden en C. M. Schrama. Gehuwd: A. Imanse en C. de Jong. Overleden: Pancras Wilhelmus Mooyekïnd écht-gen. van J. M. Hoogen- doorn 50 j. NOORDWIJKERHOUT. Loop der bevolking. Op 31 Mei be droeg het aantal zielen in deze gemeente 6387, t.w. 3632 mannen en 2755 vrouwen. Geboren werden in Juni 7 mannen en 3 vrouwen. Gevestigd 23 mannen en 19 vrouwen. Geheele vermeerdering 30 man nen en 22 vrouwen, in totaal 52. Overle den: 5 mannen en 1 vrouw. Vertrokken 20 mannen en 10 vrouwen. Geheele verminde ring 5 mannen en 11 vrouwen, in totaal 326. 't Verschil tusschen de geheele ver meerdering en vermindering: 5 mannen, 11 vrouwen, totaal 16. De bevolking be droeg dus per 1 Juli 3637 mannen en 2766 vrouwen. Totaal 6403. SASSENHEIM. Auto in brand gevlogen. Gisteravond om ongeveer half acht bemerkte een voor bijganger nabij den spooroverweg, dat er uit een luxe-auto vlammen sloegen. Hij waarschuwde onmiddellijk de chauffeur, die met behulp van eenige inzittenden de brand met zand tra-chtte te blusschen, doch dit gelukte niet zoo spoedig. Een toe vallig passeerende autobus werd om hulp gevraagd. De chauffeur nam zijn snel- blusch-apparaat en in enkele oogenblik- ken was de brand gebluscht. De brand wasj ontstaan, doordat de olie op was en daardoor de auto warm liep. De auto werd niet ernstig beschadigd en is later naar de garage van den eigenaar, den heer v. Doorn uit Hillegom gesleept. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. WASSENAAR. Botsing. Op den Rijksstraatweg nabij de van de Oudermeulenlaan had Zondag middag een érnstige botsing plaats tus schen een auto en een motorrijwiel. Uit de richting Den Haag kwam een auto, be stuurd door B. de G. uit Utrecht. Tijdig gaf hij een teeken, dat hij dezen weg wilde inslaan. Hij reed zeer voorzichtig en liet, voordat hij de laan inreed, een aantal auto's, passeeren. Juist toen hij naar links week kwam uit de» richting Leiden met groote vaart een motorrijwiel, bestuurd door de V. uit Hoorn. De-ze heeft het tee ken van de G. niet opgemerkt, met het gevolg, dat hij in vollen vaart tegen het achtergedeelte van den auto botste. De V. werd tegen de straat gesmakt en ernstig verwond opgenomen. Hij bleek eenf sohe- delfractuur te hebben opgeloopen en is na door een passeerend geneesheer te zijn verbonden naar het Academisch Zieken huis te Leiden getransporteerd. Auto en motorrijwiel werden zwaar beschadigd. Te vroeg uitstappen. Juffrouw A. al hier, die uit een autobus stapte, voordat deze stilstond, viel op een trottoirband en I bekwam een hoofdwonde en een lichte hersenschudding. In de confectiefabrieken van de Gebr. Mut-saers te Tilburg, heeft vermoedelijk door onvoorzichtigheid van jeugdige arbeiders, EEN FELLE BRAND gewoed. Bovenstaande foto toont de gevolgen daarvan. ALPHEN AAN DEN RIJN. Schietwedstrijd Landstorm. De uit slag van de plaatselijke schietwedstrijd van den Bijz. Yrijw. Landstorm luidt als volgt Personeel B: 1. A. van Triest 449, 2. en 3. H. van Egmond en P. A. van Vliet 49 en 48 enz. gelijk, loting beslist; D. Roest 4947, 9—9; 5. P. Hoogendijk 4947, 8; 6. L. Verleun 4946, 99; 7. H. Habermehl 4946, 98; .8 P. de Vries 4946, 8; 9. L. van den Hoek 48 48; 10. A. Jongenfburger 4847. Personeel C: 1. J. L. Gerse 4944; 2. L. Kalshoven 4943; 3. P. Verkade 49 42; 4. J. Broer 4846; 5. R. Wijaninga 4842, 776. J. Oskamp 4842, 87 7. E. J. de Vries 47—43; 8. A. van Doorn 4741; 9. H. van Sprang 4739; 10. J. van Elk 4645; 11. D. H. Bogaard 4644, 8; 12. H. Naber 4644, 7; 13. C. van Rhee 4643, 8; 14. A. van Klaveren 4643, 6. Personeel D1. Th. Peterseim 472. A. Kroon 46; 3. L. Visser 4545; 4. C. Westmaas 4544; 5. A. C. van der Hoorn 4543; 6. A. van Hoorn 4444. Vrije Baan B: 1. G. Kruijswijk 90; 2. D. Roest 8928; 3. C. A. Janmaat 89 27; 4. J. Verheul 8829; 5. en 6. H. van Egmgond en P. Hoogendijk resp. 88 en 28 enz. (loting); 7. P A. van Vliet 8826. Vrije Baan C: 1. D. van Wieringen 89; 2. D. H. Boogaard 8828 3. C. Straver 88—20; 4. G. de Regt 86—27; 5. D. Arl- man 8625; 6. en 7. J. Bror en C. Jong bloed resp. 8626 enz. (loting); 8. C. Noorlander 8523, 8523. Vrije Baan D: 1. C. Verhorst 84; 2. B. van den IJssel 82; 3. A. van den Ent 79; 4. G. Kwakernaak 78; 5. M. N. de Heij 77—23; 6. J. Splinter 77—22. Geluksbaan: A. van Hoorn 30094; 2. L. van Egimgond 30090 3. J. Broer 297; 4. N. Oudshoorn 29694; 5. J. Ver hoef f 29692; 6. M. van der Wagt- 295; 7. J. Snel 294—90—80 8. A. J. Weijers 2949071; 9. L. W. van der Meij 294 89; 10. G. de Grauw 293; 11. A. Jongen burger 2929080; 12. A. van Dolder 29290—73; 13. H. van der Zwan 292 85; 14. D. Roest 292—83—80; 15. L. Kals hoven 292—83—72; 16. G. Verkerk 290. De prijsuitreiking is Woensdag 8 Juli in de Trouwzaal van het Huis der Ge meenten. Reclames op den uitslag uiter lijk Woensdagmiddag 2 uur bij onderge- teekende. Prijzen moeten worden afge haald. Voor niet afgehaalde prijzen wordt niet ingestaan. Personalia. Onze plaatsgenoote Mej. M. A. Dorleyn slaagde voor het examen nuttige handwerken. Onze plaatsgenoot R. Tou<w slaagde voor het examen L. O. Vijftig jaar getrouwd. 19 Juli a.s. hopen onze plaatsgenooten A. van Gils en Gath. J. v. Noord hun 50-jarige echt- vereeniging te herdenken. Spiritus-drinker. Zaterdagavond om streeks 10 uur werd door de politie langs den Steekterweg nabij het Goudsche Rij pad een spiritus-drinker aangetroffen, die in staat van dronkenschap verkeer de. Per auto werd de man veiligheids halve naar het cachot overgebracht en in verzekerde bewaring gesteld. Begin van brand. Ten huize van den kapper B. ontstond gisteren een begin van brand door het omvallen van een theelichtje waardoor een raamgordijn in brand vloog. Gelukkig werd het onheil door de bewoners spoedig gemerkt, zoo dat door hen zelf den brand bijtijds kon worden gebluscht. Geboren: Karei z. van C. Wester- houd en C'. H. Boon Corn. Gerarinue z. van A. Bakker en C. G. de Jong Petrus Johannes Antonius z. van C. W. v. d. Louw en H. Maas Lucia Cornelia d. van C. l'Amie en A. Boeren Johan nes Petrus Paulus z. van J. Th. Verkley en M. H. Suidgeest Maria d. van J. Rombouts en J. M. H. van Velzen Thomas z. van P. J. Zuidam en I. van Greuningen Hendrik z. van G. Otto en Gr. J. van Beerschoten. Overleden: A. M. van Keeken, wed. van J. A. Beuther, 71 j. M. Ver- horiik wed. van A. Straver, 70 j. Ja cobus A. de Haan 8 mnd. Gerrit Boot eohtg. van C. M. van Hoeken, 42 j. Johanna Moore wed. van H. Albers, 75 j. Gevestigd: J. P. van Dam en ge zin van Waarder P. van Klaveren van Delft C. Tijsterman van Nieuwkoop W. P. Tijsterman van idem P. Wolfert en gezin van Hontenisse J. de Vries van Ridderkerk E. A. Lippeh van den Haag J. H. van Leeuwen van Amster dam G. A. van Scheppingen van Nieu- wer-Amstel A. G. M. Prins van Schoon hoven W. J. van Kempen van Noord- wijkerhout K. Wesselink en gezin van Koudekerk J. J. van der Putten van Beverwijk P. Verslis en gezini van Kethel en Spaland H. J. en J. van Weenen van idem W. H. Verkruijssen echtg. van ,J. Vogel van Assen A. P. L. van Eijk van H. en L. Zwaluwe. Vertrokken: A. Groenevelt en ge zin naar Utrecht P. M. v. Gijn naar Amsterdam W. Janssen en gezin naar Loosduinen H. Keinemans naar Neder- hemert H. Delfos naar Oegstgeest M. v. Beijeren naar Haarlem H. Mul der en gezin naar Amsterdam M. Was- senberg naar Ter Aar J. B. Bokelaar en gezin naar Nijmegen. BOSKOOP. Kostelooze inenting. B. en W. van Boskoop maken bekend, dat op Woens dag 8 Juli a.s. des namiddags om half drie (precies) de gelegenheid zal zijn open gesteld, tot kostelooze inenting en her- inenting van de ingezetenen, die zich daartoe in het gymnastieklokaal der open bare Lagere sohool aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vac- cineibewijzen van de namen en voorna men en geboortedata is het gewenecht, dat bij het nazien worden medegebracht de trouwboekjes der ouders of geboorte bewijzen der kinderen. Concert. „Excelsior" gaf Zaterdag avond wederom een concert in de muziek tent van „Concordia" dat zeer goed ge slaagd mag heeten. De verschillende mu zieknummers werden door velen aan dachtig gevolgd en een dankbaar applaus mocht telkens in ontvangst genomen wor den. Geboren: Johanna d. van- J. P. v d. Broek en P. H. Hoogendoorn Jannj d. van A. Kranenburg en O. v. Rijs Gerard z. van P. Soholten en R. W. v Heiningen Marius Gerardus- z. van J. M. Grootendorst en M. Trimp Simon z. van J. Geers en J. Hogenes. Getrouwd: P. Grootendorst 29 j. en J. S. v. Tol 28 j. ZEVENHOVEN. Groene Kruis. De voorzitter van de afdeeling „Het Groene Kruis", de heer B. J. Straathof, heeft als zoodanig bedankt. Niet wasch-echt! Circus-directeur: Hela, haal gauw de zebra in; het begint te regenen!

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10