eerenbaai VALKE URG (L.) a Dr. taan) Tel. 65 BINNENLAND RECHTZAKEN NED OOST-INDIE Lichtzinnige Jeugd ZATERDAG 27 JUNI 19?1 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 echte friesche Wegaanleg AmstelveenUithoorn. In de vergadering van den gemeenteraad van Amstelveen stelden. B. en W. voor, den weg AmsteldijkZuid tot de grens van Uithoorn te maken van asfalt-beton. De kosten zullen bedragen ruim 100.000. Z.h.s. werd hiertoe besloten. BOEIDSHO'fEL' -I Gozcwijnctraat 26 Alle comf. Scfnittlrende tuin. Gr. garage Eigen luxe toeringcar. Mat. pens. pr. 5811 DE TARWEWET. Treedt 4 Juli in werking. Naar wij vernemen zal de Tarweweb 1931 Zaterdag 4 Juli in werking treden. Dat die inwerkingtreding niet reeds op 1 Juli kan geschieden maar enkele dagen moest worden uitgesteld, vindt zijn oorzaak in technische moeilijkheden in het maa'.be- drijf. De algemeene maatregel van bestuur ter uitvoering van de Tarwewet 1931 zal Don derdag 2 Juli in het Staatsblad verschij nen. DE TARWEWET EN DE BANKET BAKKERS. Ingevolge lastgeving van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw hebben de Nederlandsche Banket'bakkers- vereeniging en de R.-K. Bond van Banket bakkerspatroons aan de bij hun aangeslo ten banketbakkers de .vragenlijsten ver zonden, waarop de op 4 Juli a.s. in voor raad zijnde tarwebloem moet® vermeld worden. Vóór 6 Juli moeten deze ingevulde lijs ten worden ingestuurd op het bureau der Nederlandsche Banketbakkersvereeniging, Kloveniersburgwal 111 te Amsterdam en voor de leden van den R.-K. Bond op het secretariaat daarvan, Da Costastraat 19, te Bussum. Banketbakkers, die niet zijn aangeslo ten bij een dezer vereenigingen, worden in hun eigen belang aangeraden, onmiddellijk vragenlijsten bij genoemde vereenigingen aan te vragen, willen zij geen nadeel ondervinden bij de komende distributie van onvermengd bloem, dat zij voor -hun be drijf noodig hebben. DE WINKELSLUITINGSWET. 1 Maart 1932 in werking? De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin wordt mede gedeeld, dat het in de bedoeling van den minister ligt, te bevorderen, dat het tijd stip van in werking treding van de Winkel sluitingswet op 1 Maart 1932 wordt gesteld. De minister geeft verder aan de gemeen tebesturen, die het voornemen hebben ver ordeningen, als bedoeld in de artikelen 6 en 9 der wet, ter goedkeuring in te zenden, met het oog op deze in werking trediag voor zooveel noodig in overweging aan dat voornemen uiterlijk 1 October e.k.' gevolg te geven. DE NOODTOESTAND ONZER BOEREN Een deel van ons volk dreigt ten onder te gaan. In de „Msbd." schrijft de heer H. Ruy- ter een artikel over den noodtoestand on zer boeren. Hij besluit zijn artikel als volgt: De Regèering h?eft steeds, ook in dagen van dreigend gevaar, op de boeren kun nen 'rekenen; het is een landsbelang van de eerste, orde, dat dit zoo blijft en dat hier het socialisme en communisme geen dankbare prooi vinden. Een groot deel van onze politiek is gericht op' stedelijke en industrieels verhoudingen, soms ten koste van de belangen van het platte land. Niemand zal ons tegenspreken als wij vaststellen, dat op het land over het algemeen het langst gewerkt wordt en het soberst geleefd. Men zal het met ons eens zijn en de cijfers onzer boekhoudbu- reaux bewijzen het afdoende, r— dat de boeren met verliezen werken, terwijl tien duizenden kleine boeren steeds ver zijn gebleven beneden een gewoon arbeidersin komen. Dat deel van ons volk dreigt thans ten onder te gaan. Laat onze christelijke Regeering welke tot taak heeft het alge meen welzijn te dienen toch spoedig in zien dat het haar plicht is, dit zoo econo misch zwakke deel van ons volk zooveel mogelijk te beschermen tegen de gevolgen van de wereldcrisis. En zulks in het wel begrepen belang van heel ons volk. DE LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. In de Weeskamer op het Binnenhof te 's'-Gravenhage heeft, zooals gemeld, gister middag om 2 uur de jaarlijksche loting voor den dienstplicht voor de lichting 1933 plaats gehad, dat is voor de jongemannen, die in 1913 geboren en dus op het oogen- blik 18 jaar oud zijn of het van 't jaar wor den. Dit was de derde maal, dat er volgens het nieuwe stelsel geloot wordt. In het kort samengevat is dit stelsel als volgt: In een bus worden evenveel biljet ten gedaan als er namen voorkomen in oen daartoe aangewezen register van Amster dam. De biljetten dragen dezelfde num mers, die in liet register bij de namen ver meld zijn, zoodat elk nummer een naam vertegenwoordigt. Nadat de bus, die van glas is vervaar digd, eenige malen is rondgedraaid, zoodat de biljetten ter dege vermengd zijn, wordt één biljet uit de bus getrokken. De voorzit ter van de lotingscommissie maakt bekeod welk nummer daarop staat en vervolgens wordt in het register van Amsterdam na gezien, welke naam onder het nummer in geschreven staat. Deze naam alsmede de bijbehoorende ge boortedatum wordt bekend gemaakt. Op al deze handelingen heeft het publiek controle in den ruimsten zin des woords. De loting is openbaar, het uit de bus getrokken num mer wordt aan het publiek vertoond en het register, waaruit het is genomen is ter inzage aanwezig. De aanwijzing van degenen, die ingevol ge de trekking in elke -gemeente of groep van gemeenten tot gewoon dienstplichtige bestemd worden, geschiedt volgens het al fabetisch register van de ingeschrevenen. De loting dient om vast te stellen, bij welken naam en welke gemeente of groep van gemeenten wordt begonnen. Yan dezen naam af gaat het dan verder tot dat heb te leveren aantal personen bereikt is. Hier bij worden verschillende ingeschrevenen overgeslagen, zooals degenen, die 'voorgoed afgekeurd en wegens broederdienst vrijge steld zijn enz. De naam overeenkomende met het uit gelote nummer zal men in den regel niet onder de ingeschrevenen van elke gemeen te aantreffen. Daarom is bepaald, dat dan als nummer 1 wordt aangemerkt degene wiens naam alphabetisch onmiddellijk op den door de loting aangewezen naam volgt. En met het oog op de mogelijkheid, dat er in een gemeente of gemeentegreep twee of meer personen zijn met denzelfden naam is bepaald, dat dan de geboorteda tum den doorslag geeft. De regelen volgens welke het alphabet-ische register is samen gesteld voorziet praktisch gesproken in elk geval, dat zich voordoet, zoodat de plaats, waar iemand in het alphabetisch register wordt vermeld niet afhangt van het per soonlijk inzicht van de eene of andere autoriteit. Het Amsterdamsche register, dat bij de loting van heden gebezigd wordt was het register van de lichting 1928. Het telt over de 7100 namen, zoodat er ook uit ruim 7100 biljetten, werd getrokken. De loting werd gepresideerd door mr. R. J. W. C. de Menthou Bake, raadsheer in den Hoogen Raad, voorzitter van de !o- tingscommissie, die overigens voltallig aan wezig was, t.w. cle heeren M. Belzer, luite nant-generaal, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, en Th. Sanders, directeur van de Staatsloterij, leden; J. A. L. Vervloet, boekhouder bij de Staatsloterij, secretaris, en Y. H. Loföret, hoofdcommies bij het de partement van defensie, adjunct-secretaris alsmede hun plaatsvervangers. Er was vrij veel publiek bij de loting te genwoordig. De commissie was aan liet achtereinde van de zaal gezeten, van het publiek ge scheiden door een balustrade. Tusschen deze en de commissie in stond de trommel niet_ de nummers opgesteld. Bij den aan vang van de zitting werd voorlezing gedaan van het proces-verbaal van de voorberei dende werkzaamheden; een dergelijk pro ces-verbaal wordt na elke loting ook van de loting zelve opgemaakt. Deze duurde slechts een oogenblilc. Na dat aan alle formaliteiten hierboven ver meld was voldaan liet de voorzitter een nummer trekken. Deze handeling werd met groote spanning gevolgd. Het bleek te zijn no. 566 van het regis ter, zijnde Jan Rudolph Maria Boele, gebo ren 28 December 190S. De kans op vrij loten. Trekt men van het aantal personen, dat per jaar wordt ingeschreven, de afgekeur- den en vrijgestelden af, dan blijven er voor het samenstellen van de jaarlijksche lich ting ongeveer 4000 over. Er loot dan onge veer 12 a 14 pet. vrij. Een voorloopige berekening heeft doen zien, dat de laatste gewone dienstplichtigen zich dan vermoedelijk zullen bevinden on der hen, wier geslachtsnaam begint met een W. Vrij zullen dan gaan het laatste gedeelte van de letter W, de letters X, Y, Z. en A. en verder het gedeelte; dat voorafgaat aan den uitgeloten naam. De gemeenteraadsverkiezing te A'dam. Gistermiddag is de vergadering van het Hoofdstembureau I te Amsterdam voort gezet over de klacht, dat in stembureau 386 een stembiljet was geldig verklaard, dat niet op de gewone wijze was inge vuld, maar door een kruisje. Bij het nazien van het pak met geldige stembiljetten bleek, dat 34 stemmen op dr. De Hartogh waren uitgebracht. Geen van allen toonden een afwijking en dit getal 34 kwam overeen met het proces-verbaal van het stembdTeau. Deze klacht moest dus ongegrond worden verklaard. Wat de klacht betreft, dat in stembureau 2, perso nen waren toegelaten, die aan de stem ming hadden deelgenomen, ofschoon hun namen waren doorgehaald op de kiezers lijst, deze bleek gegrond te zijn. Van dit geval zal een proces-verbaal worden ge voegd bij den uitslag van de stemming. Over het geval zelf zal Maandag worden beslist door het Centraal Stembureau. Opleiding van Tuinbouwvakonderwijzers. Bij voldoende deelneming zullen in de ma-and October 1931 cursussen ter oplei ding van tuinbouwvakonderwijzers wor den geopend. Candidaten moeten 21 jaar oud zijn en bewijzen overleggen van ten minste 4-jarige werkzaamheid in dat deel van de tuin- bouwpractijk, waarvoor zij een getuig schrift willen verwerven, terwijl zii aan een in September te ho'dden toelatings-exa- men zullen moeten voldoen. De deelnemers aan de cursussen ontvan gen gedeeltelijke vergoeding van reiskos ten. Aanmeldingen met opgave van geboor tedatum en -jaar en van richting (fruit teelt, groententeelt of teelt van sierge wassen) en onder overlegging van diplo ma's en bewijsstukken vóór 20 Juli in te zenden bij den Inspecteur van het Land bouwonderwijs, Binnenhof 19 te 's-Graven- hage. Candidaten in het bezit van een diplo ma voor groententeelt of bloemisterij van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant- kunde of van een diploma voor fruitteelt der Ned. Pomologische Vereeniging wor den van het practische gedeelte van het toelatings-examen voor dezelfde richting als hun diploma aangeeft, vrijgesteld; met dien verstande, dat voor de richting sier gewassen aan de bezitters van het diplo ma voor bloemisterij vrijstelling wordt ver leend voor het onderdeel bloemisterij, doch niet voor boventeelt. Inlichtingen te verkrijgen bij voornoem den inspecteur en bij de Rijkstuinbouw- consulenten. R.-K. Comité Pleegouderstrein. WeenenBudapest. De door bovengenoemd Comité georga niseerde reis naar Weenen en Budapest, welke van 3 tot 14 Augustus a.s. zou wor den gehouden, is door onvoorziene om standigheden uitgesteld, en wordt nu ge houden van Maandag 10 Augustus tot Vrijdag 21 Augustus. DE MOORD OP DE WETERINGSCHANS TE AMSTERDAM. De 5e Kamer der Arrondissementsrecht bank te Amsterdam heetf gisteren aldaar den chauffeur E. N. weegns doodslag, ge pleegd op de Weteringschans, veroordeeld tot gevangenisstraf van 5 jaar, met aftrek van 6 maanden voorloopige hechtenis. Zooals men zich herinnert, leefde N. in zeer gespannen verhouding met zijn stiefvader en op den bewusten avond kwam het tot een uitbarsting, waarbij N. zijn revolver trok en 5 schoten op zijn stiefvader loste. De officier van justitie had een gevangenis straf van 8 jaar geëischt. DOOD DOOR SCHULD. Terzake van het veroorzaken van dood door schuld in Januari j.l., toen hij met zijn auto een stilstaande tram te Malden pas seerde, was J. D. te Nijmegen veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Het Hof heeft dit vonnis vernietigd en den verdachte veroordeeld tot 200 boete of -40 dagen hechtenis. In haar uitspraak nam de Rechtbank aan, dat eischeresse aan de bepalingen van het Radio Controle-reglement geen rech ten kan ontleenen, dat de handeling van den K.R.O. niet in strijd is met de wet en ook niet op andere wijze onrechtmatig. Het feit. dat de K.R.O. over een zender beschikt en de uitgeversmaatschappij niet levert hoogstens op concurrentie, maar dan nog een oneerlijke concurrentie. Ten overvloede overwoog de Rechtbank dat de gestelde schade niet waarschijn lijk is, omdat het door de' uitgevers-mij. geëxploiteerde blad er een is zonder eeni ge bepaalde strekking, terwijl „De Kinder courant" kennelijk bestemd is voor de Ka tholieke jeugd. Uitspraak doende verklaarde de Recht bank eischeresse niet ontvankelijk en ver oordeelde haar tot betaling der kosten. Als verdediger is voor den K.R.O. opge treden mr. dr. P. J. Witteman. BANDJIRS IN DE PADANGSCHE BOVENLANDEN. Bruggen weggeslagen. Inlandsch kind meegesleurd. Aneta seint uit Padang: Door bandjirs in de Padangsche Boven landen zijn enkele bruggen weggeslagen. Een inlandsch kind werd meegesleurd en niet teruggevonden. NA TWAALF JAAR. Het gerechtshof te Amsterdam heeft ar rest gewezen in de zaak van een weduwe tegen de gemeente Amsterdam. In 1919 was een typhus-patiënt in het Binnengasthuis te Amsterdam, toen een verpleger, die het toezicht hield, even uit de zaal was gegaan om een andere npatiënt te helpen, naar een openstaand raam geloopen en er uit geval len. De man werd dood opgenomen. De weduwe heeft toen tegen de gemeen te Amsterdam een eisch tot schadevergoe ding ingesteld, welke door de rechtbank werd toegewezen. De gemeente ging in hooger beroep en gister heeft het gerechts hof, in hooger beroep uitspraak doende, het vonnis van de rechtbank bevestigd en de gemeente veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding aan bedoelde weduwe. ,Als advocaat-procureur voor eischeresse was opgetreden mr. A. H. J. van der Biesen te Amsterdam. „DE KINDERCOURANT" VAN DE K. R. 0. De Tweede Kamer der Amsterdam sche Rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de procedure, welke de uitge ver van het blad „Jong Nederland" had aanhangig gemaakt tegen den K.R.O. in zake het aanbevelen per radio van „De Kindercourant", welke een uitgave is van de N.V. „Fidelitas". Eischeresse had gesteld, dat de K.R.O. daarmede inging tegen de bepalingen van het Radio Controle-reglement en haar, dit doende, schade berokkende. DE MER API. Aneta seint uit Magelang: De uitvloeiing van lava op de Westelijke helling van den Merapi gaat onverminderd voort. Het aantal afstootingen is zeer groot. Beginneling: Effe kijken, hoe ik moet remmen. FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 45) Weer wachtte hij even alvorens verder te gaan, verwachtend, dat men hem zou onderbrokenJim noch Marjorie sprak een woordze stonden, onbeweeglijk, als uit steen gehouwen. Juist voor ikvoor ik er van be schuldigd werd uw vader te hebben be stolen, mr. Crichton, ontdekten Despard en ik pek-erts in de oude tinmijn, die bij Blackthorn-Farm ligt. Despard heeft er proeven mee genomenhij ontving ook een rapport daarover van Vardorff, een schei kundig expertmisschien heeft u er van gehoordIn het rapport werd mede gedeeld, dat er goede gronden aanwezig waren om te veronderstellen, dat waar schijnlijk radium Jim gaf door een beweging met de hand te kennen, dat hij niet verder behoefde te spreken. Bespaar je al die moeite. Dit al les is ons reeds bekender wordt een maatschappij opgericht. Mr. Despard heeft blijkbaar een goeden kijk gehad op de si tuatie. In ieder geval, alles is weer je va ders eigendom en als het rapport op waar heid berust, dan wordt je vader nog schat rijkAls dat alles is, wat je te zeggen hebt, alles wat je wilde weten, dan kun je naar je gevangenis teruggaan met een ge rust geweten. Jim sprak op ruwen toon. Je moet terug vanwaar je gekomen bent, versta je dat? Ik ben onsculdig. Daar hebben we het nu niet over. Je móet naar Princetown terug. Rupert keerde zich langzaam om en keek z'n zuster aan. Marjorie, help me. Spreek toch voor mijhij is toch je verloofdeVraag jij het hem en hij zal me helpen om te vluchten. Hij kan me helpen; hij alleen. De bewakers komen hier niet terug. Op dit oogenblik ben ik dus in veiligheid, MarjorieSpreek. Je ben toch m'n eigen zusterToe, Mar jorie, spreekik vraag alleen maar, dat ik mag blijven leven. HOOFDSTUK XX. Plannen voor de vlucht. Marjorie keek naar haar verloofde; hij weerstond haar blik vrank en vrij. Doch ze las in z'n oogen iets, dat zij nooit bij hem had gekendvrees. Ze wist, dat dit gevoel voor hem iets onbekends wasdoch nuToen keek ze haar broer aan. Ze ging naar hem toe; hij stond op. Rupert, kijk me aan. Zeg me of je schuldig bent of niet.... wacht even..., ik weet, dat je onschuldig bent, ik ben er van overtuigd, doch ik wil de waarheid van je eigen lippen hooren. Dat maakt geen verschil, zei Jim Crichton. Hij is schuldig bevonden. Hij is uit de gevangenis ontsnapt; hij moet dus terug naar Princetown.. Broer en zuster stonden bij elkander, Ze keken elkaar aan zonder den minsten schroom. Voor Jim, die toeschouwer en luisteraar was, scheen het onnoemelijk lang te duren voor Rupert antwoordde: Ik ben onschuldig. Marjorie omhelsde hem hartelijk. Ik wist het, jongen. Haar oogen vulden zich met tranen, doch ze beheerschte zich. Wie was de schul dige? Weet je dat? Ja, dat weet ik. Wie is het? vroeg ze, triomfantelijk. Opnieuw heerschte er een lange poos stilte. Jim keerde zich om. Hij vocht te gen den angst, die hem bekroop. Hij was bang van zichzelf. Gevoelens die hij tot nog toe nimmer had gekend, vervulden zijn ziel.... hij voerde strijd tegen idealen en principes, waarin hij was groot gebracht. Ik zal nooit den naam van den schuldige noemen. Marjorie juichte. Ze kuste de handen van den voortvluchtigeze omhelsde hem. Op eenigszins ruwe wijze weerde hij haar af. Ik heb je gezegd, wat ik meende te moeten zeggen, ofschoon ik te laat ben ge komen. Wat Despard voor je gedaan heeft, Marjorie, weet ik niet, doch vertrouw hem niet. Waarschuw vaderToen ik straks zei, dat het me ernst was om niet voor goed te ontsnappen, sprak ik de volle waarheid. Doch nu ik ontsnapt ben, is de vrijheid me zoo lief geworden, dat ik er niet meer aan denk terug te keeren. Als jij me niet wil helpen en de man, die jou verloofde is, bij zijn voornemen blijft om te doen, wat hij zijn plicht acht, dan zal ik voor m'n vrijheid, voor m'n leven vechten. Hij keek rond; zoekende naar een of an der voorwerp, dat hij als wapen zou kun nen gebruiken. Marjorie wendde zich tot haar verloofde. Jim Hij schudde z'n hoofd, liep naar de deur en draaide den sleutel om. Jim wat ga je doen Ik moet m'n plicht doen. Ze ging voor hem staan. Je plicht je gens den staat?en ik dan?Ik pleit nu voor mezelf.... voor onze liefde. De deurknop beefde in z'n hand. Hij stond weer met z'n rug naar haar. Marjo rie, zwijgverleid me niet. Ik verleid je niet, antwoordde ze op rustigen toon. Ik vraag in alle kalmte m'n broer te redden. Ik weet, wat ik vraag. Ik weet, dat, als jij hem verbergt en men hem ontdekt, je ondergang een feit is. Ik ben mezelf ten volle bewust van de ge weldige verantwoordelijkheid, die ik op je schouders leg. Ik doe ietsverschrik kelijks, doch ik doe het met open oogen, daar ik overtuigd ben van m'n liefde voor jouJim, ik vraag het je, ik smeek je, red hem Angstzweet stond op Rupert's gezicht. Hij beefde over z'n geheele lichaam. Z'n gelaatstrekken vertrokken onophoudelijk. Laat me maar gaan. Ik zal in den nacht m'n geluk beproeven. Nimmer zal men te weten komen, dat ik hier geweest ben, dat zweer ik. Alleen nog een paar uren van m'n vrijheid genieten, is alles wat ik verlang. Misschien kan ik naar huis gaan, om m'n vader nog eens te zien. Doch le vend krijgen ze me niet in handen. Naar de Princetown-gevangenis, die allendige.. granieten hel, ga ik niet terugDood gaan is gemakkelijker dan daar te moeten levenIk ben niet bang om dood te gaanwant ik zal vechtentot het einde toe. Doch als een hond aan een ket ting meegenomen te worden, in een hok opgesloten zitten, waar het dag noch nacht is, omringd door vier steenten mu ren en 'n eeuwige stilte, met een kom wa ter en een stuk brood Jim hief z'n hand op. Houd op, Dale. Zeg nu niets meer. Wat hier gebeurt, blijft tusschen Marjorie en mij.... Eén ding ech ter dien je te weten, namelijk, dat ik met je zuster ga trouwen. Rupert deed een stap voorwaarts en bleef staan. Ik zei je toch al, dat ik een lafaard ben, schreeuwde hij, zichzelf bijna niet meer meester. Ik ben geen mensch meer. Het leven in de gevangenis heeft ook zijn invloed op mij gehad.... 'fc Is vlug in z'n werk gegaan.... Ik vei'lang slechts naar de vrijheidHet kan me niet schelen op welke wijze ik dit bereik.. Ik was noch een dief, noch 'n leugenaar, noch 'n lafaard, toen ik, nu negen maan den geleden, gevangen werd gezetnu ben ik dat alles en nog veel meer; ik wil bedriegen, liegen, moorden als heb moet., als ik maar weer vrij mensch kan zijn. Ik verlaat dit huis levend, al schieten ze me buiten neer als 'n hond. Nu weet je het Stil nu, onderbrak Jim. Hij keerde zich om en keek naar Marjorie. Je hebt alles gehoord. Wat zeg jij Red hem, Jim. Misschien vraag ik je heb grootste offer van je geheele leven. Als m'n liefde je waard is, dat je een der gelijk offer brengt, breng het dan Hij nam haar handen in de zijne ze wa ren koud als ijs. Ze leek nauwelijks op z ij n Marjorie van vroeger. Door den doorstanen angst waren haar gelaatstrekken mis vormd. Wacht hier, ik ben zoo terug. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5