TPPB^k»4' $lantels Costuums Japonnen ZATERDAG 27 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN ALPHEN a. d. RIJN De Raad dezer gemeente kwam gisteravond te 7 uur in openbare vergadering bijeen Na opening met gebed, werden de notulen goedgekeurd. De zitting werd daarna geschorscht tof on derzoek van de geloofsbrieven der nieuwbe noemde raadsleden, de heeren Jac. Los en A. Verruyt. De brieven werden in orde bevonden waar op de heeren werden binnengeleid en de ver- eischte eeden aflegden. De voorz, wenschte beide heeren geluk. De voorz. deelde mede, dat de aanschaffing van een sproeiwagen bij de begrooting 1931 kan worden besproken. Een verzoek van de Kath. Politievakschool te Den Bosch om subsidie werd aangehouden tot de begrooting. Ingekomen is de rekening van de water- en lichtbedrijven. B. en W. stellen voor, dit handen te stellen der commissie. De heer Boeren heeft in de instructie gele zen, dat vóór 1 April de directeur mededee- ling moest doen van een en ander over de be drijven. Thans, 3 maanden later, wordt het rapport gezonden naar de commissie van on derzoek. Spr. drong aan op bespoediging van dit onderzoek. De heer ten Cate Brouwer sloot zich hierbij aan. Spr. wil den directeur erop laten wijzen, dat hij te laat is. Weth. Herngreen zeide, dat het rapport vóór 1 April moet zijn bij de commissie van fabricage doch voor de indiening in den Raad is geen termijn vastgesteld. De heer ten Cate Brouwer merkte op, dat er reeds maandenlang geen commissie van beheer is geweest; de heeren van Dijk en Meyer zijn reeds langen tijd geen raadslid Weth. Herngreen zeide, dat de heer ten Cate Brouwer de plank misslaat. De heer van Dijk is lid der commissie tot op den dag van heden en voor den heer Meyer is een plaats vervanger aangewezen. De heer Boeren zeide, dat zijn bedoeling niet was te critiseeren. Alleen wenscht spr. bevredigng, omdat de raadsleden het rapport anders te laat in handen krijgen. 2. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een overeenkomst met de Ned. Spoorwegen inzake ingebruikneming van een gedeelte spoorwegterrein. De heer den Uyl vroeg aandacht voor ver betering van de stinkslooten aldaar Spr acht het voorgestelde een productief werk, zoodat spr. een hooger loon wilde uitbetalen als bij de werkverschaffing gebruikelijk. Het voorstel werd z. h. st. goedgekeurd, 3. Voorstel van B. en W. tot onbewoon baarverklaring der woningen Hoflaan nos. 22, 24 en 26. Z. h. st. goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. tot verhuur van de woningen Hooftstraat no. 260, 262, 264 en 266. De huurprijs zal bedragen 6. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een overeenkomst in zake het recht voor duikeren in den Rijn aan de Prins Hendrikstraat. Z. h. st. goedgekeurd. Bestrating van een „lichaam". 6. Voorstel van B. en W. in zake be strating van het wegliohaam benoorden de Spoorhaven. Zooals bekend ligt het in de bedoeliag om in het voorjaar van 1932 over te gaan tot ver nieuwing van de Hofbrug. Het verkeer met voertuigen zal dan in de Julianastraat bij het terrein van de brugbouw worden afgesloten, in verband waarmede omlegging van het door gaand verkeer noodzakelijk is. Daar de bouw var. een hulpbrug ter plaatse practisch onmo gelijk is en omleiding langs de smalle Brugge- straat, Raadhuisstraat en verdere wegen aan de Lage Zijde zeer ongewenscht, zoo niet nok onmogelijk wordt geacht, zal de omlegging van het verkeer op andere wijze moeten plaats hebben. Nu het weglichaam benoorden de Spoorha ven is voltooid is het mogelijk een omlegging tot stand te brengen, welke aan redelijke eischen voldoet. Van rijkswege zal aan de gemeente 10.000 worden betaald, indien deze zorg draagt, dat 1 April 1932 een doorloopende bestrating ter breedte van 6 Meter aanwezig is tusschen de bestaande straat bij de Chr. M.U.L.O. school en de Stationsstraat, alsmede een brug over de Spoorhaven, welke geschikt is om het ver keer op te nemen. B. en W. achten de voorwaarden voor het aanvaarden dezer rijksbijdrage alleszins aan nemelijk, daar een belangrijk deel der kosten, welke de gemeente in de naaste toekomst toch moet maken, door het rijk wordt vergoed. De verplichtingen, welke de gemeente dan op zich neemt zijn dus: a. het maken van een bestrating benoorden de Spoorhaven op den nieuw aangelegden weg; b. het vernieuwen van de Havenbrug; c. het maken van eene bestrating tusschen de Spoorhaven en de Stationsstraat. De kosten van uitvoering bedragen 14.000 De heer Sprey vroeg nadere inlichtingen omtrent punt c. Spr. meent dat deze gelegen heid door openbare werken wordt aangegre pen om een ideaal te verwezenlijken. De voorz. antwoordde, dat omtrent de uit voering der plannen met dit voorstel nog niets wordt beslist. De heer ten Cate Brouwer maakte eenige opmerkingen over de gekozen route van de hulp-verkeersweg. Spr. achtte het beter deze achter de H.B.S. om, dan door de Stevinstraat te leiden. Het voorstel werd hierna z.h.st. aangenomen 7. Voorstel van B. en W. in zake grond aankoop te Aarlanderveen voor den bouw van een urinoirgebouwtje. Het gebouwtje zal geplaatst worden naast het café Delfos. De koopsom van den grond bedraagt 1. Z. h. st. goedgekeurd. 8. Voorstel van de Commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen tot aan vulling van de Politieverordening met be palingen in zake vaste stopplaatsen voor autobussen, met intrekking van de laatst vastgestelde verordening. De heer ten Cate Brouwer meende, dat de kosten dezer bordjes betaald zouden wor den door de autobuslijnen. Spr. achtte het on juist, dat een halte is gemaakt voor de secre tarie en niet voor het kantongerecht. De voorz. zeide, dat B. en W. het ook niet eens zijn met de betaling der bordjes, doch het was niet anders mogelijk. De halte zal verplaatst worden. De heer Boeren vroeg, naar aanleiding van deze wijziging, om alle wijzigingen van de po litieverordening te verzamelen en in één veror dening te verwerken. Men kan er nu geen wijs meer uit worden. De voorz. antwoordde, dat hieraan wordt gearbeid. Het voorstel werd z. h. st. goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. in zake vast stelling van het loon van den slagers knecht. Z. h. st. vastgesteld. 10. Voorstel van B. en W. tot toeken ning van een tegemoetkoming in de scha de welke C. Heemrood heeft geleden door een ongeval met zijn vrachtautomobiel bij de Havenbrug. Op 27 April j.l. heeft C. Heemrood alhier, bij het aanvoeren van zand voor wegaanleg benoorden de Spoorhaven, met zijn vracht auto een ongeval gehad doordat de wagen door het dek van de Havenbrug zakte. De totaal onkosten voor Heemrood bedroe gen 400, buiten die voor het optakelen van de auto. B. en W. stellen voor een schadevergoeding van 100 te geven. Z. h. st. goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W. om crediet te verleenen voor enkele voorzieningen aan de Landbouwhuishoudschool. De kosten hiervan bedragen 475. Z. h. st. goedgekeurd. 12. Voorstel van B. en W. om goedkeu ring te verleenen aan het besluit van het algemeen armbestuur om de aanstelling van den weesvader te verlengen tot 1 Oc tober a.s. Na enkele opmerkingen van de heeren den Uyl, Boeren en Veltman over het „vader-" en „moederschap" werd het voorstel z.h.st. goed gekeurd. Eenzijdigheid in de benoeming. Alleen Protestanten hebben kans van slagen. 13. Benoeming van een gemeentewerk man. Aanbevolen worden (alphabetisch) 1. A. de Graaf, 2. P. C. de Jong, 3. L. Kals- hoven. De heer ten Cate Brouwer verzocht de aan dacht van B. en W. om toch niet uitsluitend Christ.-Hist. en Anti-Rev, personen voor te dragen. Weth. van Leeuwen antwoordde, dat de voordracht geschiedde door den directeur en dat de commissie van beheer zijn instemming ermee had betuigd. De heer Boeren wilde over dezelfde aange legenheid het woord voeren. „Chacun parle pour sa paroisse": ieder praat voor zijn eigen zaak. Spr. had gedacht, dat openbare wer ken, bij de voordracht althans, ook eens een kath. candidaat geplaatst zouden hebben. Spr. voelt het aan als een daad van sociale recht vaardigheid, dat ook de Katholieken in ge meentefuncties benoemd worden. Spr. is tot de conclusie gekomen, dat ongeveer 70 pet. van het personeel bij openb. werken tot de Christ.-Hist. behoort. De heele geschiedenis van de aan de orde zijnde benoeming, deed spr. niet prettig aan. De directeur heeft verklaarde dat alle zes candidaten, die voor persoonlijke kennisma king waren opgeroepen," alles zes even geschikt waren. Daarom zou spr. willen verzoeken, in dien dit reglementair mogelijk is, alsnog een katholieke candidaat, de heer H. de Lange, aan de voordracht toe te voegen. Met de mededeeling, dat de directeur van gemeentewerken dit drietla heeft voorgedragen is men er niet af. Ook de katholieke ingezetenen arbeiden en zwoegen voor hun inkomen. Van dit inkomen moeten zij belasting-geld betalen en daaruit put de gemeente de bronnen om de functies te honoreeren. Daarom acht spr. het niet an ders dan een daad van sociale rechtvaardig heid, dat met dat gedeelte der bevolking bij de benoeming van functionarissen rekening wordt gehouden. De voorz. merkte op, dat de voordracht door de commissie is geschied. Het is dus niet mo gelijk deze aan te vullen; wel kan zij geren- vcyeerd worden naar B. en W., opdat aan vulling overwogen wordt. De heer Sprey vindt het niet de juiste weg, dat B. en W. deze voordracht terugnemen. De directeur heeft de meest geschikte candidaten uitgekozen. Men moet bij een benoeming niet kijken naar kleur maar naar bekwaamheid. De heer Boeren merkte op, dat het toch wel merkwaardig was, dat zonder dat naar kleur was gekeken ruim 70 pet. der ge meente-functies in handen van één kleur was. Wat betreft de „bekwaamheid" wanneer n;en eens een onbevooroordeelde commissie een uitspraak liet doen, dan zou over de be noeming van verschillende personen het oor deel wel anders uitvallen. De heer ten Cate Brouwer sloot zich bij deze opmerkingen volkomen aan. De heer den Uyl maakt^ de opmerking, dat men „liberale arbeiders" niet veel zal vinden. Men heeft hier ter plaatse het gevoel, dat men als sociaal-democraat wel kan nalaten te sol- liciteeren. £en leuke en aardige Zomer-japon is voor iedere dame een vreugdevol bezit.. Onze bekende lage pryZen maken Uw aankoop tot een dubbele vreugde, tfomt nog heden eènjAyken! voor spotprijzen. MENSCHEN MET VERZWAKJTE WERKING VAN MET HART verschaft een gl^s natuur lijk ,.Franz Joset" bitterwater dagelijks'aoch tends op de nuchtere maag geriomen,lzonder forceeren gemakkei ijken stoelgang.- 6380 De heer Boeren beval nogmaals de candi- daat-de Lange aan. Spr. hoorde van verschil lende zijden, dat men ontevreden is over de voordracht. Zij kunnen thans een stap zetten in de goede richting. Tot stemming overgegaan werden de stem men als volgt uitgebracht: H. de Lange 6, H. de Graaf 6. P. C. de Jong 1 en L. Kalshoven 4 Bij tweede vrije stemming verkreeg de heer de Lange 6, A. de Graaf 7, L. Kalshoven 4. Na herstemming werd tenslotte gekozen de heer de Graaf. 14. Benoeming van een onderwijzeres aan de Raadhuisstraat. Voorgedragen wor den de volgende dames: 1. D. H. Stikkel te Den Hoorn (Texel), 2. S. P. Boerens te Steenbergen, 3. A. G. Bonenberg te Zeven huizen. Mej. Stikkel had bericht gezonden, dat zij haar sollicitatie introk. Gekozen werd mej. G. P. Beerens te Steen bergen. 15. Wijziging begrootingen van de Wa ter- en Lichtbedrijven over 1930. Z. h. st. goedgekeurd. 16. Wijziging gemeentebegrooting 1930. Z. h. st. goedgekeurd. 17. Voorstel van B en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Zaal- fcergstraat, aan de firma W. van der Bijl al- h;er q.q. Het perceel is groot 410 M2.; de gevraagde prijs per M2. 6. 18. Voorstel van B. en W. inzake vestiging van het recht van erfdienstbaarheid van over pad. ten behoeve van H. de Water. De heer de Water had een perceel grond ge kocht van de gemeente met recht van overpad De belendende eigenaar, de heer van Deuren, weigerde dit overpad toe te staat, en werd door de Rechtbank in 't gelijk gesteld. De ge meente is nu verplicht aan de Water een nieuw uitpad te geven en tot betaling van de proceskosten ad 250 aan de Water. Rondvraag. De heer ten Cate Brouwer vroeg inlichtingen omtrent het nieuwe vast rechttarief. Aan de gasfabriek blijkt men niet op de ■'hoogte te zijn, wat in deze verordening staat, hetgeen spr. met een voorbeeld aan toonde. De voorz. zal deze zaak onderzoeken. De heer Bergshoef vroeg, of het niet moge lijk was het uitbreidingsplan in de eerstvol gende vergadering te behandelen. De voorz. zal deze aangelegenheid bespoe digen. De heer den Uyl heeft verzocht aan B. en W. een onderzoek in te stellen naar woningen aan den Gouwsluische weg. De voorz. antwoordde, dat een rapport zal verschijnen; het onderzoek heeft plaats gehad De heer Boeren vroeg, hoever men gevorderd was met de verbeteringen in de outillage van dc ziekenbarak 3/4 jaar geleden toegezegd. Vóór de winter zijn intrede doet, drong spr. op voorziening aan. De heer Cocx vroeg naar zijn vragen over den brand te Aarlanderveen en over de in structie van den brandmeester. De voorz. sloot hierna de verSaderintf. Financiën en Economie NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V., GEVESTIGD TE AMSTERDAM. Aan het jaarverslag over het 3e boekjaar van bovengenoemde bank ontleenen wij het volgende: Het totaal bedrag der ons door derden toe vertrouwde gelden bleef vrijwel stationair, het geen gezien het feit dat wij in den loop van het jaar tweemaal tot verlaging van onze rente tarieven overgingen zeker een verheugend verschijnsel is. Dat ons bedrijf zich gedurende ons derde boekjaar in gunstigen zin ontwikkeld heeft, moge meer in het bijzonder blijken uit onder staande cijfers, betrekking hebbende op het uit staande crediet: Uitstaand crediet aan cliënten: 31 Decem ber 1929 ƒ13.548.365, id. 31 December 1930: 15.199.632. Gedurende het verslagjaar bleef zich onze cliënlenkring gestadig uitbreiden; het feit, dat men ons allerwegen met een groote mate van vertrouwen tegemoet treedt, heeft de juistheid van onze verwachting bevestigd, dat de Neder- landsche Middenstandsbank steeds meer zijne eigen Bank op prijs zou leeren stellen. Dit heeft het dan ook mogelijk gemaakt, dat onze resultaten, vergeleken met die van ons 2de boekjaar, niet alleen geen achteruitgang ver- toonen, maar zelfs iets zijn vooruitgegaan, niet tegenstaande de ongunstige factoren, gelegen in de voor den middenstand in vele opzichten moeilijke tijdsomstandigheden, den lagen ren testand, waardoor onze uitzettingen op korten termijn doorgaan slechts geringe rentebaten afwierpen en de geringere bedrijvigheid op de effectenmarkt. Wij gingen ook in 1930 voort met ons terug te trekken uit die plaatsen, waarvan wij tot de overtuiging kwamen, dat onze vestiging op den duur niet in voldoende mate tot onze winsten zou bijdragen. Met enkele vestigingen, die een hoewel zeer matige winst afwerpen en waarvan het ons wil voorkomen, dat zij in de toekomst nog wel voor ontwikkeling vatbaar zijn, willen wij het nog een korten tijd aan zien, speciaal in die gevallen, waar wij dan toch zij het op bescheiden schaal de be langen van den middenstand meenen te kunnen dienen. Opgeheven werden 7 kantoren. Wederom mogen wij dankbaar gewag maken van den steeds toenemenden steun, welken wij van de zijde van de Middenstandsorganisaties ondervinden; niet alleen, dat we op deze wijze langzamerhand een respectabel aantal vereenigingen tot onze cliëntèle mogen rekenen ook de individueele leden vinden daarin hoe langer hoe meer aanleiding om zich tot ons te wenden. Hierboven hebben wij er reeds op gewezen, dat de resultaten in het afgeloopen jaar iets gunstiger zijn geweest dan in het daaraan voor afgaande. Nu wijst onze winst- en verliesreke ning, na afschrijving van 40.075.13 (v. j. ƒ25.552.41) op inventaris en safe-inrichtingen, benevens van 23.600 (v. j. 14.019.28) op oprichtingskosten en Goodwill en een reser veering tegen bedrijfsrisico's van 25.000 (v. j. f 20.000), een winst-saldo aan van 7.830.93, Cv j- ƒ33.000). KALENDER DER WEEK X.B. Dagelijks Gloria en Credo. Als niet anders wordt aangegeven Prefatie v. d. Apostelen. ZONDAG 28 Juni. Vijfde Zondag na Pinksteren. Mis: Exaudi. 2e gebed v. d. H. Irenaeus, Bisschop en Martelaar; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joannes den Dooper. Kleur: groen. De liefde is het nieuw gebod, dat Chris tus is komen prediken door woord en voorbeeld. Iedere aanranding der liefde, in eiken graad en eiken vorm, hetzij in- hetzij uitwendig stelt de Zaligmaker strafbaar voor in het Evangelie. En het hoofd van Christus' Apostelen, de H. Petrus, leert ons in het Epistel, hoe wij, Christenen, het hoogste gebod der liefde te vervul'en heb ben, n.l. bidden met en voor elkander, geen kwaad met kwaad vergelden, niet kwaadspreken, zooveel mogelijk den vrede trachten te bewaren, ook al moeten wij ons daarvoor offertjes getroosten. Prijzen wij God voor Zijne hemelsche liefde'eer en houden wij die voor oogen. (Offertorium). Om die heerlijke liefde bidden wij met en voor elkander in den Introitus het Gebed en het Grauale, vertrouwende, dat ons ge zamenlijk offer ons vergifenis zal verwer ven van onze overtredingen en de liefde ons altijd zal vereenigen in het Huis des Hee ren, den hemel. (Stilgebed; Communio; Postcommunio). MAANDAG 29 Juni. Feestdag v. d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Mis: Nunc scio. Kleur: Rood. Simon, de eenvoudige ongeletterde vis- seher door Christus genoemd: Petrus, d.i. Steenrots, bestuurde gedurende vijf en twin tig jaren als eerste Operhoofd de H. Kerk Gc.ds. Onder de Christenvervolging van den wreeden keizer Nero gevangen geomnen, werd Petrus na een verschrikkelijke gevan genschap van negen maanden wreedaardig gekruisigd. Uit eerbied voor Zijn Goddelij- ken Meester vroeg en verkreeg Petrus de toestemming om met het hoofd omlaag ge kruisigd te worden. Gelukzalige Herder Petrus, verhoor goedgunstig onze smeek bede; verbreek door uw machtwoord onze zondeboeien." DTN'SDAG 30 Juni. Gedachtenis v. d. H. Pauünus, Apostel. Mis: Scio. 2e gebed v. d. H. Petrus3e v. h. octaaf v. d. H. Joannes. Kleur: Rood. Gisteren wijdde de H. Kerk vooral haren aandacht aan den H. Petrus. Vandaag spreekt zij ons bijzonder van het „Vat van uitverkiezing'', de H. Paulus de groote Apostel der Heidenen en Leeraar der Vol ken. Volgens de traditie onderging de H. Pau lus op denzelfden dag van hetzelfde jaar als de H. Petrus (26 Juni '67) den marteldood door onthoofding te Rome. „Voortreffe ijke Leeraar Paulus richt onze levenswijze en trek onze harten met u omhoog naar den hemel. Bid voor ons tot God, Die u heeft uitverkoren." WOENSDAG 1 Juli. Feestdag v.h. kost baar bloed des Heeren. Mis: Rederristi. 2e gebed v. d. octaafdag v. d. H. Joannes den Dooper. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Rood. „Wandelt in den korten pelgrimstocht uws levens in de heilige vreeze Gcds, we tend, dat gij niet met een vergankelijken prijs, voor goud of zi'ver zijt vrijgekocht maar met het kostbaar Bloed van het On bevlekte Lam, Jesus Christus." DONDERDAG 2 Juli. Feestdag van O.L. Vrouw Bezoeking. Mis: Salve. 2e gebed (al leen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Proces sus en Martinianus. Martelaren. Prefatie van Maria (invullen: En U om de bezoe king). Kleur: Wit. „Wees gegroet Maria' Gij zijt de gezegen de onder de vrouwen en gezegend is de vrucht uws lichaams Jesus."" (Woorden van Elisabeth tot Maria). VRIJDAG 3 Juli. Mis v. d. H. Leo II, Paus en Belijder: Sacerdotes. 2e gebed v. h. oc taaf v. d. H.H. Apostelen (Zie op 3 Juli). Laatste Evangelie uit de H. Mis v. d. H.H. Aposte'en (op 3 Juli). Kleur: Wit. Slechts negen maanden en zeventien da gen is de H. Leo Paus geweest. Ervaren als hij was in de muziek, heeft hij een betere zangwijze gegeven aan de psalmen en lof gezangen der H. Kerk. Hij was ook een ijveraar voor den kerkelijkcn eeredienst. (Liturgie). Een vader was hij voor de ar men en weduwe on weezen die hij hielp niet alleen door geld, maar ook door daden, arbeid en goeden raad. ZATER'DAG 4 Juli. Mis v. den dag onder het octaaf v. d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus: Mihi autem. 2e gebed Concede (ter eere van Maria; 3e (voor de kerk; 4e) voor den Paus. Kleur: Rood. IN DE KERKEN DER E.E. PATERS FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender be halve: ZATERDAG. Mis v. d. Z. Raymundus Luilus, Martelaar: In virtute. 2e gebed v d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus; 3e Concede. Kleur: Rood. ALB. M. KOK, pr. Bij Ho en bij Hüijniiar Doos 45 (Poeders. ^l'w Drogist. I'

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7