ZATERDAG 27 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 voorstel in principe, maar verlangt deze wijziging, dat Duitschland wel de betaling van het onvoorwaardelijk deel der annui- teit, welke het krachtens het plan-Young moet opbrengen zal moeten verrichten. Heb aldus door Duitschland te betalen bedrag (dit- jaar 612 millioen Mark, waar van 500 millioen aan Frankrijk toekomen), zou echter bij de Internationale Bank in depot blijven en dus niet den rechthebben den worden uitgekeerd, maar kunnen wor den gebruikt ter vrediet verleening aller eerst aan Duitschland. Het beginsel van de onaantastbaarheid der onvoorwaardelijke betalingen door Duitschland zou dus worden gered. Maar het denkbeeld van Hoover zou slechts ten deele tot zijn recht komen en de verlich ting die het plan van Hoover aan Duitsch land zou geven, zou aanzienlijk minder groot zijn, dan dit plan in ongewijzigden vorm zou geven. Duitse he visite. Van verschil lende kanten heeft men direct na het be kend worden van de bezwaren van Frank rijk de wensch uitgesproken, dat Duitsch land nu ook Frankrijk tegemoet moest ko men. En inderdaad: rijkskanselier Brüning heeft in een radio-rede den wensch uitge sproken, dat er een gedachtenwisseling zou volgen op dezelfde manier als de zer dagen in Engeland op de Chequers tusschen Brüning en Curtius eenerzijds en de Fransche ministers van binnen- en buitenlandsche zaken anderzijds. Op dit aanbod is reeds gunstig gereageerd in Frankrijk en Briand heeft reeds gezegd, dat de Duitsche ministers welkom zullen zijn in Parijs. Binnenkort heeft men dus een Duitsch- Fransche conferentie te verwachten, ter oplossing van alle moeilijkheden, welke tusschen beide landen bestaan. Zoo gaat het inderdaad den goeden weg op.- Ook Engeland heeft zich niet minder edelmoedig getoond dan Amerika, want bij monde van Snowden heeft de Britsche regeering den Dominions eveneens een moratorium van een jaar aangeboden, of schoon dit het moederland op een gemis van elf millioen pond sterling aan inko men komt te staan. Maar voor het herstel van Europa's welvaart, voor de verwach ting van betere tijden moesten alle bezwa ren wijken. Het offer, aldus Snowden, zou voor het nagestreefde doel, en in den geest waarin het gedaan werd, zeker niet te duur blijken. Dat de wereld op den goeden weg is, schijnt wel zeker, al ligt op dien weg het eindpunt nog ver af. En na een jaar? Wat zal er ge- beuven, als het moratorium van een jaar om is De ontspanning, die het moratorium te weeg heeft gebracht, zal in nieuwe span ning verkeeren, als over een jaar de eischen, die de Young-regeling aan Duitsch- Valkenburg l. Hotel-Pen^'TfrUHSSEIC" Het meest bezocht Hos ier plaatse. Alle modern comfort. Tel. 38. Pensionspr. fl. 5.en fl. 5.50. Lift land stelt, opnieuw van kracht zouden wor den. Niemand zal zoo optimistisch zijn te gelooven, dat Duitschland over een jaar niet alleen de economische crisis te boven zal zijn, maar zelfs weer in staat zal wezen tot het betalen van ongeveer 2 milliard mark op rekening van het herstel. Wij moeten ons ook niet voorstellen, dat met bet moratorium nu Duitschland uit alle moeilijkheden is. Ook zonder de betalin gen voor het plan-Young gaat het Duitsche Rijk een zeer moeilijken herfst en winter tegemoet. Het moratorium is niet zuivere verlich ting, mei kt de „N. R. Crt." op. De beta ling van rente voor do onder het publiek gebrachte Young-leening, voor net „gecom mercialiseerde" gedeelte van de schuld moet natuurlijk doorgaan. Dit is niet zoo erg. Sterker zal mis-schien worden gevoeld een middellijk gevolg van het moratorium. Tot de betalingen, die zullen moeten wor den gestaakt, behooren ook de betalingen in natura, die dit ja-a-r nog omstreeks 700 millioen mark zouden bedragen. Het is niet aannemelijk, dat de staten, die deze leveranties betrokken, daarmede in vollen omvang zullen doorgaan nu zij niet langer op kosten der Duitsche regeering plaats vinden. Men zal in menig geval dan liever bij eigen nijverheid of op de vrije markt zijn inkoopen doen. Natuurlijk za! dit niet voor het geheele bedrag gelden. Er ;.ijn le veranties onder, die de afnemers in ieder geval van Duitschland noodig hebben, of waarvan zij, door de gewoonte van jaren, zoo van Duitschland afhankelijk zijn ge worden, dat zij die nu niet op eens kunr nen vervangen. Maar zelfs als men mot deze omstandig heden rekening houdt, dan nog zal men moeten voorzien, dat de Duitsche nijTer- heid een belangrijk gedeelte van vaste en door de Duitsche schatkist goed betaal de klandizie verliest. Het is dus volstrekt niet onwaarschijn lijk, dat naast een groote opluchting ook eenige verscherping van de werkloosheid het gevolg van het moratorium zal zijn. Als echter de wereld thans van nieu we hoop is vervuld, dan is het omdat zij de verklaring van Hoover nog grooter betee- kenis als verschijnsel dan als daad toe kent. Het is misschien zelfs een geluk, dat Hoover een moratorium van één jaar en niet van twee jaar heeft voorgesteld. Da-t dwingt de betrokken mogendheden om reeds dadelijk in beschouwing te nemen, wat er na afloop van dat ééne jaar gebeu ren moet. Men kan de bal, die aan het rollen is gebracht, geen oógenblik stil la ten liggen; onmiddellijk moot zij verder worden gerold, wil men niet spoedig weer voor dezelfde moeilijkheden staan. De verklaring van Hoover is dus sleohta een begin, maar een veelbelovend begin. -yflJBILEUM fftRAVELLIS Ter gelegenheid van ons JUBILEUM bieden wij eiken Caravellls-rooker een waardevol ert passend JUBILEUM-GESCHENK Zie de etalages en lees de bij zonderheden In onze doosjes Belangrijke Mededeeling De termijn voor Inlevering der Jubileum-Zegels is verlengd tot 15 NOVEMBER 1931. Frankrijk's antwoord: On danks de groote offers die het moratorium- voorstel van Frankrijk vergt, begrijpt men echter, dat Frankrijk de schuld voor het mislukken van zulk een plan niet alleen op zich durft nemen. Daarom heeft de Fransche regeering in haar antwoord-nota aan de Vereen. Staten het voorstel ook niet afgewezen, maar geprobeerd om een uitweg te vinden. De Fransche regeering aanvaardt het CHIRON EN VARZI hebben de autorace gerwonnen om den groo- ten prijs van de Automobile 01 ub de France op de banen van Monthxlery. DE AFGELOOPEN WEEK IN HET Ter gelegenheid van het vijf-en-dertig jarig bestaan van de ZUTPHENSCHE HAN DELSVER EENIGING wordt in de buiten sociëteit aldaar een tentoonstelling voor handel en nijverheid gehouden, welke Woensdag door den burgemeester Mr. Dijkmeester geopend werd. De burgemees ter zet zijn ha-ndteekening m het gasten boek van het Oud-Hollandsche marktplein. BUITENLAND Het Oceaan-seizoen. Het sei zoen voor Oceaanvliegers is weer begon nen. Deze week hebben niet minder dan drie Oceaanvluchten een aanvang geno men, waarvan er twee tot een goed resul taat zijn gekomen. De Amerikaansche vliegers Post en Gatty hebben de vlucht over de wijde plas in recordtijd afgelegd en zijn via Chester en Berlijn doorgevlo gen naar Moskou en daarna naar Irkoetsk. Blijkbaar willen zij de wereld om vliegen. Deze vlucht verliep zoo gladjes, dat er eigenlijk weinig aandacht aan is geschon ken. Het Oceaanvliegen begint iets ge woons te worden, evenals de regelmatige vluchten naar Indië. Iets meer aandacht is geschonken aan de vlucht van de Denen Hillig en Holris. van wie men aanvankelijk niets hoorde. Men begon het ergste reeds te vreezen. toen zij plotseling op het vliegveld van Krefeld uit de lucht kwamen vallen. Zij waren den koers kwijt geraakt en hadden een omwegje gemaakt over Spanje't Is naast de deur Toen de Denen hoorden, dat zij te Krefeld en niet te Kopenhagen geland wa ren, stegen zij, na het innemen van ben zine. direct weer op met bestemming naar de Deensch6 hoofdstad. Waar zij na een tusschenla-nding in Bremer, aankwamen. De Denen natuurlijk enthousiast over deze prestatie van hun landgenooten. De ondernemende aviatrice Ruth Nichols bracht het er slechter af. Zij viel naar be neden op de eerste etappe van haar reis, n.l. bij de landing op Harbour Grace en werd ernstig gewond. Toch seint zij ener gieke telegrammen naar New-York, waarin zij mededeelt, stevig van plan te zijn om in den herfst nog eens een poging te wa gen. De dames staan voor niets tegen woordig. Hoover. Deze Oceaanvluchten zijn echter niet „het" nieuws van de week. Dat zou wel bet geval geweest zijn, als wij nog leefden in de dagen van Lindbergh dan zou één geslaagde Oceaanvlucht alle plan nen van Hoover in de doofpot hebben ge- Btopt, al wa-s de crisis nog driemaal zoo erg geweest. Nu echter is het allesoverheerschende feit van de week, het voorstel van den Amerikaanschen president om een mora torium van één jaar te verleenen voor alle oorlogsschulden, om Europa de gelegen heid te geven uit de misère te komen en om op de eerste plaats wat verademing te geven aan Duitschland, op wiens benar- den financieelen toestand wij reeds eenige malen hebben gewezen gedurende de laat ste weken. Dit voorstel van Hoover bleek de daad, waarop de wereld gewacht had. Nagenoeg alle landen van nabij of van verre bij de schuldenkwestie betrokken juichten deze maatregel toe en de beurzen vlogen met een jubelkreet de hoogte in. Een moratorium van een jaar is zeer ze ker een maatregel, waaraan op het oogen- blik hevige behoefte bestaat. Het kan in Duitschland een groote ontspanning te weeg brengen, die reeds meer dan drin gend noodig was geworden. Het morato rium zal den nood van Duitschland's schat kist veel minder nijpend maken. Het ver trouwen in de stabiliteit van het Duit sche Rijk zal grooter worden, en het angst wekkend wegstroomen van kapitaal naar het buitenland zal sterk verminderen, wel licht zelfs ophouden. De practische zoowel als de moreele uitwerking van de daad van Hoover zal niet gering zijn hetgeen reeds te bemerken viel uit het direct uit de band springende optimisme van de effec tenbeurzen, waarop al spoedig een domper werd gezet toen bekend werd, dat Frank rijk meer tegenstand bood, dat aanvanke lijk werd verwacht. Het Fransche verzet is begrijpelijk. Voor Frankrijk zijn de van Duitschland geëischte herstelbetalingen niet alleen een middel om de schuldenregeling met zijn oude bondgenooten te financieren en de kosten van het herstel der verwoeste ge bieden van het oude oorlogsterrein te ver effenen, zij zijn ook een middel om Duitschland in bedwang te houden, tot het oogenblik, dat de veiligheid van het land door meer rationeele methoden ge waarborgd zal zijn. Deze factor in het herstel-vraagstuk wordt al te vaak voorbijgezien, en wij ge looven, dat Frankrijk tegenover Duitsch land ook financieel veel coulanter zou zijn, als de groote wereldmogendheden tot het zuivere inzicht kwamen, dat de vrede het best zou gediend zijn door een reëel, alomvattend waarborgenpact, dat de basis voor de normale vriendschappelijke be trekkingen tusschen de volken zou vor men. Op het oogenblik domineert in Frankijk's houding eohter een tweede motief: n.l. dat het voorstel van Hoover zware lasten op Frankrijk legt, ten bedrag van bijna twee en een half milliard franös. Volgens de Haagsche overeenkomsten toch, waardoor het Young-plan in werking trad, ontvangt Engeland jaarlijks een an- nuiteit uit de Duitsche herstelbetalingen, welke tezamen met de schuldenbetalingen van Frankrijk en Italië de jaarlijksche oor logsschuldbetaling van Engeland aan de Vereenigde Staten dekt. Bovendien ont vangt Engeland gedurende 37 jaar een an- nuiteit van 1.400.000 pond sterling uit de bedragen, welke Frankrijk, Italië en Bel gië krijgen, ter compensatie voor het opge ven der percentages van Spa. Engeland ontvangt dus bij een algemeen morato rium gedurende de uitstel-periode van één jaar een bedrag van bijna 17 millioen gul den minder dan bij voortzetting van alle betalingen. Frankrijk staat er in dit opzicht veel minder gunstig voor. Het moet in het jaar 19311932 uit de Duitsche herstelbetalin gen ruiin 490 millioen gulden ontvangen. Daarvan moet het een kleine 2G0 millioen aan Engeland en de Ver. Staten betalen, zoodat het voor het herstel van het ver woeste gebied een bedrag van 234.000.000 gulden overhoudt. Daar nu het voorstel van Hoover zoowel de voorwaardelijke als de onvoorwaardelijke betalingen van Duitschland omvat, en slechts de betalin gen voor den Dawes- en Youngleenings- dienst staande houdt, zou Frankrijk dit geheele bedrag moeten derven. Ook Ita- lië en België zullen een klein, hoewel voör landen niet onaanzienlijk offer moeten brengen. Wat de twee andere meest betrokken landen: Amerika en Duitschland betreft, eerstgenoemd land is geheel schuldeischers- staat, en zou door het jaar moratorium een som, welke op ongeveer 580.000.000 gulden geschat wordt, prijsgeven, terwijl de groo- I te schuldenaar Duitschland vrijgesteld zou worden van de betaling van I 1.619.900.000 rijksmark. In Frankrijk gevpelt men vooral zwaar, dat Hoover's edelmoedigheid het Fransche 1 volk nieuwe lasten heeft opgelegd, zonder dat Frankrijk tevoren werd geraadpleegd en ook zonder dat van Duitschland voor de verlichting, welke het krijgt, op ander I terrein eenige tegenprestatie wordt gc- I eischt. Ter gelegenheid van het congres van den PROVINCIALEN-BRANDWEER BOND te Tilburg gehouden, werd dooT den plaatselijken brandweer een demonstratie gehou- WJLTG VERKEEK. Wanneer alle automobilisten het voorbeeld van deze collega den. Twee der motorapuiten in actie. •"•^ehiHlijk heel wat minder verkeersongevallen gebeuren.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9