22ste Jaargang ZATERDAG 27 JUNI 1931 No. 6933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE NIEUWE DRANKWET. BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 oent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele ran het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, verhuur, koop en verkoop f 0.50. regeL waarin huur en De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot wijziging van de Drankwet aan genomen. De Eerste Kamer kan in het ontwerp geen wijziging meer aanbrengen. Er is geen gegronde reden tot de veronder stelling, dat de Eerste Kamer het ontwerp niet zal aannemen. Immers de Plaatselij ke Keuze is uit het Regeeringsontwerp ge licht, zoodat er thans wel geen redenen zullen zijn voor de Eerste Kamer voor ver werping. We kunnen dan ook nu reeds ge voegelijk spreken van de nieuwe Drank wet. Het behoeft wel niet gezegd dat deze nieuwe Drankwet diep ingrijpt in het eco nomisch leven van duizenden. De voor naamste bepalingen willen wij onder oogen zien. De nieuwe wet blijft onderscheid maken tusschen tap vergunningen voor het ge bruik ter plaatse en slijtvergunning voor gebruik elders. De poging om de verplichte splitsing van den verkoop in „tappen" en „slijten" in een facultatieve te veranderen is mis lukt; de verplichte splitsing blijft dus ge handhaafd. Ook het" beginsel van het maximumstel sel is gehandhaafd. Ook nu kan men, zoolang in 'n gemeente 't maximum niet.is overschreden, tegen inlevering van twee afstandsverklaringen een nieuwe •vergun ning krijgen. Volgens de nieuwe wet moeten de af standsverklaringen echter afkomstig zijn van vergunninghouders, die ten tijde van de indiening nog in leven z ij n. Wanneer een vergunninghouder over leden is, dan wordt zijn vergunning gedu rende het loopend e vergunningsjaar nog voortgezet. De bestaande praktijk is dan deze, dat bedoelde vergunning voor de overschrijving op grond van maatschappe lijk verkeer of van de inlevering van een der twee afstandsverklaringen wordt ge bruikt. Dit zal volgens de nieuwe wet in do toekomst niet meer mogelijk zijn. In dien men dus een vergunning wil koopen, zal men zich tot een inleven zijnden vergunninghouder hebben te wenden. Wij voorzien hierin een duurder worden van de vergunningen. Nieuw is een uitbreiding van de be voegdheid van gemeenteraden om eischen te stellen met betrekking tot „ruimte, licht, ramen, inrichting en luohtverver- sching". De gemeenteraad zal zich dus voortaan ook kunnen bemoeien met gordij nen, meubelen en vloerbedekking. Hoofdbeginsel van de nieuwe wet ie, dat de vergunning verleend wordt en gesteld blijft ten name van een natuurlijk persoon. Sommige maatschappelijk-verkeersvergun ningen kunnen verleend worden aan een rechtspersoon bijv. naamlooze vennoot schap. De gewone verkeers.vergunning kan overgenomen worden en behoeft dus niet uit te sterven. De overschrijving ge schiedt volgens de nieuwe wet alleen onder de levenden. Het opkoopen van een z.g. d o o d e vergunning om daarvan een verkeersvergunning te maken zal niet meer kunnen voorkomen. Men zal dus een levende vergunning moeten koopen. Zooals wij reeds eerder zeiden, voorzien wij hierin een duurder worden van de vergunningen. Man en vrouw zullen volgens de nieuwe wet niet twee vergunningen mogqn heb ben. Bestaande rechten worden echter ge ëerbiedigd. Op één naam kan niet meer dan één vergunning staan. Bij overlijden van den vergunninghouder kan de vergunning op de weduwe wor den overgeschreven, terwijl over- schrijving op een der kinde ren ook mogelijk is gewor den. Zoowaar belangrijke wijzigingen voor de belanghebbenden! Een vergunning kan slechts eenmaal op een weduwe of kinderen worden overgeschreven. Over schrijving op kleinkinderen is niet toege staan. Volgens de bestaande wet kan de ver gunning eenmaal perjaar overgeschreven worden naar een ander perceel en wel op 1 Mei. De nieuwe wet is soepeler. Overschrij ving kan ook in de toekomst eenmaal per jaar geschieden, maar het is niet meer noodzakelijk, dat het juist op 1 Mei plaats vindt. Belanghebbenden mogen dus zelf den datum uitkiezen. Voor verloven wordt ook een maximum ingesteld. Het aan tal verloven voor verkoop van zwak-aloo- holische drank in het klein in een gemeen te mag niet meer bedragen dan het maxi mum van de vergunningen voor die ge meente bedraagt. De gemeenteraden z-ijn bevoegd verla ging van het maximum aan de Kroon voor te stellen, echter voor het eerst in 1935. Verloven, verleend aan vereenigingen, die drankbestrijding ten doel hebben, wor den niet medegeteld bij de berekening van het maximum. Van localiteitseischen kan ontheffing worden verleend. Buiten lokaliteiten en hare open aan- hoorigheden, als tuinen, terrassen etc. mag geen zwak-alcoholische drank worden ver kocht. Straat- en tentverkoop is dus voortaan niet meer toegestaan. Verkoop van aJcoholzwakken drank i n winkels is toegestaan, mits dit geschiedt in gesloten flesschen, kannen, kruiken of vaten, waarop het alcohol gehalte duidelijk zichtbaar in volumen- procenten is vermeld. Voor een verlof tot verkoop van zwak- alooholisehen drank wordt een v e r 1 o f s- recht ingevoerd, bedragende 25.per jaar. Het verlof kan eenmaal per jaar naar een andere localiteit worden verplaatst. Het kan éénmaal worden overgeschreven op een weduwe, weduwnaar of kind. Voorts is overschrijving mogelijk op een maat- sohappelijk-verkeersinrichting, die aan de eischen voldoet en ook op een naamlooze vennootschap, wier zaak aan hoogere eischen voldoet. De hotelhouder, die een logementever gunning heeft, mag volgens de bestaande wet alleen tappen aan logeergasten. Volgens de nieuwe wet zal hij dat ook mogen doen aan de gasten van de logé's, voorzoover deze personen naar redelijk in zicht als zoodanig zijn te beschouwen. Hij mag echter geen drank aan de gasten van de logé's verkoopen. Alzoo: de logé mag wel een rondje geven, maar de gasten van den logé niet! Voor de hotel vergunning moet voortaan ook een vergunningsrecht betaald worden van ten hoogte 25.Dit recht wordt nader geregeld op den grondslag van het aantal der in ieder hotel voor logeergasten beschikbare kamers. De nieuwe wet heeft aan bestaande rechten zoo min mogelijk getornd. Be staande vergunningen blijven gehand haafd. De nieuwe Drankwet verbiedt het verpachten van een ver gunning en van een verlof. De vergunninghouders, die thans zijn vergunning nog verpacht, moet over eeni- gen tijd daarmee ophouden, wil hij zijn vergunning niet verliezen. Dit is een zeer belangrijke en ingrijpen de kwestie! De nieuwe wet bepaalt: Een door Burgemeester en Wethouders verleen de vergunning of een verlef kunnen op schriftelijk verzoek van den houder gedu rende een jaar na in werking- treding der wet, door dat college worden overgeschreven ten name van hem, die op 1 Mei 1931 den houder in de uitoefe ning van het bedrijf verving en die het be drijf zal uitoefenen in de lokaliteit, waarin het op voormeld tijdstip werd uitgeoefend, of voor wiens rekening op 1 Mei 1931 in de lokaliteit, waarvoor de vergunning gold, het bedrijf werd uitgeoefend. Indien de overschrijving wordt gevraagd op naam van een rechtspersoon, wordt zij slechts toegestaan, indien de lokaliteit deel uitmaakt van een inrichting voor maatschappelijk verkeer. Alzoo: overschrijving voor een keer is mogelijk maar alleen: le. op den vervanger van 1 Mei 1931; 2e. op dengene voor wiens rekening het bedrijf op 1 Mei 1931 in de vergunningslo kaliteit werd uitgeoefend. Yoor den vervanger is dan nog bepaald, dat het bedrijf in dezelfde locoliteit uit geoefend blijven zal. De vergunninghouder kan dus drie din gen doen: 1. Hij kan zelf het bedrijf gaan uitoefe nen. Hij mag overschrijving naar een an dere lokaliteit vragen. 2. Hij kan de vergunning laten over schrijven op zijn vervanger en dan moet het bedrijf uitgeoefend blijven in de oude vergunningslokaliteit. 3. Hij kan de vergunning laten over schrijven op den aansprakelijken financier van het bedrijf. De N.V., die pachter is, kan de vergun ning op eigen naam krijgen, doeh alleen als zij aan ministerieele eischen voldoet. De pachter zit aan den verpachter vast gebonden. Hij is aangéwezen op de ver gunning die hij thans pacht. De vervanger is vrijer in zijn bewegen. Hij kan zelf exploiteeren of de vergunning doen overschrijven of verkoopen. VAN HET VATICAAN GEEN NIEUWE NOTA'S NAAR MUSSOLINI. Besluit van den Paus. Naar vernomen wordt, heeft de Paus gisteren een bespreking gehad met den pauselijken nuntius, mgr. Borgongini Duea over de vraag, of het raadzaam- is, te ant woorden op de Woensdag j.l. overhandig de Italiaansche nota, dan wel de gedach- tenwisseling met de regeering geheel te staken. Voorts werd besproken of het ge- wenscht is een witboek te publiceeren, dat binnenkort volt-ooid zal zijn. Naar ver luidt, werd besloten; de aangelegnheid hangende te laten en geen nieuwe nota's te zenden, tenzij dit door de omstandighe den mocht worden vereischt. De paus, zoo beweert men, is overtuigd van de nutte loosheid van verdere besprekingen, welke tot niets leiden. Sinds den aanvaDg van de notawisseling is thans gebleken, dat beide partijen het slechts in één opzicht eens zijn, nl. in het verlangen, art. 44 van het concordaat naar letter en geest na te leven. Mussolini's jongste nota. Men seint nog uit Rome aan de „Msb.": In kerkelijke kringen te Rome is men niet weing verwonderd, dat de Italiaan sche regeering zich zod gehaast heeft dezen keer, den inhoud der jongste, aan het Va- ticaan overhandigde aötwoord-nota aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers bekend te maken. Ten einde te voor komen, dat zich, op grond van die Ita liaansche mededeelin m, ten aanzien van den toestand een v»Keerde voorstelling zou vormen, heeft w.'a derhalve in hooger bedoelde kerkelijke kringen besloten, zich eveneens openlijk te uiten, en wel over den indruk, welken het Italiaansche antwoord daar heeft gewekt. Allereerst wordt er op gewezen, dat de regering in één adem onderhandelingen voorstelt en heroprichting der ontbonden jeugd vereenigingen der Katholieke Actie van de hand wijst. De nota bevat verder zelfs geen voor stel of zinspeling op de mogelijkheid, dat ten minste de vrouwelijke jeugdverenigin gen zouden kunnen heropend worden. Al léén heeft men het opheffingsbesluit in dier voege geïnterpreteerd of geamendeerd, dat de Maria-congregaties en dergelijke er buiten vallen. De kerkelijke overheid echter beschouwt de ontbinding der regeering der Katholie ke Actie door de Italiaansche overheid nog steeds als een eenzijdig schending van het concordaat. De voorzitter der Katholieke Acte, Cir- ciaci, spreekt ten stelligste het hem blijk baar toegeschreven gezegde tegen, als zouden vrijmetselaars en socialisten in de Katholieke Actie zijn binnengesleopen, oin van daaruit gemakkelijker anti-fascis tische propaganda te kunnen voeren. Ook wekt de verwondering in Kat-holie- ke kringen, dat de regeering eerst nu ge waagt van een onderzoek naar de exces sen, tegen de Katholieke Actie en haar leden bedreven, en naar de openlijke be- leedigingen van den Paus, terwijl de fei ten overal reeds lang in bijzonderheden bekend zijn en er volop tijd is geweest voor een dergelijk onderzoek. Met beslistheid wordt ontkend, dat ex territoriale gebouwen van den H. Stoel ooit zouden zijn gebruikt, zooals het in de Italiaansche nota heette, voor geheime po- liteke bijeenkomsten. De internationale vergaderingen, tijdens de Rerum Novarum- feesten, in de Pauselijke kanselarij waren toch zeker geen geheime politieke bijeen komsten De vergaderingen in het hoofd gebouw der Katholieke Acte, die openbaar waren, en waaraan honderden personen met de bisschoppen deelnamen, waren noch geheim, noch politiek. Er werd daar heele- maal niet over politiek gesproken. Helaas, de eindindruk van het nieuwe Italiaansche document is, dat uit het la- byrint van Italiaansche beweringen voor alsnog geen uitgangspunt te vinden is. De H. Vader heeft Woensdag een groep Napolitaansche pelgrims in audiën tie ontvangen. Ook hun sprak Hij er zijn leedwezen over uit, dat de toestand nog steeds verre van normaal is. SPANJE MORGEN VERKIEZINGEN IN SPANJE. Een kabinet-Lerroux verwacht. Nu de datum, waarop de verkiezingen voor de Cortes zullen worden gehouden, n.l. Zondag a.s., nadert, wordt de politieke horizon helderder. Algemeen gelooft men, dat de socialisten de leidende partij in de Cortes zullen worden, gevolgd door de rechtsche republikeinen, radicalen, radi caal-socialisten, de „accion nacional repu- blicana". Verwacht wordt, dat de verkie zingen tot resultaat zullen hebben, dat een coalitie-kabinet wordt gevormd met den huidigen minister van Buitenlandsche Za ken, dr. Lerroux, aan het hoofd. Verder wordt het meest waarschijnlijk beschouwd, dat Alcala Zamora president van de re publiek zal worden. De politieke splitsing, welke uit boven staande opsommig blijkt, behoeft geen ver wondering te wekken, daar er slechts twee maanden verloopen zijn na den val van koning Alfonso, terwijl in de acht jaar daarvoor Spanje geen goed georganiseer de politeke partij bezat. In verschillende plaatsen zijn stakingen geproclameerd, maa-r de regeering heeft besloten de verkiezingen toch doorgang te doen vinden. Te Valencia is het trampersoneel in staking gegaan. Te Granada staJcen de bouwvakarbeiders. Uit Asturië worden voorts twee nieuwe stakingen gemeld. In verband met den moord op markies De Rojas door een aantal boeren heerscht te Agalgorfa groote opwinding. De politie arresteerde tot dusver vijftien personen. Omtrent dezen moord wordt gemeld, dat de markies geweigerd had, den boeren van dat dorp steenen te verkoopen, waar na de boeren hem zóó ernstig mishanleld hebben, dat hij enkele oogenblikken later overleed. DE KROONPRINS VAN DELI, oudste zoon van den sultan van Deli, is in ons land aangekomen. De kroonprins reist in cognito doch zal wanneer de koninklijke familie van haar vacantiereis is teruggek eerd een officieel bezoek op 't Loo brengen Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De nota-verwisseling tusschen Mussolini en het Vaticaan. Het moratorium-debat in de Fransche Kamer. Morgen verkiezingen in Spanje. De huldiging der Deensche Oceaanvlie gers te Kopenhagen. (Luchtv., 2de blad). BINNENLAND. De loting voor de militie. (2e blad). Mededeelingen inzake de Tarwewet (2e blad). De Winkelsluitingswet (2de blad). FRANKRIJK TROIS-EPIS. Zooals men weet, heeft Neerlands Ko ningin voor eenigen tijd al6 haar vacan- tie-verblijf uitgekozen het plaatsje Trois- Epis in den Elzas. Een onzer stadgenoo- ten is zoo welwillend, ons de volgende bij zonderheden over Trois-Epis, waar hij ook zelf eenigen tijd is geweest, mede te dea len. H. M. de Koningin vertoeft thans in een klein plaatsje in de Elzas, prachtig gele gen en slechts bestaande uit eenige groote hotels, eenige villa's en een bedevaarts kerk. Trois-Epis is een oud bedevaart-oord, gewijd aan Onze Lieve Vrouwe der drie aren (Notre Dame des Trois-Epis). Van dit plaatsje bestaat de volgende overlevering. Het is meer dan 400 jaren geleden, dat op de plaats, waar nu het kerkje staat, een groote boom zich verhief, waaraan weer bevestigd een schilderij voorstellen de de Heilige Maagd, dat daar was ge plaatst om de voorbijgangers op te wekken te bidden voor de ziel van een maaier, die daar door de beet van een adder was ge storven, Een ieder, die daar voorbijging stond stil om de bescherming der Heilige Maagd Maria in te roepen tegen 't gevaar van een addefbeet en vele lieden kwamen sinds onheugelijke tijden uit alle oorden met dat doel daarheen. Nu was ook een smid uit Orbeg het voorbeeld van zoovelen volgende naar hier gekomen, om zijn gebed vol vertrouwen uit te storten voor het vereerde Beeld en ziet, daar verscheen hem de schoonste, de reinste aller vrouwen. In hare rechterhand hield zij drie aren terwijl haar linkerhand was gevuld met ijs- en hagelkorrels. „Hoe lang nog riep zij uit, zal de zonde der wereld de toorn Gods nog tot zich trekken. Zij, die zich niet bekeeren, zullen streng gestraft worden, terwijl de goddelijke genade den berouw- hebbenden zondaars zal ten deel vallen. Deze drie aren zijn het symbool van Gods goedertierenheid, maar een hagel van kastijding zal de onboetvaarddgen treffen. Gaat heen en verkondig overal, wat ik U gezegd heb". Na deze woorden gezegd te hebben, verdween de Heilige Maagd. De brave smid riep geheel verbaasd uit: „Wie zal mij gelooven als ik deze wonder lijke dingen vertel." Hij zweeg dus en vertelde niets van hetgeen hij gezien en ge hoord had. Maar weldra werd hij met rampspoeden overladen, en ten einde raad ging hij naar MorschwilleT en vertelde aan iedereen, wat hem wa« overkomen. Vele lieden ge loofden de wonderen, die hij hun mede deelde, zij bekeerden zich tot- God en von den zich beloond door bijzondere gunsten, terwijl zij die volharden in het kwaad door rampspoed en ellende werden getroffen aldus verhaalt de overlevering. Het geloovige volk richtte nu een een voudig heiligdom ter eere van de miracu- leuse verschijning op, die aan den een- voudigen smid was ten deel gevallen en talrijke pelgrims stroomden toe om de hulp der Heilige Maagd voor hunne kwalen in te roepen. Weldra was dit wonderlijk gebeuren van Onze Lieve Vrouw der drie aren, door de geheele wereld hekend, en vele ongelukikgen stroomden toe om genezing van hume lcwnlen te zoeken 1 venneti"'rb':ke b'on van de Lieve Vrouwe der drei aren. (Notre Dame dor Troiir»

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1