Z- ZOMER-UITVERKOOP LEEST VOORAL BINNENLAND STADSNIEUWS SCHRIKBARENDE CIJFERS! Agenda VRIJDAG 3 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 EERSTE KAMER. Op vlotte wijze heeft de Eerste Kamer gisteren verscheidene wetsontwerpen afge handeld. Er blijft nu niet zooveel te doen over. De Pachtwet, bij welker behandeling het kan spannen, komt voorloopig niet aan de orde. Want, naar de President op een vraag van Jhr. de Gijselaar aan het eind der vergadering mededeelde, zal de Me morie van Antwoord, waarop nog maar steeds het wachten was, niet vóór 1 Oc tober den Senaat bereiken. De Katholieke senator Blomjous was hierover gebelgd. Het ligt voor de hand en de heer Blom jous liet dit eveneens doorschemeren dat de Regeering, die ook wel inziet, dat, wil de wet worden aanvaard in den Se naat, alle voorstanders moeten aanwezig zijn, opzettelijk wat met antwoorden talmt omdat op het oogenblik en ook nog voor loopig de sociaal-democraten Danz en Moltmaker in Indië vertoeven. DE TARWEWET 1931. Uitvoering van art. 2 en 7. Het Staatsblad bevat thans het Ko ninklijk Besluit tot uitvoering van de arti- klen 2 en 7 der Tarwewet 1931. Het besluit bevat de volgende artikelen: Artikel 1. Dit besluit verstaat onder „tarwemeel of tarwebloem A" tarwemeel of tarwebloem, waarvan de samenstelling voldoet aan eischen door Onzen met de za ken van den Landbouw belasten Minister gesteld: „tarwemeel of tarwebloem B": alle tar wemeel of tarwebloem niet vallende onder tarwemeel of tarwebloem A. Artikel 2. Het vervoeren van tarwemeel of tarwebloem B is slechts toegestaan op voorwaarde, dat men deze zelf verhandelt volgens opdracht en voor rekening van een door Onzen waarnemenden Minister aan gewezen rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging tot regeling van den handel in tarwemeel of tarwebloem B. Artikel 3. Het voorhanden hebben van tarwemeel of tarwebloem B. is slechts toe gestaan op voorwaarde, dat men deze of zelf verhandelt volgens opdracht en voor rekening van een vereeniging als bedoeld in artikel 2 of zelf verwerkt: a. tot producten, door Onzen voor noemden Minister aangewezen, of c. in een bedrijf, dat eenzelfde door On zen voornoemden Minister vast te stellen tijdvak een hoeveelheid tarwemeel of tar webloem A verwerkt, ten minste een door Onzen voornoemden Minister te bepalen veelvoud bedragende van de verwerkte tarwemeel of tarwebloem B. Artikel 4. Hij, die tarwemeel of tarwe bloem A of B vervoert, voorhanden heeft of aflevert, is verplicht door onzen voor noemden Minister voor te schrijven re gisters betreffende aankoop, verkoop en verwerking bij te houden en daarvan des gevraagd inzage te verstrekken aan de ambtenaren, belast met het-opsporen van de overtredingen van de Tarwewet 1931. Artikel 5. Met het opsporen van de over tredingen van de Tarwewet 1931 zijn, be halve de ambtenaren, aangewezen in arti kel 7 van die wet, belast de contro leurs Tarwewet 1931. Artikel 6. Dit besluit kan worden aan gehaald onder den titel van: Tarwebesluit met vermelding van den jaargang van het Staatsblad, waarin het is geplaatst. Artikel 7. Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag volgen de op dien der afkondiging. Na dit tijdstip is nog gedurende een door onzen voornoemden Minister te be palen tijdsduur aan directe verwerkers toe gestaan het voorhanden hebben van tar wemeel of tarwebloem B, voor zoover reeds bij hen aanwezig op den dag van afkondiging van dit besluit. Meel-cervtrale. Voor het grootbedrijf zijn door 't hoofd bestuur der Ned. Ver. van Werkgevers in het Bakkersbedrijf in de Meelcentrale be noemd tot bestuurslid de heer L. A. J. Wa terreus, directeur der N.V. Kon. Fabrie ken v. h. Paul C. Kaiser te 's-Gravenhage, en tot plaatsvervangend bestuurslid de heer C. J. Ulrich, lid der firma C. Ulrich en Zoon te Rotterdam. VOOR VEILIGHEID OP DEN WEG. Nieuwe plannen van den A. N. W. B. De A. N. W. B. schrijft: De toeneming van het aantal verkeers ongevallen heeft van allen kant een aan drang doen ontstaan tot beteugeling van de verkeersgevaren. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne derland houdt zich al sinds vele jaren bezig met de propaganda van verkeersveiligheid onder de jeugd. De A. N. W. B. bereidt thans nieuwe, voel omvattende plannen voor op dit gebied, welke bij den aanvang van het nieuwe schooljaar, in September a.s., tot uitvoering zullen komen, doch waarvoor nog eenige gegevens ontbreken. Daartoe heeft de A.N.W.B. 'n circulaire gezonden aan alle gem.besturen van ons land, met verzoek om opgaaf van het aantal leerlingen van de openbare en bijzondere scholen, gerangschikt naar leeftijd, of klas sen, ten einde te kunnen berekenen hoeveel drukwerken e.d., welke gratis verspreid zullen worden, noodig zullen zijn om in iedere gemeente alle schoolkinderen van een bepaalden leeftijd van een exemplaar te kunnen voorzien. De inhoud van deze ver- keerspropaganda-geschriften zal worden vastgesteld in overleg met onderwijs-auto- riteiten en voor de verspreiding zal een be roep .worden gedaan op de medewerking en de bemiddeling der gemeentebesturen. In verband met deze plannen voor een treffende verkeersDroDajmnda worden HAARLEMMERSTRAAT OPGERICHT 1875 hoek Donkersteeg 2-4-6 morgenavond onze adver- t£ntie, welke zéép belangrijke mededeelingen zal bevatten. 6568 de schoolplaten herzien, het boekje „Regels voor den Weg" wordt uitgebreid en boven dien wordt een handleiding samengesteld, die den onderwijzer van dienst zal kunnen zijn, wanneer hij met zijn leerlingen de schoolplaten, de gevaren van het verkeer en de verkeersregels behandelt. Prof. C. Spat. t Op 65-jarigen ouderdom is overleden prof. C. Spat, buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht en leeiaar aan de Hoogere Krijgsschool. Na de K.M.A. afgeloope-n te hebben, werd hij in 18S5 benoemd tot 2e luitenant bij het Indische Leger en in 1890 overge plaatst naar het leger hier te lande en benoemd tot leeraar aan den Hoofdcursus. In 1897 werd hij leeraar aan de K.M.A en 16 Juli 1900 verliet hij met eervol ontslag den militairen dienst en werd benoemd tot burger-leeraar aan de K.M.A. Als zoodanig nam hij in 1922 ontslag en werd toen be noemd tot leeraar in het Maleisch aan de Hoogere Krijgsschool te Utrecht. Van 1913 tot '26 was hij leeraar aan de Ned. Handels- hoogeschool en sinds 1925 bizonder hoog leeraar aan de universiteit te Utrecht. Prof. Spat was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Jhr. mr. P. J. A. M. A. van Nispen tot Sevenaar. Johr. mr. P. J. A. M. A. van Nispen tot Sevenaar, lid der Prov. en Ged. Staten van Gelderland,, te Arnhem, hoopt Maan dag 13 Juli zijn 75sten verjaardag te her denken. Jhr. Paulus Josephus Alyosius Maria Anacletus van Nispen tot Sevenaar werd geboren te Arnhem op 13 Juli 1856. Hij studeerde aan het gymnasium te Kat wijk en vervolgens aan de Universiteit te leiden. Jhr. mr. van Nispen tot Sevenaar is lid der Prov. en Ged. Staten van Gel derland, voorzitter van den Verzekerings raad te Arnhem en lid van de Ridder schap van Gelderland. Hij is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en comm. in de orde van den Heiligen Gre- gorius den Groote. Vijftig jaar apotheker. Den 9 Juli a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer N. A. F. Taverne, (hans rustend in huize Sint Bavo te Heemstede, aan de Universiteit te Amsterdam tot apo theker werd bevorderd. De jubilaris was jarenlang te Hoorn gevestigd. Aldaar was hij o.m. lid van de Gezondheidscommissie die thans geen katholiek lid meer heeft, en voorzitter van den Statenkieskring Hoorn, die hem na zijn aftreden tot eere-lid be noemde. „Msbd.': „Centrum" en „Utrechtsche Courant" Het „Centrum" van hedenavond publi ceert aan het hoofd van het blad een be richt dat de dezer dagen in de pers ge publiceerde geruchten in zake samensmel ting van dat blad met een ander dagblad onjuist zijn. Het Paleis-Raadhuis te Amsterdam. In de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad is het voorstel-v. d. Bergh tot instelling van een commissie van onderzoek inzake de Paleis-Raadhuis kwestie met 23 tegen 19 stemmen aange nomen. Met de „Stcrt." no. 126 zijn verzonden de koninklijk goedgekeurde gewijzigde sta tuten der Stoorngistfabriek en Distilleerde rij „De Valk" voorheen T. H. Ritman en Co. en der Fabriek van Suikerwerken v.-h. Gebrs. Peil, beiden alhier. De bot luitenant-kolonel en commandant van het 10e regiment infanterie benoemde majoor G. Dames komt van Leiden te Ede in garnizoen. DE K. J. M. V. WAPENSCHOUW IN HET BISDOM HAARLEM. Zondag 5 Juli 1931 zal een historische dag worden in de geschiedenis van den Bond van Kath. Jonge Middenstandsver- eenigingen in het Bisdom Haarlem. Im mers, op dien dag wordt de eerste Bonds dag gehoudende eerste officieele bijeen komst van alle K. J. M. V. uit ons Bis dom. Het bondsbestuur is reeds maanden van te voren in de weer geweest om dezen dag op waardige wijze voor te bereiden. Dezer dagen ontvingen wij het Programma en wij moeten zeggen: het ziet er keurig uitNiet alleen van buiten, maar wat veel voornamer is, ook van binnen 1 Hier mede bedoelen wij, wat den inhoud be treft. Wij hebben ons wel eens afgevraagd, toen de Bond werd opgericht: Wat zal de Bond voor de verschillende Kath. Jonge Middenstandsvereenigingen gaan beteeke- nen 1 Zal zij werkelijk van eenig nut blij ken te zijn voor de organisatie der Ka tholieke Middenst. Jongeren! En zoo wij er wel eens aan getwijfeld mochten heb ben, hier, in het programma van den Bondsdag, wordt een antwoord gegeven, dat al onzen twijfel wegneemt! De da-gverdeeling ziet er als volgt uit: 1. Om kwart over drie wordt de bijeen komst geopend door den Bondsvoorzitter, den heer Lohman. 2. Korte inleiding en bespreking over het Bondsblad, het Re- traite-werk en het a.s. Winterprogram- ma. 3. Om kwart over vier aankomst van Z.H.Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Toe spraak van den Bondsvoorzitter. Zingen van het Bondslied. 4. Rede van den Zeer- eerw. Heer Pastoor A. v. Eeden, onder werp: „Ontwaakt! Het is een niewe tijd!" 5. Toespraak van Mgr. Aengenent en uit geleide van Monseigneur, Sluiting van het officieele gedeelte. Daarna pauze en ver volgens opvoering van het openluchtspel van den bekenden en beroemden Fran- sohen tooneelschrijver Henri Ghéon: „De goed reis of de doode te paard", door de tooneelclub van de K. J. M. V. te Amster dam. Om pl.m. halftien afscheid en vertrek der deelnemers. Een Bondsdag met een dergelijk pro gramma móet slagen Tevens is het een prachtige gelegen heid voor de leden van P. K. eens te be wijzen, dat zij ook voor het meer ernstige werk in de vereeniging belangstelling heb ben. Het is in dit verband misschien niet overbodig er eens op te wijzen, dat de Bonsdag niet op de eerste plaats bedoeld is als een soort meer of minder prettige excursie, maar dat de tocht naar Haar lem op Zondag 5 Juli a.s. voor alles be doeld is, als een serieuze en doelbewuste demonstratie van wat er momenteel groeiende is in de nog zoo jeugdige Ka tholieke Jonge Middenstandersorganisa tie. Wij zijn er van overtuigd, dat zeer vele Katholieke Jonge Middenstanders hiervan nog maar al te weinig besef heb ben. Voor hen is de vereeniging er voor alles om de gezelligheid. Voor dergelijke leden is het een dringend vereischte, dat zij den Bondsdag meemaken, omdat zij dan een beter besef zullen krijgen van het doel en de taak van de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging. Het onderwerp van de feestrede luidt: OntwaaktHet is een nieuwe tijdDit zelfde willen wij tot hen zeggen: Ont waakt Er is een nieuwe tijd aangebro ken Gaat allen mee naar Haarlem en overtuigt u dat deze nieuwe tijd reeds in derdaad is aangebroken. Gaat allen mee naar Haarlem en laat de aanwezigheid van vele honderden K. J. M. V.'ers voor u het bewijs zijn, dat deze nieuwe tijd reeds werkelijkheid is geworden Laten de leden van P. K. die bij vele gelegenheden zoo vaak nummer één zijn, ook nu het bewijs leveren, dat het ernstige werk hun volle belangstelling heeft. Komt daarom hedenavond naar het Eigenhuis en geeft u op als deelnemer aan den Bonsdag. Op de Buitengewone ledenvergadering van hedenavond zullen wij u alle inlich- Statistieken wijzen- uit dat op elke tien menschen er slechts DRIE goede voeten hebben. Voor een groot gedeelte is de oorzaak te zoeken in slecht en niet pas send Schoenwerk. Het is Uw eigen be lang prima Schoen werk te koopen en in 't belang van Uw Voet en Uw Portemonnaie. Zeer groote sorteering Schoenen voorradig voor Patvoeten, Knokvoeten, Gevoelige Voeten, etc. SPECIAAL ADRES VOOR IJZERSTERKE SCH00LLAARZEN 6587 Het Grootst en Goedkoopst H Q|iyiOM|Q Haarlemmerstr. 138 SchoenmagazijnÏ1. OiSïiUlilO Telefoon 699 tingen geven die u noodig hebt. Ten slotte nog deze mededeeling: De vereeniging is thans in het bezit van een vereenigngsflag Deze prachtig uitgevoerde vlag gaat a.s. Zondag mee naar Haarlem Pekaneezen, verzamelt u Zondag daar om allen om uw eigen vaandel. -Laten de kleuren van uw vaandel 't symbool zijn van uw geestdrift en enthousiasme voor de goede zaak, voor het welslagen van den Bondsag en voor den groei en bloei van de Katholieke Jonge Middenstandsor ganisaties in het Bisdom Haarlem. Monseigneur Aengenent schreef in zijn voorwoord voor het Bondsdagprogramma „Wij juichen het van ganscher harte toe, dat op 5 Juli a.s. in Onze Bisschopsstad de Bondsdag gehouden zal worden van uwen jongen Bond, waarvan wij zooveel verho pen voor de toekomst van Kerk en Vader land." Aan ons thans de taak om het vertrou wen van onzen Bisschop niet teleur te stel len. Aan ons thans de taak om Zijn sym pathieke woorden wa&r te maken E. DE OUDEN VAN DAGEN NAAR KIJKDUIN. Een stoet van 120 auto's. Zooals wij gisteren reeds hebben mede gedeeld, ia een stoet van 120 auto's, welwil lend afgestaan door autobezitters uit Lei den en Omgeving met een groot aantal ouden van dagen uit Leiden vertrokken voor een tocht naar den Haag en het strand te Kijkduin. Door de goede zorgen der dames en heeren van het comité stonden eindelijk, nadat vele deelneemsters en deelnemers van hun woning waren afgehaald, alle auto's genummerd opgesteld in de Burggra- venlaan en Fruinstraat tot aan de Cobet- straat, welke straten in eens in een auto park waren herschapen. De Leidsche politie verleende hierbij goede medewerking en circa half twee reed de stoet van auto's uit langs Hoogewoerd, Plantsoen, Korevaarstraat, Breestraat en Noordeinde, overal onder groote belangstel ling van het publiek. Het waren oudjes van R. K., Protestantsche en andere gestienten, bewoonsters en bewoners van hofjes en ook vele uit particuliere woningen. Het was mooi weer, de zon gaf aan de zen tocht een feestelijken schijn, al dreig den de wolken ook met regen. Langs Haagweg en Rijksstraatweg werd over Wassenaar naar den Haag gereden en waarlijk het bleef niet bij een dreiging der wolken, die zich onder Wassenaar zeer on- gewenscht begonnen te ontlasten. Voorloopig wend daarvan echter geen hinder ondervonden, de meeste wagens wa ren gesloten en van de open wagens werd gauw even de kap opgezet. De rijksveldwacht en de Haagsche poli tie verleenden eveneens hun medewerking en vergezelden zelfs de stoet door den Haag naar Kijkduin, waar zij ook behulp zaam waren bij het uitstappen der oudjes, die daar aangekomen in gemakkelijke lie ten stoelen een prettig zitje vonden op hot terras van het Badhotel, vanwaar zij bo vendien een prachtig uitzicht hadden op het strand en de zee. De regen had geluk kig reeds lang voor de aankomst alhier op gehouden, zoodat allen ongehinderd konden genieten van zon, zee en wind. Daar werden de ongeveer vierhonderd oudjes onthaald op thee, limonade of an dere verfrisschende dranken, waarmede de dames van het comité, de verpleegsters, waaronder ook eenige eerw. Zusters, en de verschillende andere helpsters de handen vol hadden. De heeren werden bovendien nog, even als bij het begin van den tocht op siga ren getracteerd, zoodat allen daar heerlijk genoten van de frissche zeelucht. De goede daad, die de autobezitters heb ben gedaan door him auto's voor dezen tocht af te staan, het goede werk ook van vele anderen, die giften en gaven schonken en niet in 't minst de vele arbeid der co mité-leden spreekt wel het beste hieruit, dat wij opgetogen oudjes spraken, ïnon- schen o.a. van 71 jaar, die heel hun leven in Leiden hadden gewoond en die in heel dat leven slechts één keer „uit" waren ge weest, naar Katwijk. Dan treft de goede gedachte, die tot deze jaarlijksche autotocht heeft geleid, dieper, vooral als men dan die oude menschen ziet, sommigen met tranen in de opgcn, om die heerlijke autotocht, zoo behaaglijk in de in de kussens, alsof het hun eigen wagen was. Men moet het zich eens indenken, 71 jaar te zijn en nog nooit in een auto te hebben gezeten. De velen, die zich dan door het leven beter bedeeld zien —.en dikwijls toch nog klagen mogen voor deze autotochten voor zulke menschen wel eens diep in hun zak tasten om voor meer van deze men schen één zoo'n middag in het jaar mogelijk te maken. Na de rust en de verpoozing op het ter ras van het badhotel werd weer ingestegen, maar niet nadat de heeren op tabak en de dames nogmaals op een versnapering waren onthaald. De politie stond de leden van het comité weer dapper ter zijde. De auto's reden één voor één voor en sommi- Gemeentelijke Aankondigingen Afsluiting passage Haarlemmerweg. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kornis, dat in verband met de uitvoering vani rioleerings- werken, het gedeelte van dten Êaarlemmer- tusschen den* de van MusschenbroekstroaJ dag 6 Juli a-.s. tot nadere aai^ alle doorgaand rijverkeer wagens zal zijn afgesloten el keer zal worden geleid lan# straat en den Maresingel. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Juli 1931. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kenlhis, dat J. Veeien, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof w>or den\ verkooiv/ van alcoholhoudenden drank, andes^T dan sterken drank, voon gebruik ter gl&at- se van verkoop in het perceel On& Rijn No. 132, alhier. 1 ,i Jr A. VAN DE SANDB BAJffiUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Juli 1931. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Ju ni tot en met Zondag 5 Juli a. s. waargenomen door apotheken: G. D. Reijst Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Dook Doezastraat 31, telefoon 1313. gen, die niet loopen konden, werden voor zichtig in „hun auto" gedragen. Dan vertrok de lange autostoet weer vandaar door den Haag en langs den Rijks straatweg naar huis. Nu werd langs Prinsessekade, Haarlem merstraat, Pelikaanstraat en Koppenhink- steeg naar de Kaasma-rkt gereden, waar om ongeveer kwart voor zeven alle auto's wa ren gearriveerd. En van hieruit snorden de auto's in alle richtingen door de stad- om de zeer voldane oudjes aan hun woningen af te leveren- Examen Nuttige handwerken. Aan de Gemeentelijke Kweekschool zijn geslaagd van de 1ste groep de dames J. R. de Bink, Leiden, R. F. Eilders, Leiden, C. A. Gisolf Voorburg, A. C. M. Montanus Leiden en A. W. J. Ruygrok Leiden. Afge wezen geen. Aan de Chr. Kweekschool zijn ge slaagd van de 2de groep de dames S. van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn, C. W. Oost veen, Leiden, A. T. A. Poppinga, 's Graven- hage, A. Swets, Katwijk aan Zee, J. W. Wechgelaer, 's Gravenhage en J. W. Wil brink, Leiden. De examens zijn afgeloopen. Registers Burgerlijke Stand. De Commissaris van Politie alhier ves tigt, namens den Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand alhier, de aandacht op het volgende: Ter voorkoming van het onnoodig aan vragen van extracten of inlichtingen uit de registers van den burgerlijken stand te Lei den wordt bekend gemaakt, dat bij den ambtenaar van den burg. stand te Leiden slechts de volgende registers aanwezig zijn: Registers van geboorten: van 1820, 1824, 1825, 1831 tot en met 1855, 1857, 1858, 1872, 1873, 1881 tot en met 1903, 1911, 1927, 1928, en volgende jaren. Registers van overlijden: 1816 tot en met 1828, 1830 tot en met 1840, 1876 tot en met 1907, 1910, 1913, 1927, 1929 en volgende jaren. Registers van huwelijken en echtschei dingen: 1850, 1854 tot en met 1882, 1929 en volgende jaren. Aanvragen tot het bekomen van extrac ten of inlichtingen uit de niet genoemde registers moeten worden gericht tot den griffier bij de rechtbank te 's-Gravenhage. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 5305. Nova, Oegstgeest, Terweeweg 82, Brood- en banketbakkerij. Uittr. Gevolm.: A. Verbeek, Oegstgeest, d.d. 1 Mei 1931. 4317. Maarse Kroon, Leimuiden 165, autobusd-ienstondernemers. Uittr. Gevolm.: H. J. Keja Jr., Amsterdam. 686. J. de Jong, Alkemade, Roelof arends veen B. 309, handelsdrukkerij, kantoorbe hoeften, sigarenhandel. N.E.: Wed. M. de Jong-Hoogenboom, Alkemade. MUZIEK. Concerten dr. de Koos. In het reeds gepubliceerde programma der avondconcerten onder ooncertdirecfcio van dr. de Koos is een wijziging gekomen. Het Poltronieri-kwartet zal n.l. niet op Vrijdag 6 November, doch op Vrijdag 13 November spelen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2