DONDERDAG 2 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURAN1 DERDE BLAD PAG. 10 De lachstsrn. Xn den Scheurpolder bij Hoek van Hol land, aan de Zuidzijde van den Waterweg, zit thans een lachstern te broeden. Tot he den moet dit soort vogels nog nooit in ons land hebben gebroed. Hoe moet ik solliciteeren? De morgenpost Stapels brieven, voor het meerendeel ge stoken in een zakelijke enveloppe met ge drukt hoofd. Eenige drukwerken en ge bruikelijke copie van correspondenten uit alle mogelijke plaatsen. De inhoud van de prullemand rijst zien- deroogen. Een keurige enveloppe van geschept Oud-Hollandsch papier. Waarschijnlijk een huwelijksaankondiging van een of anderen medewerker. Inhoud: keurig dubbel gevouwen brief, waarop met een fijn, modern lettertje ge drukt: Amsterdam, datum postmerk Mijne Heeren, Ondergeteekende, door zeer bijzondere omstandigheden momenteel werkloos ge worden, biedt U bij voorkomende gelegen heid op deze wijze zijn diensten aan ais Machinezetter (zoowel Linotype als Inter- type, alle modellen). Mijn jarenlange praktijk zij U een waar borg zoowel voor productie als machine kennis, terwijl ik mij bovendien ook op de handzetterij thuis gevoel. Hoewel zelf natuurlijk niet telefonisch aangesloten, heeft de firma X op zich ge nomen eventueele oproepingen op die wijze terstond aan mij door te geven. Hoogachtend-. Deze werklooze verricht baanbrekend werk, merkt de „N.H.Ct." hierbij op. We waren wel gewoon aan venters in briefpa- pier, gehuld in een kostbaar zomercostuum en gestropt in een moderne Parijsche das, latest fashion. Dit is iets nieuws! Men kan er over denken zoo men wil, maar het drukwerkje doet in ieder geval prettiger aan dan een brief met hanepooten en inktvlekken. De ernst van de werkloosheid treedt ech ter duidelijk naar voren, als menschen met i zulk een initiatief geen emplooi gunnen vinden. BUITENL. BERICHTEN AMERIKA'S HITTEGOLF. Reeds 766 dooden. De hitte in de Vereen. Staten neemt nog steeds toe. Er zijn reeds 766 dooden. Ook onder het vee vielen talrijke slacht offers. DE RAMP TE VINCENNES. Een beroep op het Nederiandsche volk. Naar aanleiding van de inwor'ding zijn de plannen, om op de koloniale tentoon stelling te Parijs eerlang een nieuwe Ne deriandsche expositie in te richten, heeft de vereeniging Oost en West in Den Haag in overleg met de vereeniging van ambtf- naren B.B.Z. in Oost-Indië gisterochtend met een aantal vertegenwoordigers der Ne deriandsche pers een bespreking gehouden omtrent het doen van een beroep op het Nederiandsche volk, om ertoe mede te wer ken, de pogingen van het tentoonstellings- comité te doen slagen. Zoodra nader bekend zal zijn, op welke wijze deze plannen zullen worden uitge voerd, zal eventueel terstond een definitief comité worden samengesteld en zal wor den uitgemaakt, wat ter bereiking van het gestelde doel zal moeten geschieden. Binnen enkele dagen zullen nadere bij zonderheden worden bekend gemaakt. Op de plaats van de ramp. De correspondent van de „Msb." te Pa rijs seint nog: Ons tentoonstellingsterrein is gister na het eindonderzoek der deskundigen vrijge geven en bij het aanbreken van den dag zal onder toezicht van een hoofdingenieur van de stad Parijs met het opruimings^erk worden begonnen waarbij tevens van de zijde van ons commissariaat toezicht zal worden gehouden op het minutieuze schif ten van de asch. Het laat zich aanzien, dat er niet veel te recht zal komen. Toen om vijf uur het ter rein betreden mocht worden, vond uien weldra de drie kanonnen van de Oost-In dische compagnie terug die het rijksmuseum heeft geleend. Mogelijk dat nog andere ijze ren voorwerpen en eenige steenen worden teruggevonden maar overigens heeft men zich geen illusies te maken. Een oud-gediende van ons koloniale leger is dagen blijven wachten, in de hoop het zwaard van Jan Pieterszoon Coen terug te vinden. Het vrijgeven heeft plaats gehad nadat de stalen kast met het schakelbord was opengemaakt. Bij den eereten oogopslag kon reeds worden gecontroleerd, dat de stroom uitgeschakeld is geweest, zoodat de verklaringen van Spoormans bevestigd wer den en het personeel dus volkomen zijn plicht heeft ged-aan. Door deskundigen is ook stroom geleid in de kabels, die onder den vloer van het paviljoen door liepen van het transforma torenhuis naar het schakelbord en die ka bels bleken volkomen intact te zijn. De veronderstelling van kortsluiting wordt algemeen opgegeven. De Fransche museums van het Trocadéro en Guimet hebben hun collecties, Indië be treffende, ter beschikking van ons comité gesteld. Het blijft aanbiedingen van hulp in allerlei vorm regenen. De heer W. O. J. Nieuwenkamp stelt zijn Indische verzame ling beschikbaar, de metaalgieterij Holland haar afgietsels van den Boroe-Boedoer, de kunsthandel van Lier haar Indische expo sitie, de heer Dilnian uit Baarn zijn collec tie Indische wapenen en wat van bizouder groot belang is, de heer Alba-rda van Ai- barda's steenhandel blijkt in het bezit van een groot schilderij van Adin Faleh, dat hij wil leenen, terwijl men dacht, dat het op de tentoonstelling verbrande vrijwel het eenige was, dat van dien Javaanschen schil der bestond. De heer Moojen en dr. Waels vertrek ken heden naar Den Haag, waar ovei mor gen de vergadering van het geheele com missariaat plaats heeft, om de nieuwe bouwplannen voor te stellen. ONGELUKKEN. Zes gewonden bij ontploffing aan boord van Engelsch oorlogsschip. De Britsche admiraliteit deelt officieel mede, dat ten gevolge van een ontploffmg, welke heeft plaats gehad aan boord van het zich in de Perzische Golf bevindende Britsche oorlogsschip „Folkestone" zes ma trozen gewond werden. Bom-explosie te Parijs. In een woning, welke grenst aan een plaatsingbureau voor Italiaansche onder danen in de Rue Sedaine te Parijs, is gis ternamiddag een bom ontploft. Er moeten drie personen gewond zijn, van wie twee de vlucht hebben genomen. De aangerichte schade is tamelijk belangrijk. H00GE HIMALAYA-TOP BEKLOMMEN Succes van Britsche expeditie. De onder leiding van den jeugdigen En- gelschen bergbeklimmer Smythe staande Himalaya-expeditie is er in geslaagd, den top van den ruim 7630 M. hoogen Kamec te bereiken. Smythe maakte verleden jaar ook deel uit van de expeditie van professor Dyhren- furth, die vergeefs trachtte clen top van den KantS'jensjinga te bereiken en zich ten slot te met de beklimming van den ruim 7300 M hoogen Jongsong tevreden moest stel len. Reeds negen maal zijn voorheen expedi ties uitgerust met het dioel, den top van den in de Vereenigde Provincies (Voor- Indië) gelegen Kamet te beklimmen, ectiler steeds zonder succes. Thans heeft de k>ej- ne, uit in totaal slechts zes man bestaande expeditie het doel dus eindelijk bereikt TERECHTSTELLING VAN PETER KüRTEN. Vergeefsche gratie-pogingen. Peter Kürten, de „steker" van Dussel- dorp, is hedenochtend om zeven uur op de binnenplaats der gevangenis te Keulen te rechtgesteld. Het Pruisische staatsministerie heeft gis teren het door de gezworenenrechtbank ge wezen doodvonnis bekrachtigd, zoodat dus ook de laatste poging van Kürten's verde diger, den Berlijnschen advocaat dr. Weh- ner, om te elfder ure toch nog gratie voor den massa-mooruenaar te verkrijgen, is mis lukt. Het Pruisische kabinet- is met deze beslissing afgeweken van de in Pruisen se dert jaren gevolgde gedragslijn. Volgens deze gedragslijn werden in overeenstem ming met de bepalingen van het wetboek van strafrecht wèl doodvonnissen uitgespro ken, doch deze werden niet voltrokken, aangezien men wilde afwachten, of bij liet in bewerking zijnde nieuwe wetboek van strafrecht de doodstraf al dan niet zou worden gehandhaafd. Bovendien is de hui dige Pruisische minister van Justitie een heitig tegenstander van de doodstraf. Reeds direct na de uitspraak in het Eiir- ten-proces werd echter aangekondigd, dat in dit speciale geval de persoon van den veroordeelde zoozeer buiten ieder justi tieel kader viel, dat van een verandering der doodstraf in levenslange tuchthuis straf wel geen sprake zou kunnen zijn. Terechtstellingen in het Rijnland geschie den, in tegenstelling met de overige dee- len van Pruisen, naar Fransch voorbeeld door middel van de guillotine. Dit is nog een overblijfsel uit den Napoleontischen tijd, toen in het Rijnland het Fransche wetboek van strafrecht, de code pénal, werd ingevoerd. Sensatie in Berlijns kunstkringen. In de Berlijnsche kunstkringen is groote sensatie verwekt door de airestatie, op Zondag j.l., van den schilder Franz Hecken- dorf en zijn broer Walter. Deze arrestatie is, aldus melden de Duitsche bladen, bet gevolg van een lang en moeilijk onderzoek der politie naar een inbraak, die in Ja nuari j.l. plaats -had in een villa van den bankdirecteur Seides in Geltow. De schilder, die te Berlijn een uitste kende reputatie genoot en wiens stukkca ondanks de slechte tijden nog altijd een af zetgebied vonden,bezat bovendien eenige huizen, zoodat zijn inkomen verzekerd was en men nog in het duister tast aangaande de reden van zijn vergrijp. Zijn broeder Walter daarentegen stond in kwaden reuk; hij is reeds verscheiden malen met de ju stitie in aanraking geweest en de fami lie wilde niets .meer met hem te maken hebben. Waarschijnlijk heeft Walter zijn broer tot medeplichtigheid overgehaald. Bij de inbraak in de villa werd een kost baar zwaar bronzen beeld gestolen, dat door verscheiden personen van het voetstuk moet zijn gerukt en per auto weggevoerd. Aanvankelijk dacht men, dat het beeld was gestolen met het oog op de waarde van het materaal; al spoedig zag men echter in, dat hier kunstzinnige dieven aan het werk waren geweest. De schilder H. had het beeld verkocht aan iemand, wien hij wel vaker kunstvoorwerpen bezorgde; de koo- per dacht er geen oogenblik aan met ge stolen goed te doen te hebben en ste'do het nieuw-verworven beeld in zijn huis ten toon. Een zijner vrienden maakte hem er toen op attent, dat het beeld gestolen was. Na lang verzet hebben de beide broeders ten slotte bekend. Een opaal van 711 karaat. Op de Lightning Ridge is een zwarte opaal gevonden, de grootste en zeldzaam ste vermoedelijk, dien men tot dusver ooit zag. De steen heeft een gewicht van 711 karaat. De Vereeniging voor veilig verkeer zal in de komende weken een groote campagne voeren ter verkrijging van leden en vol doende financieele steun voor het maken van VEILIGHEIDS- FROPAGANDA. Bij het bureau van de verkeerspolitie aan de Overtoom te Amsterdam, zijn studenten ijverig in de weer met kwast en stijfselpot, om honderden auto's, sleeperskarren, bak fietsen enz. van de „Bent u al lid"-biljetten te voorzien. Ter gelegenheid van het TWEEDE INTERNATIONALE Cl RES voor hulp aan lichamelijk gebrekkigen, werden de OUDEN VAN DAl. J, die licha melijk gebrekkig zijn, in restaurant „Regina" te Den Haag onthaald. Zoowel de politie als de burgerij hielpen hierbii de lichamelijk gebrekkigen. Te Asselt (L.) werden FOLKLOREFEESTEN gehouden. De bewoners dier streek houden er nog verschillende mid:!eleeuwsche gebruiken op na. De schandsteen wordt voor de woning van den jongen uit het dorp voor eeuwig neergelegd, om zijn schandelijk gedrag aan te duiden en tot voorbeeld te strekken van anderen. Het nieuwe Motorschip „KOTA NOPAN", gebouwd door de Kon. Mij. de „Schelde" te Vlissingen voor rekening van den Rotterdamschen Lloyd, maakte een proeftocht van Vlissingen naar Rotterdam. De vlag van den Rotterdamschen Lloyd wordt geheschen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10