UIT DE RIJNSTREEK SPORT VRIJDAG 3 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 1^2*4 NIEUWE RIJN 58 latuprlijk op gewacht, want iid/de meeste KOOPJES Daar heeft wij hebben die mij rijk had kunnen maken, was ik arm. In de steppe groef ik de graven van mijn zcons: in de steppe stierf mijn vrouw. De Rus sen hebben mij alles ontnomen. Zal ik het dan niet terugnemen? Waneer de honger mij kwelt kom ik naar de lijnik spring op de wagens en kruip erin. Ik ben niet alleen mijnheer: er zijn er meer die zoo denken. Ik weet wel, dat de rij ken ze roovers noemen en ze hebben ook al op me geschoten mijnheer. Maar zijn zij zelf geen roovers geweest?.... en nog eer dan ik. Ik gooi een stuk bagage buiten mijnheer, heel dikwijls en spring het achterna. Zeker zal ik er eens ondervallen en dan gaat het spoor ten tweeden male over me heen. De goden willen het". Hij zweegik ookik kon niets voor hem doen. Hij dankte mij dat ik niet tegen hem was. Hij keek naar mij als een hond. Ach teruit, als deed hij iets ongeoorloofds, schoof hij op de knieën naar de deur. Ik deed alsof ik het niet zag. Plotseling sprong hij op.... op de loopplank, ik zag hem als een afge schoten kogel zich in de ruimte werpen.... weg was hij Wat er verder met hem gebeurde.... ja wie zal het kunnen zggen? Brullend raasde de trein verder. In het Oosten schemerde het reeds. Het zou spoedig dag zijn en om ons draaide zich weer de steppe van Mantsjoerije, het oerwoud van Mantsjoerije. De eene mensch, die uit het hartje van Azië voor mij opgedoken was, had Azië weer opgeslokt. Als een vreemdeling reed ik op deze vreem de spoorbaan in een vreemd land. Wanneer het morgen weer gebeurde, ik liet hem weer loopen en zou hopen en wenschen, dat hij heelhuids en ongekwetst terecht geko men was, hetgeen ik ook dezen meestberuchten „roover uit Mantsjoerije" van harte toe- wensch". INGEZONDEN STUKKEN De Coöp. Veiling te Ter-Aar. In deze gemeente is in het jaar 1929 door mr. Hugenholtz te Leiden een Glasverze keringsmaatschappij opgericht in het be lang van de tuinders te Ter-Aar en Om streken, in wier bestuur zitting hebben 9 leden, n.l. van ieder der toen bestaande drie Veilingen drie vertegenwoordigers. Met het oog op den ongunstigen toestand en de slechte resultaten, die in het vorig jaar in de tuinderij zijn verkregen, werd door mr. Hugenholtz vnd. een conferentie gehouden met het dagelijksch bestuur, be staande uit de heeren Hydra, de Bruyn en Hoogervorst, omtrent de vraag of het ook wenscfcelijk zoude zijn en in het belang der gemeente, om stappen te doen de indertijd bestaande 3 Veilingsvereenigingen in é&i lichaam te hervormen, hetgeen naar de in zichten van dat bestuur van groot voordeel zoude zijn om de tuinderij op een beter peil te krijgen en de plaatselijke crisistoestand uit haar moeilijkheden te redden. De juridisch adviseur beloofde al het mo gelijke te doen om Ter Aar een groote Vei ling te bezorgen. Zijn woord getrouw gebleven zijnde, zijn door Z.E.Gestr. namens de H.E.T.A. ver schillende personen uitgenoodigd om dien aangaande eene bespreking te houden, wel ke tot een gunstig resultaat heeft geleid. Er is n.l. een Comité gevormd, dat deze aangelegenheid in nader te houden confe rentie, onder leiding van haar voorzitter mr. Hugenholtz, onder de oogen zag. En toen het tijdstip aangebroken was, dat met degelijke voorstellen met de be sturen der 3 Veilingsvereenigingen kon wor den geconfereerd-, is na ettelijke vergaderin gen met bestuur en leden der drie Veilin gen tenslotte één nieuwe vereeniging opge richt onder den naam van Coöperatieve Veilingvereeniging Ter Aar en Omstreken G. A. Op 11 Juni j.l. is die nieuwe vereeniging in tegenwoordigheid van verschillende vooraanstaande personen geopend, doch bij die gelegenheid was niet op te merken het dagelijksch bestuur van de in den aanhef genoemde Glasverzekering en nader is ge bleken, dat die heeren zelfs niet zijn uitge noodigd. Ware het in dit geval niet terecht ge weest, als ook van wege de H.E.T.A. verte genwoordigers aanwezig waren geweest? Immers aan dat bestuur komt wel een woord van waardeering toe terzake. De eer mag niet worden ontnomen aan hen, die daar volledig recht op hebben. Een „Ter Aarder". ALPHEN AAN DEN RIJN. Jubileum. Gisteren herdacht, D. Arl- man Jr. den dag dat hij 25 jaar geleden werkzaam was bij de firma Samson. Om streeks 12 uur werd de jubilaris in de af- deeling boekbinderij in tegenwoordigheid van firmanten en personeel dezer afdee- ling gecomplimenteerd door den heer J. B. Samson, onder overhandigng van een en veloppe met inhoud en gravure, voorstel lende wintergezicht. Namens het personeel werd A. gecom plimenteerd door den chef, den heer Rijns- burger, onder aanbieding van een rook- stoel met tafel en kistje sigaren. De jubi laris bracht hierna zijn dank aan sprekers en personeel en bracht 't verdere van den dag in huiselijken kring door. Een hek weggeloopen. Door W. in den Hoorn werd bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een hek van pl.m. 15 M. met harmonica-gaas,dienende voor afscheiding van eenige huizen aan de Tol straat. Een fiets gevonden. Door V. in de Raadhuisstraat werd een damesrijwiel on beheerd gevonden. V. gaf hiervan kennia bij de politie. Verduistering. Door een fabrikant al hier werd bij de politie aangifte gedaan tegen een schipper van verduistering van door dezen ontvangen gelden ten bedrage van 21. Personalia, Onze plaatsgenoot de heer J. Allart slaagde voor het examen apotheker. Bij de te Den Haag gehouden exa mens Machineschrijven slaagden o.a. mej. A. Steehouwer alhier, mej. C. A. Stam te Nieuwkoop en de heer J. Beider te Zwam- merdam, allen opgeleid aan de Inrichting van den heer G. Klok, alhier. Harmonie Leo XIII. De R.-K. Harmo nie-vereeniging Leo XIII zal Woensdag 8 Juli een marsch-ooncert geven in de mu ziektent aan de Stationstraat, des avonds 9.30 uur. De Post. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten, van welke de afzen ders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Juni 1931. Brieven binnenland: J. G. J. Kuijpers, Boskoop. A. Haasnoot, Katwijk aan Zee. Dames van der Lip, Aarlanderveen. J. H. W. Molenbeek, Den Haag. Briefkaarten binnenland: W. Ploeg J. L. v. Wermeskerken, Den Haag. Ingekomen: J. P. van Dam en ge zin, schilder, Hoorn 110, van Waarder. P. van Klaveren, zonder, Zaalbergsrtaat 29 van Delft. Cornelia Tijsterman, huis houdster, Stationsstraat 19 van Nieuwkoop Wilhelmina P. Tijsterman, huishoudster, Stationsstraat 17, van Nieuwkoop. P. Wolfert en ge-zin, melkslijter, Hoofdstraat 210, van Hontenisse. J. de Vries, •cheepsbouwkudige, Ha-zeveld 1, van Rid derkerk. Erna A. Lippek, zonder, Em- malaan 47 van 's-Gravenhage. J. H. v. Leeuwen, chauffeur, Stationsweg 6, van Amsterdam. Gijsberta A. van Schep pingen, dienstbode, Noordeinde 4, van Nieuwer Amstel. A. G. M. Prins, brood- bakkersknecht, Vinkebuurt 48, van Schoon hoven. W. J. van Kempen, veeh.kn., Steekterweg 81, van Noordwijkerhout. K. Wesselink en gezin, veeh.kn., Gnephoek 58a, van Koudekerk. J. J. van der Putten, zonder, Paradijslaan 1. van Bever wijk. P. Versluis en gezin, veehouderkn., Heerenweg 8, van Ketel en Spaland.. H. J. en J. van Weenen, veeh.kn.,, Heerenweg 8, van Kethel en Spaland. Willemina H. Verkruijssen echtgenoote van. J. Vogel, zonder, Raadhuisstraat 215b. Anna P. L. van Eijk, zonder, Oranjestraat 11, van H. en L. Zwaluwe. Vertrokken: A. Groenevelt en ge zin, fabr.-arbeider, Raadhuisstraat 66 naar Utrecht. P. M. van Gijn, zonder, Raad huisstraat 44 naar Amsterdam. iW. Janssen en gezin, fabr.arbeider, Raad huisstraat 237 naar Loosduinen.. H. Kei- nemans, betonwerker, Grijpensteinstraat 48 naar Nederhemert. Helena Delfos, dienstbode, Wilhelminastraat 43 naar Oegstgeest. Maria van Beijeren, zonder, Hooftstraat 81 naar Haarlem. H. Mul der en gezin, arbeider, Hoorn 448 naar Amsterdam. Martina Wa-ssenberg, dienstbode, Hoorn 298, naar Ter-Aar. J. B. Bokelaar en gezin, boekbinder, Con- radstraat 12, naar Nijmegen. MAZERSWOUDE. Geboren: Dirk Christiaan Pieter z. van J. van 't Woud en N. van der Krans. Hermanns Petrus z. van M. J. Bating en J. A. Groenewoud. Hendrik z. van C. van Klaveren en G. Boer. Amelia Octa- via Louisa, d. van E. P. Blaaman en G. Zandvliet. Willem Teunis z. van J. Ravensberg en M. van Klaveren. Gehuwd: Ph. de Gelder 27 j. en G. van Hoff 26 j. G. Burgraaf 30 j. en P. van Leeuwen 26 j. WOERDEN. Door hond gebeten. Het 5-jarig zoon tje van den heer E., alhier, is dezer da gen door een eigen hond dusdanig gebe ten, dat het onder dokters behandeling moest worden gesteld. V.E.P. De Nederlaagwedstrijden, wel ke Zondag j.l. zoo succesvol door V.E.P. gespeeld zijn, worden a.6. Zondag ver volgd. Het programma luidt: V.E.P I DONK I en V.E.P. II—DONK III. Z0ETERW0UDE. Poststation. Het postkantoor in de Weipoort is vanaf 1 Juli geopend op werk dagen van 1 tot 2 uur (nieuwe tijd). Hij: Wat heeft u toch 'n kleine voetje», mejuffrouw. Zij: U schijnt ze anders toch maar goed te kunnen vinden. SCHOOL- EN ONDER LINGE WEDSTRIJDEN Zaterdag 4 Juli a.j. jne.t]^2.30 uur Zweminrichting Hyége Rijndijk Entree t 0.30 6566 Scholleren f 0.15 VOETBAL Leidsche Politie Sportvereeniging. Gisteren speelde het le elftal van de L.P.S.V. een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Roode Duivels (sterke A.S.C.- Comb.) Als het spel nog maar even aan den gangs is, weten de politiemannen de score te openen (10). Er ontwikkelt zich nu een vlug open spel, waarbij nu eens de Roode duivels dan weer de politiemannen in de meerderheid zijn. Als echter 'de verdediging van de L.P.S.V. gepasseerd wordt, blijkt keeper van Es ditmaal de zwakke plek van het elftal te zijn. Deze kon zijn scoren niet vinden en de gelijkmaker bleef dan ook niet lang uit. Als het politiedoel dan ook eenige malen onder vuur wordt genomen wordt door de Roode Duivels nog twee maal gescoord. De rust gaat dan in met 32 voor de Roode Duivels. Na de thee komen de politiemannen in den aanval, doch doelman Smolders is op zijn post en volkomen in vorm. Dit kan a den politie-doelman helaas niet worden getuigd en moet hij nog driemaal visschen. Het einde van den wedstrijd komt met een 64 overwinning der Rloode Duivels. Alphen IWesel Feldmarck (Duitschiand). Door het bestuur van A.V.V. werd beslo ten den returnwedstrijd tegen Wesel Feld marck te doen plaats hebben op 9 Augus tus a.s. ATHLETIEK De Estafette dwars door Alphen. Het uitvoerend comité, belast met de or ganisatie van dezen wedstrijd, heeft van den burgemeester voor het houden van bo- vengenoemden estaftteloop de toestemming gekregen, terwijl door den burgemeester tevens een zeer fraaie wisselbeker zal wor den beschikbaar gesteid. Ook van de poli tieautoriteiten is de volle medewerking toe gezegd, wat gelet op de regeling van het verkeer ongetwijfeld een van de belangrijk ste onderdeelen voor een goed verloop be- teekent. Als voorloopige datum werd vast gesteld 12 Augustus, terwijl aan den loop door een zestal ploegen zal worden deelge nomen. Zeer zeker zal een en ander zeer interessant worden..- M WATERPOLO Competitie H. Z. B. A.s. Dinsdagavond om 8.15 uur speelt in de Zweminrichting „De Zijl" De Zijl IIH. Z. en P. C.-veter. een polo-wed strijd voor de competitie van den Haagschen Zwern- bond. EEN AVONTUUR OP DEN SPOORWEG IN MANTSJOERIJE door G. H. „Tot slot van mijn reisvertelling nog het volgende en praat me dan alsjeblief nog iets anders. Ik wil dan niets meer van dezen Azia- tischen heksenketel booren!" Richard leunde achterover in zijn schommel stoel en begon: „Ik zei reeds, dat ik op mijn reis veel meer geld had opgemaakt dan ik gedacht had. Ten slotte zag ik mij gedwongen met een bonte zwerm Chineesche, Japansche, Koreaansche, Russische en Indische passagiers samen derde klas te reizen. Dat had ook zijn goede zijde: lk kreeg er een massa interessante dingen te hooren en te zien. Gelukkig had ik mijn veldbed bij me, ik be hoefde mij niet in mijn nauw hoekje tusschen dit gewemel van lichamen te persen, om te slapen. Tegen den avond verliet ik op een of ander klein station mijn coupé en sloeg in een halfleege bagagewagen mijn bed op. Door een flinken, goedgevulden „handdruk" had ik dit van den Russischen conducteur weten te ver krijgen. Het verblijf in den goederenwagen was ook wel niet zoo heel aangenaam. De waggon had een gewelfd zinken dak, waarin het gestamp van den trein geweldig weerkaatste: het schudde en beefde boven mij.... en ik had eer ik insliep en telkens in mijn droom nog, het gevoel, alsof ik door een bruischenden en huilenden waterval getrokken werd. Maar ik had lucht en ruimte en aan het lawaai van den waggon wende ik mij. Wij hadden Charbin achter ons en naderden Tsitsikar. Rond ons, zoo ver het oog reikte, draaide zich het gele, roestroode, okerbruine olijfkleurige steppenlan-d, in eeuwige cirkels. Op vele plaatsen hadden vonkenregens en zon nebrand zwarte streepen en banden in den grond gevreten.... Hier en daar zagen we door het raam groote wouden met duizend- stammen, takken en luchtwortels in een ge strengeld, vergoeid, als de koraalstammen van een atol (koraal-eiland): als bleekgroene slan genlichamen hingen daar de slingerplanten; als barstende blazen op waterplassen dreven open gesprongen vreemde vruchten op de bladeren- zee vochtig warm, als uit de ramen van broeikassen kwam de lucht tot onsdan weer steppe6teppemet dor verbrand gras. Omdat er voor den avond geen station meer te verwachten was, had ik reeds zeer vroeg mijn kwartier betrokken. Ik had het veldbed opge slagen en zat nu met mijn beenec buiten den wagen in de schuifdeurstarend in den avond.... De zon trilde boven het zand; het schitterde alsof er edelsteenen in gestrooid waren. Dunner en dunner.hier en daar nog in eilandjes.... groeide hier het steppengras. Teen de zonneschijf verzonken was, werd het landschap oneindig treurig en doodsch Diep violette en blaren, als met inkt overgo ten lag daar de vlakte.of bergen of wol kenbanken haar aan den horizon begrensden... wie kon het zeggen?.... Een buitengewone, troostelooze afmatting bekroop mij, stil ging ik naar bed, nadat ik de deur dichtgeschoven had en legde mij neer. Reeds stortte als een bruischende waterval het gehuil van den gesloten waggon over mij heen. Iu gelijkmatige, stootende golven ombrulde het mij, mijn hersenen werden gespannen.... Dan nam het lawaai in hevigheid af.... de golven ebden weg, het was nog slechts een zingen, het heerlijke, eeuwig gelijkmatige gouden deinen van koren bloemen bloeiden opik sliep. In m'n droom begon weer het brullen: het was mij alsof sneeuwwitte runderen met lange horens door de zandige steppen trokken. De ruwe voorzichtig-voelende tongen sloegen zij om de spaarzame grasbussels, die uit het zout achtig zand opschotenTot over de hoe ven, tot over de knie zakten zij er in weg. Reeds viel het zand op hun blanke, zilver achtige ruggenimmer zeldzamer werd het gras. Zij hieven de koppen omhoog.... halzen en neusgaten zwollen opEn als hoornba- zuingeschal dreunde het angstvolle gebrul van de in eigen land ter dood veroordeelden over de steppe Plotseling was het ten einde. Ik voelde koele nachtlucht over mijn ledematen strijken en hoorde het gehuil van den wagon niet meer. Nog half bevangen door mijn droom draaide ik het gezicht om en keek om me heen. Ik zag de schemering van den nachtelijken hemel... wolkjes met zilveren randenDe deur was openl Mijn gedachten waren nog verward.... Ik had een gevoel alsof ik niet alleen was, ik voelde de aanwezigheid van een vreemde! Dat maakte mij opeens klaar wakker. Ik luisterde gespannen. Door het stooten en stommelen den wagen hoorde ik een kruipend, schuivend geluid. Ik drukte het hoofd vlak tegen den rand van het bed en keek scherp in den wag gon rond. Ik zag, dat er een goed gevulde zak, als een bal op den grond lag. Het kon een stuk bagage zijn, maar er had daar tevo ren niets gelegen. Ja, toen ik er een poosje naar gekeken had meende ik dat het bewoog. Met alle zinnen luisterend, ontdekte ik ten slotte dat bet een mensch was. Haast tegelijk ook richtte deze zich half op en kroop tastend op mij toe. Verschrikt bedacht ik opeens, dat ik geen enkel wapen bezat. Wanneer de in dringer het op mij gemunt had, bestond er voor mij slechts één mogelijkheid: hem vóór zijn! Langzaam, op teenen en vingertoppen schoof de vreemdeling naar mij toe; even lang zaam en zacht bevrijdde ik mij van de dunne deken en lag gereed voor den sprong. Toen de andere bijna aan mijn bed gekomen was, liet ik mij met de volle zwaarte van mijn lichaam boven op hem vallen, terwijl ik met mijn armen en vingers zijn hals omspande, die ik angstig gespannen en sidderend in mijn handen voelde. Onder mij trok en wentelde zich het lichaam, kronkelde als een slang, maar machteloos en slap.zijn armen steun den wel op den grond maar ik zag dat zij on gewapend waren en niet geschikt voor aanval en verdediging. Ik hield hem wat losser, de vreemdeling kreunde, richtte zich half op, ik liet 'm los, toen pakte ik mijn zaklantaarn, die bij het bed hing: in den schijn van het licht knielde hij voor mij, bevend, sidderend angsteen mensch, een Chinees in een schooierspak dat gemaakt was van een jute zak. Zooals hij daar voor mij lag, geschrokken, met een blik van doodsangst op het gezicht, moest ik opeens aan mijn droom denken, zag ik weer den angstig opgejaagden, dood-treuri- gen blik der verhongerde, dorstige koeien in de steppeEn alle toorn, die mij vervulde, verdween Hij sprak mij aan, Chineesch, dan Russisch, gebroken weliswaar, maar men verstond hem. „Mijnheer", zei hij verlicht ademhalend, „bent u geen beambte? Behoort u niet tot deze spoorlijn? Vergeef me, dat ik uw heiligen slaap stoorde. Ik wist niet, dat u hier was.In de streken waar deze spoorweg loopt mijnheer, was ik een koopman.... een rijk koopman mijnheerHet is jaren geleden, vele ja renIk had kameelen, buffels. Zij brachten al wat ik verhandelde naar Korea, naar de kustlanden overal heen. Toen kwamen de Rus sen. Zij bouwden dezen ijzeren weg met rol lende huizen. Zij namen mijn huis en mijn land. Zij sloegen mij, toen ik mij verweerde. Zij joe gen mijn dieren in de steppe, ik zag er geen een meer terug. Ik ging naar den mandarijn om mij te beklagen: hij lachte mij uit. ik had geen welklinkende, zilveren groet voor hem gebracht. Toen de spoorweg klaar was, Geel katoen Vr. hemden Zware Congolinnen mans hemden Geel keper mansbroeken Geel katoen lakens, 2-p. Cassa Dameshemden Dames Onderjurken ge>bleurd met kant Boezeroenen mansmaat Heerenflanellen Zware Congolinnen La kens, 2-persoons Dames Nachthemden 0.69 0.79 0.79 0.83 0.48 0.59 0.79 0.79 1.09 0.98 Jaeger Heerenpantalons en Borstrokken Mooie Damescamisoles, jaeger en crème Macco Damesdirectoires Ontbijtlakens 115 X 120 mooie randen Zachte witte Flanel Geel en Wit Katoen Prima Geel Keper Geel Katoenv. 2-pers. Graslinnen lakens Oogjes voor luiers 0.58 0.29 0.48 0.79 0.1 1* 0.09*; 0.16* 0.23* 0.29 0.13*

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6