UITVOERING VAN DE TARWEWET LAND- EN TUINBOUW SPORT VRIJDAG 3 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAL» r nu. TWEE SOORTEN TARWEBLOEM EN TARWEMEEL. De distributie aan bakkerijen. Men deelt van bevoegde rijde mede, dat de inhoud van den Algemeeaea Maatregel van Bestuur op hel. volgende neerkomt: De bedoelde maatregel onderscheidt tar webloem en tarwemeel m tarwebloem eD meel A. en tarwebloem en tarwemeel B. A id dat meel of die bloem, die voldoet aan de krachtens de Tarwewe: door den Minister voorgeschreven samenstelling. Deze bloem moet, ingevolge de ministerieele beslissing, voor 20 pet. zijn bereid uit in- heemsche tarwe, welke tarwe moet zijn ge leverd door de tarwa-orgauisaries. Alle bloem of meel, die niet aan deze samenstelling voldoet, wordt genoemd tar wemeel of tarwebloem B. Deze zal be schikbaar kunnen worden gesteld iD 3 ge vallen en wel: a. voor producten, die zullen worden geëxporteerd b. voor bepaalde, door den Minister aan te wijzen producten; c. voor bepaalde door den Minister aan te wijzen bedrijven tot een zeker percen tage van 't totaal verbruik aan bloem door die bedrijven. De onder b. bedoelde producten zijn: vermicelli, macaroni, tarwestijfsel, beschuit en zelfrijzend bakmeel, biscuit en wafels. De onder c. bedoelde bedrijven zijn het broodbakkersbedrijf en het banketbak kersbedrijf. Degenen, die de onder b. bedoelde pro ducten bereiden, hebben dus het recht bloem van de samenstelling, zooals zij die wenschen, te betrekken. Gemengde broodbakkers bedrijven. De onder c. bedoelde bedrijven kunnen dit voor 'n zekr percentage van hun tota len omzet evenzeer ontvangen. Het ligt in de bedoeling voor de bakkerijbedrijven, be schikbaar te stellen 7 1/2 pet. van hun to talen omzet, en wel in dien zin, dat 5 pet. bestemd is voor de broodberedding en dat 2 pet. is te verwerken tot één der produc ten onder b. bedoeld. Het is uit den aard der zaak niet moge lijk, voor ieder bakkersbedrijf precies uit te maken en in ieder geval zal het lang duren voordat men het precies voor ieder bakberijbedrijf heeft uitgerekend hoeveel voor beschuit en andere uit bloem bereide producten noodig is. Daarom is globaal 71/2 pet. bepaald. Natuurlijk zullen die gemengde bedrijven, die abnormaal veel be schuit of biscuit maken, zich tot de des betreffende instantie kunnen wenden om een grooter percentage te ontvangen. Banketbakkerijen. Voor banketbakkers geldt, dat zij een hoeveelheid bloem B. kunnen ontvangen, gelijk aan de helft van de door hen ver bruikte hoeveelheid bloem A. Dil is onge veer in overeenstemming met hetgeen de banketbakkers gebraiken. Zij kunnen dus voor 1/3 van hun geheels gebruik bloem van buitenlandschen oorsprong be trekken, z.g. bloem voor korstwerk e.d. voor het 2/3 zullen zij b.v. nemen bloem (van zachte tarwe), die in Nederland wordt gefabriceerd. Deze uiteenzetting is gegeven, omdat de bewoordingen van den Algemeenen Maatregel van Bestuur en van de ingevol ge dien maatregel genomen beschikking wellioht bij het lezen eenige moeilijkhe den kunnen opleveren en de bakkers in de meening kunnen doen verkeeren, dat zij slechts 5 pet. in plaats van 71/2 pet. van hun omzet zouden krijgen. Uit bovenstaande blijkt duidelijk, dat zulks niet de bedoeling is. De import van bloem. In totaal zal de le verstrekken hoe veelheid bloem B. ongeveer uitmaken 12 pet van het totaal gebruik van bloem in Nederland. Waar tot nu toe 20 25 pet. van ons totaal bloem-gebruik werd ge ïmporteerd, is het duidelijk, dat de blocm- import eenig nadeel zal ondervinden. Toen nu bleek, dat voor den bloemim- port de mogelijkheid ontbrak door middel van invoer van bloem en menging van dat bloem met bloem van tarwe van inheem- schen oorsprong haar bedrijf in stand te houden, is gezocht naar een weg, om te voorkomen, dat de bedrijven der bij den bloemimport betrokkenen totaal ten gron de zouden gaan, en ook te zorgen, dat deze bedrijven tot zoover in stand gehou den kunnen worden, dat een behoorlijke voorziening met de bloem B., dus de onge mengde, mogelijk blijft. Natuurlijk zullen de kosten van de voorziening van deze on vermengde bloem grooter worden, dan ze in normale tijden waren. Teneinde de voor ziening met deze bloem zoo regelmatig mogelijk te doen plaats vinden en onder goede controle te zorgen, dat daarbij aan degenen, die tot nu toe bij den bloemim port betrokken waren, zooveel mogelijk bemoeiing wordt geschonken, is opgericht de Meelcentrale. De Meelcentrale. Aan deze Meelcentrale is door de alge- meene maatregelen een groote bevoegd heid toegekend. Zij kan, indien de om standigheden dat medebrengen, de geheele voorziening zelve ter hand nemen. Het ligt echter vooralsnog niet in de bedoeling om zoover te gaan. In het bestuur van de Meelcentrale zijn alle betrokken groepen van afnemers en leveranciers vertegen woordigd. Men kan dus met groote zeker heid aannemen, dat bij dezen wel niet de neiging zal voorzitten om verder te gaan met ingrijpen dan strikt noodzakelijk zal zijn. De kosten dezer. Centrale zullen na tuurlijk moeten worden gedekt. Tot deze kosten behooren die, welke voortspruiten uit de voorziening van onvermengde bloem. Natuurlijk zal er rekening mee worden ge houden, dat de eischen van de verschil lende industrieën uiteenloopen, en bij be paling van het bedrag van de kosten der Meelcentrale, zal hieraan nauwkeurig aandacht worden geschonken. Het is dan ook de bedoeling, dat de vaststelling van die kosten niet zal worden overgelaten aan het bestuur van de Meelcentrale al leen, maar zal worden bepaald na over leg met het bestuur door of namens den Minister. De administratiekosten zullen na tuurlijk worden vastgesteld, als het be stuur zich daarover nader heeft beraden. Zooals gezegd, zijn in het bestuur verte genwoordigd de groepen van meelimpor- teurs en bij den import direct betrokken handelaren, de binnenlandsche fabrikan ten, de bloemverwerkende industrieën, de bakkers en de banketbakkers. Daarnaast heeft zitting in het bestuur een drietal personen, die door of namens den Minister werden aangewezen en die onpartijdig te genover de verschillende groepen staan. Deze drie leden zorgen als dagelijksoh bestuur voor de dagelijksche leiding. Men is dan zeker van objectieve beslissingen, terwijl de belanghebbenden zelve voldoen de invloed hebben om te voorkomen> dat ondeskundige beslissingen worden geno men. Verder heeft de opzet van de Meelcen trale het karakter als die van de tarwe- organisaties en de vereeniging van Koo- pers, de V. I. T. A. Immers, ook de Meel centrale is gevormd uit de bestaande or ganisaties de individueele bedrijven kun nen zich bij haar aansluiten. De vereeni ging werkt alléén met aangeslotenen. Zij, die zich dus niet wenschen aan te sluiten of die om de één of andere reden worden uitgesloten, zijn automatisch van het ver krijgen van de onvermengde bloem versto ken. Natuurlijk is er op gelet, dat hierbij geen willekeur kan optreden en wordt er door onafhankelijke beroepsinstanties voor gezorgd, dat er van willekeur in dezen geen sprake zal kunnen zijn. Controle-registers. Verder schrijven de Alg. Maatregel van Bestuur en de Ministerieele beschikking voor, dat, teneinde de uitoefening van een behoorlijke controle mogelijk te maken, de verschillende bedrijven, die bloem en meel verwerken, registers hebben bij te houden van de verwerkte of afgeleverde hoeveelheden bloem in hun bedrijf. Van deze registers geeft de ministeriee le beschikking een nadere omschrijving. De nog aanwezige voorraad B-bloem. De Alg. Maatregel van Bestuur geeft verder de mogelijkheid voor de directe 1 Juli is de „GRAF ZEPPELIN boven Reykjavik waargenomen, waar door middel van valschermen de poet werd uitgewisseld. gebruikers van bloem en meel B. om de bij hen op 4 Juli nog aanwezige voorraden nog tot en met een bepaald tijdstip te ge bruiken. De ministerieele beschikking stelt dit tijdstip op 3 Augustus. Nu is het voor de bakkers van zeer veel beteekenis te weten, wat er met den na 3 Augustus eventueel nog bij hen aanwezig zijnden voorraad bloem moet geschieden. De te genwoordige omstandigheden hebben er nu eenmaal toe geleid, dat bij de bakkers groote hoeveelheden bloem zijn opgesla gen, al kan dan ook niet in alle gevallen van opzettelijke voorraadvorming worden gesproken. De samenwerkende bakkers organisaties zijn thans bezig om terzake voorstellen voor te bereiden, die ze aan het Regeeringsbureau zullen voorleggen, opdat ook in deze, evenals tot nu toe is geschied, in gezamenlijk overleg wordt voorkomen, dat niet noodzakelijke lasten op de menschen worden gelegd. Hoe dus na 3 Augustus zal moeten worden gehan deld, is thans nog niet te zeggen. Tot en met 3 Augustus blijft men vrij de bloem, die men heeft te verwerken. Aan allen, die bloem of meel verwerken, ook aan de ruim 16000 bakkers, is door het Re geeringsbureau een inventarisatie-formule gezondene welke formulier in overleg met de bakkersorganisaties is samengesteld en waarop o-a. de op 4 Juli aanwezige voorraad is te vermelden. De betrokkenen zullen er in hun eigen blang voor hebben te zorgen, dat deze formulieren zoo spoe dig mogelijk ingevuld aan het Regeerings bureau worden ingezonden. Uitdrukkelijk zij er hier nog de aandacht op gevestigd, dat deze regeling op voorstel van de com missie van advies is vastgesteld en voor een deel is te beschouwen als te zijn van voor- loopigen aard, speciaal voor zooveel be treft de verwerking en verstrekking van de bloem van afwijkende samenstelling. Men zal in de practijk hebben na te gaan, hoe deze regeling werkt. Blijkt de komen de zes maanden, dat zij nog wijziging be hoeft, dan zal nauwkeurig worden nage gaan, of en zoo ja, welke wijzigng moge lijk is. Dit standpunt moest worden ingeno men, omdat alleen de ervaring kan lee- ren, in hoeverre de getroffen regeling is door te voeren. Het eenigszins voorloopig karakter van deze regeling bracht mede tegenover de verschillende bloemverwer kende industrieën en de bakkers met eeni ge toegevendheid op te treden. Men heeft met de wenschen van deze bedrijven voor een groot deel rekening gehouden zonder dat het in onderdeelen kan worden nage gaan, of zulks werkglijk door de noodza kelijkheid was geboden. De tijd heeft hier voor ontbroken en het ligt daarom in de bedoeling een en ander over eenige tijd in bijzonderheden te onderzoeken. Men beschouwe dus de nu getroffen re gelingen t,a.v. het betrekken van bloem naar afwijkende samenstelling, zooals door den Minister bij de behandeling van de interpellatie-Oud in de Tweede Kamer is medegedeeld, als geldend voor den tijd van een half jaar. Invoer van kaas in Duitschland. Men meldt aan de „N.R.Crt.": De invoer van kaas in Duitschland is sterk achteruit geloopen en wel van 19.850 ton met een waarde va-n 32.500.000 Mk. in de eerste 4 maanden van 1929 tot 17.740 ton ter waarde van 28.300.000 M. over dezelfde maanden van 1930 en ot 16.254 ton ter waar de van 20.900.000 Mk. in de overeenkomsti ge maanden van dit jaar. De invoer uit Nederland liep in dubbele centenaars berekend terug over deze maan den van 121.168 in 1929 tot 110.545 in 1930 en 97.442 in 1931, dus telkens met 20 pet. Die uit Zwitserland liep met 57 pet. terug, zoo dat Zwitserland, vroeger na Nederland, het land dat de meeste kaas naar Duitschland uitvoerde, nu op de vierde plaats komt. De plaats van Zwitserland neemt nu Denemar ken in, dat zijn uitvoer van kaas naar Duitschland over deze twee jaarperiodes met 37 pc. zag afnemen, en Finland, dat hem met bijna 20 pet. zag toenemen. Zeer sterk nam de uitvoer van kaas uit de Tsje chische republiek naar Duitschland toe en wel resp. van 219 tot 1.733 en 5.959 dubbele oentenaars. Een geringe toeneming had den Italië en Polen, een sterke afneming Frankrijk en Groot-Britannië. KOUDE DAGEN WACHTEN ONS. Een bekend Engelsch astroloog, Har- wood, uit Brighton, heeft ons in het orgaan voor wetenschappelijke astrologie booze dingen voorspeld. Van 12 tot 15 Juli, zal na een periode van ondragelijke hitte over het noordelijke halfrond een verschrikkelijke storm uitbarsten. Speciaal Engeland zal bet er te kwaad mee hebben. De wind zal een ongewone sterkte hebben. Er staan ons ook wolkbreuken te wachten, die op vele plaat sen overstroomingen te voorschijn zullen roepen. Harwood geeft ons dan ook den welmeenenden raad tusschen 11 en 16 Juli liever niet op zee of in de lucht te gaan. De storm zal onverwachts uitvallen. Op 13 en 14 dezer zal de temperatuur plotseling dalen. Engeland zal op die dagen misschien nog aardschokken te verduren hebben. De 14e, tusschen 8 en 2 u., zal onze kwaadste tijd zijn. „N.R.Crt." WATERPOLO L. Z. C. Ill—Z. I. A. N. II. Voor de reserve tweede klasse A van den N. Z. B. speelde gisteravond L. Z. G. III in de Zweminrichting aan den Hooge Rijn dijk een competitie-westdijd tegen Z. I. A. N. II. De wedstrijd is een groote teleur stelling geworden. Op zichzelf zijn de spe lers van het derde der L. Z. C. geen slechte zwemmers, maar in ploegverband brengen zij er niet veel van terecht. Het plaatsen, het combineeren, het vrij-zwemmen alles laat nog yeel te wenschen over en er is maar één middel om daarin verbeterinng te brengen: oefenen 'en nog eens oefenen. Aanvankelijk ging het vrij goed. De L. Z. 0. was iets in de meerderheid en Meijer had spoedig met een goed schot succes (10). Daarna begon het geknoei, waardoor Z. I. A. N. steeds meer kwam opzetten. Het wedstrijdbeeld kreeg daardoor echter een wel wat rommelig karakter en op den duur konden doelpunten niet uitblijven. De gelijkmaker kwam door een onhandigheid van den keeper en een fout van den scheids rechter. Toen nl. de keeper een bal naast het doel wilde ophalen, duwde hij hem te gen de lijn, waardoor de bal corner was. Er werd eohter doorgespeeld, de keeper bracht den bal voor het doel terug en de rechtsbuiten van Z. I. A. N. had geen moeite te scoren (11). De L. Z. C.-ers herstelden zich echter geenszins en Z. I. A. N. nam de leiding (12). Daarmee kwam de rust. Toen na de hervatting v. d. Reij- den zich binnen de 2 M.-lijn had opgesteld kreeg hij een strafworp tegen zich, die werd benut (13). Daarna kreeg ook de L. Z. C. een strafworp toegekend. v. d. Reijden nam dezen worp wat nonchalant, de keeper stopte het leer gedeeltelijk, waar na de bal het bovennet even raakte. De scheidsrechter gaf goal (23). Toen Planjer door een onverwachtsche hard handige beweging van zijn tegenspeler ge wond werd verliet hij het water. De Leide- naars slaagde er ten slotte toch nog in ge lijk te maken (33). waarmede het einde kwam De stand in deze klasse is thans: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt H.Z. en P.C. II 3 3 15—4 6 L. Z. C. III 3 111 5—11 3 Z. I. A. N. II 2 1 1 5—8 1 S. V. H. II 2 2 3—5 De ZijlDe Delft 41. In de zweminrichting De Zijl speelden gisteravond de Zijl en de Delft een wed strijd voor de 3e klasse C. Als scheidsrechter Boeree laat beginnen is de Delft het eerst bij den bal, doch door slecht plaatsen komt hij in handen van De Zijl. Deze gaat ten aanval over en De Zijl midvoor lost een hard schot, dat door den keeper op keurige wijze wordt ge stopt. Even daarna maakt Kramp uit een vrijen worp 1—0. Als de bal is uitgespeeld, onderneemt de" Delft een aanval, welke op niets uitloopt. Wederom gaat De Zijl ten aanval, en het is de midvoor, die uit een vrijen worp 20 maakt. Een scherpe aanval van de Delft wordt door den keeper on schadelijk gemaakt en het is nu de mid- achter, die opgezwommen zijnde, na goed overplaatsen van links no. 3 in het net jaagt. Nog een aanval welke op niets uit loopt en het is rusten. Onmiddellijk na de rust is de bal weer voor den Delft-midvoor, doch deze werkt niet goed weg. Onmiddellijk is de bal weer in de handen van de Delft. Twee spelers liggen vrij voor doel, doch de Zijl-keeper brengt door uitzwemmen redding, maar bet is slechts uitstel. Want even daarna maakt De Delft midvoor op fraaie wijze 31. Uit een aanval op het Delft-doel wordt tegen de lat geschoten. Even daar na weet de keeper slechts door corner redding te brengen. Deze wordt goed ge nomen doch slecht ingeschoten. Nog een aanval van de Delft, maar deze was te zwak om succes te brengen. De Zijl daar entegen heeft meer geluk en het is weder om de midvoor, die uit een goed opgezet ten aanval 41 maakt. Dan komt het ein de met een verdiende overwinning voor De Zijl. De stand in deze klasse is: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. D. W. R. I 2 2 11—1 4 C. M. J. V. 2 2 8—2 4 De Zijl 4 2—2 15—11 4 Delft 4 4 3—23 De competitie. De uitslagen va» gisterenavond luiden: Eerste klasB. Het YG. Z. C. 61. Res. ee/ste klasse B. Het IJ II—G. Z. C. II 5—1. Res. tweede klasse A. L. Z. C. Ill—Z. I. A. N. II 3-3. Derde klass e.C. De ZijlDe Delft 41. ZWEMMEN SELECTIE-WEDSTRIJDEN SCH00N- SPRINGEN. Voor de Europeesche kampioenschappen te Parijs. Gisteravond vonden m het Sport-fond- senbad te Amsterdam, de selectie-wedstrij den plaats in het schoonspringen voor da mes en heeren, voor de afvaardiging naar de Europeesche Kampioenschappen in Pa rijs. Hieraan werd deelgenomen door 5 da mes, die elk drie vrije en drie verplichte sprongen te maken hadden. Het resultaat hiervan was: 1. Mej. Klapwijk (R. D. Z.) 63 punten; 2. Mej. Zegger (A. Z.) 57.32 punten 3. Mej. Hesterman (Het Y) 56.39 punten; 4. Mevrouw Lotgering-Van Leeuwen (Het Y) 55.72 punten; 5. Mej. Sutherland Rooyaards (H. D. Z.) 49.94 punten. Yoor de heeren waren slechts drie deel nemers, die elk 5 verplichte en 5 vrije sprongen hadden uit te voeren. Het resultaat was het volgende: 1. J. Stotyn (H.Z. en P.C.) 133.71 punten; 2. Lotgering (Het Y) 117.72 punten, 3. Denne- boom (A. Z.) 113.42 punten. ZEILEN DE KIELER ZEILWEEK. Aan het „Hbld." meldt men uit Kiel, dat gisteren in de Amerikaansche Star-klasse de „Holland", stuurman Bob Maas, eerste werd. In de internationale jollenklasse (12 voets dinghies) won Obst, de vroeger in ons land ook zeer bekende Hamburgsche jollenzeiler (vroeger R. Z. V., Rotterdam) uit een veld van meer dan 30 jollen. PAARDENSPORT De inschrijvingen voor Duindigt. De inschrijvingen voor de draverijen en de rennen die Zondag 12 Juli op Duindigt geloopen worden, zijn als volgt Draverijen I. Griseldaprijs, 4e klas. 1750 M. 1. Tom Mix, 2. Uitlooper V, 3. Vaan- drecht, 4. Sara, 5. Seathle, 6. Robbert, 7. Uranie van Duindal, 8. Voici, 9. Uitblinker K, 10. T. Akista, 11 Catabora T., 12. Tijd- looper, 13. Uilenspiegel, 14. Tanny See van Kerrigan, 15. Romence. II. Derde Heerrijdcrsprijs: 2e en 3e klas, 2050 M.1. S. Claudy, 2. Sire Axworthy K., 3. Quick Boy, 4. Clanda, 5. Marie P., 6. Sir Kerrigan, 7. Quettevillezoon, 8. T. Akista, 9. .Sympathie. III. Giocondaprijs, le klas, 2100 M.: I. Queen H., 2. Clyde, 3. Sister Patrick H., 4. Stormlooper, 5. Peter Kerrigan St. L., 6. Norton B., 7. Cheerful Volo, 8. Siem Claudy 9. Present H., 10. Lehigh Volo, 11. Sire Axworthy K., 12. Brichanvbeau, 13. Caid, 14. Quitewell St. L., 15. Begonia, 16. Anle- zy, 17. Sint Nicolaas, 18. Flambeau, 19. Lady G., 20. Postduifje G. Wanneer tenminste 80 pet. (16 stuks) der paarden starten, wordt de Giocondaprijs gereden in 2 series; in beide series le prijs 250, 2e prijs 50 en 3e prijs 25. IV. Gloriolaprijs, 3e en 4e klas, 2090 M., 1. Uitlooper V., 2. Sara, 3. Oakland Baron B., 4. Uitblinker K., 5. Sir Kerrigan; 6. Pritt, 7. Sieghilde S. W., 8. Tanny See van Kerrigan, 9. Quil Patrick. Rennen I. Tweede Heerrijdersren, 1100 M., 1. Theocrite, 2. Fanfan III, 3. Pom- rnard, 4. Arnihemia, 5. Maluski, 6. Uilano, 7. Hellebore, 8. Mercédes, 9. Franche Tar- baise, 10 Croquette, 11. La Berquee. II. Gondolaprijs. Verkoopsren 1900 Meter 1 Tailvent 500, 2 Monobry 800, 3 Petit Pierre 500, 4 Milano 1200, 5. Hellebors 1100 ,6. Mercédes 500, 7. Milo 1500, 8. Tracy 1500. 9. Croquette 700, 10. Gon- dole 1000, 11. Fanfan III 600. III. Graciosaprijs, 2100 M. 1. Maelstrom, 2. Milano, 3. Hellebore, 4. Tulliseumoy, 5 Milo, 6.* Tracy, 7. Eski Serai, 8. Marialva, 9. Avelin, 10. La Becquee, 11. Monobry. DE GRANDE CHARTREUSE, het door den Franschen staat onteigende klooster der Karthuizers, is, ondanks dat het op de monumentenlijst voorkomt, in deerlijk vervallen toestand geraakt. Er is een groote actie gaande om dit onrechtmatig ver kregen bezit weder aan zijn oorspronkelijke bestemming terug te geven.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9