VRIJDAG 3 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. Autobotsing te Boedapest. In een der voorsteden van Boedapest is gisteren een met soldaten bezette vracht wagen op de terugreis van een sportfeest door nog onbekende oorzaak omgeslagen. Een tweede wagen, die vlak achter den eersten reed, kwam hiermede in botsing en •loeg eeneens om. Van de 75 inzittenden werden er 32 ge wond. De toestand van eenige hunner is ernstig. Groote droogte in Saskatchewan. De toestand in bepaalde deelen van Sas katchewan is ernstiger, dan de menschen in dit gebied ooit hebben meegemaakt. Min- etens 100.000 landbouwers hebben te lijden van de voortdurende droogte, die hun vee stapel bedreigt, zoodat de autoriteien steun- zuilen moeten nemen. GROOTE PETROLEUMBRAND IN TEXAS. Schepen in vlammen. Volgens berichten uit New York zijn in de petroleumhaven Port Arthur (Texas) de beide Amerikaansche tankschepen „Cur rier" (4711 ton) en „Gulf of Mexico" (7807 ton) in brand geraakt. Het vuur nam spoe dig groote afmetingen aan en breidde zich uit tot een deel van de haven-emplacemen ten. De brand woedt op het oogenblik, dat dit bericht geseind wordt, nog voort. Vijf groote motorbooten zijn in brand geraakt ten gevolge van het feit, dat groote hoe veelheden olie, die op het water drijven, in brand zijn graa-kt. Deze booten zijn geheel uitgebrand. De aangerichte schade is voorloopig niet te overzien. MEXICO'S VERDWIJNENDE OLIE. Texas zuigt de bronnen leeg. De eigenaars der olievelden in den Noord- Mexicaanschen staat Tamaulipas hebben een treurige ontdekking gedaan. Toen zij onlangs him moeizaam verworven bezit door geologen lieten onderzoeken werd een al lang bestaand vermoeden bevestigd, name lijk dat de Mexicaansche olievelden onder den grond in verbinding staat met de Amerr- kaansche velden in 't belendende Texas. Hoe meer olie de Amerikanen in Texas dus aan den bodem onttrekken, des te minder blijft er voor de Mexicanen over. De toestand wordt nog bemoeilijkt door het feit, dat de Mexicanen met de exploita tie der velden nog geen begin hebben ge maakt, terwijl de olie-industrie in Texas koortsachtig werkt. Men is het er in Mexi co over eens, dat er maar een oplossing is, en wel ten spoedigste dicht bij de grens omvangrijke boringen te ondernemen. Dit ls echter niet zoo eenvoudig als het lijkt, want de Mexicanen hebben geen geld voor de bo ringen. Zoo blijft er niets anders over, dan wrok kend toezien, hoe de Amerikanen hun de olie onder de voeten wegzuigen. DE EXECUTIE VAN PETER KüRTEN. Omtrent de executie van den Düssel- dorpschen massa-moordenaar Peter Kür ten, welke gisterochtend is voltrokken in de Keulsche strafgevangenis, meldt de Tel. nog het volgende: Om 5 uur gisterochtend hield een politie auto, waarin een aantal politiebeambten was gezeten, voor de gevangenispoort stil. Op het trottoir tegenover de gevangenis stonden groepjes nieuwsgierigen. Voor de vensters van de omliggende huizen gluur den de bewoners, maar de hooge gevange nismuur maakte het onmogelijk, iets te zien. Dan verschijnen in zwarte kleeding met hoogen hoed de twaalf getuigen uit den gemeenteraad, die volgens de wet de executie moeten bijwonen Op den binnenhof van de gevangenis staan de getuigen in een halven oirkel om de guillotine. Scherprechter Gödecke mi zijn helpers hebben reeds hun plaats inge nomen. Behalve genoemde getuigen zijn nog aanwezig de Dusseldorpsche procu reur-generaal, de verdediger van Kürten, Ministerialrat dr. Weddigen van het Prui sische ministerie van Justitie en twee pro fessoren in de anatomie. Om 6 uur begint het „arme zondaars"- Jdokje te luiden. Peter Kürten verschijnt, gevolgd door twee geestelijken. Hij is zeer Val-m en loopt rechtop. Wat hierna gebeurt duurt slechts drie minuten. De procureur- generaal stapt op Kürten toe en vraagt hem, of hij nog een wensdh heeft, waarop Kürten met toonlooze stem: „neen'' ant woordt. De handen worden nu met een dun draadje op zijn rug gebonden, hetgeen ge zien de uiterst kalme houding van Kür ten niet noodig is. Het is echter de wet, die dit voorschrijft. Het klokje houdt op te luiden, de execu tie is geschied. De professoren verrichten hun werk en weinige minuten daarna ligt de hof weer verlaten. Volgens de wet behoort het lijk aan de familie, die echter van dit recht afstand heeft gedaan. Het lijk wordt nu ter be schikking gesteld van de Berlijnsohe uni versiteit, speciaal voor het hersenonder zoek. Wilkin's Pooltocht-plannen. Professor Sverdrup te Bergen heeft ver klaard, dat Wilkins van plan is vóór 1 Augustus naar Spitsbergen te gaan. Aldaar zal de ,Nautilus" nagezien worden, zoodat zij de voorgenomen tochten kan gaan ma ken. Sverdrup zeide den besten indruk te hebben van Wilkins' plan. Een opgewonden conducteur. Te Weenen moest een conducteur op het dienstbureau komen om zich te verant woorden over een klacht, die tegen hem was ingediend door een controleur. Na een korte woordenwisseling trok de conducteur een revolver en schoot den controleur neer. Vervolgens zette de man het wapen te gen de slaap en bracht zichzelf zware ver wondingen toe. Traangas in studentenvergadering. Uit Kiel wordt gemeld: Dinsdagavond hield de vereeniging van de democratisohes studenten te Kiel een vergadering in het studentenhuis Seeburg. Tegein 10 uur werd plotseling een bom in de zaal geslingerd. De ontploffing veroor zaakte groote opwinding en verwarring on der de aanwezigen, doch spoedig bleek, dat de bom slechts gevuld was met traangas. Door de ontploffing werden de kleeren van eenige meisjesstudenten beschadigd, doch niemand werd gewond. De dader een 19-jarige nationaal socialist, werd gearres teerd. Massa-executie. Zooals ons een arbeider uit Moskou be richt, heeft de Gepeoe in één maand- tijds 70 personen doodgeschoten, onder wie 40 vroegere officieren. Verder bevonden er zich verschillende intellectueelen, genees- heeren en priesters onder. De executie had plaats zonder voorafgaande rechtspraak. De wraak van een veroordeelde. Een dezer dagen uit de gevangenis ont- j slagen man, Woilhein, heeft te Hamburg i vanochtend een ontzettenden moord be- j gaan. W. had vorige Vrijdag, na afloop van zijn straftijd, de gevangenis verlaten. Onder de getuigen, wier verklaringen destijds tot zijn veroordeeling hadden ge leid, bevond zich ook zijn vrouw, dié zich later van hem liet scheiden. W. heeft gisterochtend de vrouw met een bijl neergeslagen en stelde zich daarna ter beschikking van de politie. De vrouw stierf tijdens het transport naar het zie kenhuis. Een gevaarlijke reis. Bij het Poolsche grensstation Stolpce, heeft men dezer dagen een 16-jarig meisje van onder een slaapwagen te voorschijn ge haald, die als verstekeling de reis Mos- couWarschau wilde meemaken. Vanaf Minsk tot Stolpce had zij de reis reeds on opgemerkt afgelegd op de assen van den slaapwagen. Het meisje gaf voor, dat zij naar Polen kwam om haar vader te zoeken die in Warschau verbleef. Een teveel aan dokters te Weenen. De toevloed van studenten aan de uni versiteiten is in Oostenrijk even gevaarlijk ais in Duitschland. In Weenen zijn alle vakken, waartoe aca demische studie vereischt wordt schrikba rend overvuld. In 1929 telde de stad 4465 art sen, waaroner 475 vrouwelijke artsen en 648 tandartsen. Einde 1930 was er op elke 380 inwoners 1 geneesheer. Het is dan ook niet te verwonderen, dat er in Weenen veel noodlijdende en zelfs werklooze geneesheeren zijn. De noodtoestand der Russische boeren. Emigranten uit Rusland hebben brieven van hun in Rusland verblijvende bloedver wanten ontvangen, waaraan wij het volgen de ontleenen: Een boer schrijft b.v.: „Bij ons is het leven zoo: wie twee ossen bezit wordt gerekend tot de koelaken de zoogenaamde rijken, zijn akkers worden onteigend, men verdrijft hem uit zijn huis en weigert hem levensmiddelen te geven. Ook mij heeft men gearresteerd en in de gevangenis geworpen waar ik vijf maanden verbleef. Men heeft mijn bezit onteigend, mij tot dwangarbeid veroordeeld. Vervul ik die arbeid dan heb ik brood, kan ik de dagtaak niet volbrengen dan lijd ik honger." Verder staan in den brief een aantal vra gen over het leven in het buitenland. Zoo vraagt de briefschrijver bijv.: „Uit welk materiaal worden bij u de huizen ge bouwd t Wat voor brood hebt u en wie le vert het u? Wat voor een regeering is er bij u? Vertel mij eens iets van den hoog- sten tot den laatsten beambten. Welk vee heeft men bij u en wat voor voeder krijgt het? Heeft u tuinen en vruchten? Gelooft uw volk aan een God of zijn er verschillen de Godsdiensten en ook goddeloozen? Heeft u een rijwiel. Bij ons kost een rijwiel 650 mark." De tweede brief is van een jongen land bouwer en schetst op duidelijke wijze den vreeselijken toestand waarin de boeren zich bevinden. „In vroeger tijd hadden wij zoo staat in dien brief graan in overvloed. Ook thans groeit het graan overvloedig, maar wij weten niet waar wij er mee blijven moe ten. Het volk in Rusland is arm en onge kleed. Men gaat ten gronde van honger en van kou. Dag en nacht kent men geen rust. Staat men 's morgens op, dan denkt men: Goddank, weer een nacht voorbij Dezer dagen heeft men bij ons negen families naar de houthakkerskampen verbannen. Men heeft hun kleeren en schoeisel afgeno men en geen stuk brood gegeven. Zij ster ven van honger en kou. Millioenen men schen zitten in de gevangenis of in balling schap. Wie zijn die gevangenen? Bijna uit sluitend landbouwers. In 1929 zat mijn'va der in de gevangenis. Waarom? Omdat hij 4 paar ossen, een paard en drie koeien door noesten vlijt verkregen had. Men noemde hem koelak, de bourgeois, die vreemde ar beidskracht benutte." Wood-Milne Rubber* Leder wordt geheel gelijk leder be vestigd, kost niet duur en is minstens 3'/2 x zoo sterk. De Bulldog-rubberhak is de beste die gemaakt wordt. Beide artikelen zijn in elke schoenmakerij en lederwinkel verkrijgbaar, maar let op de naam, daar reeds zeer minderwaardige namaak in den handel Is. Indien Uw sobeenmaker deze artikelen niet voorradig beeft, gelieve U zich te wenden tot een der vólgende adressen: „Ons Belang", Pieterskerkkoorsteeg J. KERKVLIET, Langegracht 192 D. SCHILP, Haarlemmerstr. 193 S. G. TIEROLF, Heerenstr. 65 A. YERHOOG, Haarlemmerstr. 57 DE RAMP TE VINCENNES. Een nieuw Nederlandsch gebouw in denzelfden stijl? LETTEREN EN KUNST Beren als spionnen van Sovjet-Rusland. In den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat de dorpen en steden in het district Wilna, voortdurend werden bezocht door Zigeuners met gedresseerde beren. De vereeniging tot bescherming van dieren te Wilna ergerde zich aan dit op treden der zigeuners en verzocht de politie de noodige maatregelen te treffen, dat de dieren niet mishandeld werden. Men kwam daarbij tot de ontdekking dat de zigeuners spionnen waren van Sovjet Rusland. De beren hadden in hun halsbanden allerlei papieren verborgen, die aanteekeningen bevatten over de vestingen en versterkin gen van het Poolsche leger. Thans wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld of men hier met echte zigeuners te doen heeft dan wel of deze spionnen zich als zigeuners ver momd hebben, om aldus spionnage voor Sovjet-Rusland te verrichten. Passief van 150 millioen francs. Het „Journal" meldt, dat het parket van de Seine zich bezig houdt met het failisse- ment van den Parijschen koopman Felix Audouin, die voortvluchtig is en zich aan ernstige onregelmatigheden schuldig zou heben gemaakt. Het passief overschrijdt de 150 millioen. De secretaris-generaal van het Neder landsch comité voor de koloniale tentoon stelling te Parijs, dr. v. d. Waals, is gister- namiddag uit Parijs te 's Gravenhage ge arriveerd. Bij zijn aankomst aan het Hollandsche Spoorstation hadden wij, aldus schrijft de „Msb.", een kort onderhoud met deu heer v. d. Waals. Hij vertelde dat eerst heden ochtend met het opruimingswerk is begon nen kunnen worden. Op de vraag of er nog bruikbare voor werpen te voorschijn zijn gekomen, ant woordde hij, dat tot nu toe alleen een aan tal beeldjes zijn gevonden. Alles wat van brons en goud was, is weggesmolten. Enke le dezer beeldjes zijn tamelijk goed behou den, maar zij zijn toch wel zoodanig toege takeld, dat ze eerst schoongemaakt moeten worden, wil men zien of ze nog van voldoen de waarde zijn? Het staat thans vast, dat er een nieuw i gebouw komt. Waarschijnlijk wordt het zelfs opgetrokken in denzelfden stijl. Eerst heeft men gedacht om het Nenijto-gebouw uit Rotterdam naar Parijs te transportee ren, maar het zou daar waarschijnlijk te laat aankomen. In ieder geval zullen de torens moeten vervallen. In de vergadering van het comi té die Vrijdag plaats heeft, zal wel de be slissing vallen. Gedurende die vergadering :al telefonisch overleg gepleegd worden met den heer Moojen, die te Parijs moest blijven. Of de uit te betalen verzekerings soms voldoende zal zijn voor het nieuwe gebouw valt nog niet te zeggen. U moet niet vergeten, zeide dr. Waals, dat het hier ;poedwerk betreft, dat veel geld kost. Omtrent de oorzaak van de ramp kon de heer v. d. Waals niets zeggen. Het onder zoek is nog niet afgeloopen, maar het staat als een paal boven water dat electriciteit niet de oorzaak is. Wat er te voorschijn zal komen uit de brandkast, waarin de kostbaarste voorwer pen zijn opgeborgen, is nog niet te zeggen. Totdat de heer v. d. Waals uit Parijs ver trok, was men er niet in geslaagd, de kluis te openen. Indische verontwaardiging. De geheele Ned.-Indische pers spreekt diepe verslagenheid en ontsteltenis uit over den brand in het Nederlandsche paviljoen van de Koloniale Tentoonstelling. De bla den beschouwen deze als een nationale ramp, vooral voor Ned.-Indië. Vele zijn on- der den indruk van het onschatbaar en on herstelbaar verlies scherp critisch gestemd. Het „Nieuws van den Dag" constateert, dat de voorwaarde, dat de kostbaarste kunstvoorwerpen in een brandvrije klrns moesten worden opgeborgen door het Ne derlandsche Hoofdcomité aanvaard, toch niet nagekomen is. Het blad is van mee ning dat de heer Moojen voor dit „beduve len" van het Bataviaasch Genootschap aan sprakelijk is en voorts voor het onschatbaar verlies. „Hij en niemand anders". De heer Moojen moet maar eens verklaren waarom hij de voorwaarde welke door het Indi sche Comité werd gesteld plompweg ne geerde en waarom hij de bewaking van mil lioenen aan kostbaarheden aan een enke len waker overliet. Het „Bataviaasch Nieuwsblad" wijst er op, dat men verneemt over allerhande ver liezen en dat herhaaldelijk geseind is dat de heer Moojen allee verloren heeft maar over de verreweg kostbaarste inzending van Ned.-Indië zwijgen de telegrammen in alle talen. Echter kan men Aneta hiervan geen verwijt maken. Het bewijst alleen dat men te Parijs en in Holland nog niet goed begrepen heeft wat er eigenlijk is gebeurd. Ook het „Bataviaasch Nieuwsblad" neemt aan dat de kostbaarste voorwerpen niet zijn opgeborgen in een kluis. Allerwege stijgt de vrees dat het Bataviaasch Genootschap bij den neus is genomen om geen erger woord te gebruiken. Dé som waarvoor de unica van Ned.-Indië waren verzekerd is belachelijk laag. Trouwens nu aan de eer ste voorwaarde niet is voldaan rijst ook twijfel of een afzonderlijke verzekering is gesloten voor de Indische inzending (de tweede eisch van het Indische Comité). Er zijn brandkasten gebruikt. Naar aanleiding van deze Aneta-berich- ten heeft men inlichtingen verzocht aan mr. D. Fock, die het volgende zeide: Voor zoover mij bekend is, is voldaan aan alle voorwaarden, door het Bataviaasch Genootschap gesteld. Het bouwen van brandvrije kluizen zou niet doenlijk zijn ge weest, maar brandkasten zijn gebruikt. Hoe het met den inhoud van deze brandkasten is gesteld, weet ik nog niet, omdat de puin- hoopen niet konden worden onderzocht, voordat geëindigd was het onderzoek van de Fransche politie en justitie inzake de electriciteit. Dit onderzoek is thans afgeloopen en er is uit gebleken, dat de electriciteitsvoorzie- ning uitstekend in orde is geweest. Wat den toestand betreft van den inhoud van de brandkasten, moet men in aanmer king nemen, dat de gloed zoo kolossaal is geweest, dat de gebouwen aan den over kant van den weg alle door de hitte in brand zijn geraakt, zonder dat vonken wa ren overgewaaid. Van de tentoongestelde waardevolle voorwerpen behoort een deel aan den heer Moojen en een ander deel aan het Bata- via's Genootschap. Het laatste deel is het laatste gearri veerd en was bij de opening van de ten toonstelling nog niet aanwezig. Ook de heer v. d. Waals meende, dat men in Indië geen enkel verwijt kan maken. Aan alle voorwaarden van het Indisch Conató is voldaan. De Indische voorwerpen kwa men onverzekerd in Parijs aan. De heer v. d. Waals heeft ze toen persoonlijk onmid- De bekende Nederlandsche VIOLIST JO- HAN DAiHMEN heeft in Duitschland een armoperatie ondergaan, welke evenwel niet het gewenschte gevolg heeft gehad. Men vreest, dat hij niet meer zal kunnen optreden. In verband hiermede zijn de voorgenomen tournées door Ned. Indië en Amerika afgezegd. Johan Dabmen (geboren 30 Juni 1898 te Breda) is een onzer eerste violisten. Hij studeerde onder leiding van André Spoor te Den Haag. In 1916 deed Dahmen eindexamen aan het Conservato rium en kreeg de gouden medaille. Na nog eenige maanden bij Carl Flesch gewerkt te hebben, werd hij concertmeester van de Philharmonic te Berlijn. Sinds 1924 is hij eerste concertmeester van de Staatsopera te Dresden. Als solist is Dahmen met suc ces opgetreden in Zweden, Denemarken, Duitschland, Oostenrijk, Italië, Polen, Tsjecho-Slowakije, enz. Hij is gehuwd met de pianiste Mona Scholten, met wie hij ge regeld kamermuziekavonden gaf. in khaki en blauw mansmaat 4.50 - 4.25 - 3.70 S.50 - 2.45 dellijk verzekerd tegen het bedrag, dat ge vraagd was. Een eisch voor afzonderlijke verzekering is door Indië niet gesteld. Zulk een eisch zou ook al zeer on-technisch geweest zijn. Een betrekkelijk lage premie is juist ver kregen, door alles op één polis te verze keren. Nederlands dank aan België. De Belgische minister van koloniën ont ving gisteren een telegram van den Ned er- land schen minister van koloniën, waarin deze verklaart, dat hij het blijk van sympa thie der Belgische regeering ten hoogste waardeert, alsook haar edelmoedig aanbod, waarvan hij het uitvoerend comité voor de Nederlandsche deelneming onverwijld in kennis heeft gesteld. Staatsminister Fock, voorzitter van het Nederlandsch comité op de koloniale ten toonstelling te Vinoennes, zond een tele gram aan den Belgischen minister van kolo niën, waarin hij zijn oprechten dank uit spreekt voor de deelneming van België aan het nationaal verlies en er aan toevoegt, dat het comité ten zeerste getroffen is door het edelmoedige aanbod der Belgische regee ring- Het comité zal trachten een nieuw pavil joen te bouwen maar mochten zich even tueel moeilijkheden voordoen, dan zal het comité niet aarzelen, van de zoo spontaan en vriendelijk aangeboden hulp gebruik te maken. Aan de telefoon: Eén oogenblikkie, even de radio

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5