22ste Jaargang VRIJDAG 3 JULI 1931 No. 6938 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abdbné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Wij, katholieken, wenschen ontwapening Misschien dat er nog zijn, die aan de waarheid en werkelijkheid van deze bewe ring twijfelen. Omdat zij zoo herhaaldelijk van de S. D. A. P. heeft vernomen, dat wie ontwape ning wensoht zich moet scharen aan de zijde der socialisten. Wij, katholieken, wenschen ontwape ning! Neen, niet nationaal, zooals de socia listen hier te lande in hun program schrij ven. De socialisten hier te lande; waar zij direct mede de verantwoordelijk heid dragen in de regeering, denken en doen zij ook wat dit belangrijke vraagstuk betreft geheel anders. Wij zijn niet voor nationale ontwapening, omdat, naar 't ons toeschijnt daar door in gevaar wordt gebracht de onge reptheid van het onafhankelijk en zelfstan dig bestaan van het vaderland. En in die onafhankelijkheid en zelfstandigheid zien wij het groote goed dat ons de liefde voor het vaderland inspireert. Wij zijn voorstanders, vurige voorstan ders van een internationale, een wederkee- rige, gelijktijdige ontwapening. De oorlog, vooral de moderne oorlog, be schouwen wij als een verschrikkelijke ramp. Ein de handhaving en uitbreiding van de huidige legermachten dringt en stuwt naar den oorlog! Het oude „Si vie pacem, para bellum" „Als gij vrede wilt, bereid u dan voor tot den oorlag" is in onzen tijd, internationaal, een dwaasheid gebleken. Als de volkeren den vrede wil len, ernstig willen, dan moeten zij zich niet langer meer ten oorlog voorbereiden! Den 2den Februari 1932 zal de ontwape ningsconferentie te Genève worden ge opend. Deze conferentie moet staan in bet cen trum der belangstelling van alle volken van het Nederlandsche volk in zijn geheel. Hij, die de conferentie zal preside eren, de Engelsche minister Henderson, zeide 9 Februari 1.1., het woord voerend in een be tooging voor de internationale vrouwenliga voor ontwapening. Ontwapening is thans een zaak der pra-ctische politiek geworden. Ze is tevens de eerste kwestie der interna tionale politiek voor onzen tijd gewor den. In het door de voorbereidende ontwapeningscommissie ontworpen concept hebben we thans een uitgangs punt voor de ontwapening. Op de ontwapeningsconferentie, evenals elders, zullen de regeeringen dit doen, wat de volken willen. Indien de volken ontwapening willen, kunnen ze die krijgen. Deze woorden kunnen ons moed geven! Mogen de volken nu dan ook tijdig van hun ernsbigen wil doen blijken! Ou den Frieschèn landdag Maandag jl. zeide het Kamerlid baron van Wijnbergen: Gesproken wordt er, nadat pas 13 jaren geleden de ontzettende wereld- krijg werd beëindigd, weder over een oorlog, die niet verre meer zou zijn. Het is ontstellenl. Het bewijst het peil van verdwazing, waartoe Europa is afgezakt, het toont, hoeverre men den koers der christelijke staatkunde is kwijt geraakt. En zullen we nu daartegenover gaan verkeer en in een toestand van rampzalige berusting, nadat ons hebben wijs gemaakt, dat we er toch niets tegen kunnen doen f Neen, dat nooit. Al zijn we dan ook een klein volk, 't is allerminst onverschillig, of de ware stemming door ons wordt aangekweekt. Van deze stemming moet ons volk uiting geven. FRANKRIJK DE ONDERHANDELINGEN OVER HET HOOVER-PLAN. Optimisme te Parijs. Officieel wordt medegedeeld, dat de be sprekingen van den Amerikaanschen mi nister van Financiën, Mellon, en den ge zant der Vereenigde Staten te Parijs, Edge, met de Fransche ministers, die gister avond om ha-lftien zouden worden voortge zet, tot hedenochtend zijn uitgesteld. Door Havas wordt het volgende commu niqué gepubliceerd: De Fransche minis ter van Financiën, Flandin, heeft gister middag informeel een langdurig onderhoud gehad met den Amerikaanschen minister van Financiën Mellon, Over het resultaat van dit onderhoud wordt door ingelichte kringen het grootste stilzwijgen bewaard, doch de indruk is, dat de besprekingen zich op betrekkelijk tevredenstellende wijze hebben ontwikkeld en dat het mogelijk is, dat het bereiken van overeenstemming er door werd vergemakkelijkt. De onderhan delingen werden hedenochtend om 10 uur voortgezet op een confej^entie, die op het departement van den premier wordt ge houden. Voorts meldt Havas nog, dat een lid van de Fransche regeering, dat aan de bespre kingen heeft deelgenomen, in de wandel gangen van de Kamer heeft verklaard, dat de Fransche ministers Vrijdagavond, om 9.30 weder een onderhoud met den Ameri kaanschen gezant zullen hebben. Engeland wenscht een conferentie. Het Britsche Departement van Buiten- landsche Zaken deelt mede, dat de Brit sche regeering voornemens is een conferen tie bijeen te roepen van daarbij belang hebbende mogendheden indien de schulden onderhandelingen te Parijs niet spoedig tot een gunstig resultaat zullen leiden. ENGELAND HEVIG TUMULT IN HET LAGERHUIS. Leden slaags met boden. Gisternamiddag hebben zich in het La gerhuis ernstige wanordelijkheden voorge daan. Het Schotsche socialistische lid McGovern, weigerde, toen hij bij stemming werd geschorst, het Huis te verlaten en moest door den „sergeant at arms" en zijn helpers met geweld uit de zaal worden verwijderd. Sedert onheugelijken tijd heeft zich een dergelijk incident in het Lagerhuis niet voorgedaan, schrijft de „Tel.". McGovern had aan de regeering een vraag gesteld met betrekking tot de vrijheidsstraffen, wel ke waren opgelegd aan zoogenaamde ee kenprekers, die bij het houden van een toe spraak in een park te Glasgow, de gemeen telijke wetten hadden overtreden. De mi nister had op deze vraag geantwoord, dat de geheele kwestie door de regeering werd overwogen, doch McGovern eischte, dat hangende dit onderzoek de Jeeaenprekcrs in vrijheid zouden worden gesteld, welke eisch werd ondersteund door Maxton en enkele andere leden der extremistische Labourgroep. McGovern weigerde genoegen te nemen met het antwoord van den minister en bleef staan, hoewel de speaker reeds uit zijn stoel was opgerezen om een eind aan het geval te maken. Blijven staan en aan houden, indien de speaker het onderwerp klaarblijkelijk als afgehandeld beschouwt, is een onvergeeflijke inbreuk op de verorde ningen van het Lagerhuis en toen McGo vern met echt Schotsche hardnekkigheid, niettegenstaande een herhaald verzoek om te gaan zitten, toch bleef staan, diende McDonald een motie in om hem te schor sen. Ondanks de luide protesten van den extremistischen linkervleugel werd deze motie mei 515 tegen 16 stemmen aangeno- men. Daarop verzocht de speaker McGovern zich uit de zaal te willen verwijderen, doch inplaats van aan dit verzoek gevolg te ge ven, liet McGovern zich thans weer op zijn stoel zakken. Er bleef den speaker toen niets anders over dan den „sergeant at arms" op te dragen om den weerspannigen afgevaardigde uit de zaal te verwijderen. Deze verzette zich echter en verroerde zich niet van zijn plaats, zoodat de „sergeant at arms" zich genoodzaakt zag om de hulp van den „sterken arm" in te roepen. Zijn vier helpers poogden den Schot tot heen gaan te bewegen, doch hij bleef onverzet telijk. Toen zij hem ten einde raad bij zijn arm pakten, verweerde hij zich heftig, waarbij Maxton met nog drie andere onaf hankelijke socialisten hem te hulp snelde en den strijd met de pootige boden aan bond. Terwijl het Huis in strakke verbazing naar het vreemde schouwspel staarde, te zeer overrompeld om iets te kunnen zeg gen, schoven de stoere boden, de groep vechters langzamerhand naar de deur. Nog voordat de strijd echter ten gunste van de handhavers van recht en orde was beslecht, werd de zitting door den speaker geschorst. Een der personen, die McGovern was te hulp gekomen, barstte toen in tranen uit: de opwinding was hem te machtig ge weest Het is niet de eerste maal, dat Mc Go vern wegens onbehoorlijk gedrag wordt ge schorst. Ook verleden jaar eenige maan den nadat hij lid van het Lagerhuis was ge worden werd hij uit het Lagerhuis ver wijderd. Zij-n laatste woorden voor de deur zich achter hem sloot, waren toen: „Jullie bent een smerige hondenbende!" Met het oog op de wijze waarop men te gen McGovern heeft moeten optreden, is hij voor de rest van de huidige zittingsperiode geschorst. Tot aan de hervatting van de zittingen worden hem dus de presentiegel den onthouden, zoodat ook van dezen kant- gezien, de zaak minder prettig voor het La gerhuislid is verloopen, in het geheel kost hem het incident honderd pond sterling. ITALIË FASCISME EN KERK. De toestand onveranderd ernstig. Naar aanleiding van de mededeeling, die gisteren door den H. Stoel aan de Italiaan- sche regeering werd gedaan, verklaart men in gezaghebbende kringen van het Vati- caan, dat het hier geen nota in den eigen lijken zin van het woord betreft, maar veel eer een verzoek om nadere explicatie van de voorgaande nota der Italiaansche regee ring. Men bevestigt, dat de toestand nog steeds ernstig blijft. BRITSCH-INDIE WANTOESTANDEN IN BRITSCH. INDIE. Rapport over arbeidsomstandigheden. Voor gelijktijdige publicatie in Engeland en Indië is het rapport verstrekt van de VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nog geen beslissing te Parijs inzake het Hoover-plan. Tumult in het Britsche Lagerhuis. Indische verontwaardiging over de vei. ligheidsmaatregelen op de Koloniale Ten toonstelling te Parijs. (Buiteniandsche Be richten 2e blad). De aankomst van de Amerikaansche wereldvlieger te New York (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. De Tarwewet. (3de en 1ste blad). Brand in een logement te Rotterdam. Een slachtoffer. (Gem. Berichten, 4de blad) koninklijke commissie over arbeid in Indië. Dit rapport is het resultaat van een on derzoek gedurende twee jaren ter plaatse ingest e;d. In den loop van het onderzoek werd door de commissie 16000 mij'en afgelegd door de Indische industrieele provincies. Ruim.acht honderd getuigen werden ondervraagd. Bij na 200 industrieele ondernemingen werden bezocht en honderden memoranda bestu deerd. Het resultaat was een boekdeel van 600 pagina's bevattende 357 eenstemmig aan genomen en duidelijk omschreven aanbeve lingen, waarvan vele de wetgeving betref fen. De ingestelde enquête betrof alle soorten werk in fabrieken, mijnen, transportdien sten, openbare werken en plantages en heeft een hoeveelheid materiaal bijeen gebracht over kwesties als werkuren loonen, efficien cy en kwaliteit van den arbeid van vrouwen en kinderem veiligheid, gezondheid etc. Het rapport wijst o.a. op het systeem van omkooperij, waardoor arbeiders aan een baantje probeeren te komen, n.l. door het afstaan van een zeker percentage van hun loon aan de serdars. Onder het huidige sy steem dat door de commissie streng ver oordeeld wordt, ligt het klaarblijkelijk in het belang van den serdar steeds van per soneel te veranderen. Het in dienst nemen van vrouwelijk toeziend personeel wordt te vens aanbevolen. De buitengewone uitgebreidheid van het in schulden zitten der arbeiders is in hooge mate het gevolg van de landsgewoonte om bij huwelijk en andere festiviteiten naar geldschieters te gaan, die soms 150 pCt. rente berekenen en een schuldenlast op de arbeiders leggen, welke jaren en jaren duurt. De commissie is er zich van bewust, dat de Indische arbeiders niet kunnen werken in hetzelfde volgehouden tempo, als de ar beiders in Westersche klimaten en beveelt derhalve de vermindering der arbeidsuren van 60 tot 45 aan, met speciale verminde ring voor vrouwen en kinderen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1