KERKNIEUWS LUCHTVAART RECHTZAKEN NED. OOST-INDIE STADSNIEUWS DONDERDAG 2 JULI J931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BI.AD PAG. 7 DE CARMELITESSEN VAN HET GODD. HART VAN JESUS. 2 Juli 1891—2 Juli 1931. Sinds Maart 1898 heelt de Congregatie v. h. Godd. Hart van Jesus reeds bestaan in Holland. Daarom zal het zeker me nigeen interesseeren iets te vernemen over heb ontstaan en de ontwikkeling van deze nieuwe tak der oude Carmelitessen Orde. De Carmel van het Godd. Hart van Je sus werd gesticht door mej. Maria Tauscher van den Bosch, nu Moeder Maria Tercsia van den H. Josef. Het was op den 27en Mei 1891, het feest van 's Heeren Hemelvaart, dat de Eerwaar de Moeder Maria Teresia v. d. H. Josef aan den Hoogeerw. heer dr. Johnel, Proost van Sb. Hedwig te Berlijn verzocht een huis te mogen stichten voor arme, verlaten kinde ren. De Hoogeerw. heer stond dit gaarne toe, omdat indertijd in Berlijn nog geen huis bestond voor kleinere Katholieke kin deren. Up den 2en Juli bood Z. H. E. de stichteres een klein arbeidershuis voor dit doel te huur aan. Het lag in het Noorden van Berlijn, Pap- pel-Allee, en was eigendom van St. Hed wig. Heel vlug was het eenigszins inge richt en op 2 Augustus werden de eerste arme kinderen opgenomen. Op het feest van de Onbevlekte Ontvangenis van de H. Maagd Maria, 8 December werd de voorloopige Kapel ingewijd en nam de stichteres daar haar vaste woonplaats. Door medewerking van edele kinder vrienden kon in 189596 een ruim kinder huis met grootere Kapel gebouwd worden. Heeds m de voorloopige Kapel was des Zondags een H. Mis met preek voor Ita lianen; in de nieuwe Kapel is dit heden nog zoo. In de eerste jaren werkte de moeder slechts met betaalde krachten. Spoedig slo ten zich bij haar jonge meisjes aan, die bereid waren haar medehelpsters te wor den aan het groote gewichtige werk, de op voeding van arme verlaten kinderen. Z. Ern. Kardinaal Kopp, Aartsbisschop van Bres- lau, die zeer veel voor dit werk voelde en Zijn belangstelling meerdere malen door toezending van groote giften getoond had, was beslist tegen de oprichting eener nieu we Urde. Z.Em. wenschte dat de stichteres zich zou aansluiten bij een, in het Bisdom Breslau bestaande Congregatie. Dit kwam echter niet overeen met het verlangen van haar Eerwaarde en haar dochteren, wier getal intusschen 50 bedroeg. De Eerw. Moeder reisde toen voor de eerste maal naar Rome in November 1897 en deze gewichtige aangelegenheid werd door de hooge kerkelijke autorteiten ter stond in beraad genomen. Het gevolg was, dat de toenmalige Beschermer der Carme- litenorde Kardinaal Parocchi, zich de zaak aantrok, haar een aanbevelingsbrief gaf en haar dringend aanried trouw te blijven aan den Carmel en het werk te voltooien in den Geest van de H. Moeder Teresia van Jesus. Nog gaf Z.Em. Kardinaal Kopp geen toe stemming tot vorming van een kerkelijk genootschap. Wel konden de helpsters der Eerw. Moeder blijven om de 5 Berlijnsche huizen te besturen en in het bijzonder de boen reeds met goed gevolg uitgeoefende huismissie te beoefenen. De stichteres moest dadelijk het Bisdom verlaten en reis de in Januari 1898 met een begeleidster af. Na moeitevol heen en weer reizen gaf Z. D. Hoogw. de Bisschop van Roermond toestemming voor een vestiging gedurende twee jaar en de eerste zusters ontvingen het ordekleed van O. L. Vr." van Carmel. Eindelijk bij de derde reis naar Rome door de Eerw. Moeder Teresia v. d. H. Josef gaf Z.Em. Kardinaal Surtolli toestemming tot oprichting van het eerste Moederhuis in Zijn Bisdom. Dit kwam tot stand in Rocca di Papa bij Rome. De werkzaamheden der zusters: opvoeding aan arme kinderen en huismissie begon in Berlijn, maar als ker kelijk Genootschap nam de Carmel v. h. Godd. Hart van Jesus een begin in Italië. Daar bleef het Algemeen Moederhuis tot het einde van den oorlog. Door de Ita- liaansche Regeering werd het in beslag ge nomen en jaren lang bleef het in haar be zit. DE ZEPPELIN BOVEN IJSLAND. Reykjaviks bevolking opgetogen. Gisterenmorgen om half zeven heeft de „Graf Zeppelin" Reykjavik gepasseerd om anderhalf uur later terug te keeren voor het uitwisselen van de post. Dit geschied de op de vlakte van Oeskjuhlid, welke spe ciaal voor dit doel was ingericht. Toen de Zeppelin zich voor de eerste maal boven de stad vertoonde, trokken de bewoners der stad er te voet en met alle mogelijke verkeersmiddel op uit om een plaatsje te bemachtigen op den nabij gelegen heuvel en toen ten slotte het luohtsohip terugkeer de, had zich daar meer dan de helft van de 24.000 bewoners van Reykjavik verza meld. Op het hoogste punt van den heu vel had men een groot vuur aangelegd. Onder het gejuich der duizenden toe schouwers wierp de „Graf Zeppelin" vanuit slechts geringe hoogte den met een val scherm verbonden postzak uit. Vervolgens zwenkte de luchtreus naar het Zuiden, om dan terug te keeren voor het innemen van mailzakken. Een lijn werd uitgeworpen, waaraan de retourpost zou worden inge haald, doch de snelheid van het luchtschip was vrij groot, zoodat men er den eersten Iceer niet in slaagde de postzakken aan de lijn te bevestigen. Opnieuw keerde het luchtschip terug en bij de tweede poging werden de motoren stopgezet, waarna de mailzakken, waarin zich niet minder dan 20.000 brieven bevonden, ditmaal zonder eenige moete konden worden binnenge- Met verlof van de H. Stoel en goedkeu ring van Z. D. Hoogw. den Bisschop Mgr. Laurentius Schrijnen werd daaróm het Moederhuis in 1923 naar Sittard verplaatst. Nu heeft de Congregatie 55 nederzettin gen. In deze huizen werken 1150 zusters in In- en Externaten aan de opvoeding van meer dan 6000 arme kinderen. In 7 tehuizen voor ouden van dagen verzorgen de zusters een aantal alleenstaande dames en heeren, en oudere Echtparen (kleine renteniers) In Holland zijn 5 Kloosters met Kindertehui zen, in Noord-Amerika en Canada 15. De overige verdoelen zich over verschillende Duitsche Provinciën en Europeesche Sta ten. 8e dag: tot Fairbanks, 800 km., tot Ed monton, 2330 km. De tweede dag is tot heden de zwaarste geweest, nl. over den Oceaan naar Berlijn 4666 km. Het gaat om 20.000 dollar. Vroegere vluchten rondom de wereld zijn: 1924. Vier Amerikaansehe legervliegtui gen trekken via de Aleoeten. Japan en In- dië. Een verongelukte, de anderen kwamen aan. Afstand: 44.000 km.; reisduur 5 maan den 22 dagen. 1929. Air Commodore Kingsford Smith. Geen doorlöopende reis. 1929. Luchtschip Graf Zeppelin: afstand 45.000 km.; reisduur 21 1/2 dag. DE OVERVAL VAN DE BANK TE EIJSDEN. De Hooge Raad behandelde een cassa tieberoep van T. J. H. D., die door de Rechtbank te Maastricht is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens diefstal, voorafgegaan van geweldpleging in hot agentschap van de Rotterdamsche Bank te Eijsden, waarbij de directeur van dit agent schap, de heer S., gekneveld en met een revolver bedreigd werd. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft dit vonnis bekrach tigd. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad concludeorde tot verwerping van het beroep. Arrest 7 dezer. CENSUUR OP DE PERS IN NED.-INDIE. Aneta seint uit Batavia: Aan den Volksraad werd uit Tjipanas (het buiten verblijf van den gouverneur-generaal) toe gezonden een ontwerp-ordonnantie ter be teugeling van persexcesson, uitsluitend in „periodiek verschijnende drukwerken". Blijkens de Memorie van Toelichting meent de regeoring niet alleen te moeten optreden tegen ophitsende, verdacht ma kende en het gezag ondermijnende pers uitingen, maar ook het klakkeloos ver spreiden van onjuiste, onrustwekkende be- riohten te moeten tegengaan. Het zwaar tepunt van de voorgestelde regeling ligt in de bevoegdheid van den G.-G. om, na het hooren van den Raad van Ned.-Indië, bepaalde, periodiek verschijnende druk werken aan te wijzen, welker verschijning tijdelijk kan worden verboden.Hierin ligt dus opgesloten een beperking van de nor male vrijheid der drukpers voor het aan gewezen drukwerk. Heeft de aanwijzing het gewenschte ef fect niet, dan kan de G.-G., mede na raad pleging van den Raad van Ned.-Indië, een tijdelijk verbod van drukken, uitgeven en verspreiden uitvaardigen, voor een dag blad van ten hoogste acht dagen en voor andere periodieken voor hoogstens het drievoud van het tijdperk, gelegen tus- schen de verschijning van twee opeenvol gende nummers. Is die termijn verst» eken, dan mag het getroffen periodiek de ver schijning weer hervatten en eerst daarna lean opnieuw een tijdelijk verbod worden uitgevaardigd, voor dagbladen thans voor hoogstens drie achtereenvolgende dagen. De aanwijzing blijft, behoudens eerdere intrekking, gedurende een jaar van kracht. Echter zal, zoodra het naar het oordeel van den gouverneur-generaal ter verzeke ring van de openbare orde niet langer wordt gevorderd, het aanwijzingsbesluit, hetzij geheel, hetzij ten aanzien van een of meer aangewezen drukwerken, moeten worden ingetrokken. Het besluit, waarbij de G.-G. het verbod uitvaardigd, wordt in de „Java s oh e Courant" openbaar gemaakt en treedt in werking op den dag, volgende op dien van de dagteekening van de „Java- sche Courant", inhoudende de bekendma king. Het hoofd van het plaatselijk be stuur treft onmiddellijk maatregelen ter voorkoming van het drukken, uitgeven en verspreiden van het periodiek, waarboe kan worden overgegaan tot het in beslag ne men van drukpersen enz. en verzegeling van de gebouwen en lokalen. Het hoofd van plaatselijk bestuur is bevoegd zich, desnoods met behulp van den sterken arm, toegang te verschaffen tot alle besloten plaatsen, inclusief woningen. INGEZONDEN STUKKEN De Gemeenteraadsverkiezing te Roelofarervdsveen. R. A. Veen, 28-6-'31. M. de R. Nu de verkiezingen weer voorbij zijn, kan ik niet nalaten daar een enkel woord over te schrijven. De uitslag van de stemming is wel veel minder goed dan men had mogen verwach ten. Immers, de Veen met z'n 200 stemmers meer dan al de andere buurtschappen sa men, is een zetel in de minderheid gebleven. Wat d£.t wil zeggen is bekend genoeg, na wat er in de afgeloopen jaren in den raad is gebeurd. Maar zooveel te meer jammer is het om dat die zesde plaats werd ingenomen door een persoon, die arbeider zijnde, en hoog staat aangeschreven bij iedereen, een man die voor de arbeidersbeweging, maar ook op het algemeene maatschappelijk so ciaal terrein zoo vele jaren is geweest een eerste klas kracht. Aan hem werd gevraagd een arbeiders kandidatuur aan te nemen, wat hij niet kon doen. Het kardinale punt. Over het „waarom niet-," mag ik hier niet schrijven, omdat ik niet z'n toestem ming heb die openbaar te maken, ofschoon ieder weldenkend mensch die weigering zou moeten eerbiedigen. Trouwens, die weigering vond men in ar beiderskringen zeker zoo erg niet ja zelfs sprak men van gelukkig, dan heeft onze andere kandidaat zooveel te meer kans, wat evenwel nooit zoo kon zijn. Maar zie. nadien werd gevraagd aan den heer S. een kandidatuur aan te nemen, vrij staande van alles, om zoodoende de alge meene, dus ook de arbeidersbelangen te kunnen behartigen. Wel een bewijs hoe in andere kringen zijn wérk gewaardeerd werd. Dit deed hij wel. Was dit ook niet de juiste oplossing voor do arbeiders? Een arbeider in de raad als S., handelend met de fijne tact hem eigen, dns geen dwang van sommige, soms bruut, handelende elementen. Mijns inziens ja! Maar blijkbaar dacht men daar anders over. Uitdrukkingen als: „hij is geen arbeider meer, dus wat hebben wij aan hem," deden de ronde. (Daarmede doet men al het werk van hem niet ongedaan) met gevolg dat een Btemming van verzet kwam en werd aange wakkerd met een geflatteerde uitkomst bij de verkiezing. Wat niemand durfde verwachten is ge beurd. Verschillende kiezers hebben den moed bezeten, hun stem ongeldig te maken, of nog erger uit te brengen op iemand van an dere richting. Door deze daad hebben velen zich laten kennen voor wat zij waard zijn. Dragers van het woord solidariteit naar de meetings, verstoppers ervan bij de ver kiezingen. Aan de gevolgen ervan werd blijkbaar niet gedacht, of deze werden niet geteld. Besluiten in de raad, minder goed of niet naar de zin, dat is de vrucht van eigen ar beid. Wraak is zoet, zegt men en diegenen, die in dezen afloop plezier hebben en bereikten wat zij wenschten, voor hen zal er aan die zoeten wraak een bitteren nasmaak zijn. De sympathie voor den Arbeidersvereeni- ging bij velen toch nog zoo zwak zal er niet beter door worden, door deze onver kwikkelijke geschiedenis. Laat men echter bedenken, dat de vele goeden er onder niet hebben te lijden om de enkelen die dit presteerden en tot die genen durf ik hier schrijven: denk nooit, waar dan ook, dat kankerzucht en bruut heid het zullen winnen van overleg en on derlinge liefde. Dat die twee de banden zijn waarmede men veel kan verbinden, vooral in de Veen. U M de E. hartelijk dankend voor Uw plaatsing in dit blad, teeken ik, Hoogachtend, - - - - N. KERKVLIET. In Leiden gevestigd. H. Beek, verpleegster, Witte Singel 27. E. J. H. Berg, winkeljuffr., Haarlemmer straat 226. Th. T. van den Berg, vuur werkmaker.. Nic. Beetsstraat la. A. S Cahen, apoth.-ass., Wittesingel 50. Th. J._ van Doorn en Fam, aannemer, Witte Singel 17. S. van Eenenaam, Hooge Rijndijk 19a. H. de Groot, off. L. d. H.: Lammermarkt 36 C. de Haai, dienst bode, Haarlemmerstraat 96-^-100. H. de Haan, Magd. Moonsstr. 55. M. Hach- mann, dienstbode, Witte Siilgel 71. J. J. Holland, Los-werkman, Jan Vossen3teeg 2. R. van Hoorn, Jan v. Goyenkade 19 S. Chr. van Bleijswijk RisJohanknecht en fam., tuinder, Lammermarkt 1—5. G OudshoornKeijsser, Raamsteeg 61. H G. Kossen, Steenstraat 20. N. G Weijer8—van der Leeden, Gerecht 11. O Lessnau, kamermeisje, Breestraat 49. G. C. de Liefde Meijer, huisschilder, Hoogl. Kerkgr. 29. W. P. M. KuijperLuijten, de Laat de Kanterstraat 18. G. Mas- saar, dienstbode, Elisabethgasthuishof 18. A. van Muijen,, dienstbode, Rapenburg 21. J. Neuteboom en fam., drukker, Hoogl. Kerkgr. 35. G. Post, dienstbode, Breestraat 84. N. Sanders, winkeljuf frouw, Haarl.str. 226. B. H. M. Simonis, Haarl.str 138. D. F. Smith, zendeling, Oegstgeesterlaan 49—51. C. P. Smits, Joh. de Wittstr. 2. A. J. Thomas, dienst bode, Rapenburg 61. A. Roeloffs—Treur, Haven 21. L. C. M. van Valderen, Haar lemmerstraat 249. A. Vermeer, hofmees ter, Kooilaan 22. P. van Wel, winkelbe- i diende, Doezastraat 6. D. A. A. Weys, Oude Vest 7. S. H. van de Wiel en fam, uitvoerder v. bouwwerken, Morschkade 10. N. Brohm—van Wieringen, de Gene- stetstraat 54. W. Wilbrink, dienstbode. Witte Singel 71. J. L. Wissekerke, mon teur, Hoogewoerd 48. J. Lüger—Wroni- kowski, dienstbode, Breestraat 49. C. J. de Zwijger, fabr.-arb., Nic. Beetstraat la. Th. H. van der Zijden, reiziger, N. Bees tenmarkt 23. Uit Leiden vertrokken. A, Bauer, Essen, Dresdenerstraat 46 G. Been, den Haag, Ant. de Haanstraat 87 C. F. J. Berkemeyer, Texel, Oude Schild M. Brandes, Celie, Kreuzgarten 9 A. Crama, Medan, H, Creutzberg, Den Haag, L^an Copes v. Catlenburgh 52 J. A. Daems, Am sterdam, 3e Helmersstraat 3 J. Drenth, N.-O.-Indië M. E. Eckhardt, Oegslgeest, Warmonderweg 16 J. M, van Egmond, Al phen a, d. Rijn, Steekterweg 120 P. J. H. Ermers, Waasenaar, Konijnenlaan 16 A. van Es, den Haag, Kraanestraat 56 G. W van der PlaatFaas, Den Helder, Koegras Woning 5 I, Gallo, Katwijk, Voorstraat 37a B. H. Gros, Wassenaar, v. Zuylen v. Nyeveldstraat 8 W. M. Gunning, Bloemendaal, Vijverweg 8 J. H. Hagenbeek, Vlaardingen, Hofsingel 62 A M. P. M. Heesbeen, Den Haag, Laan van Meerdervoort 624 J. C. Hemelrijk en fam., Den Helder, 2e Vroonstraat 106 M. J H. vaa Houanen en fam., Haarlemmermeer, Venneper weg 572 C. N. Huijg, Nijmegen, Berg- en Dalscheweg 35b M. Ipper, Katwijk, Tram straat 49c Th. G. M. van de Kamp, Rotter dam, Burgm. Meyneszlaan 36 H. Crama Keij, Medan J. H. Mica, Oegstgeest, Fr. Hendriklaan 3 T. R. Mulder, Alkmaar, Wes- terweg 41 W. Obenaus, Grunewalde, Fin- sterwaldstraat 168 Chr. J. Oosterbosch, Maastricht, Looyergr. 12 J. H. M. Plasmeyer Haarlem, 2e Vooruitgangstraat 1 L. Plezier en fam., Den Haag, W. de Withstraat 115 W. Plu en fam., Voorschoten, Rijndijk 158b Ph. Pouw, Amsterdam, St. Nicolaasstr. 12 II E Rorai, Italië, W. Schellevis, Rijswijk, Haagweg 54 A. K. Schoppmann, Oegstgeest. de Kempenaerstraat 31 A. Schotel en fam., Den Haag, Zwetstraat 135 B. M. Schuster, Rijnsburg, Schoolsteeg 11 Ch. B. Simons, den Haag, Gr. Hertoginnelaan 202 G. Sirach, Katwijk, Voorstraat Hotel de Branding J. D. Stam en fara., Haarlemmermeer, Hoofddorp Hoofdweg 668 J. A. Susan en fam., Katwijk, Voorstraat 37a J. Taffijn en fam., Katwijk, Secr. Varkevisserstraat 311 K. Uittenboo- gaard en fam., Zaandam, Schapenpad 1 P. N Verkerk, Rotterdam, Veerhaven 17 P. Voorzaat, Katwijk, Meerburgkade 46 J. v. d. Wakker, Velsen, W. Beekweg 64 H. L. Wel- booren, Oegstgeest, Deutzstr, 7 J. J. Wiek hart, Rotterdam, Mathenesserlaan 194 P. C van Wijk, den Haag, Loosduinen. Het Generaal Moederhuis is in de stad Sittard, waar ook de eerste voorloopige kloosterlijke nederzetting was. Hierin be vinden zich zusters van verschillende na tionaliteiten ten eerste omdat het Moeder huis is en ten tweede omdat de halfjarige voorbereidingstijd tot de kleine Eeuwige Gelofte, het Junioraat hier door de jonge te professen Zusters wordt doorgebracht. Aan het Moederhuis is verbonden een tehuis voor arme jongens, het St. Josephshuis O. L. Vrouw. Heden zijn hier ruim 100 jongens ter verpleging en opvoeding ondergebracht. Tilburg St. Annahuis, Wilhelminapark 56, bestaat reeds 31 jaar. Dank zij de edelmoe dige hulp van brave weldoeners heeft het huis zich opgewerkt. Hier zijn steeds 130 meisjes intern. Ook is er een kinderbewaar plaats aan verbonden en een goed bezochte naaischool. Verdere kloosters met In- en Externaten zijn te Haarlem, Leiden en Am sterdam. In Haarlem werd het huis Gesticht op 1 Maart 1919. In Mei 1930 ontving de Carmel v. h. Godd. Hart van Jesus de beslissende bevestiging door den H. Vader Pius XI. Op 8 December werd met toestemming van de Congregatie in Rome en toestemming van Z. D. Hoogw. den Bisschop mgr. J. D J. Aengenent een eigen Holl. Provincie Ge sticht met voorloopig Provinciaal Novi ciaatshuis in Haarlem, Zijlsingel 6. In Sep tember 1930 was het nieuwe kinderhuis vol tooid, daardoor werd de noodzakelijke ruimte voor Postulaat en Noviciaat gewon nen. In Leiden werd op 1 September 1916 een voorloopig klooster St. Gerardus Ma- jella opgericht. Eenige jaren geleden kre gen de zusters een ander stuk grond en wo nen nu Oude Vest 45; aan het klooster is oen Internaat voor meisjes en een kinder bewaarplaats verbonden. Naar Amsterdam kwamen de zusters in September 1918. Op den Laanweg over het IJ verkreeg men eenige heerenhuizen, omdat in dien t'jd van woningnood niets geschikt te vinden was. De kamers waren spoedig gevuld met jongens, klein en groot. Nu zijn er 90 jon gens ondergebracht, zoo goed als mogelijk is. Wij vertrouwen dat met behulp van edelmoedige kindervrienden en de groote macht van den H. Jozef in korten tijd de begonnen groote nieuwbouw klaar zal zijn en dan zeer veel kinderen van de groote stad een tehuis en toevluchtsoord zal bie den. De Carmel van het Godd. Hart van Jesus is slechts gesticht voor kinderen uit den werkenden stand. De verplegingskcs- ten schikken zich, inzoover de kindeven door familie gebracht worden, naar be staande verhoudingen. Zeer vele kleinen krijgen kosteloos verpleging en opvoeding. Zeer veel families zijn heden uiteengerukt en de armoede onder het volk is groot. De Godd. Voorzienigheid zendt.door behulp van edele kindervrienden steeds ten gele genen tijd het noodzakelijke. In alle huizen is er zeer veel te doen in In- en Externaten, Naaischolen en Huismis sie. Waarlijk, er kon meer gebeuren. De oogst is er, werksters zijn er slechts wei nig, omdat zoo menig jong meisje den wensch koestert de kleine H. Teresia in den kloosterlijken staat na te volgen, maar niets voelt voor den strengen en zuiver be schouwenden Carmel, meer om metterdaad mee.te werken aan dé redding der zielen, wijzen wij haar op de kloosters der Car melitessen v. h. Godd. Hart. Nader aanknoopingspunt en Prospectus zijn te bekomen aan het Provinciaal huis, Zijlsingel 6 te Haarlem. haald, waarbij een geweldig gejuich uit duizenden kelen opklonk. Vervolgens zette de „Graf Zeppelin" om kwart voor negen koers naar tf*t Zuid- Oosten, ten einde de thuisreis naar Frie- drichshafen te aanvaarden. Het plan is de route via Noorwegen te nemen. DE WERELDVLUCHT DER AMERIKANEN. De Amerikaansehe wereldvliegers Post en Gatty, die gisterochtend halfvier uit Edmonton, in de Canadeesche provincie Alberta, waren vertrokken, zijn gistermid dag kwart over vier (tijd van New York) vlot te Cleveland, in den staat. Ohio (V.S.) geland. Een half uur later, om 16 uur 44, stegen zij weer op voor het afleggen van de laatste étappe naar New York, als be kroning van hun recordvlucht om de we reld. Een enorme menigte wachtte reeds op het New Yorksche vliegterrein Curtis Field in spanning de terugkomst der luchtreizi gers af, wien een grootsche ontvangst na him geweldige prestatie werd bereid, geslaagd. Hier volgt een overzicht van den nfgelegden afstand: le dag: New YorkHarbour Grace, 1770 kilometer. 2e dag: tot Chester (Engeland), 3540 km., 's avonds tot Berlijn 1126 km. 3e dag: tot Moskou 1600 km. 4e dag: tot Novosibersk, 2896 km. 5e dag: tot Irkoetsk 1448 km.; tot Bla- gioventsohensk, 1770 km. 6e dag: tot Chabarofsk, 6400 km. 7e dag: tot Solomon, 4022 km. UITREIKING DIPLOMA'S TYPOGRAFIE. Causerie over „Leerlingenopleiding en Overheidszorg". Maandagavond vond in het Nutsgebouw de uitreiking door de Leerlingen-Commissie van de diploma's plaats (district Leiden en Omstreken) aan diegenen, welke geslaagd zijn voor het examen Typografie (Hand-, Machinezetter, Drukker). De bijeenkomst werd geopend door den heer C. Laterveer, voorzitter der Districts- Leerlingencommissie, die allereerst wel kom heette den heer ïv. J. Kok, controleur der Vereeniging tot Bevordering van de vtok-opleiding in het Typografisch bedrijf uit Amsterdam. Het verheugde spreker, dat dit jaar welhaast alle leerlingen zijn ge slaagd; daarvoor bracht hij den leeraren en den leden der examen-commissie zijn harteiijken dank. Voorts sprak hij tot de geslaagden eenige opwekkende woorden en maanden hen aan met moed op den inge slagen weg voort te gaan. Hierop werd overgegaan tot de uitreiking der diploma's, waarvan hieronder ©en overzicht volgt: In de examen-commissies hadden zitting Branche handzetters: de heeren C. La terveer, A. L. Koenen D. J. Looman en A. G. de Mooij; branche drukkers: S. G. van Looy, F. W. Griiter, J. Pilekers en P. M. M. Pont; branche machinezetters: F. W. Grii ter, J. Blote en J. Hulsbergen Henning. Het practisch examen had plaats op 25 April, 2 Mei en 13 Juni. Proefwerkonder- zoek op 7 en 11 Mei en 13 Juni. Het theore tisch-, schriftelijk examen en een onderzoek naar hun kennis van de Nederlandsche Taal had plaats op 21 en 22 Mei en 13 Juni. Geslaagd: zijn. Handzetters: L. de Leeuw, Th. Pardon, A. P. G. de Winter, P. Vis W. Noomen. J. de Kleijn. G. J. de Vries, A. de Wolf, W. Budding en L. van de Pol. Drukkers: Th. Pardon, L. A. J. Ouds hoorn, J. A. Landan, J. de Jong, D. v. d. Spree en J. M. Verkerk. Machinezetter: W. T. G. Veijgen. Niet geslaagd 3 leerlingen, waarvan 2 voor de tweede maal. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer Kok die een causerie hield over .Leer-ingenopleiding en Overheidszorg". Spr. stelde den leerlingen de vraag„Wat gaat ge nu doen? Zult ge de eigenaardige moeilijkheden van Uw vak verder gaan lee- ren? Met ernst wees 6pr. op de noodzaak ter verdere bekwaming o.a. door hot con tact zoeken met vakgenooten, vooral met het oog op het verwerven van het diploma leermeester-gezel. Hierop behandelde spr. allereerst de leerlingenopleiding tot nu toe. Met het te niet gaan der gilden, ging ook de opleiding ten onder. Van leerlingenovereenkomsten was daarna geen sprake meer. In de collec tieve arbeidsovereenkomst werd echter de eerste leerlingenregeling vastgelegd (Aug. 1917). De opleiding geschiedt op de werk plaats; een zeer verantwoordelijke taak rust op den leermeester, waarvoor hem de waardeering va-n zijn leerling toekomt. De leertijd duurt 4 jaar (van 14 jaar18 jaar). Het aanvullend theoretisch onderwijs ge schiedt meestal in den avond. Na het ver werven van het diploma worde hij „jongge- - zei"; in den leertijd zijn leerlingen zoowel als werkgevers aan rechten en plichten ge bonden. In verband met overheidszorg en den leertijd, merkte spr. op, dat de Nijver- heidswet nimmer een troetelkind der Re geering geweest is, doch dat nu een mooie subsidie is verkregen. De overheid heeft daarmee het particulier initiatief ge steund; de vakopleiding heeft dus min of meer een officieel karakter gekregen. Door de Overheidszorg openen zich groote pers pectieven voor de toekomst; de leerlingen moeten trachten zich de subsidie waardig te maken. Uit velerlei valt te bespeuren, dat het leerlingenstelsel de aandacht van de regeering heeft getrokken en zal trek ken, in het bijzonder het aanvullend voort gezet onderwijs. Spr. releveerde de groote beteekenis van de verkregen subsidie, in het bijzonder voor de bestrijding der kosten van de examen commissies, die uit zeer goede krachten moeten bestaan. In verband daarmee be handelde spr. de taak van den Controleur. De heer Kok wees er op, hoe de vakoplei ding verbeterd is in vergelijking met bijv. 25 jaar geleden, toen deze nog op zeer on systematische wijze geschiedde. Deson danks laat de ambitie bij de jeugd nog wel eens te wenschen over, vergeleken bij vroe ger. De officieele erkenning der regeoring inzake de vakopleiding is de bekroning op het streven van werkgevers en werknemers ter betere ontwikkeling. Spr. spoorde de leerlingen ten zeerste aan zich deze ont wikkeling eigen te maken; de practijk zal hen nog veel kunnen leeren. De voorzitter dankte den heer Kok voor zijn causerie en waardevolle adviezen, deed nog voorlezing van eenige eischen der lcer- lingenregeling en sloot hierop onder een woord van dank aan de aanwezigen, w.o. zich diverse ouders bevonden, deze voor de geslaagden zoo heuglijke bijeenkomst. Zij nog vermeld, dat bericht van verhin deling was ingekomen o.a. van den heer Kuyntjes, dir. der Ambachtsschool alhier.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7