Transpirerende Lkkzinnige Jeugd DONDERDAG 2 JULI 1831 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 UIT DE PERS EEN LEERZAAM STAALTJE. Do (A.-R.) Botter dammer schrijft: Dezer dagen gaf mr. J. H. van Zanten in de Opbouw eenige vergelijkende cij fers over de staatsuitgaven van enkele sprekende jaren. Hieronder volgt een overzicht in m i 1- lioenen guldens van uitgaven, in 1900, 1913 en 1927 gedaan voor verschil lende belangrijke posten: 1900 1913 1927 Algemeen Bestuur 1.4 2.1. 3.2 Binnenl. Zanken 236 25.1 57.6 Munt, Post, Statistiek Spaarbank 12.3 22.0 7.2 Justitie 3.6 10.6 22.8 Buitenl. Zaken 2.2 4.1 9.3 Landsverdediging 32.6 41.9 65.0 Gezondh. en Volksh. 0.2 0.8 14.0 Arbeiderszorg 0.1 2.2 54.1 Armenzorg 0.5 1.4 2.9 Onderwijs 11.8 35.2 12.4 Landb., handel, nijv. 1.0 5.2 5.4 Waterst., Scheepv., Spoor w. 12.3 16.1 35 9 Schuld 34.7 38.1 169.0 Overige (hoofdz. pens.) 10.0 14.5 75.6 Totaal 149.0 219.3 638.9 Wie dit staatje even bestudeert, zal aanstonds toegeven, dat het hoogst leer- zaam is. Men lette b.v. op de klim, welke Onderwijs, Arbeiderszorg en pensioenen maakten. Het is een ongekende verveelvou diging. Ook Schuld klom en vooral dit is onrustbarend. Hoe schriel steekt hiertegenover af b.v. Binnenlandsche Zaken, dat ruim verdub belde en hoe sober werd voor de landsver dediging gezorgdnog iets minder dan ver dubbeling. Duidelijker spreekt dit$ alles nog, wan neer percentsgewijze wordt aangegven op welk deel van de totale staatsuitgaven op voornaamste diensten beslag legden. Daarvan geeft mr. Van Zanten het vol gende staatje: 1900 1913 1927 Binnenl. Zaken 15.9 11.4 9.0 Onderwijs 7.9 16.1 19.1 Landsverdediging 12.9 19.1 10.2 Spoorw. Scheepv. Wat. 8.2 7.3 5.6 Arbeiderszorg 0.1 1.0 8.5 Gezondh. en Volksh 0.3 0.3 2.2 Landb., handel, nijv 0.7 2.4 0.9. Justitie 4.2 4.9 3.6 Schuld 23.3 17.4- 26.5 Overige (in hoofdzaak pen sioenen) 17.5 20.1 14.4 Totaal 100.- 100.- 100.- Terwijl Onderwijs klom van bijna 8 tot ruim 19 procent en Arbeiderszorg van één tiende tot ruim 8 procent; daalde de Landsverdediging van 22 tot 10 pet.dus met meer dan de helft. We hopen van ganscher harte dat dit percentage voldoende ishoe minder uit gaven op deze post, hoe lieverals de Re geering de verantwoordelijkheid maar durft dragen. Doch dit staatje werpt alle overdrijving van de eenzijdige ontwapenaars omver als ze beweren, dat maar weer steeds nieu we en meer millioenen geofferd worden op het- altaar van het militairisme. De bezuininging is juist hier zeer sterk. Gevolg ook van het nuchtere ieit, dat in Nederland geen militairisten wonen. oCtseSs ms «beien behandele men met F\y;pJp$eder. Dit is het meest afdoende middel dahrvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en fis evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. enJDrogisten. 6525 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Motorrijder te water gereden en verdronken. Gistermiddag is de 22-jarige Van Nes uit IJsselstein met zijn motorrijwiel geslipt en in den IJsel gereden. Hij zonk onmiddellijk met den motor naar de diepte. Toen men den jongeman uit het water had gehaald, bleek hij reeds te zijn overleden. Knaapje doodgereden. De vijf-jarige jongen Frans Houkes, uit de Steve Hogendijkstraat te Rotterdam, is in de Oranjeboomstraat bij het plotseling oversteken van den weg onder een vracht auto, bestuurd door den vijftig-jarigen K. F., uit Klaaswaal, gekomen. Met een ernstige schedelfractuur werd het knaapje in het ziekenhuis gebracht, waar het spoedig overleed. Botsing tusschen auto en tram. Toen gistermorgen ongeveer half negen de tram van Alkmaar naar Amsterdam de boerderij Mariënheuvel eigenaar de heer P. Boots te Beemster, passeerde, kwam de eigenaar juist met zijn auto op de tram rails. Een aanrijding bleek onvermijdelijk. De auto werd gegrepen en totaal in elkaar gedrukt. De eigenaar* werd uit de auto ge slingerd en bleef bewusteloos op den weg liggen. Hij kwam echter spoedig weer bij en bleek boven wonder geen letsel bekomen te hebben. Wel was hij zeer overspannen. Door den hevigen schok sprong de locomotief uit de rails, maar werd met behulp van het eigen personeel spoedig weer in de rails ge bracht, waarna zij haar reis met een half uur vertraging naar Amsterdam kon ver volgen. Van de pasagiers van de tram werd niemand gewond. Twee auto's tegen elkaar ge botst. Op een kruispunt van den Rijksstraat weg te Geldermalsen in de richting van Zaltbominel reden gistermiddag om half twee een tweetal luxe auto's, waarvan één van den polderweg kwam aanrijden op el kander. Beide wagens kwamen in een sloot aan den kant van den weg terecht. De bei de chauffeurs kwamen er wonderwel zonder noemenswaardig letsel af. Er waren geen verdere inzittenden in de auto's De wa gens zijn zeer gehavend. Kind verdronken. Gistermiddag was het 17-jarig dochter tje der familie van Rixtel te He'mond met haar 2-jarig broertje, dat in een kinderwa gen gezet-en was, uitgegaan. Bij het spelen op een steigertje viel het 2-jarig jongetje in de Zuid-Willems Vaart en verdronk. Zijn zusje, die pogingen in het werk stelde haar broertje te redden, moest door anderen op het droge gebracht worden. Een stok in den buik gekregen. De 12-jarige J. L. te Deventer die bij het spelen een punt van een stok in den buik kreeg is aan de gevolgen daarvan over leden. Kind onder kussen gestikt, In "de woning van de familie K. aan de Vlietkade alhier heeft het kindje van twee maanden dat in een wieg lag, zich met het hoofd onder het kussen gewerkt, waar door het gestikt is. NOODLOTTIGE BRAND TE ARNHEM. Drie kinderen gewond. Een bewoonster van de G. A. Smitsstraat, juffrouw Pas, te Arnhem, had gisteravond omstreeks 8 1/2 uur haar vier kinderen, waarvan het oudste nog geen acht jaar oud is, terwijl haar man even de deur uit was, naar bed gebracht op zolder en naar ge woonte een brandend lampje op zolder ge laten, doch ook een doosje lucifers erbij. Toen zij naar beneden ging sloot zij het zolderluik. Eenigen tijd later hoorde zij op den zolder een verdacht geluid. Zij ging eens kijken en toen zij het. luik optilde, zag zij den zolder, waar allerlei rommel was op geborgen in brand staan. Vermoedelijk had een der kinderen met de lucifers gespeeld. Op het gegil van de vrouw kwamen de bu ren toesnellen en dezen wisten met gevaar voor eigen leven de vier kinderen van den zolder te halen. De kleinen werden overge bracht naar de naburige kliniek van de A.K.U., waar gelukkig juist dr. Hartog, de geneesheer-directeur van die fabrieken, aanwezig was, die de eerste hulp kon ver- leenen. Het bleek, dat drie kinderen ern stige brandwonden hadden bekomen. Een had brandwonden aan armen, borst, beenen en gezicht, het tweede had eveneens over het geheele lichaam ernstige brandwonden en het derde alleen aan de armen. Het vier de kind bleek ongedeerd te zijn. Na ver bonden te zijn. werden de drie kleintjes naar het gemeenteziekenhuis vervoerd evena's de moeder, die in hoogst zwangeren toe stand verkeert en tengevolge van het ge beurde geheel van streek was. Zij kon ech ter later naar haar woning worden ver voerd. De toestand van twee der kinderen is zeer ernstig. De inmiddels gewaarschuw de brandweer wist het brandje tot den zol der te beperken. ZIJ WILDEN DE WERELD IN. Maar kwamen slechts tien kilometer ver. Het gebeurde in Onderdendain, vertelt de „Tijd": De veldwachter van die plaats kwam des avonds om een uur of zeven een jongetje van ongeveer zeven jaar tegen, dat hem huilende en snikkende vertelde, dat-ie verdwaald was. Hij woonde in Groningen en met twee vriendjes had hij afgesproken de wijde wereld in te trekken. Maar in Onderdendam vond hij de wereld al wijd genoeg, temeer omdat hij in de omgeving zijn beide makkers kwijt was geraakt. De veldwachter stelde zich den angst van de ouders in Groningen voor en besloot de knaap onmiddellijk te gaan afleveren. Voor de autobus was het al te laat geworden, dus werd de jeugdige avonturier op den bagagedrager gezet en de brave veldwach ter peddelde naar de ouders, die hun on- deugenden jongen met trauen van angst en vreugde in ontvangst namen. Ondertusschcn waren de beide andere knapen, zeven en elf jaar oud, nog steeds spoorloos. De veldwachter ging vol ijver weer op zoek, met het resultaat, dat het andere deel van het avontuurlijk troepje des avonds omstreeks elf uur bij Bedum werd aangetroffen. Zoo terneergeslagen hun vriendje was geweest, zoo opgetogen war ren deze beide heertjes. Ze hadden een reuzenbx-and gezien, waarover ze maar niet uit konden. Deze brand bleek evenwel slechts in hun verbeelding te bestaan, het vuur, dat zij wel hadden gezien, was kunst matig veroorzaakt voor een demonstratie met brandblusch-apparaten. Ook deze kna pen werden per fiets naar Groningen mee genomen. De kinderarts en de leege kinderwagen. De politie komt toch dikwijls voor gekke dingen te staan, schrijft het „Utr. Dfold.". Er komt bij den inspecteur een meneer klachten doen, vergezeld van een anderen meneer plus een kinderwagen. Deze kin derwagen, zoo luidde de klacht, was door den anderen meneer eenigermate vernield doordat hij er in was gaan zitten I En de inspecteur was gehouden in dit geval een Salomo's oordeel te spreken. Natuurlijk was zijn eerste vraag tot den snooden vernieler: „Hóe kwam u tot die UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 3 Juli. Huizen, 298 M. Algemeen Programma verz. door K.R.O. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.0011.30 Gramofoonplaten. 11.30 Halluurtje voor Zieken en Ouden van Dagen. 12.00—1.30 Concert K. R. O. Kwintet o. 1. v. P. Lusienhouwer. I.302.30 Gramofoonplaten. 3.001.30 Orgelconcert Evert Haak, Bet ty Dijkstra (sopraan). 4.3Uü.pt) Gramofoonplaten. 5.005.15 Harr Jackson speelt. 5.15 Concert K. R. O. kwartet (piano, viool, alt-viool, cello). 5.456.00 M. Gensch: „De Palten'". 7.157.45 Leo Speet: Dood en begrafe nis bij de Grieken en Romeinen. 7.458.00 Gramofoonplaten. 8.0011.00 Concert versterkt IC. R. O.- orkest o. 1. vè J. Gerritsen. Herbertine Lammers (piano). II.0012.00 Gramofoonplaten. N.B. Vanaf 1 Juli is de golflengte van Hilversum weer 1875 M. en van Huizen 298 M. Hilversum, 1875 M. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding V. P. R. O. 10.15 Voordracht door Jo Sternheim. 10.30 Voor de zieken. 11.3012.00 Gramofoonplaten. 12.152.00 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep 2.002.30 Schooluitzending. Jan Vriends: „Eenden in de Brabantsehe Peel' 2.304.00 Concert A. V. R. O. Kwartet o. 1. v. D. Groeneveld. 4.00 Orgelspel Joh. Jong. 4.30 Voor de Kinderen. 5.15 Concert V. A. R. A.-orkest o. 1. v. Hugo de Groot. 5.55 Zang en Piano door Mevr. J. van Dam-Weening en Joh. Jong. 6.15 Vervolg concert. 6.45 Actueele Berichten door het N.V.V. 7.00 Vervolg concert. M. m. v. Nap de Klijn (viool). Vleugel: D. Wins. 7.30 Politieberichten. 7.458.00 Slotconcert. 8.00 Inleiding tot het concert door Hu- bert. Cuypers. 8.15 Concert door de Schola Cantorum o. 1. v. Hubert Cuypers. 9.30 Mr. Roel Houwink: „Kinderen van dezen tijd" van Henr. R. Holst. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dia-s. 10.15 Declamatie door Mevr. E. de Vries Kellersmann. 0.4511.00 Gramofoonplaten. 11.00—12.00 Gramofoonplaten. V. A. R. A Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. daad Waarom moest die kinderwagen het ontgelden?" Tot groote verwondering van allen ant woordde de aangesprokene„Meneer de in specteur, dat is mijn vak, dat mij parten speelt." Hij offreerde den verbaasden poli- tie-ambtenaar zijn kaartje, waaruit bleek, dat hij waskinderarts in een van onze groote steden. En natuurlijk reünist. En hij voegde er ter verklaring nog bij: „Kijkt u eens, meneer de inspecteur, die kinderwa gen stond leeg. En nu is er niets, waaraan ik zoo'n hekel heb, als aan leeee kinder wagens. Daarom ben ik er zelf maar in gaan zitten. Die ruiterlijke bekentenis dre" lijk vele booze buien weg, vooral toe*1 de schade door eenige deskundigen werd ge schat op 10.en de dokter de schade prompt vergoedde. De inspecteur herademde. Hij behoefde in deze maskeradedagen niet voor Salomo te spelen! 12.50 Orgelspel. I.502.50 Gramofoonplaten. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Lawn-tennis wedstrijden te Wimble don. 7.00 Pianospel. 7.20 Lezingen. 8.05 Cabaret-programma. 9.20 Berichten en Lezing. 9.55 Concert. 10.55 Derde bedrijf uit „Tosca", Puccini. II.2012.20 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramofoonplaten. 11.0011.35 Gramofoonplaten. 12.20 Gramofoonplaten. I.252.50 Orkestconcert. 5.206.20 Concert. Koor, hoornkwartet en solisten. 8.20 Orkest en piano. Intermezzo: „Bea te". Hoorspel van P. Dick. 10.40 Berichten. Daarna tot 12.20: Dans muziek. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 4.356.35 Orkestconcert en zang. 8.209.20 Orkestconcert. 9.2010.00 „Osto". Blijspel van Lord Dunsany. 10.0010.20 Viool-recital. II.3511.20 Orkestconcert en zang. Brussel, 508.5 en 338.2 M. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.05 Gramofoonplaten. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonlaten. 8.20 Gramofoonplaten. 9.20 Orkestconcert en zang. 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gramnfoonlaten. 8.20 „La Fille de Madame Angot", Ope rette van Lecocq. „R a d i o- P a r i s", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 1.25 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-Tooneel. 9.50 Gramofoonplaten. Z e e s e n, 1G35 M. 7.007.50 Gramofoonplaten. 10.5512.20 Berichten. 12.20 Gramofoonplaten. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonplaten. 3.204.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.50 Berichten. 8.20 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. Intermezzo „Beate", hoorspel van P. Dick. Regie: Rieth. Mu ziek van H. EberL 10.40 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. dan 3 ton wijk ik niet uit. FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 49) Hij was blijkbaar iemand, die al heel wat voor z'"n land had gedaan, getuige de lintjes, die zijn uniform versierden. Goeden morgen heoren. Waar is lui tenant Crichton? Jim trad naar voren en groette. Hij had zijn valhelm ïeeds op. 't Is goed weer, Crichton. Jawel, generaal, 'n pracht weertje. Ik zou het nauwelijks beter kunnen wenschen. De generaal stelde enkele vragen van technischen aard, meer speciaal in ver band met den door Jim gebouwden een dekker. U neemt geloof ik 'n passagier mee? Niet? Jawel, generaal. De generaal keerde zich om en Jim groette. Intusschen waren nog enkele nieuwsgierigen komen opdagenhet geval scheen dus ook tot de buitenwereld te zijn doorgedrongen. De machine was klaar. Jim klom in z'n stuurstoel en liet den motor eerst proef draaien. Even daarna klonk het comman do „los"de groote vogel rolde een eind over het terrein, steeg licht als een veer en statig omhoog en was na eenige oogen- blikken een heel eind verder. Plotseling daalde de machine. Verdraaid! Hij daalt!.... Zeker iets niet in erdeKijk! hij is aan den grondWat 'n stofwolk! Vooruit, m'n auto, Johnson, ga eens kijken wat er daar aan de hand isaldus klonk het commando van den korpscom mandant en een oogenblik later was de auto reeds verdwenen in de richting van den gedaalden eendekker ten einde, zoo noodig, hulp te kunnen verleenen. Kijk! Weer zoo'n stofwolk!Wel drommels, daar gaat-ie weer de lucht in1 Schitterend!Dat is de eerste maal, dat ik een machine zoo zie manoeuvree ren Die eendekker lijkt gemakkelijk te hanteerenKijk! .hij komt terug! Inderdaad, eenige oogenblikken later be schreef de machine eenige groote kringen hoog boven het vliegveld; weldra raakte ze weer den grond, nagenoeg op dezelfde plek, waar ze was opgestegen. Jim klom even uit z'n stuudstoel en op de vele vragen, die men hem stelde gaf hij ten antwoord, dat hij bij wijze van experi ment zijn notitieboekje had laten vallen, gedaald was om het op te rapen en nu te rugkwam om z'n passagier, dien hij bijna in den steek had gelaten, op te halen. Commandant, ik wilde graag m'n mé- caniciën Jackson meenemen, in plaats van den jongen Hayward. Ik zeg het hem niet graag. Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn het hem te zeggen Mijn hemel, Crichton, waarom zei je dat niet eerder? Doch waarom geef je de voorkeur aan Jackson Voor geval ik een noodlanding zou moeten maken, heb ik meer aan m'n méca- niciën, daar hij een uiterst bekwaam vak man is, terwijl de jonge Hayward mij in zóó'n geval hopeloos in den steek zou moe ten laten. Ik houd er niet van te moeten blijven steken midden in Dartmoor. In orde. Ik zal het zeggen, ofschoon het voor Hayward toch - een strop is. De commandant verwijderde zich even om dienovereenkomstig, bevelen te geven. Crichton klampte meteen z'n mécani- ciën aan. Jackson, zit alles in m'n reiskoffer? Ja sir! Een dubbel stel van alles. Zal ik den koffer vastbinden? Goed. Je gaat met me mee. Vooruit vlug, je vlieguniform aan. Alle handen waren weer druk in de weer. Goeie reis, ouwe jongen Heb je je kaarten bij je Is je kompas in orde Tele grafeer je ons als je bent aangekomen? Met deze en ander soortgelijke vragen be stormde men den vlieger welke vragen echter door het oorverdoovend geronk van den motor meerendeels niet tot Crichton doordrongen. HOOFDSTUK XXIII. Succes. De moerassen van CranmereHet meest verlaten gedeelte van Dartmoor. Zeven rivieren ontstaan hier in deze moerassen, wier voortbestaan te danken is aan de enorme rotsblokken, die als het ware een kring vormen, waarbinnen al "t water wordt verzameld, 't ls een eenza me plek, bovendien nog door heuvelen in gesloten geen wegen, een onherberg zaam en verlaten ,oord. 's Zomers wordt dit gedeelte slechts bezocht door een of anderen toerist, die meer van de eenzaam heid, dan van de gebruikelijke toeristen- drukte houdt. In den winter is de streek haast even eenzaam als het hooge Noor den, Ongeveer een halve mijl verder ligt een wat hooger gelegen plateau; hier en daar op de^ helling ziet men nog de puinen van een sinds jaren en jaren verlaten woning bij nadere beschouwing blijkt het den wandelaar evenwel, dat meer puinen, dio ruïne omringen en bij een meer nauwkeu rig onderzoek komt men weldra tot de ont dekking, dat dit, zooals op vele plaatsen in deze streek, vroeger een mijn was, die evenwel nu verlaten is. Overal stilte en rust. In een der vele hier groeiende brem struiken kwam echter plotseling beweging. Een hoofd kwam eerst te voorschijn, daar na 'n bovenlichaam... de persoon hield zich schuil in een der vele rotsholen. Een Zeisskijker werd voor den dag gehaald en zeer aandachtig de omgeving opgenomen.. eerst de nabijedan de verder gelegen heuvels. Hij bemerkte, dat hij alleen was. Hij stopte een pijp en begon te rooken. Rupert's schuilplaats was goed uitge zocht. Voor ieder, geen geboren 'andsman, zou een dergelijke schuilplaats onmogelijk te ontdekken zijn. Rupert had snor en baard laten staan. Hij droeg na een keu rig zittende blauw colberteen zelfs scherp waarnemer zou moeilijk in hem den ontsnapten gevangene nummer 391 kunnen herkennen. Hij ging op z'n rug liggen, ter wijl hij kleine blauwe rookwolkjes de lucht inblies. Plotseling hoorde hij in de verte een dof gebrom. Hij ging recht-op zitten en doorzocht met zijn kijker de sorakke blauwe lucht hij zag niets.... toch kwam het geluid na derbij. Het hield plotseling op. Hij keek nog eensRecht boven zijn hoold zag hij, heel hoog, een sierlijken eendekker, die, groote kringen beschrijvend, daalde Weldra bemerkte hij ook den piloot. Nauwelijks kon hij den kreet van vreug de onderdrukken: Jim Crichton De machine werd stop gezet en Jim Crichton en Rupert Dale stonden weldra tegenover elkander. Zo drukten elkaar zwijgend de handge<jn van beiden w as de eerste oogenblikken in slaat iets te zeg gen. Jim keerde zich om en keek de ma chine en den motor na, waarmede eenige oogenblikken waren gemoeid, zoodat bei den w^eer zichzelf konden zijn Rupert beefde als 'n riet; hij was toch dapper genoeg geweest toen de bewakers hom ach tervolgden zijn tegenwoordigheid van geest had hem toen geen oogenblik ver laten, zelfs niet toen hij tot de ontdek king kwam, dat hij zich-in hel huis der Crichton's bevond, bedelend om toch maar in de gelegenheid te word^i gesinT* te ontsnappen. Tijdens zijn verblijf in het getemperde licht van den kelder onder Jim's werkkamer, had hij verlangend uit gezien naar het oogenbL:. dat hij weer vrij zou zijn. Nu echter het uur der vrijheid voor hem had geslagen, zonk de moed hem bijna in de schoenen. Ieder geluid deed hem opschrikken -- de halsbei van het losloopend reo een vallend steentje het ritselen -Ier blad- ren van boomon of struikgewas. (Wordt vervolgd!

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9